خانه » اطلاعیه های مهم » موج جدید بحران بیکاری جوانان

موج جدید بحران بیکاری جوانان

متن آگهی:

موج جدید بحران بیکاری جوانان/ هشدار روحانی درباره وضعیت ۱٫۳ میلیون نفر

مهر نوشت:

یکی از مهمترین مسائل و موضوعاتی که در طول حداقل یک و نیم دهه اخیر برای خانواده ها به وجود آمده، بحران بیکاری جوانان و به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی است. دولت های گذشته با وجود انجام برخی تلاش ها و سرمایه گذاری ها در این باره به دلیل آنچه که از آن به عنوان اجرای برنامه های ناهماهنگ و بی هدف نام برده می شود، نتوانستند در زمینه مهار نرخ بیکاری جوانان به ویژه تحصیل کرده های دانشگاهی موفق باشند.

این موضوع در آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نیز قابل مشاهده است، به نحوی که در دوره ۸ ساله فعالیت دولت های نهم و دهم فاصله نرخ بیکاری جوانان و نرخ عمومی بیکاری در کشور حداقل ۱۰ درصد بوده است که فاصله قابل تاملی محسوب می شود.

نرخ بیکاری جوانان ۲ برابر بیکاری عمومی

به عبارت ساده تر در حالی که به نظر می رسد کارجویان تحصیل کرده باید شرایط مناسب تری را برای ورود به بازار کار کشور داشته باشند، اما آمارها می گویند چنین نیست و هجوم دهه های اخیر جوانان به دانشگاه ها و دریافت مدارک گوناگون تحصیلی نتوانسته است کمک چندانی به آنها در ورود به عرصه بازار کار کشور داشته باشد که البته این مسئله مربوط به همه تحصیل کرده ها نیست و افراد بسیار زیادی نیز اگر وارد دانشگاه نمی شدند، امروز نمی توانستند در جایگاه های مناسب شغلی قرار بگیرند.

در دولت های سابق معمولا ناهماهنگ بودن آموزش های تئوریک دانشگاهی با نیازهای بازار کار، بی توجهی به رشته های مورد نیاز جامعه، تربیت صرف دانشجو بدون ظرفیت سنجی، جزیره ای عمل کردن دانشگاه ها و تمرکز بر روی پذیرش دانشجوی بیشتر از روش های گوناگون بدون اینکه بررسی شود بازار کار به چه نوع آموزش هایی نیازمند است و همچنین فقدان مهارت انجام کار از سوی فارغ التحصیلان دانشگاهی؛ به عنوان مهم ترین دلایل بیکار ماندن هزاران فارغ التحصیل دانشگاهی کشور نام برده می شود.

دلایل بیکار ماندن فارغ التحصیلان

طبق آمارهای موجود در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۱ از مجموع ۲٫۶ تا ۳ میلیون بیکار کشور، ۱٫۷ تا حدود ۲٫۲ میلیون نفر در سنین ۱۵ تا ۲۹ سال قرار داشته اند. به عبارت دیگر، کشور در ۸ سال گذشته در پیک تقاضای کارجویان برای کار قرار داشته و طبق گفته کارشناسان، فشار تقاضا برای ورود به بازار کار تا حداقل نیمه دهه ۹۰ نیز ادامه خواهد یافت.

حسن روحانی رئیس جمهوری در ماه های گذشته در خلال اعلام برنامه های خود برای اداره کشور، موضوع بیکاری جوانان را نیز مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد می توان در قالب یک برنامه دقیق و عملیاتی به وضعیت بیکاری جوانان پایان داد.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به تازگی اعلام کرده است ۴۳ درصد کل متقاضیان کار کشور فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و کشور هم اکنون با بحران بیکاری فارغ التحصیلان مواجه است. به بیان دیگر، از حدود ۳ میلیون نفر بیکار اعلام شده در پایان سال ۹۱، چیزی حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارنفر آن از جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی تشکیل می شود که متاسفانه باید گفت این میزان دانشگاهی جامانده از بازار کار کشور، در واقع چیزی جز بحران بیکاری به معنای کامل نخواهد بود.

روحانی: اگر بیکاری حل نشود…

علاوه بر سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که هشداری است درباره بحران بیکاری جوانان، رئیس جمهور نیز در روزهای گذشته بار دیگر مسئله مهم بیکاری جوانان را به عنوان یک معضل داخلی کشور یادآور شد و گفت: توجه به آموزش و پرورش و مدارس باید را در وهله اول و رسیدگی به وضعیت بیکاری کشور در مرحله دوم از اولویت‌های کاری در خصوص تدوین سند مهندسی فرهنگی کشور قرار گیرد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تا زمانی که مشکل بیکاری در کشور حل و فصل نشود، هیچ یک از تصمیمات فرهنگی امکان تحقق نخواهد داشت و این در حالی است که ما در کشور با پدیده بیکاری جوانان تحصیلکرده نیز روبرو هستیم.

با این وجود، همچنان اشتیاق ده ها هزار جوان برای ورود به دانشگاه ها در کشور وجود دارد. متاسفانه آنچه که به بیکاری جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها دامن می زند اولا بی توجهی قریب به اتفاق آنها به تلاش برای کشف نیازهای واقعی بازار کار شامل پوشش ضعف ها و فراگیری مواردی که برای ورود به بازار کار در رشته ای که درس می خوانند به آنها کمک کند و دوما اینکه اغلب برای توانمند کردن خود در برابر سایر رقبا علاوه بر گذراندن مباحث تئوریک دانشگاهی تلاش دیگری صورت نمی گیرد که می توان به عنوان نمونه به فراگیری مهارت در کار با کامپیوتر، یادگیری حداقل یک زبان خارجی در زمان تحصیلات دانشگاهی و همچنین شرکت در دوره های مهارت آموزی فنی و حرفه ای اشاره کرد.

جدول ۸ ساله بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال 

نرخ‌بیکاری‌عمومی نرخ‌بیکاری‌جوانان تعدادبیکاران‌جوان سال
۱۱٫۵ ۲۰٫۶ ۱۹۲۶۸۹۶ ۸۴
۱۱٫۳ ۲۰٫۸ ۱۹۱۳۶۱۷ ۸۵
۱۰٫۵ ۲۰ ۱۸۰۳۹۸۲ ۸۶
۱۰٫۴ ۲۰٫۴ ۱۷۴۷۳۳۶ ۸۷
۱۱٫۹ ۲۲٫۱ ۱۹۲۲۹۸۰ ۸۸
۱۳٫۵ ۲۵٫۵ ۲۱۹۶۲۳۳ ۸۹
۱۲٫۳ ۲۴ ۱۹۱۰۰۷۲ ۹۰
۱۲٫۲ ۲۴٫۵ ۱۹۷۳۸۱۷ ۹۱
کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۲۵ دیدگاه تاکنون.

 1. م م گفت:

  دوونبال چی میگردید؟! کاررر
  نچرخید ک ما چرخیدیم یافت می نشود.کارشناس ارشد عمرانم سال۸۷،ماهی یک ونیم میگرفتم الان بیکارم.نه پروژه ای نه کاری نه امیدی نه پارتی ای وهزارویک نه دیگه

  [پاسخ]

 2. سعید گفت:

  نسل ما نسلی است که از حداقل های عدالت هم چیزی ندید. میلیون ها جوان مردم بیکار هستند و خرجی روزانه خودشان را هم ار پدرشان می گیرند. آن وقت آقایان داد سخن می دهند که جوانان ازدواج کنند و چهار پنج تا فرزند هم (ترجیحاً پسر!) بیاورند تا جمعیت ایران فلاکت زده به ۱۵۰ میلیون برسد که اگر جنگ شد سرباز کم نیاورند …
  خدایا مرگ مرا برسان که از دنیای بی خیرت خسته شده ام …

  [پاسخ]

 3. مصطفی گفت:

  برید خارج از کشور

  [پاسخ]

 4. ن گفت:

  بخدا انگیزه ای برای رفتن به دانشگاه نیست،دوساله مدرک گرفتم و بیکارم اگه قرار باشه این وضعیت به گفته آقای روحانی تا نیمه دهه ۹۰ طول بکشه که دیگه سن استخدام ما تموم شده !!!!! بیچاره بچه های دهه۶۰

  [پاسخ]

 5. nina گفت:

  یعنی به نظرتون بدبختی بزرگتر از اینم میشه با فوق لیسانس و معدل الف ۲ سال بیکار تو خونه نشسته باشی که هر کی هم میبینتت سرزنش و مسخره میکنه؟

  [پاسخ]

 6. مهران گفت:

  زنده باد کرمانشاه -شهر بیکاران – نرخ بیکاری در کرمانشاه ۵۲ درصد-زنده باد کرمانشاه

  [پاسخ]

 7. حسين گفت:

  خوبه شما جوون هستید ما که ۲۹ سال داریم بیکاریم رفیقم هم داره دکتری دانشگاه تهران میخونه به آینده امیدی نداره. فکر کنم که عبارتی سرکار بودیم.

  [پاسخ]

 8. mm گفت:

  وای تو را خدا آقای روحانی شما ۱فکری به حال ما بیکارهای فارغ التحصیل دانشگاهی بکنید خسته شدیم از بس سرزنش شدیم…

  [پاسخ]

 9. غضنفر گفت:

  دوستــــــــــــــــــــــان دوستــــــــــــــــــــــــان دوستــــــــــــــــــــــــان
  برید از زندگی کوفتی تون لذت ببرید!؟!؟ کار میخواید چیکار؟!؟! بیکاری بهترین شغل در ایران ماست!؟!؟!؟! مگه فک کردید اکثر اینایی که شغل دارن، چلنجر میفرستن هوا؟!؟! نه باباجون، همشون یا در حال فسقل زدن هستن، یا در حال وراجی کردن با تلفن هستن یا دنبال یه راهی برای از زیر کار در رفتن هستن

  [پاسخ]

 10. Hamid گفت:

  آمار فارغ التحصیلان بیکار در استان های شمالی رو در یابید مخصوصا استان گیلان که روز بروز جمعیتش کاهش پیدا میکنه
  مسئولین نظام فقط استاندار عوض میکنند و در مواردی هم جلوی استاندارها و مسئولین موفق رو میگیرن واقعا چرا؟؟؟
  خیلی مسخرست که هر از چند گاهی رسانه های محلی از ایجاد اشتغال سخن میگن (مشاغل خانگی و صنایع دستی و امار گردشگران بی پول)
  همه ی طرحها وپروژه ها نیمه کار رها میشه
  این همه ثروت تو این شمال داریم اما همش بلااستفاده مونده
  چقدر از این سیاستمدارهای بی مسئولیت بکشیم
  کم مونده مردم از دین هم دست بکشند.

  [پاسخ]

 11. لیلا گفت:

  والله منم دوست داشتم و هنوز هم دوست دارم که مهارت های مختلفی مثل زبان خارجی و یا تخصص کامپیوتری خاصی که به درد بخوره و بتونم باهاش کار پیدا کنم رو یادبگیرم ولی متاسفانه مسئولین محترم به این نکته توجه ندارند که ما جوانان دهه شصتی اکثرا در خانواده های پرجمعیت زندگی می کنیم که تامین هزینه کلاس های آموزشی برای این مهارت ها از عهده پدر مادرها خارج است. در شرایطی که جوان کاری هم پیدا نمی کند تا حداقل کمی استقلال مالی داشته باشد و بتواند توانایی های خود را افزایش دهد چاره چیست؟

  [پاسخ]

 12. زهرا گفت:

  درسته آقا سجاد این اصلا آمار واقعی نیست..
  امیدوارم اوضاع از این بدتر نشه

  [پاسخ]

 13. سجاد گفت:

  نرخ بیکاری بدتر از این آماری هستش که ارائه شده، طبق تعریف آقای احمدی نژاد کسی که در هفته دو ساعت فعالیت داشته باشه شاغل محسوب میشه و خیلی موارد دیگه…، تعریف علمی کار هم اینه که با حداقل (حداقل) درآمد بتوان وضعیت معیشت خانواده را تامین کرد. اینکه تعاریف همدیگر را نقض میکنند یک طرف این که چند میلیون جمعیت شاغل ما هم کارشان کار نیست یکطرف. این که جمعیت با این وضعیت تشویق به زاد و ولد میشوند هم….

  [پاسخ]

 14. vahid گفت:

  اقا این چه وضعیه چرا یکی به داد ما دهه شصتیا نمیرسه با هزار بدبختی درس خوندیم الانم بیکار.

  [پاسخ]

 15. الی گفت:

  حسین:
  افرررین به این افکار بلند و معقول شما اقا حسین….!
  منتظر باش که خانوما برن کنار تا تو بیای کار کنی…

  [پاسخ]

 16. حسین گفت:

  سلام. اگه خانم‌ها رو از اشتغال باز می‌داشتند و به جای آن اشتغال رو به آقایان می‌سپردند، مشکل بیکاری حل می‌شد. دقیقاً چیزی که قرآن می‌گه و کشورهای عربی هم رعایت می‌کنند.
  ما که امیدمون اینه یه جا زن بگیریم که زن‌مون شاغل باشه

  [پاسخ]

 17. مهدی از رفسنجان گفت:

  سلام…
  دستای خوبم درسته که کار پیدا کردن سخته و بقول شما دست نیافتنی.ولی کار نباید سراغ ما بیاد.ما باید بریم دنبال بگردیم.با نشستن پشت کامپیوتر و اینترنت هیچی دستگیرتون نمیشه.پس هیچوقت امیدتونو از دست ندید.یادتون باشه جوینده یابنده است. اینو بدونین خدا هیچکاری رو بی جواب نمیزاره.
  در ناامیدی بسی امید است/پایان شب سیه سپید است.
  ممنون.

  [پاسخ]

 18. reza گفت:

  نقل قول از بهاره:
  تورو خدا یکاری بکنین من ۲۴سالمه تازه فوق لیسانسمو گرفتم افسرده ی افسدم
  حتی نمیتونم برم فروشندگی کنم چون بهم مبخندن میگن یعنی فوق لیسانس گرفتع

  بهاره جان بخدا منم ۲۵ سالمه فوق لیسانس مدیریت اجرایی دارم.
  لیسانس مهندسی صنایع.سربازی هم معاف شدم.
  اما هیچ جایی کار برام نیس اگرم باشه نهایتش دویست سیصد تومن
  تازه تمامی دوره های کامپیوترم گذروندم و تسلط دارم.
  حالا من چی باید بگم.
  آقایون . مسئولین محترم تورو قران یه کاری برای ما بکنین.

  [پاسخ]

 19. سپیده گفت:

  سلام دوستای خوبم
  خیلی دلم میخواد مثبت نگاه کنم ولی بقرآن باید معجزه بشه آخه با ۳۲ سال سن برا یه دهه شصتی با مدرک فوق لیسانس کجا میشه کاری کرد؟
  دوستای خوبم خیلی وقته دیگه کار از کار گذشته…………….

  [پاسخ]

 20. sara گفت:

  دیگه افسرده شدم به خدا
  با کلی امید درس خوندم و هیچ وقت فکر ازدواج و این حرفا نبودم چون میخواستم استقلال مالی داشته باشم روزایی بود که به دخترای فامیل میگفتم درس بخونین ازدواج همیشه امکانش هست
  حالا که لیسانس گرفتم و دو ساله دنبال کار میگردم بعضی وقتا حس میکنم اونی که ضرر کرده منم نه اونا چون این شرایط بیکاری حداقل ۱۰ سال تو همین روال خواهد بود و من جوونیم و از دست میدم لحظه به لحظه گذر زمان رو سریعتر از قبل احساس میکنم گاهی گریم میگیره دیگه ارزشی هم بین خونوادم ندارم و در نتیجه دارم اعتماد به نفسم و از دست میدم

  [پاسخ]

 21. یاسمن گفت:

  خسته شدیم ولی نا امید نه!
  به امید روزی که خبر های خوشی بشنویم وحتی یکنفر بیکار نباشد،
  من منتظرم

  [پاسخ]

 22. صبا گفت:

  سلام . توروخدا به فکر دهه شصتیها هم باشین ، ما بچه های جنگیم ، خیلی مظلوم واقع شدیم ، بهمون میگن نسل سوخته ، خب گناهداریم ، این همه درسهای سخت و با هزار و یک مشکل خوندیم ، دست آخرش هیچ نتیجه ای نگرفتیم ، تو رو خدا فارغ التحصیلان رشته ریاضی رو در یابید ، همشون بچه های خیلی زرنگ و درس خونی بودن ، ازهده همه کارهای اداری هم بر میان . توکل بر خدای خوبمون …

  [پاسخ]

 23. مینا گفت:

  سلام
  موج قبلی مگه نشست کرده که موج جدید بیکاری اومده ما موج قبلی ها رو دریابید

  [پاسخ]

 24. مسیحا گفت:

  سلام
  اگر آگاه به مشکلات بیکاری هستید حداقل طرح مهرآفرین رو آزاد کنید که کمی مشکلات حل بشه.من برای ایرنا قبول شدم و مصاحبه دادم ولی ۷ ماهه که جلوش رو گرفتن؟؟!!!!!
  فوق لیسانسم و بیکار مستأجر و به تازگی صاحب بچه هم شدم.شما بگید من چکار کنم؟
  راستش دیگه خانمم از به دست گرفتن کتابم کم کم بدش میاد میگه وقتی درس به کارت نمیاد دیگه دنبالش نرو اما من میگم خدا بخواد به نتیجه میرسه .امیدوارم که برسه. ممنون.

  [پاسخ]

 25. بهاره گفت:

  تورو خدا یکاری بکنین من ۲۴سالمه تازه فوق لیسانسمو گرفتم افسرده ی افسدم
  حتی نمیتونم برم فروشندگی کنم چون بهم مبخندن میگن یعنی فوق لیسانس گرفتع

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *