خانه » اطلاعیه های مهم » موج ۸٫۵ میلیون نفری بیکاری در راه است!

موج ۸٫۵ میلیون نفری بیکاری در راه است!

متن آگهی:

از بیکاری خسته است. بعد از ۴ سال درس خواندن مدرک کارشناسی دارد اما اکنون با ۲۶ سال بیکاری را تجربه می کند. می گوید: هر جا که برای کار می روم فرم می دهند و می گویند پرکن، تماس می گیریم اما هیچ خبری نمی شود.

حرف کار که وسط می آید انگار داغ دلش تازه می شود. بازنشسته است با حقوق ۸۰۰ هزار تومانی. ۴ فرزند مجرد دارد، ۳ پسر و یک دختر. همه تحصیل کرده اند. می گوید: با تمام سختی هزینه دانشگاه فرزندانم را دادم تا شاید در آینده شغل بهتری داشته باشند اما همه آن ها بیکارند. هر جا هم که درخواست کار می دهند فایده ای ندارد. الان با این درآمد اندک بازنشستگی باید خرج آن ها را هم بدهم.

در یک شرکت خصوصی خدمتکار است. با حقوق ۳۰۰ هزار تومان. کارشناس کتابداری است. بعد از ۲ سال بیکاری، این تنها کاری است که پیدا کرده است. می گوید: دلم می خواست حداقل در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی ام مشغول شوم، به هر جایی هم سر زدم اما کاری پیدا نکردم. زندگی خرج دارد و نمی توان بیکار نشست. به اجبار این کار را پیدا کردم. می خندد و می گوید: با این همه مشکل و این درآمد کم اصرار مادرم برای ازدواج مستاصل ام کرده است. واقعا می شود با این حقوق و شرایط ازدواج هم کرد!

 

سونامی ۸٫۵ میلیون نفری

خبرها از در راه بودن سونامی ۸٫۵ میلیون نفری بیکاری حکایت دارد. خبری که مرد اول اقتصاد کشور اعلام کرده است.

به گفته «علی طیب نیا»، به زودی بازار کار کشور با بحران ۸٫۵ میلیون کارجو مواجه خواهد شد و با رسیدن آمار متقاضیان کار کشور به این میزان، کشور با تقاضای تاریخی کار در ۱۰۰ سال گذشته مواجه می شود. چرا که آمار و اطلاعات سالیان گذشته نشان می دهد در هیچ دوره ای تعداد تقاضا برای شغل در ایران به این میزان نرسیده است.

به گفته وزیر اقتصاد، ما یک جمعیت انبوه آماده کار داریم، حدود ۵ میلیون نفر که یا از دانشگاه دانش آموخته شده اند یا در حال تحصیل در دانشگاه ها هستند و به زودی وارد بازار کار خواهند شد و باید بتوانیم برای این جمعیت، کار مناسب فراهم کنیم. علاوه بر این حدود۳٫۵ میلیون بیکار در کشور وجود دارد که اگر این تعداد را به آن ۵ میلیون نفر اضافه کنیم، معنایش این است که حدود ۸٫۵ میلیون نفر در آینده نزدیک جویای شغل خواهند بود.

وی می افزاید: به طور طبیعی جمعیت بیکاران و نرخ بیکاری در میان زنان و قشر جوان و تحصیل کرده بالاتر است و شاید ما بالاترین نرخ بیکاری را میان زنان جوان داریم که این ها اهمیت و حساسیت موضوع را برای ما بیشتر روشن می کند بنابراین در شرایط رکود قرار گرفته ایم به نحوی که ایجاد شغل برای این جمعیت جویای کار با سختی مواجه است و همزمان با یک تورم سنگین ۲ رقمی نیز مواجه ایم.

 

آمارها چه می گویند؟

موضوع اشتغال زایی همواره برای دولت ها به عنوان اولین اولویت های کاری مطرح بوده است اما همچنان دغدغه اشتغال گریبان گیر بسیاری از خانواده هاست. آن قدر که کمتر خانواده ای پیدا می شود که در آن حداقل یک فرد بیکار حضور نداشته باشد این موضوع زمانی جلوه دردناک تری پیدا می کند که بخش زیادی از این بیکاران را تحصیل کرده های دانشگاهی تشکیل داده اند. افرادی که به امید یافتن شغل بهتر و آینده مناسب تر، سختی های تحصیل را به جان خریده اند و اکنون به جای یافتن جایگاهی بهتر همچنان در زمره آمار بیکاران به حساب می آیند.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، براساس آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران در جمع فصول سال ۹۱ نرخ بیکاری کشور ۱۲٫۲ و نرخ مشارکت اقتصادی کشور ۳۷٫۷ درصد بوده است. با توجه به این آمار حدود ۳ میلیون نفر بیکار داریم.

«علی اکبر لبافی نژاد» با اشاره به نرخ دانشجویان و ارزیابی بیکاری این قشر از جامعه می گوید: در سال۹۰-۱۳۸۹ تعداد دانشجویان در مجموع حدود ۴ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۲۰۸ نفر بوده است که ۴۵ درصد آن ها در گروه تحصیلی علوم انسانی، ۳۳ درصد در گروه تحصیلی علوم مهندسی، حدود ۷٫۴ درصد در گروه تحصیلی علوم پایه، کشاورزی و دام پزشکی ۵٫۸ و گروه تحصیلی هنر ۴٫۵ درصد و در گروه تحصیلی علوم پزشکی ۴٫۳ درصد تحصیل کرده اند.این در حالی است که در سال های ۸۴ و ۸۵ در مجموع ۲ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۸۶۷ نفر دانشجو تحصیل کرده اند که با مقایسه این آمار رشد ۷۰ درصدی تعداد دانشجویان مشخص می شود.

به گفته «لبافی نژاد»، میانگین میزان تقاضای کار در کشور ۳۹ درصد بوده که امسال این رقم به ۴۳ درصد رسیده است و ماه به ماه هم افزایش پیدا می کند. ضمن آن که در کشور بین ۷۰۰-۸۰۰ هزار نفر درسال از طریق شبکه ملی بازار و کاریابی ها، تقاضای درخواست کار خود را ثبت کرده اند و جویای کارند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی همچنین زنان سرپرست خانواده را یکی دیگر از چالش های بازار کار کشور ذکر می کند و می گوید: بر اساس سرشماری سال ۹۰،حدود ۲٫۵ میلیون خانوار توسط زنان سرپرست خانوار اداره می شوند که حدود ۱٫۵ میلیون نفر آن ها یک تا ۷ نفر را تحت سرپرستی خود دارند و حدود یک میلیون نفر هم زنان سرپرست خانواده هستند.

وی با بیان این که ۳۳ درصد جویندگان کار کشور در ۶ ماه امسال زنان و ۶۷ درصد مردان هستند، ادامه می دهد: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۹۱ استان خراسان رضوی جزو ۵ استان کشور است که کمترین نرخ بیکاری را داشته و بیشترین نرخ بیکاری نیز در استان های لرستان و کردستان به ثبت رسیده است.

 

پیامدهای بیکاری

هر چند به دقت و صحت آمارهایی که در مورد بیکاری داده می شود اعتماد چندانی نیست اما به هر صورت با اتکای به همین آمار باید گفت بیکاری به طور قطع مشکلاتی را در جامعه به وجود می آورد که تبعات آن دامنگیر همه افراد در سطوح مختلف می شود به ویژه در مورد بیکاری مردان که بار زندگی بر دوش آن هاست.

«لبافی نژاد» در این مورد خاطرنشان می کند: یکی از شاخص های اساسی بین المللی شاخص اشتغال و بیکاری است. ما می توانیم تبعات ناشی از اشتغال کامل را در همه کشورها از جمله کشورهای توسعه یافته ببینیم. تبعات ناشی از بیکاری در وضعیت ازدواج، خانواده، درآمد و اقتصاد نیز مشخص است به طوری که مشکلات ناشی از بیکاری دامنگیر همه بخش ها می شود.

به گفته یک آسیب شناس اجتماعی، بیکاری این روزها به عنوان معضل اجتماعی نه تنها در ایران بلکه برای مردم دنیا مشکل ساز شده است و نباید از ارائه آمار بیکاری توسط مسئولان و نهادهای رسمی جلوگیری شود.

«ابهری» توضیح می دهد: سرخوردگی، افسردگی جوانان تحصیل کرده، افزایش آمار اعتیاد، کاهش آمار ازدواج و موالید، بالا رفتن سن ازدواج، ضد ارزش شدن تحصیل برای دانش آموزان و بی انگیزگی آن ها برای ادامه تحصیل از جمله پیامدهای بیکاری در میان نسل جوان کشور است.

 

در سرمایه گذاری اسراف می کنیم

به تازگی معاون اول رئیس جمهور با اعلام این که امروز اشتغال و تورم دو چالش اصلی و اساسی کشور محسوب می شود، گفته است: دولت در نظر دارد برنامه هایی را به صورت فوری و اضطراری در حوزه اشتغال کشور اجرا کند. اما این برنامه ها چیست و آیا هماهنگی لازم بین دستگاه های مرتبط ایجاد شده است؟ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برنامه هایی که برای حل مشکل بیکاری اندیشیده شده است، می گوید: یک طرح و چند اولویت در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.

«لبافی نژاد» با بیان این که اولویت امسال ما تکمیل ظرفیت خالی بنگاه های اقتصادی است توضیح می دهد: در کشور ما بیش از ۵۰ هزار واحد بنگاه اقتصادی وجود دارد که یا با ظرفیت خالی فعالند یا واحدهایی ناتمام هستند و با تزریق منابع می توانند تکمیل شوند. بنگاه هایی که در صورت تکمیل ظرفیت ها می توانند در بازارهای داخلی و خارجی رقابت کنند. وی با بیان این که این واحدها به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارند، ادامه می دهد: اطلاعات مربوط به این بنگاه ها تکمیل شده و به عنوان اولویت اول در دستور کار شورای عالی اشتغال قرار گرفته است. ضمن آن که باید تاکید کنم در دنیا یک بنگاه اقتصادی ۱۹٫۵ ساعت در شبانه روز کار می کند به عبارتی کشورهای توسعه یافته از یک سرمایه گذاری، ۱۹٫۵ ساعت بهره مند می شوند. ولی در کشور ما بنگاه های اقتصادی از ۲۴ ساعت شبانه روز ۵٫۵ ساعت کار می کنند آن هم با ۳۰ – ۴۰ درصد ظرفیت. این نشان می دهد که ما نه تنها به سرمایه گذاری جدید نیاز نداریم بلکه در مورد سرمایه گذاری در کشور اسراف می کنیم. اگر همین ظرفیت های خالی را تکمیل کنیم مشکلمان حل می شود. ما با تکمیل ظرفیت ها می توانیم برای ۶۰۰ – ۷۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم.

وی از تهیه طرح قانون بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار از طریق اجرای طرح کارورزی توام با کار و پی گیری آن خبر می دهد و می گوید: در قالب این طرح به جای آن که به بیکاران واجد شرایط پرداخت نقدی داشته باشیم آن ها را به بازار کار وارد می کنیم و تمام کسانی را که جویای کار هستند به بنگاه های اقتصادی معرفی می‌کنیم. بنگاه های اقتصادی نیز بر اساس نوع فناوری مورد استفاده خود می توانند از ۶ ماه تا یک سال این افراد را جذب کنند و از طریق منابعی که پیش بینی شده ۳۰ تا ۵۰ درصد حداقل مزد را به آن ها بدهند تا پس از آشنایی با کار و کسب مهارت در بنگاه های اقتصادی مشغول به کار شوند. بر این اساس پیش بینی می کنیم بیش از ۵۰ – ۶۰ درصد این افراد در بنگاه های اقتصادی جذب شوند و افرادی هم که از این طریق جذب نشدند توانمند شده و می توانند در بخش های دیگر کار کنند.

«ابهری» نیز در این باره می گوید: وقتی ۸۰ درصد دانشجویان در ۲۰ رشته متمرکز شده اند طبیعی است این موضوع نتیجه بیکاری گسترده در دانش آموختگان شود و کاهش ارزش مدرک تحصیلی را نیز به دنبال خواهد داشت ضمن آن که با توجه به این که ۸۰ درصد دانش آموختگان دانشگاه ها صرفا تحصیلات نظری داشته و فاقد مهارت شغلی هستند بنابراین روحیه پشت میزنشینی بین آن ها توسعه یافته و به کمتر از آن رضایت نمی دهند.

به گفته وی، در میان دانش آموختگان فاقد مهارت تخصصی و شغلی، آموزش های کوتاه مدت فنی و حرفه ای برای اشتغال زایی ضرورت داشته و می تواند باعث جذب آن ها و کاهش آمار بیکاران شود. وی می افزاید: تنظیم خروجی دانشگاه ها با نیاز بازار کار اصلی ترین راهکار پیش گیری از بیکاری دانش آموختگان است.

 

دردسرهای تحصیلاتی که نیازسنجی نشده است

نکته ای که کارشناسان بسیاری بر آن تاکید دارند و البته منطبق بر واقعیات اجتماعی است نبود نیازسنجی اولیه و هدف گذاری تحصیلی و شغلی در جامعه است. موضوعی که معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بر آن صحه می گذارد.

«لبافی نژاد» با اشاره به هماهنگ نبودن تعداد دانش آموختگان دانشگاهی و مشاغل مرتبط در کشور با بیان این که یکی از مشکلات جدی و چالش های اساسی در بازار کار کشور موضوع دانش آموختگان دانشگاهی است می گوید: پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور و در رشته های مختلف بر اساس نیاز بازار کار نیست به عبارتی ارتباط بین بازار کار کشور و دستگاه های مربوط با دانشگاه ها مناسب نیست. به همین دلیل هم دانش آموختگان دانشگاهی به ندرت به بازار کار، جذب می شوند. وی ادامه می دهد: برای حل این مشکل، سند توسعه اشتغال کشور را به عنوان نقشه راه توسعه اشتغال و سرمایه گذاری کشور که در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است به همه استان ها ابلاغ کرده ایم. بر این اساس استان ها باید بر اساس سند اشتغال که توسط کمیته راهبردی همان استان تهیه و تیرماه ابلاغ شده است اقدام کنند. آن ها می توانند با اجرای صحیح این اسناد، برنامه ریزی درستی انجام بدهند و به لحاظ مهارتی هم مشخص می شود که چه نوع نیازها و چه نوع افرادی باید برای این مهارت ها جذب شوند و طی سال های آینده چه سرمایه گذاری هایی باید اتفاق بیفتد. دستگاه های صادر کننده مجوز برای سرمایه گذاری هم باید اطلاعات شکل گیری سرمایه گذاری و نیازهای نیروهای انسانی را که در طرح اولیه هر طرح دیده می شود به مراکز آموزش عالی و مراکز مهارتی انتقال بدهند. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره علت خالی بودن این ظرفیت ها توضیح می دهد: همراهی نکردن سیستم بانکی کشور در تزریق منابع سرمایه در گردش برای تکمیل ظرفیت ها، بازاریابی ها و فراهم کردن بازار مصرف داخلی و خارجی، صدور مجوزها که گاه بر مبنای کار کارشناسی و بر اساس نیاز کشور و میزان صادرات نیست از جمله دلایل متعددی است که باعث به وجودآمدن شرایط کنونی بنگاه های اقتصادی کشور شده است. لبافی نژاد ادامه می دهد: برای تکمیل این ظرفیت ها امکان استفاده از راهکارهای مختلفی وجود دارد از جمله این که بانک مرکزی در سال جدید عددی را برای سرمایه درگردش به بانک ها ابلاغ کرده است که این مسئله در اولویت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است تا برای بنگاه هایی که دارای ظرفیت خالی هستند و درعین حال تولیدات آن ها امکان رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را دارد مورد استفاده قرار بگیرد. ضمن آن که سیستم بانکی کشور هم موظف شده در قالب مصوبات شورای عالی اشتغال در مورد پروژه های نیمه تمام اقدام کند. وی خاطرنشان می کند: دستگاه ها نیز موظف هستند این واحدهای تولیدی را شناسایی کرده و به کار گروه اشتغال استان ها معرفی کنند و آن ها هم موظف هستند واحدهایی را که ظرفیت خالی دارند در اولویت اول خود قرار دهند.یک کارشناس ارشد مدیریت و استاد دانشگاه نیز در این خصوص معتقد است که مدل آموزشی کنونی کشور ناکارآمد است چرا که بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه و حتی بدون دادن مهارت های شغلی برای جوانان فقط مدت زمانی طولانی از زندگی آن ها را اشغال می کند در حالی که جوانان می توانند با یادگیری مهارت هایی که به آن علاقه دارند جذب بازار کار شوند. محمد حسین فاتح با بیان این که ظرفیت تولید یک بنگاه، سطح کلی تولیداتی است که آن بنگاه می تواند در یک دوره زمانی معین تولید کند می گوید: برای بهره  برداری از ظرفیت های خالی بنگاه های اقتصادی که تا کنون مغفول باقی مانده اند باید نگاه بلند مدت،  میان  مدت و کوتاه  مدت داشت. وی در باره عواملی که باعث ایجاد بنگاه هایی با ظرفیت خالی شده اند توضیح می دهد: کمبود نقدینگی در بخش صنایع کشور، واردات بی رویه در بخش های مختلف، رعایت نکردن قواعد اقتصادی و تحلیل های نادرست اقتصادی برای صدور مجوزهای تولید و خدمات، تغییرات قانونی مداوم، نبود آمار و اطلاعات درست در مورد صنایع، تحریم های اقتصادی، فساد اداری و رانت های اقتصادی که منجر به بی علاقگی برای تولید شده است و حتی اتخاد تصمیمات سیاسی برای مسائل اقتصادی از جمله مسائلی است که باعث شده تا ظرفیت های اقتصادی اکنون این گونه خالی باشند و به مشکلات بیکاری کشور دامن بزنند. این کارشناس مدیریت خاطرنشان می کند: در مرحله اول عزم دولت برای رفع این موضوع باید جزم شود و با تامین مالی مناسب و ایجاد انسجام در نهادهای مرتبط و برنامه ریز تصمیم گیری های صحیح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت صورت بگیرد. وی ادامه می دهد: علاوه بر این لازم است تا با کنترل واردات و همچنین یکپارچه سازی سیستم آمار و اطلاعات اقتصادی که جای خالی آن کاملا محسوس است امکان تحلیل های فنی و اقتصادی و مالی به صورت علمی فراهم شود. وی بر نقش دولت بر برداشتن موانع برای پر کردن این ظرفیت های خالی تاکید می کند و می گوید: تمام موضوعات بین المللی و حتی عوامل بخشی و بنگاهی نیز تحت تاثیر عوامل حاکمیتی هستند و دولت می تواند با سیاست های فعال و علمی و هدایت شده تمام این مشکلات را مرتفع کند.

 

الگوی آموزشی کنونی ناکارآمد است

اما حلقه مفقوده شرایط ناگوار کنونی کجاست؟ دانشگاه؟ دانشجویان؟ ناهماهنگی در سازمان ها و دستگاه های مرتبط؟ و یا بنگاه های اقتصادی؟ معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که ساختار جمعیتی کشور نشان می دهد هم اکنون ۳ گروه بیکار جدی در کشور وجود دارد می گوید: دانش آموختگان دانشگاهی، زنان سرپرست خانوار و جوانان جویای کار بدون شغل معمولا از اقشار آسیب پذیرهستند که از این میان هم اکنون بیش از یک میلیون نفر دانش آموخته دانشگاهی جویای کارند. لبافی نژاد ادامه می دهد: نسبت تعداد دانش آموختگان جویای کار به کل جویندگان کار کشور نشان می دهد طی ۶ ماه گذشته بیش از ۴۳ درصد جویندگان کار کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند. این در حالی است که در برنامه اول و دوم توسعه حدود ۴ درصد کل جویندگان کار از فارغ التحصیلان دانشگاه بوده اند. وی خاطرنشان می کند: این نکته چالشی است که بر مبنای ساختار شکل گیری مشاغل صنعتی، خدماتی و کشاورزی کشور به ازای هر ده فرصت شغلی ایجادی و یا فرصت شغلی بر اساس جابه جایی نیروی کار اتفاق می افتد.

بر این اساس ساختار مشاغل کشور در بخش های مختلف اقتصادی نشان می دهد ماهیت فرصت های شغلی به شکلی است که به ازای هر ده فرصت شغلی امکان جذب فقط یک فارغ التحصیل در بخش کشاورزی، ۱٫۵ فرصت شغلی در بخش صنعت و حدود ۲ فرصت شغلی در بخش خدمات وجود دارد به عبارتی به طور میانگین ماهیت فرصت های شغلی موجود به نحوی است که ۲۰ درصد آنها پذیرنده جذب فارغ التحصیل دانشگاهی هستند در حالی که عدد مورد نیاز ما ۵۰ درصد است و از همه مهم تر آن که در ۳ سال آینده حدود ۴٫۵ میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی خواهیم داشت. وی می افزاید: گرچه بعضی از دانشجویان در عین حالی که شاغل هستند به دانشگاه هم می روند ولی در نهایت وضعیت ایجاد فرصت های شغلی ما به طور کلی در ۲ سال آینده نسبت به گذشته متفاوت خواهد شد به نحوی که احتمال دارد بیش از ۷۰ درصد از جویندگان کار فارغ التحصیل دانشگاه باشند در حالی که فرصت هایی که اکنون در حال شکل گیری است یا از گذشته وجود داشته است، تنها پذیرنده ۲۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی است. فاتح هم بر این اعتقاد است که تحصیلات دانشگاهی در شرایط کنونی جامعه به جای آن که از دوران علم آموزی در دانشگاه فرصتی استثنایی و بزرگ برای جوانان ایجاد کند تبدیل به تهدیدی برای جوانان، خانواده ها و جامعه شده است چرا که شرایط موجود گواه آن است که تعدادی از داوطلبان ورود به دانشگاه به دلیل بی برنامگی و برای رهایی از بیکاری، سربازی و مدرک گرایی به دانشگاه می روند و بخشی از آن ها حتی بدون آن که به رشته تحصیلی خود علاقه داشته باشند وارد دانشگاه می شوند و شغلی هم که پس از تحصیل به آن مشغول می شوند هیچ ارتباطی به تحصیلات آن ها ندارد.

در هر صورت با وجود تناقضات شدید آماری در کشور مشخص است که روند اوج تقاضا برای کار در کشور تا سال های آینده نیز ادامه خواهد یافت و در صورتی که دولت نتواند به هر طریقی موفق به مهار نرخ بیکاری و تک رقمی کردن آن شود، آثار مخرب بیکاری، کشور را با لطمات فراوانی مواجه خواهد کرد.

منبع روزنامه خراسان

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۸۵ دیدگاه تاکنون.

 1. عاقبت درس خواندن....... گفت:

  با مدارک کارشناسی مدیریت و کارشناسی مهندسی کشاورزی داریم خرید و فروش موتور سیکلتو انجام میدیم شمام دنبال کار نباشین گشتیم نبود نگرد نیست مدرک پر……..البته بدون بند پ

  [پاسخ]

 2. امیدوار گفت:

  با سلام
  من نظر %۹۵ (یکی از نشانه های تحصیلات دانشگاهی) دوستان رو خوندم.
  بزرگترین اشتباه ما بچه های متولد ۶۰-۶۵ اینه که فقط درس خوندیم. درحالی که مملکت ما جهان سومی هستش و باید با یه هنری گلیم خودتو از آب بیرون بکشی حالا اگه مایه تیله رو داشتی درس و دانشگاه رو هم ادامه بدی.

  [پاسخ]

 3. علی گفت:

  قبل از اینکه فرم رو پر کنید میگن اول به این شماره حساب پول بریز بعدن بیا این فرم رو پر کن زنگ میزنیم . منتظر باش.

  [پاسخ]

 4. حسن کلید ساز گفت:

  منتظر بمونید تا کلید این قفل باز شود به دستان پرتوان حاج حسن آقا

  [پاسخ]

 5. mona گفت:

  kash bachehaye masolin keshvar ham bikar bodan kash ona ham dark mikardan afsordegi bikari chiye kash mididan az bikari o bi poli adam chetor khord mishe kash bachehaye onam hich parti nadashtan kash rezomeh kari nadashtan kash sabeghe kari nadashtan akhe mani ke 2 sale bikaram az koja sabeghe kar biyaram akhe vaghti sare kar naraftam chetor sabeghe mikhan har kari begin kardam vali ko kar khili bi ensafiye yeki az uni biron nayomade karesh malome ba in ke aslan niyaze mali ham nadare vali yeki mesle man ham pol niyaze kar nadare kash yeroz jaye ma avaz mishod age tahamol mikardan ……………………………………………..

  [پاسخ]

 6. ali گفت:

  من میگم متاسفام روزی کل جهان زیر مجموعه ما بودن اما حالا مازیرمجموعه ایم.خیلی زیباست ک پول ما یکس از برترین پولهای جهان بود اما حالا ما با کم و زیاد شدن ارزش پولی عربها اجناسمون بالا پاییین میشه چه برسه به مسائل دگه

  [پاسخ]

 7. mas oud گفت:

  من الان ۴ ساله دنبال کار میگردم و تقریبا نزدیک به ۱۵۰ شرکت رزومه دادم الانم دانشجوی سال اخر کارشناسی ارشدم اما هرجا میرم درا بستن.راستش دیگه خسته شدم.خجالت میکشم .تو اوج جوونی احسلس یه آدم دم مرگو دارم.لعنت به اونایی که جوونیه مارو تباه کردن .خدا ازتون نگذره…

  [پاسخ]

 8. saeed گفت:

  سلام .کارشناسی صنایع غذایی دارم. تازه درسمو تموم کرده ام . ۷سال بیمه تامین اجتماعی دارم . متاهل هستم .توی یه شرکت که در حال راه اندازی هست مشغول جوشکاری هستم . به اینده ام امیدوار هستم .اطمینان دارم که خدا منو اینجوری رها نمیکنه .

  [پاسخ]

 9. نون خور اضافه گفت:

  ۳ساله مدرک مهندسی برق گرفتمو بیکارم.ازدواج کردم حالا شدیم ۲تا بیکار!
  تا وضع مملکت ابنه نباید ارزویی داشت یا حتی کسی و دوست داشت!
  با این مملکت همه عشقها تبدیل به تنفر میشن….

  [پاسخ]

 10. رها گفت:

  سلام دوستان واقعا بانظر همتون موافقم منم یه لیسانسه بیکارم اونم بارشته حقوق هرجاواسه کاررفتم فقط پول توجیبشون کردم اشکال نداره همه باهم توراهپیمایی ها شرکت میکنیم وشعارمرگ برامریکا میدیم حتما برامون کارپیدا میکنن

  [پاسخ]

 11. محمود گفت:

  اگر قراره خانواده یاد بده پس چرا دانشگاه تاسیس کردند؟ پس شما نتیجه گرفتید مشکل از خانواده است و آموزش در دانشگاه فقط برای پشت میز نشینی مناسب است.

  [پاسخ]

 12. صدف گفت:

  ابتدا خانواده ها باید فکر بیکاری بچه هاشون بکنند یعنی از همان روزه های بچگی باید یه حرفه به بچه هاشون یاد بدند تا وقتی بزرگ شدند هم درس بخونند و هم کار بکنند تا وقتی درسشون تمام شد حداقل یک شغل داشته باشند و هم یک منبع درامد وبعد اینکه همه نمی تونند که پشت میز نشین باشند

  [پاسخ]

 13. نام شما گفت:

  من با مدرک کارشناسی الان رفتم در مغازه برادرم که سیکل داره و شیشه های مغازه رو باک میکنم. از ازدواج هم صحبت نمی کنم چون هیچ قوت و انرژی ای نمونده واسه زناشویی.

  [پاسخ]

 14. fariba گفت:

  جناب bikar عزیز مثل خودم منم فوق لیسانس دارم میخونم و امیدی جز اینکه برم از این مملکت ندارم اونم که دردسرای خودش رو داره… اما همیشه حاکم بد نتیجه مردم خودشه…منظور فقط انتخابات و این طور مباحث نیست کوچکترین رفتارهای اجتماعی ما تعیین کننده مسائل مهمی هستند…

  [پاسخ]

 15. بیکار گفت:

  امروز که این تظر رو می نویسم تازه خستگی کنکور دکترای علوم پزشکی از تنم در رفته. اما اینقدر برام بی ارزش شدن این مدارک دانشگاهی که باور کنید اگر قبول نشم بیشتر خوشحال میشم. باور کنید مدارک دانشگاهی ایران به هیچ دردی نمی خورند. امروز ۱۵۰۰ نفر فقط توی رشته من داوطلب دکترا بودن و ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر ( تازه خیلی زیاد هم هست با این اوضاع). معلوم نیست توی این مملکت آموزَش عالی هدف داره یا نه؟ اساتید من میگن که سیستم آموزش عالی کشور داره به سمت پولی شدن میره یعنی دانشگا ههای دولتی میشن آزاد پس زودتر مدرک بگیرن برین پی زندگیتون.( مدیر گروه ما سهام دار بیمارستان توی تهرانه یعنی حداقل ماهی ۱۰۰ میلیون درآمد داره هفته ایی یک روز می یاد گروه). چرا بعضی ها با مدرک دکترا اینطوری درآمد دارن اون وقت جوانان امروز نمی تونن ازدواج کنن این چه عدالتیه؟ من توی این دانشگاههای تهران جوانان با استعدادی را دیدم که پر پر شدند. جوانانی که یک تار مویشان را به دنیا نمی دهم. بعضی ها رفتند و بعضی ها سوختند وساختند.

  [پاسخ]

 16. بیکار گفت:

  نظر می دهم فقط به خاطر اینکه نظرات شما دوستان رو خوندم. من قبول دارم که فارغ التحصیلان دانشگاهی باید شا ن و جایگاه اجتماعی مناسب و کار مناسب مرتبط با رشتشون داشته باشند. اما وقتی رهبر می گوید که: اگر مذاکرات جواب ند هد باید کشور روی پای خود بایستد. یعنی جوانان امروز کشور باید مانند جوانان جنگ تحمیلی فدای کشور شوند . سوالی که من از مسئولین دارم این است که چرا بیکاری سراغ طلبه ها و فارغ التحصیلان حوزه نمی رود؟ با وجود این همه پیشرفت و تحولات در دنیا دچار هیچ تحولی نمی شوند و هیچ ایده ایی در سر ندارند و تنها تاریخ را روایت می کنند. ایران امروز احتیاج به مغز هایی دارد که اید ه های نو در سر دارند.

  [پاسخ]

 17. نسل سوخته گفت:

  من هم ۳ساله بیکارم ازدواج نکردم کی میخاد درست کنن وضعیتمونو .دیگه امیدی نیس جوانی ما رفت .تمام

  [پاسخ]

 18. bikar گفت:

  فریبا جان چرا میگی از ماست که برماست.یعنی اشتباه کردیم این همه سال درس خوندیم و خواستیم بهترین شغل داشته باشیم.تقصیر ماست که هر جا برای کار میریم میگن نمیخوایم چون بند پ نداریم.تقصیر ماست که پول نداریم.که حتی بتونیم ساده ترین ارزوهامونو برآورده کنیم.اگر سیاست یه نفر باعث شده به اینجا برسیم دیگه تقصیر ما نیست چون ما انتخابش نکردیم حالا هم به فرض ما انتخابش کرده باشیم یعنی این همه بی عرضه تشریف داریم که نمیتونیم گند کاریش برطرف کنیم.تقصیر ماست که بدترین شرایط به دنیا اومدیم.تقیر ماست که پارتی ندارم که راحت برم سر کار

  [پاسخ]

 19. مهسا گفت:

  گند زدن به روحیه ی جوونا به اعتقادات جوونا به انگیزه ی جوونا
  سن ازدواج رفته بالا وقتیم ازدواج میکنند فقط غصه فقط غصه
  ما دوماهه نامزد کردیم بدون هیچ لذتی چون همش غصه ی کار را خوردیم چه جوری زندگی کنیم حتما نون و درس بخوریم
  مسئولین بترسید از روز قیامت
  فوق لیسانس به چشم شما نمیاد اونوقت یه دیپلم را استخدام یه ادراه دولتی میکنید چون پارتی داره یا سهمیه
  با اینکه نامزدم را دوست دارم اما روزی صد دفعه بابت ازدواجم پشیمون میشم حداقل مجردی فقط خودمون بودیم شرمنده دیگری نمیشدیم روزی چند بار نامزد من باید شرمنده من بشه
  یه نگاهم به آمار طلاق بندازن حضرات بد نیست
  با نام اسلام چیکار میکنید با مردم
  من از یک ثانیه ظلمی که داره بهم میشه هم نمیگذرم بالاخره خدایی هست آخرتی هست مرگ و مردنی هم هست

  [پاسخ]

 20. mohsen گفت:

  اینده شغلی معدل در ایران:
  معدل بالای ١٩:استاد_دکتر
  بین ١٩ و١٧:معلم
  بین ١٧و١۴:کارمند
  بین١۴و١٢:مدیر عامل
  مردود:میلیاردر

  [پاسخ]

 21. fariba گفت:

  ای بابا چی میگین!!! همش تقصیر خودمونه که باهامون هرطور میخوان رفتار میکنن…از ماست که بر ماست عزیزان از ماست که بر ماست…

  [پاسخ]

 22. sara گفت:

  سلام دوستان ۳۱ سالمه بهترین روزای زندگیمو صرف درس خوندن کردم برا زندگی بهتر فوق لیسانسی که از این سر ماه تو اون سر ماه با تو جیبش هزاری هم پیدا نمیشه تو مملکت خراب شده ای که عدالت علی رو پیش گرفتند و بند پ حرف اول رو میزنه کاش فرزند یکیشون جای ما بود دو ساله منو نامزدم میخاییم ازدواج کنیم به شادمانی دل این آقایون پول نداریم افتخار کنید دیگه امیدی به هیچ چی ندارم

  [پاسخ]

 23. جواد گفت:

  نمی دونم چرا اینجا راحت تر می تونم این مسائل را بیان کنم .دوران دانشجویی هر سال محرم که می شد می رفتم حسینه عزاداری به این امید که خدا کمکم کنه تا روزی که مدرک مهندسی میگیرم ، کار پیدا کنم ، ازدواج کنم . اما الان بعد از ۱۲ ماه دنبال کار گشتن تمام اعتقاداتی که داشتم نابود شده هیچ انگیزه ای ندارم . از صبح تا شب کارم شده تو خونه نشستن .شاید باور نکنید به قدری افسردگی گرفتم که شاید ۴ روز پشت سر هم بیرون از خونه نمی رم . من آدم اجتماعی بودم ولی الان …..

  [پاسخ]

 24. محمد گفت:

  درود بر علی اقا. هروقت وضعیت بهتر بشه خانوم ها می تونن استخدام بشن ولی الان اوضاع ازدواج و کار خرابه.

  [پاسخ]

 25. افسرده گفت:

  با این اوضاع اقتصادی نمی‌دونم با چه رویی حرف از جمعیت ۱۵۰ میلیونی می‌زنن؟
  به خاطر انرژی هسته‌ای و دفاع از حزب ا… کشور رو ورشکست کردن
  والا ارتباط با آمریکا و اروپا صد شرف داره به روسیه و چین

  [پاسخ]

 26. پریسا گفت:

  اکثر نظرات دوستانو خوندم متاسفانه تحصیلات تو ایران مساوی شده با بیکاری و افسردگی من که لیسانسمو گرفتم به ۱۰۰۰امید و ارزو . این قدر این درو اون در زدم به همه کس رو زدم ولی خبری نشد بعد از ۶سال بیکاری دوباره باالجبارشرکت کردم ارشد بازم با۱۰۰۰ امیدو ارزو الانم مدتیه که ارشدم تموم شده ولی مثل همیشه سلبقه کار و وعده های بیخود دیگه اعصابمو واقعا داغون کرده نمودنم چکار کنم دیگه دوستانی که نظر گذاشتن که توکلتون به خدا باشه والا ما از اون اولش توکلمون به خودش بوده (الانم با این خوندن این خبر دنیا رو زدن تو سرم) ما جوونا که ازشون نمیگذریم خدا هم ازشون نگذره …

  [پاسخ]

 27. محمد گفت:

  باید الان بگوییم خودم کردم که لعنت بر خودم باد. آخه نونمون کم بود آبمون کم بود که به آقای احمدی نژاد رای دادیم تا با افزایش قیمت نفت وضع ما بدتر شه؟!

  [پاسخ]

 28. علی گفت:

  اکثر جاهایی که برا استخدام میرم میگن خانم استخدام می کنیم چون زنها خرج کسی رو نمیدن به حقوق کم قانع هستند و بعضی از کارفرما ها هم به دنبال سو استفاده از آنها هستند به نظر من خانمها فقط باید بدنبال استخدام در کارهایی باشند که مردها نمیتوانند انجام دهند نه تمام مشاغل باید مدتی خانمها را استخدام نکنند تا مشکلات حل شود الان آمار زنان مجرد بالای ۲۷ سال که خیلی از انها عملا شانس ازدواج را از دست داده اند ۶ میلیون نفر است متاهل شدن بهتر از یک کار با حقوق ۲۰۰ هزار تومان در ماه است مشکل جمعیت هم حل میشود.

  [پاسخ]

 29. مرضیه /3شنبه18تیر92ساعت22:9 گفت:

  اونایی که اون بالا نشستن خیر نبینن که ما را سرکار گذاشتن ثروت مردمو بردن جای دیگه تو کشورای دیگه سرمایه گذاری کردن ،الانم سر مردمو کلاه میذارن به بهانه های الکی

  [پاسخ]

 30. سامان گفت:

  شمارو نمیدونم اما ………………….من دیونه شدم.افسرده و روانیم هستم. پرخاشگرم شدم
  منی که همه به خوش اخلاقی مشناختنم
  بسوزه پدر بیکاری.

  [پاسخ]

 31. مهدی گفت:

  بهترین راهکار گشتن و پیدا کردن پارتیه
  اگر هم پارتی ندارین, ایجادش کنین…
  این تنهاترین راه پیداکردن کاره و بس

  [پاسخ]

 32. احمد گفت:

  سلام
  انسان باید غیرت و کار و تلاش و ایمان داشته باشد
  همه چی درست میشود
  نا امیدی اولین گام شیطان میباشد
  توکل بخدا کنید

  [پاسخ]

 33. shaparak گفت:

  سلام ب همگی
  من همه نظراتو خوندم ۲۲سالمه و فعلا دانشجوی ترم ۵ مامایی ام واقعا دلم براتون سوخت برا همه تون دعا میکنم ک کار پیدا کنید
  امیدوارم همه تون موفق باشید

  [پاسخ]

 34. اکبر گفت:

  مسئولان محترم حال با این شرایط جمعیت زیاد کنید . همه با هم مرگ بر آمریکــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا

  [پاسخ]

 35. بيكار گفت:

  من در آزمون استخدامی وزارت راه و شهرسازی پذیرفته شدم .طی تماس تلفنی از اداره کل اصفهان آن وزارتخانه با بنده تماس حاصل شد و من نیز مدارکم را تحویل دادم .اکنون که آبان ۹۲ است هنوز هیچ خبری نشده که نشده است . من ۸ سال ساقبه کار دارم و مهندس عمران هستم .در حال حاضر بیکار و متأهل.۴ تا حیوان هم مثل کامران نجف زاده حرامزاده که خودش با پول دولت مفت و مجانی در خارج تحصیل کرده و خایمالی می کنه دانشجویانی رو که در آن طرف مرز تحصیل می کنند و یا برای کار رفتند متهم به جاسوسی و فروش اطلاعات داخلی کشور می کنه . همه ما زندانی شدیم . توی وطن خودمون.چند سال دیگه (چه بسا همین حالا) تبدیل به زامبی می شیم.

  [پاسخ]

 36. بیسواد گفت:

  مملکتی که دست یه مشت بی سواده از این بهتر نمیشه
  دیگه صبر جوانها لبریز شده اینقدر خوردید و دزدید کافی نیست؟؟لامذهب سیر شدنی هستید اصلا؟؟؟؟؟؟؟
  خدا ازتون نگذره با این وضعی که واسه جوان ها درست کردید

  [پاسخ]

 37. parisa گفت:

  سلام.نمیدونم چی بگم ۲۷ سالمه .لیسانس و بیکارم کار یا منشی میخوان یا فروشنده یا…………………….
  دلم واسه خودم میسوزه ک ۴ سال چطور درس خوندم و فقط واسه درس رفتم دانشگاه
  تا کی صبر ؟
  تا کی ؟

  [پاسخ]

 38. نام شما گفت:

  فقط خدا
  خدا
  خدا
  اینا رو هم خیلی وقته که به خودش سپردیم

  [پاسخ]

 39. سیاست افریقا گفت:

  با این سیاست ها دهن جوان ها سرویس کردین اگه جمعیت چین دست سیاست مداران ما بود جای یه ابر قدرت ملت همدیگرو جای غذا میخوردن
  این سیاست های غلط تا کی باید ادامه داشته باشه!!!!!!
  بدبختی پول لباس خریدن و غذا خوردن هم ندارم چه برسه فرار از کشور

  [پاسخ]

 40. امیر گفت:

  نمیدونم چکار کنم دیگه.چهار سال درس خوندم حالا دارم بایک عده بی سواد تویه کارخانه صنایع شیمیایی کارگری میکنم با ۴۰۰ حقوق.هر شبم با خانومم دعوا دارم سر این مساله

  [پاسخ]

 41. پریسا گفت:

  منم یک مهندس برق بیکار هستم که هر جا برای کار میرم میگن نیرولازم نداریم هر فرمی هم پر میکنم با من تماس نمیگیرن! تازه دوره های آموزشی که هر کدوم لازم دارن ما باید ۵ میلیون بدیم بریم کلاس این دوره ها را یاد بگیریم که شاید به دردشون بخوره یا نخوره! ولی ۳۰ سال پیش که اینطوری نبود اول استخدام میکردن بعد خود شرکت با هزینه خودش میفرستاد دوره ای که لازم داره ….
  ما پول این کلاسها را نداریم! هر جا هم میریم میگن باید ۸ سال سابقه کار داشته باشی خوب کارفرمای عزیز وقتی امثال شما از روز اول سابقه کار میخوان ما کجا میتونیم کار کنیم که برای شما سابقه کار داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من میدونم در آینده ای نزدیک دیگه کسی دانشگاه نمیره چون پول دانشگاه آزاد ندارن بدن مردم! الانم کنکور آزاد و بخاطر همین برداشتن چون کسی پول نداره بره و سراسری هم که فقط شاهد و جانبازان و شاگرد های نخبه و تیزهوشانی میرن!
  پس ایران در آینده با کمبود نیروی کار یا با نیروی کار پیر روبرو خواهد شد!
  من هم وقتی دیدم کار نیست الان درخواست پذیرش برای کشورهای دیگه دادم که از ایران برم و از هر نظر آینده خودم و تضمین کنم!
  تازه سر کار هم اگر بخوان دیگه نمیرم بمونم ایران با یک حقوق ۱میلیون تومانی به چه دردم میخوره !!! الان هر خانواده معمولی حداقل ماهی ۲ میلیون تومان خرج داره !(بدون اجاره خانه)

  [پاسخ]

 42. عباس گفت:

  درگذشته درکتابهای درسی خوانده بودیم که: پیرمردی درخت گردوی رامیکاشت کسی وی رادیدوگفت ای پیربه تونمی آیدکه بی تدبیرباشی آخرکاشت این درخت درخزان عمرتوراچه سود،پیرپاسخ داد: ای مرددیگران کاشتندماخوردیم ومامیکاریم دیگران بخورند.ولی متاسفانه نسلی که ماباشیم چیزی نکاشتیم که دیگران بخورندواین نتیجه عمل نادرست اقتصادی ماست .

  [پاسخ]

 43. فرهاد گفت:

  لعنت به اونا که میگن کشور ما همه با سوادن و بیکار نداریم
  د لا مذهبا منه جوون زن می خوام خونه می خوام آینده می خوام مدرکمو کجا باید نشون بدم نیم نگاهی کنین بهم.
  خسته شدم از این مملکت بی عدالت
  یکی میلیارد میلیارد مایه داره
  منم هنوز نگام به دست بابا مامانمه واسه خرجی
  من ۲۶ سالمه
  خدا از مسئولین بی سواد نگذره

  [پاسخ]

 44. علی رضا گفت:

  به خدا تو فامیل خجالت می کشم بگم مهندس هستم . الکی صبح میرم بیرون ظهر میام خونه میگم سرکار بودم . از اون روزی می ترسم که آبروم بره . سه را پیش روی من است : یا باید کارگری کنم با حقوق کم یا باید از این کشور رفت و راه آخر اینه که خودکشی کرد . تمام

  [پاسخ]

 45. يك جوان ايرانى گفت:

  خودتون هم هنوز نمیدونید چجورى میخواید مشکل بیکارى رو حل کنید.. تو این کشور همه تقصیر رو میندازن گردن همدیگه.. تمام دوست هاى دورو بر بیکار هستن.. من دختر هستم ٢۵ سال لیسانس دارم.. حتى کلى پسر میشناسم که بیکار هستن..

  [پاسخ]

 46. مرد بیکار گفت:

  حرف زدن چه فایده ای داره مگه نمی بینید مردم کشور های دیگه رو تا یه کم فشار میاد سریع اعتراض خودشونو به گوش جهانیان میرسونن ولی ماها رو ….

  [پاسخ]

 47. مهدی گفت:

  نمیدوم تا کجا قراره پیش بریم و به چی برسیم. خروجی اینهمه مقاله دادن تو دنیا شده این؟ تاوان اشتباهات بعضی ها رو باید خیلیا دیگه پس بدن. به ما حق زنده بودن دادن اما حق زندگی کردن ندادن.

  [پاسخ]

 48. احمد گفت:

  باور کنین این قدر از بیکاری با مدرک مهندسی مکانیک دولتی خسته شدم که می خوام سرم رو بزنم به دیوار.۲ سال خدمت و الان ۲ ساله بیکار

  [پاسخ]

 49. دوردست گفت:

  باید امیدواربود،باید زندگی کردریا،باید قانع بودو….
  عه از این همه شعار خسته شدم.پس کی میخواد خبرهای خوب دل ما جوانهارو شادکنه

  [پاسخ]

 50. فوق لیسانس بیکار گفت:

  فوق لیسانس از دانشگاه سراسری دارم دانشجو ممتاز بودم، اما پارتی ندارم و یک ساله بیکارم،پشیمونم از اینکه درس خوندم…..

  [پاسخ]

 51. بیکار گفت:

  کی گفته این همه بیکار داریم غلط کرده این آماری که ارائه میدن از طرف آمریکاست میخواد فتنه به پا کنه کشور ما با این همه عظمت تمامی جوونامون مشغول به کار هستند این فقط یک دسیسه از شیطان بزرگ است اظهار نظر مسولین محترم.واقعا متاسفم هم برای خودم و بقیه.واقعا دهه ۶۰ مزخرفترین و بدیخت ترین دهه هستن نه از بچگی مون لذت بردیم نه از جوونی.خدا به داد پیریمون برسه که من همیشه دعا میکنم به اونجا نرسم زودتر راحت بشم و بمیرم من هم مثل بقیه فوق لیسانس دارم و ۲سال دنبال کار میگردم هر جایی هم که میرم میگن سابقه میخوایم اما دوستای خود من بدون هیچ سابقه رفتن سرکار.یا باید پول داشته باشی یا پارتی،امید به خدا هم دیگه ندارم وقتی بنده خدا نمیخواد خدا دیگه میخواد چیکار کنه.هر کسی هم به من میرسه میگه چرا رفتی همچین رشته ای چرا نمیری سرکار.بعضیا هم میگن خوش به حالت کار برای چیته.اخه ادم حسابی اگر دوست نداری بری سرکار استعفا بده چرا همچین حرفی میزنی.اخه جونی که فقط ۲۰۰ هزار تومن میگیره چطور میخواد خونواده تشکیل بده.خوبه حداقل تشکیل خونواده ندادیم وگرنه از این هم بدبخت میشدیم.خدا همه شون لعنت کنه من یکی که از حقم نمیگذرم

  [پاسخ]

 52. حسام گفت:

  بهترین کار اعتراض جمعی هست ، حداقل میگیرن میندازن زندان راحت میشیم یا هم میکشن دیگه…. کسی پایه هست؟؟؟

  [پاسخ]

 53. محمد رضا گفت:

  یا باید از این کشور بری یا باید خودکشی کنی چون زندگی دیگه غیر ممکن شده. لعنت به باعث و بانیش
  لعنت به کسی که گفت جمعیت باید دو برابر بشه

  [پاسخ]

 54. حسن کلید ساز گفت:

  آقا غلط کردم من اشتباهی هستم

  [پاسخ]

 55. جوون کشورم ایران گفت:

  چه فرقی میکنه من نظرم رو بدم یا نه این مدیر سایتم دلش خوشه یعنی من نظرم رو بنویسم مشکلات حل میشه چیزی تغیر میکنه ؟؟؟؟؟؟؟بابا جوونا پیر شدن کار ندارن اون وقت شما با چه استدلالی میگین جمعیت بیشتر بشه ؟؟؟وام ازدواج میدین؟؟؟؟کار براشون فراهم کردین؟؟؟قیمت مسکن مناسبه؟؟؟؟اجاره بها مناسبه؟؟؟؟؟؟قیمتا مناسبه؟؟؟؟من که روز قیامت سر پل صراط اگه حقی داشته باشم جلوی همشون رو میگیرم تا جلوی خداوند جواب بدن ؟؟؟؟؟به امید روزی که همه پیش خداوند قرار میگیریم یا حق
  ——
  مدیر سایت : از کجا میدونید منم دلم خوشه!!!

  [پاسخ]

 56. اسماعیل گفت:

  من لیسانس مکانیک دارم با سابقه کاری اما من نمی دونم چرا هر جایی رفتم برای کار موقع مصاحبه گفتند شرایط شما خوبه با شما تماس می گیریم ولی دیگه تماس نگرفتند . الان یکساله کارم شده فرم پر کردن و کرایه دادن الکی از این کارخانه به اون کارخانه که خارج از شهر هستند . هر چی تو این ۵ سال خوندم همه یادم رفته . سنم رسیده به ۲۷ نه ازدواج کردم نه شغلی دارم دارم دیوونه می شم .

  [پاسخ]

 57. امیر گفت:

  مصطفی گل گفتی……………….

  [پاسخ]

 58. saeid گفت:

  تا کی باید بیکار باشیم هیچی نگیم.

  [پاسخ]

 59. یه بنده خدا گفت:

  دوستان عزیز و گرامی بیکار، همه تلاشتون رو بکنید که از این خرابشده برید. فقط و فقط فکر و ذکرتون این باشه که از این مملکت لعنتی برید. دوستان من همه رفتند و من موندم اشتباه محظ بود با رزومه خوبی که داشتم همون موقع میباسید میرفتم. زندگی اونقدر ارزش نداره که جونیمون رو به خودمون حروم کنیم. درآمد عالی، امکانات بهداشتی و درمانی مناسب، رفاه و آسایش مطلوب فقط و فقط در مهاجرت خلاصه میشه.

  [پاسخ]

 60. مصطفی گفت:

  نمیدونم کمبود پوشک بچگی رو چطور سر کردیم، کنکورم که گذشت، کارم که به ما نرسید، پوشک ایزی لایفم که حتما سر پیری باز نایاب میشه نمیرسه به ما، مسئولین فقط یه لطفی کنن وقت مرگ دهه شصتی ها حداقل قبر به تعداد کافی فراهم کنن که اگر تو دنیا روز خوش ندیدیم تو آخرت روح و روانمون در عذاب تنگی قبر نباشه، وگرنه خدا که بعید میدونم فشار قبرو شامل حال ما کنه با این عمر پر فشاری که داشتیم!

  [پاسخ]

 61. 65 گفت:

  با فوق لیسانس ۱۰ماه است که دنبال کار میگردم ولی دریغ از یک کار درست حسابی
  پیک موتوری و بازاریابی رو هم تجربه کردم ولی فقط خستگی می مونه برای آدم
  نمی دونم با چه رویی میگن جمعیت باید ۲برابر بشه
  لعنت به این مملکت

  [پاسخ]

 62. الهه گفت:

  ای خدا من که پارتی دارم ولی هیچ کاری نمیکنن ولی ناامید نمیشم بچه ها خدابزرگه

  [پاسخ]

 63. امیر گفت:

  با سلام به قربانیان سیاست های ,سیاست زده بی سواد مسئولینی که نمی خوان چشماشون باز کن زیرا چشم بسته هم می خورند تو و منو هم فدای غرورشان این حرف آقای خاتمی که میگه (آمریکا میگه که ما همراه با تحریم وفشار با ایران مذاکره می کنیم پس ما هم با مرگ بر آمریکا گفتنمان مذاکره میکنیم)ای خاک بر سر ما .ما داریم می میرم کشور داری تجزیه میشه ما نشستیم مرگ بر آمریکا بگیم که بلکه روزی آمریکا بمیره وما راحت بشینیم بخوریم. من سی سال دارم با مدرک لیسانس بیکار هنوزم ازدواج نکردام با شه اشکالی نداره لااقل مرگ بر آمریکا

  [پاسخ]

 64. roxan گفت:

  kheyre saram ba koli moshkelat mohandesi petroshimi khoondam…kheyre saram too khoozestan k vajab be vajabesh nafte va sherkate petroshimie zendegi mikonam ama mani k in madrako daram liaghate kar too sherkate petroshimi or sherkate nafto nadara, ama dokhtare diplomeye reis ya modir amele sherkate naft ya petroshimi liaghat dare…are dge ina nakhoran ki bokhore! khoda ham jaye hagh neshaste…heeeeeeeeeeeeyyy…in doran ham migzare ama man az kasi k haghamo khorde nemigzaram

  [پاسخ]

 65. یه بیکار گفت:

  سلام.وقتی بیکاری و دوروبریهاتم مثل خودتن دردت کمتره.اما وقتی میبینی این بچه های فامیل سهمیه دار از ما بهترون با مدرک دیپلم و فوق دیپلم از این دانشگاه های پشت کوهی بدون کنکور،کار های آنچنانی پیدا میکنن!!!!فقط میتونی بگی خدا لعنت کنه اونهایی که این سهمیه ها رو راه انداختن.می دونستین به رییس های تامین نیروی ادارات میگن:وقتی یک از ما بهترون برای کار میاد،حتی اگر سمتی ندارید،براش کار ایجاد کنید!!!!حتی این عزیز کرده ها نیازی نیست فرم استخدام پر کنند یا منتظر آگهی استخدام جایی بمونن.همه باید گوش به زنگ این عزیزان باشند.به خدا نه اینکه فکر کنید این حرفها رو از اینو اون شنیدم،تا دلتون بخواد از این عزیز کرده هاونور چشمی ها تو فامیل داریم.اونم با چه سمت هایی .بخشدار،دادیار،شهردار،دندانپزشک سهمیه ای(فیزیک کنکورش رو ۴% زده بود!!!!)…… به خدا به حال خودم و خواهر برادر هام گریه ام میگیره.

  [پاسخ]

 66. سجاد گفت:

  با سلام به دوستای هم درد و تحصیلکرده و بیکار م.
  بنده ۲ ساله از یکی از بهترین دانشگاه های ایران مهندسی برق-قدرت گرفتم وهنوز بیکارم.چند جا هم که امتحان دادم و قبول شدم وهردفه به بهانه ای تو مصاحبه ردمون کردن.پدر ایرانو،فسادو پارتی و تبعیض و کانال بازی درآورده.اینجوری هم که از حضور مردم در راهپیمایی ها و انتخابات معلومه،کسی اعتراض نداره وداره به ملت خوش میگذره و ما خبر نداریم.بد بختیمون اینه که پول هم نداریم که از این سرزمین کفر و فساد فرار کنیم.مسوولین محترم ،دارن تو کشور های خارجی عشق و حال میکنن و با جوونی ما بازی!!!!؟؟؟

  [پاسخ]

 67. پری گفت:

  این مملکت جایی برای ادم های باسواد خوش فکر روشن فکر نداره پارتی داری خوندن ونوشتن بلد نباشی بسم الله

  [پاسخ]

 68. پری گفت:

  به کجا چنین شتابان
  مملکت ما رو به نابودی ست وقتی جوونای مملکت ایقد نا امید هستن تو این گرونی چطو تشکیل خانواده بدن

  [پاسخ]

 69. من گفت:

  من تازه فارغ التحصیل شدم.خیلی دنبال کار گشتم .تو این اوضاع گرونی با ۸ ساعت کار در روز میخوان ۱۵۰ تومن بندازن کف دست آدم!!!! من ترجیح میدم بیکار بمونم تا با لیسانس مهندسی آی تی برم منشی مغازه بشم.حالا هی برن بگن انرژی هسته ای.مسئولینی ک تو حال امروز خودشون موندن چطور ب فکر فردای ما هستن آخه؟؟

  [پاسخ]

 70. رامین گفت:

  کسی که قراره بهمون کاربده خداست.نه فلان مسئول بهمان رئیس.فقط تلاش باید کنیم از نظر علمی قوی بشیم وچنگ بزنیم به ریسمان خدا.اینا کی باشن که واسه ما کار بدن.راهتونو گم نکنید

  [پاسخ]

 71. 66 گفت:

  همینی که هست
  اگه ما بشکنیم مشکل از خودمون بوده نه این مملکت لجن مال شده

  [پاسخ]

 72. م-الف گفت:

  با سلام و احترام
  به مسولین محترم بفرمایید فقط راهکاردادن و پیشبینی کردن کافی نیست .باید در تصمیم گیری جدی بود و مشکلات جوانان را اساسی حل کرد چرا که مشکل بی کاری انواع فقر را به دنبال دارد.با تشکر از توجه تمام مسولان محترم

  [پاسخ]

 73. بدبخت گفت:

  با مدرک کارشناسی ارشد دو سال در یک شرکت خصوصی مدیر فنی بودم به علت تعطیل شدن شرکت بیکار شدم دو ماه دنبال کار گشتم تا تو یک شرکت به عنوان کارگر خط تولید مشغول به کار شدم!!! حالا پس از شش ماه این شرکت هم تعطیل شد . حالا دیگه نمی دونم چکار کنم برم یه گاری دست بگیرم نون خشک جمع کنم؟

  [پاسخ]

 74. فریبا گفت:

  یادتون رفت بنویسید ۸ و نیم میلیون بیکاره بدون پارتی. اونایی که پارتی دارن مشکلی ندارن که با سیکل جای مهندسو میگیرن

  [پاسخ]

 75. رسول گفت:

  وای وای ، باز هم خطر فقر متفکران فقیر
  واقعا ما در جامعه ای زندگی میکنیم که سیاست مملکت اینه که مردا باید بیکار باشن و صبح تا شب دنبال کار بگردن و سایت رسمی کشور که امار بیکاری جوانها رو به دست میاره نگران دختران باشن، هزار افسوس به ایران،روزگاری ایران رو با کار کردن مرداش میشناختن حالا دیگه من جوان۲۸ساله با لیسانس حسابداری نامرد روزگار خطاب میشم، چرا ؟چون که کاری ندارم !چرا ؟چون که بدون سابقه کار هیچ جایی بهم کار نمیدن/شرمنده خودم و نامزدم هستم که کار ندارم ای ای مردم به دادم برسید ، نامزدم میگه تا کار نداشته باشی ازدواج نمیکنیم ، مردی به کاره چون ریشه جوان مردی هست ، برسید به داد دلم ، دردم از یار است و درمان هم از او،تا حالا بیشتر از ۲۰تا شرکت رفتم برای کار که همشون سابقه کار میخواستن،پشیمون از روزی که برگه ای با امید گرفتم دستم و رسانه ها نشونم دادن و حالا شرمنده دوستام هستم که نامرد صدام میکردن ای دولت بیا و ما را مرد کن،به شرافت امام حسین قسم دیروز رفتم یه اداره برای کار اداری طرف گفت که شما بهتون نگفتن که توی روز بارونی و یکشنبه و چهارشنبه توی این اداره برای کار نیاید به خدا اگر کارم گیرشون نبود میگفتم که اون پولی که میبری سر سفرت حروم هست اخه پشت کامپیوتر توی اداره دولتی اهنگ دانلود میکنن و اس ام اس عاشقانه برای زنشون میفرستن اینه شایسته سالاری ، این هست اون لایحیه ای که ۸۰درصد بر اساس شایسته سالاری ادارات و سازمانها دولتی و خصوصی ثبت نام کنن و ۲۰درصد بر اساس آزمون علمی باشه. برس به داد این جوان های مملکت همه نابود شدیم ،شما خودتون قضاوت کنید من دهنم رو میبندم و۷۰سال بیشتر عمر نمیکنم ، برید و به فکر اون دنیاتون باشید . البته من دین ندارم ولی شما که دین دارید کاری بکنید برای جوانهایی مثل من که همون۲۰میلیونی هستن که بهتون رای دادن

  [پاسخ]

 76. شهریار گفت:

  لیسانس الکترونیک دارم دو ساله دنبال کار مناسب هستم
  همه جا حرف از سابقه کار می زنن – ای خدا به همه جوونا کمک کن

  [پاسخ]

 77. ناشناس گفت:

  دیروز با بابام دعوام شد ,بیچاره بابام که گناهی نداره مملکت مشکل داره , چیکار کنیم ما هم از بیکاری به زمین و زمان گیر می دیم!

  [پاسخ]

 78. مهدی گفت:

  دیگه وقتی انرژی هسته ای از مردم مهمتر بشه وضعیت همینه دیگه
  حالا بیکاری جای خود داره هرروز هم داره اجناس قیمتش بالاتر میره
  خدا از سرتون نگذره

  [پاسخ]

 79. نواب گفت:

  اول پارتی دوم سابقه کار بالا اخه جوانی که تازه تحصیلات را تمام کرده اینها را از کجا بیاره

  [پاسخ]

 80. ایرانی بیکار گفت:

  منم با محمد موافقم باید رفت تا نجات پیدا کرد
  تو ایران مردن هم امکان پذیر نیست حداقل ۵-۶میلیون پول میخواد
  افسوس که کشوری با این ثروت و فرهنگ غنی نه چیزی از ثروتش مونده نه از فرهنگش
  غرق در فقر و فساده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 81. آیدا گفت:

  با این قسمت خیلی خیلی موافقم
  «می گوید: هر جا که برای کار می روم فرم می دهند و می گویند پرکن، تماس می گیریم اما هیچ خبری نمی شود.»
  در ضمن اکثراً سابقه کار هم میخوان …

  [پاسخ]

 82. یه نفر بیکار گفت:

  این موج جمعیت همون متولدین ۶۰ تا ۶۵ هستند که از همون لحظه تولد با این کاستی ها روبرو بودند. اما جالب اینجاست، با اینکه یه بار کشور ما انفجار جمعیتی و عواقبشو تجربه کرده، الان دوباره دارن میگن کشور ما باید بجای ۷۵ میلیون ۱۵۰ میلیون نفر بشه و فرزند بیشتر رو تبلیغ میکنن.

  [پاسخ]

 83. nashenas گفت:

  Agha koshtin mamlekato.aghaye rohaniye kelid dar, taze yekar peyda karde bodam dashtam ezdevaj mikardam, bikaram kardi

  [پاسخ]

 84. نازنین آرام گفت:

  سلام… امیدی به خوب شدن این وضعیت ندارم…. با وجود داشتن مدزک کارشناسی ارشد روزانه از یک دانشگاه دولتی معروف میخوام برم آرایشگر بشم اکر اونم بشه.جلو تمام فامیل و خونواده ام سر خورده میشم.همین الان مسخره ام میکنند.حالم از قفسه کتابهایم بهم میخورد.داداشم دانشگاه نرفته بیکاره میگه الان فرق من و تو چیه؟حداقل خرج تحصیل رو دست خودم نذاشتم.امیدی نیست که پایان این شب سیه صبح سپیدی باشد چه بسا خشک سالی ای عظیمتر باشد….
  خوش به حال قشر بخور و نفهم کشور و دولت ما….

  [پاسخ]

 85. محمد گفت:

  تنها راهش اینه از این سرزمینه دروغ و طاعون زده فرار کرد.
  باید رفت. برای بزرگتر شدن و عزیز شدن باید رفت.
  من یکی اگر برم جنازمم تو این آب و خاک وصیت میکنم بر نگردونن!

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *