خانه » دسته‌بندی نشده » کارنامه اشتغالزایی دولت دهم/نابودی ۵ میلیون شغل جدید

کارنامه اشتغالزایی دولت دهم/نابودی ۵ میلیون شغل جدید

متن آگهی:

آخرین کارنامه بیکاری مربوط به دولت دهم نشان می‌دهد که طی هشت سال اخیر از ۷ میلیون شغل ایجاد شده، ۵٫۶ میلیون شغل از بین رفته است.

ابراهیم علیزاده: دولت نهم در شروع کار خود با دو میلیون و ۶۰۰ هزار بیکار مواجه بود.علاوه بر این، آن طور که در برنامه چهارم توسعه پیش‌بینی شده بود سالانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر متقاضی شغل نیز به تعداد این متقاضیان شغل اضافه می‌شد.

یک سال که از شروع کار دولت نهم گذشت، محمد جهرمی، وزیر وقت کار اعلام کرد که پیش‌بینی برنامه چهارم اشتباه بوده و سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود. حتی در دوم آبان ماه سال ۱۳۸۷ علی‌رضا زاهدیان، معاون وقت مرکز آمار ایران در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی که با حضور جهرمی برگزار شده بود، اعلام کرد: با رشد فعلی جمعیت کشور که معادل ۱٫۴۷ درصد است، جمعیت کشور در سال ۱۳۹۳ به ۷۹ میلیون نفر و جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نیز از ۶۰ میلیون به ۶۶ میلیون افزایش پیدا می‌کند. بر این اساس جمعیت فعال کشور نیز از حدود ۲۴ میلیون نفر در سال ۱۳۸۶ به ۳۹ میلیون نفر در سال ۱۳۹۳ می‌رسد.

برآورد آن زمان معاون مرکز آمار در مورد وضعیت جمعیت، این روزها در حال محقق شدن است. هم‌اکنون جمعیت ایران در آستانه چهار ماه مانده به سال ۱۳۹۳ به ۷۷ میلیون نفر رسیده اما جمعیت فعال ایران همچنان بیش از ۲۴ میلیون نفر است.

طبق اعلام مرکز آمار ایران در تابستان امسال جمعیت فعال کشور به ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است. این در حالی است که این نرخ در سال ۸۵ نیز توسط مرکز آمار ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام شده بود. این تعداد در پایان سال گذشته نیز به ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسیده بود. این رقم با رقم ۳۹ میلیون نفری پیش بینی شده مرکز آمار ایران فاصله ۱۵ میلیون نفری دارد. در واقع قرار بوده که طی هشت سال اخیر ۱۵ میلیون نفر متقاضی شغل جدید وارد بازار کار ایران شوند.

البته اگر سخنان وزیر کار دولت نهم را مبنا قرار دهیم آن وقت باید اکنون جمعیت فعال کشور با ۹٫۶ میلیون نفر افزایش نسبت به سال ۸۵ به ۳۳ میلیون نفر می‌رسید اما جمعیت فعال در پایان دولت دهم هشت میلیون کمتر از این رقم اعلام شده است.

۵ میلیون شغلی که دوام نیاوردند

آخرین روز اولین ماه تابستان امسال اسدالله عباسی در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم در تشریح کارنامه اشتغالزایی دولت‌های نهم و دهم اعلام کرده بود: از زمان فعالیت دولت‌های نهم تاکنون هفت میلیون شغل در کشور ایجاد شد. حال بررسی مرکز آمار از وضعیت اشتغال در تابستان امسال نشان می‌دهد که از سال ۱۳۸۵ تا تابستان امسال به جمعیت شاغلان کشور تنها ۱٫۴ میلیون نفر اضافه شده است.

در واقع این اعلام مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که طی دوران فعالیت دولت‌های نهم و دهم از هفت میلیون شغل ایجاد شده پنج میلیون و ۶۰۰ هزار شغل دوامی نیاوردند و شاغلان آن بیکار شدند.

از آن یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری هم که شاغل شدند ۱۰۰ هزار نفر بیکاران و یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر متقاضیان جدید شغل بودند.

افت و خیز نرخ بیکاری

دولت‌ احمدی‌نژاد برای کاهش نرخ بیکاری هزینه‌بر‌ترین طرحی که اجرا کرد بنگاه‌های زودبازده بود. مراجعه به زمان اجرای این طرح نیز نشان می‌دهد که ابتدا این طرح توانسته کمی نرخ بیکاری را کاهش دهد اما در ادامه به دلیل تبعاتی که داشته و البته انحرافاتی که در آن اتفاق افتاد به تدریج متوقف شد.

در شروع اجرای این طرح نرخ بیکاری ۱۱٫۳ درصد بود که یک سال پس از اجرای این طرح، نرخ بیکاری به ۱۰٫۵ درصد کاهش یافت. روند کاهشی نرخ بیکاری یک سال دیگر هم دوام آورد و در سال ۱۳۸۷ به ۱۰٫۴ درصد رسید. طی این سه سال بیشترین اعتبارات به بنگاه‌های زودبازده طی چند سال اجرای این طرح داده شد.

در سال ۱۳۸۵ معادل هشت هزار میلیارد تومان، در سال ۱۳۸۶ معادل ۹ هزار میلیارد تومان و در سال ۱۳۸۷ بیش از دو هزار میلیارد تومان به بنگاه های زودبازده اعتبار داده شد. در همان موقع به دلیل صعودی شدن نرخ تورم و انحراف‌هایی که در دادن اعتبارات بنگاه‌های زودبازده رخ داده بود این طرح مدتی متوقف شد.

با وجود این، طی سال‌های ۱۳۸۸ تا پایان دولت دهم همچنان اعتبارات بنگاه‌های زودبازده داده شد و در مجموع طی دوران فعالیت دولت نهم و دهم بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان اعتبار داده شد. حاصل آن در نرخ بیکاری در مجموع کاهش کمتر از یک درصدی نرخ بیکاری بود.

نرخ بیکاری در سال‌های ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ با افت‌و‌خیزهایی همراه بود و به ترتیب ۱۱٫۹ ، ۱۳٫۷ ، ۱۲٫۳ و ۱۲٫۲ درصد اعلام شد. در تابستان امسال هم این نرخ به ۱۰٫۴ درصد رسید.

بر این اساس، در تعداد بیکاران کشور نیز اتفاق خاصی رخ نداده است. در مجموع پس از صرف ۲۷ هزار میلیارد تومان طی سال‌های ۱۳۸۵ تاکنون تنها ۱۰۰ هزار نفر تعداد بیکاران کاهش یافته اما برای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی جدید شغل ایجاد شده است. این در حالی است که حجم عمده متقاضیان شغل که به روایت مرکز آمار ۱۵ میلیون نفر و به روایت وزارت کار هشت میلیون نفر است اصلا وارد بازار رسمی کار نشده‌اند.

سال جمعیت فعال

(میلیون نفر)

جمعیت شاغل

(میلیون نفر)

جمعیت بیکار

(میلیون نفر)

نرخ بیکاری

درصد

۸۵ ۲۳٫۴ ۲۰٫۸ ۲٫۶ ۱۱٫۳
۸۶ ۲۳٫۵ ۲۱٫۱ ۲٫۱ ۱۰٫۵
۸۷ ۲۲٫۸ ۲۰٫۵ ۲٫۳ ۱۰٫۴
۸۸ ۲۳٫۸ ۲۱ ۲٫۸ ۱۱٫۹
۸۹ ۲۳٫۸ ۲۰٫۶ ۳٫۲ ۱۳٫۷
۹۰ ۲۳٫۳ ۲۰٫۵ ۲٫۸ ۱۲٫۳
۹۱ ۲۴٫۱ ۲۱٫۲ ۲٫۹ ۱۲٫۲
۹۲ (تابستان) ۲۴٫۷ ۲۲٫۲ ۲٫۵ ۱۰٫۴
کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۴۶ دیدگاه تاکنون.

 1. بیکار با تحصیلات فوق لیسانس شهید بهشتی گفت:

  نظرات همه دوستان را دیدم.من فکر میکنم که جوانان فارغ التحصیل با اعلام بیکاری جوانان در سطح جامعه، آمار واقعی بیکاری رو هم برای مردم و هم برای دولت مشخص کننن تا دیگه اینطوری با اعداد و ارقام مردم رو خر نکنن.

  [پاسخ]

 2. محمد گفت:

  اگر پولی که به دانشگاه خرج میکردم میدادم دستمال توالت میخریدم الان چند برابر شده بود و بیکار هم نمیشدم الان ۳۰ سال دارم آرزوی ازدواج را با خودم باید به گور ببرم چون خرج خودمو نمیتونم در بیارم چه برسه زن

  [پاسخ]

 3. سعید گفت:

  خاک به سرمون با این مملکتی که داریم!!! اینا به کسی که هفته ای ۴-۵ هزار تومان درامد داشته بیکار نمیگن!!! امار و ارقام اشتباه هم ندید ایران بالای ۳۰% بیکار داره !!!!!!!!!؟

  [پاسخ]

 4. رضا گفت:

  کار=پارتی (البته با بخار باشه) والسلام.
  مدرک کشک، سواد کشک، استعداد کشک، ایقد مدرک سیکل حقوق آن چنانی میگیرن که تصورش هم غیر قابل تصوره!!!

  [پاسخ]

 5. زهره گفت:

  واقعا موافقم, کار هست ولی برای پارتیدارهاش. اونقدری که از تبعیض و بی عدالتی رنج میبریم, از بیکاری و بدبختیهای ناشی از اون رنج نمیبریم. اگه دلشون بخاد بدون آزمون هم استخدام میکنند, همونطور که من به چشم خودم دیدم. با پر رویی کامل. ای بابا کی به ما اهمیت میده. ایمقدر سرگرمی دارن که به بیکاری ما نمیرسه.

  [پاسخ]

 6. ali گفت:

  کشوری که دومین منابع گاز و نفت جهان را دارد
  کشوری که بهترین فرش جهان را دارد
  کشوری که بهترین خاویار جهان را صادر میکند
  کشوری که بهترین پسته جهان را دارد
  کشوری که یکی از بهترین تولید کنندگان زعفران است
  کشوری که آثار تاریخی گوناگونی دارد
  کشوری که با یک ساعت پرواز از -۲۰ درجه زیر صفر و اسکی روی برف به جایی میروی که +۳۵ درجه است و اسکی روی آب
  کشوری که درآمد زیادی از اماکن دینی دارد.
  کشوری که مرغوب ترین برنج حهان دارد
  کشوری که یکی از بهترین چایی های دنیا را دارد
  صاحب کم ارزش ترین پول دنیا است

  [پاسخ]

 7. 1 گفت:

  عیسی به فکر خویش است موسی به فکر ریش است ای بابا هرکی میاد به فکر منافع خودشه .مابدبختها روبگو که باید با این شرایط زندگی کنیم وبچه دار بشیم و …………………پدرمون درومده.

  [پاسخ]

 8. jalil گفت:

  با سلام
  دولت محترم تدبیر و امید طرح بازنشستگی پیش از موعد کارگران (۲۵سال سابقه کار) و بازنشستگی کارهای سخت وزیان آور(۲۰سال سابقه کار)اجرا کنه(بار مالی تامین اجتماعی رو پرداخت کنه) برای تعداد زیادی جوان بیکار ، کار ایجاد می شود.

  [پاسخ]

 9. نام شما گفت:

  اینم عاقبت درس خوندن
  نرخ بیکاری ۱۲ درصد نرخ افسردگی ۱۰۰درصد
  تازه میگن جونا باید ازدواج کنن
  روووووووووووو که نیست سنگ پاسسسسسسسسسسسس

  [پاسخ]

 10. کار گفت:

  بخش کشاورزی برای همه جای کار دارد.

  [پاسخ]

 11. elika گفت:

  آقا سیاوش در مورد کورش کبیر اشتباه میکنی ؟کورش کبیر یا ذوالقرنین کسیه که اسمش در قرآن آمده….کورش عرب نبود درسته اما از ایل غیور بختیاری بود….و من افتخار میکنم که یک بختیاریم!!!پاینده باد کورش کبیر…

  [پاسخ]

 12. سیاوش گفت:

  خانم راضیه فکر کنم درستش این باشه :
  خشت اول گر بود معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج
  در ضمن کوروش چون عرب نبود پس پادشاه ایران هم نیست .

  [پاسخ]

 13. سلام. گفت:

  وای به حال روزی که کارد به استخون برسه…

  [پاسخ]

 14. کردستانی گفت:

  کاش رهبر انقلاب خودش رییس جمهور میشد که این همه دولتها عوضض نشن … تنها راهش همینه.. آِت الله خامنه ای همه کارا رو به عهده بگیره.. واللا یه نفر مسئول کل باشه و همه تصمیم گیریها رو انجام بده بهتره….. ای احمی نژاد خدا بگم چیکارت کنه…… همه رو بازی دادی با اون هاله نورت…. واللا امام زمان طرفداری مث تو نمیخاد ووو به قرآن نمیخاد… امام زمان ظهور میکنه فقط به خاط اینکه تورو سرکوب کنه

  [پاسخ]

 15. راضیه گفت:

  خشت اول گرنهدمعمارکج تاابدخواهدرفت دیوارکج…. الفاتحه من الصلاوات……….همه مادرخوابیم …کجایی کورش هخامنشی

  [پاسخ]

 16. elika گفت:

  این دولت جدید هم کلا گذاشت سرمون..!اصلا از وقتی که از نیویورگ اومده…اصلا خبری ازش نیست….اون دنیا باید جوابگو باشن…رأیمون حلالشون نمیکنم…خدا واسشون نسازه نامردا به خاک سیاه کشوندنمون؟!!کار نیست به مولا…

  [پاسخ]

 17. elika گفت:

  بدبخت شدیم از بیکاری؟تحریمها داغونمون کرده!سری بزنین بقیه استانها مثل خوزستان ببینید مردم از بیکاری و بی پولی دارن میمیرن….نرخ بیکاری در اینجا خیلی بیشتر از این آمارهاس….۱۲ ساله لیسانس گرفتم اینقدر امتحان دادمو قبول شدم اما پارتی بازیها و کثیف کاریهاشون نذاشته برم سره کار؟این چه وضعشه؟بخدا تحریمها سیاه بختمون کرد….این وزیرا که همشون پولدارن فقط حرف میزنن…کاری به بقیه مردم ندارن فقط بلدن بگن اروپا تو بحرانه..بابا بفقرو تنگدستی تو کشور خودت بیداد میکنه…فقط سانسور میکنین…به فکر مردم خودت باشین تا افغانستانو پاکستانو فلسطین و …ما سر سفرمون نون خشک هم نداریم….بس کنید…

  [پاسخ]

 18. sh گفت:

  بعضی مسئولها در آن دنیا چه جوابی باید بدهند خدا به دادشون برسد

  [پاسخ]

 19. plasma گفت:

  خوش به حال شما که فقط دغدغه کار و پارتی دارید .کسی به فکر ماها باشه که اول باید مذهب و بعد زبانمون رو عوض کنیم تازه بشیم مثل شما(بچه های کردستان)

  [پاسخ]

 20. حرف حساب گفت:

  با با این دولت بیخیال ازوقتی امده به فکربوده چطور دولت قبلی خراب کنه اگه این همه فکرصرف کاهش بیکاری میکرد تا حالاحل شده بود به نظر من فقط ادم های ضعیف تقصیرگردن ادمای دیگه میندازند ما باید خودمون ب فکرخودمون باشیم والسلام

  [پاسخ]

 21. مسیح گفت:

  کار کجا بوده
  اگر اقا زاده هستی برو دنبال کار
  پنج ساله خدمتمو تمام کردم هیچ خبری نیست اینا جز بیکار کردن مردم و خوردن حق مردم هیچ چیز دیگه ای بلد نیستن این اگهی های دولت هم برای چاپیدن مردمه
  کاها همه از قبل تعیین شده ان
  دولت ها با این کار میخوان بودجه رو بالا ببرن واگرنه اینا کار بده نیستن
  پولتونو الکی تو دهن اینا نریزین

  [پاسخ]

 22. دهه شصتی نگون بخت گفت:

  ای بابا این دولت هم مثه بقیشونه
  من نمیدونم کی میخواییم گول این وعده های پوچ اولیشونو نخوریم
  هر ۸ سال عوض میشن و با حرفای جدید…. فقط حرفای جدید و بس..
  ما از اولش شانس نداشتیم !!!!
  اییییییییییییییی خدا فقط خودت

  [پاسخ]

 23. نامور گفت:

  انتقاد همیشه آسونه….شما چه برنامه ای دارید؟

  [پاسخ]

 24. من گفت:

  تکلیف بیچاره های که آزمون استخدامی استانداری قبول شدن و معون رئیس جمهور اعلام کرده نتایج تمامی آزمون های ۹۰ ،۹۱ و ۹۲ منحل شد چی میشه. این خبر مقصر کیه دولت دهم یا یازدهم. والا ما درگیر این دولتا هتیم. تازه امسال به این نتیجه رسیدیم که ما هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم تا موقعی که درگیر این دولت های زوج و فردیم. من نبودم دستم بود تقصیر آسستینم بود . بابا ول کنین این بازیا رو . سوختیم جوونیم به باد رفت.

  [پاسخ]

 25. mina گفت:

  بچه بودیم میگفتن دوست داری چکاره شی ما می گفتیم معلم خلبان دکتر الان میخوام آرزومو تصحیح کنم کارگری… که اونم پارتی سهمیه تازه خانما کارگرنمیخوان بامدرک مهندسی نرم افطاری.

  [پاسخ]

 26. محسن گفت:

  جونای امروز که آب از سرشان گذشت خواهشن بفکر آیندگان باشید

  [پاسخ]

 27. مرد بیکار گفت:

  خدایا، اونهایی رو که آمار غلط میدن که پست ومقام خودشون رو حفظ کنند رو قرض هات بردار. آمین. خواهش می کنم.

  [پاسخ]

 28. محمود گفت:

  فکر کردین با تقصیر سر اینو اون میتونید قصر در برید حالا ببینید همین جونای بیکار تحصیل کرده وقتی کارد به استخونشون برسه چیکار که نمی کنن آمار انواع و اقسام خلاف و فحشاو خودکششی و… رو چند سال دیگه ببینید اون موقع میفهمید.وقتی که دیگه نسلی از این جونا ادامه پیدا نکرد و جمعیت رو به کاهش رفت نیروی کارتون پیر شد و جایگزین جون نداشتید اون موقع میفهمید تف به ذات همه کسانی که حق جونارو میخورن.فقط یه چیز هست که آرومم میکنه اونم جایگاهتون تو اون دنیاست

  [پاسخ]

 29. سامیار گفت:

  متاسفانه در این مملکت عدم داشتن یک سیستم مدیریت قوی باعث بسیاری از این مشکلات کنونی شده که از دولت قبل یعنی ازهشت سال پیش شروع شد و توقع دارند تمام خرابکاری ها را این دولت درست کند .

  [پاسخ]

 30. حجاب گفت:

  بخدا قسم اونایی که روابط عمومی بالا و مراجعه حضوری و پوشش خاص از ناموس مردم میخوان بدونن که یه جا باید درد ناموس رو خودشون تجربه کنند.اینکه یه خانومی میخواد با نون حلال ندگیشو بگردونه دلیل نیست که با پول آبروشو ببرند.از خیلی از آگهی ها ناراضی بودم و هستم
  امیدوارم یه ذره از غیرت حضرت ابالفضل به چشم اینجور آدما زنده بشه تا از خودشون خجالت بکشند

  [پاسخ]

 31. ... گفت:

  مثل روز مشخصه که هر روز خدا آمار بیکاری داره زیاد و زیاد تر میشه ..!!!اینام ملتو گلابی فرض کردن یا این که واقعا خودشون گلابین.والا به قرآن.طرف میره دانشگاه و بعدشم میبینه ای داد بیداد که وقت و عمرشو تلف کرده و آخرشم هیچ و پوچ.دولت که فکر خودشونن و جیبشونن و واسشون نابودی زندگی مردم بدبخت و بیچاره مهم نیست.تازه ادعای پیروی و تبعیت از شیعه علی را دارن …!!!کاش امام علی بود و می دید چه طوری دارن با زندگی مردم بازی می کنن.کاری کردن که امام زمان هم نا امیده و قید ظهورشو زده خداوکیلی.طرف بره معتاد بشه و بمیره بهتر اینه که بازیچه دست این دولت باشه … .دروغ گفتنم حدی داره به خدا.دیگه بی حیایی جلوتون لنگ میندازه خداییش … .

  [پاسخ]

 32. کمال گفت:

  سلام کی به فکر درد ملت میرسه اقایون به فکر جیبشونن نه بفکر بیکاری ملت ستم دیده همیشه درصحنه نرخ بیکاری بیشتر از رقم هستش…..

  [پاسخ]

 33. ناشناس گفت:

  کار هست خوبشم هست فقط برای اونایی که پارتی دارن پارتی شونم عرضه داشته باشه در وهقع بخواد یا دلش بسوزه و کاری برای طرف انجام بده وگرنه ما بیچاره ها که ول معطلیم!

  [پاسخ]

 34. امید گفت:

  بنده در آستاه استخدام بودم در مهر ماه که ناگهان استخدامی ها بسته شد.

  [پاسخ]

 35. نام شما گفت:

  در این مملکت اونایی که دم از اصول میزنن از همه بی اصول ترن اینا فقط شعار هستن هر چه دم از مذهب و دین بیشتر شود ریاکاری بیشتر شده دزدی بیشتر بی عدالتی بیشتر، ریش و پشم و شعار واسه کسی کاری نمیکنه ظاهر ادما براشون مهم تره

  [پاسخ]

 36. معتاد گفت:

  سلاو به بچه های بیکار میگم آقا بیاین شیشه بکشین بخدا حال میده معتاد هم نیکنه.
  بیخیال مملکت …پول که نداریم…

  خدایا هر کی فقیره بکش آمین

  [پاسخ]

 37. خانم معلم گفت:

  سلام بابا ایمیل من فقط استخدامی های استان اصفهان روبدین

  [پاسخ]

 38. جوون گفت:

  ای کاش به جای هزینه ای که برای آمار گیری بیهوده خرج می شه
  فکر دانشجوی نگون حالی بودن که کار بهش نمیدن و شهریه ی بالا هم ازش میگیرن.من که به نوبه ی خودم از کار دولتی سهله از کار شخصی هم ناامید شدم واقعا رفتارهای برخوردی دور از انسانیت یک مسلمونه.کاش مسئولی که سر پسته بدونه جوونا و نوجوونای دوازده سیزده ساله فقط برای حفظ آبروی ناموسشون شهید شدن.کار رو که ایجاد میکنید به فکر محیطش هم باشید

  [پاسخ]

 39. افسرده گفت:

  نرخ بیکاری ۱۰ یا ۱۱ درصد…………..
  نرخ افسردگی در جوانان بیکار چند درصد است و آیا اصلا با درصد قابل بیان است؟

  [پاسخ]

 40. سلمان گفت:

  ایرانی جان، کسی در حال حاضر کسی باید بیاد جواب بده که نظر آقای روحانی به نظر اوشون نزدیک تر هستش (شاید هم آقای روحانی داره نظرات حضرتش رو پیاده می کنه)

  [پاسخ]

 41. vip گفت:

  حداقل چوب لای چرخ جوونها نذارید
  ما را به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید.لطفا طرح مهرآفرین رو به جریان بندازید که کمی از فارغ التحصیلهای دانشگاه که آزمون دادن و مصاحبه برن سر کار.بخدا گناه داره تازه ازدواج کنی و اجاره خونه و …

  [پاسخ]

 42. irani گفت:

  کسی که اومد گفت : نظر ایشان (احمدی نژاد) به نظر بنده نزدیک تر است حالا بیاد جواب بده.

  [پاسخ]

 43. میلاد گفت:

  من موندم چرا دولت جدید همه تقصیرارو گردن دولت قبل میندازه!
  اگه واقعا اهل کاریت، پس چرا قدمی برنمیدارید؟
  طرح ۱۰۰ روزه آقای روحانی برای بهبود وضع اقتصادی دیگه کم کم تمومه…
  آیا اقتصاد ما ثبات پیدا کرده ؟؟!؟!؟!؟!نه خداییش ثبات پیدا کرده؟!

  [پاسخ]

 44. مونا گفت:

  بابا بیخیال اینکه قبلیا چیکار کردن ، بگید که شماها میخواین واسه ما چیکار کنید؟گفتن این حرفا واسه ما جوونا کار نمیشه…….

  [پاسخ]

 45. آرش گفت:

  همه این امار وارقام دادن ها حاکی از این میتونه باشه که اینهام کاری نمی تونند بکنند ، با توپ را توی زمین دیگران انداختن می خواهند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند ،و بگویند از ما هم کاری ساخته نیست. فقط خدا و بعدش هم پشتکار و فکر خود جوانها به دادشون برسه

  [پاسخ]

 46. مم گفت:

  با تغییر دولت امیدوار بودیم امار واقعی تر بشه.چرا سرباز ها و کاراموزها جزو شاغلین محاسبه میکنند؟؟؟دانشگاه ما ۴۰ نفر فارغ التحصیل شدن(مهندسی کامپیوتر) تا اونجایی که خبر دارم ۵نفرشون هم سرکار نرفتن.دولت یا مجوز بده به ادرات نیروی حداقل ساعتی بگیرن بعدا تبدیل وضعیت بشن،یا قانون کارگری که ۲۵ سال بازنشستگی هست رو اجرا کنه،شاید وضعیت بهتر بشه.هیچ اداره ای در سطح شهر ما نیرو نمیگیره،یا مجوز برای جذب یک یا دو نفر میاد که با هماهنگی خودشون جذب میکنند!؟

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *