خانه » اطلاعیه های مهم » اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری در نیمه اول شهریور ۱۴۰۲

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری در نیمه اول شهریور ۱۴۰۲

متن آگهی:

خبر ۹ مرداد ماه ۱۴۰۲ – به گفته مشاور وزیر آموزش و پرورش و مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش، برای جذب ۲۸ هزار آموزگار ابتدایی، امسال حدود ۵۹ هزار نفر وارد ارزیابی تکمیلی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر سجاد صدیقی اظهار کرد: در سالهای قبل بین ۱ تا ۱.۲ برابر ظرفیت برای مصاحبه فراخوان می‌شد. از این رو خیلی اوقات برای برخی شغل محل‌ها تنها یک داوطلب وجود داشت و همان یک نفر هم جذب می‌شد. ما امسال فراخوان را به حدود ۳ برابر ظرفیت رساندیم.

وی ادامه داد: سال گذشته این شرط وجود داشت که فرد باید ۵۰ درصد نمره نفر اول را کسب می‌کرد. امسال ما این شرط را به کسب ۵۰ درصد میانگین نمره سه نفر اول تغییر دادیم تا پوشش بیشتری را شامل شود. از این رو برای آزمون آموزگاری امسال که ۲۸ هزار نفر جذب خواهند شد، ۵۹ هزار نفر حائز حداقل ها برای ورود به ارزیابی تکمیلی شدند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش و مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: از بین این ۲۸ هزار ظرفیتی که داریم، بیش از ۱۱ هزار نقطه “شغل محل” خالی است چراکه یا این نقطه شغل محل‌ها در شهرهای بزرگ است که داوطلبان مرد انگیزه حضور در آن را به دلایلی از جمله سطح درآمد کارمندی پایین ندارند، یا این نقطه شغل‌ها در محل‌هایی هستند که برای مثال اگر ۱۰ نفر ظرفیت داشته‌ایم تنها ۵ نفر شرکت کننده بوده‌اند و یا حد نصاب را گرفته‌اند. از این رو شاید به تعابیری بتوان گفت ما برای حدود ۱۷ هزار شغل محل رقابت جدی داریم.

صدیقی با ذکر مثالی توضیح داد: برای مثال اگر در یک شغل محل سه نفر حائز شرایط شوند، این سه نفر باید در مجموع نمره کتبی و ارزیابی تکمیلی حداقل نمره‌ای خاص را کسب کند. بنابراین چنانچه هر سه این افراد نمره لازم را کسب نکنند هیچ کدام پذیرفته نمی‌شوند چراکه برایمان مهم است این افراد حداقل شایستگی‌ها را کسب کنند. بنابراین ممکن است خیلی از این ۱۷ هزار نفر هم در فرایند ارزیابی تکمیلی رد شوند.

دریافت مجوز به کارگیری معلمان بازنشسته

این معلمان باید حداقل شایستگی در رتبه‌بندی را داشته باشند

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره سیاست به کارگیری معلمان بازنشسته برای تدریس طی سال جاری نیز افزود: سال گذشته مجوز به کارگیری و همکاری بازنشستگان را گرفتیم اما امسال این دقت را کرده‌ایم که این فرد بازنشسته که قرار است با ما همکاری کند حداقل شایستگی در رتبه بندی را نیز داشته باشد، رتبه سه به بالا باشد تا حداقل صلاحیت‌ها را برای دعوت به کار داشته باشد چراکه ما دنبال انتخاب معلم قیمتی هستیم.

درصد ارزیابی تکمیلی در آزمون دبیری کمتر است

 

مشاور وزیر آموزش و پرورش و مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فرآیند ارزیابی تکمیلی برای آزمون دبیری نیز همینگونه طی می‌شود، در عین حال گفت: درصد ارزیابی تکمیلی در آزمون دبیری کمتر است چراکه شغل آموزگار ابتدایی شغلی میان رشته است و قدر زیادی به مهارت های عملی وابسته است اما در مقطع متوسطه وزن دانش جدی تر است.

به گفته صدیقی در حال حاضر ۴۸۰ گروه ارزیابی به صورت بر خط در کشور در حال ارزیابی داوطلبان هستند، بیش از ۳۹ هزار نفر تا امروز ارزیابی شده‌اند، فرآیند ارزیابی در برخی استان‌ها نظیر سمنان، گیلان و قزوین به علت حجم کمتر داوطلب به اتمام رسیده است و برآورد می‌شود تا هفته آینده کار ارزیابی در استان‌ها به اتمام برسد.

اعلام نتایج آزمون آموزگاری در نیمه اول شهریور

وی درباره اعلام نتایج قطعی و نهایی آزمون آموزگاری نیز اظهار کرد که برآورد می‌شود در نیمه اول شهریور سازمان سنجش بتواند نتایج را اعلام کند.

وی با بیان اینکه طبق سند تحول بنیادین معلم باید صلاحیت عمومی، تخصصی و حرفه‌ای داشته باشد و ما نیز بر همین اساس مفاد آزمون را امسال تغییر دادیم، ادامه داد: قبلا تفاوتی بین پذیرش معلم در وزارت آموزش و پرورش و استخدام نیرو در سایر وزارتخانه‌ها نبود اما ما بر اساس سند تحول دگرگونی ایجاد کردیم. پذیرش را بر اساس سه صلاحیت عمومی و تخصصی و حرفه‌ای تغییر دادیم. برای اولین بار منابعی را معرفی کردیم که در دسترس عمومی باشد و نسبت به شغل معلمی تا حد قابل قبولی کفایت داشته باشد. به طوری که آزمون امسال باعث شد تا حد زیادی بازار فرآیند استخدامی جمع شد و این در حالی است که قبل‌تر حتی برای این امر کتاب سی سال آزمون استخدامی هم وجود داشت.

شرکت بیش از ۳۰ رشته در آزمون

تعیین شاخص‌های شایستگی‌ها

 

صدیقی با یادآوری اینکه آزمون آموزگاری پیش‌تر محدود به پنج الی شش رشته بود اما اکنون بیش از ۳۰ رشته در این آزمون می‌توانند شرکت داده شوند، توضیح داد: قبلا ابزارهایی که استفاده می‌کردیم نهایتا مصاحبه بود و فرد فقط مصاحبه می‌شد. اکنون اما ابزار ما فقط مصاحبه نیست و چهار ابزار مصاحبه، ارائه شفاهی، ایفای نقش و مطالعه موردی و بحث گروهی داریم. همچنین برای شایستگی‌ها شاخص‌هایی تعیین شد و جدول ابزار شایستگی ایجاد کردیم.

به گفته این مشاور وزیر آموزش و پرورش، حدود ۵۵۰۰ معلم تحت آموزش لازم برای برگزیدن به عنوان گروه ارزیاب قرار گرفتند که نهایتا از این بین ۳۵۰۰ نفر تایید شدند تا حدود ۶۰۰ گروه ارزیابی را پوشش دهند.

صدیقی گفت: داوطلبان با کد در فرآیند ارزیابی قرار می‌گیرند و با توزیع رندمی ارزیابی می‌شوند. هر داوطلب و هر ارزیاب یک کد دارد. اینکه کدام داوطلب با چه کدی به چه ارزیاب و با چه کدی تخصیص پیدا می‌کند، مشخص نیست.

مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش، همچنین عنوان کرد: در هر گروه ارزیابی ۴ ارزیاب برای ارزیابی ۶ داوطلب در روز وجود دارد و هر ۶ داوطلب توسط چهار ارزیاب ارزیابی می‌شوند. ابزارهای انتخابی ما شبیه سازی شده است. مبتنی بر سند تحول بنیادین معلم سه نقش دارد. یکی از نقش‌ها رابطه بین مربی و دانش آموز است‌. در این خصوص داوطلب با ارائه شفاهی و تدریس بررسی می‌شود. نقش دیگر معلم رابطه معلم با خانواده دانش آموز است که این مورد را با ابزار ایفای نقش بررسی می‌کنیم. نقش دیگر نیز نقش اجتماعی معلم است که نوع حضور معلم در محله می‌تواند مدرسه را به کانون الهام بخش تبدیل کند.


خبر ۷ مرداد ماه۱۴۰۲ –  تعدادی از شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی آموزگار درخواست کرده‌اند تا ظرفیت جذب این آزمون افزایش یابد اما بنا بر اعلام آموزش و پرورش، امکان افزایش ظرفیت این آزمون نیست. به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، آزمون استخدام آموزگار ۸ اردیبهشت امسال با رقابت ۵۳۴ هزار و ۴۴۵ نفر برگزار شد و پذیرفته‌شدگان چند برابر ظرفیت آن در در حال طی مراحل مصاحبه و گزینش آن هستند.

در آزمون استخدامی آموزش و پرورش قرار است ۲۴ هزار و ۶۹۴ آموزگار ابتدایی، ۲۳۳۲ آموزگار استثنایی و ۹۹۲ نفر آموزگار ویژه مناطق عشایری و مرزی جذب شوند که در مجموع ۲۸ هزار و ۱۸ آموزگار ابتدایی، استثنایی و ویژه مناطق مرزی و عشایری جذب خواهند شد.

حالا تعدادی از شرکت کنندگان این آزمون با ثبت پویشی در سامانه فارس من با عنوان «ظرفیت پذیرش در آزمون آموزگاری را افزایش دهید»، درخواست کردند: «با توجه به تعداد زیاد بازنشستگان فرهنگی و کمبود نیرو، لطفاً به‌ جای برگزاری مجدد آزمون، ظرفیت پذیرفته‌شدگان آزمون ۸ اردیبهشت را افزایش دهید».

خبرنگار فارس، این موضوع را پیگیری کرد؛ یک منبع مطلع در وزارت آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: آزمون استخدامی متناسب با ردیف استخدامی انجام می‌شود و دقیقا مشخص است که در هر منطقه به چند نفر نیاز است.

وی ادامه داد: آزمون دبیری برای جذب رشته دبیر و هنرآموز است که افراد باید منابع اختصاصی آن را در کنار منابع عمومی امتحان دهند و خلاف قانون است که افراد آزمون آموزگاری دهند و بعد برای رشته‌های دبیری جذب شوند. اگر فردی دارای شایستگی‌های شرکت در رشته‌های آزمون دبیری هست باید در این آزمون جداگانه ثبت‌نام کرده و آزمون آن را دهد.


خبر ۴ مرداد ماه ۱۴۰۲ – نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری در هفته‌ی دوم شهریورماه اعلام خواهد. پذیرفته‌شدگان نهایی یک هفته دوره توجیهی داشته و از مهرماه ۱۴۰۲ در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند.اولویت بکارگیری در مناطق محروم می‌باشد،دوره کارآموزی این افراد به مدت یکسال در روزهای پنجشنبه و جمعه در دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود.


خبر ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۲ – معاون وزارت آموزش و پرورش با تشریح اینکه کمبود معلم برای مهر ۱۴۰۲ چگونه قرار است جبران شود، گفت: پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام دبیر و آموزگار از مهرماه امسال تدریس را آغاز خواهند کرد.

محمدمهدی کاظمی؛ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در ارتباط با پروژه مهر به منظور تامین زیرساخت‌های لازم برای بازگشایی مدارس در مهر ۱۴۰۲ اظهار کرد: پروژه مهر شامل بخش‌های مختلف از جمله ساماندهی نیروی انسانی، ثبت‌نام دانش‌آموزان، ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی، آموزش و توانمند‌سازی معلمان و انتخاب و انتصاب مدیران مدارس است.

وی افزود: فرایند بازگشایی مدارس به استان‌ها تفویض شده و در ستاد وزارت آموزش و پرورش، نظارت بر فرایندهای بازگشایی مدارس انجام می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال تحصیلی گذشته پس از ۲۶ ماه آموزش مجازی به سراغ آموزش حضوری رفتیم، گفت: در فضای مجازی کلاس ۶۰ نفره هم فعال بود و در طول دو سال آموزش مجازی، مسائل مربوط به فضا، امکانات و نیروی انسانی بررسی نشد و با وجود چالش‌های پیش رو، سال گذشته توانستیم با مدیریت مشکلات، آموزش حضوری را اجرا کنیم.

کاظمی بیان کرد: جمعیت دانش‌آموزان رو به افزایش است، ۵ سال گذشته تعداد دانش‌آموزان ۱۲ میلیون نفر بود که امسال به ۱۷ میلیون نفر می‌رسد به همین دلیل ساماندهی معلمان را با جدیت بیشتری دنبال می‌کنیم؛ همچنین از طریق آزمون استخدامی حدود ۴۶ هزار معلم جدید استخدام می‌شوند.

کمبود معلم برای مهر ۱۴۰۲ چگونه جبران می‌شود؟

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کمبود معلم برای مهر ۱۴۰۲ با اضافه تدریس معلمان و استفاده از معلمان بازنشسته جبران می‌شود، درباره احتمال دوشیفته شدن مدارس و افزایش تراکم کلاس‌های درس به دلیل کمبود معلم گفت: سال گذشته با وجود تمام این مشکلات تعداد کلاس‌های درس ۵۰ نفری را کاهش دادیم و آنها را به ۴۰ نفر رساندیم برای امسال هم کاهش تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌های درس مدنظر است؛ البته به دنبال کسب مجوز تدریس تمام وقت نیروهای بازنشسته در دوره ابتدایی هستیم که این مجوز برای سال تحصیلی گذشته نیز صادر شد.

وی به استفاده از دانشجومعلمان ترم ۷ دانشگاه فرهنگیان برای تدریس در دوره متوسطه اشاره کرد و گفت: پذیرفته‌شدگان دو آزمون استخدامی آموزگاری، دبیری و هنرآموزی از مهرماه، تدریس در کلاس‌های درس را آغاز می‌کنند و همزمان با آن دوره آموزشی را طی خواهند کرد؛ البته نتایج نهایی آزمون جذب آموزگار تا اواخر مردادماه اعلام می‌شود و می‌توان تا قبل از مهر ۱۴۰۲ بخشی از دوره آموزشی آنها را برگزار کرد.

 

رئیس ستاد بازگشایی مدارس (پروژه مهر) تصریح کرد: برگزاری دوره آموزشی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدام دبیری به زمان اعلام نتایج نهایی بستگی دارد؛ البته دبیران سه یا نهایت چهار روز در هفته تدریس خواهند کرد و می‌توان از باقی‌مانده زمان در اختیار آنها برای برگزاری دوره‌های آموزشی استفاده کرد، همچنین دوره‌های آموزشی پذیرفته‌شدگان در آزمون استخدامی به صورت حضوری و مجازی خواهد بود.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.