خانه » دسته‌بندی نشده » درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

متن آگهی:

نمیدانم از کجا شروع کنم.از تولد؟، سیر رشد؟، تحصیل؟، قبولی در دانشگاه؟ و یا بیکاری و به بن بست رسیدن در حال حال حاضر؟ ولی از هر جا شروع کنم همه اش درد است  و آرزو… اما در همه ی این دوران ها و مراحل، فقر پای ثابت زندگی من بوده است، چه در لحظه ی تولدم که در یک خانواده ی پرجمعیت و فقیر بدنیا آمدم و پدرم یک کارگر معمولی فصلی ساختمانی بود و متاسفانه هنوزهم با اینکه سن و سالی ازش گذشته همون کارگر فصلی ساختمانی باقیمانده است.و اما هیچ از این تنگدستی ها و مشکلات دلیلی نبود برای اینکه ما تسلیم شرایط ناعادلانه زندگی در جهان به طور عام و در ایران به طور خاص شویم.برای همین در میان خانواده تنها یک نفر تصمیم گرفت تا جهت تحصیل در دانشگاه قدم پیش گذارد و آن یک نفر من بودم و سایر برادرهایم وارد کار ساختمانی شدن که بعد از چند سال کارگری الان دیگر مهارتی پیدا کردند و مشغول بنایی،کاشی کاری و کارهایی از این قبیل هستند و در تمام مدتی که من مشغول تحصیل در دانشگاه و انجام خدمت سربازی بودم یاور من بودند.

من پیش خودم فکر کردم که ما از قدیم الایام خانواده ی فقیری بودیم و هیچ کس نتوانسته بود این دور تسلسل فقر را بشکند و همه این دور باطل را تکرار میکرند و من دلیل این بدبختی و فقر را بیسوادی و عدم آیند نگری توسط پیشینیان خود میدانستم بنابراین عزم خود را جزم کردم تا هر طور شده در کنکور قبول بشوم و مراحل ترقی و پیشرفت را یکی یکی پشت سر بگذارم و انصافاً با همه ناداری ها و بدبختی ها که گاهی در حد نبود غذا هم میشد کنار آمدم و توانستم در کنکور سال ۱۳۸۳ در گروه علوم انسانی و رشته ی کارتوگرافی و یا همان نقشه  کشی در دانشگاه تهران قبول بشوم، هم خودم خوشحال بودم و هم خانواده ام و هم اقوام و فامیل و امیدوار بودند که کسی پیدا شده که آنها را به زندگی امیدوار کرده است.ولی دیری نگذشت که مشکلات یکی پس از دیگری نمایان میشد…رشته ای که من قبول شده بودم نیاز به کامپیوتر داشت و اکثر دروس کارهای نرم افزاری نیاز داشت ولی من نتوانسته بودم یک کامپیوتر خریداری کنم و حتی جاهای بسیاری مراجعه کردم که کمکم کنند ولی متاسفانه نه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و نه در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هیچ کمکی به من نکردند.وقتی این شرایط را دیدم بدون اینکه دوستانم متوجه شوند و با بهانه جویی برای آنها، تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم و در پایان سال دوم تحصیلی(ترم چهار) درخواست تغییر رشته دادم و خوشبختانه موافقت کردند و در سال سوم کارشناسی من رشته ی جغرافیای انسانی_برنامه ریزی شهری و روستایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم و خدا را شاکرم که توانستم به موقع مدرک کارشناسی رشته ی جغرافیای انسانی(برنامه ریزی شهری و روستایی) را از دانشگاه تهران، دانشکده ی جغرافیا اخذ نمایم و در همان سال بود که با تلاش شبانه روزی توانستم رتبه ی ۱۲ کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه شهید بهشتی تهران را اخذ نمایم و این بار هم با همه ی مشکلات مادی و روحی و روانی کنار آمدم و توانستم در سال ۱۳۹۰ از پایان نامه ام دفاع کنم.

با توجه به مشکلات مالی فراوانی که داشتم دیگر نمی توانستم برای دکترا بخوانم و تصمیم گرفتم ابتدا خدمت سربازی ام را انجام بدهم و به امید اینکه بعد از انجام خدمت در جایی استخدام شوم و کمک خرج خانواده ام باشم در اسفند ۹۰ به خدمت سربازی اعزام شدم و در نیروی انتظامی تهران ۱۶ ماه خدمت کردم و در پایان خرداد ۹۲ خدمت سربازی ام به اتمام رسید و به امید اینکه بعد از این دیگر حداقل روی پای خودم بیاستم و کمک خرج خانواده باشم راهی شهر و دیارم خودم شدم ولی در کمال ناباوری هر کجا مراجعه کردم برای کار و استخدام با جواب منفی روبرو شدم و اکنون نیز خسته از روزگار و زندگی در کنج خانه عمر به بطالت میگذرانم…

هدفم از نگاشتن این نامه برای شما دست اندرکاران رسانه ها این است که واقعاً ما داریم به کدامین سو حرکت میکنیم.بنده ۱۹ سال پشت نیمکت ها درس خواندم، تقریباً دو سال خدمت سربازی رفتم و ۶ سال هم که دوران کودکی بود و الان ۲۹ سال دارم و حتی یک ریالی از خودم ندارم.بعضی مواقع با خودم فکر میکنم که کاش وارد دانشگاه نمیشدم و عمرم را هدر نمیدادم لااقل میتوانستم در بیرون مهارتی کسب کنم و حداقل دستم توی جیب خودم می بود.کاش من هم مثل برادرهایم سرم را پایین مینداختم و فکرقهرمان بازی و سودای مدیریت و علم در سرم نمی پروراندم ولی چه کنم که کاشکی را کاشتند ولی سبز نشد…من همه ی تلاشم را کردم تا بلکه به جایی برسم و حالا که موقع به ثمر نشستن تلاش و امیدواری است چیزی جز حسرت و پوچی نصیبم نشد.دوستان عزیز…فکرش را بکنید فوق لیسانس از بهترین دانشگاه های کشور گرفته ام ولی هیچ جا استخدام نمی کنند.من باید چیکار کنم؟حالا که عمری از من گذشته است…آیا این درسته که من با مدرک فوق لیسانس بروم و شاگرد یک آدم بیسواد در جاهای مختلف بشوم.آیا این مزد زحمات و تلاش من است؟ واقعاً به پوچی رسیدم! بیچارگی تا کی؟تا چه حد؟ اگر واقعاً نظام و دولت ما آنقدر ضعیف است که نمی توانند برای فارغ التحصیلان خود کا پیدا کند و آنها را استخدام کند پس برای چی اینقدر دانشجو میپذیرند؟ خوبه ما در دورانی دانشجو بودیم که میزان پذیرش به اندازه ی حالا نبود.کلاس ما در دوران کارشناسی ۱۸ نفر بود و در دوران ارشد ۶ نفر.ولی با این وجود جایی برای مان نیست و خدا میداند چه بر سر ما خواهد آمد.نه تنها خودم دچار یاس و سرخوردگی شدم بلکه خانواده ام نیز نا امید شده اند.واقعاً چه فکر میکردند که پسرشان درس بخواند و آخرش هم بیکار باشد….

خلاصه اینکه حالا من ماندم و یک مدرک کارشناسی ارشد و یاس و ناامیدی. این ماجرای زندگی من بود…همه ی آرزوهای خودم و خانواده ام بر باد رفت و عمرم نیز هدر شد. نمیدونم تصورش برای شما ممکن هست یا نه ولی خیلی سخته همه ی عمرت را صرف دانش و علم کنی و آخرش هم تنها به این دلیل که مشمول بند پ(پول،پارتی، پر روئی) نیستم مرا و امثال مرا خارج از گود نگاه  دارند.دوستان هم دانشگاهی ام نیز وضع مشابهی دارند. خبر دارم تعدادی چون کاری نبود که استخدام شوند برای کنکور دکترا ثبت نام کردند و یکی دو نفرشان قبول شد و تعدادی دیگر نیز چون من مانده اند حیران که چه کنند در این سن و سال!!!؟ آیا اصلاً قرار است آدم هایی چون من تشکیل خانواده بدهند؟با کدام کار، با کدام پول؟با کدام خانه…ایهاالناس! من بیست و نه سالم هست نه تنها جایی استخدام نشدم بلکه یک ریال پول ندارم و این مدرک بی ارزش فوق لیسانیسی که از بهترین دانشگاه های مملکتم!!! و با زحمت و مشقت و هزینه بدست آوردم اکنون خریداری ندارد. نمیدونم چه کاری از دست شما بر می آید ولی وای به حال آنهایی که فقط شعار میدهند و هر روز مردم فقیرتر و بیچاره تر میشوند و چون منی نیز ناامید و مبهوت. میخواهم بگویم که ارزش علم و دانش توی مملکت من همینه که فقط جایی تو رو مشغول کنند و تا حساب کار دستت بیاد می بینی که ای دل غافل عمر بر باد رفته و دیگر کار از کار گذشته.من و امثال من با امید و آرزو وارد دانشگاه شدیم ولی حالا ما را نا امید کرده اند نمیدانم کی ولی مطمئناً یه عده مقصرند.ما باید چیکار کنیم؟آینده ی ما چه میشود؟ فکرش را نمیکردم که روزی به جایی برسم که فکرهای احمقانه ای چون خودکشی و چیزهای دیگری به سرم بزند ولی حالا هر روز از این قبیل فکرها به سرم میزند و من درگیر مبارزه با این فکرها هستم.نمیدانم در این مبارزه پیروز خواهم شد  و یا شکست خواهم خورد ولی من و امثال من فرصتی بودیم که در این مملکت تبدیل به تهدید مان کردند.نمیدانم چه پیش خواهد آمد فقط امیدوارم خداوند به خیر یگذراند… شما فرض کنید این یه درد دله. یا کاری از دست شما بر می آید و با من همدلی می کنید و یا اینکه سکوت می کنید به پاس اینکه درد را فهمیده اید ولی کاری از شما ساخته نیست.این نوشتار برای انتشار نیست برای درد دله من و امثال منه.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۱,۱۱۹ دیدگاه تاکنون.

 1. Fg گفت:

  سلام .منم امشب خیلی دلم گرفته .یه ترم دیگه فارغ التحصیل میشم ولی افسوس افسوس که از آینده ای که در انتظارمه خیلی میترسم .از بیکاری از اینکه با این همه سختی و مشقت درس خوندن ولی بعد چهار سال میبینم تمام تلاشم الکی بوده .فقط خدا خودش می‌دونه که من با چه سختی درس خوندن سال کنکورم بابام به شدت مریض بود و من ذره ذره عذاب کشیدنشو می‌دیدم اون سال بابام خیلی درد داشت ولی همیشه امید وار بود که من یه رشته ی خوب قبول میشم خونمون پره مهمونایی بود که نیومده عیادت ینی حتی لحظه ای خال نمیشد از ده صبح تا چهار نصفه شب فک و فامیل پر بودن من با چنین شرایط ی که یه چشمم اشک بود و دائم بخاطر بابام گریه میکردم و از طرف دیگه نبود آرامش درس می‌خواندم فقط خدا می‌دونه چه سختی کشیدم ولی با اون حال برای اینکه در پدر مادرم و شاد کنم به سختی درس می‌خواندم داغون بودم تا اینکه پدرم فوت شد وضربه ی سختی بهم وارد شد ولی بعد از دوماه دوباره شروع کردم به خوندن تا اینکه قبول شدم تو این راه خیلی مشکلات خانوادگی هم داشتیم و خدا دونست چی کشیدم چهار سال رفتم دانشگاه بیچاره مادرم خرجمو داد الهی بمیرم براش خیلی امید داره خیلی دلش میخواد خودم دستم تو جیب خودم باشه ولی من شرمندشم بازار کار رشتم داغونه دلم برای مادرم میسوزه تنها دلخوشی زندگیش منم دارم از غصه دق میکنم رسیدم به بنبست بعدها چهار سال باید بشینم خونه.و دوباره سربار مادرم بشم داغونم داغون کاش یه جوری که مادرم متوجه نمیشد از این دنیا میرفتم نابود میشدم .دلم خیلی گرفته خیلی .خدایا خودت به دادم برس من از آینده ای که در اناظارمه میترسم بهش فکر میکنم قلبم میاد تو دهنم نمی‌خوام مادرم تنها دلخوشیش از بین بره دلم براش میسوزه من هیچی من به جهنم خدایا تو بخاطر مادرم فقط بخاطر خودش برام چاره ی کن

  [پاسخ]

 2. شیرین وثوق گفت:

  احسنت به شما بنظرم باید غرورو بزارن کنار کارگر ساده بودن با حداقل در امد بهتره از هیج کاری نکردنو بیکار بودن

  [پاسخ]

 3. yas گفت:

  سلام.دوست عزیز منم مثل شما فوق لیسانس محیط زیست از دانشگاه تربیت مدرس دارم. صمن اینکه هم کارشناسی و هم ارشد شاگرد اول بودم.
  ولی بیکارم و راه به جایی وجود نداره

  [پاسخ]

 4. هادی گفت:

  سلام.
  رشته تحصلی دلیل اصلی بیکاری نیست. مشکلات انباشته ای که برای همه ما پیش اومده، یه محدودیت ذهنی برامون ایجاد کرده که انگیزه و توان کار رو از ما گرفته. طوری که بقیه باور نمی کنند با داشتن فلان مدرک، بیکار می گردی! من خودم سال ۸۳ لیسانس زبان گرفتم. یه مدت تدریس و ترجمه کردم. حتی کتاب چاپ کردم. اما بخاطر گرفتاری مالی و زندگی، انگیزه و توان کار نداشتم. توی شهرمون یه خانم با دیپلم زبان، موسسه زبان داشت. اون وقت من با هزار منت برای اون کار می کردم. بنابراین، رشته تحصیلیم رو به صوت حرفه ای دنبال نکردم و رفتم دنبال یه کار دیگه.
  داشتن پشتوانه مالی و حمایتی خیلی مهمه. وقتی یه انسان مثل من ۵ تا وام با ۵ تا قسط بدهکار باشه، دیگه نمیتونه روی داشته هاش سرمایه گذاری کنه و مجبوره مثل یه آدم درحال غرق، فقط دست و پا بزنه. نتیجه اش میشه اینکه رشد نمی کنیم و همیشه هم شاکی و مستضعف باقی می مونیم. بنابراین باید هرکاری از دستمون میاد انجام بدیم. حتی اگر شده فکر کنیم که اصلاً بی سوادیم. دنبال یه کاری که واقعاً دوست دارید رو ادامه بدید. به خدا امید داشته باشید. خدا همون خدای قدیمیه ، بخیل و ندار نشده. !

  [پاسخ]

 5. وحید گفت:

  داداش واقعا قبول میکنن آدم رو با مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک بری ؟

  [پاسخ]

 6. کامران گفت:

  سلام دوستان ادم این درد دلهارو که میخونه درد میکشه من هم ازخانواده شماها هستم با هزار بدبختی ولیسانس معماری گرفتم که هفت خان رستم یکی از رحت ترین راههاش بود سال نودو یک لیسانس گرفتم برگشتم شهرم به امید کار به هردری زدم بسته بود.الان نه سال هست که بیکارم با زن ویه بچه که پدرم اتاقی کوچک برا زندگی بهم داده تا باهاشون زندگی کنم انقد شرمنده زن وبچه وخانواده هستم که با سی وپنج سال سن موهای سروریش سفید شده سنمو خیلی بزرگتر نشون داده واقعا گمراهم وراهی پیش رو ندارم واقعا نمیدونم کجای مسیر رو اشتباهی رفتم متاسفانه پدرم هم خیلی فقیرتراز من واز کار افتاده خرخیمو داداشم میده وبیچاره خودشم تنگ دست وبی سرمایه است

  [پاسخ]

 7. حورا گفت:

  سلام به همه همسن و سالام و دهه جزغاله شده که هم از طرف مدرسه هم خانواده تشویق شدیم که راه علم را پیش بگیریم و چقد کنکور را تو دهه ۸۰ برامون مهم کرده بودن که مثلا کسی بشیم به گفته اونا و بی خبر از این آینده … درکل بگم مدارکتون را بزارین کنار و در سطح دیپلمه ها و با حقوق کارگری هر کاری شده را شروع کنین کارگر کس دیگه باید بشیم ولی چاره ای نداریم در ایران هر نسلی و هر دهه ای به گونه ای از بین رفتن تا سران حکومت و آقازاده ها به جایی برسن امیدتون فقط به خدا باشه و کار ساده و حقوق کم و شروع کنین خدا کمک میکنه لاقل آرامش میده که هر پولداری نداره

  [پاسخ]

 8. پناهی گفت:

  چه کسی گفته تنبلی میرن انسانی ؟ این اهانت بزرگی بود به بچه های خلاق و باهوش رشته علوم انسانی . من بسیار دیدم که بچه با معدل هجده و نوزده به بالا رفته علوم انسانی و بعد روانشناسی یا حقوق و فلسفه خونده. کسی که میگه تنبیهات میرن علوم انسانی معلومه که چقدر از اطرافش بی خبره. علوم انسانی خودش با شرط معدل دانش آموز میگیره و البته فرزانگان و نمونه هم مدارسی هستن که علوم انسانی داره. بعضی ها خیلی ادعا دارن شما اگر تونستی از پس حفریات سخت رشته های علوم انسانی بربیایی هر وقت تونستی مسائل رو تحلیل و استدلال کنی اون وقت بگو تنبل هستن تنبل بودن یا هوش و حافظه نداشتن که وکیل و روانشناس و اقتصاددان و فیلسوف از داخلشان د نمی اومد. این رشته ها هوش و توانایی و استعداد میخواد. در ضمن ما جهان سوم هستیم به کشورهای پیشرفته نگاهی بندازین متوجه میشین که کم کم ایران داره به اونها نزدیک میشه بعد هفتاد یا هشتاد سال. بهترین دانشگاه ها و بیشترین بورسیه ها برای رشته های علوم انسانی. اطلاعات ندارین مثل ننه قمر هر حرفی از دهنتون در میاد نسنجیده نندازید بیرون. مطالعه کنید سرچ کنید بعد حرف بزنید. البته در هیچ جای دنیا ملاک کشورهای درجه سوم مثل ایران مطرح نیست. اول رشته های علوم انسانی و پزشکی مطرح بعد فنی و هنر و …. نمیدونید به لاتین سرچ کنید درجه ها با توجه با دانشگاه های برتر میاد بالا. اینهم کاری نداره. ایران البته در اون زمان چون بعدجنگ و انقلاب سازه هاشو از دست داده بود به دلیل جنگ تخریب های گسترده ای رخ داده بود بچه ها رو تشویق به تحصیل در رشته های ریاضی و فنی میکرد بعد که سازه ها و نهادهاش ساخته شدن آمار و سرانه بیماری به دلیل افسردگی و مشکلات روانی و جسمی مردم افزایش پیدا کرد به خاطر تاثیرات جنگ و از دست دادن عزیزان عده ای مردم و فشار روانی و استرس حاصل از جنگ و موشک باران و بمبارانهای پی در پی نوبت به تشویق رشته های پزشکی شده چون کشور بیمار نیاز به درمان داره. اما کشورهای درجه یک پیشگیری میکنند و با علوم انسانی و مساعدت و خرد جمعی رشته های علوم انسانی هم سرانه بیماری رو با سیاستشون کاهش دادن هم به پیشگیری و مراقبت از مردمشون پرداختن با تفکر و تصمیمات درست که حاصل تفکر وزرا و مقتصدین و وکلا و روابط بین المللشون بوده. ما ها خیلی مونده به اونا برسیم. همین مساله کردنا یک نمونه شه…هر عقل سلیمی میفهمه چه خبره…مهمترین خدمت به مردم این نیست که خرابه ها رو که سرشون آوار کردن با بی سیاستی شون دوباره بسازن یا اینکه با بی سیاستی و نداشتن تفکر درست و عدم رعایت مسائل دیپلماسی باعث جنگ و درگیری بشن و بعد به دلیل تبعات جنگ باعث رشد و تشویق کادر درمان و پزشکی شن مهمترین خدمت رشد دادن علوم انسان که جامعه رو نجات بدن از این اوضاع درهم و آشفته

  [پاسخ]

 9. داودی گفت:

  به خدا منم خسته شدم نزدیک ۱۰ سال است دنبال کا در رشته خودم یا مرتبط با رشته خودم هستم ولی متاسفانه یا باید پارتی داشته باشی یا پول

  [پاسخ]

 10. یهرام گفت:

  رفتم دندونپزشکی دندونامو درست کردم با عصب کشی و روکش و پر کردن و یکم جراحی نزدیک ۴۰ میلیون خرجی برداشت برام که بیشتر این پول مستقیم میره جیب اقای دکتر. اونوقت من هم یه کارمند که از صبح زود باید برم سرکار با چندر غاز کارمندی
  ایکاش اونوقتا میرفتم پزشکی دندونپزشکی میخوندم حالا چه موقعیت اجتماعی شغلی داشتم . تا میگی پزشک دندونپزشک تمام مردم برات هورا میکشن تو هرجایی یه جور دیگه ای تحویلت میگیرن ولی تا میگی مهندس اصلا ارزش یه بنا هم برات قایل نیستن در صورتیکه در دهه ۸۰ زرنگا میرفتن رشته های فنی مهندسی و متوسطا میرفتن تجربی و دندونپزشکی و تنبلا میرفتن انسانی و در حالیکه هر چی دندونپزشک و وکیل هستش دوربرم همشون سه چهار تا شاسی بلند دارن و چنتا مجتمع مسکونی وچنتا مغازه تو بهترین جاها دارن دارن . همین دوست من که زمان من رفت دندونپزشکی حالا تو بالاشهر شهرمون داره ۱۵ طبقه میسازه و هر روز یه شاسی بلند زیر پاشه در صورتیکه درس من خیلی بهتر بود ولی با یه ندانم کاری چی به سرم اومد . تا میگم مهندسم میگن بابا نصف مردم مهندسن این چیه

  [پاسخ]

 11. علی گفت:

  منم فوق لیسانس سازه های آبی بیکارم بیست ساله بیکارم وبرای زنده موندن محتاج یه لقمه نون کسی هم کمکم نمی کنه ای کاش تو ای کشور متولد نشده بودم دلار هم شش برابر کردن نمیتونم برم از این خراب شده

  [پاسخ]

 12. محمدب گفت:

  بروخارج .بروسفارت آلمان.هیچ هزینه ای هم نداره.بگوفوق لیسانس بیکارم.خودشون خرجت میکنن میبرنت.

  [پاسخ]

 13. مهدی گفت:

  وضع من همینه اصلا خسته ام از توضیح دادن

  [پاسخ]

 14. جمید کریمی گفت:

  سابقه کار نداری دنبال کار نگرد پارتی جور کن

  [پاسخ]

 15. ..... گفت:

  متاسفانه مشکل از نظام آموزشی و صنعت هستش . نظام آموزشی ما دانشجویان رو متناسب با نیاز کشور آماده نمیکنه و فقط به آموزش تئوری ها پشت نیمکت بسنده میکنه و عملی ها هم در حد از سر باز کردن هستش . کسی که در رشته ی خودش خبره باشه عمرا بیکار بمونه . من خودم در رشته ی خودم فقط دو نرم افزار بلد بودم و با دو ماه کارآموزی و کار کردن مجانی در حوزه ی اون نرم افزارها راحت تونستم یه جا دیگه استخدام بشم طوری که اصلا ترسی ندارم اخراجم کنن یا نه . چون راهش رو یاد گرفتم و راحت یه جا دیگه استخدام میشم . تنها کاری هم کردم تو گوگل سرچ کردم و یه کتاب خیلی سبک تصویری خوندم . دوستانی هم که میگن فلان نرم افزار مثلا GIS رو کاملا حرفه ای هستیم خودشون رو بگذارن جای کارفرما که هیچوقت به کسی بدون یک روز سابقه کار قراره کار بده . برید یک ماه یه جا مجانی کارآموزی کار کنین اون وقت با دست پر راحت استخدامتون میکنن . وضع کار اون نرم افزار خیلی خراب بود ؟ خودتون بدون هیچ سرمایه ای شمارتون رو بگذارین تو دیوار و چند تا سایت و با اعتماد به نفس کاری که بلدید رو تبلیغ کنید مطمئن باشید کار میاد دنبالتون . والا برخی تخصص ها در مملکت ما هنوز هست که کارشون فقط برنامه نویسی و کار با چندتا نرم افزاره ولی کلا صد نفر تو تهران اون کار رو بلد نیستن و شرکت ها در به در دنبالشونن . جالبه بدانید همین چند سال پیش مخابرات برای برخی کارهای تخصصی بخاطر کمبود افرادی که اون کار رو بلدن مجبور بود از شرکت های خارجی کمک بگیرد و الان متخصص های جایگزین داخلی آنها دارن پول پارو میکنن

  [پاسخ]

 16. سامان گفت:

  به خدا منم خسته شدم

  [پاسخ]

 17. ناشناس گفت:

  واقعا درد دل هممون بود من هم یکی عین شمام شاید حتی بدتر خیلی بدتر نمیدونم کجای این دنیا جایی برای ما هست

  [پاسخ]

 18. فرزان گفت:

  هممون همین هستیم داداش . ما مردم ایران به خصوص جوون ها خیلی بدبختیم . نه پولی نه تفریحی نه آرامشی هیچی . برای حقوق اولیه زندگیه هر انسانی باید حسرت بکشیم که چرا نداریم . هر روز قیمت ها میره بالا و هر روز فقیرتر میشیم

  [پاسخ]

 19. محسن گفت:

  سلام جای تعجب داره که با ۸ سال سابقه کار برنامه نویسی بیکارین……..!!!!! من رشته ام پتروشیمی بوده ولی الان حدوده ۵ ساله برنامه نویسم ولی تا حالا نشده ی روز بیکاری بکشم ب ایمیلم پیام بدین تا راهنماییتون کنم : mo.saidi.h.a@gmail.com

  [پاسخ]

 20. سحر گفت:

  منم با مدرک کارشناسی صنایع بیکارم
  از خیلی چیزا گذشتم تا درس بخونم، آخرشم هیچی نشدم.
  نتیجه تلاش و درس خواندنم: بیکاری، بی پولی، افسردگی، کنایه خانواده و اطرافیان

  [پاسخ]

 21. محمد گفت:

  سلام دوست عزیزم منم مثل شما هستم ۳۲ سالمه توی یه خانواده پرجمعیت فقیر و پدر بنا به دنیا اومدم با تمام سختیها درس خوندم هم کار کردم و هم دانشگاه هم تموم کردم اما از اونجای که کسی دور بر من نبود که بهم بگه چکار کنم به شرکتهای خصوصی چسبیدم الان دوستام یا کارمند بانک هستن یا در پلیس فتا اما من در یک شرکت خصوصی کار میکنم حقوق کم دیر به دیر حقوق میدن ه ر جا میرم برای استخدام میگن سنت بالاست خیلی سخته هر رزو از خدا کمک میخوام اما هر روز نا امیدتر میشم
  ای کاش برمیگشتم به چند سال قبل
  ای کاش

  [پاسخ]

 22. مریم گفت:

  عالییییی بود دوست عزیزززززز
  این درد رو خودم با تمام وجود درک کردمممم😢😢😢😢
  با مدرک فوق لیسانسسس ولی ب چشم یک گدا برای کاررررر…

  [پاسخ]

 23. هنگامه گفت:

  با سلام
  تأسف باره…من یه خانم ۲۶ ساله با لیسانس بیوشیمی از یکی ازدانشگاه های دومین کلان شهر ایران هستم…
  با تسلط به ویولن و زبان آیلتس ۶.۵ و استعداد بالا و سابقه چندین بار نخبه شدن—-> بیکارم!
  البته که من هم تمام عمر و صرف دانش کردم و حالا با تمام هزینه های مالی و معنوی درمانده و دقیقا مثل همه شما عزیزانم.
  ،تابستان سال گذشته در اوج امیدواری و در میانه کلاس های آیلتس و تحقیق دوساله برای برآورد هزینه و مهاجرت برای تحصیل در خارج از ایران به ناگاه،برجام فسخ شد و من موندم با دلار ۵ برابر !
  و پایان امید و آرزو هام.
  از تمام درخواست های کار دو شغل من اکسپت شد:
  پرستار کودک با حقوق ۸۰۰تومان در ماه
  و
  کارگری پارک کودکان با ماهی یک میلیون…
  باور نمیکنم این حقوق ها رو در تیر ۱۳۹۹ ،با این همه تورم و گرانی میدهند…
  یه نقل قولی هست که میگه :
  یا خودت تلاش میکنی به آرزوهات برسی یا یکنفر تورو استخدام می‌کنه تا به آرزوهاش برسه.
  اما متاسفم که شهروند کشوری هستم که تلاش و علم واسش تعریف نشده .

  با آرزوی موفقیت و بهتر شدن اوضاع همه شما دوستان.

  [پاسخ]

 24. رویا گفت:

  سلام به همگی
  من سی و یک سالمه لیسانس کامپیوترم بیشتر از ۴ ساله دنبال کارم خیلی از همسن و سالام هستن که دارن سرکار میرن و من دیگه داره حسودیم میشه آخه چرا فقط برای من کار درست و درمون پیدا نمیشه ، چهار ساله همش کارآموزی کردم اولش کاراموز میخوان بعد که میری میبینی فقط بیگاریه که کارای پیش پا افتاده شرکت رو بهت میسپرن، واقعا خسته شدم

  [پاسخ]

 25. دانشجو گفت:

  سلام
  واقعا نمیدونم چی بگم مو به تن سیخ شده از این همه نا امیدی واقعا این روزا هر چی بیشتر پیش می ره امیدمو بیشتر از دست میدم
  اما بعدش دوباره تلاش میکنم تمام سعیمو میکنم
  زندگی کوتاهه و به نظرم باید قدرشو بدونیم .
  من ۱۹ سالمه و نقاشی می خونم دانشگاه سراسری
  میدونستم زیاد نمیشه اینجا پول درآورد تصمیم گرفتم چیزی که دوس دارم بخونم حداقل لذت ببرم ازش
  این روزا که کرونا هست دارم زبانم می خونم تا بتونم مدرکمو بگیرم
  قصدم اینه که برم از ایران چون میدونم اینجا جایی برای پیشرفت نیست
  امیدوارم زودتر همه چی درست بشه
  امیدوارم روزی بیاد همه خوشحال باشیم و امیدوار
  اگه دارین پیام منو میخونین
  میخوام بگم
  بازم تلاش کنین بازم تلاش کنین
  نا امید نشین
  هیچ غیر ممکنی وجود ندارد

  [پاسخ]

 26. Iham گفت:

  ااین وضعیت بیکاری رو همه چی تأثیر گذاره مثال ت خونه فردیکه بیکاره رو با افراد فامیل یا کساییکه سرکار میرن یا ازدواج کردن مدام مقایسه میکنن فلانی همسن تو هستش میره کارگری یا هر کاری ولی تو نشستی خونه. و درک نمیکنن که کسی که وقت گذاشته بره بره تحصیلات زور دارع بره کارگری کنه _خلاصه تو استثنا نیستی تواین موردو تنها تو نیستی که این سرکوفتارو میشنوی

  [پاسخ]

 27. Iham گفت:

  دوست عزیز منم از فکر آینده ای نامعلوم دارم افسرده میشم در کنج اتاقی بس نشسته ام تامعجزه ای رخ دهد

  [پاسخ]

 28. Iham گفت:

  واقعأ متأسفم !! چه سرگذشت غم انگیزی 🙏
  لعنت بر بیکاری _بخصوص بی پولی که ویرانگرر روح و روان هستش..
  منم کارشناسی مدیریت خوندم همه درا انگاری به روم بسته شدن دیگ ناامید از آینده ای تیره وتارو تاریک و تنها عاملش بیکاریست!!
  به امید بازگشایی بخت واشتغال همه تحصیلکرده ها که سرشون تو این اوضاع پایینه و مدام مقایسه میشن با افرادی با سوادی پایین که شغل ازاد دارند..

  [پاسخ]

 29. بدبخت و بیچاره گفت:

  خدا لعنت کنه باعث و بانی اینهمه زجر و غصه و بدبختی رو….پیام هارو که خوندم دلم آتیش گرفت بخدا اشکم دراومد…من هم ۴ساله بیکارم و هیچ امیدی به زندگی ندارم پدرم هم پولی نداره کمکم کنه..معلوم نیست کی میخوام برم سرکار .کی پول جمع کنم . کی زن بگیرم . کی آرامش داشتم باشم..۲۵سالمه از بس غضه خوردیم و فکر به بیکاری کردیم مشکل اعصاب پیدا کردم حوصله هیچکسو ندارم و هیچ لبخندی روی لبم وجود نداره ..پیر شدیمو رفت و هیچ لذتی هم از این زندگی کثیف نبردیم.

  [پاسخ]

 30. میلاد فلاح گفت:

  دوست عزیز باید خدمتتون عرض کنم درسته که رشته های علوم پزشکی نسبت به بقیه راحت تر کار پیدا میکنن. ولی هیچ دلیل نمیشه بهترین باشن. خودم بزرگترین نمونه اش هستم. بنده دانشجوی دکتری مهندسی برق قدرت در دانشگاه امیرکبیر هستم و در یک شرکت بازرگانی کار میکنم که متعلق به یک آقایی هست که لیسانس ریاضی محض از دانشگاه پیام نور دارند. ایشون سالیانه چند میلیارد درآمد دارند و بنده به عنوان کارمند برای ایشون کار میکنم. خدا براشون بیشتر هم کنه چون دست چند تا جوان مثل من رو هم گرفتند. این رو گفتم که رشته تحصیلی یا نوع دانشگاه روی خوشبختی انسان ها خیلی تاثیر نمیگذاره. (الان باز یه عده میگن نه. نمیگم مهم نیست، مهم هست، هر چه دانشگاه و رشته تحصیلی بهتر باشه شانس کسب درآمد و شغل بهتر، بیشتر میشه). دوستان فقط سعی کنید هر رشته که میخونید یا هر کاری که میکنید توش بهترین باشید تا شانس خودتونو برای موفقیت بیشتر کنید. به امید خوشحالی همه دوستان.

  [پاسخ]

 31. شیما گفت:

  فقط پزشکی دندونپزشکی و برق و کامپیوتر صنعتی شریف . حالا کسانی که مثلا برق صنعتی شریف بودن همشون بکل کانادا و امریکا هستن و تو مراکز معتبر اونجا هستن مثلا اپل جزو مدیران ارشد هستند … پزشکی دندونپزشکی هم که بدون تخصص هم جایگاه اجتماعی بالا و درآمد بالا دارن … مابقی فقط علاف کردنه و هیچ فایده ای نداره

  [پاسخ]

 32. میلاد فلاح گفت:

  با سلام خدمت دوستان و عزیزانی که نظرات رو میخونن
  دیدن این همه نا امیدی واقعا ناراحت کننده ست. ولی گاهی اوقات برای بعضی چیزها چاره ای وجود نداره اگر هم باشه یه مرحم موقت برای یک زخم عمیقه. ماها اینطور به دنیا اومدیم یعنی سرنوشتمون اینگونه بوده. درسته هر چه قدر زحمت بکشی و تلاش کنی زندگیت بهتره ولی غیر از زحمت و تلاش چیزهای دیگه هم تو زندگی موثره. بعضی ها بهش میگن شانس بعضی میگن قسمت … شما هر چه قدر هم تلاش کنی این فقط نصف قضیه هست اگر روزگار شرایطش رو برات فراهم نکنه کار از کار پیش نمیبری ( البته باید اشاره کنم که هر چه قدر تلاشت بیشتر باشه شانس هم بیشتر میشه. الان یه عده میان میگن شانس وجود نداره ولی من با ذکر میلیون ها مثال بهشون اثبات میکنم.) هدفم از نوشتن این متن این بود که یه ابراز همدردی کوچکی با دوستان هم رده خودم بکنم. از صمیم قلب برای تمام کسانی که مشکل دارند بهترین آرزوها رو میکنم. دوستان دست از تلاش برندارید و نا امید نشد انشالله روزگار آن روی خوشش رو به ما هم نشون خواهد داد. در پناه حق.

  [پاسخ]

 33. سارا گفت:

  من ٨ سال سابقه برنامه نویسی دارم ولی هرجا رفتم سرسال با پروژه خوابیده یا تعدیل نیرو شده یا چیزای دیگه شدم یه ادم کوله پشتی به دوش الانم دوماه بیکارم با این وضع کرونا اصلا کار نیست عین چی پشبمونم وفتم ارشد الان ترم ٢ هستم رفتم انصراف بدم گفتن نزدیک ٣ تومن جریمه باید بدم وگرنه مدرک لیسانسمو نمیدن خیلی زور داره خودمو لعنت می کنم که ارشد خوندنت واس چی بود اخه الانم که بیکارم ببشتر بهم زور میاد وضعیت داغونیه بیکاری خیلی بده خوش به حال کسی که باباش پولداره و یه سرمایه داره و خودش واس خودش کار راه میندازه

  [پاسخ]

 34. فوق لیسانسIT بیکار گفت:

  هم دردیم…..
  منم یک خانم مجرد فوق لیسانس IT هستم با ۸ سال سابقه و بیمه
  تا ۴ سال پیش احساس میکردم امنیت شغلی دارم رفتم برای رضای خدا به دوستم کمک کنم و برایش کار پیدا کنم که خودم رزومه براش نوشتم و به شرکت خودمان معرفی کردم و ضمانت کردم…… بعد از دو روز ایشان استخدام شد و دو هفته بعد بنده اخراج شدم…. الان ۴ سال زندگیم سیاهه….اون پس اندازم که داشتم ازم کلاهبرداری کردند رفت و الان با ۴۰۰ هزار تومن موجودیم.
  و دویت عزیزتر از جانم همان جا هنوز مشغول هست….و من اصلا چیزی نگفتم که او مبادا ناراحت بشه…..
  خانوادم و هر کی شنید به دلسوزی بیجای من فحش داد ….
  و حالا هر جا میرم ۲۰ تا تخصص میخوان و حقوق نزدیک ورارتکار …
  من سمتم مدیربود و حالا باید جا منشی و خدمات باشم…..چون کار نیست و یا حقوق نیست و حقوق های معوقه ۶ ماهه
  و الان من از کی و از کجا مخارجمو تامبن کنم…..فقط کارم شده گریه……
  برام دعا کنید……

  [پاسخ]

 35. رضوان گفت:

  بنام خدا. به نظر من طبیعی که بیکار باشند مسئولین تو برخی چیزها مسئول هستند اما ما را مجبورنکردند که بریم فوق لیسانس و دکترا بگیریم اونم تو رشته های بدون کاربرد فرضا طرف فیزیک خونده شهرسازی خونده من به اینجور افراد میگم به بچه های دبیرستانی خصوصی تدریس کنید تو یک درسی که واردتر هستید اما تو برخی رشته ها تبعیض وجود داره و فرضا ما مقصر نبودیم خدا ب آدم عقل داده چرا رشته ای را که واسش کار پیدا نمیشه می خونید حالا. زبان. هنر . روانشناسی پزشکی حقوق اگر هم مجوزکار ندهند بالاخره آدم خودش یک هنری داره اما رشته ی شهرسازی یا برخی رشته ها واسش کار نیست و همون که بهیاری می خونه می تونه مجوز یک تزریقاتی و بهداری را تو روستا بگیره بعدش هم توقع ما بالاست و اراده هم نداریم من ۴۳ سالمه معلمم دکتر هم بودم و ارشد روانشناسی و حقوق و جامعه شناسی هم داشتم و نویسنده هستم با پشتکاری که دارم به خدا اگه ۲۰. سالم بود صدتا کار واسه خودم ییدا می کردم منتظر نباشید کسی شما را سرکار ببره خودتون افرادی را برای کاری که تاسیس می کنید استخدام کنید موفق باشید

  [پاسخ]

 36. سامان گفت:

  امروز کاملا اتفاقی خوندم این پیام، درداوره ولی هممون داریم چوب ندونم کاری یه مشت ادم بی مغز میخوریم که در دانشگاهها رو باز گذاشتن جوونای مردم پول، عمر،زندگیشون اونجا هدر دادن
  منم ارشد فیزیک دارم ، دیدم ابی از فیزیک و درس و دانشگاه گرم نمیشه دکترا نخوندم، بازاریابی بیمه انجام دادم ،اون ۷سال زیر پام له کردم و الان پیشرفت کردم تو کار بیمه یه درامدی دارم که زندگیم بگذره و دست چهارنبر بگیرم و مسیر منو برن و لااقل به درامد برسن،کم یا زیاد

  [پاسخ]

 37. سهراب گفت:

  از کجا پول در میاری

  [پاسخ]

 38. سهراب گفت:

  خالی نبند که سر بازی را دوست داری

  [پاسخ]

 39. سهراب گفت:

  درس دیگه بدرد نمیخوره

  [پاسخ]

 40. یونس گفت:

  چقدر بد بخت داریم خدارو شکر من تازه اول راهم😶

  [پاسخ]

 41. مجید گفت:

  سلام چه دکترایی داری؟؟

  [پاسخ]

 42. محمد گفت:

  سخت ترین و زجرآور ترین این قصه لحظه ای هست که بدون هیچ رابطی و آشنایی به درب شرکت ها برای کار مراجعه می کنی ، و به چشم یک گدااااااااااا به شما نگاه میکند.
  من گدا نیستم
  من گدا نیستم
  من گدا نیستم
  من گدا نیستم

  [پاسخ]

 43. صالح گفت:

  نوش جانت ولی کاش درد مارو زیاد نکنی منی که روزی هزار تومنم کاسب نیستم آه ندارم با ناله سودا کنم

  [پاسخ]

 44. فتانه گفت:

  داداشی که این پست سال ۹۲ گذاشتی،یا به قول خودت درد دل کردی…الان در چه وضعی هستی؟همچنان بیکار
  جگرم سوخت وقتی متن تو خوندم،یه خبر از خودت بده

  [پاسخ]

 45. چه اهمیتی داره گفت:

  سلام به همه ی دوستان بیکار
  داداش یه لحظه فکر کردم خودم پست گذاشتم
  ۳۲سالمه ۸۹ فارغ التحصیل شدم و از اونموقع دنبال کار
  نتونستم کار پیدا کنم رفتم ارشد خوندم به امید اینکه…
  ناگفته نماند که از همون سال دنبال اموزش و پرورش بود چون از بچگی علاقه داشتم به معلمی..آزمونا که نشد تا الان قبول شم چون از رشته م فقط ۱نفر میخوان
  وسطای ارشدم عقد کردم بخاطر شرایط مالی مرخصی گرفتم و نشد ادامه بدم رفتم یکی دوجا با حقوق ناچیز و اخرشم بعد چند سال بخاطر بی پولی نامزدم ترک کرد و رفت..
  موهام تو این سن داره سفید میشه اما هنوز بیکار ..
  از خودم متنفرم..
  خدا از باعث و بانیش نگذره

  [پاسخ]

 46. Mikle گفت:

  دروود به همگی دوستان.
  خلاصه وار بگم وضعیت منم خیلی افتضاحه و با اینکه از سال ۹۰ تاآخرای ۹۷ پیگیر انواع استخدامی بخصوص در آموزش و پرورش بودم ولی جز افسردگی شدید و کاملا ناامیدی چیزی نصیبم نشد و راستش در این سالها همه اش با خودم درگیر بودم و هنوزم نمیتونم با خودم کنار بیام چون که چند دفعه نفر اول استخدامی شدم ولی تو مصاحبه مردودم کردن و چندین دفعه خواستم خودم رو خلاص کنم ولی نمیدونم چرا نمیتونم و به نوعی میشه بگم عرضه ی خودکشی رو ندارم(هرچند راهکار مناسبی نیست)
  همین آلان که دارم اینا رو مینویسم حدود ی ماهی میشه کلا در خونه ی پدری ام و جزآه و حسرت چیزی ندارم و پدرو مادر بیچاره ام با ۷۰سال سن تو روستا مشغول کارگری و بدبختین و من اینجا فقط زانوی غم بغل کرده و راهی برای خود نمیبینم ..
  اگه کسی از دوستان راهکاری برام داره ممنون میشم باهام ارتباطی داشته باشه..۰۹۱۴۹۷۹۵۷۲۵(میکائیل اکرامی)

  [پاسخ]

 47. صابر گفت:

  من مدت زیادی بیکار بودم و بدون سرمایه ۳۷ سالمه مدرک سیکل و مجرد یه روز به خدا گفتم من نه خونه نه ماشین نه هیچ چیز دیگه ای نمیخام تنها چیزی که ازت میخام علم و دانشمو تو کاری که دوست دارم زیاد کنه خلاصه بعد از ۱۲ سال مطالعه و کار در بازارهای بین المللی تونستم در مسابقات رایگانی که برگزار میکردند شرکت کنم و مبلغی به عنوان جایزه بهم دادن من هم کم کم همون مبلغ زیادش کردم و خوشحالم که خدا به وعدش عمل کرد و منم به خواسته خودم رسیدم این خلاصه ای از تمامی سالهای کار بر روی خودم بود تنها چیزی که میدونستم خدا بزرگترین ثروتی به همه ما انسانها داده عقل بود . اینترنت منبع گنج باید بگردی پیداش کنی. موفق ترین انسانها تو شرایط سخت تونستند به خواسته هاشون دست پیدا کنند.
  یادت باشه در کشوری که سرانش رو به عقب قدم بردارن فقر مردم اون جامعه را فرا خواهد گرفت و در کشوری که سرانشان رو به جلو قدم بردارند قطعا جامعه ای پیشرفته و پرباری خواهند داشت. نامید نشید که از انسان هیچ و پوچ میسازه و آخر نامیدی مرگه. تو هر زمینه ای که علاقه دارید بهش رو خودتون کار کنید دربارش تحقیق کنید از افراد با تجربه در زمینه خودتون مشاوره بگیرید و در همون محیط وارد بشید بهتون قول میدم موفق خواهید شد ممکنه چندین سال طول بکشه ولی واقعا ارزششو داره اگر دوست دارید آقای خودتون بشید.
  اگر هم میخاید کارگری کنید مدرک به دردتون نمیخوره باید موقعی که با صاحب کاری روبه رو میشید باید دستهاتونو از تو جیبتون در بیارید و محکم و سفت باهاشون صحبت کنید اکثر صاحبکارها از اینجور کارگرها خوششون میاد البته در مورد سنگبری و موزائیک زنی که خودم قبل از بیکاریم درشون کار میکردم صدق میکنه.

  [پاسخ]

 48. افشین گفت:

  در این دانشگاه ها رو ببندین

  [پاسخ]

 49. فرهاد گفت:

  فرهاد ، دوست عزیز کار خوب کجا بود سعی کن با هرکاری شدە خودتون سرگرم کنید شرایط تحصیلکرده ها تو این اکثرا شبیه هم شده به غیر از تعداد محدودی که رشته پزشکی خوندند و بقیه رشته هاهم کسایی که پارتی و …دارند خودم سال ۹۱ فارغ التحصیل ارشدم و همون سال یک کامنت اینجا نوشته هرازچندگاهیم میام کامنت ها را می خونم از اون موقع هم هرسال با یه کاری خودم یه طوری سرگرم کردم هر چند نتونستم درآمد مناسبی داشته باشم ولی از بیکاری که بهتر و با زانوی غم بخل کردن هیچی چیزی درس نمیشه اعصابتم داغونتر میشه پس سعی کن تونستید تو شهر خودتان و یا مثل من برید شهرهای دیگر با یه کاری سرگرم شید ….به امید فردای روشن برای جونهای ایران ما که پیرشدیم رفت …

  [پاسخ]

 50. پدرام گفت:

  لیسانس حسابداری هستم تو زندگی از کودکی مشکلات بسیار زیادی کشیده ام و حدود ۱۰ ساله قرص اعصاب و روان میخورم و هزاران عوارض جانی این قرص هارو به جون خریده ام! از چاقی بیش از حد گرفته تا … الان بیکارم و طعنه و کنایه های پدر و مادر و اعضای خانواده رو میخورم و هر روز منت پدرم رو میکشم و تحقیر میشم هر روز دعوا تو سر اینکه هر لحظه پدرم گوشزد میکنه بیکار هستم و با انواع کنایه ها خواستار بیرون کردن من از خونه هست و حتی غذایی که میخورم رو منت میکنه ! مادرم همیشه چه خوب و چه بد حق رو به دیگران میده و حتی کار به جایی میکشه که به خودش کتک میزنه و حتی میگه یه روزی خودکشی خواهم کرد!
  تو یه شهری زندگی میکنم که علائمی از فرهنگ توش نیست(البته به گفته ساکنین خود این شهر) .
  راستی پدرم که از استخدامی های دولت خیلی قدیم یعنی قبل سال ۵۷ میباشد و الان بازنشسته ایی هست که به برکت و رحمت دولت خیلی قدیم هنوز که هنوزه نون میخوره و حقوق میگیره و منت هم میکنه واسه من و در حالی که خودش میگه تو دوران قدیم از بین چندین کار رسمی دولتی اونی رو که خودش میخواسته انتخاب کرده و به آسونی وارد بازار کار دولتی شده!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 51. سید گفت:

  سلام .۶ سال و ۱۲ روزه از این مقاله میگذره .خدایی خیلی سخته بیکار باشی خیلی .من لیسانس حسابداری دارم بیکارم بیکار. خدا شاهده خیلی ناراحتم .برای نظام و بانک و همه جا هم رفتم نشد .تورو خدا برام دعا کنید .اگه کسی هم کار خوبی سراغ داره بهم پیام بده. (em 31909031 @gmail.com )

  [پاسخ]

 52. محسن گفت:

  سلام من بطور اتفاقی از این سایت سر درآوردم

  من فوق لیسانس مهندسی نفت گرفتم و ۲ سالم سربازی رفتم و بعده اون ۲ سال بیکاری کشیدم………ولی پیش خودم گفتم تا کی بشینم خونه وبیکاری بکشم………حدود ۶ ماه برنامه نویسی کار کردم

  و الان مدت ۲ سال بطور حرفه ای دارم تو یکی از شرکت های بزرگ تهران کار میکنم و از حقوقم هم راضی هستم

  میخوام بگم رشته خودت نشد کار کنی آدم تنبلی نباش و تو هر شاخه دیگری میتونی کار کنی و کار پیدا کنی و شایددد تو این راه موفق تر باشی تا رشته خودت…….

  اگه کسی ب برنامه نویسی و کار با نرم افزار و طراحی سایت علاقه داره ب ایمیلم: mo.saidi.h.a@gmail.com پیام بده تا کمکش کنم

  البته کار برنامه نویسی فقط بیشتر بدرد کسایی میخوره که میتونن بیان “تهران” کار کنن …..تو شهرستانها بازارکار زیاد نداره

  با آرزوی موفقیت

  [پاسخ]

 53. کاش درس میخوندم گفت:

  سلام کی میگه کار نیست اگه دانشگاه خوب باشی با رشته خوب هست من تجربی بودم درسو ول کردم (چند سال پیش به این سایت سر زدم) رفتم مکانیکی ولی یکی از دوستام رفت شیمی خوند الان الان ماهی ۱۰ میگیره تو شرکت دارو سازی الان من موندم با ماهی ۳ تومن

  [پاسخ]

 54. ملیحه گفت:

  من مهندس برق هستم فوق لیسانس برق قدرت ولی چون پارتی ندارم بیکارم دیگه خیلی خستم هیچ راهی به ذهنم نمیرسه خیلی تلاش کردم و سختی کشیدم ولی چه فایده

  [پاسخ]

 55. فریبا گفت:

  اگه کار داری پس همچین موضوعی رو چرا سرج کردی اینجا چیکار میکنی

  [پاسخ]

 56. فوق لیسانس بیکار گفت:

  دو ساله خدمتو تمام کردم و با مدرک فوق لیسانس مدیریت بیکارم ، چون همه جا شده پارتی بازی و ما هم پارتی نداریم ، کار هم که نیست ، کم کم دارم افسردگی میگیرم ، نمیدونم دیگه چیکار کنم

  [پاسخ]

 57. محمدرضا گفت:

  به والله همش دروغه .معدلت چیه سنت رشتت .اینا فقط بر مبنای پارتی و رشوه هستش. لیسانس با معدل خوب رشته حسابداری گرفتم به ۱۰۰ جا مراجعه کردم نه کاری هست نه مشغولی.اصلا اعصابم خورد شده.خدا لعنت کنه باعث و بانیش رو فقط.

  [پاسخ]

 58. بیکار گفت:

  از وقتی که یادم میاد دارم درس میخونم ولی که چی ………………………………………………………خسته شدم از بس دنبال کار گشتم

  [پاسخ]

 59. محمد گفت:

  سلام.
  منم متأسفانه بیکار هستم…
  فوق لیسانس مهندسی صنایع دارم
  سنم سی و یک سال شده،مجرد هستم.
  نمیدونم چکار کنم…
  خدا خودش یه فکری به حالمون کنه…

  [پاسخ]

 60. ....... گفت:

  یه دانش آموز تجریبم ولی یا اینکه این همه بی کاری میبینم دیگه ناامیدم نه پارتی دارم نه خانواده شهیدم که کنکور بدمو قبول بشم نه پولی هست که برم یه مغازه باز کنم همه این کسانی که رفتن مدرک گرفتن همه بیکارن ایران جای درس خوندن نیست جایی نیست که با درس بتونی نون در بیاری هرکی هم اینو قبول نداره حتما خودش یه پارتی داره که تونسته با درس کاره ای بشه

  [پاسخ]

 61. سهیل گفت:

  سلام به جای اینکه این همه ناامید باشید پول بسازید پول خلق کنید به خدا خیلی راحته چرا این همه سخت میگیرید استخدامم نمیکنن نکنن بهم کمک نمیشه نشه خدا یه چیزای بهمون داده که عادی شده برامون یه نگاه به خودت بنداز تن سالم داری که تونستی درس بخونی و اینکه بهت بگم چرا فکر میکنی معیار سنجش علم پول هست حالا کار نیست کشور به این سواد من احتیاج نداره بازم تلاش میکنم بازم میسازم یه فکر یه کار یه ایده یه نوآوری یه تلاش یه امید میتونه کاری بکنه پولدارتر از هر فرد روی کره ای زمین باشی ،خیلی متاثر شدم از اینکه این متن را خوندم نه به خاطر اینکه تو ایران کار نیست بلکه بخاطر اینکه اکثر تحصیل کردها خودشون را گم میکنن چون باور ندارن خودشو نمیدونن که چه قدرتی دارن این جمله خیلی خوبع که میگه موفقعیت منتظر کسی هست که بتواند به صحرانشینان ماسه بفروشد

  [پاسخ]

 62. مجید گفت:

  خطاب به فارغ التحصیلان بیکار .به جای شکایت کردن و جزع و فزع و متهم کردن دیگری به فکر ایجاد یک شغل برای خودتون باشید. منم فوق لیسانس مدیریت دارم سال ۹۲ فارغ تحصیل شدم اما بیکار ننشستم و مثل شما ناامیدم نشدم . الان تعمیر کار حرفه ای موبایل هستم و هشت ساله این کارو ادامه دادم . یه سرمایه ای اندکی پای اینکار گذاشتم فقط نون دانش تجربه و مهارت و تخصص خودمو می خورم . نیاز به سرمایه اون چنانی هم نداره اولش پیش یه تعمیر کار شاگردی کردم .اگه راست میگید برید دنبال تعمیرات حرفه ای موبایل یکسال زمان می بره تا یاد بگیریید اول شاگردی می کنی بعدش می ری برای خودت مغازه میزنی. این حرفها همش بهونه است . به جای تاسف خوردن مرد اقدام باش. ترس و درون خودت بکش . نا امیدی رو شیطان تجویز میکنه و امید و خدای مهربون. رفیق دارم الان در آمد ما هی ده ملیون تومانی با ده سال سابقه تو کار تعمیرات حرفه موبایل کسب می کنه . پدرش ازکار افتاده است جهزیه چهار تا خواهرشو جور کرد. خودشم از دواج کرد. مرد اقدام باش . کسی رو هم متهم نکنید . گرفتی چی گفتم خودت برای خودت شغل ایجاد کن . یکی از پر در آمد ترین شغل های قرن بیست و یکم هستش میدونید دست مردم چقد گوش تلفن همراه هست . می دونید روزانه چقد ر گوشی خراب میشه .تصمیم بگیر مرد کار هستی بسم الله اگرم نیستی به خودت مربوط میشه. تازه درس که خوندی ازت یه ذهن پیشرفته ساخته .پس بین تو و کسی که درس نخونده از لحاظ نوع نگرش فرق است.

  [پاسخ]

 63. فیزیک گفت:

  سلام منم فوق لیسانس فیزیک دارم و همه جا گشتم برای کار

  [پاسخ]

 64. حامد گفت:

  منم بیکارم این روزا همش فکر خودکشی میاد به ذهنم وقتی احساس میکنم به هبچ دردی نمیخورم

  [پاسخ]

 65. فوق لیسانس شهرسازی گفت:

  سلام به همه دکتر ها و فوق لیسانسه های بیکار.منم با مدرک فوق شهرسازی بیکارم.مدتی تو سپرمارکت کارکردم اما حقوقش کم بود دیگه نرفتم..الان با ماشین تو اسنپ کار میکنم.

  [پاسخ]

 66. یکتا گفت:

  سلام. متاسفانه کسی به فکر ما نیست من هم با سی سال سن و دکترا بیکارم با وجود اینکه هم مهارت رو دارم هم مدرک اما اینجا نه مهارت میخوان نه مدرک.فقط پول و پارتی مهمه

  [پاسخ]

 67. غریب گفت:

  منم الان دقیقا این موقعیت رو دارم، ولی اشتباه اینه که بلد نبودیم چی بخونیم، اگه یه پرستاری میخوندیم الان هم کارداشتیم هم با همون کارشناسی کافی بود. وزارت بهداشت خیلی بهتره

  [پاسخ]

 68. ترمیلانه گفت:

  خوب معلومه سارا جان تا وقتی این بازنشسته ها هستن چرا منو تو بریم سر کار؟؟؟ من که دارم کارامو میکنم برم استرالیا.چند ساله تجربه کار دارم.

  [پاسخ]

 69. سارا گفت:

  سلام
  منم کارشناسی حسابداری و ارشد آی تی و شاگرد اول دانشگاه دوساله مدرک گرفتم و بیکارم
  همه جام رفتم از دفتر نماینده مجلس گرفته تا فرمانداری و دانشگاهها برای تقاضای تدریس
  از سال ۹۰هم همه ی آزمونهای استخدامی رو شرکت کردم ولی افسوس ….
  ناامید نیستم ولی با۳۰ سال سن کم کم دارم خسته میشم
  کسی میتونه کمکم کنه؟

  [پاسخ]

 70. محمد گفت:

  ۸ سال پیش تو امتحان استخدامی اداره برق استان کردستان قبولشدم و بعدش رفتم مصاحبه . نمره امتحانم بالا بود و مصاحبمم خوب . هشت نفر برمیداشت تو رشته برق . گفتم حتما مصاحبه هم گذروندم ولی بعدا گفتن که اسمم نیست . اخر سر فهمیدم که از این هشت نفر ۴ نفر سهمیه دار بودن و ۴ نفر مابقی رو با پارتی بازی از بین اشناهای خودشون برداشتن . من که هیچوقت نمیبخشمشون که اینده منو تباه کردن . اگه مصاحبه رو گذرونده بودم حالا هم ازدواج کرده بودم و هم بهترین درامد داشتم . حالا کسایی که تو اداره برق هستن همشون هفت میلیون میگیرن با انواع مزایا و پاداش و بعدا بازنشستگی ولی با پارتی بازی و سهمیه اینده منو تباه کردن . بدون پارتی به هیچ جا نمیشه رسید

  [پاسخ]

 71. Fandogh گفت:

  همه گره ها با پارتی و سهمیه حل میشه تا وقتی این دو گزینه تو همه استخدامیا هست جایی واسه کار واسه افراد معمولی تحصیل کرده نیست…

  [پاسخ]

 72. اختیار گفت:

  سلام آیان .ما که نفهمیدیم چی شد..آخر بیکاری ؟ کار داری ؟؟ نداری؟؟

  [پاسخ]

 73. آیان گفت:

  سلام
  من دانشجوی شیمی کاربردی دانشگاه رازیم
  از وقتی یادم میاد کار کردم
  تو ی شهری بزرگ شدکه توی بیکاری رتبه ی اولو داره
  ولی الن با ۲۲سال سن
  هم سه تا کار دارم
  هم خونه دارم
  هم ماشین دارم
  پدرمم از ۶سالگی از دست دادم
  از هیچ نهادیم پول دریافت نکردم
  سهمیه هم ندارم
  پدرم ی راننده ی تاکسی ساده بود
  درسمم کا بیش میخونم ولی ی حقیقتی هست
  با درس خوندن تا تهش تو ایران با هزار مکافات اخرش میشی ی استاد دانشگاه
  دوران سختیه
  ولی متاسفانه باید به هر کاری تن بدیم تا زنذگیمون بگذره
  انشاا.. یه روز جواب تموم این فشارای عصبی ک روی هممونه رو بگیریم
  ما ۲۰ساله یا ۳۰ساله نیستیم
  ما هممون بالای ۵۰داریم

  [پاسخ]

 74. جواد حصارکی گفت:

  جناب ترمیلانه
  شما گویا با بازنشسته ها مشکل داری.پدر خودت هم احتمالا بازنشسته است یا چند وقت دیگر بازنشسته میشه.قبل از پست گزاشتن کمی فکر کنید.

  [پاسخ]

 75. ترمیلانه گفت:

  اینجا سایت بازنشسه هاست یا بیکارا ؟؟؟ بهتر بود مینوشتین دردو دل باز نشسته ها. ما قانع شدیم ُُُُ هر چی داریم رو دو دستی تقدیم بازنشسته ها میکنیم.خدومون هم بریم به خاک سیاه بشینیم.این وضع رو بازنشسته ها برامون درست کردن

  [پاسخ]

 76. محمد آملی نژاد گفت:

  به خدا بازنشسته هم انسان است.
  ما بازنشسته ها چه کار کنیم؟؟ بریم بمیریم؟ واقعا چرا علیه بازنشسته ها جبهه گیری میشود.ما از کار افتاده نیستسم..فکر عمری را به مملکت خدمت کردیم.با این حقوق چه کاری میشه کرد.به ما هم حق بدهید

  [پاسخ]

 77. محمد علی سراوانی گفت:

  با سلام خدمت مردم شهید پرور ایران.بنده هم بازنشسته هستم. ۶۳ سالمه.به نظز شما با ماهی یک ملیون و هفتصد هزار تومن چگونه زندگی کنم.شما حساب کنید که من ۲ تا نوه هم دارم.در حای حاضر به شدت دنبال کار میگردم. اما شب ها در خیابان مسافرکشی میکنم.اگر کسی شغل ممناسب من دارد لطفا اطلاع بدهد.انتظار استخدام در ادارات دولتی را ندارم.

  [پاسخ]

 78. مجیدی گفت:

  بازنشسته ها هم جویای کار هستند.ما بیچاره ها هم نیاز هایی داریم که باید بر طرف شود

  [پاسخ]

 79. روح الله موسوی گفت:

  مژگان خانم..مگر بازنشسته ها آدم نیستند؟ بازنشسته ها خرجشان از شما ها که مجردید بیشتر است. ما گرفتاریهای خودمان را داریم. در ضمن این ما بودیم که این کشور را به اینجا رسانده ایم.حق ما بیشتر از اینهاست..سختی هایی که ما تحمل کردیم شما ها به فکرتان هم نمیرسد. بهتره کمی منصف تر باشیم

  [پاسخ]

 80. مژگان گفت:

  بازنشسته ها را میبرن سر کار جوونا بیکارن

  [پاسخ]

 81. مژگان گفت:

  سلام من هم دقیقا مثل این اقا با مدرک فوق لیسانس بیکار.

  [پاسخ]

 82. رضا گفت:

  همش تقصیر استاد های دانشگاه است که در سر کلاس حرفی در مورد نبود بازار کار و کارایی داشتن رشته در ایران نزده اند. سه سال ارشد خوندم.یک سال هم برای کنکور ارشد وقت و اعصابم به هم ریخت. یک استاد پیدا نشد بگوید ارشد به هیچ دردی نمی خوره.

  [پاسخ]

 83. ترمیلانه گفت:

  مگه اینجا بنگاه کاریابیه؟؟؟ منم بیکارم….با معدل ۱۸ دانشگاه تهران..اما برای بدست آوردن شغل بهتره از مسیر خودش وارد بشیم..این سایت هیچ کمک به ما نمیکنه

  [پاسخ]

 84. فوق لیسانس شهرسازی گفت:

  باسلام خدمت همکاران گرامی
  من هم سال ها درس خوانم ..اما فعلا بیکارم. دارم یه برنامه ریزی میکنم که بتونم یه جوری پارد شهر داری بشم.کسی میتونه کمکم کنه یا منو راهنمایی کنه؟؟ آقای محسنی شما که کارمند هستین…چطوری وارد سازمان شدین؟

  [پاسخ]

 85. عبدالله گرگانی گفت:

  آقای محسنی کارمند شهرداری
  شما که هیچ ..۱۰۰۰ تا مسئول از شما کله گنده تر هم کاری نمیتوتنند برای جوان ها کاری انجام بدن.وعده های سر خرمن شماها بیشتر عذابمان میدهد. امثال شما که همواره سخن از آرمان های امام میزند .به هیچ کدام از آنها پای بند نیستید.ما جوانان تحصیل کرده که هم اکنون مشغول کارگری و بنایی هستیم به آرمان های امام پایبند تریم.لطفا به امورات خود رسیدگی کنید و مار را به حال خود رها کنید

  [پاسخ]

 86. زینب گفت:

  🤣🤣🤣🤣🤣

  [پاسخ]

 87. محسنی کارمند شهرداری گفت:

  زینب خانم
  مسئولن پی گیر مشکلات هستند…اما مشکل به قدری بزرگ است که راه حل مناسبی ندارد
  لطفا به خدمتگزاران خود بدگمان نشوید

  [پاسخ]

 88. زینب گفت:

  به مدیر سایت
  ینی واقعا هدفتون از این وبلاگ چیه؟چرا اون کسایی که مسئولن سری به این سایت نمیزنن؟چرا همه عین کبک سرشون زیر برفه وپرپر شدن جوونای مردمو نمی بینن؟خواهشا اگه این سایت نتیجه ای نداره جمش کنید .گذاشتید که چی بشه برای کسی که مهم نیست.اگه واقعا میتونید کاری بکنید یه جوری سازماندهیش کنید.کار عبث وبیهوده نکنید کار باید هدف ونتیجه داشته باشه.ترسم از اینه که مدیر سایت به کارش افتخار هم بکنه

  [پاسخ]

  admin پاسخ در تاريخ دسامبر 9th, 2018 8:15 ب.ظ:

  با سلام خدمت شما دوست گرامی ، هدف این سایت همانطور که میبینید اطلاع رسانی و خدمت به کارجویان هست حالا به هر نحوی که بتونیم مثمر ثمر باشیم.حالا یه عده از دوستان میان درد و دل میکنن ، امیدوارم کسی به کسی توهین نکنه در غیر این صورت ما از انتشار نظرات معذوریم امیدواریم درک کنید.

  [پاسخ]

 89. مهندس بدبخت گفت:

  باید خون گریست
  جوانان مردم از بیکاری و بی پولی پرپر میشوند و بعضی از آقا زاده ها در حال اسب سواری هستد
  من هم طعم تلخ بیماری را گشیده ام….با کارشناسی مهندسی هم اکنون در یک شرکت ساختمانی به سیمان کار مشغول هستم

  [پاسخ]

 90. یه ناشناسه غریبه گفت:

  با سلام.منم یکی مثل شما هستم.۳۴ سالمه ارشد دارم ۲ سال کار کردم تو یه شرکت که بعدش شرکت تعطیل شد و به هر دری زدم واسه کار ولی نشد با این سن مادرم ماهی یه مبلغی میده واسه پول سیگارم خواهر و برادر به خاطر بیکاری محلم نمی ذارن با اینکه اوضاع مالیشون خیلی خوبه پدرم وقتی ۳ سالم بود فوت کرده بچه اخر هستم و با مادرم زندگی میکنم و اونم پیر هست و زخم وزبان خانواده خیلی ازارم میدهد یکبارم تا اون دنیا رفتم ولی از بدشانسی زنده شدم..ایا الان من زنده ام یا مرده متحرک.برایم فرقی ندارد.ننگ بر این زندگی.

  [پاسخ]

 91. زهرا گفت:

  دارم از بیکاری دبونه میشم . میگن حسادت صفت خیلی بدیه ولی من نسبت به دوستانم که سرکار هستن حسودیم میشه خوشبجحالشون .

  [پاسخ]

 92. مثلا پویا گفت:

  سلام
  من حین تحصیل کار میکردم . الان بیکارم و بیکاری از مجردی فشار بیشتری داره به علاوه فقر و بی پولی از طرفی رکود اقتصادی این روزا
  البته تورم هم اضافه شده به همراه مالیلت بر ارزش بی ارزشش
  موفق و پیروز باشید(-؛

  [پاسخ]

 93. یه ایرانی گفت:

  سلام ……من دارم تجربی میخونم و تازع سلل اولم … شرایط مالیمون خیلی بده و ب امید اینکه دراینده بتونم جبران کنم دارم اینهمه سختی رو ب دوش میکشم .وااای دوستان من الان که خیلی از نظرات رو خوندم اصلا نظرم راجب درس عوض شد چن وختیه که میگم قیدشو بزنم و وقت خودمو الکی تلف نکنم….ولی بازم میگم نه من میتونم ……. به امید اینکه هیشکی طعم فقر و سردرگمی و حیرانی و نچشه

  [پاسخ]

 94. مینا گفت:

  سلام سپیده
  تو چه رشته ای…چه گرایشی؟؟
  من دارم چند تا از دوستامو جمع میکنم که شرکت دانش بنیان راه بندازیم.
  اگر مایل بودی برام اینجا پیام بزار

  [پاسخ]

 95. سپیده گفت:

  منم دانشجوی دکترا هستم و بیکارم

  [پاسخ]

 96. آقا سهیل خان گفت:

  سلام
  فکر کنید همه چیز دارید!
  کار
  خانه
  ماشین
  حقوق و درآمد و بیمه
  پول و پس انداز
  زن و بچه
  سلامتی
  و ….
  بازم به اندازه یک نفر خودت جا گرفتی ؟ !
  دیدگاه و جایگاه شخصی مهمه
  اما مهم تر از این خود شمایین !
  دقیقا ۲۰ سال بعد میفهمیم چقدر کاش الان ۲۰ سال قبل بود .
  راحتتون کنم فقط روزهای عمرتون رو بشمارید یعنی با شباش کاری نداشته باشید شمایی که ۳۰ سالته اینجوری یعنی ۱۵ سالته !
  همه دردا دوا داره غیر مرگ واسه اینکه تو ۳۰ سالگی مث ۱۵ سالگی باشی اونم راه داره که با تجربه بدست میاد
  دکترم باشی مطب م بزنی باز باید چشمت بدر باشه ببینی مریض میاد مطب یا نه !
  اما دکتر باشی ۵۰ سالتم باشه همه چی حله یعنی مریض خودش میاد مطب
  تجربه بالاتر از علم
  همه شما خوش بحالتونه یعنی چند سال بعد به همه آرزوهاتون رسیدید
  روزگار باتون کار نداره
  سالمین و سلامت
  درس خوندید و کار میکنید و حقوق میگیرید و بیمه میشید و زن میگیرید و خونه دار میشین و بچه دار میشین و ماشین دار میشین و خیلی چیزای دیگم دارید ….
  اما چه زود همه چیز تموم میشه
  سالمند میشید و …
  کاش یکی اینارو زودتر میگفت که ارزششون به اندازه یک عمره
  و عمر و واسه این چیزای بی ارزش نذاری
  یک کلام لپ کلام همه چیز تو دستای خودتونه بوجودش بیارید
  فقط باید بخواهید
  همین الان شروع کنید
  پس هیچ موقع دیر نیست
  تجربه شمارو به همه چیز میرسونه

  سالم سلامت باشید و بسلامت ….

  [پاسخ]

 97. عاشق ولایت گفت:

  ما سربازن ایران زمین هستیم..با همکاری و تلاش زیاد بیکاری را شکست میدهیم.کارهای سخت تر از این را انجام داده ایم….فراموش نکنیم که روزهای جنگ تحمیلی را چگونه پشت سر گذاشتی

  [پاسخ]

 98. هانیه گفت:

  سلام دوستانی که در رشته برق یا صنایع یا مکانیک یا شیمی و فیزیک رزومه قوی دارند و کاربلد دولت المان ۳۵۰۰ نیرو از ایران میخواد اگر کسی شرایطش و داره بره ایدی بدم بهش برای کاریابی تو المان

  [پاسخ]

 99. هانیه گفت:

  سلام از دوستان کسی هست اینجا مکانیک خونده باشه؟؟ چندتا سوال دارم ازشون اگر لطف کنن به من پیام بدن ممنون میشم اینم آیدی من @donna2525

  [پاسخ]

 100. محسنی کارمند شهرداری گفت:

  سلام سید سینا
  چقدر زود در باره مردم قضاوت میکنین
  شما مگه منو میشناسید…من یه کارمند ساده هستم..

  [پاسخ]

 101. محسنی کارمند شهرداری گفت:

  سلام به هانیه خانم
  مگر شهرداری چقدر ظرفیت و بودجه دارد…همه مشکلات شهری را به گردن شهرداری نیندازید…شما ایران را با آمریکا مقایسه نکنید.
  در ضمن بنده هم یک کارمند ساده هستم ..در حد توان مشکلات را انتقال میدهم

  [پاسخ]

 102. سید سینا گفت:

  سلام
  بابا دوستان چطور متوجه نشدین محسنی کارمند شهرداری نیست.. خالی میبنده میخواد با بقیه بحث کنه تفریح بشه واسش… از همه بیکارتره… اخه کارمند شهرداری چرا باید بیاد این سایت بعدشم لااقل دقت کنید میفهمید از قصد یه چیزایی میگه بدتر اوناییکه بیکارن و فکر میکنن اون کارمند شهرداریه کفری بشن… جوابشو ندین بابا مشخصه خودش یه بیکاره

  [پاسخ]

 103. هانیه گفت:

  سلام خدمت جناب محسنی کارمند شهرداری و رییسشون شما بهتر به فکر دستفروشایی باشید که برای بدست اوردن لقمه ای نان حلال هر دفعه روانه بیمارستان یا قبرستان می شوند. چرا در تهران که بیش از ۴۰ هزار دستفروش دارد مثل کشور امریکا از طرح کافه های سیار و رستوران های سیار استفاده نمی کنید تا هم تعداد زیادی مشغول به کار شوند هم اینطور مورد ضرب و شتم همکاران شما قرار نگیرند.پیشرفته ترینشم متعلق به هلند هست واقعا اگر پیگیری کنید خیلی ممنون میشیم مخصوصا اینکه تعداد زیادی شاغل خواهند شد اینم ایدی من @donna2525

  [پاسخ]

 104. Nilgon گفت:

  واقعا!من ۲۲سالمه تو ی دانشگاه دولتی درس میخونم امسال مدرکمو میگیرم اونم کاردانی به زور دیابتم دارم ماهانه ۴۰۰هزارتومن پول نوار تست قند میدم اونم با قرض و… دنبال کارم پدرم دچار مشکل مالیه آدم بمیره بهتره دنیا واسه پولداراس. 😢😢

  [پاسخ]

 105. ناشناس گفت:

  لعنت به این زندگی

  [پاسخ]

 106. عباس از مشهد گفت:

  من هم لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم. در سن ۲۶ سالگی لیسانسم رو گرفتم با معدل خوب شاید بد شانسی ام این بود که متولد ۷۲ بودم و در بدترین موقع و زمان کارشناسی ام گرفتم سال ۹۵ ولی هر جا که برای کار می رفتم فقط می گفتند فرم پر کنید با شما تماس می گیریم به جای اینکه یک مصاحبه داشته باشن تا بیشتر صحبت کنیم از مهارت هایم متاسفانه از همان اول دنبال سابقه چند ساله در اداره یا شرکت هستند در صورتی که شرکت های زیادی دیدم که دنبال خانم هایی با مدرک دیپلم کامپیوتر هم هستند بدون سابقه ولی به ما آقایون میرسه لیسانس و سابقه چند ساله می خوان بعد از۱ سال دویدن برای پیدا کردن کار در شرکت ها و بی نتیجه ماندن تصمیم گرفتم برم به سمت کارگری در کارخانه ها خوشبختانه درسال ۹۶ در یک کارخانه به عنوان اپراتور دستگاه استخدام شدم به امید اینکه بتونم چند سالی موفتا کار کنم و پس اندازی جمع کنم و بعد به فکر کسب کار آزاد باشم اما اوضاع خوب پیش نرفت و بعد از ۹ ماه کار کردن به خاطر تحریم ها اکثر کارخانه ها در مشهد شروع به تعدیل نیرو کردند و من دوباره بیکار شدم و آنچه که در این ۹ ماه پس انداز کردم به کارم نیامد چون ارزش پول بسیار پایین آمد.و در این اوضاع بسیار بد بازار کار هر چی دنبال کار در کارخانه ها رفتم متاسفانه نیرو نمی خواستند خلاصه الان هم بیکار هستم و نمی دونم باید چکار کنم متاسفانه دوستان زیادی در کارخانه ای که می رفتم با مدرک های لیسانس از نفت – ژنتیک – معماری – برق و.. بودند که اون ها هم غرورشان را شکستند و در جایی کار کردند که سرپرست ها و افراد بی سواد را باید تحمل می کردیم که هیچی از عدالت و احترام حالیشون نبود و هر وقت دوست داشتن برای گرفتن پاداش کارگران را زیر فشار قرارمی دادند و هر رفتاری می خواستند انجام می دادند و ما برای اینکه اخراج نشویم تحمل می کردیم خلاصه امیدی به آینده ندارم احساس می کنم که با این حقوق های کارگری هم نمیشه یک قدم جلو افتاد بلکه بر عکس در این گرانی ها دوباره به جای صفر بر می گردیم.

  [پاسخ]

 107. ناصر گفت:

  چرا اخه
  متاسفم
  شما که شاغل نبودید چرا ادامه تحصیل دادید.
  اول با مدرک قبلی برید سرکار بعد مدرک جدید بگیرید

  [پاسخ]

 108. سمیه گفت:

  با سلام .من دکترا خوندم با اینکه خانواده جانباز هستم ولی الان از سالمند نگهداری میکنم و نظافت منزل مردم با مدرک دکتری .این عدالت هست ما که منتظر مرگ هستم و امیدی به این دنیا ندارم .

  [پاسخ]

 109. زینب گفت:

  به مهندس بدبخت
  من هم مثل شما هرروز دارم بی عدالتی ها وپارتی بازی های جامعه مو میبینم.حق داریم ا گه بدبین و بی اعتماد بشیم ولی حرفم اینه که اگه به عینه برامون چیزی ثابت شد حق داریم اعتراض کنیم نه ولی نه درمورد کسی که هیچ شناختی در مورد نحوه استخدامش نداریم .درسته فضای مجازیه ولی حواسمون باشه حتی در سخت ترین شرایط دلی رو آزرده نکنیم.راستش من هم مثل شما وبقیه بیکارم ای کاش در مقامی بودم که میتونستم به هم نسلام که درداشونو حس کردم ومیفهمم کمکی بکنم یا شغلی براشون ایجاد کنم.

  [پاسخ]

 110. مهندس بد بخت گفت:

  سلام زینب
  من دانشکاه دولتی درس خوندم …چون پارتی نداشتم نتونستم استخدام بشم…الان شدم سیمان کار ساختمون
  بعد این آقای نسل سوم انقلاب از پیام نور مدرک گرفته اما استخدام شده..تازه خدمت هم معاف شدن
  اگر کاری جایی سراغ دارین به من پیام بدین
  @ma_surv

  با تشکر از ادمین

  [پاسخ]

 111. زینب گفت:

  سلام به همه دوستای گلم
  از همتون یه خواهش دارم اونم اینکه لطفا به همه دوستان شاغل توهین نکنید یا تهمت پارتی داشتن نزنید یاد بگیریم تا درمورد یه مساله اطلاع نداریم زود در مورد آدما قضاوت نکنیم یه کم منطقی باشیم.

  [پاسخ]

 112. مهندس بد بخت گفت:

  سلام.
  آقای نسل سوم انقلاب
  دانشگاه پیام نور ؟؟؟
  بچه های شریف همه بیکار شدن…انشالله گه با پارتی نرفته باشین سرکار

  [پاسخ]

 113. نسل سوم انقلاب گفت:

  بله …بنده کار مند هستم و برای رسیدن به این جایگاه ۴ سال زحمت کشیدم که پاداش تلاشهایم با بالاخره گرفتم
  همه دوستان در جریان هستند که درس خواندن در دانشگاه پیام نور چقدر سخت است .حتی سخت تر از دانشکاه سراسزس
  کمی انصاف داشته باشید

  [پاسخ]

 114. ترمیلانه گفت:

  آقای محترم نسل سوم انقلاب.
  پس واسه همینه که همه رو دعوت میکننین واسه رفتن به سزبازی !!!؟؟ خودتون که معاف شدین.حتما مشکل اشتغال هم ندارین..

  [پاسخ]

 115. نسل سوم انقلاب گفت:

  من خودم از سربازی معاف شدم ..اما همیشه دوست داشتم به سریازی برم.مطمئن هستم کسانی که سربازی را گزرانده اند زندگی بهتر دارند و از امثال من موفق تر هستند.

  [پاسخ]

 116. vahid گفت:

  منم ۱۴ ماهه خدمت و تمام کردم و با مدرک فوق لیسانس مدیریت بیکارم . همه جا شده پارتی بازی و سابقه کاری

  [پاسخ]

 117. نسل سوم انقلاب گفت:

  سلام آقا سجاد ….حتما به خدمت مقدس سربازی برید و به کشور خدمت کنین تا بعد از خدمت مشکل استخدام تداشته باشید
  انسان با خدمت سربازی ساخته میشود

  [پاسخ]

 118. سجاد گفت:

  لطفا یکی منو راهنمایی کنه بیستو سه سالمه دغدغه سربازی داره دیوونم میکنه من تادوم راهنمایی درس خوندم سرکاررفتم حالا یه مسلمونی به من بگه من سربازی برم یا نرم میشه بهم بگید خیلی فکری شدم دارم جامعه رو میبینم فقط وقتو عمرتلف کردنه ازاین ور یکی مثل خوره تو جونم افتاده میگه تاسربازی نری آرامش نمیگیری

  [پاسخ]

 119. عبدالله گرگانی گفت:

  ممنون از هانیه خانم
  و اما آقای محسنی-کارمند شهرداری
  شما کارمند شدی…حتما با پارتی رفتی که خبر از اوضاع بیرون نداری
  بیا برو تو یه پروژه کار کن تا بفمی چه خبره..البته اگر پروژه ای باشه

  [پاسخ]

 120. هانیه گفت:

  اتفاقا زیادم حرف بیجایی نزدن بنا که خوبه بعضی لیسانس های عمران دوشاخ بزم از هم وا نمیکنن

  [پاسخ]

 121. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  آقای عبدالله گرگانی
  شما به تمام تحصیل کرده ها توهین کرده اید .یا این را ندانسته گفتید یت دانسته.در هر حال به بنده که فوق لیسانس عمران دارم خیلی بر خورده.بنا یک کارگر ساده است اما مهندس عمران یک متخصص..

  [پاسخ]

 122. عبدالله گرگانی گفت:

  اطلاعات یک بنا از فردی که دکتری مهندسی عمران دارد بیشتر است

  دانشکاه را رها کنید ….

  [پاسخ]

 123. جاسم گفت:

  باور کن که بهترین کاری که می تونی بکنی یه مقدار از وقتت رو صرف درس (حد اکثر روزی ۴ ساعت) و بقیه رو صرف یک کار دوم ، همون طور که تو یه کامنت دیگه گفتم هزاران ایده وجود داره که میشه به کار دوم تبدیل کرد،هیچوقت ترک تحصیل نکن بلکه باید وقتت رو بین کار و درس تقسیم کنی

  [پاسخ]

 124. علی گفت:

  سلام دوست عزیز به عنوان کسی که این راه رو تا تهش رفتم میگم همین الان انصراف بده از دانشگاه برو کار کن.

  [پاسخ]

 125. علی گفت:

  ای بابا دلار شده ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان.بیکاری سر به فلک گذاشته.میگن بودجه نیست استخدام نداریم.من خودم دانشجوس دانشگاه پیام نورم رشته حسابداری ۳۰ واحدم مونده ولی ناراضی ام گفتم برم ملی بخوانم دوباره میگم عمر هدر دادنه.نمیدونم چیکار کنم شما کمک کنید بهم بگید ایا ارزش داره؟

  [پاسخ]

 126. جاسم گفت:

  سلام
  می دانم که این متن تقریبا پنج سال پیش نوشته شده ولی چون می بینم افراد زیادی نظر دادن فکر کنم این نوشته برا سال های زیادی هم بازدید کننده خواهد داشت چون مسئله بیکاری برای سال های متمادی گریبانگیر جوانان خواهد بود.
  من فقط می خوام اول به خودم (که محتاج نصیحتم) و سپس به هر کس که نظر بنده رو بخونه پندی بدهم.

  اولا باور کنید که پول واقعی تو کار آزاد است. (اگر اون کار آزاد درست اداره بشه)

  ثانیا توجه کنید که هر فرد ، هر کاری که داشته باشه (خواه دکتر خواه معلم و هر کار دیگر) باید به فکر به اصطلاح _بیزنس_ خودش باشه و توجه خودش رو به این بیزنس یا کار آزاد رو (که خودش اون رو به کار انداخته) از سن هجده سالگی یا کمترشروع کنه این بیزنس می تواند هر چیزی که فرد به آن علاقه داشته، باشد ( به عنوان مثال من خودم که به اقتصاد وسرمایه گذاری علاقه دارم از سن چهارده سالگی شروع به کسب مهارت در این زمینه کردم)
  پس هر رشته ای که می خواهید تو دانشگاه انتخاب کنید از همان روز اول دانشگاه باید به فکر کار دوم باشید که در این صورت اگه جایی استخدام نشدید به کار اولتان تبدیل بشه، باور کنید که اگه در اون کار موفق شدید ممکن است خودتون به دنبال استخدام نروید. و اگر هم استخدام شدید دو کار خواهید داشت که خیلی هم خوب است
  __________________________________________________________
  من هجده سال دارم و با معدل ۱۹/۵ دیپلم گرفتم ولی از سن چهارده سالگی به فکر کار دوم بودم . باور کنید که فرد نباید بیشتر از چهار ساعت در روز رو به درس خواندن اختصاص بده و همچنین بقیه روز رو با کار دومش بگذرونه.
  فقط سه نکته مانده که خدمت شما بگم
  نکته اول: ایده های زیادی وجود دارن که شما می تونید به کار دوم تبدیل کنید و با کمی خلاقیت صد کار می تونید برا خودتون ایجاد کنید.(توجه کنید که ایده ای اجرا کنید که مردم به اون نیاز دارن)
  نکته دوم: اگه برای کار به سرمایه نیاز داشته باشید سعی کنید حداقل نصف اون سرمایه از خودتون باشه ونصف دیگه اش رو وام بگیرید.
  نکته سوم: تمام تلاشتان را بکنید که بتونید با سرمایه کمتری شروع به کار کنید
  _________________________
  برا افرادی که انگلیسیشون خوبه؛ می تونید برنامه Shark Tank رو نگاه کنید که ببینید چه قدر ایده های زیادی هست که میشه به کار تبدیل کرد
  ____________________
  در ضمن از شما به خاطر طولانی بودن پیام عذر می خواهم و برای شما آرزوی موفقیت دارم

  [پاسخ]

 127. parisa گفت:

  سلام دوست عزیز
  متن پیامتون خیلی ناراحت کننده هست و دقیقا منعکس کننده واقعیت جامعه ما هست م
  تن پیامتون تقریبا به قصه زندگی من خیلی شباهت داره
  منم متاسفانه فوق لیسانسم و در یک خانواده پرجمعیت بدنیا اومدم.
  بعضی وقتها احساس میکنم هیچ خدایی تو این جهان وحود ندارد
  چرا باید بین ادمها اینقدر تفاوت باشه اقرادی که پول و پارتی دارند بدون هیچ مدرک و تحصیلات دانشگاهی براشون همیشه کار هست ولی برای من بدبخت در این دنیا هیچوقت هیچ چیزی بر وفق مراد نبوده و نیست.

  [پاسخ]

 128. سجاد گفت:

  سلام منم مشکلم مثل شماهاست بیکاری افسردگی سرخوردگی منم هرجا میگردم کار نیست یا اگه هم هست ششصد هفصد آخه با این پول میشه چیکار کرد منم کنج خونه دراوج جوانی عمرمو به بطالت میگذرونم ازهمه هم بدوبیراه مثل مرده هایی ادم تو رو میبینه میخواد فزارکنه بابام میگه من با این سن وسال باید برم سرکار این مثل پیرمردا گرفته خوابیده یعنی کی که از این وضعیت خوشش بیاد ولی من به خودکشی فک نمیکنم نمیخوام دراین دنیا هیچ خیری ندیدم امیدم به اون دنیاست نمیخوام با خدا به مشکل بخورم اخه چرا کسی براش مهم نیست خدایا فقط دو روز مسئولین رو بجای ما بزار ببینن چه حس حالیه شاید اونوقت دل سنگشون نرم شه اللهم عجل ولیک فرج یاعلی

  [پاسخ]

 129. ناصر گفت:

  سلام به شما اقای حماسه ساز
  من در شهریور ۱۳۹۵ چند تا کامنت گذاشتم. دوستان مطالعه کنند

  [پاسخ]

 130. حماسه ساز گفت:

  سلام خدمت جوانان عزیزو دوست خوبم ناصر
  درد بیکاری درد ازار دهنده ایست
  ما باید یک کمپین برای بیکاری تشکیل بدیم و همه افکار خود را آنجا به اشتراک بگزاریم تا به راه حل مناسبی برسیم
  من هم در دوران جوانی بیکار بودم و درد بیکاری را چشیده ام

  [پاسخ]

 131. صدرا گفت:

  سلام دوستان. به نظر من بهترین راه اینه که همه ی بیکاران کشور یک گروه مجازی تشکیل بدن و اونجا همدیگه رو پیدا کنند و تبادل ایده کنن و اونهایی که با هم همفکر و هم نظر هستند با همکاری هم و توکل به خدا دست به کسب و کار بزنند. خلاصه میگم، یک همچین اتحادی بین ما بیکارها خیلی میتونه مفید باشه. اگه کسی میتونه ونین گروهی ایجاد کنه یا اگه کسی همچین گروهی سراغ داره در تلگرام و غیره، بسم الله. شروع کنیم دست دردست هم. منم خودم ساکن مشهدم، لیسانس و بیکار هستم و دنبال یک همکار با مرام و بااخلاق میگردم و از هیچ کاری عار ندارم. فقط مهمه که آقای خودم باشم، حالا شده با فروش تخم مرغ یا لباس یا هر کار دیگه ای.
  اگه دوستان مشهدی کسی پایه هست یا علی. شماره م اینه
  ۰۹۱۵۷۸۹۵۰۴۹
  تو تلگرام و سروش و ایتا هم هستم.
  موفق باشید همه تون

  [پاسخ]

 132. ناصر گفت:

  سلام
  دقت کنید مقاله مال ۵ سال پیش است

  [پاسخ]

 133. پریا کریمی فر گفت:

  سلام.
  من کارشناس ارشد gis هستم از دانشگاه تهران.
  تقریبا نود درصد به رشته ام مسلطم و تمامی نرم افزارهای رشته مو بلدم. ولی هیچ جایی منو قبول نمیکنن و میگن نیرو لازم نداریم چه ارگان دولتی چه خصوصی.
  با این دوستمون ابراز همدردی میکنم و کاملا درکش میکنم.
  الان فقط پارتی حرف اول رو میزنه.
  پارتی ماهم که فقط خداست امیدوارم بزودی مشکل من و این دوست ارشد جغرافیا حل بشه….

  [پاسخ]

 134. حمید روحانی گفت:

  واقعا درد ناکه ..منم با لیسانس دارم تو پیک کار میکنم..بد نیست ..خدا رو شکر…بهتر از اینه که واسه یه شغل ساده به ۱۰۰۰ نفر رو بزنی…فقط دلم میسوزه که چرا عمرم تو دانشگاه هدر دادم…

  [پاسخ]

 135. جعفری گفت:

  سلام عزیزان
  لطف می کنید هر کسی مطلب من را خواند به سوالات من جواب بدهد؟
  ۱٫ در طول روز چه کارهایی انجام می دهید؟
  ۲٫ در طول یک هفته چه کارهایی انجام می دهید؟
  ۳٫ آیا با اداره کار در تماس هستید؟/ آیا تا به حال به این اداره سر زده اید؟
  ۴٫ آیا اعتقاد دارید که آزمون های استخدامی آزمون های از قبل تعیین شده و فرمالیته ای هستند؟
  ۵٫ آیا سن شما؟ زیر ۱۶ سال □ بین ۱۶ تا ۴۰ سال □ ۴۰ سال و بالاتر□
  طول دوره بیکاری: چه مدت است که شما بیکارید و به دنبال کار می گردید؟
  آیا قبلا هم بیکار شده اید؟ بله □ خیر□
  تحصیلات: زیر دیپلم □ دیپلم □ فوق دیپلم □ کارشناسی □ کارشناسی ارشد □ دکتری
  آیا فرزند دارید؟ بله□ خیر □
  احتیاجات خانواده تان را چگونه برطرف می کنید؟ حمایت والدین□، کمک دیگر اعضای خانواده□، بیمه بیکاری□، موسسات خیریه مردمی، مساجدو…□ راه های دیگر□
  لطفا هر کدام از مهارت های زیر را که از آن برخوردارید علامت بزنید:
  □مهارت های تعمیر و نگهداری و کارهای فنی،کار با ماشین آلات
  □ مهارت های مدیریت، نظارت، متقاعد کردن دیگران
  □ مهارت های اداری، برنامه ریزی، طبقه بندی کردن
  □ مهارت های هنری، طراحی، دوخت و دوز، آشپزی
  □ مهات های پژوهش و تحقیق، تجزیه و تحلیل، کار در آزمایشگاه ها
  □ مهارت های برقراری ارتباط، گوش دادن، همدلی، آموزش، کمک و همکاری
  علت بیکاری شما چیست؟ علل اقتصادی□افزایش نرخ زاد و ولد□رشد تکنولوژی□بی سوادی□مشاغل کافی وجود ندارد □مشاغلی وجود دارد اما من اطلاعات کافی درمورد آنها ندارم.□ من افراد مناسب برای پیدا کردن کار را نمی شناسم( کارفرماهایی که به نظر می رسد از طریق شبکه شان استخدام می کنند یا کاری را به شما معرفی می کنند).□من مهارت های مناسب را ندارم من سطح مناسبی از تحصیلات یا آموزش را ندارم.□من فاقد تجربه هستم.□من در مصاحبه(های) استخدامی خوب عمل نکردم.□دستمزدها خیلی پایین است.□
  ردیف گویه ها بسیار موافق موافق نظری ندارم مخالف بسیار مخالف
  ۲ به تلاش برای جست و جوی کار اهمیت می دهم.
  ۳ معمولا تلوزیون می بینم.
  ۴ معمولا خودم را با اینترنت سرگرم می کنم.
  ۵ با دوستانم بیرون می روم.
  ۶ یک فعالیت شغلی دارم که منجر به درآمد می شود.
  ۷ یک فعالیت غیر شغلی دارم که منجر به درآمد می شود.
  ۸ یک فعالیت شغلی دارم که منجر به درآمد نمی شود.

  [پاسخ]

 136. مهندس نگون بخت گفت:

  سلام زینب خانم
  واقعا بد بخت شدم…شما از دل من خبر ندارین. تو دانشگاه علوم تحقیقات تهران ، من حداقل ۱۰-۱۵ نفر رو میشناسم که لیسانس دارن ..اما کار فضای سبز انجام میدن..یعنی چمن آب میدن…شاید اگر جای من بودین اسم بد تری انتخاب میکردین….به هر حال از دلسوزیتون ممنونم..ای کاش امثال شما کشور رو مدیریت میکردین ..

  [پاسخ]

 137. زینب گفت:

  به مهندس نگون بخت
  اسمتو بدانتخاب کردی درسته مشکلات داره زیادتر میشه ولی بچه ها توروخدا همیشه قوی باشید.داداشی خدابزرگه.پیامتو خوندم خیلی ناراحت شدم

  [پاسخ]

 138. زینب گفت:

  به مهندس نگون بخت
  اسمتو بد اتتخاب کردی
  داداشی خدا بزرگه .خیلی ناراحت شدم پیامتو خوندم

  [پاسخ]

 139. مهندس نگون بخت گفت:

  سلام ..خیلی از پیام ها رو خوندم. خیلی ناراحت کننده بود.منم با مدرک مهندسی بیکارم…پول جمع کرده بودم ماشین بخرم باهاش کار کنم..که یه دفعه اون هم گرون شد..باید چند ما دیگه صبر کنم
  آخه بد بختی تا کی؟
  باید بشینیم دعا کنیم امام زمان ظهور کنه.

  [پاسخ]

 140. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  سلام آرمان
  شما که مدرک ارشد مدیریت شهری دارین
  آیا GIS کار کردین؟؟ چطور یه فوق لیسانس شهر سازی بیکار مونده؟؟؟
  به نظرم بهتره مهارت خودتون رو ببرین بالا .راحت کار پیدا میکنین. نگران نباشید.

  [پاسخ]

 141. آرمان گفت:

  اینقدر این متن شبیه زندگی منه که اگه بخوام شرح حالمو بنویسم همینو دقیقا کپی پیست میکنم. دوست عزیز منم مدرک ارشد مدیریت شهری از دانشگاه تهران دارم . در ده روز گذشته یک شرکت بسته بندی مرغ، یک شرکت یخچال سازی و یک موسسه زبان درخواست کار من را رد کردن و حتی نمی دونم چرا . بعضی دوستام میگن بزنی دیپلم تو فرم استخدام فرداش میری سر کار . هنوز امتحان نکردم ولی شاید جواب بده . تازه من هم زن دارم و هم بچه و یک ساله به هر دری میزنم بستست.خدا به دادمون برسه…

  [پاسخ]

 142. سید گفت:

  سلام به خدا منم خیلی فکرم درگیره. چند سال درس خواندم شاگرد اول بودم .برام درجه داری سپاه هست برم خوبه یا وایسم لیسانس بگیرم افسری قبول شم؟؟؟

  [پاسخ]

 143. امیرداداش گفت:

  ای بابا برادر من مردم باید خودشون به فکر باشند
  وقتی چیزی گرون بشه و مردم نخرند قیمت تعدیل میشه

  [پاسخ]

 144. مهندس بد بخت گفت:

  خدا رو شکر به لطف مسئولین ریشه همه چی خشکیده شد ..سکه شده ۲٫۵۰۰٫۵۰۰
  دو ملیون و پونصد
  ما از بیکاری و بی پولی داریم میمریم

  [پاسخ]

 145. مهندس بیکار گفت:

  هر چقدر از این حرف ها بزنید ، مشکل بیکاری حل نخواهد شد….از عید به این طرف قیمت خونه تو منطقه ۵ دوبرابر شده…بیکاری بیشتر شده..تحریم ها هم که برگشت ..خدایا یه راهی جلو چامون قرار بده…

  [پاسخ]

 146. ممد رحیمی گفت:

  با سلام به محسنی-کارمند شهرداری
  وعده دیدار ما حرم مطهر امام….
  ما جوانان ایران زمین با وجود مشکالت فراوان از جمله بیکاری و گرانی ، فردا در میعاد گاه عشق ، بار دیگر با آرمان های آن امام راحل تجدید میثاق کرده و مشتی محکم بر دهان آمریکا میزنیم.

  [پاسخ]

 147. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  در سال روز جانسوز در گذشت امام بیاییم با هم پیمان ببندیم که در مواقع خطر کنار یک دیگر باشیم . به شما قول میدهم که مشکلات حل خواهد شد

  [پاسخ]

 148. آرش گفت:

  هر وقت به این دیدگاه رسیدید که افراد برای پولشان زحمت کشیدند که شما ندیدید،بدانید یک قدم به سمت سلامت روان رفته اسد.خواهر شما خیلی درس خوانده و باهوش بودند که رادیولوژیست هستند.منم بیکارم البته فعلا…فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر…اما هیچوقت مزایا و حقوق کسی را نمی شمارم!هیچوقت با کینه و بغض به بقیه نگاه نمی کنم…من دنبال راه رسیدن به پول و رفاه هستم،نه غر زدن…من اگر به جای این آقای فوق جغرافیا بودم،با خانواده ام بنایی می کردم.تفاوت تحصیل هم خودش را به زودی نشان خواهد داد.

  [پاسخ]

 149. admin گفت:

  با سلام و روزبخیر ، با توجه به اینکه یک سری از دوستان اینجا صحبت هایی میکنند که بر خلاف قوامین و مقررات سایت می باشد و یا ممکن هست به شخص خاصی توهین یا اتهامی وارد بشه ، و انتظار دارند نظراتشون تایید بشه ، باید متذکر شوم که با توجه به قوانین سایت متاسفانه این گونه پیغام ها منتشر نخواهد شد، دوستان لطف کنند رعایت کنند و گرنه مجبور به حذف پست مورد نظر خواهیم بود.

  [پاسخ]

 150. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  چرا پیام های من را چاپ نمیکنین؟

  [پاسخ]

 151. پرویز گفت:

  آقای محسنی کارمند اون چیزی که باعث آرامش میشه کار و کسب درآمد و شرمنده نبودن پیش خانواده هست شما هرگز نمیتونید خودتون رو جای کسی که چند سال زحمت کشیده و درس خونده و آدم کاری هم هست ولی هیچ جا براش کاری نیست بگذارید. البته هر کس دیگری جای شما بود همین رو میگفت این خاصیت آدمیزاده.

  [پاسخ]

 152. هانیه گفت:

  اگر دنبال ارامش باشیم کتاب صحیفه سجادیه و دعاهای ائمه هست شما بخونید تا هم ترفیع مقام پیدا کنید هم ارامش

  [پاسخ]

 153. زینب گفت:

  آقای محسنی در اینکه حتی نفس امام خمینی آرامش بخش بود چه برسه به سخنانشون شکی نیست ولی آیا اگه امام زنده بودن این وضع براشون قابل تحمل بود؟چه معنی داره یه جوون در اوج جوانی وانرژی در زمانی که باید به فکر تشکیل خانواده ودر اوج نشاط باشه باید(نعوذبالله)به خودکشی فکر کنه.یه جوون پراز انرژیه این انرژی بای از طریق کار تخلیه بشه تا سازنده باشه اگر هم بخواد تفریح کنه یا ورزش کنه باز هم هزینه داره خوب ازکجا بیاره همش باید دستش جلوی خانواده دراز باشه که این برای هیچ جوانی قابل تحمل نیست سرخورده میشه در مقابل همه جبهه میگیره.به خداوندی خدا اون روز برای کاری رفتم به یکی از ادارات کسی که پشت سیستم نشسته بود حتی جای کلیدای صفحه کلید رو نمیشناخت خوب اینو کی انتخاب کرده کی گزینشش کرده میگن کار نیست ولی پای فک وفامیل خودشون برسه حتما یه جا براش باز میکنن.سربحث بچه ها شما وامثال شما که شاید خودتون باهزار مساله وسختی یه شغل پیدا کردید نیستید اونایی که باید کاری انجام بدن دست روی دست گذاشتن تا این نسل سوخته از دور خارج بشه حالا ببینم برای نسل بعدی چکار کنن.

  [پاسخ]

 154. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  زینب خانوم
  خواندن صحیفه امام روح و جسم انسان رو جلا میدهد و موجب آرامش میشود.
  من از ابن لحاظ این پیشنهاد رو دادم.
  بنده هم میدانم که اینجا سایت بیکاران است.

  [پاسخ]

 155. زینب گفت:

  آقای محسنی شما برید یه سایت که مخصوص شاغلاست پیدا کنید به همدیگه کتاب پیشنهاد بدید مطالعه تون بره بالا به خلق الله خدمت کنید.اینجا سایت بیکاراست شاغل درد مارو نمیفهمه.

  [پاسخ]

 156. عبدالله گرگانی گفت:

  بله آقای محسنی-کارمند شهرداری
  ما ها این قدر بیکار و نا امید هستیم که بشینیم صحیفه امام را مطالعه کنیم.
  شاید یه فرجی بشود

  [پاسخ]

 157. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  سلام . آفرین به آقای ممد رحیمی که با انتشار نصایح حضرت امام کمی دل ما رو آروم کردن.دوستان اگر شما هم وقت داربن صحیفه امام را مطالعه کنید

  [پاسخ]

 158. ممد رحیمی گفت:

  سلام زینب خانم
  همین طوری یه چیز گفتم جو عوض بشه.واسه خنده گفتم

  [پاسخ]

 159. میلاد گفت:

  شغل به اینا میگن
  کارمند رسمی بانکا های معتبر مث بانک رفاه یا بانک ملی ملت یا استخدام رسمی اداره های دولتی مث مخابرات یا پتروشیمی یا دندونپزشک و داروسازی گک داروخانه مال خودشه یا پزشکای متخصص

  کار دولتی رسمی نباشه یعنی از طریق امتحان اینا نرفته باشی به هیچ دردی نمیخوره
  چون شرکتای خصوصی خودشون هیچ درامدی که ندارن بعدش خودت همین حالا برو به اسم خودت شرکت بزن میشی مدیر عاملش خخخخ ولی درامد صفر یا باید از صب تا شب اونجا باشی با چندر غاز قانون کار که اونم بعد شش ماه اگه پولتو بگیری که نصفشم نمیدن چون خودشون هشتشون گرو نه هستش

  کارمند رسمی بانکای معتبر مثلا بانک رفاه همشون شش هفت میلیون حقوقشونه با کلی مزایا پاداش و هر سال وام ۲۰۰ میلیونی میگیرن که این وام خودش باندازه ۴ میلیون ارزش داره و وقت نوروز ده کیلو اجیل بهشون میدن با کت شلوار و سکه و انواع مزایا و بازنشستگی

  [پاسخ]

 160. زینب گفت:

  لایک داری ممد رحیمی.بی ربط ترین نظر بود ولی اگه ربطی هم داشت فرقی نمیکرد.هرچه بی ربط تر باشی بهتره اینو تجربه ثابت کرده

  [پاسخ]

 161. ممد رحیمی گفت:

  اسلام نمی خواهد زنان ملعبه دست باشند، می خواهد زنان آدم باشند مثل سایر آدم ها. ما می خواهیم زن آدم باشد مثل سایر آدم ها، انسان باشد مثل سایر انسانها، آزاد باشد مثل سایر آزادی ها.» (صحیفه امام،ج۳،ص۳۷۰)

  [پاسخ]

 162. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  در پاسخ به آقای عبدالله گرگانی
  در مورد سوال اول شما باید بگم که خواندن کامنت ها کار چندان سختی نیست. من و آقای حصارکی که مسئول بالا دستی بنده میباشند ، تمام کامنت ها را خولنده ایم.
  و در مورد سوال دوم باید بگم منظورم این بوده که ناراحت شد و خوابم برد..
  و در آخر یک نصیحت به شما دارم که به جاب بهانه جویی بهتره از مثل ما به فکر حل کردن معضل بیکاری باشید تا به این مملکت آسیبی نرسد.

  [پاسخ]

 163. هانیه گفت:

  سلام جناب حصارکی این موضوع در بالاترین سطح نظام حل میشه حتی از عهده رئیس جمهورم خارج شما هم لطف دارید همان وظایفتون و تو شهرداری خوب انجام بدیدهمینکه تو فکر مردمید خوبه اجرتون باخدا برای بچه های کار و کارتن خوابا و زیبایی شهر کار انجام بدید عالی

  [پاسخ]

 164. عبدالله گرگانی گفت:

  عجب !!!
  سر و کله مسئولین هم پیدا شد
  فقط ۲ تا سوال دارم
  ۱- چطوری همه پیام ها رو خوندیدن
  ۲- چطوری از شدت ناراحتی خوابتون برد. تا حالا ندیدیه و نسنیده بودم کسی از شدت ناراحتی خوابش ببره !!!!!!!

  [پاسخ]

 165. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  با سلام خدمت دوستان گرامی مخصوصا آقای حصارکی
  تمام درد دو دل ها را خواندم و از شدت ناراحتی خوابم برد.
  امیدوارم به همکاری شما و حمایت دولت این مشکل بر طرف شود و همه اقشار جامعه ار حداقل امکاتات برخوردار شوند

  [پاسخ]

 166. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  نخیر بنده رئیس جمهور نیستم..یکی از خدمت گزاران ملت هستم البنه در لباس پرسنل شهرداری

  شما هم به جای کنایه زدن بهتره از ما حمایت کنیم تا مشکل بیکاری زود تر حل بشود.

  [پاسخ]

 167. ترمیلانه گفت:

  آقای حصارکی یه طوری حرف میزنی انگار رئیس جمهور شدی !!!!

  [پاسخ]

 168. ث گفت:

  بیکار لایک داری واقعا
  حصارکی واقعا فکر کردی کی هستی تو ها

  [پاسخ]

 169. علیرضا گفت:

  سلام منم با شما همدردم خیلی افتضحه وضع مملکت

  [پاسخ]

 170. ابوالفضل گفت:

  خوش به حال کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند و بچه دار نشده اند . حد اقل خیالشان راحت است که شاهد از بین رفتن بچه خود در این قحطی های پیش رو نیستند و فقط خودشان هستند .ایران داره به سمت نابودی گسترده پیش میره و تا چند ماه آینده فقط باید به فکر زنده ماندن باشید و فکر بیکاری از سرتان می رود

  [پاسخ]

 171. لیسانس بی کار گفت:

  سلام از بیکاری هم افسرده شدم هم از خانواده هر روز بد و بیراه میشنوم با لیسانس کامپیوتر آینده رو در خودکشی میبینم

  [پاسخ]

 172. ترمیلانه گفت:

  ای خدا بختم سیاهه

  [پاسخ]

 173. شرمیلانه گفت:

  ای خدا خودت به دادمون برس
  فقط و فقط به خودت امیدوارم
  ای خدای مهربان خواهش میکنم کمکمون کن

  [پاسخ]

 174. شرمیلان گفت:

  سلام دوستان عزیز منم تو یه خانواده پرجمعیت بزرگ شده هر شش خواهر و برادرم تحصیلات دانشگاهی دارن ولی دریغ از اینکه کارمندی داشته باشیم برادر کوچکتر از خودم با سختی زیادی یه مغازه ترشی فروشی برا برادربزرگتره راه انداخته !!!! مشکلات خودمو از کجا شروع کنم (فوق لیسانس بیکار در شرف ازدواج بدون هیچ پولی برا جهیزیه) به امید موفقیت برا تک تک شما برادران ما حداقلش اینکه شغل خانه داری رو با جون و دل میپذیریم!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 175. مهدی قربان پور گفت:

  دلار ۷ هزار تومن !!!۱
  خبر نداری داره میرسه به ۱۰ هزار تومن
  اگر آمریکا از برجام بیاد بیرون میرسه به ۱۵ هزار تومن.
  من و شما که نه دلار داریم نه طلا
  یه کار ساده هم نداریم..بهتره بریم بمیریم شاید به آرامش برسیم

  [پاسخ]

 176. مهندس بیکار گفت:

  سلام .
  دلار ۷ هزار تومن شده…یعنی بد بختی بیشتر…فقر بیشتر…بیکاری بیشتر.
  مدارک دانشگاهی ما بی ارزش تر
  ازدواج کمتر و طلاق بیشتر
  ای کاش شریط مهاجرت رو داشتم و از این خراب شده میرفتم.الام ۳۶ سالم شده..نه کار درست حسابی دارم..نه پول…نه پارتی..
  حتی افغانستان هم آینده بهتری از ایران داره

  [پاسخ]

 177. آلفرد گفت:

  سلام همه حرفاتون رو خوندم. تا قبل این خیال میکردم کسی به غصه داری من پیدا نمیشه اما حالا میفهمم خیلیا مثل من خسته از همه جا گوشه خونه نشستن و به آینده ای که معلوم نیست چی میشه خیره شدن. من ارشد روانشناسی بالینی دارم. رشته ای که خیلیا میگفتن ارشدش داشته باشی رو هوا استخدام میشی. اما حالا روی زمینم کسی طالب نیست. دلم نمیاد آه و ناله کنم چون میدونم حال و روز شما هم خوشتر از من نیست. فقط حس میکنم ته خط زندگی اینه جایی که باید منتظر مرگنشست که پایان غصه س و پایان قصه….

  [پاسخ]

 178. به هانیه گفت:

  شرکت زدن مگه وضعت عالی میشه کی گفته خخخخ من خودم شرکت دارم سر هم پونصد هزار نمیفتم اخه شرکت زدنم شد کار
  همین حالا هر کسی میتونه بره برا خدش شرکت بزنه و خودت میشی مدیر عامل شرکتت . همه این شرکتا بیخدیه فقط خدتو علاف میکنی و هیچ درامدی نداره
  با چنتا شرکت بزرگ که میلیاردا سرمایه گذاری کردن کار ندارم مساله اونا جداس ( مث مپنا یا موننکو ) و گرنه به هیچ دردی نمیخوره

  [پاسخ]

 179. هانیه گفت:

  شما که دیگه شرکت زدید وضعتون عالی شده چرا نون بخور و نمیر

  [پاسخ]

 180. زن گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز.درس خوندم .توی یه دانشگاه دولتی با یه حقوق بخور و نمیر کار میکنم.شوهرم کاری کرد که همه چیزم از دستم رفت.الان رفتم یه شرکت زدم و سرو کارم با آدمهای پولدار هستش.با کمال تعجب دارم میبینم که تمام این کسانیکه باهاشون سر و کار دارم هیچکدوم سواد ندارن یا در حد بسیار کم سواد دارن.فکرنکنیید که دارم راجع به قدیمیها صحبت میکنم نه به خدا کسانیکه دارم ازشون حرف میزنم همگی از ۲۰ سال تا ۴۰ سال تقریبا سن دارند.همه اشون رفتن دلالی کردن کاسبی کردن رفتن مصالح خریدن و فروختن رفتن توی مناطق بیابونی زمینها و خونه ها رو صاحب شدن و الان برای خودشون صاحب چندین زمین و باغ و ملک و املاک هستن و خدا شاهده یک ذره فرهنگ درست و حسابی ندارن ولی چون پولدار شدن از همین راهها و امثال این راهها حالا بهت فخر میفروشن و برای خودشون زمین و خونه و باغ دارن چی میخوان دیگه.یکیشون اینقد خبره شده که برای خودش ده تا زمین مفت خریده و هی داره غیر قانونی برای همه اشون چهار چوب میکشه و فردا پس فردا با قیمتهای بالا میفروشتشون.توی این مملکت یا باید کار یاد بگیری یا دلالی بلد باشی یا رشته ای درس بخونی که نونت توی روغن باشه.مثل همون موردهایی که بچه های بالا گفتن.خلاصه فهمیدم که منم عمرم و اینهمه سال با درس خوندن و حقوق بخور و نمیر دانشگاه هدر دادم.

  [پاسخ]

 181. زینب گفت:

  انشاءالله مگه با دعای آقای گرگانی همه بریم سرکار. ☆☆☆

  [پاسخ]

 182. عرفان گفت:

  سلام
  من هم لیسانس مدیریت دارم و بیکارم. اما قصد مهاجرت دارم .
  حالا که دیگه قم شده یه کشور مستقل ، دارم برنامه ریزی میکنم برم اونجا .شاید شرایط بهتری داشته باشم
  شما هم دست به کار بشین تا ظرفیت پر نشده

  [پاسخ]

 183. عبدالله گرگانی گفت:

  سلام زهره خانوم.
  توکل به خدا .. انشالله درست بشه

  [پاسخ]

 184. زهره گفت:

  من ۳۸سالم نمیدونم باید چه خاکی به سرم بریزم لیسانس حسابداری دارم به دلیل مشکلات مالی دیر رفتم دانشگاه بعد از دانشگاه هم با یه خقوق کم ۱۰۰هزارتومن پیش یه حاجی مکه رفته شروع به کارکردم اونم یسره از ساعت ۹صبح تا ده ونیم شب بعدپنج سال حقوقموکرد۲۲۰تومن بدون بیمه ازم سفته داشت برادراستادم بود نمیتونستم کاری بکنم دراومدم بعدش تو یه خیریه کهر گیراوردم تا پارسال که منحل شد اونجاهم بیمم نکردن الان ۵ماه که بیکارم هرجا میرم برای استخدام یا بدلیل سن بالام بهم کار نمیدن یا به دلیل اینک مهارتم تو حسابداری کمه حتی شغل منشی گری و کمک حسابدار هم بهم نمیدن نمیدونم بایدچکار کنم پدرم خیلی سال فوت شده از نظر مالی هیچ حامی ندارم خرج زندگیمو خودم باید بدم پس اندازم داره تموم میشه توروخدا واسم دعا کنید از نگرانی شبا خواب ندارم

  [پاسخ]

 185. هانیه گفت:

  هانیه الهی هناق بگیری دروغ گو هر دفعه اسمت و عوض میکنی مییای دوست دوران دبیرستان من مهشید سه سال دندان پزشک تازه یه ۲۰۶ گرفتی تو مزد بهت میدن هی حرف مفت بزنی نکبت

  [پاسخ]

 186. عبدالله گرگانی گفت:

  زینب خانوم
  یکی از دوستان من خودش پروژه میگیره و انجام میده. دانشگاه پیام نور رفته و ترک تحصیل هم کرده.
  با این حال همیشه کار داره و وضعش هم بد نیست. کلی هم پیشنهاد کار داره. نمیدونم چطوری این کار رو انجام میده.یه سایت هم داره به نام http://www.3dwebgis.com
  انشالله که شما هم این طوری بشین

  [پاسخ]

 187. عبدالله گرگانی گفت:

  زهرا
  اینجا مکانیه واسه دردو دل بیکار ها نه اینکه رویا هامون رو بنویسیم…ممنون

  [پاسخ]

 188. زهرا گفت:

  من دندونپزشکم تخصصم ایمپلنت بودش حالا روزانه پنج میلیون میگیرم تازه حداقلشه یعنی هیچ روزی کمتر از پنج میلیون سود نمیکنم

  [پاسخ]

 189. زینب گفت:

  سلام بله حرف شما درسته باور کن خیلی گشتم ولی کاری که مناسب باشه متاسفانه پیدا نشده یه جورایی دیگه نا امیدم

  [پاسخ]

 190. عبدالله گرگانی گفت:

  سلام زینب ..
  شما که دانشجوی ممتاز مهندسی کامپیوتر بودین چرا بیکارین؟
  کافیه کمی تخصص خودتون رو بالا ببرین و بروز بشین. من خیلی ها رو میشناسم که رشته ای که تو دانشگاه خوندن هیچ ربطی به کامپوتر نداره اما تو این زمینه دارن کار میکنن.
  شما که باید حسابی سرتون شلوغ باشه.

  [پاسخ]

 191. زینب گفت:

  سلام به همه دوستان دردو دل دوستمون دردودل همه جوناست متاسفانه بی عدالتی باعث شده هیچ کسی سر جای تودش نباشه وهمین مساله ام داره مملکتو زمین میزنه بی سوادا سر کارن وامثال ماها که هرکدوم دانشجوهای ممتاز دانشگاهامون بودیم داریم با بیکاری دست وپنجه نرم میکنیم من دانشجوی ممتاز مهندسی کامپیوتر بودم و الآن بیکارم واقعا میگم فقط باید به خدا پناه ببریم.

  [پاسخ]

 192. عبدالله گرگانی گفت:

  شرمیلان خانوم.
  ما هم بیکاریم. فوق لیسانس شهر سازی دارم اما مجبورم با پسر عموم برم گچکاری. اینم بگم که من شاگردشم و اون سیکل هم نداره. بازم بد نیست
  واسه خانوم ها بیکاری زیاد سخت نیس… واسه مردا سخته. شما در نهایت ازدواج میکنین و شوهرتون باید خرجتون رو بده اما مردها بد بختن.
  گرفتارن
  بیچاره ان
  مفلوکن
  سیاه بختن
  .
  .
  .

  [پاسخ]

 193. شرمیلان گفت:

  الان پزشکای عمومی هم بیکارن و منتظر ازمون استخدامی رشته های پیراپزشکی رو هم دانشگاه ازاد اشباع کرده کار برای هیچ رشته ای نیست هیچ رشته ای

  [پاسخ]

 194. شرمیلا گفت:

  دوست عزیز غصه نخور وضع هر جوونی که مث ما رفت دنبال تحصیل همینطوره من خودم مدرک ارشد شیمی با معدل ۰۱/۱۸ از دانشگاه دولتی دارم ولی بیکاره بیکارم،همه جا سر زدم اما به در بسته خوردم، هیچ جای این مملکت ارزشی برا زحماتی که خدا میدونه با جون و دل برا درس خوندن کشیدیم، قائل نیستن. من که ازشون نمیگذرم و حلالشون نمیکنم که باعث شدن تو این سن فقط حسرت آرزوهام رو داشته باشم و ناامید و سرخورده بشم. فقط یه جمله به مسئولین که نمیدونم واقعا چطوری اینقدر راحت دارن زندگی میکنن وقتی وضع مملکت رو به اینجا رسوندن: خدا وکیلی اگه بچه های خودتون این وضع رو داشتن آب خوش از گلوتون پایین میرفت؟

  [پاسخ]

 195. امین گفت:

  کشاورزی جزو رشته های من در اوردیه و اصن کار نداره تو هم از اول میدونستی که هیچ کاری برا تو نیس راستی چه گرایشایی داره حشره شناسی زراعت اصلاح نباتات باغبانی ابیاری گیاهان دریایی خخخ من همسایمون دکترای کشاورز دانشگاه تهرونه حالا کارگر کارخونس

  [پاسخ]

 196. هانیه گفت:

  لیونل جان دلم خیلی برات میسوزه تمام وجودت پر از عقده های روحی روانی

  [پاسخ]

 197. هانیه گفت:

  بنظرم جای یه متخصص روانپزشک تو خانوادتون کم یعنی دیگه عالی می شد مخصوصا برا تو که مجانی ویزیتت کنه کارت داره بجاهای خطرناک میکشه متاسفانه مبتلا به مالیخولیا شدی

  [پاسخ]

 198. Mohsen گفت:

  هه به قرآن که خنده داره‌
  این مملکت بعد آقایون میان میگن
  چرا خودکشی زیاد شده چراشو برین از وجدانتون بپرسین که فکر میکنین تا آخرعمر زنده این نه بلاخره روزه حسابرسی هم میرسه دستاندرکاراااا

  [پاسخ]

 199. Perspolis گفت:

  عجببببب!!!! شما تو این سن موزیک دیسلاو گوش میدید خخخخخ،،⁦😑

  [پاسخ]

 200. لیونل گفت:

  فقط پزشکی متخصص و دندانپزشک و داروساز که داروخانه مال خودشه که همشون درامد ماهانه میلیاردی و خدا تمن دارن .
  مثلا خواهر بنده پزشک متخصص رادیولوژی سونوگرافی هستن و ماهانه حقوقشون بالای پونصد میلیون هسش یا برادرم تو شرکت نفت مناطق نفتخیزه و هشت میلیون میگیره

  یا دختر خالم که کارمند رسمی بانک معتبر رفاه هسش و بعد پنج سال حالا حقوق ایشون شش میلیونه که سالانه ۲۰ بار فقط پاداش کارانه باضافه کلی مزایا ایشون میگیرن و هر سه سال یبار وام ۲۰۰ میلیونی به ایشون میدن با سود صفر که همین وام خدش باندازه ۴ میلیون ارزشداره و شوهرشونم کارمند رسمی بانک رفاه هسش که زندگیشون خیلی پادشاهانه و باکلاس هسش

  [پاسخ]

 201. سمیرا گفت:

  سلام دوستای عزیزم منم ۳۲ ساله ام با مدرک کارشناسی ارشد کشاورزی با معدل ۸۷/۱۸ حسابی درس خون ولی بیکار،دفاع کردم ولی ۲سال دنبال مدرکم نمیرم چون ارزش نداره حتی صحافی کنم پایان نامه ام رو خیلی براش زحمت کشیدم ۲سال تمام ولی کاش هیچوقت شروع نکرده بودم حیف بهترین روزای عمرمون ولی
  هرگز زانو نخواهم زد
  حتی اگر
  سقف آسمان کوتاهتر از قامتم شود…
  خداروشکر زنم وگرنه تاحالا دق کرده بودم…

  [پاسخ]

 202. مجید حبیبی گفت:

  نگین کار نیست.کار هست. من با مدرک مهندسی عمران الان دارم تو حرم امام کار گری میکنم. هر جایی رفتم از من سابقه کار خواستن. اما اینجا حتی مدرک هم از من نخواستن.

  [پاسخ]

 203. هانیه گفت:

  الان پزشکای عمومی هم بیکارن و منتظر ازمون استخدامی رشته های پیراپزشکی رو هم دانشگاه ازاد اشباع کرده کار برای هیچ رشته ای نیست هیچ رشته ای

  [پاسخ]

 204. بیکار گفت:

  مملکت داره به قهقرا میره . کار که نیست..سکه شده ۲ ملیون.اون هم از دلار
  حالا ما چطوری ازدواج کنیم.نه کار داریم .نه پول .نه پارتی
  مدرک فوق لیسانس دانشگاه آزاد داریم که مفت نمی ارزه.
  به خاک سیاه نشیتیم.

  [پاسخ]

 205. بیکارعلاف گفت:

  دوستان عزیز رفتم ارشد حقوق از دانشگاه علامه گرفتم حالام بیکارم . یه سال رفتم تو کارخونه لبنیات اونجا کارگری کردم که نصف پولمو ندادن …..
  وکالتم گرفتم که اونم دو سال باهاش کار کردم که البته نمیشه کار چون کلا بیکاری بود و هزینه اجاره و خرجی دفترو نمیتونستم بدم و فقط با این پولبی که از کارگری کارخونه گرفته بودم تا یه مدت هزینه اجاره رو دادم و هیچ کاری نداشتم مجبور شدم جمعش کنم …..
  حالام بیکار و بی پول ….. بابامم که هیچی نداره و از این شهر به اون شهر میره کارگری میکنه یا لوله کشی چیزی ……
  ای خدا کاش یه توانایی بهم میدادی که میتونستم برم رشته های پزشکی و این رشته گند رو نمیخوندم که عاقبتش شد تباهی ……
  روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم و ۳۱ سالمه که میدونم برای همیشه وضعم همینه و هر روز منتظر مرگمم …
  ایکاش پدری داشتم که پولدار بودم و میتونست ساپورتم کنه و ماشین و خونه و سرمایه درست حسابی بهم میداد و اینطوری بدبخت نمیشدم

  [پاسخ]

 206. بیکار گفت:

  سلام به همکاران محترم …همون بی کاران محترم که هم کاریم
  آقا دلار به ۷۰۰۰ تومن میرسه ..شاید هم بیشتر
  به فکر فرار از مملکت باشین. باید مهاجرت کرد حتی شده به افغانستان بریم.

  [پاسخ]

 207. جواد گفت:

  درد و دل نکنین. برین دلار بخرین که دلار شد ۶۱۰۰ .
  علی برکت الله.
  ما که بیچاره شدیم رفت

  [پاسخ]

 208. جواد گفت:

  خدایا بد بخت تر شدیم. دلار شد ۵۷۰۰
  آخه ما چه گناهی کردیم.خدایا چه کار کنیم

  [پاسخ]

 209. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  شما حق دارید. من کاره ای نیستم. اما به عنوان یک عضو از سازمان شهرداری احساس مسئولیت میکنم. در ضمن یه طوری میگی حقوق که انگار من ماهی ۱۰۰ ملیون حقوق میگیرم.
  من هم با بد بختی وارد شهرداری شدم. با هزار تا پارتی.درد بیکاری را چشیدم

  [پاسخ]

 210. کامبیز گفت:

  کلا رشته هیا انسانی رشته های بدرد نخوری هستن و خدا شاهده من تا حالا اسم جغرافیا رو نشنیدم . کلا رشته های انسانی از حقوق و جغرافیا و تاریخ و ادبیات و روانشناسی و .. رشته های بدرد نخوری هستند که هر جا اسمشونو بیاری مردم مسخرت میکنن و بکل شغلشون تو کارگری و دستفروشی و حمالی و …. خلاصه شده . یا مثلا کشاورزی که بکل همشون سر اینکه تو مزرعه ای سیب زمینی بکارن یا کارگری کنن با هم رقابت میکنن و اگه به گرایشاش نگا کنی خندت میگیره که شامل ابیاری قطره ای و ابیاری گیاهان دریایی و معطر و زراعت اصلاح نباتات حشره شناسی باغبانی و …. هسش خخخخخخ
  رشته های که حرف اولو میزنن پزشکی متخصص و دندانپزشک و داروسازه . مثلا من میشناسم طرف پزشک متخصص قلبه و حالا نزدیک یه میلیارد حقوقشه یا دختر عمومی من داروسازه و پدرش تونست با یه میلیارد و نیم مجوز داروخانه براش بگیره چون باباش خیلی ثروتمنده و حالا ماهانه سیصد میلیون حقوق ایشونه . یا مثلا داداش من دندانپزشک ارتدنسی هسش که ماهانه دویس میلیون درامد ایشونه

  [پاسخ]

 211. بیکارم گفت:

  آقای مهدی حصارکی .کارمند شهرداری
  گنده تر از تو کاری نتونستن کنن. خودت به زحمت ننداز . بهتره حقوق شهر داری رو بگیری و بخوری حرف زیادی نزنی. تو مگه چه کاره ای که میخوای مشکل بیکاری رو بر طرف کنی .

  [پاسخ]

 212. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  سلام به همه دوستان…خیلی از پیلم های شما رو خوندم و صدای شما رو شنیدم. تصمیم گرفتم که بت دوستام جلسه ای را برقرار کنم تا به مشکل بیکاری رسیدگی شود

  [پاسخ]

 213. جواد گفت:

  باسلام و درود فراوان به ارواح پاک شهدا.
  هر روز شریط بد تر میشه و آدم نا امید تر. ما بد بخت ها چه کار کنیم پس. از گرسنگی بمیریم؟؟؟

  [پاسخ]

 214. یکی گفت:

  شما دیگ نیازنیس کسی به دادت برسه

  [پاسخ]

 215. ابوالفضل گفت:

  متاسفانه شرایط اقتصادی و سیاسی ایران داره روز به روز بدتر میشه و به زودی شاهد بیکارشدن میلیون ها نفر باید باشیم که فاجعه به بار می آورد. بنده مدرک مهندسی عمران از دانشگاه دولتی بعد از سه سال سابقه کار ، بیکار شدم و الان شش ماهه بیکارم … ان شا الله خداوند زودتر دروغ و ظلم و بی عدالتی را از این مملکت بر چیند
  اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 216. مجید گفت:

  دلار ۵ تومن هم رد کرده.ما بد بخت ها چه کا ر کنیم. بمیریم؟ والا عرضه خود کوشی هم نداریم.
  ما گرسنه ایم

  [پاسخ]

 217. مجید گفت:

  سلام.من فراگیر پیام نور درس خوندم .غبر حضوری . رشته تاریخ .با این همه تلاش شبانه روزی و این همه زحمت آخرشم با پارتی تو یه اداره شدم مسول دفتر. این عدالت نیست. کی به داد ما میرسه آخه

  [پاسخ]

 218. یکی گفت:

  ای بابا من شیمی دانشکاه شریفو ول کردم رفتم دانشگاه فرهنگیان ک خیالم ازبابت استخدام راحت شه چون میدیدم که فارق التحصیل شیمی بهترین دانشگاه مهندسی ایران بیکارافتاده گوشه خونه .اوضاع خیلی خرابترازایناس ک فقط فارق التحصیلای پیام نور و دانشگا آزاد بی کار باشن….

  [پاسخ]

 219. بیکار گفت:

  کشور ما هر روز شرایط برای مردم سخت میشه انتظار دارن فساد کم شه در حالی که همه چیز گرون میشه دزدی زیاد میشه ازدواج بی معنی میشه وقتی پسرا از پس خرج خودشون نمیان نمیدونم مسئولان واقعا چیکار میکنن میخای بری استخدام شی اکثر آزمون ها فرمالیته هست باید اشنا داشته باشی من کارشناسی ارشد دارم محیط زیست خوندم کاش به این رشته اهمیت میدادن کلی تو زمینه محیط یست میشد اشتغالزایی کرد فقط میتونم تاسف بخورم برای اینکه تو این کشور به دنیا اومدیم مادرم بیماری صعب العلاج داشت رفتیم وام با درصد کم از کمیته امداد بگیریم گفتن سن پدرتون کمه نمیشه باید عضو باشید تا وام بدهیم مگه با این هزینه های سرسام اور میشه پدرم از پس این هزینه ها بربیاد؟؟ من کشورمو مذهبمو دوس دارم این حجاب رو دوس دارم ولی اونقد شرایط سخت شده که میخام همه چیز عوض شه یه دولتی بیاد که مردم از این فلاکت دربیان مگه یه شغل چیه که این کشور نمیتونه تامین کنه؟ ما صدقه نمیخایم در ازای اینکه عمرمونو گذاشتیم چیزی یاد گرفتیم میخایم کسب درامد کنیمفقط بلدن بشین گرونی بتراشن
  آقایان سوار ماشین های اخرین مدل با بهترین امکانات در خارج و داخل ایران با غذاهای ناب زندگی کنن مملکت رو میخورن و ما نگاه میکنیم

  [پاسخ]

 220. سید گفت:

  با سلام منم لیسانس حسابدای ام و بی کار.هر جا میری میگه یا سابقه کار داشته باش یا حقوقش کمه و بدون بیمه .خلاصه بیکارم.دعا کنید برام یه شغل خوب گیر بیارم.

  [پاسخ]

 221. سعیدعزیزی گفت:

  سلام منم ناامیدشدم اززندگی من میخاستم برم رشته مکانیکی نشدخانوادم گفتن برو برق ساختمان رفتم الان هم توهفته یه روزمیرم مدرسه😙 مامانم میگه سال دیگه بروخارج ۱۸سالمه میخام برم صافکاری ماشین قبلاً یه جایی کارمیکردم بعضی روزهاتاهفتصدهزارتومان هم درآمدداشت منم الان بعد مدرسه میرم سرساختمون برقکشی اوستام هم چندروزدیگه میخادبره خارج ازمجبوری یه دیگه اوستام دکتراداره اونم هرروز میگه بایدبرم خارج منم که کلا دیونه شدم اوستای صافکارم میگفت‌ این شغل وباصدتاشغل دیگه عوض نکن پشمون نمیشی بمون یادبگیربهت پولم هرچه قدر خاستی میدم فقط همین شغل بمون یادبگیر.حالم بهم میخوره اخه ناموسا برق ساختمان هم شدرشته؟؟؟؟؟؟😑 میخام آخرای تابستون برم مکانیکی یاصافکاری سختی شودیدم ولی نسبت به درآمدش می ارزه یکیش میرم هرچی شدتاآخرم ادامه میدم یاعلی

  [پاسخ]

 222. مهمان گفت:

  سلام به همه دوستان. من هم شرایط بدی دارم.تو یه بوتیک تو شهر صومعه صرا فروشنده ام.ماهی ۲۰۰ هزار تومن .بدون بیمه .تازه هر روز ما رو میترسونه که مغازه رو میخواد جم کنه.مثلا لیسانس هم دارم. این همه درس واسه چی خوندیم.واقعا که مفت نمیارزه. من نمیبخشمشون.

  [پاسخ]

 223. اسماعیل گفت:

  شما برو مثبت اندیش باش تا اموراتت بگذره …

  [پاسخ]

 224. دانشجوی ریاضی گفت:

  بنظرم بیکاری وجود ندارد…
  همه چیز دست خود ماست…
  با مثبت اندیشی و دادن انرژی مثبت باید چشممان را بهتر باز کنیم تا موقعیت هایی را که به ما چشمک میزنند را به چنگ بیاوریم.

  به امید روزی که دیگر کامنتهایمان خالی از گله و شکوه باشد

  [پاسخ]

 225. مینا گفت:

  سلام دوستان من هم مثل شما هستم فوق لیسانس نانو شیمی هستم و بی کارم نمیدونم باید چی کار کنم دیگه به بنبست رسیدم هرجا واسه کاررفتم سابقه کار ازم خواستن خب من کارنکرده چه جوری سابقه داشته باشم بی کاری باعث شده انگیزه ام به ادامه زندگی از بین بره شاید فکر کنید چون زن هستم نیاز به کار ندارم ولی این طور نیست اگه از یه خانواده سطح پایین باشی مجبوری کار کنی و خرجتو خودت دربیاری

  [پاسخ]

 226. کشاورز بدبخت گفت:

  دوستان از من بدبختر نیست دیگه میخوام خدکشی کنم بخدا . رشتم کشاورزی بود البته از اول میدونستم که جز طبقه بدبخت جامعه خواهم بود. دکترامو از دانشگاه تهران گرفتم ولی هیچ جا باندازه یه بلدی رفتگرم برام ارزش قایل نیستن . تو دوران تحصیل همیشه رشتمو مسخره میکردن و میگفتن برو بیل زنی انجام بده حالام که اصلا هیچ کاری برام نیست حتی تو فامیل و همسایه هام مسخرم میکنن و میگن که رشتت اشغالیه و کارگر لازم داریم تو مزرعه که بره زمینو شخم بزنه .
  یه مدت رفته بودم کارگری ساختمون و حالام که بیکارم و بابامم هیچی نداره . خدایا این رشته گند اشغالی چی بود من خوندم شدم دلقک دست مردم

  [پاسخ]

 227. علی گفت:

  سلام. من لیسانس نرم افزار گرفتم رفتم خدمت سربازی ، دوسال خدمت بودم این طبیعیه که بعداز دوسال کار نکردن کد نویسی فراموش کنم. واقعا این دوسال عمرم که رفته منو مرد کرده!!!!!بخدا که الان دستم خالیه ریالی ندارم.هرجا هم میرم برا کار دست رد به سینه ام میزنن. یا میگن برو بهت زنگ می‌زنیم. این خدمت سربازی دوسال منو از زندگی عقب انداخت بجای اینکه مرد کنه!!!
  چن جا برا مصاحبه رفتم واقعا اینایی ک مصاحبه میگیرن چه فکری میکنن!! رفتم میگه باید php , laravel , jQuery, anglers , Linux … چند تا دیگه گفت یادم نمونده بلد باشی. گفتم باشه بهش میگم . آخه لامصب اینا سه تا مبحث جداس بخدا …

  [پاسخ]

 228. مریم گفت:

  آقای محمد موسوی بهتر این چرندیات رو نگه داری واسه خودت.
  امثال شما ما رو به خاک سیاه نشوندین.

  [پاسخ]

 229. مجید گفت:

  یا امام خمینی
  دلار شد ۵ تومن.. به دادمون برسید
  ما گرسنه ایم.

  [پاسخ]

 230. محمد موسوی گفت:

  در روز ۲۲ بهمن به همه نوید میدهم که به برکت این روز بزرگ ملت قهرمان ایران به تمام مشکلات غلبه خواهد کرد.
  اما یابد در این راه هوشیار باشیم که همواره در راستای فرمایشات امام راحل حرکت کنیم . اندیشه های ایشان را سرلوحه کار قرار دهیم.

  [پاسخ]

 231. بیکار گفت:

  آفرین همچنان مقاومت کن

  [پاسخ]

 232. ناصر گفت:

  سلام
  خانم اسمان من شهریور ۹۵ چند کامنت گذاشت شما هم پاسخ دادید
  اره مهاجرت خوبه اگر تونستید بر وید
  من خودم برای زندگی نه کار به اروپای شرقی خواهم رفت
  اما شماها به کاندا بروید بهتر است

  [پاسخ]

 233. اسمان گفت:

  با درود و سپاس از پیشنهاد شما من به دلیل رشته ام یا کانادا و یا استرالیا اگر تا به حال نرفته ام فقط و فقط مشکل اقتصادی بوده و بس خیلی قبل تر اقدام کردم که به دلیل مشکل مالی مانده ایم و میسوزیم تا چراغ مفت خوران و ظالمان روشن بماند. اگر پول بود که اندکی صبر نمی کردم که بخواهم این شرایط ملال اور را تحمل کنم. دوستان دیگر قصد امدن به این سایت رو به دلایلی ندارم برای همه شما ارزوی توفیق و شادکامی دارم من باید فذصت باقی مانده عمر را تا از کف نرفته قدر بدانم. ناامید نباشید چرا که عاقلان یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت و ناامیدی از مرگ بدتر چرا که مردن یکباره و ناامیدی مرگ تدریجی است. شما هم تمامی عزیزان این سایت اگر مقدور هست مهاجرت کنید چرا که اب اگر زیاد یکجا بماند می گندد و رکود و سکون بلای جان ما میشود و چه بسا چندسال دیگر حتی توان برخاستنی هم نباشد پس اکنون را قدر بدانید و به پا خیزید و راهی برای زندگی بهتر خود پیدا کرده و رقم بزنید. مانا باشید جوانان ایرانی

  [پاسخ]

 234. اسمان گفت:

  انقلاب بر مردم یا با مردم؟؟ انقلاب مستضعفان بود چه شد که پابرهنه ها برهنه تر و مفت خوران و نالایقان روز به روز ثروتمندتر شدند؟؟ همین طبقه متوسط به وجود امده که از بین رفت و الان جامعه ایران فقط دو قشر غنی و ضعیف؟؟ مردم مگر عقل و شعور و درک ندارن خود که کسی قصد ناامید کردنشان را داشته باشد.مگر نمیبینید که کمرشان از فرط فشار اقتصادی شکسته؟؟ وعده های سرخرمنی چهار سال به چهارسال بر کدام زخم مردم مرهم شده؟؟ اگر بدانی که میدانم نمیدانی و شاید هم میدانی و خود را به خواب زده ای و یا منافعت در گرو ادامه این وصع باید مطلع باشی که نه هیچ از سیاست میدانی و نه اقتصاد؟؟ کشوری که دچار فسادسیستماتیک و نهادینه و نفوذ گروه های نظامی در اقتصاد و عدم جریان ازاد اطلاعات و انزوای بین المللی باشد که برای اقتصاد ورشکسته و راکد خود به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد و سرمایه گذاران خارجی هم به دلیل فساد بالای اقتصادی و عدم شفافیت اقتصادی و نبود یا نقص قوانین حمایتی از سرمایه گزار خارجی باشد هیچگاه نه پیشرفت خواهد کرد و نه چیزی درست خواهد شد اگر هم بخواهد درست شود که از محالات است این گروه تند رو منفعت طلب هرگز نخواهند گذاشت چرا که سالهاست پول مفت بر کام انها شیرینی کرده و مگسانند گرد شیرینی

  [پاسخ]

 235. اسمان گفت:

  کی حل میشه؟؟ کی؟؟ وقتی ما پیر شدیم یا مردیم. شما گویا نفست از جای گرمی بلند میشه که قطعا همینطور اگر درد بقیه رو درک میکردی که نمیکنی اینقد سیاست رو مبلی نمیدادین

  [پاسخ]

 236. علی گفت:

  اقای دکتر هر چی که هستی هر چی که باشی خواهشن اینقد خالی بندی نکن دکتر اینقدر خالی بند نمیشه!!! برو خجالت بکش عمو رشته درپیتی تو خوندی وهفت جدو ابادت اقای چشم پزشک اگه واقعن دکتری توی جمع ما چه غلطی میکنین که اینطور با حرفاتون نمک روی زخمها میپاشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 237. محمد موسوی گفت:

  چرا با این صحبت ها در صدد تضعیف انقلاب اسلامی هستید.انقلاب ما بر گرفته از مردم بود. اگر مشکلاتی هم گریبان گیر جوانان شده ، قابل حل شدن است.مردم را دل سرد نکنید.مردم را از انقلاب متنفر نکنید.این انقلاب محبوب دا جوانان است.

  [پاسخ]

 238. داوود گفت:

  با سلام دوباره
  من دارم واسه استان ساسکاچون کانادا اقذام میکنم. آسمان خانوم به شما هم پیشنهاد میکنم برید کانادا.دوستام اونجان .خیلی تعریف میکنن.
  شرایط راحت تری داره.
  به نظر من تمام تحصیل کرده های بیکار باید مهاجرت کنن
  خدایی خیلی زور داره با این همه تحصیلات آدم بیکار باشه

  [پاسخ]

 239. اسمان گفت:

  شما درست گفتید واقعا چاره ای نیست منم تو شرکت سپاه خدمه میخواست رفتم برام مهم نیست پولش خوبه منم دارم جمع میکنم که برم این اقای داوود حرف درست و زدن به نظرم هر جا برا کارهای پایینم برید پولتون و جمع کنید برید. کشورایی که نیروی کار زیاد میخوان کانادا استرالیا نیوزیلند و فنلاند و سوئد المان که دیگه خز شده و از بس رفتن شرایط سخت شده

  [پاسخ]

 240. داوود گفت:

  به نطر من باید از ایران بریم. من مدرک پیام نور دارم. اما دارم برنامه ریزی میکنم برم کانادا.
  اونجا شده حمالی هم میکنم..مهم نیست برام

  [پاسخ]

 241. شمیم گفت:

  سلام…من واقعا دیگه خسته شدم.با لیسانس مدیریت فرو شنده شدم.
  الان تو شهر صومعه سرا به فروشنده ها ماهی ۳۰۰ هزار تومن میدن.
  این چه وضعیه آخه. ما آدم نیستیم؟؟
  چکار باید کنیم با این پول.یکی به داد ما برسه

  [پاسخ]

 242. مقداد گفت:

  مقام انسانیت رو خوب اومدی.
  مقام انسانیت یعنی واس ماهی ۹۰۰ هزار تومن به هر کاری تن بدی و به هر کسی رو بزنی.
  مقام انسانیت یعنی ریا کاری. نماز اجباری. تحقیر شدن و سرافکندگی
  تازه این پول فقط کرایه ماشین و پول شکم آدم میشه.
  بعد از فوق لیسانس برای کار به هر کس و نا کسی رو زدم.
  الان دیگه تصمیم گرفتم برو کانادا.

  [پاسخ]

 243. پرهام گفت:

  این همه سال درس خوندم به امید این که شغل مناسبی داشته باشم..کلی پول ریختم تو شکم دانشگاه آزاد مدرکش از بلیط مترو ارزش کمتری داره ….هرگز مسئولان نظام رو نمیبخشم…این بود وعده هایی که به مردم میدادین؟؟ این طوری میخواستین ما رو به انسانیت برسونین ؟!؟!؟!؟!؟

  [پاسخ]

 244. اسمان گفت:

  یه روز فریبر یه روز سعید یه روز محسن هر بار با یه اسمی مییای. خدا شفات بده

  [پاسخ]

 245. محسن گفت:

  سلام .من هم با فریبرز موافقم…امام خمینی امام خوبی ها بود.. بهتره همه چیزو گردن جمهوری اسلامی نندازیم…

  [پاسخ]

 246. اسمان گفت:

  مشکل بزرگتر از جوونی ما بود که حروم شد خداوند همتون و لعنت کنه

  [پاسخ]

 247. فریبرز گفت:

  بله درسته…اما به یاد بیاورید که ما مشکلات بزرگتری را پشت سر گزاشته ایم.

  [پاسخ]

 248. اسماعیل گفت:

  جناب آقای فریبرز ما شیعیان دوازده امام بیشتر نداریم

  [پاسخ]

 249. علی گفت:

  سلام میخواستم جواب بعضی از دوستان رو بدهم.
  ۱.اون دوستان ناآگاهی که گفتند ما هرچی که نداریم امنیت داریم. باید بگم که امنیت چند نوعه امنیت روحی و روانی امنیت شغلی امنیت اقتصادی و مالی امنیت جانی و … اکه منظورتون اینه که امنیت جانی داریم باید بگم که اونم دقیقا نداریم چون هر لحظه احتمال جنگ و … وجود داره تو منطقه ای که ما هستیم با این همه دشمنی که درست کردیم مثل اسراییل و عربستان و کشورهای عربی و داعش و داخلی و ….
  ۲. موفقیت شغلی چند راه بیشتر نداره یک سرمایه و پول و پشتوانه خانوادگی دو پارتی و آشنا بازی سه تو زمان قدیم که مدرک ارزش داشت مدرک گرفته باشی مثل اکثر دهه ۵۰ ها که استخدام دولتی و خصوصی میشدن و اکثرا موفق بودن تو تحصیل. اگه این سه راه رو نداشته باشی فقط بخور و نمیری و بس.
  ۳. بعضی دوستان گفتن علت بیکاری جمعیت زیاد دهه شصتی و هفتادی ها و تعداد زیاد دانشگاههاست. باید بگم علت اصلی این نیست چون چین بالای یک میلیارد جمعیت داره و کلی تحصیل کرده با دانشگاههای بیشتر از ما اما درصد بیکاریش صفره همچنین آمریکا سیصد و پنجاه میلیون. علت اصلی اقتصاد داغون مملکته که نتیجه بی تدبیری و بی برنامه گی هست همچنین دزدی و اختلاس و فساد. اونم با این همه سرمایه نفتی و گازی و معدن و … کشور که خودتون میدونید. با تشکر

  [پاسخ]

 250. علی گفت:

  سلام حق با شماست. کلا تقصیر آمریکاست. مرگ بر آمریکای جنایتکار.

  [پاسخ]

 251. فریبرز گفت:

  سلام به همه..لطفا این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی و نظام تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. . ما جوانان که عاشق خمینی هستیم همچنانمقاومت میکنیم

  [پاسخ]

 252. محمد گفت:

  سلام. من یکی از بهترین رشته های فنی و مهندسی یعنی مهندسی مکانیک سیالات لیسانس گرفتم از دانشگاه معتبر دولتی روزانه دو سال هم سربازی رفتم اما حالا چند ماه دنبال کار هستم هر جا میرم یا پارتی میخواد یا چندین سال سابقه کار مرتبط و فول بودن همه نرم افزارها رو میخوان. الان بیکار هستم. نمیدونم چه کار کنم…
  تو ایران دو کار اشتباه محضه یکی تحصیل و دوم سربازی رفتن. حتی رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی و … هم داره شدید اشباع میشه این افراد موفق تو این رشته ها هم زمان قدیم مدرک گرفتن که بازار کارش بوده.

  [پاسخ]

 253. Adel گفت:

  سلام دوست عزیز من مثل شماها دچار این بی عدالتی هستم البته خیلی از امثال ماها وجود داره متاسفانه وضیعت کشور اونقده خرابه که حتی واسه کار کارگری هم باید التماس کرد تازه اگه اونم پیدا شه اولین سالی از دانشگاه قبول شدم یکی از استادامون خیلی بهم لطف داشت همش تو کلاس می گفت روحیه تو تحسین برانگیزه.
  ولی خوب چی شدیم منی روحیه خستگی ناپذیری داشتم بی پولی بدجوری به من ضرر زده اخه رشتم یه جوری که نمیشه بدون امکانات اولیه ش پیشرفتی کرد منم که به سختی پول شهریه امو جور میکردم ولی ای کاش این دانشگاه ها بی بند وبار و این مسئولان بی مسئولیت نبودند.
  ای خدا

  [پاسخ]

 254. Ali گفت:

  سلام من دانشگاه تبریز برق خوندم،با هزارتا فلاکت و بدبختی از نظر مالی درسمو تموم کردم،الانم نه کار دارم نه پول برای ادامه تحصیل،دفترچمو پست کردم تا برم ۲ سال از عمرمو به نظامی که حتی یک ثانیه سرانش به زندگی من و امثال من فکر نمیکنن خدمت کنم،بعدم بیامو دوباره بیکار بشم.من درس خواندم که مستقل باشم حالا ۱ ریال از خودم ندارم،هرکاری‌ام که فکرشو بکنید مردم ظرف شستن ،طی‌کشیدن،کارگری ساختمون،خسته شدم دیگه ازین همه تحقیر شدن از طرف خانوادم اطرافیان کج تاا شرف من بره زیر سوال،من برم سربازی خرجمو از کجا دربیاره کرایه راهمو چجوری دربیارم،خدا ازتون نگذره

  [پاسخ]

 255. لقمان حکیم: گفت:

  سلام. هر چی که درآمد داری واسه خودت داری قرار نیست که بیایی اینجا بگی و به قول امثال خودت دل بیکارا رو بسوزونی . این کارت درست نیست. تو اگه واقعن با این پول ها به زندگی خوبی رسیده بودی این کار رو نمیکردی معلومه که از یه چیزی داری میسوزی و به خاطر همین عقده ای شدی. اگه تمام پول های دنیا رو هم داشته باشی و این انصافت باشه و طرز فکرت به اندازه یک پر کاه ارزش نداره. گیریم صد سال دیگه هم زندگی کنی آخرش به شکل ذلیلانه ای خواهی مرد! پس تا زنده ای به فکر خدمت به مردم باش نه اینکه تو هزار جور فساد فرو بری بعد بگی اینقدر درامد دارم.

  [پاسخ]

 256. سمیرا از کرمانشاه گفت:

  خطاب به آقای شیرکو از کردستان

  عزیز خدا شفات بده.
  همین و بس.

  [پاسخ]

 257. میتی گفت:

  رویای جالبی بود…..بنویس داستانتو بده برات چاپ کنن بلکی از فروش پولش یه چندرغازی که میگی در بیاری به زخمات بزنی از هزیون و پرت و پلا و خواب خرگوشی ای که توش فرو رفتی در بیای.راستی اقای دکتر یادت هست بی کدوم جراحیا یا خریداتون از جاهای باکلاس بود که یاد بیکاریاتون افتادینو وبگردی یا بهتره بگم ولگردی تو اینترنت رو برای گذران وقت از روی بیکاری انتخاب کردین؟؟؟؟؟؟؟؟جالب بود به جای این چرندیات برو یه کاری پیدا کن از بیکاری که در بیای به همه این رویاهای قشنگت که بافتی میرسی.
  دکتر اینقدر کار داره که نیاد تو جمع بیکارا😉

  [پاسخ]

 258. بینام گفت:

  لعنت به اینها زندگیمان تباه شده با اینکه یک بار به دنیا می آییم ولی خدا لعنتشون کند همه جا شد بند پ…………….

  [پاسخ]

 259. زینب گفت:

  آقای پزشکی که اومدین اینجا میگین رشته های ما به درد نمیخوره باید بگم واستون متاسفم چون اگه قرار بود همه پزشک بشن مسلما بازار کار شما پزشکا کساد میشد اونوقت نمیومدی اینجا بگی ماهی ۵۰۰ درآمد دارم با زندگی لاکچری مشکل بیکاری ما اینه که بازار کار اشباع شده اگه آقایون اختلاس رشوه رانت پارتی بازنشسته های چند شغله و ۲ شغله ها اجازه بدن واسه ما هم جا هست به حقوق کمم راضی هستیم زندگی لاکچری ارزونی خودتون تهش میرم زیر خاکی که فقط خودم توش جا میشم شما هم به جای مسخره کردن جوونای بیکار برید کار خیر انجام بدین کارآفرینی کنید که واسه اون دنیاتونم مثل این دنیا اندوخته داشته باشین .

  [پاسخ]

 260. مرادی گفت:

  سلام…من دانشجوی سال سوم بودم..ترک تحصیل کردم..اما کار بلد بودم..با فوتوشاپ یه مدرک جعل کردم..الان هم چند ساله تو یه شرکت خصوصی کار میکنم و مدیر شدم…به نظرم این مدرک جعلی من با مدرک صنعتی شریف هیچ فرقی نمیکنه….همشون یه تیکه کاغذ بی ارزشن. الان دیگه دلم نمیسوزه که چرا درس نخوندم…

  [پاسخ]

 261. سارا گفت:

  این آقای شیرکو از کردستان ..آرزوهای دوران کودکیش رو نوشته..خونه مجلل..ماشین آخرین سیستم ..کلفت و خدم و حشم ..سفرای خارج از کشور..منم دوره دبستان از این خیالپردازیها زیاد میکردم.
  بهش سخت نگیرید

  [پاسخ]

 262. حمید گفت:

  من ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه فردوسی با معدل ۱۸/۱۴ دارم یک سال دنبال کار میگردم بخدا به هزار بدبختی دانشگاه دولتی قبول شدم اما چه فایده هر جا رفتم یا پارتی بود یا پول طلب کردن در آزمون های حقوقی هم که ظرفیت پذیرش بسیار محدود و سخت هست امکان قبولی خیلی دشوار.
  پدرم ۲۳ سال پیش فوت شد و سال گذشته مادرم رو از دست دادم الان واقعا از همه چی ناامید شدم تنها بی پول بیکار اصلا انگار هیچکس بهمان اهمیت نمیده به کارخانجات سر زدم به من مدیر کارخانه ای گفت که مدرکم رو باید بزارم در کوزه و گفت اگر حاضری بعنوان کارگر باربر میتونی مشغول به کار شی بخدا این حرف ها رو که میزد میخواستم سرم بکوبم به دیوار نمیدانم فایده این همه درس خواندن چی بود…

  [پاسخ]

 263. میم گفت:

  نویسنده این مطلب دقیقا باید همسن من باشه احتمالا متولد ۶۳ هست من از سال دوم ابتدایی توی تیزهوشان و نمونه دولتی درس خوندم با معدل ۱۹٫۸۰ دیپلم گرفتم رتبه م ۱۱۳ شد و فکرکردم بهترین رشته برای من خوزستانی نفته رفتم نفت خوندم گفتم مهندس میشم برای خودم افتخار مامان و بابام میشم سال ۸۷ فارغ التحضیل شدم الان ۹ ساله توی خوزستانی که روی نفت خوابیده حتی یه روز هم نتونستم کار کنم به منشی گری توی شرکت های نفتی هم راضی شدم گفتم لااقل اینجوری آبروم نمیره همه فکر میکنن شرکت نفتی شدم ولی نشد

  [پاسخ]

 264. حسام گفت:

  شیرکو جان شما دیپلم هم نداری…
  اینجا با بی سواد طرف نیستی … در بهترین حالت شما دانشجوی لیسانس هم که باشی به نظرم ادبیات کنکور رو زیر ۲۰ درصد زدی عزیزم !

  [پاسخ]

 265. نادان گفت:

  سلام. جناب والا مقام چشم پزشک خیلی بزرگ. خیلی خیلی بزرگ عالیجناب متخصص، شوهر گرانقدر بانو متخصص قلب عروق ، پزشک برجسته کردستان ایران و عراق جنت مکان، خالداشیان شیرکوه. یا کوه شیر.
  من هم جغرافیا خوندم. اینکه شما میگین رفتی یه رشته بی خود خوندی حرف درستی نیست. اگه کار نداریم انجام بدیم اما همین که زیرمیزی نمیگیرم و دزدی نمی کنیم و رشوه خوار نیستیم و کلاه مردم رو بر نمی داریم و کلاه سر مردم نمی زاریم و شرافتمون رو زیرپا نمیزاریم تا به پول برسیم و بیکار بودن رو به پول حرام ترجیح میدیم و خون مردم رو تو شیشه نمی کنیم و ارزش آدم ها رو تو پول و تحصیلات نمی بینیم و خیلی چیزای دیگه … آقای محترم ادمها میرن دانشگاه و درس می خونن تا یه ذره شعورشون بره بالا. یه ذره درکشون بیشتر بشه. تو الان فکر می کنی خیلی |آدمی؟ باشه فکر کن. اره دیگه آدمی دیگه پونصد میلیون ماهی درآمد داری . اما مطابق نظر شما آدمهایی که ششصد میلیون درآمد دارن از شما باید آدم تر باشند. یا اونهایی که بیشتر در میارند. پس از شما ادم تر هم خیلی هست. هر چند که شما همتون مثل همید. فکر می کنید چون پول داری برترید از بقیه. اگه همین ادمهای دیگه نباشند شما مجبوری میشی بری چشم های گوسفند و بز و سگ و گوساله و مرغ و خروس اینها رو معاینه کنی. اونا که دیگه پول نمیدن بهت.

  [پاسخ]

 266. Ftm گفت:

  مشکل اینجاست که توکشور ما یه دلسوز نیست …اگه یه رشته ای بازار کارنداره چرا اصن تو دانشگاه تدریس میشه …متاسفم برای خودمون و شرمنده پدرمادرایی ک تمام دارو ندارشون خرج تحصیل بیهوده و ب درد نخور ماشد …واقع بین باشید همه از یک بهره هوشی برخوردارنیستن اگه قرار بود همه پزشکی بخونن ک دیگه غصه ای نبود..اما حالا ماموندیم و رشته های بددن بازار کار…

  [پاسخ]

 267. مرادی گفت:

  آقای شیرکو ازکردستان
  اینجا همه بیکار و بدبخت هستن . و آرزو دارن ماهی ۱ تومن حقوق بگیرن… اومدی اینجا چرتو پرت میگی چی بشه. این پول هایی که در میاری هم مشکل داره..چرا خون مردم رو تو شیشه میکنین…شما پزشک ها همه جلاد هستین و فقط به فکر پول

  [پاسخ]

 268. اسماعیل گفت:

  آقای شیرکو از کردستان دنیا برای کسی نمی ماند و اگر تمام ثروت دنیا واسه تو باشه ولی انسان نباشی هیچ ارزشی نداری … اکثر پزشکان در ایران قاتل مردم هستند … این پول ها خوردن نداره .

  [پاسخ]

 269. اسماعیل گفت:

  شما پزشک ها بی وجدان ترین انسانهای در ایران هستید که مردم ایران را مثل موش آزمایشگاهی روانه قبرستان می کنید. مادرم به واسطه اشتباه به اصطلاح متخصص از دنیا رفت . خدا لعنتتون کنه که قفط به پول فکر می کنید دنیا دار مکافاته مطمئن باشید

  [پاسخ]

 270. ناصر خطاب به اقای دکتر گفت:

  اقای شیر کو لازم در اینجا فخر بفروشید در جایی که همه بیکارند.
  از طرفی تو کشوری که همه مریض هستند معلومه وضع پزشکان سکه است.
  شما پزشکان مافیا دارید

  [پاسخ]

 271. شیرکو ازکردستان (پزشک متخصص چشم گفت:

  مشکلتون اینه رشته هاتون بدرد نخور بوده برا همینه ب این روز افتادین و همتون بیکار یا اگه کارم دارین با چندر غاز . نگا کنین طرف از صب میره تا نزدیک شب تو یه شرکت با چندر غاز قانون کار اونجاس مثلا یه میلیون و دویست که نصفش همش بابات کرایه ماشین اینا میره . وقتی این شرکتا خدشون هیچی ندارن اونوقت چی بهت بدن ک نصف اون پول کمتم نمیدن . همین حالا خدت برو یه شرکت به اسم خدت بزن این که کاری نداره هر کسی میتونه بشه مدیر شرکتش خخخخخ ولی بدون کوچکترین درامدی .
  من رشتم پزشکی بود بعدش تو رزیدنت رفتم تخصص چشم و حالا ۳۷ سالمه و چنساله که تخصص گرفتم و مطب دارم هم تو مطب هم بیمارستان کار میکنم و هم مرکز جراحی خصوصی دارم و چنجای دیگه هم هستم و ماهانه راحت پونصد میلیون میفتم و زنمم پزشک متخصص قلب عروق هستش و ایشونم درامدی مث من دارن بهترین زندگی رو داریم هر سال چهار تا سفر خارج میریم کانادا ایتالیا و خیلی جاهای دیگه تو بهترین خونه میشینیم و خریدامون همیشه باکلاس ترین جاهاس و دو کلفت داریم تو خونه که یه نفرم اختصاصی فقط خریدامونو انجام میده تمام طافه ما پسر عموم دختر خالم پسر خاله هام همه پزشک متخصص هستن با بهترین زندگی بهترین خونه های شیک مجلل ماشینای مدل بالای لوکس و بالاترین سرمایه و پس اندازای چن صد میلیاردی .

  [پاسخ]

 272. ستاره گفت:

  به همه می گم شادم ولی واقعیت اینه که حتی پول کشیدن دندونم رو هم ندارم چه برسه بخوام ترمیم و روکش بزارم واقعیت اینه که شوهرم به جای اینکه بهم پول بده دزدکی از حسابم پول می کشه و منو اسکل فرض می کنه حتی یه شب گفت من می تونم بدون اینکه بفهمی از حسابت پول بردارم و یه خنده ی تمسخر آمیزی بهم زد. می دونی واقعیت اینه که پول یارانه رو بهم داده ولی گفته قسط قرعه کشی با تو یعنی برام می مونه ۳۶ تومن که اونم قسط وام دانشگام می شه.گاهی حقیقت رو نمی شه گفت گاهی نباید دشمن شاد کرد کسی رو. جلوی چشمم یکی هفته ای سه روز کار می کنه اونم صبح تا ظهر ، بعد یک و خورده حقوق داره. یا یک نفر دیگه ک کار می کنه با یک و هشتصد حقوق. و مقایسش با زندگی خودم که با مدرک کارشناسی ارشد بهم کار نمیدن حتی به عنوان منشی. و شوهری که صبح تا شب سگ دو میزنه و همیشه هشتمون گرو نهمونه.
  میشه این چیزا رو دید و مریض نشد؟ دکتر بهم گفت باید استرس و افسردگی تو درمان کنی. وگرنه زود پیر می شی و هزار جور عوارض که بیشتر از همه رو بچت اثر میزاره. گفتم آقای دکتر پول از کجا بیارم واسه درمان؟ گفت چطو واسه سی تی اسکن و ام ار آی پول داری واسه اعصابت نداری؟ فکر می کنه دروغ می گم. راس می گه آخه درد دندون که نکشیده!!!!

  [پاسخ]

 273. Arash گفت:

  منم همین طور به خدا خسته شدم صیح ک از خواب پا میشم همه چی تکراریه ..بازم بی پولی بی کاری سربار بودن … خدایا پس ما ک پارتیمون فقط خودتی چی کار کنیم.. کسایی ک دورم هستنو میبینم روانی میشم ک چطور با پارتی صاحب یه کغر عالی شدن .. خدایا چیکار کنیم ما اخه …. با مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت ۲ساله بیکارم هرجایی ک فکرشو بکنین رفتم …‌ الان فقط گاهی کارگری پیدا میکنم با زحمت یه پولی در میارم ک خرج کرایه ماشینم واسه دنبال کار گشتن در بیاد ..‌ فقط الان ب این نتیجه رسیدم ک کاش میشد مرد بی ان که مادر بفهمد

  [پاسخ]

 274. نازنین گفت:

  بچه ها منم لیسانسمو سالها بیکار دیگه رسیدم به اخر خط میخام خودمو بکشم

  [پاسخ]

 275. محمد گفت:

  دمت گرم اقا.

  [پاسخ]

 276. محمد گفت:

  مثل اینکه بحث علاقه به رشته تحصیلی هم مهمه.

  [پاسخ]

 277. masoud گفت:

  واقعا گل گفتی من ۲۹ سالمه شیراز.مدرک کاردانی
  کامپیوترم صدجا رفتم وهمشون ی فرم دارن و میگن پر کن و اگه خواستیی بیا ببر…یا شهرک صنعتی دیگه همون اول میگفتن کی شما رو معرفی کرده?یا معرفت کیه?تازه حالا شهرک صنعتی معرفی هم داشته باشی مرحله بعد فرم پر کردنه😂😂😂😂

  [پاسخ]

 278. ف گفت:

  برو همون مکانیکی هنوزم دیر نشده

  [پاسخ]

 279. پر گفت:

  درسته خیلی زحمت کشیدید و درس خوندید ولی چرا هوشمندانه انتخاب رشته نکردین؟ یه رشته ای که اینده دار باشه علم روز باشه یا شما که انقدر با پشتکار بودین چرا رشته پزشکی رو انتخاب نکردین که درامد و ایندتون ۱۰۰‎٪ تضمین شده بود؟
  من حتی اسم این رشته شما رو نشنیده بودم
  مرک تحصیلی بالا خوبه ولی باید بازار کار طلب کنه او زمینه رو

  [پاسخ]

 280. بهروز گفت:

  ایران فقط پارتی بازی جواب میده.پارتی داری بفرما،نداری خوش اومدی؛من یه نفر رو میشناسم که با لیسانس عمران کارمند بانک شده،یکی نیست بگه عمران چه ربطی به بانک داره آخه؟؟باز حسابداری،کامپیوتری بگی یه چیزی ولی عمران؟!!!

  [پاسخ]

 281. اسماعیل گفت:

  تعجب می کنم رشته عمران که نسبت به رشته های دیگه خیلی بازار کار بهتری داره . شما باید به جای کشیدن سیگار بری دنبال کار

  [پاسخ]

 282. محمد گفت:

  سلام منم میخوام یه کم درد و دل کنم . فارغ التحصیل رشته مهندسی عمرانم و لیسانس دارم . میخوام کار کنم همه جا زدن ۳ سال سابقه بیمه حداقل. آخه من چیکار کنم ؟. واقعا چیکار کنم ؟. از کجا این ۳ سال لعنتیو گیر بیارم. نمیدونم اینقد سیگار کشیدم که ریهام میسوزه .خدایا کمکم کن .ای کاش درس نمیخوندم مکانیکی ماشین یاد میگرفتم الان نونم تو روغن بود. فقط جیب این دولتو با هزینه های دانشگاه پر کردم.

  [پاسخ]

 283. فاطمه گفت:

  سلام، نمی دونم آیا هنوزم تو این وضعی که می گی هستی یا نه… امیدوارم که نباشی… ولی می خواستم بگم منم لیسانس و فوقم رو از دو تا دانشگاه دولتی گرفتم من دیپلم ریاضی داشتم ولی وارد حوزه علوم انسانی شدم یکی از اون رشته های میان رشته ای… من الان به عنوان منشی تو ی شرکت دارم کار می کنم… اینکارو دوست ندارم ولی به ی امید ادامه می دم اینکه خودم بتونم ظرف یکی دو سال آینده کار خودمو که ربطی هم به رشتم نداره راه بندازم… می تونید توی ی شرکت منشی باشید بگردید و ی شرکت مناسب پیدا کنید نمی دونم توی کدوم شهر هستید ولی هرجا که هستید می تونید ی جای مناسب پیدا کنید… سعی کنید توی هر کاری که علاقه دارید یا توانمندی ایده هایی پیدا کنید و شروع کنید به مطالعه و پیش روی در اون… مطمئنن موفق می شید… حیف زندگیتونه با این همه تحصیلات… معلومه که ی سری ارزشها و خط قرمزها هم برای خودتون دارید پس با امید پیش برید… دست از غصه خوردن بردارید… من از شما بزرگترم سه سال… زندگی یک لحظه ارزش غم خوردن نداره…

  [پاسخ]

 284. پیمان گفت:

  باشه شما راست میگی

  [پاسخ]

 285. مرادی گفت:

  سلام به همه..لطفا این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی و نظام تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. . ما جوانان که عاشق خمینی هستیم همچنانمقاومت میکنیم

  [پاسخ]

 286. پیمان گفت:

  سلام دوستان من همه نظراتو خوتدم راستش من چهارم دبیرستانم و سال بعد کنکور دارم و رشته ریاضی هستم من میخواستم برم هوافضا امیر کبیر ولی با این نظرات واقعا مردد شدم پدرم البته یه مغازه شیرینی فروشی تو میرداماد داره اگه درس نخونم مجبورم برم پیش پدرم کار کنم

  [پاسخ]

 287. احمد اقا واقعن راست میگی چون الان رشتم به زور رفتم انسانی حالا پیش خودم گفتم میتونم وارد نیروی هوایی بشم واقعا شانس اینم ندارم…………😫😫😫😱😱 میشه جواب بدین

  [پاسخ]

 288. حتما برو موانیکی که صد در صد موفق میشی . درسزرو بیخیا‌‌‌ ‌ لش شو. موفق باشی

  [پاسخ]

 289. فائزه گفت:

  سلام.من فائزه ام ۱۹ سالمه.منم یه مدت عاطل و باطل برای خودم میگشتم مفت خوری میکردم و همش از بقیه دلخور بودم ک چرا کارنیست.من دخترم دیگه و مامان بابام خ سختگیرن تو کار بیرون ک هر جایی نرم.خلاصه بعد اون مدت ک به بطالت میگذروندم با اقای ازمندیان اشنا شدم.کلاساشو رفتم کلی کتاب خوندم خلاصه یکم به خودم اومدم.بعدش کم کم رفتم دانشگاهی ک عاشقشم بعد برنامه ریزی کردم واسه زندگیم و خلاصه هی این در اون در زدم یه ایده خوب پیدا کردم.من تو خونه واسه خودم کسب و کار اینترنتی راه انداختم حتی یک ماهم نشده و به درآمد رسیدم.مطئنم با تلاش بیشتر و گذر زمان در آمدم حتی جمع کل درآمد فامیل هم بیشتر میشه😊میدونی به جای این که غر بزنم کار نیس و مامان بابام اجازه کار نمیدن از فکرم استفاده کردم.ایران پر از فرصته و کلی میشه کسب و کار خوب راه انداخت نمیدونم چرا اینجوری میگین.الان من کار خودمو راه انداختم ولی باورتون میشه هر روز کلی ایده جدید و پولساز ب ذهنم میرسه؟؟؟رمز موفقیت اینه شروع کنین بعدش خود به خود کلی تغییر میکنین و هر روز کلی کارای جالب به ذهنتون میرسه ازش پول درارین😊فقط کار افرینی از کارمندی سخت تره دیه چون ۱۰۰مسئول خودت هستی ولی اینکه واسه و خودت و کلی ادم سود میرسونی خیلی خوبه.
  من فروشگاه اینترنتی دی وی دی زومبا دارم .اگه زومبا خواستین در خدمتم😊dvdzumba.com
  اینم ایمیلمه اگه خواستین خیلی خوشحال میشم کمکتون کنم و بگم چیکار کنید مثل من فروشگاه اینترنتی بزنید😊
  delrobaaa@gmail.com

  [پاسخ]

 290. بهزاد گفت:

  منکاردانی عمرانم
  دستگاه سازی کار کردم
  لوله کشی کار کردم
  دوربین مدار بسته کار کردم
  به خدمتت بگک برق هم کار کردم اخه پلشت تو پارتی داشتی رفتی تو شرکت ملی نفت احمق من با این مدرک تکنسینم هر جای میرم پشمشونم حساب نمیکنن با این برق که شما میگی رشته باحالیه رفتم میم کار بلدم نگام نمیکنن چی داری میگی نمیخواستم چیزی بنویسم دیگه چسبوندم

  [پاسخ]

 291. دختر بی نام گفت:

  سلام منم لیسانس کشاورزی هستم اما بیکاربودم ودنبال یه کار اما الان تویه موسسه نظافتچیم با اینکه مهارت کامپیوتر وزبانم متوسطه و۴سال درس خوندم باورم نمیشه باید ناچار از بیکاری نظافت کنم وخجالت بکشم این بود سرنوشت من کاش هیچوقت درس نمیخوندم خدا خودش واسمون بهترش درست کنه دیگه ب چی امیده درس خواندن -=تباهی عمر به بقیه بگی فکر میکنن ازسردشمنی میگی ولی ازسر تجربه ودلسوزیه الان دیپلمه نمیسوزه بهتره ازما کسی دلش

  [پاسخ]

 292. شمیم گفت:

  همه اونایی که اینجان فکراشونو روهم بزارن یه ایده ای پیدا کنن یه شرکت بزنن یا یه کاری دست و پا کنن دیگه. =)

  [پاسخ]

 293. سجاد گفت:

  کاش مسئولینی که میدونن کاری از دستشون برنمیاد برن و بزارن کاربلدا مسئول امور این مردم بدبخت بشن…….بخدا این ثوابه…..
  بلد نیستی مملکت داری …برو دیگه داداش من….حاج آقا……بزرگوار…..

  [پاسخ]

 294. مرادی گفت:

  باید صبر کنیم تا مسئولین دل سوز نظام شرایط رو برای ما آماده کنند…من هم بیکار بودم….

  [پاسخ]

 295. احمد گفت:

  آقای آرشی که میگی ماهی ۶ تومن میگیرم و از زندگیم راضیم … پس الان تو این page چی کار میکنی؟ الکی نظر میدی واسه خودت…. رشته های انسانی خیلی هم به درد بخور هستن و الان آموزش و پرورش هر ۶ ماه یک بار اطلاعیه استخدامی میده و رشته های انسانی مثل روانشناسی و علوم تربیتی و علوم اجتماعی و … جذب میکنه

  [پاسخ]

 296. ali گفت:

  کشور آب نداره مردم مقصر هستند ، گرد و خاک داره تمام کشور رو نابود میکنه باز هم میگن مردم مفصر هستند ، پول مردم توسط موسسات مالی و بانک ها دزدیده میشه باز هم میگن مردم مقصر هستند ، این همه دانشگاه بی کیفیت مدرک لیسانس و فوق لیسانس می دهند باز هم میگن مردم مقصر هستند . ما آخر نفهیدیم پس این وسط مسئولان کجای این ماجرا هستند

  [پاسخ]

 297. احمد گفت:

  من دیگه واقعاً از این وضعیت خسته شدم … همه چی به کنار ، این نیش و کنایه و نگاه اطرافیان هم به کنار ، نه را پس دارم ، نه راه پیش….ای کاش فقط میمردم … یک عمر کار کردم برا همه ، برا پدر و مادر ، برا ملت ، برا دولت و الان بعد ۲۸ سال زندگی هیچ سرمایه و پس اندازی ندارم… نمیدونم دیدگاهم ثبت میشه یا نه فقط اینجا میخوام یه ذره سبک شم…. اشتباه اولم از دبیرستان شروع شد که رفتم رشته ریاضی و بعد تو دانشگاه کامپیوتر خوندم که این اشتباه دومم بود … الان تو استخدامیا فقط رشته روان شناسی و علوم تربیتی برا استخدام آموزگار ابتدایی میخوان و رشته های اقتصاد و حسابداری برا بانک و اداره های دیگه میگیرن ، یکی نیست به این اداره استخدامیا و بانک ها بگه : بابا این سیستم بانکی که یک کارمند دون حسابداری با دو هفته آموزش بدو خدمت میاد باهاش کار میکنه رو یک مهندس بیچاره کامپیوتر که نصف اینم حقوق نمیگره درستش کرده … … انگار دیگه هیچ رشته ای تو دانشگاه ها غیر حسابداری و روان شناسی نیست …. من۱۵۶ سانت قد و ۴۶ کیلو وزن دارم ، با این قد و با نگاه به اولین شرط از شرایط استخدامی ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و حتی آموزش و پرورش نبودم و نیستم . حتی اگه تو قوانینشونم نباشه با اولین نگاه بهم تو مصاحبه رَدم میکنن … اما نوبت به خدمت سربازی که رسید تو صف اول گروهان بودم با یک لباسی که نیم متر از خودم بلندتر بود و یک اسلحه ای که حمل کردنش هم حتی برام سخت بود و بعد ادامه خدمت سربازیمو تو مدرسه ها تدریس میکردم با ماهی ۱۰۰ هزار تومن که خرج ایاب و ذهاب هم نمیشد و هر ۵ ماه یک بار میریختن و میگفتن آموزش و پرورش بودجه نداره …. امااین در حالی بود که به دانشجوهای تربیت معلمش که هنوز درس میخوندن و هنوز ۱۹ سالشونم تموم نشده بود بیمه رد میکردن و ماهی حداقل ۵۰۰ هزار تومن دریافتیشون بود و همین دانشجو معلم ها الان بدون اینکه فارغ التحصیل بشن تو مدرسه ها مشغول درس دادن به بچه های بیچاره هستن … یکی از این دانشجو معلم ها حتی تو کنکور مجاز به انتخاب رشته نشده بود اما دانشگاه تربیت معلم اون رو جذب کرد … چندتا دیگشونا که من میشناسم و از نزدیک دیدمشون کلمه (( خطا)) رو (( ختا )) مینویسن واز حساب کردن یک جمع دو رقمی عاجزند اما همینا جذب تربیت معلم شدن با بهترین امکانات و بهترین حقوق … این در حالیه که فارغ التحصیلای دانشگاه تهرانمونم الان بیکارن … آیا سازمان سنجش فقط برا ما بود … کار کردن مجانی فقط برا ما بود … سربازی ها فقط برا ما بود … قانون و رتبه کنکوری و فقر و بیکاری و نداری فقط برا ما دهه شصتی ها بود … حتی تو کارخونه ها و برا کارگری هم به دلیل این شرایط فیزیکی رَد میشم و میگن تو عرضه کار کردن نداری ، حتی موردی بوده که یک معاف از سربازی که عقب مونده ذهنی هم بود به دلیل جثه بزرگش برا کار به من ترجیح داده شد و بعدشم با یک استشهاد محلی موفق به اخذ گواهینامه رانندگی هم شد…خوب من اینا رو به کی بگم… سه تا برادریم که ۶ سال برا دولت مفت و مجانی تو خدمت سربازی کار کردیم و الان هم هیچکدوم کار درست حسابی نداریم… این در حالیه که فقط تو محله خودمون سه تا از معافای پزشکی تو بهترین بانک ها و اداره ها الان مشغول کارن و سه تا شونم تک فرزندن و وضع مالی خونواده هاشون حرف نداره و احتیاجی به کار ندارن… و تو این سه سالی که ما مشغول خدمت مجانی و بیگاری کشیدن دولت و تحقیر شدن تو سربازی بودیم اینا مشغول پیدا کردن پارتی و بعدشم کار شدن و الان با ماشین های همه جا دودیشون و با عینک دودی و همراه با یک خانم زیبا هر روز با یک پوز خندی که از هزار نیشتر تلخ تره از کنارمون رد میشن و به ریشمون میخندن…حرف آخر اینکه دولت حداقل عدالت رو اجرا کنه همین و بس … پس کجاست عدالت علی … حداقل کاری کنن که فارغ التحصیلای دانشگاه تهرانمون بیکار نباشن

  [پاسخ]

 298. سکوی نفتی گفت:

  حالا حتما لازم بود حقوقت را بگی؟ شاید بخواهی قیافه بگیری
  بدبخت الان یه در و پنجره سازی روزی یک ملیون درمیاره اگه تو برجی ۶ تومن در میاری

  [پاسخ]

 299. مریم گفت:

  سلام.
  به نظر من که بقول شما مشکلات زیادی داره،کسی که جرات خودکشی کردن رو داره ،پس توان و شجاعت اون رو هم داره که بتونه بمونه و مشکلات رو هم حل کنه.

  [پاسخ]

 300. رها گفت:

  بله آرش جان
  این یک واقعیته که رشته های علوم انسانی در کشورهای جهان سوم به درد نمی خورن !
  ما هم این واقعیت رو پذیرفتیم و می دونیم که این مملکت وضعش خیلی خرابه !

  [پاسخ]

 301. حمید گفت:

  سلام
  من خودم لیسانس عمران دارم یعنی هم درس خوندم هم کار کردم کارگری کارخانه لوله خلاصه دوستان مشکل مااین بودکه اوایل لنقلاب دانشگاه زیاد شد وجمعیت زیاد باتصویب اصل۴۴ قانون وواگذاری دولت به بخش خصوصی استخدامیها به شکل چشمگیری کاهش ژیدا کرد ولی خوشبختانه دولت اقای روحای یک سری برنامه هایی برای بهبود وضعیت استخدام اجرا کردند که شامل موارد زیر میباشد
  ۱عدم بکارگیری بازنشستگان
  ۲ عدم ارتقاتحصیلی واعطای سهمیه استخدامی به نیروهای شرکتی (یعنی قبلا افرادی بادیژلم وارد کاردواتی میشدند ومشاغلی مثل خدماتی رانندگی و…اختیار میکردند بعد یک مدرک دانشگاهی جور میکردند وخودشون ارتقا شغلی و حقوقی میدادند ولی الان هرکی باهرمدرکی اول استخدام بشه همونو قبول میکنن حتی اگه دکتری پی اچ دی داشته باشه ولی بادیپلم اومده باشه همون دیژلم قبول دارن)
  ۳جذب نیروهای شرکتی ازطریق ازمون
  خلاصه تمام دوستام وهم کلاسیها وهم محله ایها کهروزی حسرت منو میخوردن همشون کارشون دولتی ازطرق بابا ودایی وبرادر ولی من کارگر تازه اونا رنگ دانشگاه ندیدن ومن ۴سال هم کار کردم هم درس بازم امید بخدا
  ولی بدونید پول حلال باشه کمم باشه ببرکت میکنه

  [پاسخ]

 302. من گفت:

  اگه هر کدوممون به خودمون بیایم و منت پولدار جماعت و رییس جماعت رو نکشیم و مخمونو به کار بندازیم و خدمت نکنیم این مشکلات رو هم نخواهیم داشت. باید بفهمیم فقط به آدمی که لایق احترام هست احترام بذاریم نه هر بی سرو پای پولدار و مقام داری.
  هر کدوم از ما باید رابطه مون رو با آدمهای بی سواد پولدار و رییس قطع کنیم یا کمتر کنیم. بهشون بی محلی کنیم. با نگاه عاقل اندر سفیه و با سیاست خردشون کنیم. وقتی هر آدم فقیری از محله خودش این کارو باهاشون کنه می فهمن ارزشی ندارن و مال مردم خور هستند
  حضرت علی میگه فقیر خویشتن دار باشد یعنی زیر بار تمنا چاپلوسی پولدارها نره. از یمنی ها کمتریم که لاغرن هیچی ندارن و با عربستان دست خالی دارن می جنگن؟
  گور بابای رییس جماعت کثیف. من یکی منت هیشکی رو نمیکشم: مترجم هستم. کارمو غیر حضوری جوری انجام میدم خودشون میان سراغم و من منت احدالناسی رو نمیکشم.وقتایی هم کمتر پول دارم اما آرامش و عزت نفس دارم. برادرم هم مثل خودمه. بهش گفتن بیا رییس مالی فلان بیمارستان شو ماهی شش میلیون تومان با بیمه. نرفت. خودش رو پای خودشه و درامدش هم هر روز اضافه تر میشه. آدم اول باید قدر خودشو بدونه و واسه یه لقمه نون منت هر بی سرپای بی سوادی رو نکشه. من کمتر مصرف می کنم و پس انداز می کنم و قدرت اراده مو با افکار منفی هدر نمی دهم. بیکار نیستم اما زمانی برای استخدام خیلی خودمو زجر دادم و التماس این و اون کردم. بعد مدتی فهمیدم این رییس روسا خودشون خرتر و بدبخت تر از همه عالمن: یا بچه هاشون مالشونو هدر میدن یا خودشون زیر بار وام های سنگین واسه زندگی تجملی هستن و یا هم دایم مراقب دست بالاتری هستن و التماس می کنن و باج میدن تا توی مقامشون بمونن. باید هدیه بهشون همون تصویری رو بدیم که از کوچک تا بزرگ کاسه لیسی مقام بالاتر و می کنن. التماس کردن همیشه نتیجه عکس میده. ما مردم ایران هیچ وقت یاد نگرفتیم با ظلم مبارزه کنیم. یکی از راههای ظلم همین موسسات هستن. مردم باید یاد بگیرن از موسسات دوری کنن و روی پای خودشون وایستن. موسسه یعنی رییس هردم بیلی یعنی دستور یعنی اعمال ظلم و قانون کاغذبازی. از روسا دوری کنین. خود من اصلا جایی که حقوق کم میدن کار نکردم و حتی وسط ترم درسها رو تحویل دادم و دیگه حق التدریس رو کنار گذاشتم. یاد بگیریم التماس رییس جماعت نکنیم. به جاش خداوند رو صدا بزنیم که اشخاص با ایمان و خداترس رو سر راهمون قرار بده و بدون التماس و کاسه لیسی با عزت کار پیدا کنیم. اینقدر مزه میده وسط کار دست کارفرما رو تو پوست گردو بذاری و بری! باید حالشونو جا بیارین. اینایی که بدون قرارداد کارمند میگیرن باید سر بزنگاه ول کنی بری. کدوم قرارداد؟ کدوم مسئولیت! وقتی پول نمیدن تو هم کار نکن. تو ازدواج هم چیزی نیست! منم متاهلم! فرقی خیلی با مجردی نمیکنه فقط ایندفعه دوتایی باید پول در بیارین. زندگی ارزش غصه برای پول نداره. حق هم گرفتنی هست منتها راه داره: کاسه لیسی و چرب زبانی واسه کار و پول نکنیم. مهمونی اقوام پولدار نریم. محلشون نذاریم تا بفهمن پولشون فقط به درد خودشون می خوره و برای ما ارزشی ندارن

  [پاسخ]

 303. ارش گفت:

  من مهندسی برق دانشگاه ارومیه بودم و حالا پنج ساله تو شرکت ملی نفت استخدامم از طریق امتحان مصاحبه رفتم و حالا ماهی شش میلیون میگیرم . یکی دیگ از رفقیام اداره برق مهاباد استخدامن ایشون و یکی از دوستای دیگم پتروشیمی مهاباد استخدام هستن . باید حقیت رو بپذیری ک رشته های انسانی همشون بدردنخورن یا همین کشاورزی ک بعضی از دوستان بهش اشاره کردن و اینا خدشون از اول میدونسن ک هیچ اینده ای ندارن

  [پاسخ]