خانه » اطلاعیه های مهم » رئیس مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری بحرانی شد

رئیس مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری بحرانی شد

متن آگهی:

عادل آذر، رئیس مرکز آمار ایران، از قرار گرفتن نرخ بیکاری کشور در «منطقه بحران‌زا» خبر داد. این مقام آماری ایران همچنین نرخ بیکاری جوانان در کشور را ۲۶ درصد اعلام کرده است.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای آذر گزارش داده است که اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، دو برابر نرخ بیکاری کل که به گفته او ۱۲.۲ درصد است باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران‌زا قرار گرفته‌ایم.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، گزارش وضعیت کار و بیکاری در ایران در جلسه هفته گذشته شورای عالی اشتغال که به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، برگزار شد، ارائه شده است.

عادل آذر در عین حال افزوده است که این آمار «بر مبنای محاسبات سال ۹۱» است.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در سراسر ایران در پایان سال ۹۱ «یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری طی دهه گذشته» محسوب شده و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در همین بازه زمانی نزدیک به ۲۶ درصد بوده که به گفته او «رقم بسیار بالایی است».

خبرگزاری مهر همچنین گزارشی از بررسی جدیدترین نرخ‌های بیکاری مربوط به ۳۹۲ شهر کشور در حوزه زنان را منتشر کرده که بر اساس آن، ۱۰۳ شهر دارای نرخ بیکاری بالای ۱۵ درصد برای زنان و ۷۷ شهر نیز دارای «بحران بیکاری» برای زنان با نرخ بالای ۳۰ درصد هستند.

بر این اساس، بهترین نرخ اشتغال زنان در شهر ماهنشان زنجان و بدترین شهرها برای جستجوی شغل توسط زنان ایلام، اندیمشک، هیرمند، جوانرود، گچساران، بندرانزلی، خرم‌آباد و اردکان با نرخ بیکاری بالای ۴۰ تا ۵۴.۲ درصد هستند.

این گزارش می‌افزاید که حتی استان تهران نیز با وجود قرار داشتن در کانون تجمع مراکز صنعتی و اداری کشور، دارای وضعیت نامناسبی برای بیکاری زنان است و در این استان نیز زنان فرصت کافی برای ورود به بازار کار پیدا نمی کنند.

وضع به گونه‌ای است که از مجموع ۱۴ شهر استان تهران ۱۲ شهر دارای نرخ نامناسب بیکاری برای زنان است و تنها دو شهر دماوند با ۱۴.۶ و شمیرانات با ۱۳.۳ درصد در وضعیت بهتری قرار دارند. متوسط نرخ بیکاری زنان در این استان ۲۱.۶ درصد است.

دولت حسن روحانی قول داده است که مشکل بیکاری در کشور را برطرف کند.

از جمله علی‌اکبر لبافی، معاون وزیر کار، روز یازدهم شهریور با ارائه جزئیات برنامه اشتغال ۱۰۰ روزه و یک‌ساله دولت حسن روحانی گفت که «با طرح‌های موجود می‌توان حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کرد».

اما علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به تازگی با اعلام منفی بودن رشد اقتصادی کشور، ایجاد اشتغال در شرایط فعلی را غیرممکن دانست.

خبرگزاری مهر در خبری که روز سه‌شنبه، ۱۲ شهریور، منتشر کرد، همچنین افزوده‌ است که وزیر اقتصاد با نامناسب دانستن شرایط اشتغال عنوان کرده‌ که «به‌زودی با ورود ۵ میلیون کارجوی تحصیل‌کرده به بازار کار و وجود ۳ میلیون نفر بیکار فعلی، بازار با ۸ میلیون تقاضا برای کار مواجه خواهد شد».

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۱۹ دیدگاه تاکنون.

 1. دکتر آذر از همشهری من لیسانس بیکاره گفت:

  با سلام خدمت شما خوانندگان محترم باید بعرض برسانم وقتی خودآقای آذز بعنوان نماینده حوزه انتخابی در پارلمان تشریف داشتن بنده به نمایندگی از طیف عظیم تحصیلکردگان بیکار به ایشان و سازمان ملی جوانان نامه جهت حل بحران اشتغال بیکاران حوزه انتخابیه تقدیم نمودم مبنی بر اینکه اولا تمام این قشر از طرف دولت ازبیمه بیکاری تا زمانی که مشغول بکار شوند برخوردارشون دوم اینکه حد اقل از دو نفر تحصیل کرده که زندگی مشترک دارند یکی شاغل شود چه در بخش دولتی یا بخش خصوصی سوم سن باز نشستگی کارمندان به ۲۵ سال در نظر گرفته بشه تا هم نیروهای جدید از زندگی فلاکت بار زودتر رها شوند وهم شاغلان قبلی فرصتی برای حیات پس از دوران بازنشستگی داشته باشند چهارم حداقل از مزایای کارمندان دولتی از جمله حق بهرمندی بدی آب وهوا سختی مشاغل در میط کار متناسب با دارندگان واجد شرایط بصورت نقدی به این طیف تا زمان اشتغال برای خرید مثل البسه یا خوراکی یا تو جیبی بخور نمیری استفاده کنند به این طیف توجه گردد پنجم نهادهی حمایتی از زوجهای تحصیل کرده برای برخورداری از مسکن کم بهره حمایت کنند یا حداقل کمک اجاره برخوردار گردند ششم حداقل از هر خانواده یک نفر ابتدا و در صورت فرصت دو نفر در مراکز کار جذب شوند تا هر خانواده برای گرفتن وام مجبور نباشد برای گرفتن یک وام اعضای بیکار آن جمله صورت خودشون را با سیلی سرخ کنند خلاصه قلم فرسایی نکنم سرتان درد می آید نتیجه یک نشست بصورت همایش طیف بیکار با دکتر در حوزه انتخابیه داشتم امان از بلند پروازی همین دکتر جان (آذر) ولی باز هم کاسه همان و آش همان خلاصه درد دل زیاد است مطمئنم که ایشان عدد بیکاری که اعلام کرده نادرست است و خودش هم خوب میداند که در این خصوص سرپوش گذاشته چون کارشه مرد عمل نیست کاش میشد در رسانه ملی با وی بصورت زنده از عملکردش در دوران نمایندگی حوزه انتخابیه نقدی مختصر بکنم تا وظیفه شناسی را به ایشان گوشزد کرده باشم واز خواب گران بیدار شود وپنبه توگوشش باشه درشون بیاره البته ما مردم حوزه جنوب اخیرا گرفتارچهار سال خون دل خوردن مجدد با نماینده فعلی هم شدیم که متاسفانه ایشان هم دست آقای دکتر را از پشت بسته و زمانی بهش مراجعه میکنی جوابی میده که خودش جسارتا شاخ در میاره کاریش نمیشه کرد کاریش نمیشه کرد بقول معروف خود کرده را تدبیر نیست مردم باید تاوان اشتباهشون پس بدن هر چهار سال یکبار یه اشتباه مردم حوزه انتخابیه ما بیشتر نمیکنن چون این خطا فقط هر چهار سال یکبار همشهریان و مردم حوزه انتخابیه جنوب دارن و چون فاصله زمانی خطا زیاد است تکرارش عادی شده ازبذل توجه شما خواننده محترم که حوصله بخرج دادی بینهایت سپاسگزارم نکته قابل تامل این دو چهره در یک دانشگاه تدریس میکنن که خود با هم رقابت در فریب دادن مردم داشتن که بتوانن از مردم نردبان درست کنن که موفق شدن !

  [پاسخ]

 2. reza گفت:

  فقط میتونم بگم خدا بداد همه ما برسه پیرشدیم رفت یکی به ما نگفت بابا!!!!
  وقتی شغل نباشه پول نیستءوقتی پول نباشه ازدواج نیستءوقتی ازدواج نباشه بچه نیستءوقتی اینا همه نباشن زندگی نباشه بهتره!

  [پاسخ]

 3. محمد گفت:

  سلام به همگی دوستان من الان ۱سال فارق تحصیل لیسانس رشته برق هستم هرچی پول آزمون استخدامی دادم شد عیدی ومعوقات و پاداش کارمندان شرکت های دولتی حالا توی یک کارگاه به مدت ۳ ماه مشغول کارم همه کاری انجام میدم جارو کشی هم میکنم البته کارگاه برق صنعتی ولی هیچ تفاوتی بین من و یه بیسواد تو اونجا وجود نداره حتی بیسوادا از من ارشدترن احترامشون بیشتر تا الان هم حقوق نگرفتم نمیتونم حقم را بگیرم میگن بفرما برو اونوقت میشم مثل شما دوباره ، راستی من ۲۴ سالمه ، حالا هم دولت جدید میگه کاری نمتونیم بکنیم پس برا چی اومدید مسئولیت قبول کردید میگه ما بهتون گفتیم بیاید،با این حرفاتون میخواید بگید شما خیلی احمقید که به ما رای دادید

  [پاسخ]

 4. درد دل یک دانشجوی سال آخر دکتری گفت:

  با سلام به همه جوانان این مرزوبوم
  این درد دل یک دانشجوی سال آخر دکتری رشته ریاضی دانشگاه سراسری با معدل ۱۸ و دارای ۸ مقاله ISI-ISC از مجلات بین المللی داخلی و خارجی می باشم ولی تا به حال در طول ۴ سال تحصیل در مقطع دکتری با توجه به اینکه در هر سال تحصیلی دو بار فراخوان هیات علمی میشه و مبلغی نیز باید برای ثبت نام در فراخوان بپردازیم یعنی در طول ۴ سال ۸ بار در این فراخوانها شرکت کرده ام دریغ از اینکه یکبار برای مصاحبه دعوت کنند تا ما هم امیدوار شویم و نیز اولویت بر داشتن هیات علمی را با متاهل ها گذاشتند این کجاش انصاف است ما که تا به حال درس خوندیم و شرایطی برای ازدواج کردن نداریم و امیدمان این است که یک جایی وصل بشیم و درآمدی داشته باشیم تا تشکیل خانواده بدهیم و از طرفی من نیز با گفته یکی از دوستان موافقم که یکی از راهکارهای در آمدن از این بحران بیکاری این است که سن بازنشستگی را بیاریم پایین، و این باعث باز شدن فضای خیلی زیادی برای قشر جوان و تحصیلکرده خواهد شد امید است که مسئولین عزیز به این امر مهم عنایت کافی داشته باشند.
  با تشکر

  [پاسخ]

 5. نام شما گفت:

  دو ساله دنبال کار میگردم که ازدواج کنم……………………….

  [پاسخ]

 6. بیکار گفت:

  آخه درس نخونیم سن میره بالا بعدش میگن سن شما بالاست و تحصیلاتتون اندک……………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  خدا لعنتتون کنه ………………….اونارو میگم که فقط به فکر جیب خودشونن دارن از بیت المال تغذیه میکنن

  [پاسخ]

 7. رسول گفت:

  دوستان عزیز فکر کنم پایان انتظار و اعتراض نزدیک هست و دیگه نباید اعتراضی بنویسید چون دیگه خنده بازار تموم شد همه اینایی که ما گفتیم درسته حرف حساب هست ولی برای مسئولین میشه اسباب خنده چون نهارشون که چلو کباب هست و کار و پولشون هم که مجانی هست بود و نبود ما هم هیچ فرقی براشون نداره.حالا یکی بگه امام زمان ظهور کنه یکی بگه اشتباه یکی بگه درسته هیچ فایده ای نداره که نداره هممون بدبخت شدیم.به خدا قسم دختری رو میخوام یک سال که اصلا به خاطر وضعیت مالیم نتونستم برم جلو با این حال که لیسانس حسابداری هستم اما دیگه به اخر خط رسیدم هر جایی میرم وثیقه ۲۰۰میلیونی ازم خواستن یا سابقه کار یه راهی هم باز نمیکنن که اینایی که بیکارن برن خارج لااقل نمیدونم این سرمایه اجتماعی چه معنی برای سردم داران دولت میده که اینجوری مثل یه تفاله ازش استفاده میکنن بابا ما قشر تحصیل کرده مملکت هستیم تجربه داری از خونه بابات که نیاوردی یه روزی شما هم بچه بودی تقی به توقی خورد شدی یه کاره مملکت حالا دیگه نباید خودت رو گم کنی شرایط سنی بذاری برای استخدام الان شده۲۸سالم بانک که استخدام نمیکنه لااقل قانون رو اصلاح کنید به صورت دو فوریتی که سن استخدام دو سال بره بالاتر بشه ۳۰سال برای بانک و ادارات دولتی تو را به امام حسین ، تو را به فاطمه زهرا، تو را به دست بریده ابوالفضل یه کاری برای این جوان های مملکت بکن .همه از دست رفتیم .

  [پاسخ]

 8. رضا گفت:

  ماها که داریم درس میخونیم داریم از ی طناب بالا میریم جالب اینجاس که میبینیم داره پاره میشه اما همچنان سعی میکنیم :-)

  [پاسخ]

 9. سمیه گفت:

  خدا لعنت کنه باعث وبانی این بیکاری جوانها رو من وشوهرم هر دومون۲۹سالمونه ۳ساله که بیکاریم دیگه خوانوادهام ازمونخسته شدن زندگی مون داره از هم می پاشه یک عده فقط اون بالا نشستن معلوم نیست چه غلطی میکنن مملکت ما بی صاحبه

  [پاسخ]

 10. بیکار گفت:

  من هم با نظر دوستان موافقم!!!!
  عجب جامعه های شده جوانهای ما می شینن چند ماه درس می خونن برای ارشد، دکتری …. آخه که چی !!!!! بدون هیچ برنامه ریزی ما به کجا می رسیم؟! مطمئنم چند سال دیگه دکتری مثل نقل و نبات تو کشور می ریزه و همه دنبال کار!!! خدایش جدا از بحث بیکاری چقدر شغل کاذب داریم تو جامعه… نمونش همین موسسات کنکوری مزخرف و چه فوق لیسانس ها و دکترهای ما توش کار می کنن و نون درمیارن!!!

  [پاسخ]

 11. محمد گفت:

  فقط دعا می کنم امام زمان زودتر بیاد و داد دل ما را از اینهایی که الان سر کارند و دارند خون ملت را می مکند رو بگیره!!
  یعنی میشه کشوری با این همه منابع و معادن آدم بیکار داشته باشه

  [پاسخ]

 12. بیکار گفت:

  من لیسانس مدیریتم سه ساله بیکارم۲۸سالمه بی هیچ پولی هیچ کاری.
  خدالعنت کند……
  لعنت ….
  لعنت….
  لعنت….

  [پاسخ]

 13. بیکار گفت:

  توروخدا به مسوولان بگین این چندشغلگی درست کنه
  توروخدا بگین سن بازنشستگی رو کم کنن تا نیروهای جوان بیان سرکار اونوقت به نظرم وضع بهتر میشه
  یه خدا جوونا ازون پیرا خیلی خیلی بهتر کار میکنن
  اگه این پیرمردا بازنشست بشن نیروهای جوان با انرژی بیشتر جاشون کار میکنن به خدا
  آهااااااااااااااااااااااااااااااااااای مسوولین یه کاری بکنید

  [پاسخ]

 14. بیکار گفت:

  با رسول موافقم
  من لیسانس اقتصادم
  خواهرم فوق لیسانس ریاضی
  برادرم لیسانس صنایع
  همسایمون دکترای فیزیک
  ……..
  هزار تا نمونه مثل این همه بیکار
  روشهای آمارگیری معمولا حالت خوشبینانه را در نظر میگیرن
  فاجعه است
  تا کار نباشه تولید ناخالص داخلی از کجا میخواد بره بالا

  [پاسخ]

 15. بیکار گفت:

  خدا بهمون رحم کنه بیکاری موجب فساد اقتصادی در جامعه میشه علاوه بر اون فساد اجتماعی هم دنبالش میاد
  یا امام زمان ب دادمون برس

  [پاسخ]

 16. علی گفت:

  بهترین راه اینه که دهه ۶۰ ها رو یکجا زیرخاک کنن. مشکل مدرسه داشتیم. مشکل دانشگاه داشتیم. شغل که نداریم و سرباریم
  چندسال دیگه تبدیل میشیم به میانسالانی که چون نتونستن خیلی درس بخونن و بیکارن به جمع فقرا اضافه میشیم و بیماری های زیادی هم وارد جامعه میشه.
  بهترین راه اینکه که تصویب بشه هرکی باید حداقل یک دهه ۶۰ رو بکشه

  [پاسخ]

 17. پرستو گفت:

  واقعا نرخ بیکاری بحرانی شد. مخصوصا از اول آبان که من بیکار شدم.دو روز مونده به پایان قراردادم گفتن برای کاهش هزینه ها مجبوریم باشما خدافظی کنیم.حالا خوبه وزارت کاری حقوق می گرفتم.خجالت هم نمی کشن …

  [پاسخ]

 18. امیر گفت:

  سلام به همه بیکار ها
  آرزو میکنم از این دنیا زودتر راحت بشم تا ۱۸ ۱۹دقدقه جا تومدارس بود صندلی ها حداقل ۳نفره در ۱۸ نبود دانشگاه قریب به اتفاق رفتن دانشگاه ازاد مثلا دانشگاه دولتی توی این خراسان ۲تتا بود

  [پاسخ]

 19. رسول گفت:

  واقعا که در ابتدا باید به اقای عادل آذر رئیس تبریک گفت به خاطر توجه خاصی به خانم ها داره واقعا احسنت . تبریک ما رو بپذیر/چون خیلی حواست به خانم ها هست/ما پسرا هم که اینجا قاق تشیف داریم. دیگه نون اور خونه شد خانم ها فردا هم که رفتیم خواستگاری میگیم خانممون میره سر کار ما ظرف میشوریم .برادر من هزار جوان مثل من هستن که ۲۸سال بالاتر یا کمتر دارن اول چرا تا۲۴سال امار گرفتی؟چون قانون گفته تا۲۶سال کار دولتی داشته باشن با دو سال تخفیف شایسته سالاری که میشه ۸۰درصد پارتی بازی؟لطفا امارتون رو خودتون در بیارید این کارمندا درست کار نمیکنن فقط قسمت خانم ها تشیف میبرن.من یک جوان۲۸ساله لیسانس حسابداری هیچ جا کار گیرم نیومده هر جایی هم رفتم یا سابقه کار خواستن یا وثیقه ۱۰۰الی۲۰۰میلیونی کار دولتی هم که دیگه باید فاتحش رو بخونم حالا این امار من رو ضربه درهمون۲۰میلیون رآی بکن تا عدد دقیقش به دست بیاد/حالا شد چقدر۶۵درصد۲۰میلیون میشه به عبارتی۱۳۰۰۰۰۰۰میلیون دختر و ۷۰۰۰۰۰۰میلیون پسر البته میشه کاریش کرد دخترا بیشترن درامد میره بالا و درامد ملی هم بیشتر میشه و همون۸درصد درامد ملی رو میتونی یارانه بدی که خیالت راحت بشه.دیگه کسی هم بیکار نمی مونه چون پول دارن دیگه/

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *