خانه » استخدام در استان خراسان رضوی » ۵۰ هزار جوان جویای کار در خیل عظیم بیکاران خراسان رضوی

۵۰ هزار جوان جویای کار در خیل عظیم بیکاران خراسان رضوی

متن آگهی:

آمار بیکاری در خراسان رضوی از نرخ ۱۴٫۶ درصدی حکایت دارد و این امر در حالی است که ۵۰ هزار نفر به متقاضیان کار در بهار ۹۴ در استان افزوده شده است.

 به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، جمعیت فعال با رده سنی بین ۱۰ تا ۶۰ سال که توانایی کار داشته و جویای کار باشند اما منبع درآمدی یا شغل نداشته باشند، «بیکار» گفته می‌شود و از آنجا که هرم جمعیتی کشور جمعیتی جوان را نشان می‌دهد که اکثرا زیر ۳۵ سال سن دارند در نتیجه میزان متقاضیان کار در کشور آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

اشتغال یکی از شاخص‌های پیشرفت یک کشور به شمار می‌رود و افزایش آمار بیکاری جمعیت کشور را به طور نسبی دچار فقر اقتصادی می‌کند از این رو دولت‌ها همواره به دنبال راهکارهایی برای اشتغالزایی بوده‌اند و مسیرهای مختلفی را نیز برای تحقق این موضوع در برنامه‌های خود اجرا کرده‌اند؛ دولت یازدهم نیز برای کاهش نرخ بیکاری در دو سال گذشته حجم زیادی از منابع بانکی را به سمت بنگاه‌های زودبازده هدایت کرد بلکه بتواند از فشار بیکاران بکاهد اما این تلاش دولت تاثیر چندانی بر کاهش نرخ بیکاری نداشت.

دولت یازدهم نرخ بیکاری در بهار ۹۴ در کشور را ۱۲ درصد اعلام کرده است البته میزان نرخ بیکاری در استان‌های کشور مختلف است اما خراسان رضوی طی سال‌های گذشته همواره آمار بیکاری کمتری نسبت به میانگین کشوری داشته است؛ اما مطابق آمار در سه ماهه نخست امسال با نرخ بیکاری ۱۴٫۶ درصدی مواجه شده که این موضوع نشان می‌دهد از ابتدای امسال فضای کسب و کار خراسان رضوی وضعیت مناسبی ندارد.

گمانه‌زنی‌های بسیاری برای افزایش نرخ بیکاری خراسان رضوی مطرح می‌شود که یکی از این گمانه‌زنی‌ها تعطیلی موسسه میزان و مشکلات شرکت پدیده است؛ البته افزایش میزان بیکاری علت‌های مختلفی را در بر می‌گیرد اما اینکه یکباره نرخ بیکاری استان چند درصد افزایش یابد نگرانی مردم را در پی داشته  در همین راستا با مسئولان استانی گفت‌وگو کرده‌ایم و علت‌های افزایش بیکاری استان را جویا شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

علی رسولیان، مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در ارتباط با افزایش نرخ بیکاری در خراسان رضوی اظهار کرد: افزایش نرخ بیکاری در خراسان رضوی به چند دلیل بوده که یکی از آنها افزایش نرخ مشارکت اقتصادی است به این معنا که در بهار ۹۴ نسبت به بهار ۹۳ تعداد متقاضیان بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه ۵۰ هزار نفر به متقاضیان کار در بهار ۹۴ در استان افزوده شده است، افزود: رکود در طرح‌های عمرانی و پروژه‌های ساختمانی بیشترین اثر را در میزان بیکاری استان داشته است.

رسولیان با اشاره به اینکه هر سال آمار بیکاران خراسان رضوی کمتر از میانگین کشور بوده است، گفت: نرخ بیکاران استان کمی بیشتر از میانگین کشوری شده است البته موضوع افزایش بیکاری مختص استان خراسان نبوده و در سایر شهرهای کشور نیز شاهد این مسئله هستیم اما متاسفانه این آمار در خراسان رضوی بیشتر بوده است.

*نرخ بیکاری خراسان رضوی به ۱۴٫۶ درصد رسید

مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در بهار ۹۳ نرخ بیکاری استان ۸٫۹ درصد و در بهار ۹۴، ۱۴٫۶ درصد بوده است، اظهار کرد: افزایش بانوان متقاضی کار و همچنین مهاجرت کشاورزان از روستاها به دلیل خشکسالی و مکانیزاسیون نیز در افزایش آمار بیکاران تاثیر داشته البته طبق بررسی‌های انجام شده بیشترین میزان بیکاری استان در اصل مربوط به دو بخش رکود در ساخت و ساز و بخش کشاورزی می‌شود.

رسولیان تصریح کرد: افرادی که در بخش صنعت فعالیت می‌کنند بیمه هستند و اگر بیکاری در بخش صنعت بود باید آمار تعداد متقاضیان دریافت بیمه بیکاری استان افزایش می‌یافت و با توجه به اینکه تغییر محسوسی در آمار بیمه بیکاری بگیران وجود ندارد درنتیجه افزایش بیکاران در این حوزه نبوده است.

*افزایش نرخ بیکاری استان با تعطیلی میزان و پدیده مرتبط نیست

وی در ارتباط با اینکه تعطیلی میزان و پدیده در افزایش نرخ بیکاری استان تا چه میزان نقش داشته است؟ گفت: مشکلات شرکت پدیده بیشتر در اواخر سال ۹۳ به وجود آمد و آنطور که برخی افراد بیکاری استان را به تعطیلی موسسه میزان و مشکلات شرکت پدیده مرتبط می کنند نیست؛ البته ممکن است فردی در موسسه میزان مبلغی را گذاشته باشد و از سود این مبلغ درآمد داشته که امروز با توجه به تعطیلی موسسه متقاضی کار شده باشد.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در کارگروه اشتغال استان رصد و راهکارهای حل مشکل بیکاری دیده شده است، تصریح کرد: در این جلسات با حضور کارشناسان و اداره‌کل کار استان دلایل بیکاری را بررسی می‌کنیم تا با رسیدن به یک جمع‌بندی بتوانیم زمینه اشتغال در استان را فراهم کنیم.

*جذب سرمایه‌گذار و اجرای طرح‌های عمرانی؛ راهکار افزایش اشتغال استان

رسولیان با تاکید بر اینکه دولت تدابیر خوبی را برای اشتغالزایی در کشور اتخاذ کرده که یکی از آنها قانون رفع موانع تولید است، اظهار کرد: خراسان رضوی یکی از استان‌های بزرگ و استراتژیک کشور است که بخش اعظم درآمدهای خود را از طریق حضور زائر، مسافر و سرمایه‌گذاران و صادرات کسب می‌کند.

وی افزود: سال گذشته از نظر سرمایه‌گذاری صنعتی رتبه ششم در کشور را کسب کردیم و در راستای جذب سرمایه‌گذار و افزایش اشتغالزایی در استان طرح‌های مختلف عمرانی و اقتصادی را در استان اجرا می‌کنیم که یکی از آنها اجرای طرح‌های فولادی شهرستان خواف با سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: رشد تقاضای سرمایه‌گذاری در استان و همچنین افزایش سفر هیئت‌های خارجی برای رایزنی‌های اقتصادی نشان از میزان تمایل سرمایه‌گذاران دارد که باید از تمام این عوامل در جهت توسعه اقتصادی استان استفاده کنیم تا علاوه بر حل معضل بیکاری به اقتصاد استان نیز کمک کرده باشیم.

 

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *