راهنمای تهیه خوراک با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی

شهر های مورد نیاز :
تعداد مورد نیاز :
تاریخ انقضاء :
متن آگهی

راهنمای تهیه خوراک با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی

یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد. قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.

 

  •  عنوان خبر:  چگونگی تهیه غذا با حقوق 487 هزار تومانی

——————————————————————————————————————————-

 متن خبر
«یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد./ قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.»

هفتهٔ گذشته حداقل مزد سال ۹۲ در شورای عالی کار تصویب شد. مطابق مصوبهٔ این شورا، مزد کارگران با ۲۵ درصد افزایش به ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان رسید.

به گزارش ایلنا، این افزایش ۲۵ درصدی در حالی اتفاق می‌افتد که نرخ رسمی تورم به روایت بانک مرکزی ۳۱/۷ درصد است. البته برخی مقامات کارگری بر این باورند كه نرخ تورم در سبد معیشت خانوار کارگری به ۱۵۰ درصد نیز می‌رسد.

در چنین شرایطی گروه كارگری ایلنا لازم دید با مقایسهٔ دستمزد دریافتی کارگران در سال آتی و هزینهٔ «خوراک حداقلی» یک خانوار ۴ نفره، تصویری از زندگی كارگران در سال آینده (حتی در صورت تثبیت تورم) در مقابل چشم مردم و مسئولان قرار دهد.

با نان و پنیر چطور می‌گذرد؟

«نان و پنیر»، خوراکی حداقلی و از ساده‌ترین وعده‌های غذایی محسوب می‌شود. اگر یک خانوار ۴ نفره بخواهند وارد یک دوره ریاضت اقتصادی شوند و یک ماه تمام در هر ۳ وعدهٔ غذایی، تنها نان و پنیر بخورند با این فرض که به صورت روزانه ۶ عدد نان سنگگ و یک بسته پنیر سفید مصرف شود، باید بالغ بر ۲۳۴ هزار تومان هزینه کنند.

قیمت یک بسته پنیر سفید در بازار در کمترین حالت ۴۲۰۰ تومان است و تهیهٔ هر عدد نان سنگک ۶۰۰ تومان هزینه بر می‌دارد بنابراین هر روز برای سه وعده غذای یك خانوار چهار نفره (متوسط خانوار طبق قانون كار) ۷۸۰۰ تومان خرج می‌شود. این مبلغ در یک ماه به ۲۳۴ هزار تومان می‌رسد که تقریبا نصف حقوق دریافتی کارگران است.

این در حالی است که اخیرا یکی از روسای سه تشکل کارگری کشور از آمار ۵۷ درصدی کارگرانی که با حقوق کمتر از مصوبهٔ شورای عالی کار مشغول به کارند خبر داده است. شاید اگر چنین آماری به مسئولان ارائه شود در مورد مزایای «نان و پنیر» به عنوان یک وعدهٔ غذایی سالم سخنرانی کنند.

با املت چطور؟

حال بیایید فرض کنیم یک خانوار ۴ نفری بخواهند در تمام ماه، تنها «گوجه و تخم مرغ» یا اصطلاحا‌‌‌ همان «املت گوجه» بخورند. با این فرض که به صورت روزانه یک کیلو گوجه فرنگی و ۱۲ عدد تخم مرغ (هر وعده ۴ عدد تخم مرغ – به ازای هر نفر یك عدد) مصرف شود.

هر شانه تخم مرغ به طور متوسط ۷ هزار تومان است، بنابراین قیمت یک عدد تخم مرغ نزدیک به ۲۵۰ تومان و قیمت ۱۲ عدد تخم مرغ ۴ هزار تومان می‌شود. همچنین یک کیلو گوجه فرنگی را می‌توان با قیمتی معادل ۱۷۰۰ تومان در بازار تهیه کرد. بنابراین هزینهٔ یک ماه مصرف کردن «املت گوجه» برای یک خانوار ایرانی ۱۴۱ هزار تومان هزینه بر می‌دارد.

با برنج سفید…؟

شاید کارگری تصمیم بگیرد برای خانواده‌اش زندگی «شاهانه» راه بیندازد و در تمام وعده‌های غذایی «برنج خالی» مصرف کنند. در این صورت او باید بیش از نصف حقوق دریافتی خود را هزینه کند. یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد.

قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.

توقف‌گاه لبخند

می‌توان این بازی را ادامه داد. می‌توان این لیست را کامل‌تر کرد. می‌توان به هزینهٔ خوراک حداقلی، هزینه‌های مهم دیگری همچون مسکن، پوشاک، تحصیل، بهداشت و… را اضافه كرد تا به نتایج تاسف باری رسید. می‌توان شورش را درآورد. مثلا با مثله كردن رقم حداقل دستمزد (كه شامل ۸۰ درصد كارگران قرارداد موقت كشور می‌شود) و تقسیم آن در سایر هزینه‌های جاری زندگی، به ارقام مضحكی رسید و «دم عیدی» موجبات شادی و سرور را برای كاربران فراهم كرد.
اما حقیقتی كه كارگران در سال گذشته با نوسانات دیوانه‌وار بازار ارز و طلا تجربه كردند، و آنچه با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی و تورم لگام گسیخته به طور حتم در سال آینده تجربه خواهند كرد لبخند را بر صورت می‌خشكاند. این بازی را همین جا تمام می‌كنیم.

 

اطلاعات تماس
نشانی :
تلفن :
وبسایت :
عضویت در کانال تلگرام سایت استخدامی www.estekhdami.org
جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید
هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.
دیدگاه ها
ایران آباد
۰۸:۴۰ ~ ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

سلام.انشاالله همه ما در بهشت برین جا خواهیم داشت.این دنیای فانی که منزل گه خرابات و حکایات و شکایات هست ما هم که نسل بریانی!
انشاالله پیش خدا رو سفید باشم و آه مظلومی پشت سرمون نباشه که البته نیست.چون ما، انسان های ساده، نه حق رو ناحق کردیم،نه اختلاص،نه دزدی نه دروغ و نه……..!!!!!!
پس خوشحال باشم که ما بهشتیان تبعید شده به زمین فوتبالیم و همه باید یه جوری باهامون بازی کنن.
انشا الله موفق باشید

[پاسخ]

جیمزباند پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۲ ۵:۵۱ ب.ظ:

همش 3000000000000 تومن بود (کشش ندید) من حساب کردم به 20 درصد سالانه بانکی سود هر ثانیه اش حقوق یک روز کارگره . میشد با این پول هر ساعت حقوق 3600 کارگر رو پرداخت کرد . در یک روز کامل میشد 86400 کارگر رو حقوق داد. به گمونم آخر ماه رو حساب کنیم 2 برابر حقوق همه کارگرای این مملکت رو از سود بانکیش میشد در آورد.

[پاسخ]

الهه
۱۱:۵۰ ~ ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

با سلام حتی کارمند ها تو هزینه ها موندن…
چی بگیم بی کی بگیم؟!

[پاسخ]

مرضیه
۱۸:۱۴ ~ ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

واسه املت پول نان را حساب نکردهای که اگر برای هر نفر 3نان در روز برای 4 نفر میشود 12 نان که پولش میشه روزی 1500تومان در ماه میشه 45000تومان که+141000تومان میشه 186000تومان به شرط اینکه اصلا مهمان نیاد

[پاسخ]

مرضیه
۱۸:۱۶ ~ ۳۰ اسفند ۱۳۹۱

روغن یادم رفت اونم محاسبه میشه دیگه املت آب پز که نمیشه دیگه…..میشه؟؟؟؟

[پاسخ]

محسن پاسخ در تاريخ فروردین ۱ام, ۱۳۹۲ ۸:۱۵ ق.ظ:

سلام عیدتان مبارک
تازه املت را که خالی نمیخورن با نون میخورن

[پاسخ]

اتحاديه كارگري كجاست
۰۰:۱۲ ~ ۱ فروردین ۱۳۹۲

سلام
دمتون گرم متن جالب بود
من هم يه نظريه بدم يه خانواده پنج نفره اگر در روز فقط شير بخورند نياز به پنج ليتر شير براي هر نفر يك ليتر كه دكترها هم گفتن بايد خورد ما ميگيم نه براي سلامتي براي زنده موندن اگر شير پاكتي باشه ميشه هر ليتر 2400تومان كه باري يه خانواده 5 نفره ميشه 12هزار تومان و در ماه ميشه 360هزارتومان اگر از اين بطري هايي كه معلوم نيست شيره يا نه ميشه نصف اين قيمت حال خودتان نظر بديد
و يك سوال اتحاديه كارگي كجاست چطور به اين نرخ راضي شدن به چه قيمتي يا بهتر بگم با چه قيمتي چه پيشنهادي بهشون شده چرا نميان رك حرف بزنن تمام كشورها اتحاديه دارن ايران هم اتحاديه داره به اين كار ميگن خيانت ما هنوز منتظر نظر اتحاديه هستيم

[پاسخ]

ehsan
۰۰:۲۵ ~ ۱ فروردین ۱۳۹۲

قربون شکلت تخم مرغ دونه 250میشه 3هزارتومن!نه4هزارتومن که به علاوه گوجه میشه ماهی171هزارتومن نه141هزارتومن!درضمن شماقیمت نان راهم حساب نکرده ایددرهنگام نان وپنیرشماروزانه6نان معادل3600تومان حساب کرده بودیدکه به عبارتی ماهیانه میشود108هزارتومان که جمعأاملت میشود249هزارتومان!!!

[پاسخ]

محمد
۰۸:۳۹ ~ ۱ فروردین ۱۳۹۲

شما خیلی سطح بالا نگاه کردید اوملت غذای مهمانیها ماست برنج سفیدم مال جشن ها روزها عادی هم گوشمه پولو میخوریم با سس وام ودسر “دیرکرد همراه با قرقر زنت بچت و صاحب خونه و منت پیمان کار که 400تومانوت بده ؟؟؟

[پاسخ]

سید محمود
۲۲:۵۴ ~ ۱ فروردین ۱۳۹۲

سلام
دوست من شما خوب کاری کردی همه چیزو نوشتی ولی یکم ساده حساب کردی
اگه املت رو روی اجاق گاز بپزیم و توی ماهی تابه روغن بریزم و اونوقت بخوایم املت رو با نون بخوریم یکمم نمک بزنیم از همه مهمتر سر سفره هم آب بیاریم می دونی این قیمتهایی که گفتی سر از کجا در میاره؟ تازه فرض رو بر این بگیر که کارفرما حق تو نخوره و تمام و کمال حقوق تو بده اونم سر موقع

[پاسخ]

رضا
۰۱:۱۷ ~ ۲ فروردین ۱۳۹۲

خب خدا رو شکر که من بیکارم و اصلا لازم نیست به قیمت ها فکر کنم

[پاسخ]

mania
۱۶:۵۳ ~ ۲ فروردین ۱۳۹۲

آخه ما اگه کار داشتیم و اینقد حقوق داشتیم که الان اینجا نبودیم؟

[پاسخ]

همچنان امیدوار به بهبود اوضاع
۱۱:۱۹ ~ ۵ فروردین ۱۳۹۲

با سلام
لطفاً یه نفر زحمت بکشه هزینه های پخت و پز و سایر ملزومات رو هم حساب کنه تا این مطلب جذاب تکمیل بشه.
به صدا و سیما هم پیشنهاد میکنم در مورد این مسائل هم صحبت کنند.
واقعیت های جامعه همین هاست.
با تشکر

[پاسخ]

پیام
۱۰:۵۰ ~ ۶ فروردین ۱۳۹۲

سال جهاد اقتصادی وضعیتمون این شد سال حماسه اقتصادی دیگه خدا میدونه چی می خواد بشه.

[پاسخ]

ش
۱۷:۲۰ ~ ۶ فروردین ۱۳۹۲

واقعل سخته با این وضعیت جوونا هم بیکار از این سایت به اون سایت چه مجرد چه متاهل!مگه جونای بدبخت دل ندارن چطور تو این گروونی باید زیر این فشارا بیرون بیان! تا بحال این همه از لحاظ فکری بهم فشار نیومده بود!!!!!!

[پاسخ]

ندا
۱۱:۵۸ ~ ۱۱ فروردین ۱۳۹۲

قیمت گوجه املت رو از کجا آوردید 1700 !!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینجا که گوجه کیلو 5000تومن شده (اهواز). حالا فکرشو کنید مایی که امسال 15نفر مهمان نوروزی داشتیم با این اوضاع چی کشیدیم!!!!! بابا توروخدا مهمانی نرید خونه مردم. صله رحم مال زمون پیغمبر بود که همه چیز مفت بود نه الان که پول خونمونه! خواهشا بشینید تو خونتون فقط 1پیامک نوروزی بدید هم یاد فامیل کردید هم کسی رو بیچاره نکردید ثوابشم بیشتره!!!!

[پاسخ]

behzad
۱۱:۵۵ ~ ۱۸ فروردین ۱۳۹۲

چمن سبز پارکها اونجا موندن ولی همه میخان مرفه زندگی کنن و به فکر خوردن نان و پنیر و برنج و املت هستن.

[پاسخ]

طه
۱۸:۳۶ ~ ۲۷ فروردین ۱۳۹۲

سلام
بنظر من باید تمامی خانواده ها روزه بگیرن که حداقل یه صبحنه کم شه و به حماسه اقتصادیمون برسیم

[پاسخ]

جلیل
۱۷:۴۲ ~ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

سلام
شرکت ملی نفت که فقط اسمش ملیه پولش معلوم نیست کجاهامیره.
با هدفمندی یارانه ها و حاملهای انرژی قیمت بنزین به قیمت جهانیش نزدیک میشه آیا دستمزد کارگر هم به نرخ جهانی نزدیک میشه؟؟؟
اینجاست که معنی عدم وجود حقوق بشر در ایران بهتر فهمیده میشه.
باید حداقل 3 ماه در یکی از شرکتهای خصوصی کار کرده باشی تا بفهمی کارگر چقدر زحمت میکشه چقدر در آمد داره.
خدایا خودت نجاتمون بده دیگه از دست آدمها کاری بر نمیاد.

[پاسخ]