افزایش 20 درصدی دستمزد 92 قطعی شد

شهر های مورد نیاز :
تعداد مورد نیاز :
تاریخ انقضاء :
متن آگهی

افزایش 20 درصدی دستمزد 92 قطعی شد

با انجام بخش مهمی از مذاکرات کارگران و کارفرمایان بر سر تعیین حداقل دستمزد سال آینده، تاکنون افزایش ۲۰ درصدی مزد ۹۲ قطعی شده است و مذاکرات برای یافتن راهکارهای افزایش بیشتر این مبلغ ادامه دارد.

 

  • عنوان خبر : افزایش 20 درصدی دستمزد 92

——————————————————————————————————————————-

متن خبر

به گزارش خبرنگار مهر، در اسفندماه سال جاری چند نشست ویژه تعیین حداقل دستمزد بین کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار شده است و هر یک از گروه ها مواضع و دیدگاه های خود را پیرامون افزایش حداقل مزد سال آینده اعلام کردند.

با برگزاری نشست های مقدماتی تعیین حداقل دستمزد سال آینده توسط گروه های کارگری و جمع بندی اطلاعات اولیه درباره وضعیت معیشتی کارگران و بررسی نرخ های تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی (حدود 30 درصد در پایان بهمن ماه 91)، کارگران سناریوی پیشنهادی افزایش حداقل دستمزد سال آینده خود را نهایی و به شورای عالی کار ارائه دادند.

ورود دولت به پرونده مزد

همچنین کارفرمایان با نگاهی جدید به مسئله معیشت و دستمزد کارگران و پذیرش اینکه نیروی کار این روزها در مضیقه معیشتی قرار دارد و دستمزدهای دریافتی آنان کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد، خواستار ورود جدی دولت به پرونده تعیین حداقل دستمزد هستند.

مقامات دولتی نیز با مطرح کردن بررسی برخی راهکارها از جمله اختصاص سبد معیشتی به کارگران و لزوم توافق کارگران و کارفرمایان به این مسئله ورود پیدا کرده اند. اما نکته مهم در نحوه ورود دولت به موضوع دستمزد نوع برخورد با آن است که به نظر می رسد دولت برای حداقل دستمزدهای سال آینده نیز نظری برای تغییر رویکرد خود ندارد.

به عبارتی دولتی ها می گویند مسئله تعیین حداقل دستمزد کارگران به خودشان و توافق با کارفرمایان مربوط می شود و دولت به عنوان گروه سوم تنها امضاء کننده توافقات آنها است و کاری بیشتر از این نخواهد کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری نیز اخیرا با بیان اینکه تعیین حداقل دستمزد کارگران موضوعی مشخص و در یک قالب جدا از دخالت دولت صورت می گیرد، گفت: دولت به نظر کارگران و کارفرمایان عمل می کند.

افزایش حداقل مزد 92 فعلا 20 درصد

به گفته عباسی، کارگران و کارفرمایان به دنبال یافتن فرمولی مشخص و قابل انجام برای روشن کردن نحوه حمایت دولت از جامعه کارگری هستند. به صورت کلی نحوه نگاه به این مسئله، مانند آن چیزی است که در گذشته به عنوان بن کارگری از آن یاد می شد، چرا که از این طریق علاوه بر فراهم شدن زمینه کمک به کارگران، از وارد شدن نقدینگی به بازار نیز جلوگیری می شود.

این مقام مسئول کارگری کشور، خاطر نشان کرد: دولت می تواند به راحتی با دریافت نکردن سهم 7 درصدی بیمه کارگران به معیشت و تقویت قدرت خرید آنها کمک کند. از این طریق نه تنها هیچگونه نقدینگی جدیدی وارد بازار نمی شود، بلکه کمکی قابل توجه و عملیاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه افزایش دستمزد سال آینده قطعا بیشتر از 20 درصد است، اظهار داشت: ما با بررسی نرخ تورم 32 درصدی پایان امسال که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، به این نتیجه رسیدیم که افزایش حداقل دستمزد سال آینده قطعا بالاتر از 20 درصد باید باشد.

به گزارش مهر، در صورت تصویب افزایش دستمزد 20 درصدی برای سال آینده، حداقل مزد کارگران از 389 هزار و 700 تومان به 467 هزار و 640 تومان افزایش خواهد یافت و به عبارتی به نسبت سال جاری رشدی به میزان 77 هزار و 940 تومان خواهد داشت. با این حال کارگران می گویند برای افزایش بیشتر از 20 درصد مزد سال آینده، چانه زنی می کنند.

منبع : خبرگزاری مهر

اطلاعات تماس
نشانی :
تلفن :
وبسایت :
عضویت در کانال تلگرام سایت استخدامی www.estekhdami.org
جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید
هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.
دیدگاه ها
علي
۱۷:۲۰ ~ ۱۴ اسفند ۱۳۹۱

سلام
با اين دستمزد ما چندين تن از مهندسين يك شركت در استان قزوين جميعا در سال 1392 با شركت قرارداد نخواهيم بست و به شغل ازاد رو ميكنيم مثلا مسافر كشي چون هر چقدر تورم بيشتر شود نرخ كرايه بيشتر ميشود و هرگز هم پايين نمي ايد در سال 1391 بالغ به 20 بار نرخ كرايه افزايش يافت از اول سال ولي مزد كارگر همان بود و……اين را بدانيد كه تعداد بسياري از كارگران تصميم به خروج از شركتها را دارند همه منتظر مشخص شدن قطعي دسمزد 1392 هستند

[پاسخ]

علی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۱ ۱:۵۲ ق.ظ:

درسته. واقعا شرم آوره با این تورم 200 درصدی فقط 20 درصد می خوان حقوق رو زیاد کنن. روزی یک ساعت گدایی کنیم بیشتر از اینها درمیاریم

[پاسخ]

ساسان
۰۸:۰۱ ~ ۱۵ اسفند ۱۳۹۱

من فكر نمي كنم كه اين 20 درصد جوابگوي زندگي كارگران باشد اين كار مثل اين است كه بر روي يك زخم خيلي عميق بخواهي فقط يك چسب زخم بزني و خود و ديگران را بخواهي گول بزني همه منتظر مشخص شدن قطعی دسمزد ۱۳۹۲ هستند

[پاسخ]

ایلیا
۱۰:۰۴ ~ ۱۵ اسفند ۱۳۹۱

سلام
در سال 91 تمامی قیمت ها بیش از 10 با گران تر شد ولی دستمزد کارگر همان بود که بود و با این نرخ تورم این حداقل دستمزد بدرد کارگران نمیخورد لطفا کارشناسی تر اقدام کنید و بدرد کارگران برسید.وگرنه با این وضع کارگران همه به شغل های فرعی روی می آورند.

[پاسخ]

hashem
۰۱:۱۹ ~ ۱۸ اسفند ۱۳۹۱

با توجه به سخاوت دوستان در افزایش 20 درصدی حقوق لطفا آقایون به حداکثر حقوقی بالای چند میلیونی خود افزابش را اعمال فرمایند و حداقل ما کارگران رده پایین اساس جامعه عدالت پر را نخواهیم داشت.

[پاسخ]