خانه » دسته‌بندی نشده » درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

متن آگهی:

نمیدانم از کجا شروع کنم.از تولد؟، سیر رشد؟، تحصیل؟، قبولی در دانشگاه؟ و یا بیکاری و به بن بست رسیدن در حال حال حاضر؟ ولی از هر جا شروع کنم همه اش درد است  و آرزو… اما در همه ی این دوران ها و مراحل، فقر پای ثابت زندگی من بوده است، چه در لحظه ی تولدم که در یک خانواده ی پرجمعیت و فقیر بدنیا آمدم و پدرم یک کارگر معمولی فصلی ساختمانی بود و متاسفانه هنوزهم با اینکه سن و سالی ازش گذشته همون کارگر فصلی ساختمانی باقیمانده است.و اما هیچ از این تنگدستی ها و مشکلات دلیلی نبود برای اینکه ما تسلیم شرایط ناعادلانه زندگی در جهان به طور عام و در ایران به طور خاص شویم.برای همین در میان خانواده تنها یک نفر تصمیم گرفت تا جهت تحصیل در دانشگاه قدم پیش گذارد و آن یک نفر من بودم و سایر برادرهایم وارد کار ساختمانی شدن که بعد از چند سال کارگری الان دیگر مهارتی پیدا کردند و مشغول بنایی،کاشی کاری و کارهایی از این قبیل هستند و در تمام مدتی که من مشغول تحصیل در دانشگاه و انجام خدمت سربازی بودم یاور من بودند.

من پیش خودم فکر کردم که ما از قدیم الایام خانواده ی فقیری بودیم و هیچ کس نتوانسته بود این دور تسلسل فقر را بشکند و همه این دور باطل را تکرار میکرند و من دلیل این بدبختی و فقر را بیسوادی و عدم آیند نگری توسط پیشینیان خود میدانستم بنابراین عزم خود را جزم کردم تا هر طور شده در کنکور قبول بشوم و مراحل ترقی و پیشرفت را یکی یکی پشت سر بگذارم و انصافاً با همه ناداری ها و بدبختی ها که گاهی در حد نبود غذا هم میشد کنار آمدم و توانستم در کنکور سال ۱۳۸۳ در گروه علوم انسانی و رشته ی کارتوگرافی و یا همان نقشه  کشی در دانشگاه تهران قبول بشوم، هم خودم خوشحال بودم و هم خانواده ام و هم اقوام و فامیل و امیدوار بودند که کسی پیدا شده که آنها را به زندگی امیدوار کرده است.ولی دیری نگذشت که مشکلات یکی پس از دیگری نمایان میشد…رشته ای که من قبول شده بودم نیاز به کامپیوتر داشت و اکثر دروس کارهای نرم افزاری نیاز داشت ولی من نتوانسته بودم یک کامپیوتر خریداری کنم و حتی جاهای بسیاری مراجعه کردم که کمکم کنند ولی متاسفانه نه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و نه در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هیچ کمکی به من نکردند.وقتی این شرایط را دیدم بدون اینکه دوستانم متوجه شوند و با بهانه جویی برای آنها، تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم و در پایان سال دوم تحصیلی(ترم چهار) درخواست تغییر رشته دادم و خوشبختانه موافقت کردند و در سال سوم کارشناسی من رشته ی جغرافیای انسانی_برنامه ریزی شهری و روستایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم و خدا را شاکرم که توانستم به موقع مدرک کارشناسی رشته ی جغرافیای انسانی(برنامه ریزی شهری و روستایی) را از دانشگاه تهران، دانشکده ی جغرافیا اخذ نمایم و در همان سال بود که با تلاش شبانه روزی توانستم رتبه ی ۱۲ کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه شهید بهشتی تهران را اخذ نمایم و این بار هم با همه ی مشکلات مادی و روحی و روانی کنار آمدم و توانستم در سال ۱۳۹۰ از پایان نامه ام دفاع کنم.

با توجه به مشکلات مالی فراوانی که داشتم دیگر نمی توانستم برای دکترا بخوانم و تصمیم گرفتم ابتدا خدمت سربازی ام را انجام بدهم و به امید اینکه بعد از انجام خدمت در جایی استخدام شوم و کمک خرج خانواده ام باشم در اسفند ۹۰ به خدمت سربازی اعزام شدم و در نیروی انتظامی تهران ۱۶ ماه خدمت کردم و در پایان خرداد ۹۲ خدمت سربازی ام به اتمام رسید و به امید اینکه بعد از این دیگر حداقل روی پای خودم بیاستم و کمک خرج خانواده باشم راهی شهر و دیارم خودم شدم ولی در کمال ناباوری هر کجا مراجعه کردم برای کار و استخدام با جواب منفی روبرو شدم و اکنون نیز خسته از روزگار و زندگی در کنج خانه عمر به بطالت میگذرانم…

هدفم از نگاشتن این نامه برای شما دست اندرکاران رسانه ها این است که واقعاً ما داریم به کدامین سو حرکت میکنیم.بنده ۱۹ سال پشت نیمکت ها درس خواندم، تقریباً دو سال خدمت سربازی رفتم و ۶ سال هم که دوران کودکی بود و الان ۲۹ سال دارم و حتی یک ریالی از خودم ندارم.بعضی مواقع با خودم فکر میکنم که کاش وارد دانشگاه نمیشدم و عمرم را هدر نمیدادم لااقل میتوانستم در بیرون مهارتی کسب کنم و حداقل دستم توی جیب خودم می بود.کاش من هم مثل برادرهایم سرم را پایین مینداختم و فکرقهرمان بازی و سودای مدیریت و علم در سرم نمی پروراندم ولی چه کنم که کاشکی را کاشتند ولی سبز نشد…من همه ی تلاشم را کردم تا بلکه به جایی برسم و حالا که موقع به ثمر نشستن تلاش و امیدواری است چیزی جز حسرت و پوچی نصیبم نشد.دوستان عزیز…فکرش را بکنید فوق لیسانس از بهترین دانشگاه های کشور گرفته ام ولی هیچ جا استخدام نمی کنند.من باید چیکار کنم؟حالا که عمری از من گذشته است…آیا این درسته که من با مدرک فوق لیسانس بروم و شاگرد یک آدم بیسواد در جاهای مختلف بشوم.آیا این مزد زحمات و تلاش من است؟ واقعاً به پوچی رسیدم! بیچارگی تا کی؟تا چه حد؟ اگر واقعاً نظام و دولت ما آنقدر ضعیف است که نمی توانند برای فارغ التحصیلان خود کا پیدا کند و آنها را استخدام کند پس برای چی اینقدر دانشجو میپذیرند؟ خوبه ما در دورانی دانشجو بودیم که میزان پذیرش به اندازه ی حالا نبود.کلاس ما در دوران کارشناسی ۱۸ نفر بود و در دوران ارشد ۶ نفر.ولی با این وجود جایی برای مان نیست و خدا میداند چه بر سر ما خواهد آمد.نه تنها خودم دچار یاس و سرخوردگی شدم بلکه خانواده ام نیز نا امید شده اند.واقعاً چه فکر میکردند که پسرشان درس بخواند و آخرش هم بیکار باشد….

خلاصه اینکه حالا من ماندم و یک مدرک کارشناسی ارشد و یاس و ناامیدی. این ماجرای زندگی من بود…همه ی آرزوهای خودم و خانواده ام بر باد رفت و عمرم نیز هدر شد. نمیدونم تصورش برای شما ممکن هست یا نه ولی خیلی سخته همه ی عمرت را صرف دانش و علم کنی و آخرش هم تنها به این دلیل که مشمول بند پ(پول،پارتی، پر روئی) نیستم مرا و امثال مرا خارج از گود نگاه  دارند.دوستان هم دانشگاهی ام نیز وضع مشابهی دارند. خبر دارم تعدادی چون کاری نبود که استخدام شوند برای کنکور دکترا ثبت نام کردند و یکی دو نفرشان قبول شد و تعدادی دیگر نیز چون من مانده اند حیران که چه کنند در این سن و سال!!!؟ آیا اصلاً قرار است آدم هایی چون من تشکیل خانواده بدهند؟با کدام کار، با کدام پول؟با کدام خانه…ایهاالناس! من بیست و نه سالم هست نه تنها جایی استخدام نشدم بلکه یک ریال پول ندارم و این مدرک بی ارزش فوق لیسانیسی که از بهترین دانشگاه های مملکتم!!! و با زحمت و مشقت و هزینه بدست آوردم اکنون خریداری ندارد. نمیدونم چه کاری از دست شما بر می آید ولی وای به حال آنهایی که فقط شعار میدهند و هر روز مردم فقیرتر و بیچاره تر میشوند و چون منی نیز ناامید و مبهوت. میخواهم بگویم که ارزش علم و دانش توی مملکت من همینه که فقط جایی تو رو مشغول کنند و تا حساب کار دستت بیاد می بینی که ای دل غافل عمر بر باد رفته و دیگر کار از کار گذشته.من و امثال من با امید و آرزو وارد دانشگاه شدیم ولی حالا ما را نا امید کرده اند نمیدانم کی ولی مطمئناً یه عده مقصرند.ما باید چیکار کنیم؟آینده ی ما چه میشود؟ فکرش را نمیکردم که روزی به جایی برسم که فکرهای احمقانه ای چون خودکشی و چیزهای دیگری به سرم بزند ولی حالا هر روز از این قبیل فکرها به سرم میزند و من درگیر مبارزه با این فکرها هستم.نمیدانم در این مبارزه پیروز خواهم شد  و یا شکست خواهم خورد ولی من و امثال من فرصتی بودیم که در این مملکت تبدیل به تهدید مان کردند.نمیدانم چه پیش خواهد آمد فقط امیدوارم خداوند به خیر یگذراند… شما فرض کنید این یه درد دله. یا کاری از دست شما بر می آید و با من همدلی می کنید و یا اینکه سکوت می کنید به پاس اینکه درد را فهمیده اید ولی کاری از شما ساخته نیست.این نوشتار برای انتشار نیست برای درد دله من و امثال منه.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۱,۰۲۴ دیدگاه تاکنون.

 1. مینا گفت:

  سلام سپیده
  تو چه رشته ای…چه گرایشی؟؟
  من دارم چند تا از دوستامو جمع میکنم که شرکت دانش بنیان راه بندازیم.
  اگر مایل بودی برام اینجا پیام بزار

  [پاسخ]

 2. سپیده گفت:

  منم دانشجوی دکترا هستم و بیکارم

  [پاسخ]

 3. آقا سهیل خان گفت:

  سلام
  فکر کنید همه چیز دارید!
  کار
  خانه
  ماشین
  حقوق و درآمد و بیمه
  پول و پس انداز
  زن و بچه
  سلامتی
  و ….
  بازم به اندازه یک نفر خودت جا گرفتی ؟ !
  دیدگاه و جایگاه شخصی مهمه
  اما مهم تر از این خود شمایین !
  دقیقا ۲۰ سال بعد میفهمیم چقدر کاش الان ۲۰ سال قبل بود .
  راحتتون کنم فقط روزهای عمرتون رو بشمارید یعنی با شباش کاری نداشته باشید شمایی که ۳۰ سالته اینجوری یعنی ۱۵ سالته !
  همه دردا دوا داره غیر مرگ واسه اینکه تو ۳۰ سالگی مث ۱۵ سالگی باشی اونم راه داره که با تجربه بدست میاد
  دکترم باشی مطب م بزنی باز باید چشمت بدر باشه ببینی مریض میاد مطب یا نه !
  اما دکتر باشی ۵۰ سالتم باشه همه چی حله یعنی مریض خودش میاد مطب
  تجربه بالاتر از علم
  همه شما خوش بحالتونه یعنی چند سال بعد به همه آرزوهاتون رسیدید
  روزگار باتون کار نداره
  سالمین و سلامت
  درس خوندید و کار میکنید و حقوق میگیرید و بیمه میشید و زن میگیرید و خونه دار میشین و بچه دار میشین و ماشین دار میشین و خیلی چیزای دیگم دارید ….
  اما چه زود همه چیز تموم میشه
  سالمند میشید و …
  کاش یکی اینارو زودتر میگفت که ارزششون به اندازه یک عمره
  و عمر و واسه این چیزای بی ارزش نذاری
  یک کلام لپ کلام همه چیز تو دستای خودتونه بوجودش بیارید
  فقط باید بخواهید
  همین الان شروع کنید
  پس هیچ موقع دیر نیست
  تجربه شمارو به همه چیز میرسونه

  سالم سلامت باشید و بسلامت ….

  [پاسخ]

 4. عاشق ولایت گفت:

  ما سربازن ایران زمین هستیم..با همکاری و تلاش زیاد بیکاری را شکست میدهیم.کارهای سخت تر از این را انجام داده ایم….فراموش نکنیم که روزهای جنگ تحمیلی را چگونه پشت سر گذاشتی

  [پاسخ]

 5. هانیه گفت:

  سلام دوستانی که در رشته برق یا صنایع یا مکانیک یا شیمی و فیزیک رزومه قوی دارند و کاربلد دولت المان ۳۵۰۰ نیرو از ایران میخواد اگر کسی شرایطش و داره بره ایدی بدم بهش برای کاریابی تو المان

  [پاسخ]

 6. هانیه گفت:

  سلام از دوستان کسی هست اینجا مکانیک خونده باشه؟؟ چندتا سوال دارم ازشون اگر لطف کنن به من پیام بدن ممنون میشم اینم آیدی من @donna2525

  [پاسخ]

 7. محسنی کارمند شهرداری گفت:

  سلام سید سینا
  چقدر زود در باره مردم قضاوت میکنین
  شما مگه منو میشناسید…من یه کارمند ساده هستم..

  [پاسخ]

 8. محسنی کارمند شهرداری گفت:

  سلام به هانیه خانم
  مگر شهرداری چقدر ظرفیت و بودجه دارد…همه مشکلات شهری را به گردن شهرداری نیندازید…شما ایران را با آمریکا مقایسه نکنید.
  در ضمن بنده هم یک کارمند ساده هستم ..در حد توان مشکلات را انتقال میدهم

  [پاسخ]

 9. سید سینا گفت:

  سلام
  بابا دوستان چطور متوجه نشدین محسنی کارمند شهرداری نیست.. خالی میبنده میخواد با بقیه بحث کنه تفریح بشه واسش… از همه بیکارتره… اخه کارمند شهرداری چرا باید بیاد این سایت بعدشم لااقل دقت کنید میفهمید از قصد یه چیزایی میگه بدتر اوناییکه بیکارن و فکر میکنن اون کارمند شهرداریه کفری بشن… جوابشو ندین بابا مشخصه خودش یه بیکاره

  [پاسخ]

 10. هانیه گفت:

  سلام خدمت جناب محسنی کارمند شهرداری و رییسشون شما بهتر به فکر دستفروشایی باشید که برای بدست اوردن لقمه ای نان حلال هر دفعه روانه بیمارستان یا قبرستان می شوند. چرا در تهران که بیش از ۴۰ هزار دستفروش دارد مثل کشور امریکا از طرح کافه های سیار و رستوران های سیار استفاده نمی کنید تا هم تعداد زیادی مشغول به کار شوند هم اینطور مورد ضرب و شتم همکاران شما قرار نگیرند.پیشرفته ترینشم متعلق به هلند هست واقعا اگر پیگیری کنید خیلی ممنون میشیم مخصوصا اینکه تعداد زیادی شاغل خواهند شد اینم ایدی من @donna2525

  [پاسخ]

 11. Nilgon گفت:

  واقعا!من ۲۲سالمه تو ی دانشگاه دولتی درس میخونم امسال مدرکمو میگیرم اونم کاردانی به زور دیابتم دارم ماهانه ۴۰۰هزارتومن پول نوار تست قند میدم اونم با قرض و… دنبال کارم پدرم دچار مشکل مالیه آدم بمیره بهتره دنیا واسه پولداراس. 😢😢

  [پاسخ]

 12. ناشناس گفت:

  لعنت به این زندگی

  [پاسخ]

 13. عباس از مشهد گفت:

  من هم لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم. در سن ۲۶ سالگی لیسانسم رو گرفتم با معدل خوب شاید بد شانسی ام این بود که متولد ۷۲ بودم و در بدترین موقع و زمان کارشناسی ام گرفتم سال ۹۵ ولی هر جا که برای کار می رفتم فقط می گفتند فرم پر کنید با شما تماس می گیریم به جای اینکه یک مصاحبه داشته باشن تا بیشتر صحبت کنیم از مهارت هایم متاسفانه از همان اول دنبال سابقه چند ساله در اداره یا شرکت هستند در صورتی که شرکت های زیادی دیدم که دنبال خانم هایی با مدرک دیپلم کامپیوتر هم هستند بدون سابقه ولی به ما آقایون میرسه لیسانس و سابقه چند ساله می خوان بعد از۱ سال دویدن برای پیدا کردن کار در شرکت ها و بی نتیجه ماندن تصمیم گرفتم برم به سمت کارگری در کارخانه ها خوشبختانه درسال ۹۶ در یک کارخانه به عنوان اپراتور دستگاه استخدام شدم به امید اینکه بتونم چند سالی موفتا کار کنم و پس اندازی جمع کنم و بعد به فکر کسب کار آزاد باشم اما اوضاع خوب پیش نرفت و بعد از ۹ ماه کار کردن به خاطر تحریم ها اکثر کارخانه ها در مشهد شروع به تعدیل نیرو کردند و من دوباره بیکار شدم و آنچه که در این ۹ ماه پس انداز کردم به کارم نیامد چون ارزش پول بسیار پایین آمد.و در این اوضاع بسیار بد بازار کار هر چی دنبال کار در کارخانه ها رفتم متاسفانه نیرو نمی خواستند خلاصه الان هم بیکار هستم و نمی دونم باید چکار کنم متاسفانه دوستان زیادی در کارخانه ای که می رفتم با مدرک های لیسانس از نفت – ژنتیک – معماری – برق و.. بودند که اون ها هم غرورشان را شکستند و در جایی کار کردند که سرپرست ها و افراد بی سواد را باید تحمل می کردیم که هیچی از عدالت و احترام حالیشون نبود و هر وقت دوست داشتن برای گرفتن پاداش کارگران را زیر فشار قرارمی دادند و هر رفتاری می خواستند انجام می دادند و ما برای اینکه اخراج نشویم تحمل می کردیم خلاصه امیدی به آینده ندارم احساس می کنم که با این حقوق های کارگری هم نمیشه یک قدم جلو افتاد بلکه بر عکس در این گرانی ها دوباره به جای صفر بر می گردیم.

  [پاسخ]

 14. ناصر گفت:

  چرا اخه
  متاسفم
  شما که شاغل نبودید چرا ادامه تحصیل دادید.
  اول با مدرک قبلی برید سرکار بعد مدرک جدید بگیرید

  [پاسخ]

 15. سمیه گفت:

  با سلام .من دکترا خوندم با اینکه خانواده جانباز هستم ولی الان از سالمند نگهداری میکنم و نظافت منزل مردم با مدرک دکتری .این عدالت هست ما که منتظر مرگ هستم و امیدی به این دنیا ندارم .

  [پاسخ]

 16. زینب گفت:

  به مهندس بدبخت
  من هم مثل شما هرروز دارم بی عدالتی ها وپارتی بازی های جامعه مو میبینم.حق داریم ا گه بدبین و بی اعتماد بشیم ولی حرفم اینه که اگه به عینه برامون چیزی ثابت شد حق داریم اعتراض کنیم نه ولی نه درمورد کسی که هیچ شناختی در مورد نحوه استخدامش نداریم .درسته فضای مجازیه ولی حواسمون باشه حتی در سخت ترین شرایط دلی رو آزرده نکنیم.راستش من هم مثل شما وبقیه بیکارم ای کاش در مقامی بودم که میتونستم به هم نسلام که درداشونو حس کردم ومیفهمم کمکی بکنم یا شغلی براشون ایجاد کنم.

  [پاسخ]

 17. مهندس بد بخت گفت:

  سلام زینب
  من دانشکاه دولتی درس خوندم …چون پارتی نداشتم نتونستم استخدام بشم…الان شدم سیمان کار ساختمون
  بعد این آقای نسل سوم انقلاب از پیام نور مدرک گرفته اما استخدام شده..تازه خدمت هم معاف شدن
  اگر کاری جایی سراغ دارین به من پیام بدین
  @ma_surv

  با تشکر از ادمین

  [پاسخ]

 18. زینب گفت:

  سلام به همه دوستای گلم
  از همتون یه خواهش دارم اونم اینکه لطفا به همه دوستان شاغل توهین نکنید یا تهمت پارتی داشتن نزنید یاد بگیریم تا درمورد یه مساله اطلاع نداریم زود در مورد آدما قضاوت نکنیم یه کم منطقی باشیم.

  [پاسخ]

 19. مهندس بد بخت گفت:

  سلام.
  آقای نسل سوم انقلاب
  دانشگاه پیام نور ؟؟؟
  بچه های شریف همه بیکار شدن…انشالله گه با پارتی نرفته باشین سرکار

  [پاسخ]

 20. نسل سوم انقلاب گفت:

  بله …بنده کار مند هستم و برای رسیدن به این جایگاه ۴ سال زحمت کشیدم که پاداش تلاشهایم با بالاخره گرفتم
  همه دوستان در جریان هستند که درس خواندن در دانشگاه پیام نور چقدر سخت است .حتی سخت تر از دانشکاه سراسزس
  کمی انصاف داشته باشید

  [پاسخ]

 21. ترمیلانه گفت:

  آقای محترم نسل سوم انقلاب.
  پس واسه همینه که همه رو دعوت میکننین واسه رفتن به سزبازی !!!؟؟ خودتون که معاف شدین.حتما مشکل اشتغال هم ندارین..

  [پاسخ]

 22. نسل سوم انقلاب گفت:

  من خودم از سربازی معاف شدم ..اما همیشه دوست داشتم به سریازی برم.مطمئن هستم کسانی که سربازی را گزرانده اند زندگی بهتر دارند و از امثال من موفق تر هستند.

  [پاسخ]

 23. vahid گفت:

  منم ۱۴ ماهه خدمت و تمام کردم و با مدرک فوق لیسانس مدیریت بیکارم . همه جا شده پارتی بازی و سابقه کاری

  [پاسخ]

 24. نسل سوم انقلاب گفت:

  سلام آقا سجاد ….حتما به خدمت مقدس سربازی برید و به کشور خدمت کنین تا بعد از خدمت مشکل استخدام تداشته باشید
  انسان با خدمت سربازی ساخته میشود

  [پاسخ]

 25. سجاد گفت:

  لطفا یکی منو راهنمایی کنه بیستو سه سالمه دغدغه سربازی داره دیوونم میکنه من تادوم راهنمایی درس خوندم سرکاررفتم حالا یه مسلمونی به من بگه من سربازی برم یا نرم میشه بهم بگید خیلی فکری شدم دارم جامعه رو میبینم فقط وقتو عمرتلف کردنه ازاین ور یکی مثل خوره تو جونم افتاده میگه تاسربازی نری آرامش نمیگیری

  [پاسخ]

 26. عبدالله گرگانی گفت:

  ممنون از هانیه خانم
  و اما آقای محسنی-کارمند شهرداری
  شما کارمند شدی…حتما با پارتی رفتی که خبر از اوضاع بیرون نداری
  بیا برو تو یه پروژه کار کن تا بفمی چه خبره..البته اگر پروژه ای باشه

  [پاسخ]

 27. هانیه گفت:

  اتفاقا زیادم حرف بیجایی نزدن بنا که خوبه بعضی لیسانس های عمران دوشاخ بزم از هم وا نمیکنن

  [پاسخ]

 28. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  آقای عبدالله گرگانی
  شما به تمام تحصیل کرده ها توهین کرده اید .یا این را ندانسته گفتید یت دانسته.در هر حال به بنده که فوق لیسانس عمران دارم خیلی بر خورده.بنا یک کارگر ساده است اما مهندس عمران یک متخصص..

  [پاسخ]

 29. عبدالله گرگانی گفت:

  اطلاعات یک بنا از فردی که دکتری مهندسی عمران دارد بیشتر است

  دانشکاه را رها کنید ….

  [پاسخ]

 30. جاسم گفت:

  باور کن که بهترین کاری که می تونی بکنی یه مقدار از وقتت رو صرف درس (حد اکثر روزی ۴ ساعت) و بقیه رو صرف یک کار دوم ، همون طور که تو یه کامنت دیگه گفتم هزاران ایده وجود داره که میشه به کار دوم تبدیل کرد،هیچوقت ترک تحصیل نکن بلکه باید وقتت رو بین کار و درس تقسیم کنی

  [پاسخ]

 31. علی گفت:

  سلام دوست عزیز به عنوان کسی که این راه رو تا تهش رفتم میگم همین الان انصراف بده از دانشگاه برو کار کن.

  [پاسخ]

 32. علی گفت:

  ای بابا دلار شده ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان.بیکاری سر به فلک گذاشته.میگن بودجه نیست استخدام نداریم.من خودم دانشجوس دانشگاه پیام نورم رشته حسابداری ۳۰ واحدم مونده ولی ناراضی ام گفتم برم ملی بخوانم دوباره میگم عمر هدر دادنه.نمیدونم چیکار کنم شما کمک کنید بهم بگید ایا ارزش داره؟

  [پاسخ]

 33. جاسم گفت:

  سلام
  می دانم که این متن تقریبا پنج سال پیش نوشته شده ولی چون می بینم افراد زیادی نظر دادن فکر کنم این نوشته برا سال های زیادی هم بازدید کننده خواهد داشت چون مسئله بیکاری برای سال های متمادی گریبانگیر جوانان خواهد بود.
  من فقط می خوام اول به خودم (که محتاج نصیحتم) و سپس به هر کس که نظر بنده رو بخونه پندی بدهم.

  اولا باور کنید که پول واقعی تو کار آزاد است. (اگر اون کار آزاد درست اداره بشه)

  ثانیا توجه کنید که هر فرد ، هر کاری که داشته باشه (خواه دکتر خواه معلم و هر کار دیگر) باید به فکر به اصطلاح _بیزنس_ خودش باشه و توجه خودش رو به این بیزنس یا کار آزاد رو (که خودش اون رو به کار انداخته) از سن هجده سالگی یا کمترشروع کنه این بیزنس می تواند هر چیزی که فرد به آن علاقه داشته، باشد ( به عنوان مثال من خودم که به اقتصاد وسرمایه گذاری علاقه دارم از سن چهارده سالگی شروع به کسب مهارت در این زمینه کردم)
  پس هر رشته ای که می خواهید تو دانشگاه انتخاب کنید از همان روز اول دانشگاه باید به فکر کار دوم باشید که در این صورت اگه جایی استخدام نشدید به کار اولتان تبدیل بشه، باور کنید که اگه در اون کار موفق شدید ممکن است خودتون به دنبال استخدام نروید. و اگر هم استخدام شدید دو کار خواهید داشت که خیلی هم خوب است
  __________________________________________________________
  من هجده سال دارم و با معدل ۱۹/۵ دیپلم گرفتم ولی از سن چهارده سالگی به فکر کار دوم بودم . باور کنید که فرد نباید بیشتر از چهار ساعت در روز رو به درس خواندن اختصاص بده و همچنین بقیه روز رو با کار دومش بگذرونه.
  فقط سه نکته مانده که خدمت شما بگم
  نکته اول: ایده های زیادی وجود دارن که شما می تونید به کار دوم تبدیل کنید و با کمی خلاقیت صد کار می تونید برا خودتون ایجاد کنید.(توجه کنید که ایده ای اجرا کنید که مردم به اون نیاز دارن)
  نکته دوم: اگه برای کار به سرمایه نیاز داشته باشید سعی کنید حداقل نصف اون سرمایه از خودتون باشه ونصف دیگه اش رو وام بگیرید.
  نکته سوم: تمام تلاشتان را بکنید که بتونید با سرمایه کمتری شروع به کار کنید
  _________________________
  برا افرادی که انگلیسیشون خوبه؛ می تونید برنامه Shark Tank رو نگاه کنید که ببینید چه قدر ایده های زیادی هست که میشه به کار تبدیل کرد
  ____________________
  در ضمن از شما به خاطر طولانی بودن پیام عذر می خواهم و برای شما آرزوی موفقیت دارم

  [پاسخ]

 34. parisa گفت:

  سلام دوست عزیز
  متن پیامتون خیلی ناراحت کننده هست و دقیقا منعکس کننده واقعیت جامعه ما هست م
  تن پیامتون تقریبا به قصه زندگی من خیلی شباهت داره
  منم متاسفانه فوق لیسانسم و در یک خانواده پرجمعیت بدنیا اومدم.
  بعضی وقتها احساس میکنم هیچ خدایی تو این جهان وحود ندارد
  چرا باید بین ادمها اینقدر تفاوت باشه اقرادی که پول و پارتی دارند بدون هیچ مدرک و تحصیلات دانشگاهی براشون همیشه کار هست ولی برای من بدبخت در این دنیا هیچوقت هیچ چیزی بر وفق مراد نبوده و نیست.

  [پاسخ]

 35. سجاد گفت:

  سلام منم مشکلم مثل شماهاست بیکاری افسردگی سرخوردگی منم هرجا میگردم کار نیست یا اگه هم هست ششصد هفصد آخه با این پول میشه چیکار کرد منم کنج خونه دراوج جوانی عمرمو به بطالت میگذرونم ازهمه هم بدوبیراه مثل مرده هایی ادم تو رو میبینه میخواد فزارکنه بابام میگه من با این سن وسال باید برم سرکار این مثل پیرمردا گرفته خوابیده یعنی کی که از این وضعیت خوشش بیاد ولی من به خودکشی فک نمیکنم نمیخوام دراین دنیا هیچ خیری ندیدم امیدم به اون دنیاست نمیخوام با خدا به مشکل بخورم اخه چرا کسی براش مهم نیست خدایا فقط دو روز مسئولین رو بجای ما بزار ببینن چه حس حالیه شاید اونوقت دل سنگشون نرم شه اللهم عجل ولیک فرج یاعلی

  [پاسخ]

 36. ناصر گفت:

  سلام به شما اقای حماسه ساز
  من در شهریور ۱۳۹۵ چند تا کامنت گذاشتم. دوستان مطالعه کنند

  [پاسخ]

 37. حماسه ساز گفت:

  سلام خدمت جوانان عزیزو دوست خوبم ناصر
  درد بیکاری درد ازار دهنده ایست
  ما باید یک کمپین برای بیکاری تشکیل بدیم و همه افکار خود را آنجا به اشتراک بگزاریم تا به راه حل مناسبی برسیم
  من هم در دوران جوانی بیکار بودم و درد بیکاری را چشیده ام

  [پاسخ]

 38. صدرا گفت:

  سلام دوستان. به نظر من بهترین راه اینه که همه ی بیکاران کشور یک گروه مجازی تشکیل بدن و اونجا همدیگه رو پیدا کنند و تبادل ایده کنن و اونهایی که با هم همفکر و هم نظر هستند با همکاری هم و توکل به خدا دست به کسب و کار بزنند. خلاصه میگم، یک همچین اتحادی بین ما بیکارها خیلی میتونه مفید باشه. اگه کسی میتونه ونین گروهی ایجاد کنه یا اگه کسی همچین گروهی سراغ داره در تلگرام و غیره، بسم الله. شروع کنیم دست دردست هم. منم خودم ساکن مشهدم، لیسانس و بیکار هستم و دنبال یک همکار با مرام و بااخلاق میگردم و از هیچ کاری عار ندارم. فقط مهمه که آقای خودم باشم، حالا شده با فروش تخم مرغ یا لباس یا هر کار دیگه ای.
  اگه دوستان مشهدی کسی پایه هست یا علی. شماره م اینه
  ۰۹۱۵۷۸۹۵۰۴۹
  تو تلگرام و سروش و ایتا هم هستم.
  موفق باشید همه تون

  [پاسخ]

 39. ناصر گفت:

  سلام
  دقت کنید مقاله مال ۵ سال پیش است

  [پاسخ]

 40. پریا کریمی فر گفت:

  سلام.
  من کارشناس ارشد gis هستم از دانشگاه تهران.
  تقریبا نود درصد به رشته ام مسلطم و تمامی نرم افزارهای رشته مو بلدم. ولی هیچ جایی منو قبول نمیکنن و میگن نیرو لازم نداریم چه ارگان دولتی چه خصوصی.
  با این دوستمون ابراز همدردی میکنم و کاملا درکش میکنم.
  الان فقط پارتی حرف اول رو میزنه.
  پارتی ماهم که فقط خداست امیدوارم بزودی مشکل من و این دوست ارشد جغرافیا حل بشه….

  [پاسخ]

 41. حمید روحانی گفت:

  واقعا درد ناکه ..منم با لیسانس دارم تو پیک کار میکنم..بد نیست ..خدا رو شکر…بهتر از اینه که واسه یه شغل ساده به ۱۰۰۰ نفر رو بزنی…فقط دلم میسوزه که چرا عمرم تو دانشگاه هدر دادم…

  [پاسخ]

 42. جعفری گفت:

  سلام عزیزان
  لطف می کنید هر کسی مطلب من را خواند به سوالات من جواب بدهد؟
  ۱٫ در طول روز چه کارهایی انجام می دهید؟
  ۲٫ در طول یک هفته چه کارهایی انجام می دهید؟
  ۳٫ آیا با اداره کار در تماس هستید؟/ آیا تا به حال به این اداره سر زده اید؟
  ۴٫ آیا اعتقاد دارید که آزمون های استخدامی آزمون های از قبل تعیین شده و فرمالیته ای هستند؟
  ۵٫ آیا سن شما؟ زیر ۱۶ سال □ بین ۱۶ تا ۴۰ سال □ ۴۰ سال و بالاتر□
  طول دوره بیکاری: چه مدت است که شما بیکارید و به دنبال کار می گردید؟
  آیا قبلا هم بیکار شده اید؟ بله □ خیر□
  تحصیلات: زیر دیپلم □ دیپلم □ فوق دیپلم □ کارشناسی □ کارشناسی ارشد □ دکتری
  آیا فرزند دارید؟ بله□ خیر □
  احتیاجات خانواده تان را چگونه برطرف می کنید؟ حمایت والدین□، کمک دیگر اعضای خانواده□، بیمه بیکاری□، موسسات خیریه مردمی، مساجدو…□ راه های دیگر□
  لطفا هر کدام از مهارت های زیر را که از آن برخوردارید علامت بزنید:
  □مهارت های تعمیر و نگهداری و کارهای فنی،کار با ماشین آلات
  □ مهارت های مدیریت، نظارت، متقاعد کردن دیگران
  □ مهارت های اداری، برنامه ریزی، طبقه بندی کردن
  □ مهارت های هنری، طراحی، دوخت و دوز، آشپزی
  □ مهات های پژوهش و تحقیق، تجزیه و تحلیل، کار در آزمایشگاه ها
  □ مهارت های برقراری ارتباط، گوش دادن، همدلی، آموزش، کمک و همکاری
  علت بیکاری شما چیست؟ علل اقتصادی□افزایش نرخ زاد و ولد□رشد تکنولوژی□بی سوادی□مشاغل کافی وجود ندارد □مشاغلی وجود دارد اما من اطلاعات کافی درمورد آنها ندارم.□ من افراد مناسب برای پیدا کردن کار را نمی شناسم( کارفرماهایی که به نظر می رسد از طریق شبکه شان استخدام می کنند یا کاری را به شما معرفی می کنند).□من مهارت های مناسب را ندارم من سطح مناسبی از تحصیلات یا آموزش را ندارم.□من فاقد تجربه هستم.□من در مصاحبه(های) استخدامی خوب عمل نکردم.□دستمزدها خیلی پایین است.□
  ردیف گویه ها بسیار موافق موافق نظری ندارم مخالف بسیار مخالف
  ۲ به تلاش برای جست و جوی کار اهمیت می دهم.
  ۳ معمولا تلوزیون می بینم.
  ۴ معمولا خودم را با اینترنت سرگرم می کنم.
  ۵ با دوستانم بیرون می روم.
  ۶ یک فعالیت شغلی دارم که منجر به درآمد می شود.
  ۷ یک فعالیت غیر شغلی دارم که منجر به درآمد می شود.
  ۸ یک فعالیت شغلی دارم که منجر به درآمد نمی شود.

  [پاسخ]

 43. مهندس نگون بخت گفت:

  سلام زینب خانم
  واقعا بد بخت شدم…شما از دل من خبر ندارین. تو دانشگاه علوم تحقیقات تهران ، من حداقل ۱۰-۱۵ نفر رو میشناسم که لیسانس دارن ..اما کار فضای سبز انجام میدن..یعنی چمن آب میدن…شاید اگر جای من بودین اسم بد تری انتخاب میکردین….به هر حال از دلسوزیتون ممنونم..ای کاش امثال شما کشور رو مدیریت میکردین ..

  [پاسخ]

 44. زینب گفت:

  به مهندس نگون بخت
  اسمتو بدانتخاب کردی درسته مشکلات داره زیادتر میشه ولی بچه ها توروخدا همیشه قوی باشید.داداشی خدابزرگه.پیامتو خوندم خیلی ناراحت شدم

  [پاسخ]

 45. زینب گفت:

  به مهندس نگون بخت
  اسمتو بد اتتخاب کردی
  داداشی خدا بزرگه .خیلی ناراحت شدم پیامتو خوندم

  [پاسخ]

 46. مهندس نگون بخت گفت:

  سلام ..خیلی از پیام ها رو خوندم. خیلی ناراحت کننده بود.منم با مدرک مهندسی بیکارم…پول جمع کرده بودم ماشین بخرم باهاش کار کنم..که یه دفعه اون هم گرون شد..باید چند ما دیگه صبر کنم
  آخه بد بختی تا کی؟
  باید بشینیم دعا کنیم امام زمان ظهور کنه.

  [پاسخ]

 47. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  سلام آرمان
  شما که مدرک ارشد مدیریت شهری دارین
  آیا GIS کار کردین؟؟ چطور یه فوق لیسانس شهر سازی بیکار مونده؟؟؟
  به نظرم بهتره مهارت خودتون رو ببرین بالا .راحت کار پیدا میکنین. نگران نباشید.

  [پاسخ]

 48. آرمان گفت:

  اینقدر این متن شبیه زندگی منه که اگه بخوام شرح حالمو بنویسم همینو دقیقا کپی پیست میکنم. دوست عزیز منم مدرک ارشد مدیریت شهری از دانشگاه تهران دارم . در ده روز گذشته یک شرکت بسته بندی مرغ، یک شرکت یخچال سازی و یک موسسه زبان درخواست کار من را رد کردن و حتی نمی دونم چرا . بعضی دوستام میگن بزنی دیپلم تو فرم استخدام فرداش میری سر کار . هنوز امتحان نکردم ولی شاید جواب بده . تازه من هم زن دارم و هم بچه و یک ساله به هر دری میزنم بستست.خدا به دادمون برسه…

  [پاسخ]

 49. سید گفت:

  سلام به خدا منم خیلی فکرم درگیره. چند سال درس خواندم شاگرد اول بودم .برام درجه داری سپاه هست برم خوبه یا وایسم لیسانس بگیرم افسری قبول شم؟؟؟

  [پاسخ]

 50. امیرداداش گفت:

  ای بابا برادر من مردم باید خودشون به فکر باشند
  وقتی چیزی گرون بشه و مردم نخرند قیمت تعدیل میشه

  [پاسخ]

 51. مهندس بد بخت گفت:

  خدا رو شکر به لطف مسئولین ریشه همه چی خشکیده شد ..سکه شده ۲٫۵۰۰٫۵۰۰
  دو ملیون و پونصد
  ما از بیکاری و بی پولی داریم میمریم

  [پاسخ]

 52. مهندس بیکار گفت:

  هر چقدر از این حرف ها بزنید ، مشکل بیکاری حل نخواهد شد….از عید به این طرف قیمت خونه تو منطقه ۵ دوبرابر شده…بیکاری بیشتر شده..تحریم ها هم که برگشت ..خدایا یه راهی جلو چامون قرار بده…

  [پاسخ]

 53. ممد رحیمی گفت:

  با سلام به محسنی-کارمند شهرداری
  وعده دیدار ما حرم مطهر امام….
  ما جوانان ایران زمین با وجود مشکالت فراوان از جمله بیکاری و گرانی ، فردا در میعاد گاه عشق ، بار دیگر با آرمان های آن امام راحل تجدید میثاق کرده و مشتی محکم بر دهان آمریکا میزنیم.

  [پاسخ]

 54. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  در سال روز جانسوز در گذشت امام بیاییم با هم پیمان ببندیم که در مواقع خطر کنار یک دیگر باشیم . به شما قول میدهم که مشکلات حل خواهد شد

  [پاسخ]

 55. آرش گفت:

  هر وقت به این دیدگاه رسیدید که افراد برای پولشان زحمت کشیدند که شما ندیدید،بدانید یک قدم به سمت سلامت روان رفته اسد.خواهر شما خیلی درس خوانده و باهوش بودند که رادیولوژیست هستند.منم بیکارم البته فعلا…فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر…اما هیچوقت مزایا و حقوق کسی را نمی شمارم!هیچوقت با کینه و بغض به بقیه نگاه نمی کنم…من دنبال راه رسیدن به پول و رفاه هستم،نه غر زدن…من اگر به جای این آقای فوق جغرافیا بودم،با خانواده ام بنایی می کردم.تفاوت تحصیل هم خودش را به زودی نشان خواهد داد.

  [پاسخ]

 56. admin گفت:

  با سلام و روزبخیر ، با توجه به اینکه یک سری از دوستان اینجا صحبت هایی میکنند که بر خلاف قوامین و مقررات سایت می باشد و یا ممکن هست به شخص خاصی توهین یا اتهامی وارد بشه ، و انتظار دارند نظراتشون تایید بشه ، باید متذکر شوم که با توجه به قوانین سایت متاسفانه این گونه پیغام ها منتشر نخواهد شد، دوستان لطف کنند رعایت کنند و گرنه مجبور به حذف پست مورد نظر خواهیم بود.

  [پاسخ]

 57. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  چرا پیام های من را چاپ نمیکنین؟

  [پاسخ]

 58. پرویز گفت:

  آقای محسنی کارمند اون چیزی که باعث آرامش میشه کار و کسب درآمد و شرمنده نبودن پیش خانواده هست شما هرگز نمیتونید خودتون رو جای کسی که چند سال زحمت کشیده و درس خونده و آدم کاری هم هست ولی هیچ جا براش کاری نیست بگذارید. البته هر کس دیگری جای شما بود همین رو میگفت این خاصیت آدمیزاده.

  [پاسخ]

 59. هانیه گفت:

  اگر دنبال ارامش باشیم کتاب صحیفه سجادیه و دعاهای ائمه هست شما بخونید تا هم ترفیع مقام پیدا کنید هم ارامش

  [پاسخ]

 60. زینب گفت:

  آقای محسنی در اینکه حتی نفس امام خمینی آرامش بخش بود چه برسه به سخنانشون شکی نیست ولی آیا اگه امام زنده بودن این وضع براشون قابل تحمل بود؟چه معنی داره یه جوون در اوج جوانی وانرژی در زمانی که باید به فکر تشکیل خانواده ودر اوج نشاط باشه باید(نعوذبالله)به خودکشی فکر کنه.یه جوون پراز انرژیه این انرژی بای از طریق کار تخلیه بشه تا سازنده باشه اگر هم بخواد تفریح کنه یا ورزش کنه باز هم هزینه داره خوب ازکجا بیاره همش باید دستش جلوی خانواده دراز باشه که این برای هیچ جوانی قابل تحمل نیست سرخورده میشه در مقابل همه جبهه میگیره.به خداوندی خدا اون روز برای کاری رفتم به یکی از ادارات کسی که پشت سیستم نشسته بود حتی جای کلیدای صفحه کلید رو نمیشناخت خوب اینو کی انتخاب کرده کی گزینشش کرده میگن کار نیست ولی پای فک وفامیل خودشون برسه حتما یه جا براش باز میکنن.سربحث بچه ها شما وامثال شما که شاید خودتون باهزار مساله وسختی یه شغل پیدا کردید نیستید اونایی که باید کاری انجام بدن دست روی دست گذاشتن تا این نسل سوخته از دور خارج بشه حالا ببینم برای نسل بعدی چکار کنن.

  [پاسخ]

 61. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  زینب خانوم
  خواندن صحیفه امام روح و جسم انسان رو جلا میدهد و موجب آرامش میشود.
  من از ابن لحاظ این پیشنهاد رو دادم.
  بنده هم میدانم که اینجا سایت بیکاران است.

  [پاسخ]

 62. زینب گفت:

  آقای محسنی شما برید یه سایت که مخصوص شاغلاست پیدا کنید به همدیگه کتاب پیشنهاد بدید مطالعه تون بره بالا به خلق الله خدمت کنید.اینجا سایت بیکاراست شاغل درد مارو نمیفهمه.

  [پاسخ]

 63. عبدالله گرگانی گفت:

  بله آقای محسنی-کارمند شهرداری
  ما ها این قدر بیکار و نا امید هستیم که بشینیم صحیفه امام را مطالعه کنیم.
  شاید یه فرجی بشود

  [پاسخ]

 64. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  سلام . آفرین به آقای ممد رحیمی که با انتشار نصایح حضرت امام کمی دل ما رو آروم کردن.دوستان اگر شما هم وقت داربن صحیفه امام را مطالعه کنید

  [پاسخ]

 65. ممد رحیمی گفت:

  سلام زینب خانم
  همین طوری یه چیز گفتم جو عوض بشه.واسه خنده گفتم

  [پاسخ]

 66. میلاد گفت:

  شغل به اینا میگن
  کارمند رسمی بانکا های معتبر مث بانک رفاه یا بانک ملی ملت یا استخدام رسمی اداره های دولتی مث مخابرات یا پتروشیمی یا دندونپزشک و داروسازی گک داروخانه مال خودشه یا پزشکای متخصص

  کار دولتی رسمی نباشه یعنی از طریق امتحان اینا نرفته باشی به هیچ دردی نمیخوره
  چون شرکتای خصوصی خودشون هیچ درامدی که ندارن بعدش خودت همین حالا برو به اسم خودت شرکت بزن میشی مدیر عاملش خخخخ ولی درامد صفر یا باید از صب تا شب اونجا باشی با چندر غاز قانون کار که اونم بعد شش ماه اگه پولتو بگیری که نصفشم نمیدن چون خودشون هشتشون گرو نه هستش

  کارمند رسمی بانکای معتبر مثلا بانک رفاه همشون شش هفت میلیون حقوقشونه با کلی مزایا پاداش و هر سال وام ۲۰۰ میلیونی میگیرن که این وام خودش باندازه ۴ میلیون ارزش داره و وقت نوروز ده کیلو اجیل بهشون میدن با کت شلوار و سکه و انواع مزایا و بازنشستگی

  [پاسخ]

 67. زینب گفت:

  لایک داری ممد رحیمی.بی ربط ترین نظر بود ولی اگه ربطی هم داشت فرقی نمیکرد.هرچه بی ربط تر باشی بهتره اینو تجربه ثابت کرده

  [پاسخ]

 68. ممد رحیمی گفت:

  اسلام نمی خواهد زنان ملعبه دست باشند، می خواهد زنان آدم باشند مثل سایر آدم ها. ما می خواهیم زن آدم باشد مثل سایر آدم ها، انسان باشد مثل سایر انسانها، آزاد باشد مثل سایر آزادی ها.» (صحیفه امام،ج۳،ص۳۷۰)

  [پاسخ]

 69. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  در پاسخ به آقای عبدالله گرگانی
  در مورد سوال اول شما باید بگم که خواندن کامنت ها کار چندان سختی نیست. من و آقای حصارکی که مسئول بالا دستی بنده میباشند ، تمام کامنت ها را خولنده ایم.
  و در مورد سوال دوم باید بگم منظورم این بوده که ناراحت شد و خوابم برد..
  و در آخر یک نصیحت به شما دارم که به جاب بهانه جویی بهتره از مثل ما به فکر حل کردن معضل بیکاری باشید تا به این مملکت آسیبی نرسد.

  [پاسخ]

 70. هانیه گفت:

  سلام جناب حصارکی این موضوع در بالاترین سطح نظام حل میشه حتی از عهده رئیس جمهورم خارج شما هم لطف دارید همان وظایفتون و تو شهرداری خوب انجام بدیدهمینکه تو فکر مردمید خوبه اجرتون باخدا برای بچه های کار و کارتن خوابا و زیبایی شهر کار انجام بدید عالی

  [پاسخ]

 71. عبدالله گرگانی گفت:

  عجب !!!
  سر و کله مسئولین هم پیدا شد
  فقط ۲ تا سوال دارم
  ۱- چطوری همه پیام ها رو خوندیدن
  ۲- چطوری از شدت ناراحتی خوابتون برد. تا حالا ندیدیه و نسنیده بودم کسی از شدت ناراحتی خوابش ببره !!!!!!!

  [پاسخ]

 72. محسنی-کارمند شهرداری گفت:

  با سلام خدمت دوستان گرامی مخصوصا آقای حصارکی
  تمام درد دو دل ها را خواندم و از شدت ناراحتی خوابم برد.
  امیدوارم به همکاری شما و حمایت دولت این مشکل بر طرف شود و همه اقشار جامعه ار حداقل امکاتات برخوردار شوند

  [پاسخ]

 73. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  نخیر بنده رئیس جمهور نیستم..یکی از خدمت گزاران ملت هستم البنه در لباس پرسنل شهرداری

  شما هم به جای کنایه زدن بهتره از ما حمایت کنیم تا مشکل بیکاری زود تر حل بشود.

  [پاسخ]

 74. ترمیلانه گفت:

  آقای حصارکی یه طوری حرف میزنی انگار رئیس جمهور شدی !!!!

  [پاسخ]

 75. ث گفت:

  بیکار لایک داری واقعا
  حصارکی واقعا فکر کردی کی هستی تو ها

  [پاسخ]

 76. علیرضا گفت:

  سلام منم با شما همدردم خیلی افتضحه وضع مملکت

  [پاسخ]

 77. ابوالفضل گفت:

  خوش به حال کسانی که هنوز ازدواج نکرده اند و بچه دار نشده اند . حد اقل خیالشان راحت است که شاهد از بین رفتن بچه خود در این قحطی های پیش رو نیستند و فقط خودشان هستند .ایران داره به سمت نابودی گسترده پیش میره و تا چند ماه آینده فقط باید به فکر زنده ماندن باشید و فکر بیکاری از سرتان می رود

  [پاسخ]

 78. لیسانس بی کار گفت:

  سلام از بیکاری هم افسرده شدم هم از خانواده هر روز بد و بیراه میشنوم با لیسانس کامپیوتر آینده رو در خودکشی میبینم

  [پاسخ]

 79. ترمیلانه گفت:

  ای خدا بختم سیاهه

  [پاسخ]

 80. شرمیلانه گفت:

  ای خدا خودت به دادمون برس
  فقط و فقط به خودت امیدوارم
  ای خدای مهربان خواهش میکنم کمکمون کن

  [پاسخ]

 81. شرمیلان گفت:

  سلام دوستان عزیز منم تو یه خانواده پرجمعیت بزرگ شده هر شش خواهر و برادرم تحصیلات دانشگاهی دارن ولی دریغ از اینکه کارمندی داشته باشیم برادر کوچکتر از خودم با سختی زیادی یه مغازه ترشی فروشی برا برادربزرگتره راه انداخته !!!! مشکلات خودمو از کجا شروع کنم (فوق لیسانس بیکار در شرف ازدواج بدون هیچ پولی برا جهیزیه) به امید موفقیت برا تک تک شما برادران ما حداقلش اینکه شغل خانه داری رو با جون و دل میپذیریم!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 82. مهدی قربان پور گفت:

  دلار ۷ هزار تومن !!!۱
  خبر نداری داره میرسه به ۱۰ هزار تومن
  اگر آمریکا از برجام بیاد بیرون میرسه به ۱۵ هزار تومن.
  من و شما که نه دلار داریم نه طلا
  یه کار ساده هم نداریم..بهتره بریم بمیریم شاید به آرامش برسیم

  [پاسخ]

 83. مهندس بیکار گفت:

  سلام .
  دلار ۷ هزار تومن شده…یعنی بد بختی بیشتر…فقر بیشتر…بیکاری بیشتر.
  مدارک دانشگاهی ما بی ارزش تر
  ازدواج کمتر و طلاق بیشتر
  ای کاش شریط مهاجرت رو داشتم و از این خراب شده میرفتم.الام ۳۶ سالم شده..نه کار درست حسابی دارم..نه پول…نه پارتی..
  حتی افغانستان هم آینده بهتری از ایران داره

  [پاسخ]

 84. آلفرد گفت:

  سلام همه حرفاتون رو خوندم. تا قبل این خیال میکردم کسی به غصه داری من پیدا نمیشه اما حالا میفهمم خیلیا مثل من خسته از همه جا گوشه خونه نشستن و به آینده ای که معلوم نیست چی میشه خیره شدن. من ارشد روانشناسی بالینی دارم. رشته ای که خیلیا میگفتن ارشدش داشته باشی رو هوا استخدام میشی. اما حالا روی زمینم کسی طالب نیست. دلم نمیاد آه و ناله کنم چون میدونم حال و روز شما هم خوشتر از من نیست. فقط حس میکنم ته خط زندگی اینه جایی که باید منتظر مرگنشست که پایان غصه س و پایان قصه….

  [پاسخ]

 85. به هانیه گفت:

  شرکت زدن مگه وضعت عالی میشه کی گفته خخخخ من خودم شرکت دارم سر هم پونصد هزار نمیفتم اخه شرکت زدنم شد کار
  همین حالا هر کسی میتونه بره برا خدش شرکت بزنه و خودت میشی مدیر عامل شرکتت . همه این شرکتا بیخدیه فقط خدتو علاف میکنی و هیچ درامدی نداره
  با چنتا شرکت بزرگ که میلیاردا سرمایه گذاری کردن کار ندارم مساله اونا جداس ( مث مپنا یا موننکو ) و گرنه به هیچ دردی نمیخوره

  [پاسخ]

 86. هانیه گفت:

  شما که دیگه شرکت زدید وضعتون عالی شده چرا نون بخور و نمیر

  [پاسخ]

 87. زن گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیز.درس خوندم .توی یه دانشگاه دولتی با یه حقوق بخور و نمیر کار میکنم.شوهرم کاری کرد که همه چیزم از دستم رفت.الان رفتم یه شرکت زدم و سرو کارم با آدمهای پولدار هستش.با کمال تعجب دارم میبینم که تمام این کسانیکه باهاشون سر و کار دارم هیچکدوم سواد ندارن یا در حد بسیار کم سواد دارن.فکرنکنیید که دارم راجع به قدیمیها صحبت میکنم نه به خدا کسانیکه دارم ازشون حرف میزنم همگی از ۲۰ سال تا ۴۰ سال تقریبا سن دارند.همه اشون رفتن دلالی کردن کاسبی کردن رفتن مصالح خریدن و فروختن رفتن توی مناطق بیابونی زمینها و خونه ها رو صاحب شدن و الان برای خودشون صاحب چندین زمین و باغ و ملک و املاک هستن و خدا شاهده یک ذره فرهنگ درست و حسابی ندارن ولی چون پولدار شدن از همین راهها و امثال این راهها حالا بهت فخر میفروشن و برای خودشون زمین و خونه و باغ دارن چی میخوان دیگه.یکیشون اینقد خبره شده که برای خودش ده تا زمین مفت خریده و هی داره غیر قانونی برای همه اشون چهار چوب میکشه و فردا پس فردا با قیمتهای بالا میفروشتشون.توی این مملکت یا باید کار یاد بگیری یا دلالی بلد باشی یا رشته ای درس بخونی که نونت توی روغن باشه.مثل همون موردهایی که بچه های بالا گفتن.خلاصه فهمیدم که منم عمرم و اینهمه سال با درس خوندن و حقوق بخور و نمیر دانشگاه هدر دادم.

  [پاسخ]

 88. زینب گفت:

  انشاءالله مگه با دعای آقای گرگانی همه بریم سرکار. ☆☆☆

  [پاسخ]

 89. عرفان گفت:

  سلام
  من هم لیسانس مدیریت دارم و بیکارم. اما قصد مهاجرت دارم .
  حالا که دیگه قم شده یه کشور مستقل ، دارم برنامه ریزی میکنم برم اونجا .شاید شرایط بهتری داشته باشم
  شما هم دست به کار بشین تا ظرفیت پر نشده

  [پاسخ]

 90. عبدالله گرگانی گفت:

  سلام زهره خانوم.
  توکل به خدا .. انشالله درست بشه

  [پاسخ]

 91. زهره گفت:

  من ۳۸سالم نمیدونم باید چه خاکی به سرم بریزم لیسانس حسابداری دارم به دلیل مشکلات مالی دیر رفتم دانشگاه بعد از دانشگاه هم با یه خقوق کم ۱۰۰هزارتومن پیش یه حاجی مکه رفته شروع به کارکردم اونم یسره از ساعت ۹صبح تا ده ونیم شب بعدپنج سال حقوقموکرد۲۲۰تومن بدون بیمه ازم سفته داشت برادراستادم بود نمیتونستم کاری بکنم دراومدم بعدش تو یه خیریه کهر گیراوردم تا پارسال که منحل شد اونجاهم بیمم نکردن الان ۵ماه که بیکارم هرجا میرم برای استخدام یا بدلیل سن بالام بهم کار نمیدن یا به دلیل اینک مهارتم تو حسابداری کمه حتی شغل منشی گری و کمک حسابدار هم بهم نمیدن نمیدونم بایدچکار کنم پدرم خیلی سال فوت شده از نظر مالی هیچ حامی ندارم خرج زندگیمو خودم باید بدم پس اندازم داره تموم میشه توروخدا واسم دعا کنید از نگرانی شبا خواب ندارم

  [پاسخ]

 92. هانیه گفت:

  هانیه الهی هناق بگیری دروغ گو هر دفعه اسمت و عوض میکنی مییای دوست دوران دبیرستان من مهشید سه سال دندان پزشک تازه یه ۲۰۶ گرفتی تو مزد بهت میدن هی حرف مفت بزنی نکبت

  [پاسخ]

 93. عبدالله گرگانی گفت:

  زینب خانوم
  یکی از دوستان من خودش پروژه میگیره و انجام میده. دانشگاه پیام نور رفته و ترک تحصیل هم کرده.
  با این حال همیشه کار داره و وضعش هم بد نیست. کلی هم پیشنهاد کار داره. نمیدونم چطوری این کار رو انجام میده.یه سایت هم داره به نام http://www.3dwebgis.com
  انشالله که شما هم این طوری بشین

  [پاسخ]

 94. عبدالله گرگانی گفت:

  زهرا
  اینجا مکانیه واسه دردو دل بیکار ها نه اینکه رویا هامون رو بنویسیم…ممنون

  [پاسخ]

 95. زهرا گفت:

  من دندونپزشکم تخصصم ایمپلنت بودش حالا روزانه پنج میلیون میگیرم تازه حداقلشه یعنی هیچ روزی کمتر از پنج میلیون سود نمیکنم

  [پاسخ]

 96. زینب گفت:

  سلام بله حرف شما درسته باور کن خیلی گشتم ولی کاری که مناسب باشه متاسفانه پیدا نشده یه جورایی دیگه نا امیدم

  [پاسخ]

 97. عبدالله گرگانی گفت:

  سلام زینب ..
  شما که دانشجوی ممتاز مهندسی کامپیوتر بودین چرا بیکارین؟
  کافیه کمی تخصص خودتون رو بالا ببرین و بروز بشین. من خیلی ها رو میشناسم که رشته ای که تو دانشگاه خوندن هیچ ربطی به کامپوتر نداره اما تو این زمینه دارن کار میکنن.
  شما که باید حسابی سرتون شلوغ باشه.

  [پاسخ]

 98. زینب گفت:

  سلام به همه دوستان دردو دل دوستمون دردودل همه جوناست متاسفانه بی عدالتی باعث شده هیچ کسی سر جای تودش نباشه وهمین مساله ام داره مملکتو زمین میزنه بی سوادا سر کارن وامثال ماها که هرکدوم دانشجوهای ممتاز دانشگاهامون بودیم داریم با بیکاری دست وپنجه نرم میکنیم من دانشجوی ممتاز مهندسی کامپیوتر بودم و الآن بیکارم واقعا میگم فقط باید به خدا پناه ببریم.

  [پاسخ]

 99. عبدالله گرگانی گفت:

  شرمیلان خانوم.
  ما هم بیکاریم. فوق لیسانس شهر سازی دارم اما مجبورم با پسر عموم برم گچکاری. اینم بگم که من شاگردشم و اون سیکل هم نداره. بازم بد نیست
  واسه خانوم ها بیکاری زیاد سخت نیس… واسه مردا سخته. شما در نهایت ازدواج میکنین و شوهرتون باید خرجتون رو بده اما مردها بد بختن.
  گرفتارن
  بیچاره ان
  مفلوکن
  سیاه بختن
  .
  .
  .

  [پاسخ]

 100. شرمیلان گفت:

  الان پزشکای عمومی هم بیکارن و منتظر ازمون استخدامی رشته های پیراپزشکی رو هم دانشگاه ازاد اشباع کرده کار برای هیچ رشته ای نیست هیچ رشته ای

  [پاسخ]

 101. شرمیلا گفت:

  دوست عزیز غصه نخور وضع هر جوونی که مث ما رفت دنبال تحصیل همینطوره من خودم مدرک ارشد شیمی با معدل ۰۱/۱۸ از دانشگاه دولتی دارم ولی بیکاره بیکارم،همه جا سر زدم اما به در بسته خوردم، هیچ جای این مملکت ارزشی برا زحماتی که خدا میدونه با جون و دل برا درس خوندن کشیدیم، قائل نیستن. من که ازشون نمیگذرم و حلالشون نمیکنم که باعث شدن تو این سن فقط حسرت آرزوهام رو داشته باشم و ناامید و سرخورده بشم. فقط یه جمله به مسئولین که نمیدونم واقعا چطوری اینقدر راحت دارن زندگی میکنن وقتی وضع مملکت رو به اینجا رسوندن: خدا وکیلی اگه بچه های خودتون این وضع رو داشتن آب خوش از گلوتون پایین میرفت؟

  [پاسخ]

 102. امین گفت:

  کشاورزی جزو رشته های من در اوردیه و اصن کار نداره تو هم از اول میدونستی که هیچ کاری برا تو نیس راستی چه گرایشایی داره حشره شناسی زراعت اصلاح نباتات باغبانی ابیاری گیاهان دریایی خخخ من همسایمون دکترای کشاورز دانشگاه تهرونه حالا کارگر کارخونس

  [پاسخ]

 103. هانیه گفت:

  لیونل جان دلم خیلی برات میسوزه تمام وجودت پر از عقده های روحی روانی

  [پاسخ]

 104. هانیه گفت:

  بنظرم جای یه متخصص روانپزشک تو خانوادتون کم یعنی دیگه عالی می شد مخصوصا برا تو که مجانی ویزیتت کنه کارت داره بجاهای خطرناک میکشه متاسفانه مبتلا به مالیخولیا شدی

  [پاسخ]

 105. Mohsen گفت:

  هه به قرآن که خنده داره‌
  این مملکت بعد آقایون میان میگن
  چرا خودکشی زیاد شده چراشو برین از وجدانتون بپرسین که فکر میکنین تا آخرعمر زنده این نه بلاخره روزه حسابرسی هم میرسه دستاندرکاراااا

  [پاسخ]

 106. Perspolis گفت:

  عجببببب!!!! شما تو این سن موزیک دیسلاو گوش میدید خخخخخ،،⁦😑

  [پاسخ]

 107. لیونل گفت:

  فقط پزشکی متخصص و دندانپزشک و داروساز که داروخانه مال خودشه که همشون درامد ماهانه میلیاردی و خدا تمن دارن .
  مثلا خواهر بنده پزشک متخصص رادیولوژی سونوگرافی هستن و ماهانه حقوقشون بالای پونصد میلیون هسش یا برادرم تو شرکت نفت مناطق نفتخیزه و هشت میلیون میگیره

  یا دختر خالم که کارمند رسمی بانک معتبر رفاه هسش و بعد پنج سال حالا حقوق ایشون شش میلیونه که سالانه ۲۰ بار فقط پاداش کارانه باضافه کلی مزایا ایشون میگیرن و هر سه سال یبار وام ۲۰۰ میلیونی به ایشون میدن با سود صفر که همین وام خدش باندازه ۴ میلیون ارزشداره و شوهرشونم کارمند رسمی بانک رفاه هسش که زندگیشون خیلی پادشاهانه و باکلاس هسش

  [پاسخ]

 108. سمیرا گفت:

  سلام دوستای عزیزم منم ۳۲ ساله ام با مدرک کارشناسی ارشد کشاورزی با معدل ۸۷/۱۸ حسابی درس خون ولی بیکار،دفاع کردم ولی ۲سال دنبال مدرکم نمیرم چون ارزش نداره حتی صحافی کنم پایان نامه ام رو خیلی براش زحمت کشیدم ۲سال تمام ولی کاش هیچوقت شروع نکرده بودم حیف بهترین روزای عمرمون ولی
  هرگز زانو نخواهم زد
  حتی اگر
  سقف آسمان کوتاهتر از قامتم شود…
  خداروشکر زنم وگرنه تاحالا دق کرده بودم…

  [پاسخ]

 109. مجید حبیبی گفت:

  نگین کار نیست.کار هست. من با مدرک مهندسی عمران الان دارم تو حرم امام کار گری میکنم. هر جایی رفتم از من سابقه کار خواستن. اما اینجا حتی مدرک هم از من نخواستن.

  [پاسخ]

 110. هانیه گفت:

  الان پزشکای عمومی هم بیکارن و منتظر ازمون استخدامی رشته های پیراپزشکی رو هم دانشگاه ازاد اشباع کرده کار برای هیچ رشته ای نیست هیچ رشته ای

  [پاسخ]

 111. بیکار گفت:

  مملکت داره به قهقرا میره . کار که نیست..سکه شده ۲ ملیون.اون هم از دلار
  حالا ما چطوری ازدواج کنیم.نه کار داریم .نه پول .نه پارتی
  مدرک فوق لیسانس دانشگاه آزاد داریم که مفت نمی ارزه.
  به خاک سیاه نشیتیم.

  [پاسخ]

 112. بیکارعلاف گفت:

  دوستان عزیز رفتم ارشد حقوق از دانشگاه علامه گرفتم حالام بیکارم . یه سال رفتم تو کارخونه لبنیات اونجا کارگری کردم که نصف پولمو ندادن …..
  وکالتم گرفتم که اونم دو سال باهاش کار کردم که البته نمیشه کار چون کلا بیکاری بود و هزینه اجاره و خرجی دفترو نمیتونستم بدم و فقط با این پولبی که از کارگری کارخونه گرفته بودم تا یه مدت هزینه اجاره رو دادم و هیچ کاری نداشتم مجبور شدم جمعش کنم …..
  حالام بیکار و بی پول ….. بابامم که هیچی نداره و از این شهر به اون شهر میره کارگری میکنه یا لوله کشی چیزی ……
  ای خدا کاش یه توانایی بهم میدادی که میتونستم برم رشته های پزشکی و این رشته گند رو نمیخوندم که عاقبتش شد تباهی ……
  روزی هزار بار ارزوی مرگ میکنم و ۳۱ سالمه که میدونم برای همیشه وضعم همینه و هر روز منتظر مرگمم …
  ایکاش پدری داشتم که پولدار بودم و میتونست ساپورتم کنه و ماشین و خونه و سرمایه درست حسابی بهم میداد و اینطوری بدبخت نمیشدم

  [پاسخ]

 113. بیکار گفت:

  سلام به همکاران محترم …همون بی کاران محترم که هم کاریم
  آقا دلار به ۷۰۰۰ تومن میرسه ..شاید هم بیشتر
  به فکر فرار از مملکت باشین. باید مهاجرت کرد حتی شده به افغانستان بریم.

  [پاسخ]

 114. جواد گفت:

  درد و دل نکنین. برین دلار بخرین که دلار شد ۶۱۰۰ .
  علی برکت الله.
  ما که بیچاره شدیم رفت

  [پاسخ]

 115. جواد گفت:

  خدایا بد بخت تر شدیم. دلار شد ۵۷۰۰
  آخه ما چه گناهی کردیم.خدایا چه کار کنیم

  [پاسخ]

 116. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  شما حق دارید. من کاره ای نیستم. اما به عنوان یک عضو از سازمان شهرداری احساس مسئولیت میکنم. در ضمن یه طوری میگی حقوق که انگار من ماهی ۱۰۰ ملیون حقوق میگیرم.
  من هم با بد بختی وارد شهرداری شدم. با هزار تا پارتی.درد بیکاری را چشیدم

  [پاسخ]

 117. کامبیز گفت:

  کلا رشته هیا انسانی رشته های بدرد نخوری هستن و خدا شاهده من تا حالا اسم جغرافیا رو نشنیدم . کلا رشته های انسانی از حقوق و جغرافیا و تاریخ و ادبیات و روانشناسی و .. رشته های بدرد نخوری هستند که هر جا اسمشونو بیاری مردم مسخرت میکنن و بکل شغلشون تو کارگری و دستفروشی و حمالی و …. خلاصه شده . یا مثلا کشاورزی که بکل همشون سر اینکه تو مزرعه ای سیب زمینی بکارن یا کارگری کنن با هم رقابت میکنن و اگه به گرایشاش نگا کنی خندت میگیره که شامل ابیاری قطره ای و ابیاری گیاهان دریایی و معطر و زراعت اصلاح نباتات حشره شناسی باغبانی و …. هسش خخخخخخ
  رشته های که حرف اولو میزنن پزشکی متخصص و دندانپزشک و داروسازه . مثلا من میشناسم طرف پزشک متخصص قلبه و حالا نزدیک یه میلیارد حقوقشه یا دختر عمومی من داروسازه و پدرش تونست با یه میلیارد و نیم مجوز داروخانه براش بگیره چون باباش خیلی ثروتمنده و حالا ماهانه سیصد میلیون حقوق ایشونه . یا مثلا داداش من دندانپزشک ارتدنسی هسش که ماهانه دویس میلیون درامد ایشونه

  [پاسخ]

 118. بیکارم گفت:

  آقای مهدی حصارکی .کارمند شهرداری
  گنده تر از تو کاری نتونستن کنن. خودت به زحمت ننداز . بهتره حقوق شهر داری رو بگیری و بخوری حرف زیادی نزنی. تو مگه چه کاره ای که میخوای مشکل بیکاری رو بر طرف کنی .

  [پاسخ]

 119. مهدی حصارکی .کارمند شهرداری گفت:

  سلام به همه دوستان…خیلی از پیلم های شما رو خوندم و صدای شما رو شنیدم. تصمیم گرفتم که بت دوستام جلسه ای را برقرار کنم تا به مشکل بیکاری رسیدگی شود

  [پاسخ]

 120. جواد گفت:

  باسلام و درود فراوان به ارواح پاک شهدا.
  هر روز شریط بد تر میشه و آدم نا امید تر. ما بد بخت ها چه کار کنیم پس. از گرسنگی بمیریم؟؟؟

  [پاسخ]

 121. یکی گفت:

  شما دیگ نیازنیس کسی به دادت برسه

  [پاسخ]

 122. ابوالفضل گفت:

  متاسفانه شرایط اقتصادی و سیاسی ایران داره روز به روز بدتر میشه و به زودی شاهد بیکارشدن میلیون ها نفر باید باشیم که فاجعه به بار می آورد. بنده مدرک مهندسی عمران از دانشگاه دولتی بعد از سه سال سابقه کار ، بیکار شدم و الان شش ماهه بیکارم … ان شا الله خداوند زودتر دروغ و ظلم و بی عدالتی را از این مملکت بر چیند
  اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 123. مجید گفت:

  دلار ۵ تومن هم رد کرده.ما بد بخت ها چه کا ر کنیم. بمیریم؟ والا عرضه خود کوشی هم نداریم.
  ما گرسنه ایم

  [پاسخ]

 124. مجید گفت:

  سلام.من فراگیر پیام نور درس خوندم .غبر حضوری . رشته تاریخ .با این همه تلاش شبانه روزی و این همه زحمت آخرشم با پارتی تو یه اداره شدم مسول دفتر. این عدالت نیست. کی به داد ما میرسه آخه

  [پاسخ]

 125. یکی گفت:

  ای بابا من شیمی دانشکاه شریفو ول کردم رفتم دانشگاه فرهنگیان ک خیالم ازبابت استخدام راحت شه چون میدیدم که فارق التحصیل شیمی بهترین دانشگاه مهندسی ایران بیکارافتاده گوشه خونه .اوضاع خیلی خرابترازایناس ک فقط فارق التحصیلای پیام نور و دانشگا آزاد بی کار باشن….

  [پاسخ]

 126. بیکار گفت:

  کشور ما هر روز شرایط برای مردم سخت میشه انتظار دارن فساد کم شه در حالی که همه چیز گرون میشه دزدی زیاد میشه ازدواج بی معنی میشه وقتی پسرا از پس خرج خودشون نمیان نمیدونم مسئولان واقعا چیکار میکنن میخای بری استخدام شی اکثر آزمون ها فرمالیته هست باید اشنا داشته باشی من کارشناسی ارشد دارم محیط زیست خوندم کاش به این رشته اهمیت میدادن کلی تو زمینه محیط یست میشد اشتغالزایی کرد فقط میتونم تاسف بخورم برای اینکه تو این کشور به دنیا اومدیم مادرم بیماری صعب العلاج داشت رفتیم وام با درصد کم از کمیته امداد بگیریم گفتن سن پدرتون کمه نمیشه باید عضو باشید تا وام بدهیم مگه با این هزینه های سرسام اور میشه پدرم از پس این هزینه ها بربیاد؟؟ من کشورمو مذهبمو دوس دارم این حجاب رو دوس دارم ولی اونقد شرایط سخت شده که میخام همه چیز عوض شه یه دولتی بیاد که مردم از این فلاکت دربیان مگه یه شغل چیه که این کشور نمیتونه تامین کنه؟ ما صدقه نمیخایم در ازای اینکه عمرمونو گذاشتیم چیزی یاد گرفتیم میخایم کسب درامد کنیمفقط بلدن بشین گرونی بتراشن
  آقایان سوار ماشین های اخرین مدل با بهترین امکانات در خارج و داخل ایران با غذاهای ناب زندگی کنن مملکت رو میخورن و ما نگاه میکنیم

  [پاسخ]

 127. سید گفت:

  با سلام منم لیسانس حسابدای ام و بی کار.هر جا میری میگه یا سابقه کار داشته باش یا حقوقش کمه و بدون بیمه .خلاصه بیکارم.دعا کنید برام یه شغل خوب گیر بیارم.

  [پاسخ]

 128. سعیدعزیزی گفت:

  سلام منم ناامیدشدم اززندگی من میخاستم برم رشته مکانیکی نشدخانوادم گفتن برو برق ساختمان رفتم الان هم توهفته یه روزمیرم مدرسه😙 مامانم میگه سال دیگه بروخارج ۱۸سالمه میخام برم صافکاری ماشین قبلاً یه جایی کارمیکردم بعضی روزهاتاهفتصدهزارتومان هم درآمدداشت منم الان بعد مدرسه میرم سرساختمون برقکشی اوستام هم چندروزدیگه میخادبره خارج ازمجبوری یه دیگه اوستام دکتراداره اونم هرروز میگه بایدبرم خارج منم که کلا دیونه شدم اوستای صافکارم میگفت‌ این شغل وباصدتاشغل دیگه عوض نکن پشمون نمیشی بمون یادبگیربهت پولم هرچه قدر خاستی میدم فقط همین شغل بمون یادبگیر.حالم بهم میخوره اخه ناموسا برق ساختمان هم شدرشته؟؟؟؟؟؟😑 میخام آخرای تابستون برم مکانیکی یاصافکاری سختی شودیدم ولی نسبت به درآمدش می ارزه یکیش میرم هرچی شدتاآخرم ادامه میدم یاعلی

  [پاسخ]

 129. مهمان گفت:

  سلام به همه دوستان. من هم شرایط بدی دارم.تو یه بوتیک تو شهر صومعه صرا فروشنده ام.ماهی ۲۰۰ هزار تومن .بدون بیمه .تازه هر روز ما رو میترسونه که مغازه رو میخواد جم کنه.مثلا لیسانس هم دارم. این همه درس واسه چی خوندیم.واقعا که مفت نمیارزه. من نمیبخشمشون.

  [پاسخ]

 130. اسماعیل گفت:

  شما برو مثبت اندیش باش تا اموراتت بگذره …

  [پاسخ]

 131. دانشجوی ریاضی گفت:

  بنظرم بیکاری وجود ندارد…
  همه چیز دست خود ماست…
  با مثبت اندیشی و دادن انرژی مثبت باید چشممان را بهتر باز کنیم تا موقعیت هایی را که به ما چشمک میزنند را به چنگ بیاوریم.

  به امید روزی که دیگر کامنتهایمان خالی از گله و شکوه باشد

  [پاسخ]

 132. مینا گفت:

  سلام دوستان من هم مثل شما هستم فوق لیسانس نانو شیمی هستم و بی کارم نمیدونم باید چی کار کنم دیگه به بنبست رسیدم هرجا واسه کاررفتم سابقه کار ازم خواستن خب من کارنکرده چه جوری سابقه داشته باشم بی کاری باعث شده انگیزه ام به ادامه زندگی از بین بره شاید فکر کنید چون زن هستم نیاز به کار ندارم ولی این طور نیست اگه از یه خانواده سطح پایین باشی مجبوری کار کنی و خرجتو خودت دربیاری

  [پاسخ]

 133. کشاورز بدبخت گفت:

  دوستان از من بدبختر نیست دیگه میخوام خدکشی کنم بخدا . رشتم کشاورزی بود البته از اول میدونستم که جز طبقه بدبخت جامعه خواهم بود. دکترامو از دانشگاه تهران گرفتم ولی هیچ جا باندازه یه بلدی رفتگرم برام ارزش قایل نیستن . تو دوران تحصیل همیشه رشتمو مسخره میکردن و میگفتن برو بیل زنی انجام بده حالام که اصلا هیچ کاری برام نیست حتی تو فامیل و همسایه هام مسخرم میکنن و میگن که رشتت اشغالیه و کارگر لازم داریم تو مزرعه که بره زمینو شخم بزنه .
  یه مدت رفته بودم کارگری ساختمون و حالام که بیکارم و بابامم هیچی نداره . خدایا این رشته گند اشغالی چی بود من خوندم شدم دلقک دست مردم

  [پاسخ]

 134. علی گفت:

  سلام. من لیسانس نرم افزار گرفتم رفتم خدمت سربازی ، دوسال خدمت بودم این طبیعیه که بعداز دوسال کار نکردن کد نویسی فراموش کنم. واقعا این دوسال عمرم که رفته منو مرد کرده!!!!!بخدا که الان دستم خالیه ریالی ندارم.هرجا هم میرم برا کار دست رد به سینه ام میزنن. یا میگن برو بهت زنگ می‌زنیم. این خدمت سربازی دوسال منو از زندگی عقب انداخت بجای اینکه مرد کنه!!!
  چن جا برا مصاحبه رفتم واقعا اینایی ک مصاحبه میگیرن چه فکری میکنن!! رفتم میگه باید php , laravel , jQuery, anglers , Linux … چند تا دیگه گفت یادم نمونده بلد باشی. گفتم باشه بهش میگم . آخه لامصب اینا سه تا مبحث جداس بخدا …

  [پاسخ]

 135. مریم گفت:

  آقای محمد موسوی بهتر این چرندیات رو نگه داری واسه خودت.
  امثال شما ما رو به خاک سیاه نشوندین.

  [پاسخ]

 136. مجید گفت:

  یا امام خمینی
  دلار شد ۵ تومن.. به دادمون برسید
  ما گرسنه ایم.

  [پاسخ]

 137. محمد موسوی گفت:

  در روز ۲۲ بهمن به همه نوید میدهم که به برکت این روز بزرگ ملت قهرمان ایران به تمام مشکلات غلبه خواهد کرد.
  اما یابد در این راه هوشیار باشیم که همواره در راستای فرمایشات امام راحل حرکت کنیم . اندیشه های ایشان را سرلوحه کار قرار دهیم.

  [پاسخ]

 138. بیکار گفت:

  آفرین همچنان مقاومت کن

  [پاسخ]

 139. ناصر گفت:

  سلام
  خانم اسمان من شهریور ۹۵ چند کامنت گذاشت شما هم پاسخ دادید
  اره مهاجرت خوبه اگر تونستید بر وید
  من خودم برای زندگی نه کار به اروپای شرقی خواهم رفت
  اما شماها به کاندا بروید بهتر است

  [پاسخ]

 140. اسمان گفت:

  با درود و سپاس از پیشنهاد شما من به دلیل رشته ام یا کانادا و یا استرالیا اگر تا به حال نرفته ام فقط و فقط مشکل اقتصادی بوده و بس خیلی قبل تر اقدام کردم که به دلیل مشکل مالی مانده ایم و میسوزیم تا چراغ مفت خوران و ظالمان روشن بماند. اگر پول بود که اندکی صبر نمی کردم که بخواهم این شرایط ملال اور را تحمل کنم. دوستان دیگر قصد امدن به این سایت رو به دلایلی ندارم برای همه شما ارزوی توفیق و شادکامی دارم من باید فذصت باقی مانده عمر را تا از کف نرفته قدر بدانم. ناامید نباشید چرا که عاقلان یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت و ناامیدی از مرگ بدتر چرا که مردن یکباره و ناامیدی مرگ تدریجی است. شما هم تمامی عزیزان این سایت اگر مقدور هست مهاجرت کنید چرا که اب اگر زیاد یکجا بماند می گندد و رکود و سکون بلای جان ما میشود و چه بسا چندسال دیگر حتی توان برخاستنی هم نباشد پس اکنون را قدر بدانید و به پا خیزید و راهی برای زندگی بهتر خود پیدا کرده و رقم بزنید. مانا باشید جوانان ایرانی

  [پاسخ]

 141. اسمان گفت:

  انقلاب بر مردم یا با مردم؟؟ انقلاب مستضعفان بود چه شد که پابرهنه ها برهنه تر و مفت خوران و نالایقان روز به روز ثروتمندتر شدند؟؟ همین طبقه متوسط به وجود امده که از بین رفت و الان جامعه ایران فقط دو قشر غنی و ضعیف؟؟ مردم مگر عقل و شعور و درک ندارن خود که کسی قصد ناامید کردنشان را داشته باشد.مگر نمیبینید که کمرشان از فرط فشار اقتصادی شکسته؟؟ وعده های سرخرمنی چهار سال به چهارسال بر کدام زخم مردم مرهم شده؟؟ اگر بدانی که میدانم نمیدانی و شاید هم میدانی و خود را به خواب زده ای و یا منافعت در گرو ادامه این وصع باید مطلع باشی که نه هیچ از سیاست میدانی و نه اقتصاد؟؟ کشوری که دچار فسادسیستماتیک و نهادینه و نفوذ گروه های نظامی در اقتصاد و عدم جریان ازاد اطلاعات و انزوای بین المللی باشد که برای اقتصاد ورشکسته و راکد خود به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد و سرمایه گذاران خارجی هم به دلیل فساد بالای اقتصادی و عدم شفافیت اقتصادی و نبود یا نقص قوانین حمایتی از سرمایه گزار خارجی باشد هیچگاه نه پیشرفت خواهد کرد و نه چیزی درست خواهد شد اگر هم بخواهد درست شود که از محالات است این گروه تند رو منفعت طلب هرگز نخواهند گذاشت چرا که سالهاست پول مفت بر کام انها شیرینی کرده و مگسانند گرد شیرینی

  [پاسخ]

 142. اسمان گفت:

  کی حل میشه؟؟ کی؟؟ وقتی ما پیر شدیم یا مردیم. شما گویا نفست از جای گرمی بلند میشه که قطعا همینطور اگر درد بقیه رو درک میکردی که نمیکنی اینقد سیاست رو مبلی نمیدادین

  [پاسخ]

 143. علی گفت:

  اقای دکتر هر چی که هستی هر چی که باشی خواهشن اینقد خالی بندی نکن دکتر اینقدر خالی بند نمیشه!!! برو خجالت بکش عمو رشته درپیتی تو خوندی وهفت جدو ابادت اقای چشم پزشک اگه واقعن دکتری توی جمع ما چه غلطی میکنین که اینطور با حرفاتون نمک روی زخمها میپاشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 144. محمد موسوی گفت:

  چرا با این صحبت ها در صدد تضعیف انقلاب اسلامی هستید.انقلاب ما بر گرفته از مردم بود. اگر مشکلاتی هم گریبان گیر جوانان شده ، قابل حل شدن است.مردم را دل سرد نکنید.مردم را از انقلاب متنفر نکنید.این انقلاب محبوب دا جوانان است.

  [پاسخ]

 145. داوود گفت:

  با سلام دوباره
  من دارم واسه استان ساسکاچون کانادا اقذام میکنم. آسمان خانوم به شما هم پیشنهاد میکنم برید کانادا.دوستام اونجان .خیلی تعریف میکنن.
  شرایط راحت تری داره.
  به نظر من تمام تحصیل کرده های بیکار باید مهاجرت کنن
  خدایی خیلی زور داره با این همه تحصیلات آدم بیکار باشه

  [پاسخ]

 146. اسمان گفت:

  شما درست گفتید واقعا چاره ای نیست منم تو شرکت سپاه خدمه میخواست رفتم برام مهم نیست پولش خوبه منم دارم جمع میکنم که برم این اقای داوود حرف درست و زدن به نظرم هر جا برا کارهای پایینم برید پولتون و جمع کنید برید. کشورایی که نیروی کار زیاد میخوان کانادا استرالیا نیوزیلند و فنلاند و سوئد المان که دیگه خز شده و از بس رفتن شرایط سخت شده

  [پاسخ]

 147. داوود گفت:

  به نطر من باید از ایران بریم. من مدرک پیام نور دارم. اما دارم برنامه ریزی میکنم برم کانادا.
  اونجا شده حمالی هم میکنم..مهم نیست برام

  [پاسخ]

 148. شمیم گفت:

  سلام…من واقعا دیگه خسته شدم.با لیسانس مدیریت فرو شنده شدم.
  الان تو شهر صومعه سرا به فروشنده ها ماهی ۳۰۰ هزار تومن میدن.
  این چه وضعیه آخه. ما آدم نیستیم؟؟
  چکار باید کنیم با این پول.یکی به داد ما برسه

  [پاسخ]

 149. مقداد گفت:

  مقام انسانیت رو خوب اومدی.
  مقام انسانیت یعنی واس ماهی ۹۰۰ هزار تومن به هر کاری تن بدی و به هر کسی رو بزنی.
  مقام انسانیت یعنی ریا کاری. نماز اجباری. تحقیر شدن و سرافکندگی
  تازه این پول فقط کرایه ماشین و پول شکم آدم میشه.
  بعد از فوق لیسانس برای کار به هر کس و نا کسی رو زدم.
  الان دیگه تصمیم گرفتم برو کانادا.

  [پاسخ]

 150. پرهام گفت:

  این همه سال درس خوندم به امید این که شغل مناسبی داشته باشم..کلی پول ریختم تو شکم دانشگاه آزاد مدرکش از بلیط مترو ارزش کمتری داره ….هرگز مسئولان نظام رو نمیبخشم…این بود وعده هایی که به مردم میدادین؟؟ این طوری میخواستین ما رو به انسانیت برسونین ؟!؟!؟!؟!؟

  [پاسخ]

 151. اسمان گفت:

  یه روز فریبر یه روز سعید یه روز محسن هر بار با یه اسمی مییای. خدا شفات بده

  [پاسخ]

 152. محسن گفت:

  سلام .من هم با فریبرز موافقم…امام خمینی امام خوبی ها بود.. بهتره همه چیزو گردن جمهوری اسلامی نندازیم…

  [پاسخ]

 153. اسمان گفت:

  مشکل بزرگتر از جوونی ما بود که حروم شد خداوند همتون و لعنت کنه

  [پاسخ]

 154. فریبرز گفت:

  بله درسته…اما به یاد بیاورید که ما مشکلات بزرگتری را پشت سر گزاشته ایم.

  [پاسخ]

 155. اسماعیل گفت:

  جناب آقای فریبرز ما شیعیان دوازده امام بیشتر نداریم

  [پاسخ]

 156. علی گفت:

  سلام میخواستم جواب بعضی از دوستان رو بدهم.
  ۱.اون دوستان ناآگاهی که گفتند ما هرچی که نداریم امنیت داریم. باید بگم که امنیت چند نوعه امنیت روحی و روانی امنیت شغلی امنیت اقتصادی و مالی امنیت جانی و … اکه منظورتون اینه که امنیت جانی داریم باید بگم که اونم دقیقا نداریم چون هر لحظه احتمال جنگ و … وجود داره تو منطقه ای که ما هستیم با این همه دشمنی که درست کردیم مثل اسراییل و عربستان و کشورهای عربی و داعش و داخلی و ….
  ۲. موفقیت شغلی چند راه بیشتر نداره یک سرمایه و پول و پشتوانه خانوادگی دو پارتی و آشنا بازی سه تو زمان قدیم که مدرک ارزش داشت مدرک گرفته باشی مثل اکثر دهه ۵۰ ها که استخدام دولتی و خصوصی میشدن و اکثرا موفق بودن تو تحصیل. اگه این سه راه رو نداشته باشی فقط بخور و نمیری و بس.
  ۳. بعضی دوستان گفتن علت بیکاری جمعیت زیاد دهه شصتی و هفتادی ها و تعداد زیاد دانشگاههاست. باید بگم علت اصلی این نیست چون چین بالای یک میلیارد جمعیت داره و کلی تحصیل کرده با دانشگاههای بیشتر از ما اما درصد بیکاریش صفره همچنین آمریکا سیصد و پنجاه میلیون. علت اصلی اقتصاد داغون مملکته که نتیجه بی تدبیری و بی برنامه گی هست همچنین دزدی و اختلاس و فساد. اونم با این همه سرمایه نفتی و گازی و معدن و … کشور که خودتون میدونید. با تشکر

  [پاسخ]

 157. علی گفت:

  سلام حق با شماست. کلا تقصیر آمریکاست. مرگ بر آمریکای جنایتکار.

  [پاسخ]

 158. فریبرز گفت:

  سلام به همه..لطفا این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی و نظام تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. . ما جوانان که عاشق خمینی هستیم همچنانمقاومت میکنیم

  [پاسخ]

 159. محمد گفت:

  سلام. من یکی از بهترین رشته های فنی و مهندسی یعنی مهندسی مکانیک سیالات لیسانس گرفتم از دانشگاه معتبر دولتی روزانه دو سال هم سربازی رفتم اما حالا چند ماه دنبال کار هستم هر جا میرم یا پارتی میخواد یا چندین سال سابقه کار مرتبط و فول بودن همه نرم افزارها رو میخوان. الان بیکار هستم. نمیدونم چه کار کنم…
  تو ایران دو کار اشتباه محضه یکی تحصیل و دوم سربازی رفتن. حتی رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی و … هم داره شدید اشباع میشه این افراد موفق تو این رشته ها هم زمان قدیم مدرک گرفتن که بازار کارش بوده.

  [پاسخ]

 160. Adel گفت:

  سلام دوست عزیز من مثل شماها دچار این بی عدالتی هستم البته خیلی از امثال ماها وجود داره متاسفانه وضیعت کشور اونقده خرابه که حتی واسه کار کارگری هم باید التماس کرد تازه اگه اونم پیدا شه اولین سالی از دانشگاه قبول شدم یکی از استادامون خیلی بهم لطف داشت همش تو کلاس می گفت روحیه تو تحسین برانگیزه.
  ولی خوب چی شدیم منی روحیه خستگی ناپذیری داشتم بی پولی بدجوری به من ضرر زده اخه رشتم یه جوری که نمیشه بدون امکانات اولیه ش پیشرفتی کرد منم که به سختی پول شهریه امو جور میکردم ولی ای کاش این دانشگاه ها بی بند وبار و این مسئولان بی مسئولیت نبودند.
  ای خدا

  [پاسخ]

 161. Ali گفت:

  سلام من دانشگاه تبریز برق خوندم،با هزارتا فلاکت و بدبختی از نظر مالی درسمو تموم کردم،الانم نه کار دارم نه پول برای ادامه تحصیل،دفترچمو پست کردم تا برم ۲ سال از عمرمو به نظامی که حتی یک ثانیه سرانش به زندگی من و امثال من فکر نمیکنن خدمت کنم،بعدم بیامو دوباره بیکار بشم.من درس خواندم که مستقل باشم حالا ۱ ریال از خودم ندارم،هرکاری‌ام که فکرشو بکنید مردم ظرف شستن ،طی‌کشیدن،کارگری ساختمون،خسته شدم دیگه ازین همه تحقیر شدن از طرف خانوادم اطرافیان کج تاا شرف من بره زیر سوال،من برم سربازی خرجمو از کجا دربیاره کرایه راهمو چجوری دربیارم،خدا ازتون نگذره

  [پاسخ]

 162. لقمان حکیم: گفت:

  سلام. هر چی که درآمد داری واسه خودت داری قرار نیست که بیایی اینجا بگی و به قول امثال خودت دل بیکارا رو بسوزونی . این کارت درست نیست. تو اگه واقعن با این پول ها به زندگی خوبی رسیده بودی این کار رو نمیکردی معلومه که از یه چیزی داری میسوزی و به خاطر همین عقده ای شدی. اگه تمام پول های دنیا رو هم داشته باشی و این انصافت باشه و طرز فکرت به اندازه یک پر کاه ارزش نداره. گیریم صد سال دیگه هم زندگی کنی آخرش به شکل ذلیلانه ای خواهی مرد! پس تا زنده ای به فکر خدمت به مردم باش نه اینکه تو هزار جور فساد فرو بری بعد بگی اینقدر درامد دارم.

  [پاسخ]

 163. سمیرا از کرمانشاه گفت:

  خطاب به آقای شیرکو از کردستان

  عزیز خدا شفات بده.
  همین و بس.

  [پاسخ]

 164. میتی گفت:

  رویای جالبی بود…..بنویس داستانتو بده برات چاپ کنن بلکی از فروش پولش یه چندرغازی که میگی در بیاری به زخمات بزنی از هزیون و پرت و پلا و خواب خرگوشی ای که توش فرو رفتی در بیای.راستی اقای دکتر یادت هست بی کدوم جراحیا یا خریداتون از جاهای باکلاس بود که یاد بیکاریاتون افتادینو وبگردی یا بهتره بگم ولگردی تو اینترنت رو برای گذران وقت از روی بیکاری انتخاب کردین؟؟؟؟؟؟؟؟جالب بود به جای این چرندیات برو یه کاری پیدا کن از بیکاری که در بیای به همه این رویاهای قشنگت که بافتی میرسی.
  دکتر اینقدر کار داره که نیاد تو جمع بیکارا😉

  [پاسخ]

 165. بینام گفت:

  لعنت به اینها زندگیمان تباه شده با اینکه یک بار به دنیا می آییم ولی خدا لعنتشون کند همه جا شد بند پ…………….

  [پاسخ]

 166. زینب گفت:

  آقای پزشکی که اومدین اینجا میگین رشته های ما به درد نمیخوره باید بگم واستون متاسفم چون اگه قرار بود همه پزشک بشن مسلما بازار کار شما پزشکا کساد میشد اونوقت نمیومدی اینجا بگی ماهی ۵۰۰ درآمد دارم با زندگی لاکچری مشکل بیکاری ما اینه که بازار کار اشباع شده اگه آقایون اختلاس رشوه رانت پارتی بازنشسته های چند شغله و ۲ شغله ها اجازه بدن واسه ما هم جا هست به حقوق کمم راضی هستیم زندگی لاکچری ارزونی خودتون تهش میرم زیر خاکی که فقط خودم توش جا میشم شما هم به جای مسخره کردن جوونای بیکار برید کار خیر انجام بدین کارآفرینی کنید که واسه اون دنیاتونم مثل این دنیا اندوخته داشته باشین .

  [پاسخ]

 167. مرادی گفت:

  سلام…من دانشجوی سال سوم بودم..ترک تحصیل کردم..اما کار بلد بودم..با فوتوشاپ یه مدرک جعل کردم..الان هم چند ساله تو یه شرکت خصوصی کار میکنم و مدیر شدم…به نظرم این مدرک جعلی من با مدرک صنعتی شریف هیچ فرقی نمیکنه….همشون یه تیکه کاغذ بی ارزشن. الان دیگه دلم نمیسوزه که چرا درس نخوندم…

  [پاسخ]

 168. سارا گفت:

  این آقای شیرکو از کردستان ..آرزوهای دوران کودکیش رو نوشته..خونه مجلل..ماشین آخرین سیستم ..کلفت و خدم و حشم ..سفرای خارج از کشور..منم دوره دبستان از این خیالپردازیها زیاد میکردم.
  بهش سخت نگیرید

  [پاسخ]

 169. حمید گفت:

  من ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه فردوسی با معدل ۱۸/۱۴ دارم یک سال دنبال کار میگردم بخدا به هزار بدبختی دانشگاه دولتی قبول شدم اما چه فایده هر جا رفتم یا پارتی بود یا پول طلب کردن در آزمون های حقوقی هم که ظرفیت پذیرش بسیار محدود و سخت هست امکان قبولی خیلی دشوار.
  پدرم ۲۳ سال پیش فوت شد و سال گذشته مادرم رو از دست دادم الان واقعا از همه چی ناامید شدم تنها بی پول بیکار اصلا انگار هیچکس بهمان اهمیت نمیده به کارخانجات سر زدم به من مدیر کارخانه ای گفت که مدرکم رو باید بزارم در کوزه و گفت اگر حاضری بعنوان کارگر باربر میتونی مشغول به کار شی بخدا این حرف ها رو که میزد میخواستم سرم بکوبم به دیوار نمیدانم فایده این همه درس خواندن چی بود…

  [پاسخ]

 170. میم گفت:

  نویسنده این مطلب دقیقا باید همسن من باشه احتمالا متولد ۶۳ هست من از سال دوم ابتدایی توی تیزهوشان و نمونه دولتی درس خوندم با معدل ۱۹٫۸۰ دیپلم گرفتم رتبه م ۱۱۳ شد و فکرکردم بهترین رشته برای من خوزستانی نفته رفتم نفت خوندم گفتم مهندس میشم برای خودم افتخار مامان و بابام میشم سال ۸۷ فارغ التحضیل شدم الان ۹ ساله توی خوزستانی که روی نفت خوابیده حتی یه روز هم نتونستم کار کنم به منشی گری توی شرکت های نفتی هم راضی شدم گفتم لااقل اینجوری آبروم نمیره همه فکر میکنن شرکت نفتی شدم ولی نشد

  [پاسخ]

 171. حسام گفت:

  شیرکو جان شما دیپلم هم نداری…
  اینجا با بی سواد طرف نیستی … در بهترین حالت شما دانشجوی لیسانس هم که باشی به نظرم ادبیات کنکور رو زیر ۲۰ درصد زدی عزیزم !

  [پاسخ]

 172. نادان گفت:

  سلام. جناب والا مقام چشم پزشک خیلی بزرگ. خیلی خیلی بزرگ عالیجناب متخصص، شوهر گرانقدر بانو متخصص قلب عروق ، پزشک برجسته کردستان ایران و عراق جنت مکان، خالداشیان شیرکوه. یا کوه شیر.
  من هم جغرافیا خوندم. اینکه شما میگین رفتی یه رشته بی خود خوندی حرف درستی نیست. اگه کار نداریم انجام بدیم اما همین که زیرمیزی نمیگیرم و دزدی نمی کنیم و رشوه خوار نیستیم و کلاه مردم رو بر نمی داریم و کلاه سر مردم نمی زاریم و شرافتمون رو زیرپا نمیزاریم تا به پول برسیم و بیکار بودن رو به پول حرام ترجیح میدیم و خون مردم رو تو شیشه نمی کنیم و ارزش آدم ها رو تو پول و تحصیلات نمی بینیم و خیلی چیزای دیگه … آقای محترم ادمها میرن دانشگاه و درس می خونن تا یه ذره شعورشون بره بالا. یه ذره درکشون بیشتر بشه. تو الان فکر می کنی خیلی |آدمی؟ باشه فکر کن. اره دیگه آدمی دیگه پونصد میلیون ماهی درآمد داری . اما مطابق نظر شما آدمهایی که ششصد میلیون درآمد دارن از شما باید آدم تر باشند. یا اونهایی که بیشتر در میارند. پس از شما ادم تر هم خیلی هست. هر چند که شما همتون مثل همید. فکر می کنید چون پول داری برترید از بقیه. اگه همین ادمهای دیگه نباشند شما مجبوری میشی بری چشم های گوسفند و بز و سگ و گوساله و مرغ و خروس اینها رو معاینه کنی. اونا که دیگه پول نمیدن بهت.

  [پاسخ]

 173. Ftm گفت:

  مشکل اینجاست که توکشور ما یه دلسوز نیست …اگه یه رشته ای بازار کارنداره چرا اصن تو دانشگاه تدریس میشه …متاسفم برای خودمون و شرمنده پدرمادرایی ک تمام دارو ندارشون خرج تحصیل بیهوده و ب درد نخور ماشد …واقع بین باشید همه از یک بهره هوشی برخوردارنیستن اگه قرار بود همه پزشکی بخونن ک دیگه غصه ای نبود..اما حالا ماموندیم و رشته های بددن بازار کار…

  [پاسخ]

 174. مرادی گفت:

  آقای شیرکو ازکردستان
  اینجا همه بیکار و بدبخت هستن . و آرزو دارن ماهی ۱ تومن حقوق بگیرن… اومدی اینجا چرتو پرت میگی چی بشه. این پول هایی که در میاری هم مشکل داره..چرا خون مردم رو تو شیشه میکنین…شما پزشک ها همه جلاد هستین و فقط به فکر پول

  [پاسخ]

 175. اسماعیل گفت:

  آقای شیرکو از کردستان دنیا برای کسی نمی ماند و اگر تمام ثروت دنیا واسه تو باشه ولی انسان نباشی هیچ ارزشی نداری … اکثر پزشکان در ایران قاتل مردم هستند … این پول ها خوردن نداره .

  [پاسخ]

 176. اسماعیل گفت:

  شما پزشک ها بی وجدان ترین انسانهای در ایران هستید که مردم ایران را مثل موش آزمایشگاهی روانه قبرستان می کنید. مادرم به واسطه اشتباه به اصطلاح متخصص از دنیا رفت . خدا لعنتتون کنه که قفط به پول فکر می کنید دنیا دار مکافاته مطمئن باشید

  [پاسخ]

 177. ناصر خطاب به اقای دکتر گفت:

  اقای شیر کو لازم در اینجا فخر بفروشید در جایی که همه بیکارند.
  از طرفی تو کشوری که همه مریض هستند معلومه وضع پزشکان سکه است.
  شما پزشکان مافیا دارید

  [پاسخ]

 178. شیرکو ازکردستان (پزشک متخصص چشم گفت:

  مشکلتون اینه رشته هاتون بدرد نخور بوده برا همینه ب این روز افتادین و همتون بیکار یا اگه کارم دارین با چندر غاز . نگا کنین طرف از صب میره تا نزدیک شب تو یه شرکت با چندر غاز قانون کار اونجاس مثلا یه میلیون و دویست که نصفش همش بابات کرایه ماشین اینا میره . وقتی این شرکتا خدشون هیچی ندارن اونوقت چی بهت بدن ک نصف اون پول کمتم نمیدن . همین حالا خدت برو یه شرکت به اسم خدت بزن این که کاری نداره هر کسی میتونه بشه مدیر شرکتش خخخخخ ولی بدون کوچکترین درامدی .
  من رشتم پزشکی بود بعدش تو رزیدنت رفتم تخصص چشم و حالا ۳۷ سالمه و چنساله که تخصص گرفتم و مطب دارم هم تو مطب هم بیمارستان کار میکنم و هم مرکز جراحی خصوصی دارم و چنجای دیگه هم هستم و ماهانه راحت پونصد میلیون میفتم و زنمم پزشک متخصص قلب عروق هستش و ایشونم درامدی مث من دارن بهترین زندگی رو داریم هر سال چهار تا سفر خارج میریم کانادا ایتالیا و خیلی جاهای دیگه تو بهترین خونه میشینیم و خریدامون همیشه باکلاس ترین جاهاس و دو کلفت داریم تو خونه که یه نفرم اختصاصی فقط خریدامونو انجام میده تمام طافه ما پسر عموم دختر خالم پسر خاله هام همه پزشک متخصص هستن با بهترین زندگی بهترین خونه های شیک مجلل ماشینای مدل بالای لوکس و بالاترین سرمایه و پس اندازای چن صد میلیاردی .

  [پاسخ]

 179. ستاره گفت:

  به همه می گم شادم ولی واقعیت اینه که حتی پول کشیدن دندونم رو هم ندارم چه برسه بخوام ترمیم و روکش بزارم واقعیت اینه که شوهرم به جای اینکه بهم پول بده دزدکی از حسابم پول می کشه و منو اسکل فرض می کنه حتی یه شب گفت من می تونم بدون اینکه بفهمی از حسابت پول بردارم و یه خنده ی تمسخر آمیزی بهم زد. می دونی واقعیت اینه که پول یارانه رو بهم داده ولی گفته قسط قرعه کشی با تو یعنی برام می مونه ۳۶ تومن که اونم قسط وام دانشگام می شه.گاهی حقیقت رو نمی شه گفت گاهی نباید دشمن شاد کرد کسی رو. جلوی چشمم یکی هفته ای سه روز کار می کنه اونم صبح تا ظهر ، بعد یک و خورده حقوق داره. یا یک نفر دیگه ک کار می کنه با یک و هشتصد حقوق. و مقایسش با زندگی خودم که با مدرک کارشناسی ارشد بهم کار نمیدن حتی به عنوان منشی. و شوهری که صبح تا شب سگ دو میزنه و همیشه هشتمون گرو نهمونه.
  میشه این چیزا رو دید و مریض نشد؟ دکتر بهم گفت باید استرس و افسردگی تو درمان کنی. وگرنه زود پیر می شی و هزار جور عوارض که بیشتر از همه رو بچت اثر میزاره. گفتم آقای دکتر پول از کجا بیارم واسه درمان؟ گفت چطو واسه سی تی اسکن و ام ار آی پول داری واسه اعصابت نداری؟ فکر می کنه دروغ می گم. راس می گه آخه درد دندون که نکشیده!!!!

  [پاسخ]

 180. Arash گفت:

  منم همین طور به خدا خسته شدم صیح ک از خواب پا میشم همه چی تکراریه ..بازم بی پولی بی کاری سربار بودن … خدایا پس ما ک پارتیمون فقط خودتی چی کار کنیم.. کسایی ک دورم هستنو میبینم روانی میشم ک چطور با پارتی صاحب یه کغر عالی شدن .. خدایا چیکار کنیم ما اخه …. با مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت ۲ساله بیکارم هرجایی ک فکرشو بکنین رفتم …‌ الان فقط گاهی کارگری پیدا میکنم با زحمت یه پولی در میارم ک خرج کرایه ماشینم واسه دنبال کار گشتن در بیاد ..‌ فقط الان ب این نتیجه رسیدم ک کاش میشد مرد بی ان که مادر بفهمد

  [پاسخ]

 181. نازنین گفت:

  بچه ها منم لیسانسمو سالها بیکار دیگه رسیدم به اخر خط میخام خودمو بکشم

  [پاسخ]

 182. محمد گفت:

  دمت گرم اقا.

  [پاسخ]

 183. محمد گفت:

  مثل اینکه بحث علاقه به رشته تحصیلی هم مهمه.

  [پاسخ]

 184. masoud گفت:

  واقعا گل گفتی من ۲۹ سالمه شیراز.مدرک کاردانی
  کامپیوترم صدجا رفتم وهمشون ی فرم دارن و میگن پر کن و اگه خواستیی بیا ببر…یا شهرک صنعتی دیگه همون اول میگفتن کی شما رو معرفی کرده?یا معرفت کیه?تازه حالا شهرک صنعتی معرفی هم داشته باشی مرحله بعد فرم پر کردنه😂😂😂😂

  [پاسخ]

 185. ف گفت:

  برو همون مکانیکی هنوزم دیر نشده

  [پاسخ]

 186. پر گفت:

  درسته خیلی زحمت کشیدید و درس خوندید ولی چرا هوشمندانه انتخاب رشته نکردین؟ یه رشته ای که اینده دار باشه علم روز باشه یا شما که انقدر با پشتکار بودین چرا رشته پزشکی رو انتخاب نکردین که درامد و ایندتون ۱۰۰‎٪ تضمین شده بود؟
  من حتی اسم این رشته شما رو نشنیده بودم
  مرک تحصیلی بالا خوبه ولی باید بازار کار طلب کنه او زمینه رو

  [پاسخ]

 187. بهروز گفت:

  ایران فقط پارتی بازی جواب میده.پارتی داری بفرما،نداری خوش اومدی؛من یه نفر رو میشناسم که با لیسانس عمران کارمند بانک شده،یکی نیست بگه عمران چه ربطی به بانک داره آخه؟؟باز حسابداری،کامپیوتری بگی یه چیزی ولی عمران؟!!!

  [پاسخ]

 188. اسماعیل گفت:

  تعجب می کنم رشته عمران که نسبت به رشته های دیگه خیلی بازار کار بهتری داره . شما باید به جای کشیدن سیگار بری دنبال کار

  [پاسخ]

 189. محمد گفت:

  سلام منم میخوام یه کم درد و دل کنم . فارغ التحصیل رشته مهندسی عمرانم و لیسانس دارم . میخوام کار کنم همه جا زدن ۳ سال سابقه بیمه حداقل. آخه من چیکار کنم ؟. واقعا چیکار کنم ؟. از کجا این ۳ سال لعنتیو گیر بیارم. نمیدونم اینقد سیگار کشیدم که ریهام میسوزه .خدایا کمکم کن .ای کاش درس نمیخوندم مکانیکی ماشین یاد میگرفتم الان نونم تو روغن بود. فقط جیب این دولتو با هزینه های دانشگاه پر کردم.

  [پاسخ]

 190. فاطمه گفت:

  سلام، نمی دونم آیا هنوزم تو این وضعی که می گی هستی یا نه… امیدوارم که نباشی… ولی می خواستم بگم منم لیسانس و فوقم رو از دو تا دانشگاه دولتی گرفتم من دیپلم ریاضی داشتم ولی وارد حوزه علوم انسانی شدم یکی از اون رشته های میان رشته ای… من الان به عنوان منشی تو ی شرکت دارم کار می کنم… اینکارو دوست ندارم ولی به ی امید ادامه می دم اینکه خودم بتونم ظرف یکی دو سال آینده کار خودمو که ربطی هم به رشتم نداره راه بندازم… می تونید توی ی شرکت منشی باشید بگردید و ی شرکت مناسب پیدا کنید نمی دونم توی کدوم شهر هستید ولی هرجا که هستید می تونید ی جای مناسب پیدا کنید… سعی کنید توی هر کاری که علاقه دارید یا توانمندی ایده هایی پیدا کنید و شروع کنید به مطالعه و پیش روی در اون… مطمئنن موفق می شید… حیف زندگیتونه با این همه تحصیلات… معلومه که ی سری ارزشها و خط قرمزها هم برای خودتون دارید پس با امید پیش برید… دست از غصه خوردن بردارید… من از شما بزرگترم سه سال… زندگی یک لحظه ارزش غم خوردن نداره…

  [پاسخ]

 191. پیمان گفت:

  باشه شما راست میگی

  [پاسخ]

 192. مرادی گفت:

  سلام به همه..لطفا این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی و نظام تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. . ما جوانان که عاشق خمینی هستیم همچنانمقاومت میکنیم

  [پاسخ]

 193. پیمان گفت:

  سلام دوستان من همه نظراتو خوتدم راستش من چهارم دبیرستانم و سال بعد کنکور دارم و رشته ریاضی هستم من میخواستم برم هوافضا امیر کبیر ولی با این نظرات واقعا مردد شدم پدرم البته یه مغازه شیرینی فروشی تو میرداماد داره اگه درس نخونم مجبورم برم پیش پدرم کار کنم

  [پاسخ]

 194. احمد اقا واقعن راست میگی چون الان رشتم به زور رفتم انسانی حالا پیش خودم گفتم میتونم وارد نیروی هوایی بشم واقعا شانس اینم ندارم…………😫😫😫😱😱 میشه جواب بدین

  [پاسخ]

 195. موسی پور گفت:

  حتما برو موانیکی که صد در صد موفق میشی . درسزرو بیخیا‌‌‌ ‌ لش شو. موفق باشی

  [پاسخ]

 196. فائزه گفت:

  سلام.من فائزه ام ۱۹ سالمه.منم یه مدت عاطل و باطل برای خودم میگشتم مفت خوری میکردم و همش از بقیه دلخور بودم ک چرا کارنیست.من دخترم دیگه و مامان بابام خ سختگیرن تو کار بیرون ک هر جایی نرم.خلاصه بعد اون مدت ک به بطالت میگذروندم با اقای ازمندیان اشنا شدم.کلاساشو رفتم کلی کتاب خوندم خلاصه یکم به خودم اومدم.بعدش کم کم رفتم دانشگاهی ک عاشقشم بعد برنامه ریزی کردم واسه زندگیم و خلاصه هی این در اون در زدم یه ایده خوب پیدا کردم.من تو خونه واسه خودم کسب و کار اینترنتی راه انداختم حتی یک ماهم نشده و به درآمد رسیدم.مطئنم با تلاش بیشتر و گذر زمان در آمدم حتی جمع کل درآمد فامیل هم بیشتر میشه😊میدونی به جای این که غر بزنم کار نیس و مامان بابام اجازه کار نمیدن از فکرم استفاده کردم.ایران پر از فرصته و کلی میشه کسب و کار خوب راه انداخت نمیدونم چرا اینجوری میگین.الان من کار خودمو راه انداختم ولی باورتون میشه هر روز کلی ایده جدید و پولساز ب ذهنم میرسه؟؟؟رمز موفقیت اینه شروع کنین بعدش خود به خود کلی تغییر میکنین و هر روز کلی کارای جالب به ذهنتون میرسه ازش پول درارین😊فقط کار افرینی از کارمندی سخت تره دیه چون ۱۰۰مسئول خودت هستی ولی اینکه واسه و خودت و کلی ادم سود میرسونی خیلی خوبه.
  من فروشگاه اینترنتی دی وی دی زومبا دارم .اگه زومبا خواستین در خدمتم😊dvdzumba.com
  اینم ایمیلمه اگه خواستین خیلی خوشحال میشم کمکتون کنم و بگم چیکار کنید مثل من فروشگاه اینترنتی بزنید😊
  delrobaaa@gmail.com

  [پاسخ]

 197. بهزاد گفت:

  منکاردانی عمرانم
  دستگاه سازی کار کردم
  لوله کشی کار کردم
  دوربین مدار بسته کار کردم
  به خدمتت بگک برق هم کار کردم اخه پلشت تو پارتی داشتی رفتی تو شرکت ملی نفت احمق من با این مدرک تکنسینم هر جای میرم پشمشونم حساب نمیکنن با این برق که شما میگی رشته باحالیه رفتم میم کار بلدم نگام نمیکنن چی داری میگی نمیخواستم چیزی بنویسم دیگه چسبوندم

  [پاسخ]

 198. دختر بی نام گفت:

  سلام منم لیسانس کشاورزی هستم اما بیکاربودم ودنبال یه کار اما الان تویه موسسه نظافتچیم با اینکه مهارت کامپیوتر وزبانم متوسطه و۴سال درس خوندم باورم نمیشه باید ناچار از بیکاری نظافت کنم وخجالت بکشم این بود سرنوشت من کاش هیچوقت درس نمیخوندم خدا خودش واسمون بهترش درست کنه دیگه ب چی امیده درس خواندن -=تباهی عمر به بقیه بگی فکر میکنن ازسردشمنی میگی ولی ازسر تجربه ودلسوزیه الان دیپلمه نمیسوزه بهتره ازما کسی دلش

  [پاسخ]

 199. شمیم گفت:

  همه اونایی که اینجان فکراشونو روهم بزارن یه ایده ای پیدا کنن یه شرکت بزنن یا یه کاری دست و پا کنن دیگه. =)

  [پاسخ]

 200. سجاد گفت:

  کاش مسئولینی که میدونن کاری از دستشون برنمیاد برن و بزارن کاربلدا مسئول امور این مردم بدبخت بشن…….بخدا این ثوابه…..
  بلد نیستی مملکت داری …برو دیگه داداش من….حاج آقا……بزرگوار…..

  [پاسخ]

 201. مرادی گفت:

  باید صبر کنیم تا مسئولین دل سوز نظام شرایط رو برای ما آماده کنند…من هم بیکار بودم….

  [پاسخ]

 202. احمد گفت:

  آقای آرشی که میگی ماهی ۶ تومن میگیرم و از زندگیم راضیم … پس الان تو این page چی کار میکنی؟ الکی نظر میدی واسه خودت…. رشته های انسانی خیلی هم به درد بخور هستن و الان آموزش و پرورش هر ۶ ماه یک بار اطلاعیه استخدامی میده و رشته های انسانی مثل روانشناسی و علوم تربیتی و علوم اجتماعی و … جذب میکنه

  [پاسخ]

 203. ali گفت:

  کشور آب نداره مردم مقصر هستند ، گرد و خاک داره تمام کشور رو نابود میکنه باز هم میگن مردم مفصر هستند ، پول مردم توسط موسسات مالی و بانک ها دزدیده میشه باز هم میگن مردم مقصر هستند ، این همه دانشگاه بی کیفیت مدرک لیسانس و فوق لیسانس می دهند باز هم میگن مردم مقصر هستند . ما آخر نفهیدیم پس این وسط مسئولان کجای این ماجرا هستند

  [پاسخ]

 204. احمد گفت:

  من دیگه واقعاً از این وضعیت خسته شدم … همه چی به کنار ، این نیش و کنایه و نگاه اطرافیان هم به کنار ، نه را پس دارم ، نه راه پیش….ای کاش فقط میمردم … یک عمر کار کردم برا همه ، برا پدر و مادر ، برا ملت ، برا دولت و الان بعد ۲۸ سال زندگی هیچ سرمایه و پس اندازی ندارم… نمیدونم دیدگاهم ثبت میشه یا نه فقط اینجا میخوام یه ذره سبک شم…. اشتباه اولم از دبیرستان شروع شد که رفتم رشته ریاضی و بعد تو دانشگاه کامپیوتر خوندم که این اشتباه دومم بود … الان تو استخدامیا فقط رشته روان شناسی و علوم تربیتی برا استخدام آموزگار ابتدایی میخوان و رشته های اقتصاد و حسابداری برا بانک و اداره های دیگه میگیرن ، یکی نیست به این اداره استخدامیا و بانک ها بگه : بابا این سیستم بانکی که یک کارمند دون حسابداری با دو هفته آموزش بدو خدمت میاد باهاش کار میکنه رو یک مهندس بیچاره کامپیوتر که نصف اینم حقوق نمیگره درستش کرده … … انگار دیگه هیچ رشته ای تو دانشگاه ها غیر حسابداری و روان شناسی نیست …. من۱۵۶ سانت قد و ۴۶ کیلو وزن دارم ، با این قد و با نگاه به اولین شرط از شرایط استخدامی ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و حتی آموزش و پرورش نبودم و نیستم . حتی اگه تو قوانینشونم نباشه با اولین نگاه بهم تو مصاحبه رَدم میکنن … اما نوبت به خدمت سربازی که رسید تو صف اول گروهان بودم با یک لباسی که نیم متر از خودم بلندتر بود و یک اسلحه ای که حمل کردنش هم حتی برام سخت بود و بعد ادامه خدمت سربازیمو تو مدرسه ها تدریس میکردم با ماهی ۱۰۰ هزار تومن که خرج ایاب و ذهاب هم نمیشد و هر ۵ ماه یک بار میریختن و میگفتن آموزش و پرورش بودجه نداره …. امااین در حالی بود که به دانشجوهای تربیت معلمش که هنوز درس میخوندن و هنوز ۱۹ سالشونم تموم نشده بود بیمه رد میکردن و ماهی حداقل ۵۰۰ هزار تومن دریافتیشون بود و همین دانشجو معلم ها الان بدون اینکه فارغ التحصیل بشن تو مدرسه ها مشغول درس دادن به بچه های بیچاره هستن … یکی از این دانشجو معلم ها حتی تو کنکور مجاز به انتخاب رشته نشده بود اما دانشگاه تربیت معلم اون رو جذب کرد … چندتا دیگشونا که من میشناسم و از نزدیک دیدمشون کلمه (( خطا)) رو (( ختا )) مینویسن واز حساب کردن یک جمع دو رقمی عاجزند اما همینا جذب تربیت معلم شدن با بهترین امکانات و بهترین حقوق … این در حالیه که فارغ التحصیلای دانشگاه تهرانمونم الان بیکارن … آیا سازمان سنجش فقط برا ما بود … کار کردن مجانی فقط برا ما بود … سربازی ها فقط برا ما بود … قانون و رتبه کنکوری و فقر و بیکاری و نداری فقط برا ما دهه شصتی ها بود … حتی تو کارخونه ها و برا کارگری هم به دلیل این شرایط فیزیکی رَد میشم و میگن تو عرضه کار کردن نداری ، حتی موردی بوده که یک معاف از سربازی که عقب مونده ذهنی هم بود به دلیل جثه بزرگش برا کار به من ترجیح داده شد و بعدشم با یک استشهاد محلی موفق به اخذ گواهینامه رانندگی هم شد…خوب من اینا رو به کی بگم… سه تا برادریم که ۶ سال برا دولت مفت و مجانی تو خدمت سربازی کار کردیم و الان هم هیچکدوم کار درست حسابی نداریم… این در حالیه که فقط تو محله خودمون سه تا از معافای پزشکی تو بهترین بانک ها و اداره ها الان مشغول کارن و سه تا شونم تک فرزندن و وضع مالی خونواده هاشون حرف نداره و احتیاجی به کار ندارن… و تو این سه سالی که ما مشغول خدمت مجانی و بیگاری کشیدن دولت و تحقیر شدن تو سربازی بودیم اینا مشغول پیدا کردن پارتی و بعدشم کار شدن و الان با ماشین های همه جا دودیشون و با عینک دودی و همراه با یک خانم زیبا هر روز با یک پوز خندی که از هزار نیشتر تلخ تره از کنارمون رد میشن و به ریشمون میخندن…حرف آخر اینکه دولت حداقل عدالت رو اجرا کنه همین و بس … پس کجاست عدالت علی … حداقل کاری کنن که فارغ التحصیلای دانشگاه تهرانمون بیکار نباشن

  [پاسخ]

 205. سکوی نفتی گفت:

  حالا حتما لازم بود حقوقت را بگی؟ شاید بخواهی قیافه بگیری
  بدبخت الان یه در و پنجره سازی روزی یک ملیون درمیاره اگه تو برجی ۶ تومن در میاری

  [پاسخ]

 206. مریم گفت:

  سلام.
  به نظر من که بقول شما مشکلات زیادی داره،کسی که جرات خودکشی کردن رو داره ،پس توان و شجاعت اون رو هم داره که بتونه بمونه و مشکلات رو هم حل کنه.

  [پاسخ]

 207. رها گفت:

  بله آرش جان
  این یک واقعیته که رشته های علوم انسانی در کشورهای جهان سوم به درد نمی خورن !
  ما هم این واقعیت رو پذیرفتیم و می دونیم که این مملکت وضعش خیلی خرابه !

  [پاسخ]

 208. حمید گفت:

  سلام
  من خودم لیسانس عمران دارم یعنی هم درس خوندم هم کار کردم کارگری کارخانه لوله خلاصه دوستان مشکل مااین بودکه اوایل لنقلاب دانشگاه زیاد شد وجمعیت زیاد باتصویب اصل۴۴ قانون وواگذاری دولت به بخش خصوصی استخدامیها به شکل چشمگیری کاهش ژیدا کرد ولی خوشبختانه دولت اقای روحای یک سری برنامه هایی برای بهبود وضعیت استخدام اجرا کردند که شامل موارد زیر میباشد
  ۱عدم بکارگیری بازنشستگان
  ۲ عدم ارتقاتحصیلی واعطای سهمیه استخدامی به نیروهای شرکتی (یعنی قبلا افرادی بادیژلم وارد کاردواتی میشدند ومشاغلی مثل خدماتی رانندگی و…اختیار میکردند بعد یک مدرک دانشگاهی جور میکردند وخودشون ارتقا شغلی و حقوقی میدادند ولی الان هرکی باهرمدرکی اول استخدام بشه همونو قبول میکنن حتی اگه دکتری پی اچ دی داشته باشه ولی بادیپلم اومده باشه همون دیژلم قبول دارن)
  ۳جذب نیروهای شرکتی ازطریق ازمون
  خلاصه تمام دوستام وهم کلاسیها وهم محله ایها کهروزی حسرت منو میخوردن همشون کارشون دولتی ازطرق بابا ودایی وبرادر ولی من کارگر تازه اونا رنگ دانشگاه ندیدن ومن ۴سال هم کار کردم هم درس بازم امید بخدا
  ولی بدونید پول حلال باشه کمم باشه ببرکت میکنه

  [پاسخ]

 209. من گفت:

  اگه هر کدوممون به خودمون بیایم و منت پولدار جماعت و رییس جماعت رو نکشیم و مخمونو به کار بندازیم و خدمت نکنیم این مشکلات رو هم نخواهیم داشت. باید بفهمیم فقط به آدمی که لایق احترام هست احترام بذاریم نه هر بی سرو پای پولدار و مقام داری.
  هر کدوم از ما باید رابطه مون رو با آدمهای بی سواد پولدار و رییس قطع کنیم یا کمتر کنیم. بهشون بی محلی کنیم. با نگاه عاقل اندر سفیه و با سیاست خردشون کنیم. وقتی هر آدم فقیری از محله خودش این کارو باهاشون کنه می فهمن ارزشی ندارن و مال مردم خور هستند
  حضرت علی میگه فقیر خویشتن دار باشد یعنی زیر بار تمنا چاپلوسی پولدارها نره. از یمنی ها کمتریم که لاغرن هیچی ندارن و با عربستان دست خالی دارن می جنگن؟
  گور بابای رییس جماعت کثیف. من یکی منت هیشکی رو نمیکشم: مترجم هستم. کارمو غیر حضوری جوری انجام میدم خودشون میان سراغم و من منت احدالناسی رو نمیکشم.وقتایی هم کمتر پول دارم اما آرامش و عزت نفس دارم. برادرم هم مثل خودمه. بهش گفتن بیا رییس مالی فلان بیمارستان شو ماهی شش میلیون تومان با بیمه. نرفت. خودش رو پای خودشه و درامدش هم هر روز اضافه تر میشه. آدم اول باید قدر خودشو بدونه و واسه یه لقمه نون منت هر بی سرپای بی سوادی رو نکشه. من کمتر مصرف می کنم و پس انداز می کنم و قدرت اراده مو با افکار منفی هدر نمی دهم. بیکار نیستم اما زمانی برای استخدام خیلی خودمو زجر دادم و التماس این و اون کردم. بعد مدتی فهمیدم این رییس روسا خودشون خرتر و بدبخت تر از همه عالمن: یا بچه هاشون مالشونو هدر میدن یا خودشون زیر بار وام های سنگین واسه زندگی تجملی هستن و یا هم دایم مراقب دست بالاتری هستن و التماس می کنن و باج میدن تا توی مقامشون بمونن. باید هدیه بهشون همون تصویری رو بدیم که از کوچک تا بزرگ کاسه لیسی مقام بالاتر و می کنن. التماس کردن همیشه نتیجه عکس میده. ما مردم ایران هیچ وقت یاد نگرفتیم با ظلم مبارزه کنیم. یکی از راههای ظلم همین موسسات هستن. مردم باید یاد بگیرن از موسسات دوری کنن و روی پای خودشون وایستن. موسسه یعنی رییس هردم بیلی یعنی دستور یعنی اعمال ظلم و قانون کاغذبازی. از روسا دوری کنین. خود من اصلا جایی که حقوق کم میدن کار نکردم و حتی وسط ترم درسها رو تحویل دادم و دیگه حق التدریس رو کنار گذاشتم. یاد بگیریم التماس رییس جماعت نکنیم. به جاش خداوند رو صدا بزنیم که اشخاص با ایمان و خداترس رو سر راهمون قرار بده و بدون التماس و کاسه لیسی با عزت کار پیدا کنیم. اینقدر مزه میده وسط کار دست کارفرما رو تو پوست گردو بذاری و بری! باید حالشونو جا بیارین. اینایی که بدون قرارداد کارمند میگیرن باید سر بزنگاه ول کنی بری. کدوم قرارداد؟ کدوم مسئولیت! وقتی پول نمیدن تو هم کار نکن. تو ازدواج هم چیزی نیست! منم متاهلم! فرقی خیلی با مجردی نمیکنه فقط ایندفعه دوتایی باید پول در بیارین. زندگی ارزش غصه برای پول نداره. حق هم گرفتنی هست منتها راه داره: کاسه لیسی و چرب زبانی واسه کار و پول نکنیم. مهمونی اقوام پولدار نریم. محلشون نذاریم تا بفهمن پولشون فقط به درد خودشون می خوره و برای ما ارزشی ندارن

  [پاسخ]

 210. ارش گفت:

  من مهندسی برق دانشگاه ارومیه بودم و حالا پنج ساله تو شرکت ملی نفت استخدامم از طریق امتحان مصاحبه رفتم و حالا ماهی شش میلیون میگیرم . یکی دیگ از رفقیام اداره برق مهاباد استخدامن ایشون و یکی از دوستای دیگم پتروشیمی مهاباد استخدام هستن . باید حقیت رو بپذیری ک رشته های انسانی همشون بدردنخورن یا همین کشاورزی ک بعضی از دوستان بهش اشاره کردن و اینا خدشون از اول میدونسن ک هیچ اینده ای ندارن

  [پاسخ]

 211. مرادی گفت:

  سلام به همه دوستان…. نگران نباشید…. این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. اندکی صبر سحر نزدیک است…

  [پاسخ]

 212. بیکارترین گفت:

  سلام. نمی خوام بحثو سیاسی کنم. فقط یک جمله می گم: خلایق هرچه لایق. ما هرچی می کشیم از خودمون می کشیم…
  یاحق

  [پاسخ]

 213. زهره گفت:

  @tebyan6767ببخشید تو پیام قبلی درست نفرستادم

  [پاسخ]

 214. زهره گفت:

  سلام دوستان ارجمند و فرهیخته
  دردل های همتونو خوندم و واقعا لذت بردم با اینکه فشار بیکاری و بی درآمدی اذیتتون میکنه ولی کورسویی امید دارید
  می خواستم بگم اگه همه شما راضی هستی یه دورهمی داشته باشیم برای زدن یه شرکت مستقل با توکل بخدا

  همه شما قبول دارید که امکان پذیر هست پس یه یاعلی بگید به این آیدی تلگرام پیام بدید
  @tebyan676

  [پاسخ]

 215. حسام گفت:

  پای درددل دانشجوهای پزشکی هم که بنشینید می بینید شرایط اونقدرها هم که بین مردم شایع شده آسون و مساعد نیست !
  مردم نگاه میکنند به پزشک متخصصی ۵۰-۶۰ساله ای که ۴۰۰ میلیون درآمد داره و به خیال خودشون همه ی پزشک ها اینطور هستند !
  نخیر
  طبقه ای پزشکان که درآمدهای نجومی دارند جزو افرد موفق این رشته هستند که در سایر رشته ها هم همچین آدمهایی رو میشه پیدا کرد!
  به عنوان نمونه در رشته ی معماری تو همین شهر تهران مهندس هایی رو سراغ دارم که با مدرک لیسانس ، قراردادهای میلیاردی می بندند و امضاشون برند محسوب میشه !
  در رشته ی جغرافیا و برنامه ریزی شهری افرادی رو می شناسم درآدمد ماهیانه شون کمتر از یک جراح فوق تخصص نیست !
  اما این مساله عمومیت نداره !
  رشته های پزشکی هم به همین صورت هستند !
  واقعیت اینه که یک پزشک متخصص حداقل در سن ۴۰ سالگی به شروع درآمدزایی می رسه و این اصلا زمان کمی نیست که با یک دوره ی چهارساله ی لیسانس مقایسه بشه !
  در هر حال شرایط کشور برای ما نسل دهه ی ۶۰ و ۷۰ جدا سخت و دشوار شده و اگر خودمون فکری به حال خودمون نکنیم یقینا بیشتر غرق می شیم !

  [پاسخ]

 216. حسام گفت:

  دوره ای که با یک مدرک تحصیلی استخدام دولت می شدن و بعد هم ۳۰ سال به مفت خوری می گذشت واقعا گذشته !
  مشکلات ما ناشی از مسائل محتلفیه که در ارتباط با هم تبدیل به یک کلاف پیچیده شدند !
  این حقیقت بر کسی پوشیده نیست که صرف مدرک تحصیلی یا معدل ۱۸ ارشد تو این دوره زمونه هیچ نوع برتری برای آدم ایجاد نمی کنه !
  شاید یک فردی که صرفا تسلط به زبان انگلیسی داره خیلی راحت تر از فردی که با صرفا با معدل ۲۰ از دانشگاه فلان ارشد گرفته ، کار پیدا کنه !
  من خودم با مدرک ارشد شهرسازی تنها کار درستی که تو زندگیم انجام دادم این بود که علیرغم قبولی از دکتری ، ادامه تحصیل ندادم چون واقعا احساس کردم ول معطلم !
  دور و برمون کم نیستن آدم هایی که بدون مدرک تحصیلی خاصی صرفا با تخصص هایی مثل برنامه نویسی یا زبان های خارجی یا فیلدهایی مثل دیجیتا مارکتینگ بهترین درآمدها رو دارند !
  متاسفانه ما دیر فهمیدیم که دوره عوض شده !
  ولی به هرحال چاره حتما جز اینه که ناله ی شب گیر کنیم !

  [پاسخ]

 217. حسام گفت:

  به نظر من باید تکلیفتون رو روشن کنید…
  اگر علاقه به ادامه ندارید خودکشی بهترین راه حله !
  اگر توان خودکشی ندارید باید ادامه بدید !
  برای ادامه دادن باید کاری کنید !
  به هر حال انسان علی رغم همه ی مصیبت ها ، در هر شرایطی توان غلبه بر مشکلات رو داره !
  این رو از زبون کسی می شنوید که خودش کم بدبختی نداره !

  [پاسخ]

 218. غریب... گفت:

  سلام منم یه دختر بیست و هشت ساله و ارشد منابع طبیعی هستم و بیکار و بی پول و بی تنگیزه خونه نشستم شاید بگید تو که دختری پول و کار برای چته اما من واقعا دارم زجر میکشم از این وضعیت پول گرفتن از مدر و مادرم دیگه برام سخت شده از طرفیم شرایط ازدواجو ندارم چون پدر منزوی و مادر افسرده ای دارم که هیچجوره حال و حوصله دردسر ازدواج منو تدارن و سرشون فقط تو لاک خودشونه تنهایی بی پولی بی کاری داره تابودم میکنه کارم فقط شده گریه و دعا به داه خدا که شاید کمکم کنه کم کم دارم مریض روحی میشم اخه اینه حق من؟هم کارشناسی هم ارشد دانشگاه دولتی بودم اما چون رشتم خوب نیست محکومم به فنا و نابودی تو اوج جوونی خوب که فک میکنم از همه لحاظ بدشانسی آوردم دیگه تحمل زندگی با پدر و مادر و غر و اذیتاشونم ندارم یا باید بی بند و باری کنم و سر خودمو یه جور گرم کنم یا اینطور ذره ذره آب شم یا بدم منشی یه شرکت شم و هزار تا مشکل دیگه.نمیدونم کیو باید سرزنش کنم یا حقمو از کی بخوام اما میدونم که دلم نمیخاد از این بیشتر بمونم و زجر بکشم کاش بمیرم همین…

  [پاسخ]

 219. اقا زانیار گفت:

  تعدادی از رشته ها هستن مث جغرافی تاریخ حقوق ادبیات کشاورزی اینا بکا همشون بیکارن یا اگرم کار دارن با حمالی کارگری هیچ فرقی نداره و بهتره ک بمیرن چون بود نبودشونو کسی اصن نمیفهمه و جز طبقه بدبخت جامعه هستن . دسته ای هستن که رشته هایی مث مهندسی برق قدرت بودن که ی دستشون تو جاهای خوب کار میکنن مث شرکت نفت یا تو مپنا کیسون مشغولن ک اونام درامدشون خوبه یا تو ومخابرات اینا . اما دسته سوم پزشکای متخصص و دندونپزشکا داروسازا هستن ک همین پسر عموی من دندونپزشکی بودن و ایشون مطب دارن حالا تو کردستان سقز و روزانه سه چهار میلیون حقوق ایشونه یا دخترعموم که داروسازی بودن و ایشون تو کردستان سقزداروخانه دارن و ده نفر واسه ایشون تو داروخانه کار میکنن و اخر سر ماهانه صد میلیون واسشون خالص میمونه و شوهرشونم ایشون پزشک متخصص قلب هستن تو شهر سقز و خیلی خیلی خوشبختن

  [پاسخ]

 220. امیر گفت:

  به زور خانواده ازدواج کردی که نباید میکردی، بچه دار شدنت چی بود!؟

  [پاسخ]

 221. sajjad گفت:

  دلِ خوشی داری

  [پاسخ]

 222. ali گفت:

  دوستان کمی صبر داشته باشید نابودی ظالمان نزدیک است . خداوند انتقام ما را خواهد گرفت و بزودی منجی عالم بشریت خواهد آمد به شما قول می دهم . کسی جز او نمی تواند عدالت را اجرا کند

  [پاسخ]

 223. سینا گفت:

  یادش بخیر… ۱۰ سال قبل زمانی که در راه ورود به دانشگاه بودم با چه ذوق و شوقی انتخاب رشته کردم، آن هم در رشته به اصطلاح با کلاس برق چون تنبل ها می رفتند تجربی و انسانی. لیسانس را که گرفتیم همه گفتند باید ارشد بخوانی من هم که ساده لوحانه گمان می کردم در دوره ارشد چه خبر است پس از قبولی از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدم. با چه مصیبتی پایان نامه را تمام کردم. مثلا می خواستم پایان نامه ام یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشد. همین طور هم شد. با درجه عالی دفاع کردم. اما چه سود که تمام رویاها چه زود رنگ باخت. ۲۱ ماه رفتم خدمت مقدس سربازی و انواع حقارت ها را تحمل کردم. آن زمان تمام آرزویم رهایی از خدمت بود. لکن پس از آن دریافتم که تازه مصیبت آغاز گشته. علیرغم فارغ التحصیلی با معدل ۱۸ از مقطع ارشد، شغلی نسیبمان نشد. و امروز من مانده ام با کوله باری حسرت از جوانی بر باد رفته. در حالی که باید ریشخند تمام فامیل را تحمل کنم. دوستی داشتم که در اول دبیرستان ترک تحصیل کرد و در مکانیکی مشغول به کار شد. سربازی هم نرفت. پس از ۸ سال غیبت با ۱۰ میلیون خدمتش را خرید و به ریش من هم خندید که تو با فوق لیسانس رفتی خدمت بیگاری کردی و من با سیکل نرفتم. حالا او همسر، فرزند و پرشیا دارد و من آهی که با ناله هایم سودا می کند.
  زندگی ام، جوانی ام، بهترین لحظات عمرم تمام و کمال نابود شد. با آنکه همه چیز خود را از دست داده ام، اما آه حسرتم همدم تنهایی من است. آهی که روزی انتقام مرا از تمام ظالمان و کسانی که این مملکت را برایم جهنم کردند خواهد گرفت. اما من امیدم را ازدست نمی دهم. مدرکم را آتش می زنم و طرحی نو در می اندازم. دوباره از صفر شروع می کنم. پس از ۳۰ سال زندگی در سرزمین گرگ ها و کلاغ ها، حیلت هایشان دستم آمده. با آه حسرتی که تنها یار تنهاییم است به جنگ نابرابری ها می روم و انتقام خود از کسانی که سرزمین زیبایم را ویران کردند می گیرم. من دیگر چیزی برای از دست دادن ندارم پس با تمام قوا به جنگ بی عدالتی ها می روم تا جهنم زندگی خود را بهشتی برای دیگران سازم….

  [پاسخ]

 224. Ari گفت:

  استادای ما تو دانشگاه میگن اگه برای کار پیدا کردن میاین دانشگاه نیاین بهتره :/

  من خودم به رشته ای که میخونم علاقه ای ندارم و میخوام انصراف بدم

  بعدشم دوستان به نظر من دیگه دوره ی کار مندی و استخدامی تموم شده الان تو این شرایط کسایی میبرن که ارتباطات زیاد داشته باشن و بتونن برای خودشون شغل ایجاد کنن یعنی کار آفرینی کنند

  من تو زندگیم به یه چیز خیلی معتقدم این که زندگی واقعا یه انتخابه
  انتخابایی که از اول زندگیم داشتم تا الان منو به اینجا رسونده
  به تقدیر و سرنوشتم اعتقادی ندارم
  هر کسی مسئول زندگی خودشه
  خواهشا از کسی انتظار نداشته باشین کاری واستون انجام بده
  ففط یکم جرعت میخواد
  خودتون زندگیتونو بسازید منظر کسی نباشید بیاد زندگیتونو بسازه
  شعار نمیدم
  ولی کسایی که ذهنیت کارمندی داشته باشند تهش به بن بست نا امیدی میرسند

  شما ها که درس خوندبن و یه مهارتی دارین به نظرم فکر کنید و ایده پردازی کنید با افراد موفق خودساخته مشورت کنید

  اولش خیلی سخته ولی وقتی ایدتون عملی شدو کسی شدید همون کسایی که پستون زدن میان سمتتون مطمعن باشید

  کتاب ترن هوایی کارآفرینی از دارن هاردیو حتما بخونید دوستان

  اگه از جایی که هستید خوشتون نمیاد تغییرش بدید شما درخت نیستید

  البته مشکل از سیستم آموزشی کشور ماست که کارمند تحویل جامعه میده
  نه کار آفرین
  فقط کافیه هدف داشته باشید و بخواین

  شما برید لیست ده نفر اول ثروتمندان جهانو در بیارید هیچکدومشون کارمند نبودن یا بابای پولدار نداشتن از صفر شروع کردن

  یکی دیگه از مشکلات جامعه ما مطالعه کمه
  جوانان ما بیشتر دنبال فضای مجازی و…… تا بفکر آیندشون

  بخدا مطالعتونو تو زمینه کار آفرینی و موفقیت ببرید بالا ببینید که چیکاریی میتونستید انجام بدید و ازش غافل بودید

  در آخر باید بگم توانایی انسان نامحدوده ما خودمونیم که خودمونو محدود میکنیم

  تو اولین قدم باید قبول کنیم که فقط و فقط خودمونیم که مسئول زندگی خودمونیم ن دولت ن خانواده نه ……..

  خواهش میکنم مطالعتونو ببرید بالا …..

  [پاسخ]

 225. به کسی رای می دهم که آدم باشد گفت:

  سلام خدمت دوست گلم.
  من هم رشته جغرافیا خوندم. تو دانشگاه تهران – کارشناسی ارشد دارم.
  خدمت شما عرض کنم که به هر حال اگه بقیه رشته ها به غیر از رشته برق حمالی محسوب می شود . سیم کشی که با حمالی همبستگی بیشتری داره.. فکر کردی فازمتر دست گرفتن و یا لامپ عوض کردن و رادیو تعمیر کردن و …. اصلا ریاضی یا مهارت می خواد. اون لامپ و همین طوری ولشم کنی باد هم می تونه باز و بسته ش کنه چه برسه به اینکه یه نفر بخواد واسش درس هم بخونه. به هر حال جغرافیا خوندن بهتر از بابا برقی بودنه. فکر کردی حالا که رفتی چارتا انتیگرال و مشتق … اینها یاد گرفتی دیگه خیلی عقل کلی. داداش یکی از هم کلاسی های من اتفاقا برق خونده بود از دانشگاه شریف سال ۸۲ اما برای ارشد اومد جغرافیا خوند. لابد برق راضیش نمی کرده که اومد جغرافیا. در ضمن من شاغل هستم تو شرکت مهندسی مشاور کار می کنم و درآمد خوبی هم دارم. شما به جای اینکه بخوای رشته های درسی بقیه رو مسخره کنی برو ببین تو همین رشته برق کرور کرور فارق التحصیل می یاد بیرون. کسانی که اولین کاری که گیرشون میاد راننده آژانس شدنه و مغازه الکتریکی راه انداختن. توانایی همه آدم ها به باورشونه و نگاهی که به زندگی دارند. البته می تونی یه کم در مورد جغرافیا و کاربردش بیشتر تحقق کنی و پی به اشتباهات در مورد مسخره کردن بقیه رشته ها ببری. البته راجع به رشته خودت هم می تونی یه کم بیشتر تحقیق کنی چون ظاهرا در مورد اون هم اطلاعات کافی نداری. خدا به همه رحم کنه و همه ما و تو یکی رو به به راه راست هدایت کنه. ما رو باش با کی شدیم ۷۹،۲۶۹،۰۰۰ نفر.

  [پاسخ]

 226. یک بیکار گفت:

  جناب کمیل
  امکان داره توضیح بدید چطور میشه از دانشگاه های هند پذیرش گرفت؟

  [پاسخ]

 227. کمیل گفت:

  سلام
  منم تا هفت سال پیش همینطور بودم.
  ولی پارسال از هند فارغ التحصیلی دکترای داروسازی گرفتم و هزینه کل تحصیل و زنیگیم تو شش سال ۱۵۰ میلیون شد و الان تو شرکت دارویی استخدام شدم با ماهی ۱۶ میلیون علاوه بیمه و مسکن شرکت.الان ۳۵ سالمه،ای کاش از اول میرفتم داروسازی هند.بازم خدارو شکر هرچند دیر ولی به خودم اومدم.
  در کل الان بهترین رشته ها پزشکی،دارو،دندون هستن،اگه می تونید چه خارج چه ایران اینارو بخونید.

  [پاسخ]

 228. اسمان گفت:

  فوق لیسانس مهندس برق قدرت دانشگاه شریف

  جناب از خودراضی علوم انسانی زیر بنای توسعه یک جامعه محسوب میشه وهمانطور که از اسمش پیداست انسان ساز هست و برای پیشرفت و ترقی یک جامعه ابتدا باید انسان تربیت کرد بی گمان جامعه ای که دچار فقر فرهنگی و اجتماعی باشد خروجی ان انسانهایی با دید پایین و سطحی نگر و حق به جانب مانند شما می شود که با مدرک ارشد یا کارشناسی برق باید بجای کار کردن در شرکت ها و موسسات و کارخانه ها سر از تیر چراغ برق کوچه ها و خیابان ها براورند یا کار سیم کشی منازل و ادارات را انجام دهند. تا زمانیکه یک جامعه از نظر بعد سیاسی، اقتصادی، جامعه شناسی و فرهنگی رشد نکند کارخانه و شرکتی هم تاسیس نخواهد شد که جنابعالی در ان مشغول به کار شوید و پز مدرکتان را بدهید در تمام کشورهای دنیا جزء کشورهای عقب مانده و جهان سومی نخبگان و روشنفکران جزو تحصیل کردگان علوم انسانی می باشند و پیشرفت اکنون کشورهای صنعتی مرهون نظریات و اندیشه های ایشان بوده است حضرتعالی هم با خرخوانی و زدن چندتا کتاب تست ریاضی و حل کردن مشتق و انتگرال و هزار کلاس خصوصی به اینجا رسیدی که اگر کتاب اندیشمندانی همچون کانت، اسپینوزا ، نیچه، شوپنهاور، را تحویلت دهند که بخوانی و انچه را برداشت میکنی بازگو کنی اگر تا تمام اخر عمرتم تلاش کنی گمان نکنم حتی یک سط ان را هم متوجه بشوی. از نحوه صحبت کردنت مشخص هست تنها کتابی در تمام طول عمرت مطالعه کرده ای کتاب های حسابان و دیفرانسیل و انتگرال و دروس دانشگاهی ان هم شب امتحان باشد

  [پاسخ]

 229. فوق لیسانس مهندس برق قدرت دانشگاه شریف گفت:

  من اینو بگم چون رشته تو انسانی بوده و رشته های انسانی کلن بدرد نخور هستن و جغرافی که بدرد هیچی نمیخوره هر جا بگی رشته من دراوردی انسانی جغرافی بودی مردم مسخرت میکنن و تو تنبل بودی هوشت پایینه رفتی انسانی و همین پسر عمومی من ارشد حقوق دانشگاه تهرانه حالا داره کارگری میکنه چبرسه به تو و کلن رشته های انسانی و کشاورزی ( کاه یونجه علف باغبانی ابیاری قطره ای ) بهشون میگن رشته های من دراوردی و با درس نخونده فرق نداری مدرکت همون اول ابتدایی حسابه جمع تفریق بلد نیستی و باید تو حمالی کنی

  [پاسخ]

 230. کارمند زیر خط فقر گفت:

  سلام آسمان خیلی باحالی نظرات رو خوندی نرخ ایترنت رو گذاشتی خخخخخخخخخخ

  [پاسخ]

 231. یوهان گفت:

  ببخشید طرف ۲۰ ساله عضو هیئت علمی دانشگاهه کلا ۵ تا مقاله ی آی اس آی رسمی به سختی چاپ کرده اون وقت شما ۳۷ تا مقاله تو ۱۸ تا کشور جهان داری؟
  واللا به خدا با این رزومه شما میتونی از دانشگاه هاروارد پذیرش همراه با بورس بگیری … کل خرجت هم به اندازه ی یک بلیط هواپیما خواهد بود که احتمالا اون رو هم دانشگاه تامین میکنه !
  ۳۷ تا مقاله !
  اینجوریشو دیگه ندیده بودیم !
  بعد ببخشید اگر منظورتون از کنگره ی ملی آمریکا ، کتابخانۀ ملی کنگرۀ آمریکاست که باید خدمتتون عرض کنم اگر این نهاد کتاب شما رو چاپ کرده میتونید تو رشته ی تخصصیتون از همین نهاد بورس ۵ ساله ی تحصل دکترا با تامین کل هزینه ها بگیرید !
  خالی بندی هم حدی داره به حان خودم !

  [پاسخ]

 232. sonyia گفت:

  سلام یکی بگه چجوری کار پیدا کنیم . با بی پولی نه میشه درس خوند نه میشه تفریح کرد نه اصلا میشه کار پیداکرد.:(((((((((((((

  [پاسخ]

 233. پری گفت:

  سلام. مخاطب من اون اقا علی که گفته میخواد ترک تحصیل کنه و بره مکانیکی یاد بگیره. برو عزیزم. برو . چون تو مملکت ما درس خوندن جایی نداره. تو مملکت ما هیچی سر جاش نیس. ادمای نالایق و بی سواد با پارتی باباشون میشن همه کارا. انقد پولدارن که نمیدونن با پولاشون چیکار کنن. ما چی . به نظرت داریم به کجا میرسیم. تو اوج جوونی همه ارزوی مرگ دارن. امید به زندگی شده صفر تو این مملکت. چقد دیگه حرف نزنیم. ملتی که برای جووناش هیچی نداره جز اعتیاد، جز نفرت، جز ترس. همه ما داریم سقوط میکنیم . من خودم فوق لیسانس دارم هر جا میرم جز با طعنه و کنایه حرف نمیزنن. میخوان ازت سواستفاده کنن تو جایگاه و مرتبه بالاتری هستند. ما باید به فکر خودمون باشیم. باید تلاش کنیم. بچه ها ناامید نباشین. خدا بزرگه. وقتی حرفاتون رو میخونم گریه م میگیره و مطمنم اوضاع من از همتون بدتره. ممنونم

  [پاسخ]

 234. بهرام گفت:

  سلام به همه دوستان…..من هم زمانی بیکار بودم….با نگهبانی شروع کردم…. شب ها سر کار زبان میخوندم…. همون موقع دانشکاه هم قبول شدم…رشته نرم افزار….سال ۴ بودم که ترک تحصیل کردم….برنامه نویسی رو عاشقانه دنبال میکردم…اوایل ناراحت بودم که چرا ترک تحصیل کردم…اما الان دیگه غصه نمیخورم…. واسه خودم کسی شدم…. همه جا التماسم میکنن کهبراشون کارکنم… حتی درس هم میدم….نا امید نباشین..به جای تکیه به مدرک دانشگاه تو یه زمینه خاص متخصص بشین..خدا بزرگه

  [پاسخ]

 235. بیکار بیکار گفت:

  آقا من دیگه از ناله کردن و حسرت خوردن و بی خوابی ها و خون دل خوردنا خسته شدم. تک تک اونایی که اومدن نظر دادن رو با تمام وجودم درک میکنم. باید تمام این حالت ها رو تجربه کرده باشی تا بفهمی. خیلی ها که نفسشون از جای گرم درمیاد و میان نظرات بچه ها رو میخونن میگن مگه میشه همچین چیزی؟؟ باید بهشون گفت بله میشه. ما مثل خیلی ها آشنا نداشتیم تا برامون کار جور کنه، بابامون سرمایه نداشته باهاش کسب و کار راه بندازیم یا اگر همه چی داشتیم شانس نداشتیم. میدونم اونایی که خوش شانسن به شانس اعتقادی ندارن و اونو افسانه میدونن ولی باید گفت جنابعالی هم اگر جای من بودی حرفام بهت ثابت میشد.
  ببخشید بچه ها سرتون رو درد آوردم. فقط خواستم بگم اونایی که زحمت کشیدن ولی ثمره شو ندیدن تنها نیستید و باید بگم امثال من و شما خودمون باید به فکر خودمون باشیم. اون قشری که خدمتتون عرض کردم همشون کار دارن، خونه دارن، ماشیت دارن، زندگی دارن، پول درمیارن، زن گرفتن، شوهر کردن … و نه تنها من و تو اصلا ذره ای اهمیت نداریم براشون بلکه وقتی امثال من و تو رو میبینن مگن یارو بی عرضه ست. بنده کارشناس ارشد مهندسی معدن هستم از دانشگاه تهران داخل بچه ها اگر کسی برای همکاری تو هر زمینه ای به فکرش رسید با کمال میل در خدمتش هستم. انشالله سختیهاتون به زودی زود تموم میشن. این هم شماره من: ۰۹۳۷۹۲۵۲۸۸۸

  [پاسخ]

 236. محمد امين گفت:

  این چه عیدی شد یه قرون ندارم لیسانس کامپیوتر دارم دوسال خدمت رفتم الان دوتا پسر دارم اگه خواهر برادرام یک هفته پول به کارتم نریزن از گشنگی میمیریم خدا شاهده اونم تاکی ادم بمیره بهترشه اونم یه مرد متاهل !!ای کاش عمرمون با دانشگاه رفتن هدر نمیدادیم یه کار فنی چیزی یاد میگرفتیم.دوستانی که مجردن برن هرچه زودتر یه دوره فنی کاری چیزی ببینن وگرنه وضعیت تغییر نمیکنه اما من دیگه اب از سرم گذشته فرصتی ندارم چون زن و بچه هام نون میخان باماشینم شخصیم مسافر میزنم نصفش میشه جریمه تهشم پول بنزین چی بشه یه روز پوا اضاف کنم یه مرغی بگیرم ببرم خونه ،پول پوشک بچه هم نمیشه ،میگن خدا روزی رسونه پس کو… پارتی چیز خوبیه که ما ازش بی بهره ایم. هیچ چیزی مثل پول به ادم امنیت نمیده که ما نداریم دلم به حال خانمم میسوزه به رو خودش نمیاره .خدایا یه روزنه ای به روی ما بازکن !

  [پاسخ]

 237. بیکار گفت:

  داغ دلم تازه شد اول دی ۹۴ تا الان بیکارم و حدود ۱۰ تا ۱۲شرکت برای مصاحبه رفتم با اینکه در زمان دانشجویی و حتی حال نسبت به خیلی از دوستام وضعیتم بهتر است (از لحاظ علمی و توانایی کار ) ولی هنوز بیکارم یه کار نیمه وقت در حدی که ماهی ۳۰۰ تومن میشه نمیرم انجام می دم ولی بدون اینده ……من اکثر دوستام که با هم فارغ التحصیل شدیم رفتن سر کار من با وجود شایستگی که داشتم به دلیل اینکه پارتی نداشتم بیکار موندم خیلی تحت فشار روحی و روانیم از دوجهت ۱ – بیکاری و بی پولی ۲ – من هم ارزوی ازدواج و یک زندگی رو دارم که الان عملا ازم گرفته شده و علاوه بر این هیچ پشتوانه مالی از طرف خانواده ندارم دارم عقده ای میشم … خیلی وقته دیگه به خیلی ها زنگ نزدم نمی دونم به خیلی ها رو انداختم ولی هیچ … می بینم این حقم نبود و هیچ کس حمایتم نمی کنه حتی کسایی که انتظار داشتم من درک می کنم شما که اینجا هستی چی می کشی من از بی عدالتی بی انگیزه شدم از اینکه ادم های بی سواد دور و برم سرکارند من فقط حسرت باید بخورم …واقعا داریم به کجا می ریم الان عملا برا فارغ التحصیل رشته ریاضی مهندسی کار نیست …من متاسفم و پشیمان از دو جهت زمانی که کنکور دادم برترها رشته ریاضی می رفتن و متوسط ها تجربی و ضعیف هام دیپلم می گرفتن یا ترک تحصیل می کردن حالا دیپلمه ها سر کارند اخراجی ها کاسب ازادند یا مهارتی بلدند تجربی هام پزشکند ودندون پزشک پولشون از پارو بالا می ره فقط سر ما که برترین دانش اموزان زمان مدرسه بودیم بی کلاه موند …..فک میکنم میگم خاک بر سرم پرا یه دیپلم فنی نگرفتم اصلا گه توی دانشگاه چرا دانشگاه رفتم اونم ملی خب عمرمو نمی گذاشتم میومدم یه کار فنی یاد می گرفتم الان وضعیتم این نبود …..اخرین جمله بالاخره روزی فریاد ها به فرجام خواهد رسید و ما از درون فوران خواهیم کرد …نابود شدیم که خدا نابود کنه این حکومت رو

  [پاسخ]

 238. مصیب گفت:

  سلام به اونهایی که انسان هستن و انسانیت دارن و فقط در برابر خدا تعظیم میکنند .من سالهاست بیکارم تازه زن و بچه هم دارم به خدایی که خیلیها ازش نمی ترسن با مدرک فوق لیسانسم گارگری ساختمان هم برام پیدا نمیشه اما وجدانم برای همه شماها آتش گرفت لعنت بر این زندگی لعنت لعنت لعنت لعنت

  [پاسخ]

 239. مهر گفت:

  من دوست دارم با حداقل یکیتون از نزدیک صحبت کنم انقد که احساس تنهایی میکنم و فکر میکنم دنیا به آخرش رسیده کاش کسایی که همو درک میکردن با هم در ارتباط بودن دیگه از همه دوستامم خداحافظی کردم چون فکر میکردم شرایط اونا از من بهتره دیگه فکر شب و روزم شده خودکشی شاید اگه یکی تو شرایط خودم پیدا شه امید منو به زندگی اندکی برگردونه من حتی نتونستم درسمم بخونم یه رشته اجباری خوندم که دوست نداشتم کاش میشد راحت مرد دیگه بعضی وقتا نه راه پس داری نه راه پیش.
  ۰۹۱۹۰۸۶۶۵۶۰

  [پاسخ]

 240. امیر گفت:

  مث یه قورباقه می مونیم که گذاشتنش توی یه دیگ و زیرش اجاق روشن کرد کم کم و آروم آروم داره میره به سمت پخته شدن بدون اینکه متوجه باشه و بدونه چه بلایی داره سرش میاد ، این قورباقه تو این موقعیت هیچکاری نمیتونه بکنه چون کاملا بی حس و بی حستر میشه تا وقتی که کاملا مغز پخت میشه ، ولی در عوض همون قورباقه رو یهو بنداز تو آبجوش ببین چطوری سریع از توش مییجهه بیرون و خودش رو نجات میده. اینم شده حکایت مملکت ما که یه عده دارن سر این مردم میارن.

  [پاسخ]

 241. یه آدم گفت:

  سلام رفیق ما محکوم هستیم به شکست و سرزنش ،دیگه هیچی برامون ارزش نداره ،کاش به دنیا نمیومدیم،اگه خدا مارو دوست داشت ،بنده هاشو تحقیر عام وخاص نمیکرد ،امیدی نیست ،چکارکنیم ،جوانان چاره ای کنیم ،با حلوا حلوا نمیشه کاری کرد ،باید مطالبه گری کنیم

  [پاسخ]

 242. ali گفت:

  دوستان سلام
  شرایطی که اکنون ما فارغ التحصیلان بی پارتی و پول در آن گرفتار شدیم ، شرایط بسیار دشواری است ولی امیدوار باشید که تا دو سال آینده این فقط ما نیستیم که آرزوی مرگ می کنیم بلکه همان پارتی دارها و آقازاده ها به خواری و بدبختی می افتند. بله با چشم خودتان خواهید دید که خداوند چگونه ظالمین را خوار و ذلیل خواهد کرد. پس صبر کنید و امیدوار باشید .

  [پاسخ]

 243. ناصر گفت:

  چرا توسر شما؟
  بمب بزنه تو سر بانی و مسببان این مشکلات

  [پاسخ]

 244. لیلی یاس گفت:

  حالا شما باز خوبه یه مدت کار میکردید. من چی که هرجا میرم کار قبولم نمیکنن. لیسانس دارم تمام مدارک کامپیوتر و… دارم. دارم سکته میکنم انقدر ناراحتم. قراره ازدواج کنم. اماخانوادم هزینه تهیه جهزیه ندارن. خودمم که هیچی.مجبور جواب ندم فعلا. چرا برا من اینجوریه.خداااااایا اولین کسی که ازش شاکیم تویی.همش بهم میگن حکمت والا من سر از کار حکمت خدا درنمیارم که چرا همش برا منه. خستم از همیه درد

  [پاسخ]

 245. بیرانوند گفت:

  سلام.منم ی دختر ۳۴ ساله خرم ابادیم.منم سه سال تو اداره مشغول بودم انداختنم بیرون.بخدااونجا همه کاری انجام میدادم.انصاف کجاست.مجردم.تنهام.بی پولم.بی شخصیت بی عزت و احترام…امنیت میخام چیکار..یکی بمبی بزنه تو سرمن راحتم کنه…

  [پاسخ]

 246. اسمان گفت:

  به ادامه روشهای پیشنهادی برای کاریابی توجه فرمایید:
  ۳ـ برای آنکه هیچگاه بیکار نگردید، پس از فارغ التحصیل شدن در هر مقطعی بلافاصله در آزمون مقطع بعدی شرکت کنید تا بیکار و الاف نمانید، و جلوی قسمت شغل در فرمهای مختلف بنویسید «دانشجو» یا «پشت کنکوری».
  ۴ـ یکی دیگر از راههای فرار از بیکاری آنست که پس از فارق التحصیلی و یا در حین تحصیل، عضو دستجات و احزاب سیاسی شوید تا همیشه سرکار باشید! (تبصره: ترجیحا عضو شورای مرکزی)
  ۵ـ می توانید برای رفع بیکاری بدنبال مدهای جدید باشید. بعنوان مثال هر روز موهایتان را یک جور بزنید و لباسهای عجیب و غریب بپوشید، و اگر هم مد کم آوردید به سراغ تغییر رنگ چشم با لنزهای مختلف و جراحی دماغ و لپهای گوگوری مگوریتان (بینی و گونه) بروید.
  ۶ـ یکی از روشهای قدیمی کاریابی که ریشه در یزد داشته و قدما تحت عناوین مجعول و گاه قبیح می شناختند، اخیرا با عنوان «پاچه خواری» معروف گردیده که نتایج رضایت بخش و مطلوبی داشته است.
  ۷ـ یکی دیگر از روشهای نه چندان قدیمی کاریابی استفاده از سابقه جبهه، ریش و تسبیح می باشد که اکنون دیگر کاربردی نداشته و بجای آن می توانید از سابقه زندان یا بازداشتتون استفاده کنید. (تبصره: ترجیحا انفرادیش بهتره)
  ۸ـ از دیگر روشهای سر کار رفتن که لازمه آن کمی موقعیت سنجی و ذکاوت می باشد، حدس زدن رئیس جمهور آینده و بدنبال آن رفتن در ستاد انتخاباتی وی می باشد. که سر کار رفتن هشت ساله فرد تضمین می گردد. (تبصره: لازم به ذکر است این شغل برای افرادی که دنبال کار دائمی هستند پیشنهاد نمی شود)
  اگر با بکار گیری راهکارهای فوق به نتیجه مطلوب نرسیدید یا شما در ایران زندگی نمی کنید، یا عرضه کار پیدا کردن ندارید. بنابراین برید به یکی بگید یه بیل خاک بریزه روی سرتون!

  [پاسخ]

 247. ... گفت:

  سلام بچه ها
  خوش بحال خیلیاتون ک هنوز مجردید و بیکار .منی که متاهل شدم و بیکارم چی بگم
  هم خودم هم همسرم هر دو تحصیل کرده ایم ولی بیکار .برا نون شبمون هم …
  الانم خونه بابامینام دارم از اینترنت اونا استفاده میکنم وگرنه با رشته مهندسی کامپیوتر نه کامپیوتر دارم نه اینترنت نه گوشیه اندرویدی
  خدابه ههممون رحم کنه

  [پاسخ]

 248. صیاد گفت:

  منم بیکار فوق لیسانس دارم. دیگه هیچی ندارم

  [پاسخ]

 249. آخر خط گفت:

  سلام من هم خستم من هم ارزوی مرگ دارم من هم همش گریه میکنم به خاطر بیکاریم فک میکردم فقط خودم اینطوریم فک میکرردم روانی شدم میگفتم برم پیشش روانپزشک که اینقد به خاطر کار واستخدامی ناراحتم اومدم اینجا دیدم خیلیا عین منن حالم یه خورده بهتر شد دیگه کمتر دوست دارم بمیرم .اینقد که ناامیدم سکته نکنم خوبه.سنم سی شد دیگه تمام.چطور خودمو امیدوار کنم چی بگم به خودم که امید بیاد تو زندگیم ازصبح دارم به خودم دلداری میدم میخام یه جوری خودمو اروم کنم نمیشه که نمیشه خدایا منو به ارزوم نرسوندی حداقل این حس منفور رو از دلم بردار واندک امیدی بهم بده که بتونم باهاش زندگی کنم.امید هم مثله هوا وغذا واب برا ادم لازمه و بدون امید نمیشه زندگی کرد.

  [پاسخ]

 250. بیکار گفت:

  در جواب شما نبوده در جواب اون کسی بوده که میگفته اگه پول نداری اینترنت از کجا اوردی …..یعنی دیدش این بوده کسی هزار تومن شارژ اینترنت داره حتما دیگه پول داره

  [پاسخ]

 251. اسمان گفت:

  جدول ۳- بسته‌های آلفا+ شبانه(با حجم محدود)
  بسته‌ های شبانه میزان حجم قیمت (تومان) کد دستوری فعالسازی
  یک روزه ۹۰۰ مگابایت ۹۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۱#
  هفت روزه ۱۰ گیگا بایت ۴,۵۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۲#
  سی روزه ۲۲ گیگا بایت ۹,۰۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۳#

  [پاسخ]

 252. اسمان گفت:

  با سلام اولا یک گیگ ۳۰۰۰ هزارتومن اشتباهی تایپ کردم. بعدشم نخیر با هزارتومن زندگی نمیکنیمم بهمون یارانه میدن اما وقتی میریم دکتر مینویسه سونوی مغز و ام. ار.ای چون دفترچمون رو قبول نمیکنن هزینه پزشکی و دوا درمونمون نداریم. هر کفشی رو مجبوریم چند سال بپوشیم. مجبوریم از اینترنت شبانه همراه اول استفاده کنیم هر کس باورش نمیشه ستاره صد مربع رو بگیره یا ستاره یک مربع لیست شبانه هاش رو ببینه ما روزانه هم استفاده میکنیم ولی وقتی تمام شد دیگه میره تا سه ماه دیگه. وقتی دندونمون خراب باشه که ابدا نمیتونیم بریم دندون پزشکی حداقل استاندارهای یک زندگی معمولی رو هم ازمون گرفتن. براساس هرم سلسله مراتب مازلو که هر انسانی باید بتونه نیازهای اولیه زندگیش و تامین کنه ما تواونم موندیم. تو شهر خودت هم ادمایی مثل ما زیادن چشمات و باز کن تاببینی ما کی گفتیم با هزارتومن زندگی میکنیم ما داریم میگیم با سختی زندگی میکنیم

  [پاسخ]

 253. صدرا گفت:

  از چی آدم بناله؟ به کدوم درد گریه کنه؟ از اینکه مجرد موندم؟ از اینکه با بهترین هنرها و معدل و مدرک بیکار موندم و دارم دق می کنم؟ از تنهایی بیش از اندازه م؟ از بیماریهای جسمی و روحی و افسردگی هایی که بهش دچار شدم؟ از بی پولی و فقر؟ آه …. از خدا خواستم اگه شده تمام کارهای خوبمو جمع کنه در عوضش فقط مرگمو برسونه. اما افسوس که حتی از مرگم باید ناز بکشیم. بخدا از این مرگ تدریجی که دارم تحمل میکنم بهتره…حیف از این عمر… در آستانه ی ۲۸ سالگی به ته خط رسیدم و هیچی و هیچکسی ندارم… این سهم من نبود… این همه تلاش، اون همه تقلا، اون همه خون دلها… سهم ما این نبود

  [پاسخ]

 254. بیکار گفت:

  یه گیگ اینترنت هزار تومنه ….یعنی اونی این نظر رو میده با هذار تومن زندگی می کنه

  [پاسخ]

 255. بهترین کار گفت:

  هنوز خیلی جوونی من یک راهنماییت می کنم دیپلم فنی بگیر (فنی مکانیک یا برق) بازار کارت هم از ما مهندس ها خیلی بهتره در کنارش مهارت یاد بگیر (فنی کار باش) …. رفتی سر کار سه چهار سال سابقه کار داشتی بیاد دانشگاه مدرک بگیر و مدرکت رو اراییه کن و بعد از دیپلمت هم برو سربازی ….ری مثل ما دانشگاه و دنبال مهارت نباشی اخرشم بشی مثل ما الاف و بیکار و نا امید

  [پاسخ]

 256. در جواب صالح گفت:

  امنیت رو که همه ی کشور های دنیا غیر از چند کشور اطراف ایران دارن شما ببین برا زندگی چه شاخصه هایی د اریم ما فقط امنیت داریم دیگه هیچی نداریم نه کار داریم نه رفاه و نه اسایش …. ما همیشه خودمون رو با کشور های پست تر و پایین تر مقایسه می کنیم چرا یک بار با اروپا یا امریکا مقایسه نمی کنیم اصلا چرا با چین و کره وژاپن مقایسه نمی کنیم چرا با همین ترکیه کنارمون مقایسه نمی کنیم

  [پاسخ]

 257. جواد بدبخت گفت:

  سلام ب فوق لیسانسای بدبخت و بیکار .سلام همکارا.فوق لیسانس ای تی دارم.ایقد ادم درس بخونه و مملکت پارتی بازی باشه و نره سرکاره.ب زحمت ی ماشین بخره بره مسافرکشی بعد بزنی با ماشین یکی رو بکشی.خودتم دست و پا و کمرت بشکنه.اون موقع هست ک از دنیا بدت میاد لعنت ب این زندگی.اخه شماهایی ک اون بالا هستین چرا هنوز میگید صندلی های خالی دانشگاه باید پر بشن.میخوایین بیکاران و همکاران ما رو زیاد کنین خخخ.مرسی دستتون دررررد نکنه.بابا بیایین ی خاکی ب سر ما بزنین بعد دانشجو جدید بگیرین.بازم شکرت خدا

  [پاسخ]

 258. اسمان گفت:

  خطاب به ناشناس. اولا هزینه یک گیگ یا ۸۰۰ مگابایت اینترنت شبانه ۲۰۰۰ تومان هست اگر شما لازم دارید تا براتون هدیه بفرستیم. بله اینترنت داره ولی نان نداره مثل من و امثال من تاحالا تو عمرت رفتی بازار خرید کنی ببین قیمت گوشت و لبنیات و پوشاک چقدر و خانواده های یک حقوقی ما که مثل شماها به جاهایی وصل نیستیم که از قبل اون ماهانه حقوق های چند میلیونی بزنیم به جیب.خطاب به اون اقایی که گفت امنیت داریم عراق رو ببین میخوام یه نکته رو خدمتت عرض کنم اگر رفاه نباشد به دنبال خود ناهنجاری اخلاقی در جامعه گسترش پیدا می کند، اعتیاد شیوع پیدا میکند، باعث گشترش تبعیض طبقاتی و نارضایتی اقشار فرودست جامعه و …. غیره خواهد شد. تو کشوری زندگی میکنیم که نه رفاه داریم نه ارامش داریم نه امیدی به اینده. فقر و فساد و اعتیاد و مشکلات فرهنگی جامعه و زیست محیطی بیداد میکنه فقط دلت خوش داعش نیست ها. خیالت راحت قراره نبوده و نیست که داعش طرف ایران بیاد زیاد به چرندیات سیاسیون توجه نکنید.

  [پاسخ]

 259. صالح گفت:

  مهم اینه ما امنیت داریم برادر! الان عراق اصلا امنیت نداره، پول و زندگی و شادی مهم نیست مهم امنیته که خدا را شکر داریم

  [پاسخ]

 260. ناشناس گفت:

  نون شب نداری ولی اینترنت داری؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 261. سما گفت:

  حالا یعنی چون کار نیست امنیتم نباشه؟؟؟؟؟؟
  پناه بر خدا …. شاید خیلی هل مثل من دلشون نخواد خودکشی کنن چون بیکارن.
  لطفا مسایل و قاطی نکنید

  [پاسخ]

 262. زن گفت:

  همین که کار نداری و فقیری یعنی امنیت نداری، امنیت رو فقط در این میبینید که داعش نیاد سرتون رو ببره ، که بیاد ببره بهتره تا اینقدر خجالت جلوی خانواده نکشی

  [پاسخ]

 263. محسن گفت:

  من بدبخت چی؟؟!!!
  ۲۷ سالمه لیسانس معماری دارم از دانشگاه ازاد. ۱۵ میلیون خرج دانشگاه کردم سال ۹۱ هم فارغ التحصیل شدم با هزارتا بدبختی و اینکه بیرون دوره نرم افزارهای طراحی رو گذروندم و کار پروژه ای گرفتم یک سوم این خرجم تا هنوز نتونستم بدست بیارم
  اهل دختربازی نبودم و حالا که میخوام زن بگیرم از کاری که ۴ ماهه دارم بصورت پاره وقت میرم میخوان بندازنم بیرون من که ۲۴ ماه خدمت کردم و ۲ ساله دربه در این اداره و اون اداره خصوصا شهرداری میرم هیچ به هیچ و حالام دارم این کار زپرتی مغازه ایمم از دست میدم رفتم وا گرفتم که میرم خواستگاری بگن انقدر پول داره اما حالا با جیب خالی باید قسط بدم و کاری نیست که قسطامو بدم خدا این مملکتو با تمام اداماش نابود کن و مارم راحت کن تا یک نفس راحت بکشیم بهتر از این زجرگاهه…

  [پاسخ]

 264. فرشاد گفت:

  خدا ریششونو بکنه منم فوق لیسانس معماری دارم کلی هزینه کردم هم عمرمو هم پول…..دیگه زحماتی که کشیدم بماند مطمنم خیلیام مثل منن شاید۸۰درصد قشر تحصیل کرده.امیدوارم هرچه زودتر باعث و بانیش رفتنی باشه

  [پاسخ]

 265. ناهید گفت:

  آقا چرا خودکشی کنی، پس من چی بگم من چی کارکنم که شوهرم کارشو از دست داده و با سه تا بچه هر دومون بیکاریم هردومون لیسانس داریم ولی هر جا میریم بهمون کار نمیدن ما تو این منجلاب گیر گردیم ، به فکر چاره باشید درسته که تو این مملکت سخته ولی امکانپذیره

  [پاسخ]

 266. در جواب امیر گفت:

  از گشنگی داریم می میریم فقط امنیت داریم دیگه هیچ شاخصه ای از زندگی و اسایش و ارامش و… نداریم نیازهای اساسی انسان خوراک و پوشاک و… هستند ما فقط امنیت داریم ولی مثل سگ زندگی می کنیم

  [پاسخ]

 267. در جواب نیما گفت:

  داداش خودت از کجا شروع کردی ؟ من قبول دارم شاید بعضی جاها واقعا نیاز به کار بلدی دارن ولی خیلی جاها هم کشکی نیرو می گیرن فقط پارتی بازیه وگرنه خیلی از نیروهای جوانی که الان سر کارند که تو شکم مادرشدن سابقه کار نداشتن درس خوندن پارتی یا پول داشتن رفتن سر کار روز اول هیچی بارشون نبوده من خودم میشناسم از دوستام کسایی که نصف منم سواد و علم نداشتن کارم بلد نبودن ولی با رابطه رفتن سر کار …………فقط بی عدالتی و پارتی بازی وگرنه خیلی کارا تو مملکت ما اونقد سواد نمی خواد

  [پاسخ]

 268. خطاب به حسین گفت:

  نیازهای زندگی فقط امنیت که نیست نمی شه همه به حدی برسن گدایی کنن دلشون خوش باشه امنیت دارن

  [پاسخ]

 269. مروارید گفت:

  سلام منم متولد ۷۱دانشجوی ارشدرشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی هستم ولی از این سوابق شما هیچی ندارم والا شما با این اوصاف اگه کار پیدا نکردین ماکه فقط واحد پاس میکنیم و معدلمونم بزور ۱۶شده فکنم باید مدرکمونو بزاریم در کوزه خخخخخخخ

  [پاسخ]

 270. بهرام گفت:

  سلام دوستان …. به خدا اشک تو چشمام جمع شد….من ۳۲ سالمه سال ۴ دانشگاه بودم که ترک تحصیل کردم…اوایل خیلی ناراحت بودم که ترک تحصیل کردم… اما الان دیگه غصه نمیخورم…چرا که چیزی رو از دست ندادم…. من الان یه برنامه نویس حرفه ای شدم که اگر ادامه تحصیل میدادم نمیتونستم این قدر تجربه کسب کنم.. به نظرم دنبال کسب تجربه باشین تا مدرک…من لالن به قدری پروژه دارم که وفت نمیکنم همه رو انجام بدم…از چند جا هم پیشنهاد خوب دارم اما نمیرم……به خدا توکل کنید…. کمکتون میکنه…از همین امروز شروع کنید…

  [پاسخ]

 271. ali گفت:

  خودت هم بیکاری که این دیدگاه را نوشتی . اول طرز نوشتن را یاد بگیر بعد اینجا نظر بزار

  [پاسخ]

 272. اسماعیل گفت:

  وای خسته شدم چقدر ادم بیکار این دید گاهارو نوشتن من
  نمیخام اقا من رفتم خدافظ نمیخ

  [پاسخ]

 273. علی گفت:

  سلام.ببخشیدوقتتون رومیگیرم میشه راهنماییم کنید.۱۷سالمه کلاس۹هستم میخام ترک تحصیل کنم برم مکانیک یاصافکاری چون به درس علاقه ای ندارم بنظرتون تصمیم درستیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

 274. ابوالفضل گفت:

  اگر فکر میکنی با این کار به سعادت میرسی سخت در اشتباهی . وقتی خودکشی کردی فوقش یک مراسم هفت و چهلم برات میگیرن و فراموش میشی .

  [پاسخ]

 275. ): گفت:

  شاید این آخرین جملاتی باشه که دارم می نویسم. جایی دیگه غیر از اینجا پیدا نکردم که حرفامو بزنم بغض گلومو به شدت داره درد میاره راهی غیر از خودکشی برای خودم نمیبینم. شاید خبرش رو تو صفحه حوادث بخونید. جوانی ۳۲ ساله دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه تهران که به مدت دو سال تمام بیکار بود خودکشی کرد. برای کسانی که مثل من هیچ سرمایه و پارتی غیر از خدا ندارند آرزو میکنم هر چه زودتر تکلیفشون مشخص بشه.

  [پاسخ]

 276. مرادی گفت:

  سلام محمد جان….برادر عجله نکن…خیلی وقت داری…خدا بزرگه….نتیجه زحمات رو خواهی دید …

  [پاسخ]

 277. محمد گفت:

  سلام
  متولد ۱۳۷۱ هستم
  فوق لیسانس مدیریت بازرگانی با گرایش بازرگانی بین الملل هستم
  تا الان ۳۷ مقاله در ۱۸ کشور چاپ کردم.
  ۴ کتاب نوشتم که یکی در ایران چاپ شده و سه مورد در کنگره ملی آمریکا و رسما شدم نویسنده
  چندین دانشگاه خارج از کشور پذیرش شدم ولی چون پول ندارم باید آرزوی دکتری رو به گور ببرم. با اینکه هم ارشد و هم لیسانس رو زودتر از استاندارد تموم کردم. و جزو نخبگان هستم.
  خدایا بزرگترین آرزوی من گرفتن دکتری بود مگه چی خواستم انقدر باید تحقیر بشم.
  ولی تمام فکرم شده خودکشی
  چرا آخه خدایا راحتم کن طاقت ندارم انقدر حرف بشنوم همه از صبح که بیدار میشم تحقیرم میکنن تا شب که بخوابم. ???????

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ب.ظ:

  سابقه کارم شده کار در نونوایی، نظافت شرکت، فروشنده
  آخه کجا اینجوریه؟
  حرف میزنم میگن حرفه یاد بگیر!! ۵ زبونو بدون کلاس تا حدودی یاد گرفتم، آخه کجا انصافه؟؟؟

  [پاسخ]

 278. رضوان دریکوند گفت:

  سلام درد و دل که زیاده ولی چه فایده کیه که گوش بده به حرفهای دل ما منم مثله همه مدرکم مهندسی تکنولوژی ترم افزار گرفتم و ۳۳ساله هستم از خرم اباد لرستان ولی چه فایده بیکارم ۲سال توشهرداری توقسمت نوسازی و عوارض کارکردم ولی چون پارتی نداشتم بیرون شدم و۶ماه تواداره پست و ۳ماه تومرکز امار و۲ماه توتامین اجتماعی و ۴ماه جهاد کشاورزی ولی هیچی به هیچی

  [پاسخ]

 279. فولادوند گفت:

  الان استخدامی ها به این شکل شده٬: روزی ده ساعت کار ، ماهی هفتصد هشتصد حقوق ، بدون بیمه ، بدون آینده ، تحمل نمودن هرگونه توهین و تحقیر و … ولی مهم اینه که امنیت داریم

  [پاسخ]

 280. علیرضا گفت:

  ازدواج نکنید.اگر ازدواج کردید،به هیج وجه بچه دار نشید.که ظلم خیلی بزرگیه.

  [پاسخ]

 281. کککک گفت:

  منم با مدرک مهندسی عمران از شریف بیکارم ساکن شهرستانم البته

  [پاسخ]

 282. بدبخت گفت:

  فقط میتونم بگم خدا لعنت تمام ریس روسا بکنه که هی بلدن لم بدن و بگن اره بیکار داریم و تو فکرشیم از اون ور هم بیان نجومی پول بگیرنن از این ور هم ملیاردی دزدی کنن اگه خدایی وجود داشته باشه اون دنیا گردنشون میگیرم

  [پاسخ]

 283. مجید گفت:

  سلام من قبلا که اینارو میخوندم مسخره میکردم ولی خودمم الان دقیقا همینطورم . خودم و خانمم و ی بچه ۶ساله نخبه . سه تا لیسانس داریم منو خانمم ۳۰سالم شده نه پولی نه چیزی حالام خانمم قهر کرده رفته بعداز ۱ماه اینو نوشتم که درددلی کرده باشم دارم میترکم خدا لعنت کنه باعث وبانیشونو . هرچندکه دیگه از خدام ناامیدم : هرچی این ۳۰سال کرد الانم میکنه

  [پاسخ]

 284. زینب گفت:

  همه نظرات رو خوندم لطفا خواهش میکنم با این شرایط اصلا ازدواج نکنید نسل آینده ما گناه دارن نزارید مثله خودمون بشن امیدوارم جمعیت زیاد نشه نسل ایرانی منقرض بشه که زجر نکشه نسل کوروش باید تو ایران با مرگ نفس بکشه یا جیره خوره خارجی ها باشه از خدا میخوام تقاصمونو از مسئولین بی مسئولیت دزد بگیره دیگه غصه نخورید سالی ۱ میلیون نفر به بیکارا داره اضافه میشه آرزومه خفت و خواری دزدای کثیفو ببینم

  [پاسخ]

 285. بيكار گفت:

  من با هزار ارزو و امید و با هدف عضو هیت علمی دانشگاه درس خوندم الان با مدرک ارشد حتی یه حق والتدریس هم بهت نمیدن اون هم تو دانشگاه علمی کاربردی امیدوارم درست بشه وضعیت بیکاری درست بشه

  [پاسخ]

 286. بيكار گفت:

  با سلام به همگی منم شرایطی مثل بقیه با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران بیکار هستم افسردگی گرفتم از بس فکر میکنم و غصه میخورم خدا به داد همه برسه

  [پاسخ]

 287. اسمان گفت:

  به روزگار گفتم: چرا رو چرخ و فلک تو بعضی ها بالان و بعضی ها پایین؟
  لبخند زد و گفت: نترس می چرخه.

  [پاسخ]

 288. اسمان گفت:

  ببخشید یلدا رو اشتباه نوشتم ییییییییلداتون مبارکککککککککککک.

  [پاسخ]

 289. اسمان گفت:

  سلام به همگی شب یادای همتون مبارررررررک. انشاء الله به تمام آرزوهای قشنگتون برسید. کار، ازدواج، پول…انشاء الله گره کار تمام جوونای ایرانی باز بشه و همگی عاقبت بخیر باشین.

  [پاسخ]

 290. ابوالفضل گفت:

  سلام خدمت دوستان هم درد
  آقای حمید میدونم خیلی سخت شده شرایط ولی شما نباید آرزوی مرگ کنید و از رحمت خداوند ناامید باشی . زندگی مادی این دنیا همینه و سختی های زیادی داره و ما همه داریم امتحان و آزمایش می شویم . من خودم لیسانس مکانیک دارم و خیلی هزینه کردم و عمر و جوانی ام با درس خواندن نابود شد ولی هیچ وقت از رحمت خدا نا امید نمی شوم .

  [پاسخ]

  مهرداد پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۴:۲۱ ب.ظ:

  منم فوق لیسانس باغبانی با معدل ۱۷ دارم ولی متاسفانه بیکار و بی پول دارم دنبال کار میگردم. هر جا هم میرم میگن کارگری دوشیفت ۸۰۰ تومن. آخه من با این چکار کنم

  [پاسخ]

  نخبه بیکار پاسخ در تاريخ دی ۲ام, ۱۳۹۵ ۹:۵۰ ب.ظ:

  خدا؟؟؟؟
  دلت خوشه؟امتحان چی؟
  خود خدا تو قرآنش گفته که سرنوشت هر ملتی دست خودشونه…ماهم خودمون میخوایم مملکتمون اینقدر به ویرانی بره…
  وگرنه چرا کشورهای که کافر هستند، این مشکلات رو ندارند؟!
  در اینجور مواقع اسم خدا و آزمایش میاد آدم خندش میگیره

  [پاسخ]

 291. بهرام گفت:

  واقعا وحشتناکه…. زندگی مردم در حال نابود شدنه…خدایا کمک کن…یه نفر رو بفرست که ما رو نجات بده

  [پاسخ]

 292. حمید گفت:

  باسلام من حدود سه ساله ازدواج کردم و با فقر کارگری با پلاستیک فروختن وکارگری کاردنی مکانیک رو گرفتم و هرجا واسه کار رفتم پارتی نداشتم انگار خدا نمیخواد برم سرکار ولی من الان نه بیمه ای نه خرج زندگی ای من نمیدانم چکار کنم شب تا صبح ارزوی مرگ از خدا میکنم حتی پول یه لباس گرفتن واسه خودم وزنم ندارم ای خدا کمک.شب تا روز خانمم گریه میکنه من دیگه امید زندگی ندارم حتی پول نان خالی هم بزور گیرمون میاد دعا کنید امروزم بهشب نرسم دعا کنید کسای مثل من هستن زودتری بمیرن دلخوشیشون چیه

  [پاسخ]

  ناامید پاسخ در تاريخ آذر ۲۲ام, ۱۳۹۵ ۱:۳۷ ب.ظ:

  الهی امین. بمیریم تا پارتی دار ها بیشتر به ریشمون بخندن

  [پاسخ]

 293. احسان گفت:

  هم خودم خوشحال بودم و هم خانواده ام و هم اقوام و فامیل و امیدوار بودند که کسی پیدا شده که آنها را به زندگی امیدوار کرده است …
  زیباترین و دردناک ترین جمله ای که از زبان این دوستمون بیان شد

  [پاسخ]

 294. مینا گفت:

  الان فقط به این فکر می کنم که برم چند تا کلاس تو فنی و حرفه ای.کلاس پرورش گیاهان دارویی و این چیزا…بلکه تو زمین کشاورزی پدری تونستم کاری دست و پا کنم و درآمدی داشته باشم و سرگرم بشم. خدا به داد برسه

  [پاسخ]

 295. مینا گفت:

  سلام. من هم فارغ التحصیل رشته IT تو شهرستان زندگی می کنم. منم دلمو خوش کردم به چندرغاز پول حق التدریس تو دانشگاه و چشم درمیاد از بس چشممو میدوزم به کامیپوتر برای چند خط ترجمه دانشجویی که ازش پول دربیارم.
  امسال ۴ تا آزمون استخدامی تو ادارات مختلف قبول شدم.تا مرحله مصاحبه رفتم. اما دریغ از استخدام.
  اوضاع خیلی بدتر از این حرفاس. کاری نمی شه گرد. جز ناراحتی و همدردی با هم دوره های دهه شصتی و افسوس خوردن.
  الان دانشجوهام تو دانشگاه دهه ۷۰ هستند. اونها هم نالانن از اوضاع بیکاری و بی پولی… و این داستان ادامه دارد…

  [پاسخ]

 296. یاس گفت:

  سلام به همه دوستان، منم۱۳ ساله ازدواج کردم و الان ی پسر ۱۱ ساله دارم، تو این چند سال زندگی به هر دری زدیم واسه کار، هم خودم و شوهرم نشد که نشد، شوهرم کارگری میکنه، ولی مگه میشه با روزمزد بدون بیمه و آینده ای زندگی رو سر کرد، بخدا خیلی از زندگی سیر شدم فقط دوست دارم بمیرم، دلم واسه پسرم میسوزه که همش با لباس کهنه های مردم باید سر کنه، با کیف و کفش پاره مدرسه بره، آرزومه براش لباس نو بخرم، غذا خوردنون رو که دیگه نگو… بیشتر اوقات نان. خالی رو تو روغن میکنم واسه شام میخوریم، خدایا پناهی ندارم، غم خواری ندارم، فقط واسه پسرم دارم ادامه میدم و زنده موندم
  وگرنه خیلی وقته پیش خودمو راحت میکردم، عزیزان برام دعا کنید شاید شما بیشتر پیش خدا ارزش داشته باشید

  [پاسخ]

 297. مینا گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیزم کاملا درکتون میکنم متاسفانه از بچگی به ما گفتن درس بخون و دهه شصتو هفتاد واقعا جواب میداد این مدرک داشتن چون خیلیا نداشتن ماهم تو این دهه ها دوران دبستان رو میگذروندیم خود من کارمند بخش دولتی بودم دردواداره و درحال حاضر خصوصی با درامد خوب خودم تو یه دوره ۹ماهه هم بیکار شدم حسه بدیه وقتی کارمند بخش دولتی بودم قرار دادبود انقد اوضاع رو برام سخت کردن که از حقوق ۲ونیمی اونجا گذشتم طاقت سواستفاده و رفتار توهین امیز نداشتم اون کار بزور جور شده بود برام گفتم دفعه قبل ۹ماه بیکار بودم این دفعه کلا بیکار میمونم اما سعی کردم حسم خوب باشه کلی شکر گزاری کردم گریه نکردم التماس نکردم حتی به خدا ایمان پیدا کردم که من شرایطم بهتر میشه خداوند نیرویی که از یه تک سلولی منو به اینجا رسونده بازم پشتمه خیلیا مسخره کردن سرزنش کردن که کار دولتیمو از دست دادم اما تقریبا بعد حدودا یک ماهو نیم این کارو پیدا کردم مدتی اموزش دیدم اونجا حتی زمان اموزشم دریافتی داشتم بدون پارتی و هیچ سفارشی من تو جایی کار میکنم که صد درصد مرتبط با رشته ام نیست اما خیلیم دورنیست قبلا محل کارم ۱ساعت تا خونه فاصله داشت اما حالا یه مسیرتاکسیه و چیزی که هست من بابت کارم درصد میگیرم خداوندو شاکرم بخاطر شغلم و از همه ی دوستان خوبم میخوام با مثبت اندیشی و حال خوب فقط از خدا بخوان خواسته هاشو من پارتیم خدابود من طی اون ۹ماه بیکاری قبلیم رو اشنا وپارتی حساب کردم ناراحتو عصبی بودم و این خودشرک بودقدرتو داده بودم به بنده های خدا نه من ادعای مذهبی بودن دارم نه با سیاستو دولت کاری فقط به این فک کنید که خیلیا با همین شرایط تونستن کلی پیشرفت کنن حالا من مدرک دانشگاهی داشتم اقایی رو میشناختم سال ۹۰ همه چیزش یه پراید بود کارش جنس اوردن ازشهرای جنوبی بودو فروش امسال بعد چن وقت متوجه شدم باهمون کار تونسته یک واحد اپارتمان بخره و یه ماشین خوب
  دوستان خوبم عدالت خداوند این نیست روزی گنجشکو دم خونه اش بزاره به همون اندازه که فرصت برای بیل گیتس و افراد موفق دیگه هست برای ما هم هست تورو خدا ارزشو قدر خودتونو بدونید لیاقت ما کارمندی نیست خود من تو فکر یه کار مستقلم سرمایه ای هم دارم جور میکنم و به عنوان یه خواهر کوچیکتر پیشنهادی که میدم اینکه سعی کنید مسولیت صدرصد زندگی رو بپذیرید و اعتقاد کنید اگه فکرو باورو عوض بشه عملکرد عوض و بهترین موقعیتها براتون فراهم میشه رو این موضوعات بیشتر وقت بزارید التماس تفکر…..

  [پاسخ]

 298. Abod گفت:

  درس خوندن جز راضی نگه داشتن خود برای گذر عمر چیزی بیش نیست . . . اما به ادامه عمر نگاهی بیاندازیم … با ادامه زندگی چه کار کنیم؟

  کشور ما به سرطان دچار شده … ما هم جز زجرهای این سرطان چیزی آیدمان نمی شود … تنها کاری که از نسل ما دهه شصتی ها بر می آید اینکه خودمان را به کارگری بسپاریم و در حد بخور و نمیر زندگی کنیم .

  کاش هیچ وقت به دنیا نمی آمدم.

  [پاسخ]

 299. مرادی گفت:

  امید وارم مشکل همه دوستان حل بشه..من هم یه زمانی بیکار بودم

  [پاسخ]

 300. اسمان گفت:

  شهری بود که همه‌ی اهالی آن دزد بودند. شب‌ها پس از صرف شام، هرکس دسته کلید بزرگ و فانوس را برمی‌داشت و از خانه بیرون می‌زد؛ برای دستبرد زدن به خانه‌ی یک همسایه. حوالی سحر با دست پر به خانه برمی‌گشت، به خانه‌ی خودش که آن را هم دزد زده بود.

  به این ترتیب، همه در کنار هم به خوبی و خوشی زندگی می‌کردند؛ چون هرکس از دیگری می‌دزدید و او هم متقابلاً از دیگری، تا آن‌جا که آخرین نفر از اولی می‌دزدید. دادوستدهای تجاری و به طور کلی خرید و فروش هم در این شهر به همین منوال صورت می‌گرفت؛ هم از جانب خریدارها و هم از جانب فروشنده‌ها. دولت هم به سهم خود سعی می‌کرد حق و حساب بیش‌تری از اهالی بگیرد و آن‌ها را تیغ بزند و اهالی هم به سهم خود نهایت سعی و کوشش خودشان را می‌کردند که سر دولت را شیره بمالند و نم پس ندهند و چیزی از آن بالا بکشند.به این ترتیب در این شهر زندگی به آرامی سپری می‌شد. نه کسی خیلی ثروتمند بود و نه کسی خیلی فقیر و درمانده.

  روزی، چطورش را نمی‌دانیم؛ مرد درستکاری گذرش به شهر افتاد و آن‌جا را برای اقامت انتخاب کرد. شب‌ها به جای این‌که با دسته کلید و فانوس دور کوچه‌ها راه بیفتد برای دزدی، شامش را که می‌خورد، سیگاری دود می کرد و شروع می‌کرد به خواندن رمان.

  دزدها می‌آمدند، چراغ خانه را روشن می‌دیدند و راهشان را کج می‌کردند و می‌رفتند.

  اوضاع از این قرار بود تا این‌که اهالی، احساس وظیفه کردند که به این تازه وارد توضیح بدهند که گرچه خودش اهل این کارها نیست، ولی حق ندارد مزاحم کار دیگران بشود. هرشب که در خانه می‌ماند، معنی‌اش این بود که خانواده‌ای سر بی شام زمین می‌گذارد و روز بعد هم چیزی برای خوردن ندارد.

  بدین ترتیب، مرد درستکار در برابر چنین استدلالی چه حرفی برای گفتن می‌توانست داشته باشد؟ بنابراین پس از غروب آفتاب، او هم از خانه بیرون می‌زد و همان‌طور که از او خواسته بودند، حوالی صبح برمی‌گشت؛ ولی دست به دزدی نمی‌زد. آخر او فردی بود درستکار و اهل این‌کارها نبود. می‌رفت روی پل شهر می‌ایستاد و مدت‌ها به جریان آب رودخانه نگاه می‌کرد و بعد به خانه برمی‌گشت و می‌دید که خانه‌اش مورد دستبرد قرار گرفته است.

  در کم‌تر از یک هفته، مرد درستکار دار و ندار خود را از دست داد؛ چیزی برای خوردن نداشت و خانه‌اش هم که لخت شده بود. ولی مشکل این نبود. چرا که این وضعیت البته تقصیر خود او بود. نه! مشکل چیز دیگری بود. قضیه از این قرار بود که این آدم با این رفتارش، حال همه را گرفته بود! او اجازه داده بود دار و ندارش را بدزدند بی‌آن‌که خودش دست به مال کسی دراز کند. به این ترتیب، هر شب یک نفر بود که پس از سرقت شبانه از خانه‌ی دیگری، وقتی صبح به خانه‌ی خودش وارد می‌شد، می‌دید خانه و اموالش دست نخورده است؛ خانه‌ای که مرد درستکار باید به آن دستبرد می‌زد.

  به هر حال بعد از مدتی به تدریج، آن‌هایی که شب‌های بیش‌تری خانه‌شان را دزد نمی‌زد رفته‌رفته اوضاع‌شان از بقیه بهتر شد و مال و منالی به هم می‌زدند و برعکس، کسانی که دفعات بیش‌تری به خانه‌ی مرد درستکار (که حالا دیگر البته از هر چیز به درد نخوری خالی شده بود) دستبرد می‌زدند، دست خالی به خانه برمی‌گشتند و وضع‌شان روزبه‌روز بدتر می‌شد و خود را فقیرتر می‌یافتند.

  به این ترتیب، آن عده‌ای که موقعیت مالی‌شان بهتر شده بود، مانند مرد درستکار، این عادت را پیشه کردند که شب‌ها پس از صرف شام، بروند روی پل چوبی و جریان آب رودخانه را تماشا کنند. این ماجرا، وضعیت آشفته‌ی شهر را آشفته تر می‌کرد؛ چون معنی‌اش این بود که باز افراد بیش‌تری از اهالی ثروتمندتر و بقیه فقیرتر می‌شدند.

  به تدریج، آن‌هایی که وضع‌شان خوب شده بود و به گردش و تفریح روی پل روی آوردند، متوچه شدند که اگر به این وضع ادامه بدهند، به زودی ثروت‌شان ته می‌کشد و به این فکر افتادند که “چه‌طور است به عده‌ای از این فقیرها پول بدهیم که شب‌ها به جای ما هم بروند دزدی”. قراردادها بسته شد، دستمزدها تعیین و پورسانت‌های هر طرف را هم مشخص کردند: آن‌ها البته هنوز دزد بودند و در همین قرار و مدارها هم سعی می‌کردند سر هم کلاه بگذارند و هر کدام از طرفین به نحوی از دیگری چیزی بالا می‌کشید و آن دیگری هم از… . اما همان‌طور که رسم این‌گونه قراردادهاست، آن‌ها که پولدارتر بودند و ثروتمندتر و تهیدست‌ها عموماً فقیرتر می‌شدند.

  عده‌ای هم آن‌قدر ثروتمند شدند که دیگر برای ثروتمند ماندن، نه نیاز به دزدی مستقیم داشتند و نه این‌که کسی برایشان دزدی کند. ولی مشکل این‌جا بود که اگر دست از دزدی می‌کشیدند، فقیر می‌شدند؛ چون فقیرها در هر حال از آن‌ها می‌دزدیدند. فکری به خاطرشان رسید؛ آمدند و فقیرترین آدم‌ها را استخدام کردند تا اموال‌شان را در مقابل دیگر فقیرها حفاظت کنند، اداره‌ی پلیس برپا شد و زندان‌ها ساخته شد.

  به این ترتیب، چند سالی از آمدن مرد درستکار به شهر نگذشته بود که مردم دیگر از دزدیدن و دزدیده شدن حرفی به میان نمی‌آوردند. صحبت‌ها حالا دیگر فقط از دارا و ندار بود؛ اما در واقع هنوز همه دزد بودند.

  تنها فرد درستکار، همان مرد اولی بود که ما نفهمیدیم برای چه به آن شهر آمد و کمی بعد هم از گرسنگی مُرد.

  [پاسخ]

 301. مرادی گفت:

  به شما قول میدهم که حگومت بشدت به دنبال بهبود وضعیت بیکاریست…هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.

  [پاسخ]

 302. امیدوار گفت:

  باسلام خدمت دوستان
  همونطور که از اسمم مشخصه من بر خلاف خیلی از دوستان کاملا امیدوارم نه به دولت بلکه اول به لطف خدا بعدشم به تلاش خودم امیدوارم.
  وضع منم شاید خیلی بدتر ازشما بود اگه زمانی که درس میخوندم فقط به فکر درس خوندن بودم و کار نمیکردم.
  از زمانی که حتی دیپلم نگرفته بودم کار میکردم ….هرکاری .
  زمان دانشجویی هم کار میکردم وهم درس میخوندم چون نمیتونستم ریسک کنم و فقط دلخوش باشم به استخدامی وبعد از فارغ التحصیلی خداراشکر تونستم سرمایه ای را دست وپا کنم وکار آزاد انجام بدم و حداقلش اینه دستم پیش کسی دراز نیست…
  راستی اینو بگم رشته تحصیلی من برق…
  در آخر باید صحبتی که همیشه از پدرم میشنیدم و خدمت دوستان بگم شاید تلنگری باشه واسه عزیزان …
  پدرم همیشه میگه دست روی زانوی سیاه خودت بزار بگو یاعلی وبلند شو والتماس کسی هم نکن …
  یاعلی

  [پاسخ]

  هلینا پاسخ در تاريخ آذر ۸ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۱۶ ب.ظ:

  آفرین به شما شما بهترین کار را کردید.تک بعدی بودن وفقط از یک سمت رشد کردن.پشیمانی به بار میآورد.

  [پاسخ]

 303. بهرام گفت:

  سلام .. به همه دوستانی که در رشته GIS و یا جغرافیا تحصیل کردن توصیه میکنم که حتما برنامه نویسی یاد بگیرن…
  من نرم افزار خوندم..سال چهارم هم ترک تحصیل کردم…الان هم وب کار میکنم هم GIS و هم androdi… قول میدم که اگر یاد بگیرین بیکار نمیمونین….فقط باید زمان بزارین…و انتظار نداشته باشین که زود نتیجه بگیرین…من خودم الان خیلی سرم شلوغه…اگر کسی هست که مسلط باشه من میتونم بهش پروژه بدم. خیلی از شرکت ها رو میشناسم که در به در دنبال برنامه نویس میگردن…به خدا توکل کنید…به خودتون امید بدید..

  [پاسخ]

 304. کمال گفت:

  منم لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و همسرم مهندسی معماری داره
  ۶ سالی هست که بیکار فصلی ام .یک پسر۵ ساله دارم
  چکار کنم واقعآ نمیدونم
  کسی هست که کارگر ثابت بخواد من حاضرم کار کنم؟
  خدایا…خودت به دادمون برس.
  مسولین و سرمایه دارا کمک کنن به اشتغال
  ما ها تحصیلکرده هایی هستیم پر از انرژی و دلی صاف…

  [پاسخ]

 305. فرشید گفت:

  دوستان ما در جایی نیستیم که بتوانیم پول دادن به سوریه وعراق یا این مسائل رو تغییر بدیم . به خودتان متکی باشید خونه نشینید . به هرجا که فکر میکنید سر بزنید کاریابی یا هرجا یک بار نه ۱۰۰۰ بار برید روزنامه ها کانالای تلگرامی برای کار هر روز تلاش کنید بالاخره یه فرجی میشه.

  [پاسخ]

 306. فولادوند گفت:

  برو هستی ، ماهی هشتصد تومن واسه دختر مجرد خیلی خوبه سابقه میشه واست، بدون فکر برو

  [پاسخ]

 307. اسمان گفت:

  چرا حرفایی رو می زنیم منتشر نمی کنیید

  [پاسخ]

 308. اراد گفت:

  حسین اقا ما گشنه ایم بدبختیم توصحبت ازعراق وسوریه میکنی

  [پاسخ]

 309. اسمان گفت:

  خیلی برای من عجیب که یک عده از آقایان علت بیکاری خود را سر کار رفتن خانم ها می دانند اما اختلاس سه هزار میلیاردی، پرونده اختلاس بیمه، پرونده بابک زنجانی، پرونده صندوق فرهنگیان و غیره رو نمی دونن. ادمایی با طرز فکر این اقایان همان بهتر که سر کار نروند چون امثال اینها رو هم در حال حاضر ما زیاد داریم. حق و حقوقش و هزاران نفر دیگر لگد مال می کنند اما علت را اشتغال زنان می داند.عععععععععجبا!!! آقایان سهم زنان نسبت به مردان ۱۲ به ۱ است. با همین میزان محدود استخدامی اگر دنبال احقاق حق خود هستید جای دیگری بگردید.” خراب مملکت از دست دزد خانگی است. ز دست غیر چه نالیم هر چه هست از ماست”

  [پاسخ]

 310. حسین گفت:

  مدیر محترم اگر امکانش هست این عزیز رو به بنده ارتباط دهید شاید بشه …

  [پاسخ]

 311. هستی گفت:

  سلام من ۲۴سالمه ۴ترم زمین شناسی خوندم دانشگاه فردوسی مشهداماعلاقه نداشتم تغییررشته دادم رفتم اقتصادهمون دانشگاه امابخاطره اینکه وضع مالیمون خوب نیست دلم به درس نمیره دنبال کارم یک کارپیداکردم مونتاژقطعات ایران خودرو برجی ۸۰۰ تومن .به نظرتون درس و ول کنم برم سراین کاره بهترنیست؟تامامان بابامم سختی نکشن؟؟لطفاشماباتجربه هاتون راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 312. بی کار گفت:

  آقای مرادی لطفا چرت نگو…

  [پاسخ]

 313. مرادی گفت:

  سلام به همه دوستان…. نگران نباشید…. این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. اندکی صبر سحر نزدیک است…

  [پاسخ]

  مهندس بیکار پاسخ در تاريخ آبان ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۲۳ ب.ظ:

  معلوم میشه،خیلی،تو این دولت داری،حال می،کنی،نکنه،چند هزا میلیاردی زدی به جیب ….. یا به یه جایی وصلی خب،شما،جز ۱۰ درصدی،هستی،که،منفعت،کسب،کردی تو انقلاب،اون ۹۰!درصد بی بهره. چی ؟ اونی که عمرشو به یه امیدی پای درس گذاشته،چی اون از،انقلاب چی،داره،؟

  [پاسخ]

  فرهاد پاسخ در تاريخ آذر ۴ام, ۱۳۹۵ ۲:۴۵ ب.ظ:

  فرهاد
  برو بابا؛ الان دلمون خوشه گه زیر سلطه استعمار نیستم خیلی ها اختلاس چند صد میلیاردی می کنند با همین پولها میشه بیکاری از ریشه کند بلای که اینا سر ماها آوردند صد سال دیگر استعمار این کار نمی کنند، سحر که میاد وقتی که پیر شدیم دیگه کار ، ازدواج و…به چه دردمان میخوره

  [پاسخ]

 314. خطاب به حسین گفت:

  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است اقا حسین ما تو ایران داریم از گشنگی می میریم اونوقت شما دلت به حال عربایی سوخته که هیچ منفعتی برای ما ندارن ۸ سال هم با ما جنگیدن شما که اینقدر دلسوزی اگه توانایی مالی داری چرا به همین مسلمونای ایرانی کمک نمی کنی تو ایران اینقدر فقیر داریم فک نکنم دیگه از پولمون به عرب ها چیزی برسه شما برو ببین چقدر ما کارتن خواب داریم ببین چقد فساد و فحشا و روسپیگری که ۹۰ درصد دلیلش فقره ما داریم ببین تحصیلکرده های ما از بیکاری و فقر دارن قرص اعصاب می خورم بعد شما به فکر اعرابی هستی که ۸ سال با ما جنگیدن خوب اگه شما مسلمونی ات رو میخواهی ثابت کنی دست یکی رو تو ایران بگیر … عراق و شام و یمن مسلمونن ولی من ایرانی ام مسلمونم وقتی این همه نیازمند مسلمان داریم چه لزومی داره به عراق و شام ویمن کمک کنیم اصلا اونا چه سودی برای ما دارن ؟
  ما مردم خودمون رو فراموش کردیم چسبیدیم به اعرابی که هیچ منفعتی برای ما ندارن

  [پاسخ]

 315. هادی گفت:

  تمام بودجه کشور یا داره خارج میشه یا تو داخل صرف اختلاص و پول شویی و دزدی و کثافت کاری میشه.من خودم سرباز امریه م.در یک اداره.متاهل هستم بدبختانه.۵ ماهه که سربازم و از روز خدمتم دریغ از یک ریال که بدن برای کرایه ماشینم.چند وقت پیش رفتم گفتم اگه امکانش هست هست ۲۰۰ تومن سر ماه به من از حقوقم بدید که دستم برا کرایه خالی نمونه.گفتن نه نمیشه .باید تو کمیته منابع مطرح شه اونا تصمیم بگیرن..یعنی حقوق چندرغاز من خوردن داره؟؟؟؟۳۰۰ تومن پول چیه که من با این فلاکت باید بیام و برم اونوقت تو همین اداره حقوقای ۱۰ ملیون ۸ ملیون بگیرن مدیرا …
  ۳۰۰ تومن من خوردن داره مردم.این همه حقوق نجومی و دزدی اونوقت خوردن پول ی سرباز که از شهرستان میاد خوردن داره که میگن فعلا بودجه نداریم؟؟؟بعد هر روز فقط فاکتور میاد ۵۰۰ هزار تومن خرید بیسکویت برای سازمان…..خدا نگذره از این قوم الظالمین.خدا صبر بده به جوانان عزیز کشورمون ایران و همچنین استقامت

  [پاسخ]

 316. حسین گفت:

  با سلام خطاب به محمد واقعا متاسفم برای شما.مگر عراق و شام ویمن مسلمان نیستند. مگر ما مسلمان نیستیم. مسلمان باید به مسلمان کمک کند.مگر حدیث حضرت محمد را نشنیده اید که فرمودند(از ما نیست کسی که فریاد کمک مسلمانی را بشنود و به کمک او نرود) واقعا جای تاسف دارد برای بعضی از شما

  [پاسخ]

 317. محمد علی گفت:

  مطمئن باشید اوضاع بدتر خواهد شد و بهتر نمی شود . تمام بودجه کشور به عراق و شام و یمن میرود .

  [پاسخ]

 318. اسمان گفت:

  با سلام خطاب به محمد
  تو زمان حضرت علی مردم با شتر رفت و امد می کردن میخوای الانم با شتر تردد کن

  [پاسخ]

 319. محمد گفت:

  علت بیکاری ما مردان سرکار رفتن خانم هاست هر زنی که سر کار دقیقا جا یک مرد رو گرفته چه قبول کنیم چه رد در حکومت حضرت علی کجا زن

  [پاسخ]

 320. بیکار 1370 بیکار گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه مجردم فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیکم از دانشگاه ملی روزانه و متوسط پدر کارگر ساختمانی و مسن که مشکل ساییدگی زانو داره و مادر بافنده یه خانواده فقیر یه وقتایی جای پدرم میرفتم کارگری امسال دانشگاه ملی ارشد روزانه قبول شدم ۸ ماه بود دنبال کار رفتم ۶ بار مصاحبه رفتم ولی ردم کردن حالا بی انگیزه برای ادامه تحصیل شدم و از دانشگاه ملی انصراف دادم الان نیمه وقت کار مشاوره ای انجام می دم و یک سرویس مدرسه هم دارم جمعا ماهی ۳۰۰ میشه حداقل خرج خودم میشه ولی می خوام بگم از یه جایی باید شروع کنی من الان نمی گم شما با لیسانس راننده تاکسی شو ولی حداقل اعتماد به نفست بالاتر میاد اگه کاری انجام بدی الانم که انصراف دادم دارم شدید زبان می خونم و دوره های فنی حرفه ای می خوام برم من این احساس رو دارم که ۴ سال لیسانس رو می بایست دانشگاه مهارت یاد بده اخه کجای کار این مطالب تیوری بدرد می خوره دوستان هیچ شرکتی فراتر از مدرک لیسانس نمی خواد تا میتونید مهارت یاد بگیرید یا این ریسک و کنید ۶ سال دیگه تمام وقت بخونید تا دکترا بگیرید اونم شاید جذب هییت علمی بشید من هم خیلی شکست بدی خوردم اونجایی که دختری می خواستم و چون بیکار بودم اونم من رو زد تو دیوار با یک دیپلمه شاغل ازدواج کرد یه مدت همیشه احساس ضعف و بی عرضه گی می کردم یه مدت استرس بیکاری گرفته بودم قرض کاهش فشار خون مصرف می کردم ولی گذشت تا یه جا نیمه وقت و بدون بیمه مشغول شدم دیدم خیلی ها مثل من هستند ولی به این نتیجه رسیدم درس خوندن اونم بعد از سربازی مثل من حماقته چون اینده ای الان نیست منم ارشد انصراف دادم که روی کار تمرکز کنم تو خونه هم منتظر میز ریاست ننشستم حاضرم مفتی کار کنم مهارت یاد بگیرم فقط برام بیمه رد بشه ولی دوستی دارم که نشسته خونه و میگه کار نیست بله درست میگه کار پشت میزی یا مهندسی بدون سابقه کار نیست هر جا بری اول خرکاریه منم الان خرکاری می کنم دوستم یک فرصت شغلی داشت از دست داد فقط روی اینکه از شهرستان تهران نمی خواست بیاد ایران خودرو کار کنه یا مثلا فلان شخص اشنامه ازش خوشم نمیاد نرفت پیش اشناش کار کنه خودش خونه ماشین داره ولی حاضر بیکار بشینه ولی مسافر جابه جا نکنه ۲ سالم بیکاره خیلی اشنا داشت ولی توفع بالا موجب بیکاری ۲ ساله اش شد توقع رو بیارید پایین لیسانسو دیگه همه دارن فوقم دیگه همه دارن می گیرن دکترا هم تازه دیگه داره خراب میشه مهرت یاد بگیر

  [پاسخ]

 321. بدبخت گفت:

  منم رشته GISهستم ولی خستم بنظرتون ادامه بدم

  [پاسخ]

 322. دهه شصتی های داغون گفت:

  حالا خوبه خیلیهاتون مجردین، ما بدبختهای متاهل و عیالوار که حسابمون با کرامالکاتبینه !

  [پاسخ]

 323. آناهید گفت:

  برای من جالبه همه بیکاریم ولی یه جو غیرت نداریم پاشیم اعتراض کنیم، تا حالا شده ببینید که مثلا فلان روز عده ای برای بیکاری تحصن کرده باشند منظورم فارغ التحصیلان بیکارهست، نه کسی ندیده، ما هممون مردیم!!! خیال میکنیم زنده ایم

  [پاسخ]

 324. مهدیار گفت:

  با سلام دوستان میدونم سخته ولی الانم دیر نشده برید ی حرفه ایی یاد بگیرید حداقل از فقر نمیرید….

  [پاسخ]

 325. ابوالفضل گفت:

  فقط چاره اش دعا برای فرج آخرین فرستاده خداوند است . اگر دعا نکنید برای فرج باید تا زمان پیری توسری بخورید از یک عده آدم عقده ای بی سواد …. تا دیر نشده زودتر از خدا بخواهید و دعا کنید که از این سخت تر خواهد شد

  [پاسخ]

 326. حسین گفت:

  عرض ادب احترام خدمت دوستان گل
  بنده لیسانس مدیریت بازرگانی هستم ۲۶ سالمه و بیکارم واقعا بیکارم ۱ ریالم ندارم …
  واقعا اشتباست درس خوندن چی میشد مثلا میرفتم سر کار یه حرفه ای یاد می گرفتم یکاره ای میشدم …
  والله ما از زمانی که چشم باز کردیم فقط بهمون گفتن درست بخون کسی نبود بهمون بگه برو سرکار …
  همش درس امتحان درس امتحان … تازه می خوایی هم بری سر یه کاری باید دوباره اونجا هم یه امتحانی بدی حالا شاید قبول شدی تازه اگه هم قبول شی میری تو لیست ذخیره شاید صدات کنن صدات نکنن من چقدر باید امتحان بدم چقدر باید هزینه کنم واسه ثبت نام تو این استخداما بعدش یا رد بشم یا اینکه برم تو لیست ذخیره شاید اونم شاید بتونم وارد بشم !

  [پاسخ]

 327. مجید گفت:

  مجید هستم لیسانس الکترونیک
  ۷ روزه بیکارم
  به امید یه شغل خوب
  کل شرکتای منطقه خوابیده کار نیست ای کاش پزشکی میخوندم

  [پاسخ]

 328. فقط خدا(فکرکنم باشه) گفت:

  تکلیف خدارو معلوم کنید که خدا از کجا بهتون روزی بده فقط همین!
  برو یه کاری انجام بده تا خدا بهت روزی بده و اون کارو به اخر برسون

  [پاسخ]

 329. مهشید گفت:

  سلام..۲۴سالمه..فوق لیسانسم چن ماه پیش تموم شد.. واسه دکترم ۶ تا مقاله نوشتم.. هزینه یک مقاله isiکه توی مصاحبه ۳۰ امتیاز داره.. ۳ ملیون میشه اونم توی ی جورنال معمولی.. پول مقاله هام و ندارم بدم.. دنبال بورسیم که برم مالزی..با این وضع فقط میتونم اونجا برم.. افسردگی گرفتم.. بس ک دنبال کار گشتم و نبود یا فقط با حقوق ۲۰۰-۳۰۰تومن.. کار که نیس خودم و با درس خوندن سرگرم میکنم..بعد از دکتری پس دکتریمم میخونم..انقد میخونم ک از شدت درس خوندن بمیرم.. ای خدااااا

  [پاسخ]

 330. محمد گفت:

  تو دبستان بودم همیشه دعوا سر این بود علم بهتر است یا ثروت که به ما فهمانده بودن علم ولی حال بهد از گرفتن مدرک فوق دیپلم فهمیدم دروغ گفتن ثروت و پارتی خیلی از علم بهتر است حاضرم بااین مدرک بی ارزش کارگری کنم همونم باید پارتی داشته باشی

  [پاسخ]

  hossein پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۵ ۱:۳۸ ب.ظ:

  حرفت حقه

  [پاسخ]

 331. محمد گفت:

  ای بابا توی این مملکت فقط پول وپارتی حرف اول و اخر میزنه تمام درس کشک

  [پاسخ]

 332. رضا احمدی گفت:

  به علی از اسفراین
  خیلی خلاصه میگم،
  رشته بدی انتخاب کردی،ته این کار پیمانکاریه اگر حوصله سر کله زدن با کارگر نداری که دیگه هیچی،اینها در شرایطیه که پروژه ای هم باشه!!اکرم بخوای مدرک نظام مهندسی بگیری ،از الان ۴.۵ سال دیگه میتونی اقدام کنی که تا اون موقع اونم بی ارزشه،همین الان همه افتادن دنبال مدرک نظام مهندسی انگار با گرفتنش چی میشه،فقط باز نون یک عده تو تشکیل کلاس آموزش ورود به نظام و آزمون و این چرت و پرت ها مثل کنکور تو روغن رفته،
  سعی کن فقط و فقط یک هنر داشته باشی،مثل نرم افزار،تو روزنامه بگرد نرم افزارهایی که خیلی مورد نیازه تو این سالهای مونده به اتمام تحصیل یادبگیر که هم تو خدمت شاید به دردت خورد و هم اینکه بعد خدمت حداقل هرورز میتونی با اون حرفه ای که یادگرفتی نیازنمندی هارو ورق بزنی و روزی چنتا زنگ اینور اونور بزنی.
  از مدارک فنی و حرفه ای هم غافل نشو که البته اوناهم که دیگه خنده دار شده،اینقدر تقاضا برای اونهاهم زیاد شده اونها هم برای خودشون آزمون وروردی گذاشتن،

  [پاسخ]

 333. علی گفت:

  سلام من دارم لیسانس برق قدرتم رو از روزانه اسفراین (یک دانشگاه دروپیتی ) میگیرم ترم پنجم ، به نظر شما ادامه بدم یا برم سربازی البته تصمیم خودم ادامه دادن هستش وعوض هم نمیشه ، اما دوست دارم بدونم اگه شما جای من بودین چی کار میکردین/ آخ راستی منم یک دردودل دارم و اون خدمت سربازیمه / من فرزند طلاقم و پیش مادرم بزرگ شدم اما چون مامانم ازدواج مجدد انجام داده سربازی معاف نمیشم واقعا این انصافه خو من به هر حال چی فرقی با فرزند طلاقی که مادرش ازدواج مجدد نداشته دارم جز اینکه طعم ناپدری رو هم کشیدم

  [پاسخ]

 334. ساسان گفت:

  منم همین رشته جغرافیارو خوندم و الانم بعد تموم کردن خدمت بیکارم هر جا میم میگن این رشته رو نمیخوایم یا سابقه کار میخوایم . خداییش دگه کم آوردم . شاید دیگه کلا لیسانس تحصیلاتو گذاشتم کنار دست به کارگری زدم خداییش دیگه خسته شدم !!

  [پاسخ]

 335. رضا گفت:

  مشکلات دوره احمدی نژاد بیشتر شد.چرا این دانشگاه های الکی رو نمیبندن تا بین مدرک و کار تناسب باشه

  [پاسخ]

 336. مهتاب گفت:

  نمیخوام از سرنوشت و خانوادم بگم سرتونو درد بیارم.. ولی از ایندم.میترسم..گذشته خوبیم نداشتم.. پارتی و کس و کارم ندارم. خودممو.خودم و خدای خودم…منمو منمو من… درد دلاتونو خوندم.. نمیدونم چی بگم . فقط امیدوارم ادمایی مث ما ک دنیا نداشتن حداقل اوندنیا خدا براشون تلافی کنه… همتونو دوس دارم همدردای من منم ی تحصیل کردخ بیکارم..اشنا و پولم ندارم فقط ازتون ممنونم ک باعث شدید بفهمم پول مفت برا ادامه تحصیل ندم وقتی کار ندارم..۲۲ اهواز خواهر کوچیکتون

  [پاسخ]

 337. سحر گفت:

  منم ارشد ریاضی ام .تو دانشگاه حق التدریس بودم اما چون هر ۳سال یه بار پولمونو میدن دیگه نرفتم.اونم هر ترم ۲۰۰تومن بود نه زیاد.رفتم فنی وحرفه ای صنایع دستی وهنرهای تجسمی یاد گرفتم والان برای آموزشگاه هنرهای تجسمی اقدام کردم .درسته مشکلاتی مثل اجاره یه مکان برای آموزشگاه دارم ولی امیدوارم که با کمک خدا بتونم روی پای خودم بایستم ومحتاج استخدام نباشم

  [پاسخ]

 338. تهمینه گفت:

  سلام منم دقیق فوق لیسانس جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه فردوسی مشهدم . هر جا رفتم واسه کار گفتن سابقه کار چی داری. یا چه مهارتهایی رو بلدی(مثل انواع اقسام نرم افزارا ک واسه یادگیریشون باید کلی پول خرج کرد) اخرش هیچی هیچی.تنها سابقه کارم نظافت فروشگا بوده و بس. خد

  [پاسخ]

 339. بیچاره گفت:

  سلام
  من هم دقیقا شرایط این اقایی که درودل نوشتو دارم….خیلی سخته. از خانواده ای که به من امید داشتند…..از یه روستای دور و ساکن جنگل که تا اوایل کارشناسی هیچ امکاناتی نداشتم …شاید باورتون نشه…تا اوایل کارشناسی تو خونه مون برق نبود. با چراغ نفتی و فانوس درس خوندم….خیلی سختی کشیدم …همیشه پیش خودم میگفتم از من بیچاره تر هم هستئ مگه؟؟ مسولین محترم ….شما رو به خدا ، یه کاری کنید

  [پاسخ]

 340. مصی گفت:

  سلام به همه دوستان گلم
  واقعا حرفتون حرفه حسابه
  منم ۲۵ سالمه فوق لیسانس مکانیک البته هنوز پایان ناممو دفاع نکردم چون اصلا دوست ندارم بهش فکر کنم فایدش چیه باید بیکار برگردم پس باشه لااقل اگه کسی گفت بگم درس میخونم.
  ولی خب بازم دوستان دستارو بالا بزنید باور کنید هیچ کسی به ما کمک نمیکنه حتی پدر مادرا چون به اندازه خودشون گرفتاری دارن ، منم هر وقت سر سفره ام با خودم میگم تا کی باید خرج ما رو پدرو مادرامون بدن واقعا از خودمو درس خوندنم شرمنده میشم، من تو روستام دوستانم میگن چه رشته ای میخونی میگم مکانیک ، میگن مکانیکی اون که میرفتی شاگردی در مغازه الان اوستا بودی،
  درسته که نمیدونه مکانیک چیه ولی حرفش واقعا راسته از این همه درس خوندن به کجا رسیدیم معدل الف کارشناسی ، دانشجوی برتر دانشگاه رتبه ۴ المپیاد حالا بیا چه حرفایی گوش کن
  ولی بی خیال من تا میتونم تو روستامون راه نمیرم اکثرا میرم تو شهر میچرخم که این حرفارم نشنوم ولی بازم کشاورزی رو ول نمیکنم
  حالا چندتا ایده دارم شاید بدرد بخور باشه
  البته من کوچیک همتون هستم راستی اینم بگم که تو دلم نمونه ، اون دوستی که الان چند تا کارمندو کارگر داری خیلی ادعا نکن
  من با سیکل شروع کردمو کارگر دارمو از این حرفا
  میدونی بنظر من کار و کسب تو مثل مدارک الانه که برو دانشگاه ثبت نام کن ۴ سال بعدم مدرکتو بگیر ، زمان شما هم کافی بوده کاری رو شروع کنی ، پس خیلی ادعا نکن.
  دوستان من میخوام این کارارو واسه خودم انجام بدم اگه حس میکنین بدردتون میخوره شروع کنین
  هر کار میکنی یا نمیکنی باید دوستان مث خودمون رو جمع کنیم
  بزنید به خط سیاست شده شورای شهر ، روستا یا حتی دهیار
  مهم نیست رای بیارید یا نه مهم اینه که شناخته بشید ،شناخته بشید کارتون خیلی راحت تره اینو گفتم چون انتخابات نزدیکه، اگه تو روستا باشید و چندتا دوست تحصیل کرده و همدل مطمئنا رای میارید میتونید یه دهیارم انتخاب کنید که لااقل یکی شاغل بشه
  تو شورای حل اختلاف شهرتون حتما ثبت نام کنید مطمئن باشید کسایی که اونجان خیلی هاشون ……..
  البته با رفتن شما احساس خطر میکنن.
  رو کاغذ کارایی رو که میتونید انجام بدید بنویسید
  مثلا نمیدونم کوچیکترین کارها فقط بنویسید کارش مهم نیست چی باشه فقط بنویسید سعی کنید صد تا کار کوچیک بنویسید کلاس خصوصی گرفته و تدریس کلاس زبان تا تولید لیوان کاغذی فیلتر هوا ،جوراب بافی فروشندگی و حتی شده دستگاه جوجه گیری خودتون بسازید نمیدونم
  هر چی به ذهنتون میرسه بنویسید
  البته ببیند بازار شهرتون چطوره
  فیلتر هوا نسبتا کم هزینس فقط گول شرکتارو نخورید هر کاری خواستید انجام بدید کامل سرچ کنید اینو امتحان کنید ببینید کدوماش تو شهرتون کمتره هزینه کمتر میخواد خلاصه اول فقط بنویسید بنویسید بنویسید
  میدونی چرا اینارو میگم چون الان مدرک مهم نیس پسره هیچی حالیش نیس میاد با یه ماشین از کنارت رد میشه تازه خودشم برات میگیره سنش خیلی از تو کمتره اونجاست که میگی کاش کاش کاش درس نمیخوندم
  الان فقط پول مهمه پوووووول
  سرتونو درد اوردم
  منم مثل بسیاری از دوستان ناراحتم و غمگین ولی میخوام درسو ببوسم بندازم دور
  شروع کنید مطمئنا پیشرفت ما اگه یکم کارمون راه بیفته چندین برابره بقیس
  خیلی سخته ولی چاره نیس
  مخلص همتون
  حتی همین جا میتونید با هم همکاری کنید الان من خودم شاید ماهی ۲ ۳ میلیون از ابغوره و شیره انگور و سرکه های مختلف فروش دارم اگه کسی فروش داره براش میفرستم ولی با پول نقد
  اول که شروع کردم خیلی ازیت شدم خیلی خیلی هر چی بگم کمه
  ولی راه میفتین دیگه خلاصه هر چی یدستم برسه خرید و فروش میکنم هر وقتم استخدامی اومد بی دغدغه شرکت میکنم
  فقط شروع کن
  درسو و خدمتو بی خیال فقط پولو بچسب
  حتی تو دانشگاهم شروع کنی بفروشی خوبه
  یا علی

  [پاسخ]

 341. روزهای سخت تری در پیش رو داریم گفت:

  اگر فکر می کنید اوضاع بهتر میشه سخت در اشتباه هستید . برید دنبال پول و منتظر بهتر شدن اوضاع نباشید که ضرر می کنید . هر کاری شده انجام بدید کارگری ، آشپزی ، میوه فروشی با وانت و … من خودم لیسانس مکانیک دارم و نفر اول تو رشته خودم بودم و لوح تقدیر هم از دانشگاه گرفتم و در حال حاضر دارم کارگری می کنم با ماهی یک میلیون تومان . لوح تقدیر هم شکستم انداختم تو سطل آشغال و مدرکم را جایی گذاشتم که هیچ وقت چشمم بهش نیفته .

  [پاسخ]

 342. بیگی گفت:

  سلام
  اگر شما ۲۹ سالته و هنوز بیکاری پس من چکار کنم که با داشتن فوق لیسانس از یک دانشگاه معتبر خارجی بعد از اتمام درسم تا الان که ۴۲ سالمه هم بیکارم!!مشکل اینجاست که تو این کشور درس به هیچ دردی نمیخوره حتی اگر بهترین رشته ها هم باشه مگه اینکه پارتی داشته باشی که در اون صورت میتونی با مدرک مهندسی یا حقوق یا حتی بدون ان رییس بیمارستان بشی و بهت دکتر هم بگن!!بنظر من برای شما هنوزم دیر نیست سریعتر فکر یک کارافرینی برای خودت باش ممکنه یک مدتی طول بکشه تا اوضاع بهتر بشه ولی از بیکاری و انتظار بهتره

  [پاسخ]

 343. بهرام گفت:

  سلام دوستان …. به خدا اشک تو چشمام جمع شد….من ۳۲ سالمه سال ۴ دانشگاه بودم که ترک تحصیل کردم…اوایل خیلی ناراحت بودم که ترک تحصیل کردم… اما الان دیگه غصه نمیخورم…چرا که چیزی رو از دست ندادم…. من الان یه برنامه نویس حرفه ای شدم که اگر ادامه تحصیل میدادم نمیتونستم این قدر تجربه کسب کنم.. به نظرم دنبال کسب تجربه باشین تا مدرک…

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۶:۰۳ ق.ظ:

  کارت خیلی درسته بهرام جان.کاش این دبدگاه تو همه جوونا و خونواده ها به وجود بیاد که خودشون دنبال کار باشن.دانشگاه صنعتی هیچ چی به آدم باد نمیده به جز یه مشت تیوری مزخرف برای ارشد!!

  [پاسخ]

 344. اشکان گفت:

  سلام دوستان.
  هر کسی از اصفهان هست و جویای کار درشهرک صنعتی مبارکه .حتمابه مجتمع کارخانجات سپهر پلیمر سپاهان یه سر بزنه.استخدام عمده داره.فقط از اصفهان.ایشالله بقیه دوستان هم مشکلشون حل بشه

  [پاسخ]

 345. همون مهندس بدرد نخوره گفت:

  یادم رفت بگم انقد رمهم نبود من جدیدا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانیمو از دانشگاه ارک با معدل ۱۸ گرفتم خواستم بگم الکی ارشد هم نخونید

  [پاسخ]

 346. یک مهندس به درد نخور گفت:

  سلام به دوستان عزیز
  من از بچگی همیشه فکر میکردم اگر ادم تحصیل کنه خیلی خوبه برای همین از اول ابتدایی تا دوم دبیرستان معدلم بیست بود و توی بهترین مدارس تحصیل کردم.زمان ما رشته ریاضی خیلی طرفدار داشت از اول دبیرستان همیشه به رشته مهندسی برق قدرت فکر میکردم برای همین بزرگترین اشتباه زندگیمو گرفتم و وارد دنیای ریاضی شدم{ای خدددااا}با معدل دیپلم ۱۸ و قبولی در دانشگاه رشته برق و با علاقه تموم کردم با خودم گفتم اگه انگلیس یاد بگیرم شاید بهتر استخدام بشم برای همین کلی پول و وقت صرف ایلتس کردم و با نمره ۷ قبول شدم اما ازون جایی که دانشگاه ها ظرفیتشون رو بردن بالا با خودم گفتم برم سربازی بهتره با اینکه ارشد برق هم قبول شده بودم.بله دوران خیلی مقدسو مزخرف سربازی رو شروع کردم در پادگان شهدای کرمانشاه و تازه فهمیدم در این مملکت با گونی سیب زمینی هیچ فرقی ندارم و اصلا مهم نیستم با کلی عقده سربازیم تموم شد به فکر رفتن به خارج از کشور افتادم حتی یکی دو جا پذیرش شدم ولی به خاطر وضعیت مالی نتونستم برم و پدرو مادر معلممو ترک کنم روزهای اخر سربازی بود که یه رزومه پر کردم و فرستادم برای یک شرکت پتروشیمی و درجا به خاطر زبان پذیرش شدم ماه اول فکر کردم بدبختیام تموم شده و دارم خوشبخت میشم از اونجایی که ادم متدینی بودم و فکر میکردم خدا روزی را میدهد برای همین پدرو مادر عزیزم از دخترای فامیل یکیو انتخاب و من ازدواج کردم و دینمو کامل کردم و روزهای اول کار بود که قرار بود مسول برق شرکت و تلفنهای خارجی باشم ولی به لطف تحریم ها شرکت روز به روز وضعیتش خرابتر میشد ناگفته نماند که حقوق دریافتی من ماهی ۷۰۰هزارتومان بود که من قبلا فکر میکردم یه مهندس خیلی حقوق خوبی بگیره که اشتباه بود گفتم سابقه میشه واسم یکسالی کار کردم درمیام خلاصه مشکلات زندگی اجاره و…. هیچ شرکت هم درحال تعطیلی یعنی حاظر بودم با اون حقوقم وایسم ببینید چقدر بدبخت بودم دو ماه گذشت نگهبان مریض شد چون تلفن خارجی نداشتیم و شرکت هم تولید نداشت شدم نگهبان چون متاهل بودم و نیاز داشتم خلاصه بعد مدتی ابدارچی هم شدم و چون دیگه تحمل حقارتو نداشتم از شرکت خودم بیون امدم خیلی نامید بودم و تا مرز دیوانگی رفتم بابام و مامانم معلم بودن و به خاطر حقوق خیلی کمشون ماهیانه ۵۰۰هزارتومن به من میدادن این دیگه اوج بدبختیم بود جلوی خانواده و زنم شرمنده بودم هییی خدا.چندتا ازمون استخدامی شرکت کردم که بخاطر نداشتن بند پ قبول نشدم بعد از چهارماه بیکاری به خودم گفتم تاکی این بدبختی دولت که اصلا به فکر مانیست اونا فقط فکر جیب خودشونن رفتم سراغ بازار ازاد یه مغازه توی خارج شهر گرفتم چون پولم کم بود یه وام خود اشتغالی گرفتم و مصالح فروشی زدم که باز هم به لطف دولت امید ساخت و ساز نیست و درامد خیلی پایینه.حالم خیلی گرفته است کلا هیچ کاری واسه ماها نیست تمام ارزوهام به فنا رفت اگه واقعا خدایی وجود داره تقاص جونی و عمرو ارزوهای بر باد رفته مارو بگیره .به قول یه جمله معروف زود بزرگ شدیم بالای هیچ درختی میوه ای برای چیدن نبود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 347. خدایا کمک کن گفت:

  ۳۴ سال دارم مدتی با فوق دیپلم معماری به عنوان تری دی کار بسیار قوی مشغول به کار شدم پس از آن تصمیم کرفتم تا برای شرایط بهتر کارشناسی خود را نیز دریافت کنم…..من جز کسانی بودم که علاوه بر دروس دانشگاه خو دباعشق کتاب های مفید را تهیه می خواندم به کلاسهای نرم افزارهای ……هم رفتم ….اما افسوس که کاری ندارم ….تک تک این واژه ها را با اشک می نویسم از پدرم خجالت می کشم ….گه گاهی هم سن مرا به رخ می کشد که سنت فلان است ….گاهی فکر می کنم آرزوهایم همه سوخت آرزوی داشتن همسر آرزوی آرام شدن در آغوش همسرم داشتن فرزند کمک کردن به نیازمندان ….من چیز زیادی نمی خواهم فقط نیازهای اولیه زیستی یک انسان احتمالا روزی که بمیرم از بی پولی معلوم نیست حتی مرا کجا به خاک می سپارند ، از خودم نفرت پیدا کردم

  [پاسخ]

 348. ابوالفضل گفت:

  سینا لطفا وقتی از اوضاع فعلی ایران خبر نداری اظهار نظر نکن . به قول معروف خودتو نخود هر آش نکن

  [پاسخ]

 349. سینا گفت:

  دوستان عزیزم اگه فکر میکنید که با لیسانس تو هر رشته ای با سر و کله قبولتون میکنند سخت در اشتباهید
  موقع دانشگاه رفتن هدفتون رو مشخص کنید بعد وارد شید
  من کسی رو میشناسنم که با هدف وارد پروتز درمانی شد و الان یکی از موفق ترین ها تو ایرانه

  [پاسخ]

 350. علی گفت:

  سلام من میخوام در دل کنم هرکی دوست داره ببینه .
  من لیسانس زبان انگلیسی هستم چهار سال تدریس کردم با ماهی ۲۰۰ هزاز تومن اونم هر سه ماه . حتی موسسه زبان پسرانه داشتم دو سال خرجشو دادم هیچی برداشت نکردم از جیب دادم اما نگرفت . من سال۹۰ ازدواج کردم .همسرم ( همسرخیلی با گذشت مهربان )از یه استان دیگه هستش بنده خدا کارمند شرکتی بود استعفا داد امدیم تو شهر خودم پیش پدر مادرم باشیم (سالی که موسسه زبان داشتم ) دوسال موسسه زبان نگرفت .همسرم تو استانش تو یه اداره استخدام شد ما رفتیم استان همسرم . خونه خودمونو دادیم اجاره رفتیم تو شهر دیگه اجاره نشین شدیم . من هم دو سه کار عوض کردم بلخره تو یه اداره ای راننده استیجاری شدم . کارم خوب بود . مشکل من پدر مادرم بودن چون تو شهرشون تنها بودن و سن بالا من هر روز نگران و ما ماهی یکبار یا دو بار مصافت ۹ ساعت رفت امد میکردیم . من ادم عاطفی هستم و نگران پدر مادر . اشتباه من از اینجا شروع شد که انتقالی همسرمو گرفتم واسه شهر خودم (با اینکه میدونستم تو شهر خودم بیکار میشم اما به خاطر نگرانیم برای پدرو مادر به خودم میگفتم وظیفه منه کنارشون باشم سنشون بالاست ) الان امدم تو شهر خودم یک ماه نیم دوباره بیکارم و کاملا افسرده از اشتباهی که کردم . زندگیم بد نیست (همسر خیلی مهربان فداکار )و اجاره نشین هم نیستم .ولی بیکار و کم درامد و بی حوصله…. (سختی کشیده بودم کارهم برام جور شده بود هرچند ربطی به رشتم نداشت اما از بیکار و از ماهی ۳۰۰ هزار تومان بهتر بود ) اگه سرتونو درد اوردم ببخشین .

  [پاسخ]

 351. ناصر گفت:

  خانم اسمان جوابتان درست ولی بی ارتباط به مساله که من مطرح کردم بوده است.
  تمام حرفهای شما و مثال هایتان همان جمله ی خودم بوده که در نظام سنتی حقوق نابرابر در مقابل تکالیف نا برابر است و در مدرنیته هر دو حقوق و تکالیف برابر است. و چیز جدیدی نگفتیدید.
  پیشنهاد من به زنان ایرانی عزیز اینه که معامله کنید حقوق مدرن را با سنتی. این بهترین فرمول است. مثلا حق طلاق را بگیرید و مهریه را پس بدید. حق اشتغال را بگیرید و نفقه را پس بدهید و …….
  این درست است
  موفق باشید

  [پاسخ]

 352. علی گفت:

  سلام دوستان فقط خواستم بهتون بگم که برا همتون متاسفم که بااین طرزفکراتون کسی که بخاطر استخدامی دردولت درس ودانشگاه میره واقعان ادم بی مغزیه ساده بهتون بگم اگه قرارباشه همه استخدام بشن که باید همه کارمند بودن مگه ایران به چند میلیون کارمند نیاز داره یاساده بهتون بگم کشورچین یک میلیاردو دویست میلیونو خورده ای نفرن وبااین حال اقتصاد اول جهان و دارن نکنه که میگیگین الان همشون به دولت وصلن نه عزیزان من کارمندهای دولت چین حتی به ده میلیونم نمیرسه درحالی که ایران باهفتادو خورده ای میلیون نفر بالای ده میلیون نفرشان به دولت وصلن واستخدامن میدونید مشکل پس رفت ایران کجاست اینه که همه بعد گرفتن مدرک از دولت کارمیخوان ولی از خودشون نه اگه تویی که دنبال ترقی خودتو خانوادتو ایرانت هستی درس خوندی مدرک گرفتی مغزت کار میکنه برو کارافرین شو هم به دولت کمک کن هم به خودتو ایندتو شهروروستات من خودم ۲۶سالمه تو یه روستای کوچیکو فقیر بزرگ شدم مدرک تحصیلی هم ندارم مدرکم سیکل سوم راهنمایی درسال ۹۰/۸/۱۵با ۱۰میلیون وام ۳۰درصد
  کارمو شروع کردم وتو کارمم موفق بودم تونستم هم به خودم هم به کشورم و مردمم کمک کنم الانم چهارتا کارمند دارم و یک منشی یه ابدارچی دارم که تو تاشون کارشناسی خوندن و دوتاشونم ارشد
  مدیریت تجارت دارن ویک مشاورو یک وکیل شخصی که ماهانه ۲۶میلیون فقط حقوق کارمندامه وحدود۲۰نفر کارگردارم که با بیمه وحقوقهاشون ماهانه ۳۰میلیون هم مزد اوناست درنتیجه من ماهانه ۶۰میلیون فقط حقوق کارمندامو کارگرامه که میدم بس درواقه
  نتیجه میگیریم میشه ولی خودتون نمی خواین ینی میخواین فقط از دولت نه از استعادو تواناییهای خودتون چرا من با این بیسوادی
  خودم الان به ۳۰خونواده مزد میدم به یک کشور منفعت میدم ولی شما با مدرک کارشناسی یا ارشد نمیتونید دوستان برید کمی فک کنید هرکی میگه دولت همایت نمیکنه دروغه تو خونه میشینید و میگید نه بابا فلانی گفت من این کارو کردم دولت همایتم نکرد به حرف فلانی گوش ندین من از ته دل میگم واقعان دولت همایتم داره میکنه چون برا اونم نفعی دارم برا اقتصاد کشورش برا مردمش من بیکار نیستم که نشستم اینجا اینارابراتون نوشتم نه عزیزان من الانم کلی کارم عقب مو نده ولی بخاطر شما عزیزان این هارا نوشتم ولی دلم برا شما جوونا میسوزه برا یه بارم که شده به حرف این برادر ۲۶سالتون کنید اگه ضرر دیدین تا اخر عمر نفرینم کنید ولی اگه به قله موفقیت رسیدین هروقت به موفقیتتون افتخار کردین برا
  موفقیت منم دعا کنید بلندشین از همین الان شروع کنید برادرکوچکتان علی.التماس د عا یا علی موفق باشید.

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۲ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۴ ق.ظ:

  علی آقا مشکل امثال من دقیقا رفتاری هست که امثال شما دارین،رفتار طلبکارانه،شما اگه سیکل داری و کار آفرین شدی آفرین،ولی من جوون که کارگری کردم و لیسانس دارم و دست بر قضا صاحب کارم آدمی بوده که طی فضای عالی کسب و کار دولت خاتمی یه تکونی خورده و بقیش درجا زده،و تلاش می کنه خودش رو بیش از چیزی که هست نشون بده،شما اگر کارمندات ازت راضی بودن آفرین داری،با کی داری صحبت می کنی به نظر خواد؟من خودم تو این فضای مسموم کسب و کار شروع به کار کردم و کارم خوب بود ولی الان ده میلیون چک برگشتی دارم از مردم و هشت میلیون بدهکار هستم،مشتری ها هم ندارن بدن ،شما اگه نمی گفتی سیکل داری هم همه می فهمیدن،در ضمن اولین کار آفرینی هستی که می بینم انقد بیکار ه که درد دل مردم رو بخونه

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶ ب.ظ:

  داستان امشب بسی خندیدیم دمت گرم

  [پاسخ]

 353. اسمان گفت:

  با سلام

  این اخرین بار است پاسخ شما را می دهم اولا جناب اقای ناصر ما در ایران زندگی می کنیم نه غرب و شرایط زندگی کاملا متفاوت اولا نفقه ای که به زن تعلق می گیرد بابت کارهای منزل حالا که شما در مورد زنان غربی صحبت می کنید عرض کنم که در جامعه غرب زنان غربی مخصوصا کشورهای اسکاندیناوی از بقیه خبر ندارم بابت شیردادن به فرزندانشون هم میتونن طلب دستمزد کنن یا بابت کار کردن در منزل حقوق دریافت می کنن اگر به اقایان باشد ترجیح می دهند همان نفقه چندرغازی را پرداخت کنند و لی حقوق خیر. بعد زنان المانی هم همسرانشون از اونها یخچال ساید بای ساید و ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ال جی و تلویزیون صفحه تخت ال. ای. دی و اینها نمی خوان در کل جهیزیه نمیخوان. اگر در ایران هم کار برای همه وجود داشت مطمئن باشید زنان ایرانی هم بیشتر دوست داشتن مستقل باشن تا اینکه بخوان هرماه دستاشون و پیش همسراشون دراز کنن شما دارید یک کشور توسعه نیافته با فرهنگ متفاوت رو با جامعه صنعتی و فرهنگی که ۱۸۰ درجه با فرق دارد مقایسه می کنید ما در اییییییران زندگی می کنیم. سربازی مال اقایان هست بله اما اینجا دیه زن نصف دیه مرد اما المان نه ارثیه زن نصف اما المان نه اینها هم هست. اگر پدری فرزندش را به قتل برساندفقط حبس و دیه ولی اگر مادری این کار را انجام دهد اعدام. اینجا زن چیزی به اسم امنیت ندارد ولی در جامعه غرب با بدترین شکل ظاهری در اذهان عمومی حاضر شوند امنیتشان از ما در اینجا بیشتر است. شما گویا همیشه فقط یکطرفه به قاضی می روید و راضی بر می گردید اصلا قصد پاسخ دادن نداشتم فقط سخنان شما ممکن است تصویر بدتری از حقوق زنان از انچه که هست ارائه بده لازم دیدم پاسخ بدم. هموطن گرامی اگر انصاف و عدالت باشد نه زن جای مرد را تنگ می کند و نه مردی جای زنی را البته منظورم از عدالت همون عدالت نسبی هست که در جوامع اروپایی هست.پایدارباشید

  [پاسخ]

 354. آرش گفت:

  سلام
  اسم من آرش،لیسانس بیکار مثل همه،کامنت ها رو خوندم،جگرم سوخت،بمیرم برای دخترانی که با تحمل نداری و سختی این همه درس خوندن تا کمک خانواده بشن اما نشد،
  خود من بعد درس و سربازی داشتم مسافر کشی می کردم با ماشین بابام که یکی از فامیل ها اومد گفت بیا بازار ،دلم میخواست ارشد بخونم و کانون وکلا شرکت کنم اما پدرم خیلی ریز گفت من خودم به ماشین احتیاج دارم،با اینکه می دونستم اون فامیل بازاری آدم عوضی هستش ولی با نا امیدی رفتم پادویی،نه صبح تا ده شب،تعطیلی هم به تشخیص شب تعطیلات صاحب کار،از اون بدتر تحقیر هایی که بخاطر درس خونده بودن میشی ،انقدر طاقه های پارچه جابجا کرده بودم که کمرم عیب کرد،توالت شستن و طی زدن و حمل بار هایی که دو سه نفر احتیاج داره هم که کار هر روز،با.این سن هم باید بدو بدو می رفتیم هرروز بقالی سیگار براش بخریم،جلوی کس و ناکس چایی بزاریم، بدترین قسمت اما گردن کج کردن برای گرفتن حق خودم بود که آخرش پولمو خورد، انقدر افسرده بودم که شبا از درد کمر نه ولی از تحقیر روزمره گریه می کردم،تا انقدر بهانه های صاحب کارم زیاد شد که با کوچکترین عکس العمل من منو انداخت بیرون و پولمو خورد،خونه نمی تونستم بنشینم،ی روز که داشتم پرسه میزدم تو خیابون های مرکزی شهر یه وانت ،بار داشت و یکی گفت بار خالی می کنی،به جیبم نگاه کردم،دیدم چیزی ندارم گفتم آره،خالی کردم گفت بهت نمیاد باربر باشی منم شرایطم رو گفتم طرف گفت تا شب عید پیش ما کار کن، انبار کفش بود،اونم سه نفر آدم می خواست ولی من علیرغم کمر درد کار کردم کار کمرم به جایی رسید که شبا حس می کردم پاهام بی حسه ،عید هم که شد شناسنامه و حقوقم رو گرفتم و تا الان بیکارم،کمرم درد می کنه و نمی تونم کار سنگین انجام بدم وگرنه از کار ترسی ندارم،پولی هم ندارم خرج کمرم کنم ،بیمه سلامت هم م نمی دونم چجوریه ولی با دو تا سرما خوردگی و یه آزمایش تا حالا دویست هزار تومن بیشتر خرج کردم که دیگه الان واقعا پولی ندارم ته جیبم،تنها یاور من اما تو این مدت دختر بی نظیریه که هم سطح خودمه و مشکلات اقتصادی خودشو داره و درس می خونه با مشقت،اما ما ازدواج هم نمی تونیم بکنیم با این وضعیت،الان هم در به در دنبال کار نگهبانی یا همچین چیزی هستم که بیمه داشته باشه حد اقل،فقط روی صحبتم با مسئولینه،تمامی خاندان شما شاغل هستن اونم با در آمد های عالی،رانت و اختلاس و حقوق نجومی و وام و ویژه خواری هم نوش جونتون ،فقط ترو به طفل صغیر امام حسین نیاین بگین اوضاع خوبه،ترو جان همون بچه هاتون که با ماشین چند ده میلیونی میان از کنار ما که شلوار کهنه تنمونه رد میشن نگین درست میشه،ترو پیغمبر نگین مردم همراه ما هستن،به خدای محمد مردم می فهمن،شما به شعور مردم توهین نکنید،می خورید نوش جونتون بخورید ولی مردم رو خر فرض نکنید

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹ ق.ظ:

  خاستم بگم من امروز با پارتی رفتم ی جا که از هفت صبح تا هفت شب بدون تعطیلی با حقوقی که معلوم نیست کی پرداخت می کنن کار کنم بازم نخواستن و سابقه بهانه کردن

  [پاسخ]

 355. ناصر خطاب به خانم اسمان عزیز گفت:

  در مدل سنتی این رابطه براساس نابرابری و سلسله مراتب تنظیم شده است یعنی حقوق نابرابر در کنار وظایف نابرابر.
  حال شما بانوی محترم ایرانی مگر خون شما از خون زن المانی قرمز تر است؟ شما وقتی بحث حقوق میشه خانم مدرن میشین ولی وقتی صحبت وظیفه میشه سنتی!!! ایا این ریاکاری نیست؟ ایا من مرد ضد زن هستم؟ که می گویم صادق باشید
  زن المانی مهریه نمیگیرد نفقه نمی گیرد تازه پنجاه درصد خرج خانه هم به عهده می گیرد. تازه خدمت سربازی هم به عهده هر دو جنس است نه فقط مرد. حال زنان ایرانی زرنگ تشریف دارند می خواهند بدون پرداخت هزینه به حقوق برابر برسند.
  اما وضعیت شما و کلا زنان خودسرپرست متفاوت با زنان همسر دار است. اول اینکه به عنوان هموطن امیدوارم با تلاش به شرایط مناسبتری دست پیدا کنید و دوم اینکه اولویت شما خود سرپرستان همانند مردان است

  [پاسخ]

 356. ناصر خطاب به خانم اسمان عزیز گفت:

  با سلام به شما
  اول اینکه من به برابری زن و مرد کاملا متقعد هستم و دهها کتاب در مورد فمنیستها و لیبرال دموکرات ها و سوسیال دموکرات ها و ….خوانده ام. نظریه فمنیسهای چون سیمین بولوار و هانا ارنت و …. مطالعه کردم. اگر من به زنان ایرانی اهمیت نمی دادم که زحمت مطالعه ان را به خودم نمی دادم با اینکه تحصیلات من درمهندسی برق و اقتصاد بوده اما کلی کتاب در فلسفه و علوم اجتماعی خوانده ام
  دوم اینکه هموطن من شما یا ایسم محافظه کاری قبول کن یا لیرالیسم را. به زبان اسانتر یا سنتی باش یا مدرن.
  در نظام مدرن رابطه زن مرد بر اساس برابری استوار است حال اینکه برابری نه فقط در حقوق بلکه در وظیفه هم برابر هستند.

  [پاسخ]

 357. اسمان گفت:

  تمام دارایی من چهل هزار تومن یارانه است که سر ماه دولت واریز می کند به حسابمان که ان هم سه ماهی یک بار به من تعلق می گیرد که ان هم بخاطر فقر سه ماهی یک بار از طرف پدرمان به ما داده می شود خواهر من ازدواج کرده و برای قسط فرش و ماشین لباسشویی و جاروبرقی یارانه ما بابت قسط می رود و سایر هزینه ها که حوصله باز کردن بحث را ندارم ۲۷ سال سن دارم بیشترین پول تو جیبی ام تا این سن ده هزار تومن بوده است جدای از این یارانه که سه ماهی یک بار چشممان به جمال ان روشن می شود به سه زبان مسلط هستم و حتی دست فروشی هم کرده ام این رو از بابت خاطر جمعی جناب ناصر عرض می کنم، که دیگر نگران نباشید حق شما اقایان را نمی خوریم و جای شماها را در ادارات غصب نمی کنیم.

  [پاسخ]

 358. اسمان گفت:

  با سلام
  اقا ی ناصر به نظر می رسد که حضرتعالی خیلی کاردان و علامه دهر خودتون رو فرض کردید . اگر در یک جامعه ای عدالتی وجود داشته باشد درس خواندن حق هم زنان یک جامعه و هم مردان یک جامعه است اینگونه تاختن به جامعه زنان و حقوق انان از سوی فردی که مثلا تحصیل کرده یک مملکت است واقعا تاسف بار است. خیلی از همین دختران و زنان نان اور یک خانواده هستند مگر فقر زن و مرد می شناسد خیلی از همین دختران و زنان در خانواده هایی زندگی می کنند که با نان کارگری یا حقوق نهصد تومنی و چندرغازی کارمندی زندگی می کنند مثل خود من یا دوستان من که از شدت بیکاری و فقر افسردگی گرفته ایم و گوشه خونه نشسته ایم حتی پول یک ازمایش ساده را هم نداریم پول تحصیلمان را با بدبختی جور کردیم.متاسفم برای جامعه ای که قانون ان بیشتر تبعیض را در مورد حقوق زنان قایل می شود و مردانی که تحصیل کرده هستند و طرز فکر امثال شما را دارند. مگه یک دختر برای ازدواج به جهیزیه نیاز ندارد همون جهیزیه ای که شما اقایان و فامیل هایتان مارک ها و برندهای ان چنانی می خواهید و بیشتر زنان را بخاطر نداری و بدبختی و نداشتن تکیه گاه از خانه بیرون می کنید ، چرا چون یک زن مستقل تحصیل کرده کم تر توسری خور هست تا یه زن با تحصیلات پایین بدون تکیه گاه چه از نظر مادی و چه خانوادگی. جامعه مریض، زن و مرد نمی شناسد وقتی ویروس و عفونت سراسر یک جامعه را فرابگیرد زن و مرد نمی شناسد همه را مبتلا می کند .لطفا قبل از بیان عقایدتان کمی فکر کنید.

  [پاسخ]

 359. ناصر گفت:

  مهدی اقا باهوش باش. شما الان ۱۶ سالت است. ۱۰ سال دیگه وارد بازار کار میشی. شرایط ان موقع را بسنجید. ان موفع فرصت ها بهتر است پیک جمعیت از دور خارج می شود و رقابت اسان میشه. یه رشته مورد علاقه ات را ادامه بدهید

  [پاسخ]

 360. mehdi گفت:

  سلام دوستان واقعاخیلی سخته درس بخونی ولی اخرش بیکارباشید?منم امسال میرم۹درسمم خوب نیست هیچ لاقه ای به درس ندارم میخام ترک تحصیل کنم ۱۶سالمه.برم یه کارفنی شروع کنم به نظرتون راه درستیه؟?ممنون میشم راهنماییم کنید.?

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۵ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۵ ق.ظ:

  آفرین عزیزم من بعنوان آدمی که هم تحصیل کردم هم شغل آزاد داشتم بهت پیشنهاد جدی میکنم برو سراغ بازار آزاد،خدمت هم نرو که ما که رفتیم پشیمون هستیم،برای شروع اما برو از کارهایی آغاز کن که آینده دار باشه،و یادت باشه هر شغلی که انتخاب میکنی دو تا نکته رو حتما مراعات کن که تجربه عمر منه که میگم،اول اینکه حتما پادویی رو از کنار یه آدم قوی شروع کن یعنی تو هر صنفی برو بهترین و سخت گیر ترین آدم رو انتخاب کن چون پله های ترقی رو چند تا یکی طی میکنی،دوم اینکه آدم های قوی خیلی خیلی خیلی سخت گیر هستن اما فقط طاقت بیار،همین ،حالا من چند تا کار میگم انتخاب کن،اول املاک،دوم بازار موبایل چون ته نداره،سوم داروخانه،چهارم مکانیکی،قصابی،آرایشگری و و و امیدوارم موفق باشی و به سن ما رسیدی دغدغه چند هزار تومن ناقابل مثل ما نداشته باشی داداش کوچیک عزیزمج

  [پاسخ]

 361. ناصر خطاب به ناهید خانم گفت:

  سرکار خانم ناهید میشه بفرمایید هدف شما از تحصیل در مقطع دکتری چه بوده؟ شما که شاغل نبودید چرا فوق و بعد دکتری اخذ کردید؟ از طرفی مقطع دکتری در دنیا فقط جهت تدریس و تحقیق است ایا از شما از طرف مرکز علمی دعوت شده بود.
  به نظر من زنان دهه شصت تحت تاثیر تبلیغات فمنیستها به شدت جاه طلب شدند در حالی که کشور فقدان شرایط زیر ساختی است

  [پاسخ]

 362. ناهید گفت:

  منم هستم. با مدرک دکتری. از دانشگاه تهران. شاگرد برتر. ……………. پشیمان از تحصیل. مثلا این آقا که رشته اش جغرافیا یا تاریخ یا علوم سیاسی یا …..باشه چطور برا خودش کار بسازه؟ تنها راهش کارگری هست که با تحصیلا ت میشه همان ….

  [پاسخ]

 363. amir گفت:

  دوستان کار توی اداره نیست
  کار اگ توی مملکت نیست خودتون بسازین
  من کاردانی نرم افزارم
  خودم دارم برای خودم کار میکنم با حقوق بالا و بدون پارتی
  ارزوی کار دولتی مسخره ترین ارزوی یک انسان میتونه باشه
  دولت به ادم حقوق نمیده ک
  برین یه فکری به حال خودتون بکنید
  خودتون مقصر هستید که رشته های بیخود انتخاب کردین
  و اونایی هم که میگن نرم افزار هستن و کار نیست چرت میگن چون من الان با مدرک کاردانی خیلی جاها میتونم کار کنم ولی دوست دارم برای خودم کار کنم
  بدرود

  [پاسخ]

 364. ناصر خطاب به خانم عسل گفت:

  خواهر من کلیات حرفهای شما درسته. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که کل اقتصاد چه بازار ازاد و چه دولتی در یک رکود و عدم تقاضای برای فروش محصولات مواجه است و در نتیجه به مازاد نیروی کار رسیده اند
  راهکار حذف قاچاق و کاهش واردات و کاهش نرخ بهره بانکی و کنترل جمعیت و جذب سرمایه خارجی و جذب تکنولوژی و گسترش خصوصی سازی واقعی و فزایش سهم ما از فروش نفت و سیاستهای انبساطی و مراوده با دنیا و عدم ایدلوژی ضد جهانی و …….است

  [پاسخ]

 365. ناصر خطاب به اقای بدبخت گفت:

  برادر من شما را کتک زدند و از خودت دفاع نکردید فکر نمی کنید همین روحیه عدم جنگ دگی شما یک عیب است مرد باید دلیر باشه چه برای کسب روزی چه دفاع فیزیکی از خود

  [پاسخ]

 366. ناصر گفت:

  راستی من لیسانس برق و فوق اقتصاد را دارم دوستان پس انداز کنید و پس انداز تو بورس سرمایه گذاری کنید و به جز درامد ناشی از کار درامد جانبی داشته باشید و چند منبع درامد داشته باشید.
  یه نکته ظریف : اقایان زمان ازدواج زن کمتر زیبا اختیار کنند. زن زیبا ولخرج و پر توقع است و با مصرفگرایی شانس موفقیت مالی شما را کاهش میده. همچنین مدیریت خرد اقتصاد خانواده به زنان محول کنید تا انرزی شما برای مسایل مهمتر ازاد باشه

  [پاسخ]

 367. ناصر خطاب به بانوان گفت:

  به زنان ایرانی محترم میگم که من با اشتغال زنان مخالفم تو شرایط رکود همین اندک مشاغل را به اقایان که سرپرست خانواده محسوب میشن باید داد. یا اینکه قانون اساسی را تغیر داد و هزینه خانواده به عهده هر دو جنس باشه. بالاخره مرد سربازی میره و خرج با او است تازه ……..
  البته من خودم شاغلم با مدرک دیپلم استخدام شدم و و حین کار فوق دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس گرفتم ولی هنوز حقوقم با مدرک دیپلمه که حدود ۴ میلیون میشه که ناچیزه
  دوستان گلم وارد کار ازاد بشید وقتی کار دولتی نیست. پس انداز کنید و پس انداز تون سرمایه گذاری کنید

  [پاسخ]

 368. hamid گفت:

  سلام رفقا….لیسانس نرم افزار دارم بیکار.میخاستم واسه ارشد بخونم دیدم فایده نداره.الان سی سالمه ولی هنوز زندگیم ثبات پیدا نکرده.اونهایی هم که میگن با سی سال سن برو شاگردی کن تا کار و فن یاد بگیری آخه مگه میییششششه با سی سال سن بری از صفررررر.بخدا خیلی سخته.مخ من که نمیکشه حاضرم برم مسافرکشی…ما اومدیم تواین دنیا که نابود شیم بریم
  دهه شصت = حسرت . رویابافی . تنهایی . غصه . استرس . بی پولی . روانپریشی . امیدمان روزبروز داره ته میکشه

  [پاسخ]

 369. بهار گفت:

  سلام
  هممون مثل هم هستیم من ۵سال دنبال کارم اما چون پارتی ندارم کارم نمیتونم پیدا کنم.از همه چیزم خسته و نا امید شدم.این وضع جوانای مملکتمونه .انقدر فرم پر کردم که فایده ی هم نداشته. خدا خودش کمکمون کنه. البته تا وقتی رابطه ها باشه وضع همینه شایدم بدتر

  [پاسخ]

 370. مجید گفت:

  سلام
  منم مثل همه شما فوق لیسانس جغرافیا برنامه ریزی شهری هستم ولی تا الان که ۲سال از فارغ التحصیلیم میگذره نتونستم جایی مشغول کاربشم.
  ای که دستت میرسد کاری بکن………………..جان رسیده بر لبم

  [پاسخ]

 371. shahram گفت:

  منم فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری – برنامه ریزی گردشگری منطقه ای از دانشگاه ازاد واحد علوم و تحقیقات تهران هستم. و با سن ۳۲ سالگی هنوز هیچ کاری، متاسفانه پیدا نکردم. اولا؛ واقعا برای وزارت اموزشگاه عالی کشورم ، متاسف ام که این توانایی رو نداره که فارغ التحصیلان را وارد بازار کار کنه و دوما برای دولت محترم ؛ عمیقا متاسف ام که وقتی ملاحظه می کند که نمی تواند شغل ایجاد کند ، حداقل برود از تجربه ۲۰ کشور صنعتی جهان کمک بگیرد. بالاخره اونها تجربه مفیدی در این زمینه ها دارند. و بهتره به جای همگرایی با کشور های بدتر از ایران ، برود با کشورهای توسعه یافته تعامل و هم فکری های مفید صورت دهد. بنظرم دهه شصتی ها، فقط باید حسرت یک زندگی را بخورند. / واقعا چه باید گفت جز حی هات.

  [پاسخ]

 372. effat گفت:

  منم یه لیسانسه بیکارم خانوادم می گن واسه ارشد شرکت کنم اما می ترسم پس ازصرف کردن این همه هزینه و عمر باز هم بیکار بمونم

  [پاسخ]

 373. ابوالفضل گفت:

  میخواستم در جواب خانم عسل بگم خیلی درست گفتی دمت گرم

  [پاسخ]

 374. ابراهيم گفت:

  البته اینوهم بگم ها تافل زبان دارم تامنو به عنوان مترجم شرکت خارجی استخدام کردندوالااگه فقط جغرافیا بودوای به حالم تازه اخرهرسه ماه امکان عدم تمدید قرارداد داره کارگری فصلی شدم اشغال جمع کردم و حمالی تا..

  [پاسخ]

 375. ابراهيم گفت:

  سلام بنده هم ارشدج برنامه ریزی شهری دارم فارغ التحصیل سال۹۰ازدانشگاه معتبر- آخرش رفتم کارگری ساده و حمالی – تا اونجا بعد ازیه سال کارگری و آشغال جمع کنی مشغول تو همون شرکت محل جمع آشغال شدم و ازرشته خودبهری نبردم

  [پاسخ]

 376. Badbakht گفت:

  سلام من کارشناسی برق هستم از دانشگاه تبریز ساکن تهرانم،تازه فارغ‌التحصیل شدم برای ادامه تحصیل نه پول دارم نه کاری تونستم پیدا کنم که ادامه تحصیل بدم،شبا با ماشین بابام میرم مسافرکشی امروز سر یه خیابونی واستاده بودم داشتم چایی میخوردمو به بدبختیام فک میکردم که یه نفر با هیکل خیلی بزرگ درحالیکه داشت فحش می داد بهم تزدیک شد و گفت چرا اینجا واستادی بعد تا بیام جواب بدم شروع کرد به کتک زدن و فحاشی به من بعدا که رفتم جلوتر داخل ماشینو نگاه کردم اونایی که اونجا بودن بهم گفتن این یارو هرشب یه روسپی میاره اینجا میفروشه.بغض کرده بودم نمیدونستم چی بگم سوار ماشین شدمو رفتم،
  از وقتی فارغ‌التحصیل شدم هرروزم بدتراز دیروزش بوده،بخدا زیر بار بیکاری بی‌پولی حرف‌های خانواده و اینجور اتفاقا دیگه نمیتونم دووم بیارم.آخه چرا
  کی باید جوابگو باشه
  من آدم تنبلی نیستم بخدا من حتی توی خدمات مجالس زمین تی زدم ظرف شستنم ولی نمیتونم خرج تحصیلمو دربیارم
  تنها چیزی که زندگیمو گرفته ناامیدیه#ناامیدی

  [پاسخ]

 377. عسل گفت:

  با سلام خدمت همه شما دوستان. یه چیزی میخوام بگم نارتحت نشید چون حرف ححححححححسسسسسسسااااااااااااااااااااابببببببببببببببببببببببه. یعنی شماها حاضرید به خاطر بیکاری هزار جور افکار نا امیدکننده و خودکشی به ذهنتون بیاد اما کار نکنید…چون درس خونید و در شان شما نیست…اصلا از همین امروز بیخیال مدرکتون بشید و فکر کنید که یه آدمدیپلمه یا اصلا بیسواد هستید و هیچ وقت رنگ دانشگاه رو هم ندیدید…چون آدم های بیسواد الان جابگاه و ثروت زیادی دارن که اهل علم و قلم و پژوهش تو خواب شبشونم نمیتونن ببینن….پس ببینید اونا چیکار کردن و ازشون درس بگیرید آدم های بازاری و کاسب از هوشش و شامه اقتصادیشون استفاده میکنند …اینقد ژست آدمهای تحصلیکرده و درس خوندرو نیاین چون به کارتون نمیاد و هیچکس یه قرون کف دستتون نمیندازه…پس زرنگ باشید مثل اونها گرگ و تیز باشید…مظلوم بازی رو بزارید کناره…برید تو بازار…از حرفه بازاریابی شروع کنید…نگید کار نیست نود درصد کسانیکه شرکت بازرگانی دارن خودشون زمانی بازاریاب حضوری بودن…یه رررررررررااااااااااااااااااااه براتون هست همینجور زانوی غم بغل بگیریر و پاشین و بشینید و بگید ما چه بدبختیم و خوزتون و خانوادتون رو از این وصعیت بیچاره تر و نا امیدتر کنید…یا همین الان شان و شخصیت دانشگاهیتون رو بزارید کنار اصلا مدرکتون رو بندازید یه جایی که تا سالها نتونید پیداش کنید و کلا بدبختیخای گذشته رو فراموش کنید….هرچی بوده تموم شده….کار خریدو فروش رو یاد بگیرید …ببینیدمردم چطور دادوستد میکنن …حتی از شاگردی دم مغازه شروع کنید چون اگه الان شروع کنی مطمئنا خودت یه روزی تو همین کار مغازه میزنی …چمو خم کارو یاد بگیرید ..اگرنه میتونی همینجور منتظر استخدامی دولت بشینی تا موهاتون عین دندوناتون سفید بشه…یکم عرضه ازخودتون نشون بدید…این قد مظلوم و بی دست و پا نباشید…خواهر من بیست سالشه به خاطر اعتماد به نفس و سرو زبونش. سه ماه فروشنده تلفنی زعفران بود بعد شد مدیر فروش همون کارخونه و همه همکاراش به سرشقسم میخورن تو هر جلسه با برندهای معتبر خواهرمو با خودشون میبرن و تو اون جلسه خودشون ساکت میشینن و تماشا میکنن…الان برج یک و پانصد ثابت میگیره…و به این فکر افتاد که شرکت تو زمینه مواد غذایی بزنه..و میخوایم اینکارو شروع منبم فقط رو حساب اعتبار و مهارت خواهرم…بلاخره باید از یه جایی شروع کرد…چون پادویی کردن یا طی کشب بهتر از نامیدیه.

  [پاسخ]

 378. Mohsen گفت:

  من هم مثل همه شما عزیزان با مدرک دانشگاهی بیکار و بی پول هستم
  اینده خوبی واسه کشورمون نمیبینم
  فقط میتونم بگم اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 379. رامین گفت:

  نا شکری نکنید من که اخبار تکنولوزی را دنبال میکنم تا ۱۰ . ۱۵ سال اینده ۶۰ درصد مشاغل نابود میشوند در تمام کشورهای دنیا
  نیروی کار ارزان تر از چین وجود دارد ؟بازم داررند همین کمشم از دست می دهند با اتوماسیون سازی تمام کارهایی که جنبه خدماتی دارند نیاز به فکر خلاقیت ندارند مثل رانندگی فروشندگی
  حتی جراحی و داروسازی در حال منسوخ شدن هستند با ورود تکنولوزی های جدید در واقع در اینده کسی ادر اثر ببماری جنگ تصادف نخواهد مرد اکثر مردم خودکشی خواهند کرد در اکثر کشورهای پیشرفته چون درامدی برای امرار معاش ندارند

  [پاسخ]

  Javad پاسخ در تاريخ مهر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۵ ق.ظ:

  حالت خوبه?

  [پاسخ]

 380. ایوب گفت:

  منم لیسانس کنترل و مخ کامپیوتر .البته بی کار و با وضعیت مالی ضعیف

  [پاسخ]

 381. یک پسر گفت:

  منم شرایطم مثل شماس ولی امیدوارم سعی خودمو، برای پیدا کردن کار میکنم امروز رفتم یه فروشگاه پوشاک با مدرک لیسانس نرم افزار باید شیشه مغازه رو تمیز میکردم که مدیر فروشگاه همسن خودمه دیگه وضعیت ببین اگر تا آخر شهریور کار پیدا نکردم میرم سربازی ولی ناامید نمیشم اینقدر میگردم تا کاری که با شرایطم بخور پیدا کنم امیدوارم و میتونم ولی نه اینجور کارایی

  [پاسخ]

 382. رامین گفت:

  به همان میزان که سواد بالا میره تکنولوژی ام رشد میکنه و رباتها و کامپیوترها و شبکه های هوشمند جایگزین انسانها شده بیکاری ام طبیعتا بالا میرود اگر دولت جلوگیری کند از ورودش میگن الاغ سوار عقب مونده جهان سومی هستیم اگه اجازه ورود بده بیکاری بالا میره و میگن دولت بیکفایت است و نمیتونه کار درست کنه واقعا روزگار عجیبی است
  ولی واقعا تا وقتی کنکوری هستیم دنبال تست مشاور پشتیبان معلم خصوصی و جزوه کنکوری هستیم مدیریت و پرورش را یاد نمیگیریم نتیجه اش این میشود که یک مدرک میگیریم میذاریم درکوزه

  [پاسخ]

 383. هم وطن گفت:

  سلام بچه ها
  منم پسری ۲۶ ساله هستم لیسانس حسابداری
  بیکار .حتما میگی مگه میشه حسابدار بیکار باشه
  بله میشه.هر جا میری یا سابقه کار میخوان یا حسابدار خانم که هم حسابدارش باشه و هم منشی
  پس کی ما دهه ۶۰ ها میخواییم روز خوش ببینیم
  چرا به ما رسیدگی نمیکنن
  چرا امار فکر کردن به خودکشی انقدر زیاده
  از اول این سایت تا این پایین ببینید چند نفر گفتن به خودکشی فکر میکنیم.
  چرا دولت توانایی ایجاد شغل نداره
  چرا یکی باید ماهی ۲۷۰ ملیون حقوق بهش بدن
  و یه کارگر بدبخت ساختمون ماهی ۸۰۰ هراز تومن
  مگه ما جوون ها چی میخواییم
  همه کسایی که تو اینجا چیزی نوشتن یه شغل ساده میخوان
  یه منبع درآمد
  چرا انقدر سن ازدواج بالا رفته
  چرا مسئولین فکر نمیکن تا ۳۰ سال دیگه ایران یه کشور پیر میشه.

  [پاسخ]

 384. محمدرضا گفت:

  سلام دوستان.من یک کار خیلی خوب داره نصیبم میشه.از الان شغل آیندم تامین شد/پسر عمم که۱۸سالشه و برای دیپلم گرفتنش خودم درسش دادم هم درس های عمومیشو و هم درس های تخصصیشو/ شاگرد یک فروشگاه بزرگ هست که تقریبا پسر عمه بنده میچرخونش میخواد من رو که ارشد برق قدرت دارم رو ببره زیردستش کارکنم/اونی که به زور وپول دادن به معلم هاش وکمک های خودم دیپلم گرفت گفته بعداز درست باید بیای آخرش زیر دست خودم کار کنی شاگردم شی/یعنی اون فهمید .ما تحصیل کرده ها هنوز نفهمیدیم/ خدایا خودت فقط خودت عاقبت مارو به خیر کن

  [پاسخ]

 385. kowsar گفت:

  خیلی ناراحت شدم واقعا وضع همه اینجوریه. من ارشد الکترونیک هستم وقتی لیسانس بودم رفتم یه شرکت واسه کار گفتن باید ارشد باشی در حالی که دوستای ارشدم رو رد کرده بودن باز ناامید نشدم ارشدم خوندم رفتم همون شرکت گفتم ارشدم اونام گفتن باید دکترا باشی واقعا دیگه خستم از این مملکت واقعا چرا مارو به درس خوندن تشویق میکنن وتو بچگی ازمون میپرسن میخوای
  چیکاره شی ؟عقل داشتم میگفتم بیکار میشم الانم از گفتم ناامید نبودم

  [پاسخ]

 386. بیکار بی پول آواره گفت:

  سلام دوستان بیکار منم اومدم تا تنها نباشید. منم فوق لیسانس مهندسی معدن بیکار بی پول آواره ام هیچ پولی ندارم هیچ، تازه بدهکار هم هستم.
  امیدوارم برای هممون کار خوب پیدا بشه.

  [پاسخ]

 387. نگار گفت:

  منم ارشد مدیریت صنعتی هستم معدلم ۱۷/۴۲ شده، بیکارم، شرایط اقتصادی افتضاحه، به هر دری زدم کار پیدا کنم اما نشده، دلم میخواد کمک خرج خانوادم بشم??? این همه درس خوندیم اما بیکاریم و بدبخت، خدایا از توام دیگه ناامید شدم?

  [پاسخ]

 388. یاشار گفت:

  سلام دوستان ☺
  ببینید درست میگید شرایط سخت و خردکنندست…
  منم مهندسی برقم رو گرفتم و ۳ سال دنبال آزمون و مصاحبه وزارت نیرو بودم اما نخواستن و نشد…
  اما و اما…
  ما باید آستینا رو تو این شرایط بزنیم بالا… با اینکه درس خوندیم کار مناسب گیر بیاد ولی خب نیست…
  باید بریم تو کارگاه و کارخونه کار کنیم و از صفر شروع کنیم…و بدونید خدا بزرگه و دست گیر…
  دارم میرم سمت پارس جنوبی تا تو شرکت نفت کار کنم….تو جهنم و دشت های تفتیده جنوب….
  حقوق هم زیاد نمیدن در حد ۱٫۵٫٫٫
  اما امیدم بخداست…
  بجای نشستن بلندشید حرکت کنید…از شما حرکت از خدا برکت.

  [پاسخ]

 389. فرشاد گفت:

  آقای بیکار عصبی دقیقا دقیقا حرف دل خیلی از ماها رو زده و من فقط به این ایمان دارم که گاندی بلاخره با سکوتش تونست حقش رو بگیره مطمئنم ما هم حقمون رو میگیریم اما کی معلوم نیست،مثلا میگن تحریم ها برداشته شد هههه کدوم تحریم ها بابا عمر جوونی ما رفت حالا یادتون افتاده گند زدید به زندگی همه ما جوون ها گند زدید به اینده ما به جوونی ما

  [پاسخ]

 390. فاطمه گفت:

  دوستان سلام
  من که از بیکاری در حال نابودیم
  لیسانس شیمی کاربردی
  ارشد شیمی الی
  انصراف از دکترا
  خودم برا خودم یه کار کوچیک دست و پا کردم اینقدر از اتحادیه و اماکن و ……. ازار. و اذیت دیدم که جمعش کردم
  روانم داغونه

  [پاسخ]

 391. لطفان همه بخونید مفید گفت:

  سلام منم فوق برق م الان اشپزم دیدم بیکاری فایده نداره .همه ما مشکلمون اینه فقط سفت درسو چسلیدیمو در کنارش هیچ یاد نگرفتیم .دولتو لخیال اونا فقط یکی میخواد جیب خودشونو پر کنه دانشگاه م منبع در امد عالیه در حد درامد نفت و واقعان متاسفم واسه کسی بخواد ادمه تحصیل اونم ارشد یا دکتر بده واسه اینکه صاحب کار بشه اول کار بعد تحصیل.اما چاره کار چیه .کای کار وجود داره حتمان که نباید رشته خودتون باشه چندشو میگم .اول بازیاب شبکه سرمایه یم نمیخواد این شغل فقط واسه افرادیه سرو زبون و فامیل ها قشر متوسط متونی از طریق شرکت بخری بهشون بفروشی با تخفیفف فروان دوم کسا ی که تویه نوشتن مقاله پایان نامه تبحر دارن میتونن از طریق زدن یک سایت راحت کسب در امد کنن سوم کلاس های فنی حرفه ی تو رشته مختلف رایگان اموزش ببنید بعد دوباره اموزش تخصصی تر ببنید کلاس های پولی تا صاحب تخصص تو یه کار باشید لطفان فقط سطح توقعوتونو بیارید پایین تر کسی جز خودتون نمیتونه دستونو بگیره تلاش کنید به در بسته خوردی یه کار دیگه شروع کن اول ببین تویه چه چیزی مسلط تری بعد برو اون کارو ادامه بده البته بعد از اموزش ها

  [پاسخ]

 392. اسمان گفت:

  با سلام خدمت تمامی دوستان. کامنت های همه شماها رو خوندم و واقعا متاثر شدم. درست هیچکس از نصیحت کردن خوشش نمییاد و متنفر من در پی نصیحت کردن شما عزیزان نیستم چون خود منم از قضیه مستثنی نیستم و شرایط مشابه خیلی از شماها رو دارم. فقط چند جمله به تمام شما دوستان میگم. اولا اینکه یه چندتا از ناراحتی ها و مشکلات زندگیتون و که با غم و غصه و حسرت برطرف شده برا خودتون مرور کنید خدایی فقط یکیش و بگید، غصه معجزه کرده یا کار درست کرده. چرا یه کانال تو تلگرام راه نمیندازید و چرا حداقل سرمایه هاتون و روی هم نمیریزید یه کارگاه یا کار کوچیک راه بندازید. ماشاء الله انواع و اقسام مهندس، مشاور حقوقی، حسابدار، مدیر و مترجم هم هست دیگه لازم نیست نیروی کار هم استخدام کنید حتی برخی کامنت ها رو که میخوندم هم بعضا افرادی بودن که ذهن خلاق و ایده برای کارافرینی داشتن اما سرمایه نداشتن . قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود فکر کنید از این جمع هر نفر سیصد هزار تومن کمک کنه و همچنین نفرات بعدی که اضافه میشه . یه شرکت یا کارگاه کوچیک راه بندازید و بقیه رو هم در عوض سرمایشون یا سهیم کنید یا به عنوان نیروی کار در کنار هم کار کنید. با دست روی دست گذاشتن و غصه خوردن هیچ مشکلی حل نمیشه

  [پاسخ]

 393. دانشجو گفت:

  سلام من دانشجوی رشته بازرگانی گرایش بازاریابی هستم و بیکار. متاسفانه تو جامعه ی ما مدیریت روی منابع انسانی به درستی انجام نمیشه و به دلیل افزایش جمعیت ، تعداد افراد متخصص و جویای کار از تعداد سازمان ها،شرکت ها، ادارات، و دیگر مجموعه ها بیشتر شده در نتیجه میشه چی؟ میشه تعداد نیروی انسانی بیشتر. تعداد سازمان ها برای خدمت و استخدام کمتر و این روند افزایش نیروی انسانی رو به رشد هست و همچنان سازمان ها و….برای استخدام کم !!!از طرفی فشرده شدن رقابت در بازار کار میدان رو برای افراد تازه کار سخت میکنه چون تجریشون کمه .مشکل بیکاری افراد برمیگرده به کمبود فضا های کافی برای کسب و کار و رشد زیاد نیروی کار که باید با یک چشم انداز درست توسعه پیدا کنند

  [پاسخ]

 394. مصطفی گفت:

  سلام دوستان من هم یه جوان بیستوهفت ساله ودانشجوی ترم اخر فوق لیسانسم دوسالم خدمت سربازی رفتم مدرک کامپیوترای سی دی ال یک ودوروهم دارم اما به هردری زدم هیچ کاری گیرم نیومدازبچه گی بانون کارگری بزرگ شدم خداشاهده ازبس کارگری کردم خسته شدم هیچ امیدی به زندگی ندارم دارم دق میکنم حتی ارزوی ازدواج ویه زندگی پاک ومعمولی به دلم مونده اخه مگه من چی میخوام فقط یه شغل که بتونم باهاش زندگی کنم همین خداازمسعولین بی شرفی که این وضع روبرای من وامسال من بوجوداوردنگذره این همه جوانا بیکاروبدبخت توی کشور دارن ازبیکاری وبی پولی دق میکنن اونوقت یه مشت بی مسعول بی شرف میلیاردمیلیارددزدی میکنن یامیریزن توحلقوم عربای نامردخداانتقام ماروازشمابگیره

  [پاسخ]

 395. بیکار عصبی گفت:

  سلام امروز سومین سالی هست که من با لیسانس حقوق بیکارم…حالا ممکنه بعضیا بگن لیسانس حقوقی و بیکار؟؟اره لیسانس حقوق و بیکار چون سنی نداشتم تصمیمم عوض کردن رفتم حقوق و علاقه ای ندارم نمیتونم مطالعه کنم و آزمونی قبول بشم چون خوشم نمیاد از این رشته بی روح..ولی آیا حقم نیست به عنوان یه جوون دارای انرژی کار حداقل گوشه ای از یه سازمان دولتی با اون حقوق های کمشون کار کنم؟؟؟من بعضی موقع فکر میکنم آیا این سی میلیون کارمند دولتی همه با پارتی رفتم سر کار..نمیدونم ولی در حدی بدم از هر کارمند دولتی میاد که دوست دارم خفشون کنم چون اکثرشون بل پارتی رفتن سرکار و من بدبخت حتی حق ندارن جز این سی میلیون نفر باشم…بخدا بعضیاشون ارزش سلام کردن هم ندارن بعد خیلی از جوونا مثه خودم داریم پیر میشیم و هنوز زندگی تشکیل ندادیم واقعا سخته جوونای بیکار فقط حال من میفهمن که با بیست و شش سال سن هنوز پول جیبم نمیتونم در بیارم و راحت وسیله مورد علاقه ام بخرم..درسته همه خانوادهامون پول جیبی مختصری یهمون میدن ولی اون پول مثه آب جوشه که میریزن تو حلق آدم خیلی سخته نیروی کار داشته باشی بعد بابات بهت پول بده بخدا اون لحظه آب میشم میرم زیر زمین ولی چاره ای نیست با اینکه ما جنوبی هستیم و کار آزاد مزخرف ک بتونی فقط نون شب دراری ولی آیا انصافه چهار سال درس بخونی بعد بری کارگری؟؟؟ولی در کل اگه کار خوبی گیر نیاد مجبورم برم کارگری….همین مشکل بیکاری باعث شده کم کم از حالت انسانی خارج بشم و بعضی موقع ها به خیلی کارای حیوونی فکر کنم خب حق بدین بیکاری این بلا سر آدم میاره جوونای بیکار درکم میکنن…با اینکه همه میگن آدم خوبی هستم ولی گاهی اوقات این فکرای پلید میکنم..اگر عدالتی باشه خدا حق ما جوونا رو از این مسؤلین میگیره که این بلا سر ما جوونا اوردن…بیکاری حتی باعث شده خیلی از اطرافیانم ازم برنجن..مادرم که گاهی اوقات برام گریه میکنه منم عصبی میشم و در و پیکر خونه رو میارم پایین ولی اینکارا جز داغون کردن خودم و اطرافیام هیچی در پی نداره….بعضیا بهم میگن حسود ولی بخدایی که الان داره تایپ کردنمو میبینه و خودش میدونه حسود نیستم چون حسود ارزوی نابودی شرایط دیگران میکنه ولی من این نظر نسبت به دیگران ندارم فقط از این اعصابم خورد میشه چرا من و امثال من که بیکاریم نمیتونم مثه فلان شخص بریم سر کار دولتی…آیا فقط حق اوناست؟؟؟مگه ما چه گناهی کردیم؟؟؟اینم یکی از عوارض بیکاری….یکی دیگه از عوارض بیکاری غریزه جنسی که طبیعیه جوونیم و نیاز به تخلیه جنسی نداریم ولی چون شاغل نیستم و زن ندارم گاهی اوقات در حد جنون روانی میشم و باید خودم کنترل کنم…خلاصه بیکاری باعث شده از زمین و زمان بدم بیاد از تمام کسایی که واسم فاز مثبت نگری و نصیحت میان متنفرم چون خودشون شرایطشون خوبه ما رو درک نمیکنن فقط حرف میزنن متنفرم…تنها چیزی که باعث میشه از این دنیا کمی رها بشم یه نخ سیگار اونم پنهانیه که یه دقیقه آرومم میکنه..حتی احساس میکنم دیگه خدا هم ازم بدش میاد …بعضیا میگن نمیدونم احساسات خوبتو بنویس تا خوبی ها و انرژی های مثبت بیاد سراغت ولی این چه حرفیه والا اگه شانس داسته باشی همون بدو تولد میشی بچه یه خانواده پولدار که حسرت کار کردن نخوری…متنفرم از خودم از این دنیا از آدمای مثبت نگر مزخرف که شرایطشون خوبه و مثبت نکری میکنن بگو اخه اگه وضعیتت خوب نبود باز مثبت نگری میکردی؟؟؟خلاصه بگم سرتونو درد نیارم این نوشته های یه جوون بدبخت که بیکاری باعث شده رهاییشو فقط تو جوون مرگ شدن ببینه…خدا به همه جوونای بیکار مثه من صبر بده که یه پارتی ندارن که با یه فرصت شغلی اونا رو نجات بده فقط فقط فقط همین بخدا دنیا از هم نمیپاشه اگه یه شغل گوشه ای از یه سازمان گیر ما بیاد ….خداحافظ

  [پاسخ]

 396. 14 سال التماس گفت:

  دوست عزیز من هم مثل تو شرایط بدی دارم. من هم سی و سه سال سن دارم و دانشجوی ترم آخر دکتری هستم. بعد از اخذ مدرک لیسانس به دری زدم کار پیدا نشد، نشستم برای فوق لیسانس درس خوندم با رتبه یک در آزمون ارشد پذیرفته شدم. سال ۸۹ فوق لیسانس گرفتم. باز به هر دری زدم کار پیدا نشد. نشستم برای دکتری خوندم و مقاله نوشتم و سال ۹۱ تونستم وارد مقطع دکتری بشم. سال اول تصور می‌کردم دیگه مشکلاتم تمومه یه جایی بورس می شم. حتی به دانشگاه های دورافتاده هم راضی بودم اما نشد. اما یک سالی هست که دوباره ناامید شدم و توی یه شرکت دارم به واقع کار یک پادو رو انجام میدم. مدیر ما مدرک لیسانس از دانشگاه آزاد داره. دقیقا هم سن منه. وقتی سلام می کنم جواب سلاممو نمیده. همکارا و مافوقهای من همه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد یا پیام نور هستند. با من شبیه به یک برده رفتار می‌کنند. پشیمونم از دکتری خوندن. اگه فوق لیسانس بودم تا این حد از رفتارهای اونا درد نمی‌کشیدم. به خاطر یه لقمه نون غرورم زیر پای یه عده آدمه که با خوش شانسی به اینجا رسیدن. هر شب با گریه می خوابم. کار پایان نامم ناتمام مونده. از یه طرف نگران پایان نامه هستم واز یک طرف باید به خاطر یه لقمه نون پادویی کنم و تحقیر بشم. نمی‌دونم ما تا چند سال زنده هستیم و چرا باید از حداقل استانداردهای زندگی محروم باشیم در حالیکه یه عده آدم بی لیاقت دارن حقوقهای چند ده میلیونی می گیرن و حتی جواب سلام ما رو نمیدن. چهارده ساله که از خدا می خوام کمک کنه ولی این شغل پادویی جواب تمام التماسهای من به خدا بوده.

  [پاسخ]

 397. حسن گفت:

  بنده هم فوق لیسانس فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم و بیست ونه سال سن دارم بیکار هستم

  [پاسخ]

 398. حسن گفت:

  بنده هم فوق لیسانس فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم و بیست ونه سال سن دارم

  [پاسخ]

 399. چشم انتظار گفت:

  سلام منم فوق لیسانس حسابداری دارم با معدل ۱۸و ۳۴صدم . از بچگی چشمم ضعیف بود. بانک کشاورزی قبول شدم تمام مراحل مصاحبه ها همه رو اخر سر بهم گفتن چشمت ضعیفه منع استخدام داره برو خونه بشین. الانم بی کارم مدرک ای سی دی ال دارم چهار سالم .زبان خوندم و زبانم خوبه. خرج دکتری دانشگاه ازاد.زیاده دولتی هم که خیلی سخته. خلاصه. با این همه توانایی نشسم خونه چشم انتظار لطف خدا

  [پاسخ]

 400. آنتی کرایست گفت:

  امیدوار باشید و از خداوند بخواهید که منجی عالم بشریت را بفرستد و بتهای آخرالزمان را نابود کند . بتهایی که در لباس دین ظاهر شده اند

  [پاسخ]

 401. فرشاد گفت:

  بچه های دهه ۶۰ گل ما فقط یه چی ندیدیم همه چیرو تجربه کردیم از بدبختی و و و فقط با جنگ جهانی سوم کامل تر میشه مطمئنن این اخرین هدیه میشه برا ما دهه ۶۰ ها

  [پاسخ]

  نیرینی پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۹:۲۳ ب.ظ:

  چرا دیگه بچه که بودیم همش صدای موشک و بمباران تازه ما تهران بودیم منم ارشد زبانشناسی پیام نور تهران جنوب تازه قبول شدم یک رشته چرتیه که خدا میدونه ترمی دو میلیون شهریشه و من بیکار میخوام انصراف بپدم بازرگانی و نرم افزار بخونم بلکه راهی باز بشه الان فقط پارتی حرف اولو میزنه این همه سال به جای درس خوندن باید میرفتم دنبتل پارتی

  [پاسخ]

 402. فرشاد گفت:

  سلام دوستان بیشتر کامنت هارو خوندم جالبه کامنت ها از سال ۹۲ تا به الان سال ۹۵ هیچ فرقی در محتویات نداره،یعنی میشه گفت مشکلات مملکت نه این که حل نشده بلکه روز به روز بیشتر شده،من روم نمیشه بنالم از بیکاری چون شما عزیزان که کامنتاتون رو خوندم خجالت کشیدم بگم منم غصه بی کاری دارم،دوستان یک جمله زیبا در انجمن ترک اعتیاد دیدم ……..اگر میخواهی کسی را بکشی امید را ازش بگیرید……مسئولین و و و خوب امید رو ازما گرفتید

  [پاسخ]

 403. دهه شصت گفت:

  منم ۳۳ سالمه و دختر کارشناسی برق خوندم و امسال ارشد میخوام ادامه بدم البته می دونم شهریور نتایج بیاد و قبول بشم اصلا انگیزه ای ندارم که بخوام درس بخونم کامنت های شما ها رو هم خوندم ناامیدتر شدم
  کار نیست و اونی هم که هست انقدر کم هست و هزاران متقاضی که به ماها نمی رسه
  بدتر هم اینه که پسرها دنبال ادم شاغل می گردن برای زندگی
  خدا خودش به فریاد ماها برسه

  [پاسخ]

 404. مهدی گفت:

  هر کسی اینجا داستان خودش رو داره …لطفا اونایی که نفسشون از جای گرم در میاد واسه دیگران نسخه نپیچن…

  [پاسخ]

 405. علیرضا گفت:

  دانشجوی مهندسی برق توی یکی از دانشگاه های خوب کشور هستم. هیچ آینده ای نمی بینم. منزوی شدم. من احمق فکر کردم اگه شدم مهندس پوله که پارو می کنم.

  [پاسخ]

 406. خطاب به محمد متولد 71- مدیریت بازرگانی گفت:

  به نظر میاد آدم مستعدی هستی و به رشتت علاقمند هستی. اگر فقط مشکلت پول هست یه راه ارتباطی بذار تا به یکی از موسسات خیریه معرفیت کنم پولت جور بشه برای ادامه تحصیل بری خارج

  [پاسخ]

  هایده پاسخ در تاريخ تیر ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۱:۰۳ ق.ظ:

  من سال اول دبیرستانم پولی ندارم که بد ای ثبت نامم بدم دوست دارم رسد بخوانم ولی فقیری ول مان نمیکند

  [پاسخ]

 407. ایرانی ام گفت:

  فوق لیسانس کامپیوتر – نرم افزار ۲۵ سال سن دارای درآمد ماهیانه صفر ریال در مملکت اسلامی ایران!!!!!
  خدا لعنت کنه این شرایط رو که ۲۰ سال تمام درس بخونی آخرشم بی کار شی.

  [پاسخ]

 408. بی شانس گفت:

  بابا برید حال کنید منم یه زمانی بی کار بود و غصه می خوردم ولی الان تو یه شرکت استخدام شدم از کارم اصلا راضی نیستم هر روزم میاد بالا سرم بهم تشر می زنه محیط کارم شده محیط استرس
  ۱۰ ساعت هم در روز کار می کنم هی به خودم میگم بیام بیرون ولی می گم نههههه باید سختیشه تحمل کنم تا یه سابقه اس کسب کنم ولی الان دلم خیلی هوای اون موقع که بی کار بودم و کرده ولی بی کاری هم خوب نیست هر چیزی به انداره خودش (دنبال ماری برید که ساعت کاریش کم باشه و استرس نداشته باشید که حد اقل تا دو سال کار کنید نگران هم نباشید کار پیدا می شه فقط خودتونو ابدیت کنید الان دیگه هیج جا به مدرک نگاه نمی کنه می گن چی بلدی فقط برید دوره های اموزشی بگذرونید مثل حسابداری .برنامه نویسی دورهاشم دو سه ماه بیشتر نیست بعد کار راحت پیدا می شه اگه به امید این نشستی که من فوق لیسانس دارم باید پام رو پام باشه هیچ وقت پیدا نمی کنید کار کردن واقعا سخته تلاش می خواد

  [پاسخ]

 409. اسمان گفت:

  سلام اقا

  تو تلگرام کانال های بسیار عالی در رابطه بازبان هست که مشکل شما رو حل میکنه. مثل کانال های اقای شیخ الاسلامی که خودشون تحصیل کرده امریکا هستن یا سایر اساتید واقعا عالیه کانال های اموزش زبان خیلی زیاد خیلی و از صفر تا صد زبان رو اموزش میده. جنابعالی نگفتید زبان شما در چه سطحیه؟ شما باید بر اساس سطح زبانتان کتاب مطالعه کنید

  [پاسخ]

 410. N.b گفت:

  اتفاقی به این مطلب بر خوردم. منم مثل بقیه دوستان ارشد دارم و بیکار. به هر دری بگی زدم اما هیچی هر جا میریم میگن حداقل ۲سال سابقه کار مرتبط. اخه چرا هیچوقت تو این مملکت به جوونا اعتماد نمیشه چرا هیچوقت بها نمیدن.
  فقط خدا بدادم برسه. دیگه نمیدونم چیکار کنم. برام دعا کنید برای منو امثال من…

  [پاسخ]

 411. سجاد گفت:

  مدیریت صنعتی باشه هم اشکال نداره دوستان و بهم خبر بدید

  [پاسخ]

 412. شکوه منش گفت:

  سلام
  من می خواهم برای کنکور دکتری علوم سیاسی آماده شوم و امسال موفق نبودم
  سطح زبانم اصلا خوب نیست. کلاس هی گرامر زبان استاد نیک پور هم رفتم و کتابشان را مطالعه کردم ولی متاسفانه درصد منفی زدم البته شاید مشکل از من بود که با این جور کلاس های کدینگ مشکلم حل نشد
  لطفا اگر کتاب و کلاس مناسبی برای کنکور دکتری می شناسید اطلاع دهید به این سایت سر می زنم
  با تشکر

  [پاسخ]

 413. برباد رفته گفت:

  به نظر من گور ما دهه شصتیا را باید عمیق تر دفن کنند تا ارزوهامون و با خودمون به گور ببریم.

  [پاسخ]

 414. فرشته گفت:

  منم فوق لیسانس بیکارم. شرمنده خانوادم هم هستم. کاش هیچوقت نرفته بودم دانشگاه…
  خدایا ما خودکشی نمیکنیم بخاطر گناهش ولی خودت آخه یکم حکمتهات رو با خواسته های ما هم جهت کن. حق ما رم از مردم مظلوم فلسطین و لبنان و … بگیر. والا مظلومتر از همه خودمونیم که نصف مردممون به خصوص جوونا هرروز داریم آرزوی مرگ میکنیم.

  [پاسخ]

 415. محمد گفت:

  سلام
  پسری هستم متولد ۱۳۷۱ فوق لیسانس مدیریت بازرگانی. الان پذیرش گرفتم برای دکتری مدیریت توریسم در خارج از ایران. ۳۴ مقاله در کشورها ی مختلف چاپ کردم. عضو بنیاد نخبگان به عنوان پژوهشگر و تا الان ۲ کتاب چاپ کرده ام ولی بیکار و آس و پاس. فقط دعام کنید بمیرم. با این شرایط حتی ۱ ریال هم ندارم برای رفتن.
  هر کاری هم که فکر کنید کردم از نظافتچی بگیر تا کار در نونوایی و …
  تنها راهم شده خودکشی.??

  [پاسخ]

 416. محمد گفت:

  سلام
  پسری هستم متولد ۱۳۷۱ فوق لیسانس مدیریت بازرگانی. الان پذیرش گرفتم برای دکتری مدیریت توریسم در خارج از ایران. ۳۴ مقاله در کشورها ی مختلف چاپ کردم. عضو بنیاد نخبگان به عنوان پژوهشگر و تا الان ۲ کتاب چاپ کرده ام ولی بیکار و آس و پاس. فقط دعام کنید بمیرم. با این شرایط حتی ۱ ریال هم ندارم برای رفتن.
  تنها راهم شده خودکشی.??

  [پاسخ]

 417. یه بدبخت خرخون گفت:

  سلام دوستان منم متاسفانه در بهترین دانشگاه ها درس خوندم و با معدل ۱۸ فارغ التحصیل شدم. الانم بیکار بیکارم چون جای ما ادمای بی سوادی توی ادارات استخدام شدن که حتی بلد حرف زدن نیستن. متاسفانه الان حتی مردهایی که کار دارن هم دنبال زن کارمند می گردن…خداروشکر خداجونم نه بهم گار دادی نه میتونم ازدواج کنم پس زودتر خلاصم کن از دنیا

  [پاسخ]

 418. الهام گفت:

  من کارشناسی ارشد عمران آب و سازه هیدرولیک دارم دعوت به مصاحبه شدم برا دکترا همین رشته اما بیکارم و افسرده دیگه به هیچی امید ندارم

  [پاسخ]

 419. مینا گفت:

  ای کاش واسه همه مون کار خوب پیدا میشد .ای کاااش ……..

  [پاسخ]

 420. نیلوفر گفت:

  سلام منم دختری هستم که دارنده لیسانس مامایی ام وبا کلی بدبختی برای گذراندن سال دوم طرحم به محل زندگیم انتقالی گرفتم.کلی در سال اول طرحم بدبختی کشیدم به امید اینکه بعد دوسال منو تمدید طرح کنن. ولی توجیه بی دلیل اختیاری بودن طرح و بازکردن راه برای پارتی های خودشون،آب پاکی رو روی دست من ریختن که تمدید طرح نداریم بماند که حسادتهای بقیه در محیط کاری به اقدام من برای تمدید طرحم نیز موثر بوده. خیلی داغونم بعضی وقتا میگم من چقد بدبختم . چقد خودمو اذیت کردم.خدایا خودت کمکم کن

  [پاسخ]

 421. سینا گفت:

  فقط یک راه داره برای رسیدن به حقتون باید اعتراض کنید مثل معلما و بازنشسته ها

  [پاسخ]

 422. ریحانه گفت:

  سلام

  بنده هم مثلا مهندس صنایع هستم

  بیکارو افسرده و در مرز نابودی و خودکشی

  [پاسخ]

 423. سحر گفت:

  خدا لعنت کنه باعت وبانی این همه مشکل و که با زندگی وجوونی جونای مملکتمون دارن بازی میکنن!
  کامنتا بیشتریا خوندم و به قول دوست عزیز (سوخته)
  ممکنه جهنم سخت تر از این شرایط کنونی باشه؟!

  [پاسخ]

 424. رضا گفت:

  درس خواندن بهترین روش برای پیر کردن نسل دهه ۶۰ بوده تا مشکل اشتغال نداشته باشند

  [پاسخ]

 425. ابوالفضل گفت:

  منم مدرک ارشد دارم. اوضاعم بدتر از شما نباشه بهتر هم نیست. هرجا رفتم فقط سابقه کار میخوان. الانم دعاگوی بی عقلی خودمو و مسببین این وضع هستم.

  [پاسخ]

 426. سوخته گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان منم ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دارم سال ۹۱ مدرک گرفتم هر دو مقطع هم دانشگاه دولتی خوندم ولی بیکارم درد من از درد این دوستان خیلی بدتره من متاهلم و یه بچه دارم با اجبار خونواده ازدواج کردم هر جا هم میرم کار نیست الانم هیچکس حمایتم نمی کنه بخدا الانم به حدی داغونم که نمیدونم چی میگم ینی در حدی که تمرکزمو از دست دادم فقط می خوام بحرفم شاید یکم آروم شم الان خودمومو نفرین می کنم که چرا ازدواج کردم بخدا باز اگه مجرد بودم می رفتم یه شهر بزرگ که بتونم از صفر یه حرفه ای یاد بگیرم ولی افسوس که چاره ای ندارم الانم۳۰ سالمه و فقط میگم خدایا اگه هستی باعث و بانی این وضعیتو به سزای کارش برسونی ینی از خودم می پرسم ینی ممکنه جهنم سختر از این شرایطی که توش هستم باشه

  [پاسخ]

 427. عاطفه گفت:

  من دانشگاه خیلی خوبی درس نخوندم و لیسانسم.ولی از وقتی ۱۸ سالم بود دنبال کار بودم تا الان کا ۲۷ سالمه هر جا شد رفتم..حالا من فکرم این بود که رستم حسابداریه برم تجربه کسب کنم فقط نشینم بخونم حتی بدون حقوق منو قبول نکردن..فقط بشینین فک کنین .بدون حقوق …!تا فقط کار یاد بگیرم

  [پاسخ]

 428. مرمر گفت:

  این مدرک دکتری و آزمون دکتری هم شده دکان برای دانشگاهها که پول در بیارن …..کسری بودجه شون رو میخوان از فارغ التحصیلان بیکار کارشناسی ارشد دربیارن…..فقط می خوان وقت ماها رو تلف کنن و هر بار با یه چیزی سرگرممون کنن …… یکی نیست بگه از همون اول پولی رو که می خواستین بدین به این دانشگاهها که ماهارو تو دوره روزانه بپذیرن میدادید به خودمون تا بهاش یکاری راه بندازیم…ولی چه بگویم

  [پاسخ]

 429. محمد گفت:

  حالا صبر کنید تا سه سال دیگه این مملکت یکی میشه مثل عراق و سوریه و یمن …این تازه اول کاره سختی ها و بلاهای زیادی در راه است . اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 430. خسته گفت:

  من هم همین شرایط را داشتم و دارم بیکار که با گذشت سن و در سن ۳۲ سالگی دیگه امیدی هم به زندگی ندارم بیشتر به خودکشی فکر میکنم فقط یک مدرک گرفتم بدون تجربه – حالا هم همه ارزو های بر باد رفته – خودکشی هم دل میخواد که من ندارم من که اضافه بودم در این هستی و باید نیست بشم اما جرات ندارم شاید یک روزی جراتش را هم پیدا کردم

  [پاسخ]

 431. فرهاد گفت:

  منم ۳۱ ساله ی مجرد فوق لیسانس بیکار دهه سوخته ایم ؛ از بیکاری دیگه خسته شدم ولی نا امید نیستم البته قید کار مدرک زدم به خدا هر جا برای کار حتی در حد مدرک دیپلم هم میرم جور نمیشه نمی دونم چکار کنم الان در وضعیتیم حاضر به انجام هرکاری در هرجای دنیا هستم البته اگه پول قابل قبولی بدن اینم ایمیلم :farhad.ka22@gmail.com
  برای همه دوستان آرزوی کامیابی دارم

  [پاسخ]

 432. بابک گفت:

  منم فوق لیسانس کشاورزی هستم. ۲۹ سال سن. بی کار. بی پول. هر جا میرم یا سابقه میخواد یا باید روی کار تسلط کامل داشته باشی. انقدر متقاضی زیاده که وقت نمیذارن برای آموزش. تو این دانشگاه ها هم که فقط یه مشت اراجیف یادمون دادن

  [پاسخ]

 433. فتانه گفت:

  با سلام
  دستان من صحبت های همتونو خوندم میخوام بگم شما ها اگه واقعا میخواین کار یاد بگیرین باید توقعتونو ÷ایین بیارین من خودم ۳ساله که شاغلم سال اول کارم خوب نبود بدون بیمه اما تحمل کردم سال دوم یه شرکت مطرح و برند استخدام شدم بیمه هم شدم کارو قشنگ یاد گرفتم حالا سومین سال کارمه تو یه شرکت عالی با حققوق و مزایای خیلی خوب فقط با تلاش و پشتکار خودم و توکل و کمک خدا اصلا نگران نباشید تلاشتونو بکنید ضمنا من عین خیلی از شماها دانشگاه دولتی هم درس نخوندم پارتی هم نداشتم اما ناامید نشدم و الان دارم موفقیت خودمو روز به روز میبینم در حالی که یه روز عین شماها فکر میکردم ضمنا یادم رفت بگم من یه حسابدارم و خدا رو شاکرم پس تلاش کنید هنوز هم راهی هست

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ تیر ۴ام, ۱۳۹۵ ۳:۵۲ ب.ظ:

  ماشاله

  [پاسخ]

  علیرضا پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۳:۳۵ ق.ظ:

  کجای کاری ۶میلیون بیکار هست فقط کلاهتو بنداز بالا… منم ارشد کنترل بیکار معدل ۱۸.۷

  [پاسخ]

 434. محمد گفت:

  منم لیسانسم و متاهل بیکارم معماری خوندم
  رفتم تو شرکت پدر زنم یه کاری میکنم که اصلا به رشتم ربطی نداره ۳ سال بیکاربودم

  [پاسخ]

 435. اشکان گفت:

  سلام
  جناب رها. حرف هایتان حرف دل منم هست ولی میگی چه کنیم. به خدا تنها امیدم به اینه بشینم ارشد بخونم شاید فرجی بشه. از وقتی سربازیم تموم شد یک ساله که بیکارم. از بس نیازمندیها و سایت ها را زیر و رو کردم کلافه شدم. ۲۷ سالمه دریغ از یک ریال پس انداز. نمی دونم چه آینده ای در انتظارمه. حتی از مرگ هم دیگه ترسی ندارم. واقعا بی انگیزم.

  [پاسخ]

 436. پیمان گفت:

  سلام دوستان
  من هم مثل بیشتر شما سه سال میشه ارشد حسابداری گرفتم و خدا رو شکر که شغلی در خارج از کشور در تخصص خودم پیدا کردم اونم بدونه پارتی . میخاستم بگم که متاسفانه بیشتر ما که مدرک گرفته ایم بدنبال استخدامی میرویم که در این وقت اصلا شغل مناسبی نیست جدا از درامد کم و دیکر مسایل. اما فقط با کمی پشتکار و به کار انداختن فکر و جسم می توان شروع بکار شد (هر کاری) .

  [پاسخ]

 437. مرده گفت:

  واسه خودم متاسفم، وای بر ما

  [پاسخ]

 438. رها گفت:

  با سلام خدمت تمام دوستان. اینجا ایرانه یک کشور عقب مانده جهان سومی نه کشورصنعتی، کشوری که بودجه اشتغال جوانانش از تمام بخش ها کمتر است اگر کار بود با همان لیسانس می رفتید سر کار نرخ تحصیلات عالیه جوانان ایرانی از امریکا بیشتر یا حتی برخی کشورهای پیشرفته چرا؟؟؟ چون کار هست میرن سراغ کار هرکس هم عاشق علم بود ادامه میده. اینجا هم ایران دوازده میلیون جوان بیکار که هر سال اضافه میشود و دریغ از کمترین توجه به حوزه کار و اشتغال جوانان درس خواندن و ادامه دادن در این کشور هیچ ارزشی ندارد اگر تونستید که بعید میدونم اول کاری دست و پا کنید بعد اگر دوست داشتید ادامه تحصیل بدید. این کنکورای ارشد و دکترا رو گذاشتن برا گول زدن جوونا که عمرشون پشتش تلف بشه یکدفعه به خودشون بیان که دیگه پیر شدن و کارم بیکار

  [پاسخ]

 439. hiu گفت:

  من فوق الکترونیک دارم متاسفانه سال ۸۵ که ما کنکور دادیم رشته های مهندسی مثل برق،مکانیک ،عمران و it و…… مد شده بودن و میگفتن که پول تو این رشته ها است!!!!!!!!!!اما علاوه بر این که پول تو این ها نیست اصلا به درد مملکت مصرف کننده ای مثل ایران نمیخورن و هیچ کارایی ندارن
  بنابراین اگر من رفته بودم رشته دندان سازی خوانده بودم الان پول پارو میکردم جون همه سراغ دندان مصنوعی می آیند
  از ما که گذشت
  ولی اگر کسی میخواد تو ایران زندگی کنه ببینه نیاز جامعه در چیست و به سمت رشته ای که در آن زمینه وجود دارد درس بخواند
  انشاالله که مشکلات حل شود و تمامی جوانان فارغ التحصیل به کار گرفته شوند

  [پاسخ]

 440. مهدی گفت:

  من فقط یک نصیحت دارم به جوونا که درس و تعطیل کنین و عمرتونو تلف نکنین خیلی دلم میخواد دانشگاه های دوزاری این مملکت درشون تخته بشه اگه جای ۶ سال درس خوندن تو دانشگاه برین سرکار کارگری حتی راحت ۳۰ میلیون میتونین داشته باشین واسه اول جوونیتون نه مثل من که الان ۲۶ سالمه دو قرون ندارم تو حسابم

  [پاسخ]

 441. مهدی گفت:

  سلام حرف دل همه کارو زدی
  با اینکه دوسال از حرفات میگذره ولی وضع ما دهه ۶۰ اینا همه یکسانه من الان ۲۶ سالمه میخواستم کاردانی ترک تحصیل کنم چون متوجه شدم کسی دیگه به لیسانس اهمیت نمیده از ۲۰ سالگی دوس داشتم کار کنم به بابام گفتم سرمایه بده مغازه بزنم ولی نداد گفت باید کار اداری گیر بیاری درس خوندی که چی؟ من که جوونم متوجه میشم که وضع چجوریه متاسفانه بابام هنوز متوجه نیست بدون پشتوانه مالی و بدون پارتی فکر نکنم بشه جایی کار پیدا کرد

  [پاسخ]

 442. میلاد گفت:

  من میلاد هستم.کارشناسی نرم افزار دارم.دانشگاه تربیت معلم قبول شدم.ولی بورس معلمی رو با بازی با قوانین و خوردن حق مظلوم از بچه های ورودی ۸۹ گرفتند.من درد بیکاری رو چشیدم.فقط تا میتونید قوی باشید.افسرده نشید.که اوضاعتون بدتر میشه.به خدا توکل کنید.تلاش کنید.تلاش.من هم به خدا پارتی نداشتم.آخرش هم رفتم توی سپاه پاسداران و ستوان دوم شدم.از کارم خیلی راضی نیستم.ولی ناراضی هم نیستم.چون لا اقل در واحد فاوا(فناوری اطلاعات) کار میکنم.کارم تا حدودی به تخصص ام ربط داره.ولی به هر حال من بیشتر به درد معلمی میخوردم.تا نظامی گری.اینجا ایرانه.به همین خاطر استعداد ها از بین میرن.نمیگم من نخبه ام.ولی من اگه معلم بودم خیلی شادتر و موفق تر بودم.ولی …
  امیدوارم جوون های دهه ۶۰٫هم دهه ای های عزیز خودم همشون راهشون رو پیدا کنند.دنبال راه فرار از بیکار باشید.به هیچ وجه به هیچ کاری نه نگید.اجازه ندید افسرده شید.

  [پاسخ]

 443. صادق گفت:

  من هم سابقه کار دارم و هم لیسانس ولی اینقدر اوضاع اقتصاد خرابه که اصلا کار برام پیدا نمیشه..۳۳سالمه و خرج زندگی میدم…موندم جلو خانوادم خجالت میکشم

  [پاسخ]

 444. A گفت:

  با سلام خدمت رها . آخه استادام همش میگن ارشد خیلی خوبه و دستتون برای کار بازتره ولله ما هم گیج شدیم تو این دوره و زمونه چه کار کنیم

  [پاسخ]

 445. رها گفت:

  سلام اره برو ارشد عمرانت و بگیر بیا به ما ملحق شو فیضش و ببریم. مخاطبم a هست. بنده خدا فکر نان باش که خربزه اب است

  [پاسخ]

 446. مریم گفت:

  سلام .موقعی که ما ثبت نام کردیم برا کنکور ۱/۵ میلیون نفر ثبت نام کردند وقتی فارغ التحصیل شدیم برای ۱ شغل ۱۰۰نفر هجوم بردند تازه اگه پارتی بازی نکنند و در پیری هم مشکل ما احتمالا بیمه خواهد بود

  [پاسخ]

 447. ع اح گفت:

  سلام منم ی جوون ۲۵ ساله با مدرک کارشناسی ارشد
  به خدا تا پول نباشه هیچ کاری نمیشه کرد حتی کارآفرینی
  من امید دارم اما وقت خیلی تنگه!!!!

  [پاسخ]

 448. A گفت:

  سلام من ترم آخر عمرانم با این اوضاع ارشد بخونم یا نه

  [پاسخ]

 449. سحر گفت:

  منم یه دختر ۲۷ سالم
  لیسانس زیست شناسی سلولی و ارشد بیوتکنولوژی میکروبی
  بی کاری افسردم کرده حالم واقعا بده . همش با خودم میگم واسه هیچی این همه تلاش کردم؟؟این دیگه چه شرایط مزخرفیه؟ کشور ما با افغانستان و پاگستان چه فرقی داره؟؟ خدا ازشون بپرسه….

  [پاسخ]

 450. j گفت:

  واقعا مملکت ما، مال پیرمردهاست که فقط به فکر شکم خودشان هستن.
  دولت ما اصلا به جوانان فکر نمیکنن.
  انشالله این دولت و امثال اینا نابود بشن

  [پاسخ]

 451. بزرگترین گناه: ناامیدی گفت:

  با سلام خدمت دوست عزیز.توصیه من به شما برادر بزرگوار اینه که در تمام موقیعتهای زندگی همیشه محکم باش و خدا رو فراموش نکن،معضل داشتن مدرک تحصیلی و دنبال اون بیکار ماندن بحثی دراز دارد اما عمر شما در حال گذر است به خدا توکل کنید و پشت میز نشینی یا کارهای سطح پایین را رد نکنید پلکان ترقی را بابد پله پله بالا رفت.

  [پاسخ]

 452. بیکس گفت:

  بابا کم ناله کنید برید یک بسته قرص خواب بخرید.بیخیالتون میکنه.خسته نشدید از این همه ناله که سرانجامی نداره!!!!زیاد فکرکنیم روانی میشیم بسته دیگه.که متاسفانه روانی هم شدیم.وبه قول دکتر شریعتی این تنها درد من است…

  [پاسخ]

 453. قاسم گفت:

  سلام شکرخدا بیکار تحصیلکرده زیاد هست فقط من یکی نیستم تو ماهشهر زندگی میکنم که هزاران شرکت پتروشیمی داره ولی لز شانس بد پارتی نداریم که مشغول بشیم درس خوندن در ایران و بدون پارتی اصلا بدرد نمی خوره تا دیپلم بخونی بهتره من لیسانس دارم ولی برادرم تا دیپلم بیشتر نخوند رفت تو کار بنایی که الان اوستاست و من زیر دستش کارگری می کنم ولی پدرمو در اورده الان۳ماه یه ریال بهم نداد با اینکه از صاحب خونه پول میگیره چکار کنم مجبورم سکوت کنم همین کار بنایی هم به زور گیر میاد

  [پاسخ]

 454. مریم گفت:

  ،سلامبقیرو نمیدونم ولی من باشما کاملن موافقم دوست عزیزم<۳گ

  [پاسخ]

 455. مژگان گفت:

  سلام من متولد۶۹ام کارشناسیه شیمی اراک.خیلی دبرسم خیلی دنبال کارم اما تا حالا پیدا نکردم.به سرم زده خودم یه کاریو شروع کنم.یعنی میشه یا …

  [پاسخ]

 456. arvin گفت:

  سلام , من خودم ۲ سال در یک شرکت خصوصی کار می کردم با حقوق وزارت کار الان ۹ ماهه که به خاطر حقوق کم و کار زیاد بیرون امدم و هیچ پس اندازی ندارم و اصلا پشیمان نیستم که استفا دادم در این ۹ ماه شرکت های زیادی مصاحبه رفتم که ۳۰% این شرکت ها خیلی معروف بودند اما همین طور که گفتند پارتی مهمه حتی شرکت های کوچیک و به نظر من همین پارتی کشور ما رو از همه چی عقب انداخته . ولی پارتی همه چیز نیست شما مثل من امید وار باشین واز نه شنیدن نترسین و باور داشته باشین که هیچ کس برای آدم کاری انجام نمیده جز خود آدم

  [پاسخ]

 457. فرشید گفت:

  سلام. به نظر من پارتی موهبت الهی است من خودم پارتی دارم.پارتی وسیله ای است که هم این دنیا رو داری هم اون دنیا رو.کسایی هم که پارتی ندارن اگه میتونن از کشور خارج شن.

  [پاسخ]

 458. صوت ادم گفت:

  بچها خداوند متعال راشکر که در کشوری اسلامی هستیم ودر گشور امنیت وارامش داریم وانشا الله مشکل بیکاری هم به همت مسئولین حل می شود….

  [پاسخ]

 459. سحر گفت:

  به نظر من الان یا باید درس نخوند و یا اگه کسی میخواد درس بخونه رشته ای بخونه که ایندش تضمین کنه الانم رشته تجربی حرف اول میزنه ! تمام شاخه ها تجربی کارایی داره از علوم ازمایشگاه بگیر برو تا پرستاری و بهترینش ک دندون پزشکی ! ۵ سال بشینی درس بخونی رشته خوب قبول بشی خیلی بهتر از این ک سال اول بری دانشگاه به هوای زود تموم کردن تو رشته کشکی ک اخرشم بشه بیکاری و بدبختی!!بیشتر کامنتارو ک خوندم اکثرا توی رشته ها مهندسی و انسانی تحصیل کردن ک الان ارزشی نداره. به نظر من اگه کسی نتونه یه رشته بدردبخور بخونه بهتره بره تو بازار کار یا یه حرفه فنی یاد بگیره دنبال چیزی بره ک استعدادش داره (میدونم تو بعضی موارد هزینه گزاف داره ها )انقدر دانشگاه ها زیاد شده هرروز ی اسم جدید باب میشه !!!ایران فقط شده مدرک گرایی هرکسی ک فکرش بکنی یه فوق لیسانسی داره ! اشتباه ما دهه شصتی ها این فقط مدرک گرفتیم!واسه کسی ک اینده کاری میخواد باید فوت وفن یاد بگیره دوتا حرفه یاد بگیره ک کمک حال ایندش باشه ! هممون رفتیم دانشگاه حالا انگار ک چخبره . خیلیا با ورزش وهنر وموسیقی به جاهایی رسیدن ک فکرشم نمیشه کرد ! اشتباه از خودمون بدون اینده نگری رفتیم نشستیم درس خوندیم و این شده حال و روز ههممون !
  خدا لعنت کنه تمام کسایی ک این شرایط واسه جوونای ایران درست کرد
  هرروز یه دانشگاه جدید
  ظرفیت پذیرش بیشتر از تعداد صندلیای کلاسا
  کلی هزینه و وقت
  این مدرک پوچ تقدیم شما با معدل ۱۹٫۹۹
  پولش تو جیب اقا زاده ها
  :) یه لبخند ملیح
  حالا برو بزار لب کوزه ابش بخور !

  [پاسخ]

 460. ناصر گفت:

  مخاطب کامنت بالا بامینا بودم

  [پاسخ]

 461. ناصر گفت:

  الان ماچیکار باید بکنیم براتون مدال افتخار بهتون بدیم ازخودمتشکر

  [پاسخ]

 462. اکبر گفت:

  سلام من متولد ۶۲هستم دیپلم گرفتم سال۸۱رفتم استخدام از معاینه ردم کردن. رفتم. معافیت بگیرم گفتن سالمی دوباره رفتم خدمت سربازی تموم کردم اومدم استخدام بشم بازم مثل همیشه همه جا پارتی از لحاظ فیزیکی ذهنی سالم کارگری میکردم که صدتا از سالمای استخدامی قویتر زیر گرما سرما دووم میاوردم که مثلا یه اسم مریضی گذاشتن الانم تو این ملمکت واسه کارگری هم کار نیست ای خدا همه کار بلدیم پس مسولین کجا هستن چرا کسی به فکر ما نیست دردمونو به کی بگیم چجوری خرج خانوادمو دربیارم دیگه فقط دیوانه میشم شرمنده خانوادمم

  [پاسخ]

 463. ali گفت:

  سلام دوستان ،منم لیسانس مهندسی رباتیک وفوق لیسانس مهندسی برق قدرت دارم ،به نظرم ایران جای زندگی نیست،فقط دراین حد بهتون بگم که تو بنیادملی نخبگان نیروهای مسلح با آدم بدتر از یه گوسفند رفتار میکنن،نمیخوام داستان تک تک شمارو تکرار کنم،اطلاعات بیشتر با مراجعه حظوری به این سازمان وکسب تجربه عزیزانم.

  [پاسخ]

 464. مینا گفت:

  سلام من خودم الان تو یه موسسه ی دولتی مشغول بکارم با پارتی هم رفتم ۱/۸۰۰ هم حقوق میگیرم و لیاقتشم داشتم بیمه هم هستم.

  [پاسخ]

 465. نام شما گفت:

  سلام کار فقط برای اونهایی که پارتی دارن وجود داره به درس هیچ اهمیتی نمیدن.به بچه های ریس و روئسا نگاه کنید

  [پاسخ]

 466. f گفت:

  سلام. من برا کار میخوام بیام تهران رشتم حسابداریه یک ماهی هست که خدمتم تموم شده البته میخوام بیام تهران همه نظراتو خوندم سنم از استخدام گذشته طرف دیپلم نداره تو شهرمون داره تو بانک کار میکنه یکی دیگه تا کاردانیشو گرفت رفت استخدام بانک آینده شد اونوقت ماها که دیگه هیچی ولی یه توصیه میکنم همه نظراتو خوندم همه رو برید آیلتس یا تافل بگیرید تا بتونین برید از این کشور خراب شده اگه تو آینده فرصتی بشه حتما اینکارو خواهم کرد .

  [پاسخ]

 467. Fatemeh گفت:

  سلام بچه ها من دیپلم ریاضی دارم خیلی هم درس خون بودم سال ۹۳دانشگاه دولتی کاشان قبول شدم نذاشتن برم واسه همین انصراف خوردم تو این ۱سال رفتم اموزشگاه خیاطی برای اینکه هه دوره هاشو ببینمو بعدشم برم دنبال دوره طراحی لباس مدرک اونم بگیرمو مزون بزنم یعنی همون ۴سالی که صرف دانشگاه کنم روی مزون سرمایه گذاری کنم بعدشم کنارش تحصیل کنم ولی الان دوستامو گه میلینم دانشجوان و حتی اونایی که نمره هاشون همش تک بود الان دانشجوان ناراحتم بنظرتون چکار کنم؟سرمایه گذاری روی حرفه و تجارت یا درس؟

  [پاسخ]

 468. محسن گفت:

  سلام به همه
  من از همه بیشتر درک میکنم شماهارو،کارشناسی ارشد عمران هستم دکتری قبول شدم اما بخاطر اینکه متاهلم نرفتم.زندگیم داره به جدایی میکشه هرجا میرم واسه کار میگن چندسال سابقه داری میرم سابقه درست کنم میگن پون کار اجرایی بلد نیستی سابقه رد نمی کنیم واست.زندگی واسه یه عده پولداره ما فقط اومدیم پندسالی تو فقر باشیم و بمیریم..با این حال خدایا بازم شکرت

  [پاسخ]

 469. حسین.به علی گفت:

  سلام دوست عزیز توکه چندان سن وسالی نداری من ۲۸سالمه توکه تازه فارغ التحصیل شدی این همه درد میکشی ببین من چی کشیدم

  [پاسخ]

 470. هادی گفت:

  دوست عزیز این درد شما، درد مشترک تمام دهه ۶۰هاست. بچه هایی که زمان حال خودشون رو به امید آینده خراب کردنو دنبال درس رفتن.به آینده که رسیدند دیدند نه راه پس دارند و نه راه پیش. متاسفانه الان هم روند مدرک دهی طوریه که مملکت شده پر از لیسانس و فوق لیسانس. یه زمانی درس و مدرک ارزش داشت.اما الان همه لیسانس دارند، چه شمایی که مثل ما کشتی خودتو قبول شدی و توی دانشگاه هم خوندی و چه مثل این بچه هایی که مفت میرن دانشگاه و مثل …………. میان بیرون.کسانی رو میشناسم که رفتن نگهبانی و رفتگری و… ولی من همزمان با اونا رفتم دنبال درس.الان اونا با این اوضاع دانشگاه کارشون رو دارن و مدرک لیسانس هم گرفتنو توی قسمت اداری شاغلن ولی من از بیرون دارم فکر میکنم چه غلطی بکنم که دستم جلوی بابام دراز نشه. متاسفانه این همه آزمون استخدامی میزارن اصلا حواسشون به پیر شدن دهه ۶۰ نیست و شرط سنی هم میزارن!!.من جاشون بودم تمام امتحانات رو فقط برای دهه ۶۰ها میزاشتم که عمرشون فنا شد.بچه هایی که از ازدواج و …. هم موندن.حیف این همه جوان لایق و تحصیلکرده.حییففففف….!!!!!!

  [پاسخ]

 471. علی گفت:

  سلام دوستان
  وقتی این نامه رومیخوندم انگارعزیزترین کسمو ازدست داده بودم خیلی غم انگیزه .
  وقتی دیپلمو ازرشته فنی برق قدرت گرفتم رفتم دنبال کاروتوکارتابلوسازی برق صنعتی ۸ماهی مشغول شدم بیمه هم بودم بعدبه اجباروسرزنشهای خونواده کاروول کردم وافتادم توخط دانشگاه الانم ۲۴ سالمه لیسانسم وبیکار.وقتی به شغل ازدست دادم فک میکنم دیوونه میشم ! … میدونید چرادیوونه میشم ؟!چندروزه پیش رفته بودم همون شرکت دیدم کسی که زیردست من کارمیکردالان توشرکت سهیمه هم ازدواج کرده وماشین وخونه و… .ومنم تازه بعداین مدت اگه دیوونه خیابونا نشم بتونم روحیه افسردمو بدست بیارم تازه باید دنبال کارباشم .نمیدونم اونایی که سنشون ازمن بزرگتره چی میکشن .ازاینکه عمرت تو راه درس ودانشگاه هدربشه وسنی ازت گذشته باشه و بعنوان یه مردحتی نتونی براخودت تکیه گاه باشی خیلی سخته .

  [پاسخ]

 472. جاوید گفت:

  خدا لعنت کند کسانی که با ما اینچنین کردند و ما فریب نسلهای قبلمون رو خوردیم و نردبانی شدیم برای رشد و تعالی آنها . برادر عزیز من هم همدرد تو هستم ( ارشد آب و هواشناسی دانشگاه تهران ) . نمیدونم چرا تو زندگی هر چی به ما میرسه بد و بی ارزش میشه . مثلا همین درس خوندن ، با اخلاق بودن و …. . الان تو بد وضعیتی هستم هر لحظه ممکنه کاری دست خودم بدم . بدجوری تنها و بیکار و بی پول شدم . امید و آرزوهایم همه مردن .

  [پاسخ]

 473. علی گفت:

  ارشد کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس تهران رتبه دوازده ارشد. دارای چندین مقاله و دو کتاب که جهاد دانشگاهی تهران چاپ شده. نمونه استانی سربازسازندگی ۸۷ به سلامتی الان که سال ۹۴ هستش خیابان متر میزنم بیپول بیکار فقط کم مونده دیوانه بشم

  [پاسخ]

 474. سمانه گفت:

  کاش تو یه کشور اروپایی دنیا میومدم یا لااقل اونقدی پول داشتم که برم…واقعا خسته و ناامید و افسردم…

  [پاسخ]

 475. سپیده گفت:

  اصلا کار نیست جز پارتی… یا اینکه سهمیه داشته باشی … خیالتونم راحت کسی نیس حتی به این مطالب نگاه هم کنه همین که خودشونو خانوادشون تو رفاهن کافیه منم لیسانس و فوقمو یکی از بهترین دانشگاه های سراسری کشور گرفتم الان ۲۴ سالمه بدون ماهی هزار تومان درامد! اگه یه روزی بچه دار شم اصلا نمیذارم بره درس بخونه

  [پاسخ]

 476. Soheil گفت:

  جوونی ۲۲ساله هستم و لیسانس ict دارم البته مسلط به شبکه هم هستم و دوره دیدم رزومه هم دارم اما متاسفانه کار نیست و مشغول بازاریابی هستم که به سختی پول در میارم.
  اما به لطف مسولین به قدری اوضاع خراب شده که هیچ کاری امنیت شغلی نداره واقعا خیلی ناراحتم، منه مهندس، منی که تحصیل کرده ام چرا باید شغلم بازاریابی باشه؟ چرا به خاطر نداشتن کار محکم نمیتونم دست عشقمو بگیرم برم سره خونه زندگیم؟ چرا کار محکم واسه خانواده شهدا و آقا زاده هاس؟ مگه ما آدم نیستیم؟ مگه ما جوونای بدبختی که عمرمون داره تلف میشه دل نداریم؟ گناهمون چیه که خانواده شهید نیستیم؟ واقعا برای خودم که یک ایرانی هستم متاسفم. :'(

  [پاسخ]

 477. مسعود گفت:

  مطمئنم هیچکدومتون به اندازه من تنهایی و بیکاری تحمل نکردین، من ۳۵ سالمه هنوز مجردم و یک ریال دارایی ندارم و هنوز بیکارم اما بازم خداروشکر که میتونم راه برم و کارهای خوب انجام بدم یا به خدا فکر کنم

  [پاسخ]

 478. حسین گفت:

  لیسانس شهرسازی رو با اون همه هزینه گرفتم روز شب پروژه دیگران رو توی دانشگاه انجام میدادم تا خرج تحصیلم رو بدم بعدش رفتم خدمت چشمتون روز بد نبینه افتادم نیروی دریایی ارتش اونم کجا کنارک روی نقشه ایران چک کنید ببینید کجاست بالاخره تموم شد حالا هم که کنار دل ننه و بابام هیچی دیگه دم همه گرم مخصوصا مسئولین خدمتگذار واقعا دمتون گرم کاشکی پدر من کارگر بی سواد نبود مادرم بی سواد نبود شاید میزد تو سرم بچه تو غلط میکنی درس بخونی برو یه کاری یاد بگیر لعنت به این زندگی ۲۵ سالمه ولی …

  [پاسخ]

 479. شهریار گفت:

  سال ۹۲ پست شد این مطلب هنوزم بیکار هست
  خود من کارشناسی معماری دارم اما یکار
  ۸ ماهه میرم مصاحبه های مختلف میگن سابقه کار می خوایم…
  آخه من که تازه درسم تموم شده تا یه جا شروع به کار نکنم سابقه از کجام بیارم؟

  [پاسخ]

 480. نام شما گفت:

  اشتباهم این بود که گفتم دولتی به هر قیمتی.

  [پاسخ]

 481. sسیما گفت:

  سلام به همه هم درد های خودم .منم مثل شما.با این تفاوت که من الان که ۲۵سالمه و ازترم ۳ارشد انصراف دادم له این نتیجه رسیدم که راهی که تا الان اومدم اشتباه بودع و رسته مناسبی انتخاب نکردم وگرنه حداقل با پارتیم که پدرمه میتونستم برم بانک .ولی رشته ام به دردش نمیخوره .کار به جایی رسیده که شوهرم با رتبهصد هزار سراسری که رفت إکآزاد و برق خوند به منی که رتبم شد ۸۰۰۰میگه اگه میرفتی پیام نورحسابداری بهتر از این بود .راستم میگه ولی خیلی بهم برخورد .کلی گریه کردم.به آقایون نمیتونم توصیه ای کنم ولی به خانما توصیه میکنم برن کلایهای هنری و فنی حرفه ای یه چیزی برا خودشون یاد بگیرن.قبل از کنکور ارشد ۵ماه رفتم کلاس خیاطی .فایدش از ۴سال کارشناسی خیلی بیشتر بود .حداقل لباس تنمو خودم میدوختم اونم خیلی قشنگ.الانم مبخوام برم کاراهای معرق و مشبک چوب بسازم و وایسم تا توی نمایشگاهه جایی بفروشم .

  [پاسخ]

 482. خشایار گفت:

  وضعیت منم مثل شماست ، لیسانس شیمی هستم ، ارشد دولتی یه دانشگاه خوب قبول شدم اما رهاش کردم ، دوباره رفتم یه دانشگاه پولکی جزواتو باز میکنم اصلا نمیفهمم نه که نبلدم دیگه نمیخوام یاد بگیرم خیلی سعی میکنم مطالعه کنم ، ولش میکنم ، دانشگاهو انتقالی میدم .. اصلا شدم که همش میگم هیچی تهش نیست ! تو این کشور شاید ۵۰ درصد بتونن برن سر کار باسختی و پارتی ، اگرم بتونم برم بازم کل رو باید سنجید وضعیت داغونیه برای تمام جوانا ،خوددرگیری پیدا کردم افکارم… دارم میبینم قلعه خرابه ،هر چیر دلیلی داره و مقصری! اون بالابالایه! قبلن به خودم میگفم چرا آدما کارای بدی میکنن وقتی راه درست هست انتخابای خراب و راه کجو میرن تو کار شغل زندگی … مثلا چرا عده ای میشن منافق و طرف کشور دشمن ما میرن ، میرن تو منوتو کار میکنن مجری ضد ایران میشن ، صدای آمریکا ، اصلا هر چیزی فقط فکرشو بکن…، با این که آشکارا راهرو میبینن باز به اشتباه میرن! چرا!؟ یاد فیلم بتمن میفتم که جوکر غوغا کرد توش به یاد اون سکانس سخن مشاور، بتمن گفت: جوکر کیه ، چرا خلافکارا رفتن سراغ جوکر که شهرو به جنون بکشونه ؟ مشاور بتمن: این نتیجه کار شماست بهشون فشار آوردید اون ها هم از سر ناچاری و درماندگی رو به کسی آوردند که درست درکش نمیکردند (جوکر) جوان ها رو ناچار کنید هر کاری خوا و ناخا دست میزنند ، این طور نمیمونه واسه این دولت ،طوفان در راه است ! هیچ چیزجاودانه نیست جز نام نیک

  [پاسخ]

 483. محمد گفت:

  :( از خودم بدم اومد ، شما چقدر سخت زندگی میگذرونید و افرادی مثل من تویه رفاه هستیم و کار هم معمولا برامون هست :( از همتون عذرخواهی میکنم که امثال من کارهای شما رو که حق شماست میگیرن با یک لیسانس یا حتی دیپلم:( ، ان شا الله شما کار خوب پیدا کنید و با خدا باشید یا علی ما رو هم دعا کنید فکر کنم دعای شما از ما خیلی بهتر میگیره :(

  [پاسخ]

 484. ali گفت:

  احسنت برادر محسن

  [پاسخ]

 485. نام شما گفت:

  سلام به همه بابا اوضاع شما که خیلی از ما بهتره داداش من فوق لیسانس روابط بین الملل بیکار خودم لیسانس زیست شناسی بیکار داداش بزرگترم دیپلم بیکار .بابام ۶۰سالش بعد کارگری میکن تا خرج مارو بده هرجا سر میزنیم خبری نیس ولی اصلا روحیمو از دست ندادم خدابزرگه چرخ گردون میچرخه .بلاخره زندگی روی خوششم به ما نشون میده نا امید نباشید

  [پاسخ]

 486. نام شما گفت:

  مملکتی که سردمداران آن به جای اینکه خود را مسئول بدانند ، مدام به تحصیلکردان دانشگاهی خود برچسب پخمه و تنبلی و بی مهارتی میزنند باید شاهد بی آبرویی خود در آینده ای نزدیک باشند . چرا که شیعه را نابود کردند به واسطه کارهای احمقانه خودشان و با ظهور آقا و سرورمان امام مهدی علیه السلام خوار و ذلیل خواهند شد . دوستان برای ظهور آقا امام مهدی علیه السلام دعا کنید .

  [پاسخ]

 487. AT گفت:

  کارشناس IT .معدل ۱۸٫۷۰/بیکار
  ۲ساله فارغ التحصیل شدم حتی به کارهای مضخرف و پیش پا افتاده هم راضی شدم اما همشون سره کارم گذاشتن .
  بعد از ۲سال هنوز دارم قسط های شهریه دانشگاهیم و میدم.
  گاهی نمیشود که نمیشود……………………..

  [پاسخ]

 488. ريحان گفت:

  سلام به همه
  منم یکی از بی کار های این مملکت ام دو ساله به دنبال کار شب و روز ندارم هر جا بگی سر زدم کارخونه، شرکت خصوصی، دولتی همه سابقه ی کار میخوان وقتی زحمت های شبانه روزی که برای قبولی توکنکور و بعد هم درس های دانشگاه یادم می افته دلم خون می شه .به هر جایی که امکان داشت سر زدم هر جا ….سه ماه دیگه ۲۸ ساله می شم.هنوز دارم فکر میکنم وقتی بزرگ شدم چه کاره میشم!!!!!!!!!یه چیزی که بین صحبت های اکثریت بود “خودکشی” …..نباید این قدر ضعیف باشیم …..شاید الان از دستم عصبانی شده باشید….من درک می کنم چون منم دو ساله شب و روز ندارم حتی یک روز از این دو سال رو هم دست از جستجو نکشیدم ……ولی به خودکشی فکر نکردم ….من پدر ندارم با اینکه خیلی صرفه جویی می کنم اما بالاخره مجبور می شم از مادرم پول بگیرم.خیلی سخته ….ولی باز هم امیدم رو از دست نمیدم!!!!!!!!

  [پاسخ]

 489. ویدا گفت:

  سلام بچه ها میدونم چه حسی دارید من از روز فارغ التحصیلیم تا الان که هیچ کاری پیدا نکردم فقط چون متاهلم ومجبورم خرج زندگیمو درارم با مدرک گرافیک کارشناسی چاپ و ارشد پژوهش هنر هنوز بیکارم و تنها اب باریکه زندگیم درست کردن جعبه اونم یواشکی بدون اینکه اشناهام بدونن انجام میدن واقعا از روی پدر مادرم خجالت میکشم خیلی افسرده شدم ولی چندتا از دوستام که تاکاردانی خوندن الان به واسطه مادرشون معلم پیش دبستانی یا اموزشگاها هستن واقعا حالم از خودم دیگه بهم میخوره احساس میکنم خیلی زودتر از بقیه پیر شدم ۲۸ سال دارم

  [پاسخ]

 490. حسین. گفت:

  سلام درسته که منم درس خوندم خیلی به خودم امیدواربودم حتما یه کاره میشم ولی الان تویه شرکت خصوصی شعبه ای ازایران خودرو مشغولم با حقوق قانون کار ۱۰ماهه نامزد شدم باورکنید ماهی ۵۲۰تومن وام میدم نه میتونم عروسی کنم نه میتونم خونه بگیرم ازیه طرف هم میگن عروسی کن موندم ۲۰۰تومن هم اجاره بدم میشه ۷۲۰تومن الان قانون کار ۸۲۰تومنه با۱۰۰تومن چطور زندگی بچرخونم من جوان ۲۷ساله اونم تو این گرونی اگه درس نمیخوندم مطمعن ام که حداقل خونه ای میداشتم چونکه بیکار نمی موندم همه چی را توراه درس خرج کردم باورکنید تا ظهر میرفتم سرکار بعدش مستقیم میرفتم دانشگاه یا وسط کا ر اجازه میگرفتم یه ساعت میرفتم کلاس لعنت براونایی که با پارتی میرن سرکار هیچ چی هم نمیدونه نفری میشناسم رفته فلان اداره اخه با چه سوادی به خداانصاف نیست اونی که پدرش یا فامیلش فلان جاست پسرش هم اونجا باشه
  دردم خیلی زیاده نمیخوام وقتتونو بگیرم

  [پاسخ]

 491. پرستو گفت:

  منم ۳۲سالمه اکثر وقتم را واسه درس گذاشتم اونم یه رشته سخت زیست شناسی ؟فوق لیسانم هم سلولی تکوین ولی الان که بر میگردم به عقب میبینم کاش اینهمه راه طولانی را ادامه نداده بودم،انوقتی که همه دنبال خوشی و شوهر کردن بودن منم دنبال درس بودم الان نه کار واسم پیدا میشه نه موقعیتهای قبلی ازدواج پس با درس همه چیا از دست دادم،ولی اخرش امیدوارم میگم خدا بزرگ .دوستانی که دانشجو هستید راه منا ادامه ندید درس در کنار زندگی باشه که چند سال دیگه مثل الان من نشید .

  [پاسخ]

 492. هدی گفت:

  سلام ، منم یک دختر ناشنوا هستم و فوق دیپلم ماشین ابزار هستم .
  چندبار رفتم دنبال کارپیداکردم مردم میگن ناشنوا اینجا اصلا کار نمیدن .
  بیست سال بهزیستی به من اصلا کمک نمیکنن و نگاه نمیکنن .
  خانواده ام بیکاریم و خیلی خسته شدم

  [پاسخ]

 493. اورنگ حسن پور گفت:

  سلام دوستان عزیز من کارشناسی برق قدرت دارم و به والله هم از دنیا هم از خودم بدم میاد ۲۷سالمه مجرد بی پول بیکارداغون خسته….موندم چیکار کنم به قران انقدر اینور اونور رفته خسته شدم کار نیست بیهوده نزارین کسی درس بخونه الان من تو این فکرم که اینده من چه میشه

  [پاسخ]

 494. من گفت:

  اگه بخاطر خانوادم نبو شاید تا حالا خودمو از این زندگی بیهوده خلاص کرده بودم فقط عذاب!!

  [پاسخ]

 495. سپیده گفت:

  سلام به دوستان همدردم. واقعا ادم نمیدونه چیکار کنه. با بهترین معدل دیپلم بگیر. کارشناسی و ارشدتو در بهترین رشته اونم دولتی و روزانه بخون. اخرشم بشین تو خونه . من نمیدونم این چه زندگی و عدالتیه

  [پاسخ]

 496. رها گفت:

  سلام,منم دردم بابقیه مشترکه,منتهی فرقش اینه که من کلا از همه چی ناامیدم,کلا مث ی مرده متحرک میمونم تو این دنیا.اما ازخدا میخوام به ما که جواب نداد,جواب بقیه رو بده.

  [پاسخ]

 497. رضا گفت:

  خدا لعنت کنه باعث وبانیشو تو افغانستان زندگی میکردیم بهتر از این وضعمون بود

  [پاسخ]

 498. امین گفت:

  دوستان عزیز شما میگید حرفه ایی یاد گرفتن بجای درس خوندن.من لیسانس ماشین آلات دارم سربازی رفتم و متاهل.هم زمان با درس حرفه هم یاد گرفتم.نزدیک به ده سال کار تعمیرات سخت افزار کامپیوتر کردم تازه به همراه گوشی موبایل.ی مغازه جای خوب کرایه کرده بودم ک اینقدر بازار خراب شده پول کرایه هم در نمیومد و بستمش.حرفه های دیگه مثل عکاسی DSLR و آموزش گیتار و پشتیانی سرور اداریم دارم اما با اجازتون الان روزی دوازده ساعت تو آژانس منتظر مسافرم.

  [پاسخ]

 499. بیکار بدبخت گفت:

  سلام
  من مثل خیلی از شما فوق لیسانس دارم
  سال ۸۲ رفتم دانشگاه و تا سال ۹۰ فوق لیسانسم رو با هزار بدبختی گرفتم

  بعدش ۱۶ ماه رفتم سربازی اونم توی نیروی انتظامی ! که دو زار برا مدرک ارزش قایل نیستن و مثل بیسوادها خدمت کردم!
  سربازیم ک تموم شد چون تو شهر ما کار نبود مجبور شدم برم تهران دنبال کار بگردم،همه شرکت ها سر زدم ولی با تعجب میگفتن برا کار اومدی!!
  آخرش با پارتی برام عسلویه تو یه شرکت پیمانکاری با روزی ۱۲ ساعت کار(از ۶ صبح تا هفت عصر)کار جور شد،چند ماهی اونجا بودم
  ولی بعدش شرکت تعدیل نیرو کرد و مجبور شدم برگردم شهرمون.
  الان یک سال و دو ماهه ک بیکار شدم باز،تو شهر ما ک کارنیس،پولم ندارم برم خونه ای تو تهران اجاره کنم و دنبال کار بگردم،آزمونهای استخدامی هم ک همش فرمالیتس،پول و جنم کار آزادم ندارم،واقعا نمیدونم چیکار کنم،افسرده ته خونه نشستم،منتظرم یه معجزه ای بشه،ازدواج هم کردم!!و خانمم از بیکاریم خیلی ناراحت و افسردس
  خدا ب دادمون برسه
  لطفا نظرمو نمایش بدید

  [پاسخ]

 500. م گفت:

  خوب منم ۳۱ سالمه و بیکارم البته نفهمی از خودمونه ما باید میرفتیم حوزه درس میخوندیم اونوقت بیکاری در کار نبود!! خخخخخ

  [پاسخ]

 501. فرامرز گفت:

  سلام..دوستان عزیز وضع بازار کار بسیار بسیار اسفناکه..من خودم کارشناسی مکانیک خوندم..بیکار دوسال تمام..رفتم دوتا نرم افزار مکانیک یاد گرفتم که تو رزومم باشه..بدردم نخورد..بعد دوسال با کلی سفارش و پارتی بازی تو یه شرکت خصوصی شروع به کار کردم تو واحد تعمیرات مکانیک..الان ۴ ساله اینجام..خدارو شکر پیشرفتای خوبی کردم..از کارگر فنی شدم سرپرست مکانیک..حقوقم نزدیک به ۲ تومنه..تو این ۴ سال مثل چی کار کردم..شبکاری..خستگی حقوق کم..دستای سیاه و کثیف..بوی گند عرق..تا اینکه کار یاد گرفتم..حالا دیگه دستگاهی چیزی خراب میشه من فقط نظر میدم و چند نفر رو میفرستم تا تعمیرش کنن..نیاز بود خودم هم دست به آچار میشم..تو این ۴ سال زبان انگلیسیم رو هم تقویت کردم چون تو رشته فنی بدرد میخوره..توصیه من به شما دوستانی که فنی خوندید اینه که به جای ارشد زبانتون رو قوی کنید و سابقه کار بدست بیارید..حتی شده با حقوق کم..خیلی کم..بعد پیشرفت میکنید..تو صنعت سابقه حرف اول رو میزنه نه مدرک و معدل..کاربلد بودن..ایشالله ۵ سال سابقه رو رو کنم دنبال یه شرکتی هستم که اگر جور بشه بتونم برم حقوقم دوبرابر اینجا میشه..پس سابقه کاری و زبان رو فراموش نکنید..برای بقیه رشته ها هم تجربه ای ندارم که در اختیارشون قرار بدم..موفق باشید و پیروز

  [پاسخ]

 502. سکوت گفت:

  ون زمانی که به فکر افزایش جمعیت نسل ما بودن فکر نمیکردن قراره جنگ به این زودی تموم بشه و زنده بمونیم. اون لعنتیایی که حرف از امید تو جامعه میزنین معلوم میشه هیچ خبری از حال و روز مردم ندارین. یک جوان سی ساله تحصیل کرده که تو این سن هیچ اندوخته مالی نداره به چی امیدوار باشه. مگه ما چقدر قراره عمر کنیم. بیاین مارو قتل عام کنین راحت بشیم سه ساله بیکارم

  [پاسخ]

 503. مجید گفت:

  سلام
  من هم مدرک فوق لیسانس از دانشگاه تهران دارم و الان دانشجوی دکتری هستم و البته متاهل. پس از یک سال بیکاری، یک شرکت خصوصی من رو استخدام کرد به طور قراردادی و پس از ۴ ماه دوباره بیکار شدم و حقوقم رو با شکایت گرفتم و دوباره روز از نو روزی از نو.
  در نهایت سعی کردم از نبوغ خودم استفاده کنم. ۲ ساله به اتفاق همسرم که ایشون هم یک نخبه بیکار هست، کار پایان نامه و مقاله نویسی انجام میدیم و تا حالا حداقل کار ۱۰۰ نفر رو راه انداختیم و اونها هم جیب ما رو پر کردند. دو ماه پیش یک آپاراتمان دو خوابه ۸۰ متری خریدیم و هنوز ۲۰ تومنی در بانک داریم و به فکر خرید یک ماشین خوب در آینده ای نزدیک هستیم. اجازه ندادیم بیکاری و بی پولی خوشبختی رو از ما بگیره و تمام آرزوهای گذشتمون داره تحقق پیدا میکنه.
  به تمامی دوستان نخبه ای که توانایی این کار را دارند توصیه می کنم وجدان رو کنار بگذارند و زندگی خودشون رو آباد کنند. توی این کشور اگر گرگ نباشی به عنوان یک بره خورده میشی.
  پیروز باشید

  [پاسخ]

 504. علی گفت:

  من هم بیکار هستم به خدا بعضی موقع می خوام خودکشی کنم چه کسی باید جواب ماها راباید بده

  [پاسخ]

 505. امیر رضا گفت:

  دوستان سلام
  با سالها تجربه تو کشورهای دیگر اینو میگم بهتون … تمام دوستانی که از لیسانس به بالا دارن و اکثرا به فکر خود کشیو مردن هستند فقط برند اقدام کنند برای کار تو کشورهای استرالیا ، سوئد ، کانادا .. شما حداقل ۴ سال درس خوندید تا لیسانس گرفتید . ۲ ماهم روش تا ایلس بگیرید . ببینید ما بیشترین جمعیت جوون و حتی تحصیل کرده رو تو دنیا داریم .. اونم با این اوضاع اقتصادی ایران به فکر کار نباشید اینجا که نیست اونم با این سطح وسیع جوانان تحصیل کرده . که به قول دوست فرانسویمون که اومده بود ایران میگفت من باورم نمیشه که ایران انقدر جوون تحصیل کرده یه کشور داره … دختر عمه من لیسانس برق داشت . این بدبخت که البته الان فوق خوش بخت هست :) یک سال ، شایدم بیشتر تو تهران دنبال کار گشت که نبود ، آخرش هم منشی یه شرکت کوچیک . یادمه حوالی تجریش شد . بعدش فکر کرد و راهنمایی گرفت و رفت تو ۲ ماه ایلتس گرفت و درخواست کار برای سوئد . این اتفاقا تو سال ۲۰۱۲ افتاد ، باورتون نمیشه اگر بگم تو سال ۲۰۱۳ ایشون مدیر یه قسمت تو volvo با نزدیک به ۳۰ نفر زیر دستش هستند شد . چند وقت پیش ازش پرسیدم حقوقت چنده ، خندید نگفت بهم ولی گفتم از ۱۵ملیون بیشتره یا کمتره ، گفت بیشتره :) گوش کنید دوستان دوری از خانواده سخته براتون ، از دوستاتون، دوست جدید پیدا میکنید اونم بهترش از این دوستای دوست نما که ریختند تو اینجا که البته خودمونم شاید جزوشون باشیما :) … ولی فکر کنم اندکی دوری از خانواده و دوستاتون میرزه تا به خودکشی برسید و فقط بگید نمیشه نمیشه نمیشه .. چرا میشه ، خوبشم میشه برید ۲ ماه ایلتش بخونید .. کلید تو این دوره زمونه اینه و هیچ

  [پاسخ]

 506. حسین. گفت:

  سلام دوستان منم لیسانس مدیریت دارم سال۹۱فارغ التحصیل شدم البته موقعی که دیپلم گذفتم یه کاری اداری واسه خودم ردیف کرده بودم تقریبا مراحالش ره به بهبودی بود ولی متاسفانه به حرف دیگران گوش کردم نرفتم فقط توصیه من اینه که هرکاری میخواهی بکنی فقط با عقل خودت برو فلانی میگه اینکار بده درامدش کمه گوش تنکن الان ۱۸ماهه که یکی کارخانه های ایران خودرو مشغولم اونم متاسفانه روبه تعطیلی بود با شایعه ای که پخش کردن ماشین نخرید ارزون میشه تقریبا کارمون شروع شده

  [پاسخ]

 507. محسن گفت:

  منم مثل خودت یه فارغ التحصیل بیکارم. کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه ملی ایران.معدل۱۷٫کوچکترین کاری پیدا نکردم. مدرکم رو پاره کردم وزندگی نوی را آغاز کردم. تمام گذشته ات رو فراموش کن واز نو اغاز کن. کار دولتی تموم.

  [پاسخ]

 508. استاد حق التدریس اسیر پرکار بدون حق و حقوق گفت:

  سلام ،من استاد حق التدریس دانشگاه دولتی هستم پانزده ساله که دارم تدریس میکنم و تقریبا هر سال استاد برتر میشم در حالیکه الان هنوز نه بیمه هستم نه استخدامم می کنند.
  در تمام این سالها فقط وعده ی استخدام میدن و با این شیوه از من و امثال من سوء استفاده میشه.
  حقوق ما کمتر از ماهی ۳۵۰ هزار تومانه تازه همه درآمدم خرج کارهای پژوهشیم و نوشتن کتاب و ارائه مقاله میشه .
  با این همه امتیاز ،موقع استخدام که شده بازم رییس دانشگاه با پر رویی تمام میگه من نمیام فامیل فلان رییس را رها کنم و شما را استخدام کنم.
  برای من تا حالا هزار تا شرط مختلف گذاشته اند که اگه این امتیاز را داشتید استخدام میشدید، حالا که همه امتیاز ها را بدست آوردم، با کمال نا باوری می بینم یک نفر از اقوام معاون دانشگاه را استخدام کردند که هم تازه از راه رسیده هم امتیازی نداره با معدل پایین از یه دانشگاه سطح پایین!
  نه راه پس داریم نه راه پیش! نه رومون میشه به کسی بگیم چقدر حقوق میگیریم بعد از این همه درس خوندن و شاگرد اول شدن. نه بعد از این همه سال استادی می تونیم کار دیگه ای شروع کنیم.
  نه جرات اینکه بگیم نامردا تا کی فامیل بازی و بی عدالتی؟! پس شایسته سالاری یعنی چی؟ همه استخدامها از بین اقوام خودشونه.
  درسهای سخت تر را ما تدریس کنیم و حقوق و مزایا برای آدمهای بی لیاقتی بشه که نه توان علمی دارن نه کار درست حسابی میکنند. جور بی لیاقتی اونا را هم ما باید