خانه » اطلاعیه های مهم » وضعیت استخدام دولتی گرفتار سیکل باطل

وضعیت استخدام دولتی گرفتار سیکل باطل

متن آگهی:

تهران – ایرنا- یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: در سیستم دولتی؛ باید پیش از موعد بازنشسته کنند، اما چون پول ندارند، بازنشسته نمی کنند و چون بازنشسته نمی کنند، نیروی جدیدی جذب نمی شود و سیکل باطل وضعیت استخدامی کشور ادامه پیدا می کند لذا ایجاد اشتغال جدید نیازمند تجدیدنظر در تشکیلات دولتی و ساختار مدیریت اقتصادی است.

عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان آنکه تا این تجدیدنظر صورت نگیرد، مشکلی حل نمی شود، افزود: نباید منتظر شویم تا جایی آتش سوزی شود، بعد خاموش کنیم بلکه به جای اطفای حریق، زمینه عدم حریق یا ایجاد شغل را فراهم کنیم اما به نظر می رسد که برنامه ای برای ایجاد زیرساخت ها به ویژه در بخش اشتغال وجود ندارد.
نویسنده کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی یادآور شد: در حالیکه ابتدا باید به سراغ فقدان برنامه برای ایجاد اشتغال برویم، از یکسو بحث خروج اقتصاد از رکود مطرح می شود و از طرف دیگر وزیر کار می گوید؛ هر ۵ دقیقه یک نفر بیکار می شوند و باید این تناقض یک جایی حل شود.
وی با بیان آنکه ادبیات اسلامی – ایرانی ما همواره بر این نکته تاکید داشته که کار هست اما کارکن نیست، گفت: خیلی از ما در دوران جوانی به سخت ترین کارها تن داده ایم، در کنار آن تحصیل کردیم تا به موقعیتی رسیده ایم اما حالا وضعی پیش آمده که اکثر جوانها و شاید ۹۰ درصد آنها دانشجو شده اند آن هم در رشته های غیرکارآ و رشته های تحصیلی فاقد بازار کار مناسب که معلوم نیست افرادی که در این رشته ها تحصیل می کنند، در آینده قرار است چکاره شوند.
این کارشناس اقتصادی افزود: به این ترتیب، انتظارات این فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش پیدا می کند و انتظار دارند شغلی در شان مدرک تحصیلی خود بیابند اما جامعه چنین موقعیتی را برای آنها فراهم نکرده، در نتیجه ما فقط با دانشجو کردن جوانان، سعی می کنیم معضل اشتغال جوانان را به تاخیر بیاندازیم.
وی افزود: در حالیکه باید به جای تحصیلات دانشگاهی غیر کارا، به مهارتهای فنی و حرفه ای روی بیاوریم و به این باور برسیم که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیلان رشته های فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند.
شیخی ادامه داد: اما به نظر می رسد هم اکنون برنامه ای برای سوق دادن منابع مالی به سمت فعالیت های حقیقی وجود ندارد و بازار پول و سرمایه رها شده است در حالیکه این پولها باید از روزنه های دلالی به سمت تولید سوق داده شود تا اشتغال با رشد همراه شود.
وی تاکید کرد: اگر منابع انسانی به بخش اشتغال حقیقی هدایت شوند، بسیاری از مشکلات بیکاری حل می شود اما فقدان سیاست گذاری درست و مدیریت بازار باعث شده که سودهای چند صد درصدی، نصیب فعالیت های دلالی و سودهای بسیار محدود نصیب صنعت و کشاورزی شود؛ در نتیجه دیگر کسی سراغ صنعت و کشاورزی نخواهد رفت.
این اقتصاددان راهکار دیگر کاهش بیکاری را ایجاد تشکل های اقتصادی جدید عنوان کرد و گفت: لازمه این کار تجدیدنظر در وظایف تشکیلات دولتی جدید است به این معنی که اولین وظیفه یک دستگاه، ایجاد تشکل های اقتصادی جدید و حمایت از تشکل های اقتصادی موجود است اما بنظر می رسد کسی برای ایجاد یک تشکل جدید و برنامه ای برای مکان یابی این تشکل ها، تعیین سهمیه آنها و نیز تعیین مشاغل جدید پرکردن خلا کمبود تولید احساس وظیفه نمی کند بنابراین وقتی بازار مدیریت و متولی ندارد و تشکل اقتصادی هم ایجاد نمی شود، تولید جدیدی رخ نمی دهد و به تبع آن، اشتغالی هم صورت نمی گیرد.
لازم به ذکر است؛ علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز جمعه ۳۰ مرداد گفت که هر پنج دقیقه یک نفر به جمعیت بیکار کشور افزوده می شود و باید هر سال برای ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد و این آمار یعنی از همه ظرفیت ها و توان باید به نحو احسن استفاده شود.

خبرگزاری ایرنا

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *