خانه » اطلاعیه های مهم » نرخ بیکاری کاهش یافت!

نرخ بیکاری کاهش یافت!

متن آگهی:

آخرین گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در پاییز ۹۲ که دیروز منتشر شد، حاکی از کاهش نرخ بیکاری در کشور است.

به گزارش خبرنگار ما، مرکز آمار ایران در این گزارش آخرین نرخ بیکاری در کل کشور را ۱۰٫۳ درصد اعلام کرده که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۹۱) ۰٫۹ درصد و نسبت به فصل گذشته و (تابستان ۹۲) ۰٫۱ درصد کاهش داشته است. بر اساس داده‌های مرکز آمار، نرخ بیکاری در پاییز ۹۱، ۱۱٫۲ درصد بوده که در تابستان ۹۲ به ۱۰٫۴ درصد در پاییز ۹۲ به ۱۰٫۳ درصد کاهش یافته است. به عبارت دیگر نرخ بیکاری در یک سال گذشته ۰٫۹ درصد کمتر شده است. به این ترتیب هم‌اکنون در کل کشور بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکارند.

مرکز آمار ایران در ادامه گزارش خود به بررسی نرخ بیکاری در گروه‌های سنی مختلف می‌پردازد که مهم‌ترین گروه سنی که مورد توجهند، جوانان هستند.

بر اساس طبقه‌بندی استاندارد، نرخ بیکاری جوانان در دو گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال و ۱۵ تا ۲۹ سال بررسی می‌شود که آمار و ارقام به دست آمده در پاییز ۹۲ نشان از کاهش نرخ بیکاری در این دو گروه در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (پاییز ۹۱) دارد.براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان پانزده تا بیست‌وچهار ساله در پاییز ۹۲ به ۲۴٫۳ درصد رسیده که این شاخص در مقایسه با پاییز ۹۱، ۱٫۵ درصد کاهش یافته است. هر چند نسبت به فصل قبل (تابستان ۹۲) ۰٫۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ بیکاری در جوانان پانزده تا بیست‌ونه ساله نیز به ۲۱٫۶ درصد رسیده که این شاخص نیز در مقایسه با پاییز ۹۱ کاهش ۱٫۴ درصدی را حکایت می‌کند.

نرخ مشارکت اقتصادی یا نرخ فعالیت اقتصادی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های موجود در جهت سنجش نرخ بیکاری است که مرکز آمار ایران در گزارش دیروز خود این نرخ را رو به کاهش توصیف کرده است. بر این اساس نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز ۹۲، ۳۶٫۷ درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰٫۸ درصد و نسبت به فصل گذشته (تابستان ۹۲) ۲٫۴ درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران در ارائه گزارش خود لرستان را با ۱۸٫۹ درصد دارای بیشترین افراد بیکار در کشور معرفی کرده است. پس از آن استان گیلان با ۱۶٫۴ درصد و سپس کردستان با ۱۶٫۱ درصد در مقام سوم قرار می‌گیرد.

براساس این گزارش بخش خدمات با ۴۸ درصد بیشترین سهم در ایجاد اشتغال را به خود اختصاص داده است. پس از آن بخش صنعت با ۲۴٫۵ درصد و بخش کشاورزی با ۱۷٫۵ درصد در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.مرکز آمار ایران تصریح می‌کند که در پاییز ۹۲، نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

نرخ بیکاری از هیاهو تا واقعیت

آخرین آمار نرخ بیکاری در پاییز ۹۲ که دیروز به عنوان آخرین وضع این شاخص توسط مرکز آمار ایران به طور رسمی منتشر شد، ارقامی غیرمنتظره را اعلام کرد؛ در حالی که بیشتر مقامات دولتی بارها با استفاده از القاب هیجانی چون «انفجار بیکاران» و «سیل افراد خواهان شغل» و… از وخامت بیش از حد موضوع بیکاری سخن گفتند، آمار مرکز آمار ایران نشان داد که برخلاف این همه هیاهو و هیجان، نرخ بیکاری از یک سال گذشته تاکنون رو به کاهش بوده است؛ هرچند در گزارش مرکز آمار به ریشه‌های این کاهش اشاره‌ای نشده و اصولا این امر در حیطه کاری این مرکز نیست، اما نفس گزارش کردن کاهش نرخ بیکاری، نشان می‌دهد که این هیاهوها و نگران کردن افکار عمومی چندان بجا نبوده است، البته هیچ‌کس منکر نرخ بالای بیکاری و وجود این معضل اصلی و مهم و حیاتی در کشور نیست، اما هیاهوی بیش از حد درباره نرخی که در حال کاهش است، از دولت تدبیر و امید بعید به نظر می‌رسد؛ دولتی که خود را ملزم کرده تا مستند و به زبان آمار ـ آن هم آمار رسمی و قابل اتکا ـ سخن بگوید. چه خوب است که این آمار را نیز مدنظر قرار داده و در واکنش‌های خود با مشکلات اقتصادی و از جمله بیکاری، جانب اعتدال را نگاه دارد

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۲۰ دیدگاه تاکنون.

 1. بیکار گفت:

  نه بابا اگر اینطوره من لیسانس شیمی محض دارم و خونه مون در ماهشهر که قطب پتروشیمی هست استخدام هست ولی همش غیر بومی استخدام می کنن وما بیکاریم و از این دود پتروشیمی ها مریض شدیم کسی تو مملکت نیست که مشکل ما رو حل کنه

  [پاسخ]

 2. علی عظیمی گفت:

  سن دوز دیسن!!! اما یالانچینین هرزادین س…

  [پاسخ]

 3. نام شما گفت:

  سلام. هر کی کار مال و هر چیز دیگری می خوات باید ایمانش رو قوی کنه این گناه ما سبب قطع رزق میشه .خدا در قران می فرماید گنج آسمان ها وزمین در دست منه . از خدا بخواه…. خدا عاشق دستای خالی و قلب شکسته ای که تو شب همه خوابن و اونو صدا میزنن … پس تا خدا هست ناامیدی حرام است. التماس دعا

  [پاسخ]

 4. محمد گفت:

  خدایا یعنی میرسه اون روزی که بالاخره یه روزی سر کارخوبی بریم همه دوستام یا با بند پ یا با استفاده از پدراشون یا با استفاده از سهمیه های جانبازی،فرزند شهید و…… رفتن سر کار آخه ما جز خدا کیو داریم یه قرون پول ته جیبمون نداریم بیرونم حتی نمیتونیم
  بریم،دوستام همه ازدواج کردن بچه دارشدن اونوقت ما….
  دلم از این پره وقتی کسی بیکاره خانوادش حامیش باشن نه اینکه هر روز بزن تو سرت بهت بگن خاک تو سرت همه دوستات رفتن سر کار فقط تو موندی،بجای اینکه پدرت پشتیبانت باشه بخاطر بیماری روانی بودن آثار جنگش هر روز میگه کی از این خونه میری بیرون برو خرج خودتو خودت در بیار یه بیکار ۲۶ ساله با مدرک لیسانس تو این دور زمونه به نظرتون میتونه چیکار کنه به خدا دیگه از تحقیرشدن خسته شدم از تو سری خوردن خسته شدم دستمو دراز کردن جلوی اینو اون دیگه خسته شدم منه جوونی که به فکر این باشم وقتی رفتم سر کار باید خودمو جمو جور کنم برا ازدواجو این حرفا باید به فکر این باشم که یه آلونکی برا خودمو مادرم جور کنم که اگر…..
  نمیدونم چرا این حرفارو زدم ولی دلم خیلی پره،اینارو گفتم که این مسئولین حداقل یه کاری کنن برا جوونا بخدا حاضرم با ماهی ۲۰۰،۳۰۰ هم کار کنم فقط اینکه دستم تو جیب خودم باشه
  به امید روزی که هیچ پسر و دختری بیکار نباشه
  انشالله

  [پاسخ]

 5. یاسر گفت:

  چه کاهشی برادر من ما هر چی دوروبرمونو می بینیم همه دارن از بیکاری می نالن نکنه برای دیدن این کاهش باید چشم بصیرت داشت

  [پاسخ]

 6. علیرضا گفت:

  با سلام، اینجانب دانشجوی سال آخر دکتری ریاضی با معدل ۱۸ از دانشگاه سراسری با داشتن ۱۰ مقاله علمی -پزوهشی ، ISI و کنفرانسهای داخلی و خارجی تا به حال در جایی نتوانسته ام بورس شوم حال با اینکه در فراخوانهای هیات علمی که هر سال دو بار برگزار می شود شرکت کرده ام، خواهشا مسئولین به این مسئله با جدیت هر چه بیشتر دقت فرمایند امید است که شاهد جامعه ای باشیم که هیج جوانی در آن دم از بیکاری و ناامیدی نمی زند.

  [پاسخ]

 7. gf گفت:

  اگر هیچ کس منکر نرخ بیکاری نیست شما چرا به زور می خواهید جمعیت بیکاران رو بایکوت کنید کاهش که اشاره می کنید ذره بینی هست و در آمار این رو با تلورانس آمارگیری می توان نادیده گرفت بیکاری یک واقعیت هست نباید انرو بایکوت کرد کار باید در تمام سیاست من جمله هایسیاست خارجی و و اقتصادی و همه چی اصلا تاثیر داشته باشه اگر بهکار بیتوجهی بشه زمین گیر کننده است

  [پاسخ]

 8. مرد بیکار گفت:

  همش آماره ۲ضربدر۲ مساوی ۵ میشه دل خودشون رو خوش میکنن جناب احمدی نژاد ریس جمهور قبلی هم آمارهای زیادی دادکه الانه رد شدن

  [پاسخ]

 9. نوروزی گفت:

  باز از اون حرفها بود ها….دوستای خودم و خودم به مرز ۳۲ سالگی رسیدیم…ارشد جغرافیا از دانشگاه تهران و بهشتی گرفتیم…بیش از ۵ ساله بیکاریم…..ما را ادم حساب نکردن که جز ادم های آماریشان باشیم لابد….

  [پاسخ]

 10. لیسانس بیکار گفت:

  بیکاری با خودش صد تا گرفتاری دیگه میاره
  اگه همه توان کشور بره به سمت اشتغال زایی ما جوونا ، به حق و همه ی مشکلات جامعه ما حل میشه

  [پاسخ]

 11. محسن گفت:

  منظور اینه که اگر ۱۰ نفر سر کار برن و نفر قرار که اخرسال برن نرخ بیکاری ۱۰٫۳% اعلام میشه خوب اونایی که مرتبا اخراج میشن هم جزو درامد ملی محاسبه میشن قضیه حل شد بیکاران محترم یا محترمه

  [پاسخ]

 12. بیکار بیکار گفت:

  یقیین اینایی که رفتن سر کار بند “پ” این طرفی بوده دیگه.

  [پاسخ]

 13. بیکار گفت:

  دروغگو الهی اب شی بری تو زمین که جلو خانوادهامون ما که هیچ گناهی نداریم داریم از شرمساری وبیکاری اب میشم

  [پاسخ]

 14. بیکار محض گفت:

  وای چه آمار امید کننده ای …. بیار اون دست قشنگه رو …

  [پاسخ]

 15. محمد گفت:

  آقایونی که افراد ۱۵ تا ۲۴ و ۱۵ تا ۲۹ رو برسی کردن اولا باید بدونن یه فرد ۱۵ ساله نباید کار کنه چون نیاز های مهمتری داره دوم افراد بالی ۲۹ چرا تو آمار حساب نشدن ؟؟؟؟
  خدایا تو رو به حق امام حسین به داد جونا برس این مسولین که به فکر نیستن خودت به داد جوان ها برس .

  [پاسخ]

 16. الینا گفت:

  با سلام
  این ۱۰ درصد نرخ شاغلین رو نشون میده نه نرخ بیکاری یعنی حدود ۹۰ درصد بیکار وجود داره اشتباه چاپی دراین متن وجود داره

  [پاسخ]

 17. s@har گفت:

  vaaaaaaaaaaaaaay che hame kahesh :D

  [پاسخ]

 18. ahmad گفت:

  با سلام به همه
  ناراحت نباشید این یه طرح روحیه دهی به بیکاران عزیز است.

  [پاسخ]

 19. بیکار(البته اگه باشه!!) گفت:

  اگه این باورکردنی باشه پس عملاً باید پارسال آخر سپتامبر تو سیل فرضی که قرار بود همه رو آب ببره ، منم آب برده ، ولی داغم حواست نیست!!

  [پاسخ]

 20. رضا گفت:

  شتردرخواب بیندپنبه دانه دانه.افراددرجه یک رئیس اداره استخدام شده ویاخانواده شهدا.من که فوق لیسانس حقوق هستم هنوزم که هنوزه بیکارموندم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *