خانه » دسته‌بندی نشده » راهنمای تهیه خوراک با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی

راهنمای تهیه خوراک با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی

متن آگهی:

راهنمای تهیه خوراک با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی

یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد. قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.

 

 •  عنوان خبر:  چگونگی تهیه غذا با حقوق ۴۸۷ هزار تومانی

——————————————————————————————————————————-

 متن خبر
«یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد./ قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.»

هفتهٔ گذشته حداقل مزد سال ۹۲ در شورای عالی کار تصویب شد. مطابق مصوبهٔ این شورا، مزد کارگران با ۲۵ درصد افزایش به ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان رسید.

به گزارش ایلنا، این افزایش ۲۵ درصدی در حالی اتفاق می‌افتد که نرخ رسمی تورم به روایت بانک مرکزی ۳۱/۷ درصد است. البته برخی مقامات کارگری بر این باورند که نرخ تورم در سبد معیشت خانوار کارگری به ۱۵۰ درصد نیز می‌رسد.

در چنین شرایطی گروه کارگری ایلنا لازم دید با مقایسهٔ دستمزد دریافتی کارگران در سال آتی و هزینهٔ «خوراک حداقلی» یک خانوار ۴ نفره، تصویری از زندگی کارگران در سال آینده (حتی در صورت تثبیت تورم) در مقابل چشم مردم و مسئولان قرار دهد.

با نان و پنیر چطور می‌گذرد؟

«نان و پنیر»، خوراکی حداقلی و از ساده‌ترین وعده‌های غذایی محسوب می‌شود. اگر یک خانوار ۴ نفره بخواهند وارد یک دوره ریاضت اقتصادی شوند و یک ماه تمام در هر ۳ وعدهٔ غذایی، تنها نان و پنیر بخورند با این فرض که به صورت روزانه ۶ عدد نان سنگگ و یک بسته پنیر سفید مصرف شود، باید بالغ بر ۲۳۴ هزار تومان هزینه کنند.

قیمت یک بسته پنیر سفید در بازار در کمترین حالت ۴۲۰۰ تومان است و تهیهٔ هر عدد نان سنگک ۶۰۰ تومان هزینه بر می‌دارد بنابراین هر روز برای سه وعده غذای یک خانوار چهار نفره (متوسط خانوار طبق قانون کار) ۷۸۰۰ تومان خرج می‌شود. این مبلغ در یک ماه به ۲۳۴ هزار تومان می‌رسد که تقریبا نصف حقوق دریافتی کارگران است.

این در حالی است که اخیرا یکی از روسای سه تشکل کارگری کشور از آمار ۵۷ درصدی کارگرانی که با حقوق کمتر از مصوبهٔ شورای عالی کار مشغول به کارند خبر داده است. شاید اگر چنین آماری به مسئولان ارائه شود در مورد مزایای «نان و پنیر» به عنوان یک وعدهٔ غذایی سالم سخنرانی کنند.

با املت چطور؟

حال بیایید فرض کنیم یک خانوار ۴ نفری بخواهند در تمام ماه، تنها «گوجه و تخم مرغ» یا اصطلاحا‌‌‌ همان «املت گوجه» بخورند. با این فرض که به صورت روزانه یک کیلو گوجه فرنگی و ۱۲ عدد تخم مرغ (هر وعده ۴ عدد تخم مرغ – به ازای هر نفر یک عدد) مصرف شود.

هر شانه تخم مرغ به طور متوسط ۷ هزار تومان است، بنابراین قیمت یک عدد تخم مرغ نزدیک به ۲۵۰ تومان و قیمت ۱۲ عدد تخم مرغ ۴ هزار تومان می‌شود. همچنین یک کیلو گوجه فرنگی را می‌توان با قیمتی معادل ۱۷۰۰ تومان در بازار تهیه کرد. بنابراین هزینهٔ یک ماه مصرف کردن «املت گوجه» برای یک خانوار ایرانی ۱۴۱ هزار تومان هزینه بر می‌دارد.

با برنج سفید…؟

شاید کارگری تصمیم بگیرد برای خانواده‌اش زندگی «شاهانه» راه بیندازد و در تمام وعده‌های غذایی «برنج خالی» مصرف کنند. در این صورت او باید بیش از نصف حقوق دریافتی خود را هزینه کند. یک خانوار ۴ نفره به طور میانگین ۲۰ کیلو برنج در ماه مصرف می‌کند و اگر بخواهد هر ۳ وعدهٔ غذایی خود را با «برنج خالی» سر کند این میزان به ۵۰ کیلو در ماه می‌رسد.

قیمت هر کیلو برنج آن هم از نوع نامرغوب و بی‌کیفیت حداقل ۵ هزار تومان است، بنابراین هزینهٔ تهیهٔ «خوراک شاهانه» برای یک خانوار ۴ نفره در ماه به ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد.

توقف‌گاه لبخند

می‌توان این بازی را ادامه داد. می‌توان این لیست را کامل‌تر کرد. می‌توان به هزینهٔ خوراک حداقلی، هزینه‌های مهم دیگری همچون مسکن، پوشاک، تحصیل، بهداشت و… را اضافه کرد تا به نتایج تاسف باری رسید. می‌توان شورش را درآورد. مثلا با مثله کردن رقم حداقل دستمزد (که شامل ۸۰ درصد کارگران قرارداد موقت کشور می‌شود) و تقسیم آن در سایر هزینه‌های جاری زندگی، به ارقام مضحکی رسید و «دم عیدی» موجبات شادی و سرور را برای کاربران فراهم کرد.
اما حقیقتی که کارگران در سال گذشته با نوسانات دیوانه‌وار بازار ارز و طلا تجربه کردند، و آنچه با دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی و تورم لگام گسیخته به طور حتم در سال آینده تجربه خواهند کرد لبخند را بر صورت می‌خشکاند. این بازی را همین جا تمام می‌کنیم.

 

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۱۹ دیدگاه تاکنون.

 1. جلیل گفت:

  سلام
  شرکت ملی نفت که فقط اسمش ملیه پولش معلوم نیست کجاهامیره.
  با هدفمندی یارانه ها و حاملهای انرژی قیمت بنزین به قیمت جهانیش نزدیک میشه آیا دستمزد کارگر هم به نرخ جهانی نزدیک میشه؟؟؟
  اینجاست که معنی عدم وجود حقوق بشر در ایران بهتر فهمیده میشه.
  باید حداقل ۳ ماه در یکی از شرکتهای خصوصی کار کرده باشی تا بفهمی کارگر چقدر زحمت میکشه چقدر در آمد داره.
  خدایا خودت نجاتمون بده دیگه از دست آدمها کاری بر نمیاد.

  [پاسخ]

 2. طه گفت:

  سلام
  بنظر من باید تمامی خانواده ها روزه بگیرن که حداقل یه صبحنه کم شه و به حماسه اقتصادیمون برسیم

  [پاسخ]

 3. behzad گفت:

  چمن سبز پارکها اونجا موندن ولی همه میخان مرفه زندگی کنن و به فکر خوردن نان و پنیر و برنج و املت هستن.

  [پاسخ]

 4. ندا گفت:

  قیمت گوجه املت رو از کجا آوردید ۱۷۰۰ !!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینجا که گوجه کیلو ۵۰۰۰تومن شده (اهواز). حالا فکرشو کنید مایی که امسال ۱۵نفر مهمان نوروزی داشتیم با این اوضاع چی کشیدیم!!!!! بابا توروخدا مهمانی نرید خونه مردم. صله رحم مال زمون پیغمبر بود که همه چیز مفت بود نه الان که پول خونمونه! خواهشا بشینید تو خونتون فقط ۱پیامک نوروزی بدید هم یاد فامیل کردید هم کسی رو بیچاره نکردید ثوابشم بیشتره!!!!

  [پاسخ]

 5. ش گفت:

  واقعل سخته با این وضعیت جوونا هم بیکار از این سایت به اون سایت چه مجرد چه متاهل!مگه جونای بدبخت دل ندارن چطور تو این گروونی باید زیر این فشارا بیرون بیان! تا بحال این همه از لحاظ فکری بهم فشار نیومده بود!!!!!!

  [پاسخ]

 6. پیام گفت:

  سال جهاد اقتصادی وضعیتمون این شد سال حماسه اقتصادی دیگه خدا میدونه چی می خواد بشه.

  [پاسخ]

 7. همچنان امیدوار به بهبود اوضاع گفت:

  با سلام
  لطفاً یه نفر زحمت بکشه هزینه های پخت و پز و سایر ملزومات رو هم حساب کنه تا این مطلب جذاب تکمیل بشه.
  به صدا و سیما هم پیشنهاد میکنم در مورد این مسائل هم صحبت کنند.
  واقعیت های جامعه همین هاست.
  با تشکر

  [پاسخ]

 8. mania گفت:

  آخه ما اگه کار داشتیم و اینقد حقوق داشتیم که الان اینجا نبودیم؟

  [پاسخ]

 9. رضا گفت:

  خب خدا رو شکر که من بیکارم و اصلا لازم نیست به قیمت ها فکر کنم

  [پاسخ]

 10. سید محمود گفت:

  سلام
  دوست من شما خوب کاری کردی همه چیزو نوشتی ولی یکم ساده حساب کردی
  اگه املت رو روی اجاق گاز بپزیم و توی ماهی تابه روغن بریزم و اونوقت بخوایم املت رو با نون بخوریم یکمم نمک بزنیم از همه مهمتر سر سفره هم آب بیاریم می دونی این قیمتهایی که گفتی سر از کجا در میاره؟ تازه فرض رو بر این بگیر که کارفرما حق تو نخوره و تمام و کمال حقوق تو بده اونم سر موقع

  [پاسخ]

 11. محمد گفت:

  شما خیلی سطح بالا نگاه کردید اوملت غذای مهمانیها ماست برنج سفیدم مال جشن ها روزها عادی هم گوشمه پولو میخوریم با سس وام ودسر “دیرکرد همراه با قرقر زنت بچت و صاحب خونه و منت پیمان کار که ۴۰۰تومانوت بده ؟؟؟

  [پاسخ]

 12. ehsan گفت:

  قربون شکلت تخم مرغ دونه ۲۵۰میشه ۳هزارتومن!نه۴هزارتومن که به علاوه گوجه میشه ماهی۱۷۱هزارتومن نه۱۴۱هزارتومن!درضمن شماقیمت نان راهم حساب نکرده ایددرهنگام نان وپنیرشماروزانه۶نان معادل۳۶۰۰تومان حساب کرده بودیدکه به عبارتی ماهیانه میشود۱۰۸هزارتومان که جمعأاملت میشود۲۴۹هزارتومان!!!

  [پاسخ]

 13. اتحاديه كارگري كجاست گفت:

  سلام
  دمتون گرم متن جالب بود
  من هم یه نظریه بدم یه خانواده پنج نفره اگر در روز فقط شیر بخورند نیاز به پنج لیتر شیر برای هر نفر یک لیتر که دکترها هم گفتن باید خورد ما میگیم نه برای سلامتی برای زنده موندن اگر شیر پاکتی باشه میشه هر لیتر ۲۴۰۰تومان که باری یه خانواده ۵ نفره میشه ۱۲هزار تومان و در ماه میشه ۳۶۰هزارتومان اگر از این بطری هایی که معلوم نیست شیره یا نه میشه نصف این قیمت حال خودتان نظر بدید
  و یک سوال اتحادیه کارگی کجاست چطور به این نرخ راضی شدن به چه قیمتی یا بهتر بگم با چه قیمتی چه پیشنهادی بهشون شده چرا نمیان رک حرف بزنن تمام کشورها اتحادیه دارن ایران هم اتحادیه داره به این کار میگن خیانت ما هنوز منتظر نظر اتحادیه هستیم

  [پاسخ]

 14. مرضیه گفت:

  روغن یادم رفت اونم محاسبه میشه دیگه املت آب پز که نمیشه دیگه…..میشه؟؟؟؟

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ فروردین ۱ام, ۱۳۹۲ ۸:۱۵ ق.ظ:

  سلام عیدتان مبارک
  تازه املت را که خالی نمیخورن با نون میخورن

  [پاسخ]

 15. مرضیه گفت:

  واسه املت پول نان را حساب نکردهای که اگر برای هر نفر ۳نان در روز برای ۴ نفر میشود ۱۲ نان که پولش میشه روزی ۱۵۰۰تومان در ماه میشه ۴۵۰۰۰تومان که+۱۴۱۰۰۰تومان میشه ۱۸۶۰۰۰تومان به شرط اینکه اصلا مهمان نیاد

  [پاسخ]

 16. الهه گفت:

  با سلام حتی کارمند ها تو هزینه ها موندن…
  چی بگیم بی کی بگیم؟!

  [پاسخ]

 17. ایران آباد گفت:

  سلام.انشاالله همه ما در بهشت برین جا خواهیم داشت.این دنیای فانی که منزل گه خرابات و حکایات و شکایات هست ما هم که نسل بریانی!
  انشاالله پیش خدا رو سفید باشم و آه مظلومی پشت سرمون نباشه که البته نیست.چون ما، انسان های ساده، نه حق رو ناحق کردیم،نه اختلاص،نه دزدی نه دروغ و نه……..!!!!!!
  پس خوشحال باشم که ما بهشتیان تبعید شده به زمین فوتبالیم و همه باید یه جوری باهامون بازی کنن.
  انشا الله موفق باشید

  [پاسخ]

  جیمزباند پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۲ ۵:۵۱ ب.ظ:

  همش ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومن بود (کشش ندید) من حساب کردم به ۲۰ درصد سالانه بانکی سود هر ثانیه اش حقوق یک روز کارگره . میشد با این پول هر ساعت حقوق ۳۶۰۰ کارگر رو پرداخت کرد . در یک روز کامل میشد ۸۶۴۰۰ کارگر رو حقوق داد. به گمونم آخر ماه رو حساب کنیم ۲ برابر حقوق همه کارگرای این مملکت رو از سود بانکیش میشد در آورد.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *