خانه » اطلاعیه های مهم » تصویب لایحه «کاهش ساعت کاری زنان» در دراز مدت به ضرر زنان است

تصویب لایحه «کاهش ساعت کاری زنان» در دراز مدت به ضرر زنان است

متن آگهی:

یک فعال حوزه زنان گفت: تصویب قوانینی مانند لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل در آینده نزدیک و دراز مدت به ضرر حضور آنان در بازار کار و استخدام آنان خواهد بود.

شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: ایجاد تسهیلات برای زنان شاغل همواره مورد حمایت فعالان حوزه زنان بوده است؛ البته به شرطی که این کار در دراز مدت به نفع آنان باشد و خود به عنوان مانعی برای اشتغال و فعالیت آنان در بازار کارعمل نکند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است چنین قوانینی با بررسی‌های دقیق و کارشناسانه تدوین و در دستور کار قرار گیرد، در ادامه گفت: در زمینه لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل پیش‌بینی می‌کنم که در کوتاه مدت از آن استقبال شود و به زنان مشمول این لایحه در حل مشکلاتشان کمک کنند؛ اما در دراز مدت به عنوان مانعی در عرصه اشتغال و استخدام آنان عمل خواهد کرد.

این عضو ائتلاف اسلامی زنان تاکید کرد: با توجه به اینکه زنان مشمول لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل (زنان سرپرست خانوار یا دارای فرزند زیر هفت سال یا معلول یا دارای همسریا فرزند مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج) به درآمد ناشی از کار خود به شدت نیازمند هستند، باید راهکارهایی اتخاذ شود که به نفع آنان باشد و در نهایت به حذف آنان از عرصه اشتغال منجر نشود.

مولاوردی اضافه کرد: در مقطعی به مسائلی پرداختیم که بتواند در جهت حل پارادوکس حضور اجتماعی زنان و مسئولیت خانوادگی به زنان شاغل کمک کند. ساعت کار منعطف و شناور زنان – که در بسیاری از کشورهای دنیا به خوبی تجربه شده است، راه‌اندازی مهدکودک در کنار ادارات و سازمان‌ها تا زنان شاغل بتوانند به کودکان زیر هفت سال خود دسترسی داشته باشند، از جمله این موارد بود.

وی یادآور شد: لازم است با توجه به نیاز زنان شاغل از جمله زنان سرپرست خانوار به درآمد خود، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که تصویب قوانین موجب وارد شدن زیان به خود و خانواده آنان نشود.

مولاوردی در پایان درباره طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» نیز اظهارکرد: به نظر می‌آید که این طرح در کنار برخی سیاست‌های دیگر نشان‌دهنده وجود اراده‌ای برای خانه‌نشین کردن زنان و محروم کردن نیمی از سرمایه‌های انسانی کشور است. حضور اجتماعی زنان بیش از آنکه نیاز آنان باشد، نیاز اجتماع است و جامعه‌ای که نتواند در مسیر رشد خود از تمام ظرفیت‌ها و سرمایه‌های انسانی خود استفاده کند، به طور قطع از جوامعی که ازاستعدادهای خود به صورت بهینه بهره می‌برند، عقب خواهد ماند.

یک فعال حوزه زنان گفت: تصویب قوانینی مانند لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل در آینده نزدیک و دراز مدت به ضرر حضور آنان در بازار کار و استخدام آنان خواهد بود.<br>
شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: ایجاد تسهیلات برای زنان شاغل همواره مورد حمایت فعالان حوزه زنان بوده است؛ البته به شرطی که این کار در دراز مدت به نفع آنان باشد و خود به عنوان مانعی برای اشتغال و فعالیت آنان در بازار کارعمل نکند.<br>
وی با تاکید بر اینکه لازم است چنین قوانینی با بررسی‌های دقیق و کارشناسانه تدوین و در دستور کار قرار گیرد، در ادامه گفت: در زمینه لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل پیش‌بینی می‌کنم که در کوتاه مدت از آن استقبال شود و به زنان مشمول این لایحه در حل مشکلاتشان کمک کنند؛ اما در دراز مدت به عنوان مانعی در عرصه اشتغال و استخدام آنان عمل خواهد کرد.<br>
این عضو ائتلاف اسلامی زنان تاکید کرد: با توجه به اینکه زنان مشمول لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل (زنان سرپرست خانوار یا دارای فرزند زیر هفت سال یا معلول یا دارای همسریا فرزند مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج) به درآمد ناشی از کار خود به شدت نیازمند هستند، باید راهکارهایی اتخاذ شود که به نفع آنان باشد و در نهایت به حذف آنان از عرصه اشتغال منجر نشود.<br>
مولاوردی اضافه کرد: در مقطعی به مسائلی پرداختیم که بتواند در جهت حل پارادوکس حضور اجتماعی زنان و مسئولیت خانوادگی به زنان شاغل کمک کند. ساعت کار منعطف و شناور زنان – که در بسیاری از کشورهای دنیا به خوبی تجربه شده است، راه‌اندازی مهدکودک در کنار ادارات و سازمان‌ها تا زنان شاغل بتوانند به کودکان زیر هفت سال خود دسترسی داشته باشند، از جمله این موارد بود.<br>
وی یادآور شد: لازم است با توجه به نیاز زنان شاغل از جمله زنان سرپرست خانوار به درآمد خود، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که تصویب قوانین موجب وارد شدن زیان به خود و خانواده آنان نشود.<br>
مولاوردی در پایان درباره طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» نیز اظهارکرد: به نظر می‌آید که این طرح در کنار برخی سیاست‌های دیگر نشان‌دهنده وجود اراده‌ای برای خانه‌نشین کردن زنان و محروم کردن نیمی از سرمایه‌های انسانی کشور است. حضور اجتماعی زنان بیش از آنکه نیاز آنان باشد، نیاز اجتماع است و جامعه‌ای که نتواند در مسیر رشد خود از تمام ظرفیت‌ها و سرمایه‌های انسانی خود استفاده کند، به طور قطع از جوامعی که ازاستعدادهای خود به صورت بهینه بهره می‌برند، عقب خواهد ماند.
اطلاعیه قبلی
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: کلیات طرح کاهش ساعت کاری زنان شاغل در این کمیسیون تصویب شده است.

ایرج عبدی در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود: نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی هفته گذشته به بررسی کاهش میزان ساعت کاری زنان شاغل که دارای مشکلات و شاخصه‎های مشخص هستند پرداخته و کلیات طرح کاهش ساعت کاری زنان شاغل را تصویب کردند.وی بیان کرد: جزئیات طرح مذکور در جلسات بعدی بررسی خواهد شد.

نماینده مردم خرم‎آباد در مجلس ادامه داد: همچنین در این جلسه کلیات طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران تصویب شد.

عبدی اضافه کرد: طرح احیای سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی بوده و کلیاتش به تصویب رسیده است.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۶ دیدگاه تاکنون.

 1. نام شما گفت:

  هر خانمی که متاهل باشه صاحب فرزند هم باشه موافق این طرح است هیچ کس نمی تواند شرایطش را درک کند که با وجود کار بیرون با یک روز تعطیلی چه مشکلاتی دارند.مخالفین نفسشان از جای گرم می آید

  [پاسخ]

 2. یلدا گفت:

  برای خانومایی که از این طرح استقبال می کنن واقعا متاسفم که اینقدر کوتاه نظر هستند.فقط تاسف.

  [پاسخ]

 3. الناز گفت:

  نه این که خیلی به ما کار میدادن حالا دیگه هیچی!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 4. صدف گفت:

  این طرح داره در واقع دست خانومارو از پستهای میدیریتی که نیاز به کار تمام وقت دارن کوتاه میکنه و فقط خانومارو میخواد در حاشیه قرار بده. حالا از ما گفتن. من که ناراضی ام

  [پاسخ]

 5. سارا گفت:

  واقعا خانمها باید ساعت کاریشون کمتر از اقایون باشه -چون اونا تازه میرن یه شیفتم خونه کار دارن.باید شامل تمام خانمهای متاهل و مجرد با شرایط خاص بشه

  [پاسخ]

 6. golshargh گفت:

  با سلام
  منظور از زنان شاغل که دارای مشکلات و شاخصه‎های مشخص هستند چیست؟ آیا این طرح شامل همه بانوان شاغل در شرکت های خصوصی و دولت می گردد؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *