خانه » دسته‌بندی نشده » درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

درد و دل های یک فوق لیسانس بیکار و بی پول

متن آگهی:

نمیدانم از کجا شروع کنم.از تولد؟، سیر رشد؟، تحصیل؟، قبولی در دانشگاه؟ و یا بیکاری و به بن بست رسیدن در حال حال حاضر؟ ولی از هر جا شروع کنم همه اش درد است  و آرزو… اما در همه ی این دوران ها و مراحل، فقر پای ثابت زندگی من بوده است، چه در لحظه ی تولدم که در یک خانواده ی پرجمعیت و فقیر بدنیا آمدم و پدرم یک کارگر معمولی فصلی ساختمانی بود و متاسفانه هنوزهم با اینکه سن و سالی ازش گذشته همون کارگر فصلی ساختمانی باقیمانده است.و اما هیچ از این تنگدستی ها و مشکلات دلیلی نبود برای اینکه ما تسلیم شرایط ناعادلانه زندگی در جهان به طور عام و در ایران به طور خاص شویم.برای همین در میان خانواده تنها یک نفر تصمیم گرفت تا جهت تحصیل در دانشگاه قدم پیش گذارد و آن یک نفر من بودم و سایر برادرهایم وارد کار ساختمانی شدن که بعد از چند سال کارگری الان دیگر مهارتی پیدا کردند و مشغول بنایی،کاشی کاری و کارهایی از این قبیل هستند و در تمام مدتی که من مشغول تحصیل در دانشگاه و انجام خدمت سربازی بودم یاور من بودند.

من پیش خودم فکر کردم که ما از قدیم الایام خانواده ی فقیری بودیم و هیچ کس نتوانسته بود این دور تسلسل فقر را بشکند و همه این دور باطل را تکرار میکرند و من دلیل این بدبختی و فقر را بیسوادی و عدم آیند نگری توسط پیشینیان خود میدانستم بنابراین عزم خود را جزم کردم تا هر طور شده در کنکور قبول بشوم و مراحل ترقی و پیشرفت را یکی یکی پشت سر بگذارم و انصافاً با همه ناداری ها و بدبختی ها که گاهی در حد نبود غذا هم میشد کنار آمدم و توانستم در کنکور سال ۱۳۸۳ در گروه علوم انسانی و رشته ی کارتوگرافی و یا همان نقشه  کشی در دانشگاه تهران قبول بشوم، هم خودم خوشحال بودم و هم خانواده ام و هم اقوام و فامیل و امیدوار بودند که کسی پیدا شده که آنها را به زندگی امیدوار کرده است.ولی دیری نگذشت که مشکلات یکی پس از دیگری نمایان میشد…رشته ای که من قبول شده بودم نیاز به کامپیوتر داشت و اکثر دروس کارهای نرم افزاری نیاز داشت ولی من نتوانسته بودم یک کامپیوتر خریداری کنم و حتی جاهای بسیاری مراجعه کردم که کمکم کنند ولی متاسفانه نه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی و نه در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد هیچ کمکی به من نکردند.وقتی این شرایط را دیدم بدون اینکه دوستانم متوجه شوند و با بهانه جویی برای آنها، تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم و در پایان سال دوم تحصیلی(ترم چهار) درخواست تغییر رشته دادم و خوشبختانه موافقت کردند و در سال سوم کارشناسی من رشته ی جغرافیای انسانی_برنامه ریزی شهری و روستایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم و خدا را شاکرم که توانستم به موقع مدرک کارشناسی رشته ی جغرافیای انسانی(برنامه ریزی شهری و روستایی) را از دانشگاه تهران، دانشکده ی جغرافیا اخذ نمایم و در همان سال بود که با تلاش شبانه روزی توانستم رتبه ی ۱۲ کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه شهید بهشتی تهران را اخذ نمایم و این بار هم با همه ی مشکلات مادی و روحی و روانی کنار آمدم و توانستم در سال ۱۳۹۰ از پایان نامه ام دفاع کنم.

با توجه به مشکلات مالی فراوانی که داشتم دیگر نمی توانستم برای دکترا بخوانم و تصمیم گرفتم ابتدا خدمت سربازی ام را انجام بدهم و به امید اینکه بعد از انجام خدمت در جایی استخدام شوم و کمک خرج خانواده ام باشم در اسفند ۹۰ به خدمت سربازی اعزام شدم و در نیروی انتظامی تهران ۱۶ ماه خدمت کردم و در پایان خرداد ۹۲ خدمت سربازی ام به اتمام رسید و به امید اینکه بعد از این دیگر حداقل روی پای خودم بیاستم و کمک خرج خانواده باشم راهی شهر و دیارم خودم شدم ولی در کمال ناباوری هر کجا مراجعه کردم برای کار و استخدام با جواب منفی روبرو شدم و اکنون نیز خسته از روزگار و زندگی در کنج خانه عمر به بطالت میگذرانم…

هدفم از نگاشتن این نامه برای شما دست اندرکاران رسانه ها این است که واقعاً ما داریم به کدامین سو حرکت میکنیم.بنده ۱۹ سال پشت نیمکت ها درس خواندم، تقریباً دو سال خدمت سربازی رفتم و ۶ سال هم که دوران کودکی بود و الان ۲۹ سال دارم و حتی یک ریالی از خودم ندارم.بعضی مواقع با خودم فکر میکنم که کاش وارد دانشگاه نمیشدم و عمرم را هدر نمیدادم لااقل میتوانستم در بیرون مهارتی کسب کنم و حداقل دستم توی جیب خودم می بود.کاش من هم مثل برادرهایم سرم را پایین مینداختم و فکرقهرمان بازی و سودای مدیریت و علم در سرم نمی پروراندم ولی چه کنم که کاشکی را کاشتند ولی سبز نشد…من همه ی تلاشم را کردم تا بلکه به جایی برسم و حالا که موقع به ثمر نشستن تلاش و امیدواری است چیزی جز حسرت و پوچی نصیبم نشد.دوستان عزیز…فکرش را بکنید فوق لیسانس از بهترین دانشگاه های کشور گرفته ام ولی هیچ جا استخدام نمی کنند.من باید چیکار کنم؟حالا که عمری از من گذشته است…آیا این درسته که من با مدرک فوق لیسانس بروم و شاگرد یک آدم بیسواد در جاهای مختلف بشوم.آیا این مزد زحمات و تلاش من است؟ واقعاً به پوچی رسیدم! بیچارگی تا کی؟تا چه حد؟ اگر واقعاً نظام و دولت ما آنقدر ضعیف است که نمی توانند برای فارغ التحصیلان خود کا پیدا کند و آنها را استخدام کند پس برای چی اینقدر دانشجو میپذیرند؟ خوبه ما در دورانی دانشجو بودیم که میزان پذیرش به اندازه ی حالا نبود.کلاس ما در دوران کارشناسی ۱۸ نفر بود و در دوران ارشد ۶ نفر.ولی با این وجود جایی برای مان نیست و خدا میداند چه بر سر ما خواهد آمد.نه تنها خودم دچار یاس و سرخوردگی شدم بلکه خانواده ام نیز نا امید شده اند.واقعاً چه فکر میکردند که پسرشان درس بخواند و آخرش هم بیکار باشد….

خلاصه اینکه حالا من ماندم و یک مدرک کارشناسی ارشد و یاس و ناامیدی. این ماجرای زندگی من بود…همه ی آرزوهای خودم و خانواده ام بر باد رفت و عمرم نیز هدر شد. نمیدونم تصورش برای شما ممکن هست یا نه ولی خیلی سخته همه ی عمرت را صرف دانش و علم کنی و آخرش هم تنها به این دلیل که مشمول بند پ(پول،پارتی، پر روئی) نیستم مرا و امثال مرا خارج از گود نگاه  دارند.دوستان هم دانشگاهی ام نیز وضع مشابهی دارند. خبر دارم تعدادی چون کاری نبود که استخدام شوند برای کنکور دکترا ثبت نام کردند و یکی دو نفرشان قبول شد و تعدادی دیگر نیز چون من مانده اند حیران که چه کنند در این سن و سال!!!؟ آیا اصلاً قرار است آدم هایی چون من تشکیل خانواده بدهند؟با کدام کار، با کدام پول؟با کدام خانه…ایهاالناس! من بیست و نه سالم هست نه تنها جایی استخدام نشدم بلکه یک ریال پول ندارم و این مدرک بی ارزش فوق لیسانیسی که از بهترین دانشگاه های مملکتم!!! و با زحمت و مشقت و هزینه بدست آوردم اکنون خریداری ندارد. نمیدونم چه کاری از دست شما بر می آید ولی وای به حال آنهایی که فقط شعار میدهند و هر روز مردم فقیرتر و بیچاره تر میشوند و چون منی نیز ناامید و مبهوت. میخواهم بگویم که ارزش علم و دانش توی مملکت من همینه که فقط جایی تو رو مشغول کنند و تا حساب کار دستت بیاد می بینی که ای دل غافل عمر بر باد رفته و دیگر کار از کار گذشته.من و امثال من با امید و آرزو وارد دانشگاه شدیم ولی حالا ما را نا امید کرده اند نمیدانم کی ولی مطمئناً یه عده مقصرند.ما باید چیکار کنیم؟آینده ی ما چه میشود؟ فکرش را نمیکردم که روزی به جایی برسم که فکرهای احمقانه ای چون خودکشی و چیزهای دیگری به سرم بزند ولی حالا هر روز از این قبیل فکرها به سرم میزند و من درگیر مبارزه با این فکرها هستم.نمیدانم در این مبارزه پیروز خواهم شد  و یا شکست خواهم خورد ولی من و امثال من فرصتی بودیم که در این مملکت تبدیل به تهدید مان کردند.نمیدانم چه پیش خواهد آمد فقط امیدوارم خداوند به خیر یگذراند… شما فرض کنید این یه درد دله. یا کاری از دست شما بر می آید و با من همدلی می کنید و یا اینکه سکوت می کنید به پاس اینکه درد را فهمیده اید ولی کاری از شما ساخته نیست.این نوشتار برای انتشار نیست برای درد دله من و امثال منه.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۷۹۵ دیدگاه تاکنون.

 1. کارمند زیر خط فقر گفت:

  سلام آسمان خیلی باحالی نظرات رو خوندی نرخ ایترنت رو گذاشتی خخخخخخخخخخ

  [پاسخ]

 2. یوهان گفت:

  ببخشید طرف ۲۰ ساله عضو هیئت علمی دانشگاهه کلا ۵ تا مقاله ی آی اس آی رسمی به سختی چاپ کرده اون وقت شما ۳۷ تا مقاله تو ۱۸ تا کشور جهان داری؟
  واللا به خدا با این رزومه شما میتونی از دانشگاه هاروارد پذیرش همراه با بورس بگیری … کل خرجت هم به اندازه ی یک بلیط هواپیما خواهد بود که احتمالا اون رو هم دانشگاه تامین میکنه !
  ۳۷ تا مقاله !
  اینجوریشو دیگه ندیده بودیم !
  بعد ببخشید اگر منظورتون از کنگره ی ملی آمریکا ، کتابخانۀ ملی کنگرۀ آمریکاست که باید خدمتتون عرض کنم اگر این نهاد کتاب شما رو چاپ کرده میتونید تو رشته ی تخصصیتون از همین نهاد بورس ۵ ساله ی تحصل دکترا با تامین کل هزینه ها بگیرید !
  خالی بندی هم حدی داره به حان خودم !

  [پاسخ]

 3. sonyia گفت:

  سلام یکی بگه چجوری کار پیدا کنیم . با بی پولی نه میشه درس خوند نه میشه تفریح کرد نه اصلا میشه کار پیداکرد.:(((((((((((((

  [پاسخ]

 4. پری گفت:

  سلام. مخاطب من اون اقا علی که گفته میخواد ترک تحصیل کنه و بره مکانیکی یاد بگیره. برو عزیزم. برو . چون تو مملکت ما درس خوندن جایی نداره. تو مملکت ما هیچی سر جاش نیس. ادمای نالایق و بی سواد با پارتی باباشون میشن همه کارا. انقد پولدارن که نمیدونن با پولاشون چیکار کنن. ما چی . به نظرت داریم به کجا میرسیم. تو اوج جوونی همه ارزوی مرگ دارن. امید به زندگی شده صفر تو این مملکت. چقد دیگه حرف نزنیم. ملتی که برای جووناش هیچی نداره جز اعتیاد، جز نفرت، جز ترس. همه ما داریم سقوط میکنیم . من خودم فوق لیسانس دارم هر جا میرم جز با طعنه و کنایه حرف نمیزنن. میخوان ازت سواستفاده کنن تو جایگاه و مرتبه بالاتری هستند. ما باید به فکر خودمون باشیم. باید تلاش کنیم. بچه ها ناامید نباشین. خدا بزرگه. وقتی حرفاتون رو میخونم گریه م میگیره و مطمنم اوضاع من از همتون بدتره. ممنونم

  [پاسخ]

 5. بهرام گفت:

  سلام به همه دوستان…..من هم زمانی بیکار بودم….با نگهبانی شروع کردم…. شب ها سر کار زبان میخوندم…. همون موقع دانشکاه هم قبول شدم…رشته نرم افزار….سال ۴ بودم که ترک تحصیل کردم….برنامه نویسی رو عاشقانه دنبال میکردم…اوایل ناراحت بودم که چرا ترک تحصیل کردم…اما الان دیگه غصه نمیخورم…. واسه خودم کسی شدم…. همه جا التماسم میکنن کهبراشون کارکنم… حتی درس هم میدم….نا امید نباشین..به جای تکیه به مدرک دانشگاه تو یه زمینه خاص متخصص بشین..خدا بزرگه

  [پاسخ]

 6. بیکار بیکار گفت:

  آقا من دیگه از ناله کردن و حسرت خوردن و بی خوابی ها و خون دل خوردنا خسته شدم. تک تک اونایی که اومدن نظر دادن رو با تمام وجودم درک میکنم. باید تمام این حالت ها رو تجربه کرده باشی تا بفهمی. خیلی ها که نفسشون از جای گرم درمیاد و میان نظرات بچه ها رو میخونن میگن مگه میشه همچین چیزی؟؟ باید بهشون گفت بله میشه. ما مثل خیلی ها آشنا نداشتیم تا برامون کار جور کنه، بابامون سرمایه نداشته باهاش کسب و کار راه بندازیم یا اگر همه چی داشتیم شانس نداشتیم. میدونم اونایی که خوش شانسن به شانس اعتقادی ندارن و اونو افسانه میدونن ولی باید گفت جنابعالی هم اگر جای من بودی حرفام بهت ثابت میشد.
  ببخشید بچه ها سرتون رو درد آوردم. فقط خواستم بگم اونایی که زحمت کشیدن ولی ثمره شو ندیدن تنها نیستید و باید بگم امثال من و شما خودمون باید به فکر خودمون باشیم. اون قشری که خدمتتون عرض کردم همشون کار دارن، خونه دارن، ماشیت دارن، زندگی دارن، پول درمیارن، زن گرفتن، شوهر کردن … و نه تنها من و تو اصلا ذره ای اهمیت نداریم براشون بلکه وقتی امثال من و تو رو میبینن مگن یارو بی عرضه ست. بنده کارشناس ارشد مهندسی معدن هستم از دانشگاه تهران داخل بچه ها اگر کسی برای همکاری تو هر زمینه ای به فکرش رسید با کمال میل در خدمتش هستم. انشالله سختیهاتون به زودی زود تموم میشن. این هم شماره من: ۰۹۳۷۹۲۵۲۸۸۸

  [پاسخ]

 7. محمد امين گفت:

  این چه عیدی شد یه قرون ندارم لیسانس کامپیوتر دارم دوسال خدمت رفتم الان دوتا پسر دارم اگه خواهر برادرام یک هفته پول به کارتم نریزن از گشنگی میمیریم خدا شاهده اونم تاکی ادم بمیره بهترشه اونم یه مرد متاهل !!ای کاش عمرمون با دانشگاه رفتن هدر نمیدادیم یه کار فنی چیزی یاد میگرفتیم.دوستانی که مجردن برن هرچه زودتر یه دوره فنی کاری چیزی ببینن وگرنه وضعیت تغییر نمیکنه اما من دیگه اب از سرم گذشته فرصتی ندارم چون زن و بچه هام نون میخان باماشینم شخصیم مسافر میزنم نصفش میشه جریمه تهشم پول بنزین چی بشه یه روز پوا اضاف کنم یه مرغی بگیرم ببرم خونه ،پول پوشک بچه هم نمیشه ،میگن خدا روزی رسونه پس کو… پارتی چیز خوبیه که ما ازش بی بهره ایم. هیچ چیزی مثل پول به ادم امنیت نمیده که ما نداریم دلم به حال خانمم میسوزه به رو خودش نمیاره .خدایا یه روزنه ای به روی ما بازکن !

  [پاسخ]

 8. بیکار گفت:

  داغ دلم تازه شد اول دی ۹۴ تا الان بیکارم و حدود ۱۰ تا ۱۲شرکت برای مصاحبه رفتم با اینکه در زمان دانشجویی و حتی حال نسبت به خیلی از دوستام وضعیتم بهتر است (از لحاظ علمی و توانایی کار ) ولی هنوز بیکارم یه کار نیمه وقت در حدی که ماهی ۳۰۰ تومن میشه نمیرم انجام می دم ولی بدون اینده ……من اکثر دوستام که با هم فارغ التحصیل شدیم رفتن سر کار من با وجود شایستگی که داشتم به دلیل اینکه پارتی نداشتم بیکار موندم خیلی تحت فشار روحی و روانیم از دوجهت ۱ – بیکاری و بی پولی ۲ – من هم ارزوی ازدواج و یک زندگی رو دارم که الان عملا ازم گرفته شده و علاوه بر این هیچ پشتوانه مالی از طرف خانواده ندارم دارم عقده ای میشم … خیلی وقته دیگه به خیلی ها زنگ نزدم نمی دونم به خیلی ها رو انداختم ولی هیچ … می بینم این حقم نبود و هیچ کس حمایتم نمی کنه حتی کسایی که انتظار داشتم من درک می کنم شما که اینجا هستی چی می کشی من از بی عدالتی بی انگیزه شدم از اینکه ادم های بی سواد دور و برم سرکارند من فقط حسرت باید بخورم …واقعا داریم به کجا می ریم الان عملا برا فارغ التحصیل رشته ریاضی مهندسی کار نیست …من متاسفم و پشیمان از دو جهت زمانی که کنکور دادم برترها رشته ریاضی می رفتن و متوسط ها تجربی و ضعیف هام دیپلم می گرفتن یا ترک تحصیل می کردن حالا دیپلمه ها سر کارند اخراجی ها کاسب ازادند یا مهارتی بلدند تجربی هام پزشکند ودندون پزشک پولشون از پارو بالا می ره فقط سر ما که برترین دانش اموزان زمان مدرسه بودیم بی کلاه موند …..فک میکنم میگم خاک بر سرم پرا یه دیپلم فنی نگرفتم اصلا گه توی دانشگاه چرا دانشگاه رفتم اونم ملی خب عمرمو نمی گذاشتم میومدم یه کار فنی یاد می گرفتم الان وضعیتم این نبود …..اخرین جمله بالاخره روزی فریاد ها به فرجام خواهد رسید و ما از درون فوران خواهیم کرد …نابود شدیم که خدا نابود کنه این حکومت رو

  [پاسخ]

 9. مصیب گفت:

  سلام به اونهایی که انسان هستن و انسانیت دارن و فقط در برابر خدا تعظیم میکنند .من سالهاست بیکارم تازه زن و بچه هم دارم به خدایی که خیلیها ازش نمی ترسن با مدرک فوق لیسانسم گارگری ساختمان هم برام پیدا نمیشه اما وجدانم برای همه شماها آتش گرفت لعنت بر این زندگی لعنت لعنت لعنت لعنت

  [پاسخ]

 10. مهر گفت:

  من دوست دارم با حداقل یکیتون از نزدیک صحبت کنم انقد که احساس تنهایی میکنم و فکر میکنم دنیا به آخرش رسیده کاش کسایی که همو درک میکردن با هم در ارتباط بودن دیگه از همه دوستامم خداحافظی کردم چون فکر میکردم شرایط اونا از من بهتره دیگه فکر شب و روزم شده خودکشی شاید اگه یکی تو شرایط خودم پیدا شه امید منو به زندگی اندکی برگردونه من حتی نتونستم درسمم بخونم یه رشته اجباری خوندم که دوست نداشتم کاش میشد راحت مرد دیگه بعضی وقتا نه راه پس داری نه راه پیش.
  ۰۹۱۹۰۸۶۶۵۶۰

  [پاسخ]

 11. امیر گفت:

  مث یه قورباقه می مونیم که گذاشتنش توی یه دیگ و زیرش اجاق روشن کرد کم کم و آروم آروم داره میره به سمت پخته شدن بدون اینکه متوجه باشه و بدونه چه بلایی داره سرش میاد ، این قورباقه تو این موقعیت هیچکاری نمیتونه بکنه چون کاملا بی حس و بی حستر میشه تا وقتی که کاملا مغز پخت میشه ، ولی در عوض همون قورباقه رو یهو بنداز تو آبجوش ببین چطوری سریع از توش مییجهه بیرون و خودش رو نجات میده. اینم شده حکایت مملکت ما که یه عده دارن سر این مردم میارن.

  [پاسخ]

 12. یه آدم گفت:

  سلام رفیق ما محکوم هستیم به شکست و سرزنش ،دیگه هیچی برامون ارزش نداره ،کاش به دنیا نمیومدیم،اگه خدا مارو دوست داشت ،بنده هاشو تحقیر عام وخاص نمیکرد ،امیدی نیست ،چکارکنیم ،جوانان چاره ای کنیم ،با حلوا حلوا نمیشه کاری کرد ،باید مطالبه گری کنیم

  [پاسخ]

 13. ali گفت:

  دوستان سلام
  شرایطی که اکنون ما فارغ التحصیلان بی پارتی و پول در آن گرفتار شدیم ، شرایط بسیار دشواری است ولی امیدوار باشید که تا دو سال آینده این فقط ما نیستیم که آرزوی مرگ می کنیم بلکه همان پارتی دارها و آقازاده ها به خواری و بدبختی می افتند. بله با چشم خودتان خواهید دید که خداوند چگونه ظالمین را خوار و ذلیل خواهد کرد. پس صبر کنید و امیدوار باشید .

  [پاسخ]

 14. ناصر گفت:

  چرا توسر شما؟
  بمب بزنه تو سر بانی و مسببان این مشکلات

  [پاسخ]

 15. لیلی یاس گفت:

  حالا شما باز خوبه یه مدت کار میکردید. من چی که هرجا میرم کار قبولم نمیکنن. لیسانس دارم تمام مدارک کامپیوتر و… دارم. دارم سکته میکنم انقدر ناراحتم. قراره ازدواج کنم. اماخانوادم هزینه تهیه جهزیه ندارن. خودمم که هیچی.مجبور جواب ندم فعلا. چرا برا من اینجوریه.خداااااایا اولین کسی که ازش شاکیم تویی.همش بهم میگن حکمت والا من سر از کار حکمت خدا درنمیارم که چرا همش برا منه. خستم از همیه درد

  [پاسخ]

 16. بیرانوند گفت:

  سلام.منم ی دختر ۳۴ ساله خرم ابادیم.منم سه سال تو اداره مشغول بودم انداختنم بیرون.بخدااونجا همه کاری انجام میدادم.انصاف کجاست.مجردم.تنهام.بی پولم.بی شخصیت بی عزت و احترام…امنیت میخام چیکار..یکی بمبی بزنه تو سرمن راحتم کنه…

  [پاسخ]

 17. اسمان گفت:

  به ادامه روشهای پیشنهادی برای کاریابی توجه فرمایید:
  ۳ـ برای آنکه هیچگاه بیکار نگردید، پس از فارغ التحصیل شدن در هر مقطعی بلافاصله در آزمون مقطع بعدی شرکت کنید تا بیکار و الاف نمانید، و جلوی قسمت شغل در فرمهای مختلف بنویسید «دانشجو» یا «پشت کنکوری».
  ۴ـ یکی دیگر از راههای فرار از بیکاری آنست که پس از فارق التحصیلی و یا در حین تحصیل، عضو دستجات و احزاب سیاسی شوید تا همیشه سرکار باشید! (تبصره: ترجیحا عضو شورای مرکزی)
  ۵ـ می توانید برای رفع بیکاری بدنبال مدهای جدید باشید. بعنوان مثال هر روز موهایتان را یک جور بزنید و لباسهای عجیب و غریب بپوشید، و اگر هم مد کم آوردید به سراغ تغییر رنگ چشم با لنزهای مختلف و جراحی دماغ و لپهای گوگوری مگوریتان (بینی و گونه) بروید.
  ۶ـ یکی از روشهای قدیمی کاریابی که ریشه در یزد داشته و قدما تحت عناوین مجعول و گاه قبیح می شناختند، اخیرا با عنوان «پاچه خواری» معروف گردیده که نتایج رضایت بخش و مطلوبی داشته است.
  ۷ـ یکی دیگر از روشهای نه چندان قدیمی کاریابی استفاده از سابقه جبهه، ریش و تسبیح می باشد که اکنون دیگر کاربردی نداشته و بجای آن می توانید از سابقه زندان یا بازداشتتون استفاده کنید. (تبصره: ترجیحا انفرادیش بهتره)
  ۸ـ از دیگر روشهای سر کار رفتن که لازمه آن کمی موقعیت سنجی و ذکاوت می باشد، حدس زدن رئیس جمهور آینده و بدنبال آن رفتن در ستاد انتخاباتی وی می باشد. که سر کار رفتن هشت ساله فرد تضمین می گردد. (تبصره: لازم به ذکر است این شغل برای افرادی که دنبال کار دائمی هستند پیشنهاد نمی شود)
  اگر با بکار گیری راهکارهای فوق به نتیجه مطلوب نرسیدید یا شما در ایران زندگی نمی کنید، یا عرضه کار پیدا کردن ندارید. بنابراین برید به یکی بگید یه بیل خاک بریزه روی سرتون!

  [پاسخ]

 18. ... گفت:

  سلام بچه ها
  خوش بحال خیلیاتون ک هنوز مجردید و بیکار .منی که متاهل شدم و بیکارم چی بگم
  هم خودم هم همسرم هر دو تحصیل کرده ایم ولی بیکار .برا نون شبمون هم …
  الانم خونه بابامینام دارم از اینترنت اونا استفاده میکنم وگرنه با رشته مهندسی کامپیوتر نه کامپیوتر دارم نه اینترنت نه گوشیه اندرویدی
  خدابه ههممون رحم کنه

  [پاسخ]

 19. صیاد گفت:

  منم بیکار فوق لیسانس دارم. دیگه هیچی ندارم

  [پاسخ]

 20. آخر خط گفت:

  سلام من هم خستم من هم ارزوی مرگ دارم من هم همش گریه میکنم به خاطر بیکاریم فک میکردم فقط خودم اینطوریم فک میکرردم روانی شدم میگفتم برم پیشش روانپزشک که اینقد به خاطر کار واستخدامی ناراحتم اومدم اینجا دیدم خیلیا عین منن حالم یه خورده بهتر شد دیگه کمتر دوست دارم بمیرم .اینقد که ناامیدم سکته نکنم خوبه.سنم سی شد دیگه تمام.چطور خودمو امیدوار کنم چی بگم به خودم که امید بیاد تو زندگیم ازصبح دارم به خودم دلداری میدم میخام یه جوری خودمو اروم کنم نمیشه که نمیشه خدایا منو به ارزوم نرسوندی حداقل این حس منفور رو از دلم بردار واندک امیدی بهم بده که بتونم باهاش زندگی کنم.امید هم مثله هوا وغذا واب برا ادم لازمه و بدون امید نمیشه زندگی کرد.

  [پاسخ]

 21. بیکار گفت:

  در جواب شما نبوده در جواب اون کسی بوده که میگفته اگه پول نداری اینترنت از کجا اوردی …..یعنی دیدش این بوده کسی هزار تومن شارژ اینترنت داره حتما دیگه پول داره

  [پاسخ]

 22. اسمان گفت:

  جدول ۳- بسته‌های آلفا+ شبانه(با حجم محدود)
  بسته‌ های شبانه میزان حجم قیمت (تومان) کد دستوری فعالسازی
  یک روزه ۹۰۰ مگابایت ۹۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۱#
  هفت روزه ۱۰ گیگا بایت ۴,۵۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۲#
  سی روزه ۲۲ گیگا بایت ۹,۰۰۰ تومان *۱۰۰*۲۷۳#

  [پاسخ]

 23. اسمان گفت:

  با سلام اولا یک گیگ ۳۰۰۰ هزارتومن اشتباهی تایپ کردم. بعدشم نخیر با هزارتومن زندگی نمیکنیمم بهمون یارانه میدن اما وقتی میریم دکتر مینویسه سونوی مغز و ام. ار.ای چون دفترچمون رو قبول نمیکنن هزینه پزشکی و دوا درمونمون نداریم. هر کفشی رو مجبوریم چند سال بپوشیم. مجبوریم از اینترنت شبانه همراه اول استفاده کنیم هر کس باورش نمیشه ستاره صد مربع رو بگیره یا ستاره یک مربع لیست شبانه هاش رو ببینه ما روزانه هم استفاده میکنیم ولی وقتی تمام شد دیگه میره تا سه ماه دیگه. وقتی دندونمون خراب باشه که ابدا نمیتونیم بریم دندون پزشکی حداقل استاندارهای یک زندگی معمولی رو هم ازمون گرفتن. براساس هرم سلسله مراتب مازلو که هر انسانی باید بتونه نیازهای اولیه زندگیش و تامین کنه ما تواونم موندیم. تو شهر خودت هم ادمایی مثل ما زیادن چشمات و باز کن تاببینی ما کی گفتیم با هزارتومن زندگی میکنیم ما داریم میگیم با سختی زندگی میکنیم

  [پاسخ]

 24. صدرا گفت:

  از چی آدم بناله؟ به کدوم درد گریه کنه؟ از اینکه مجرد موندم؟ از اینکه با بهترین هنرها و معدل و مدرک بیکار موندم و دارم دق می کنم؟ از تنهایی بیش از اندازه م؟ از بیماریهای جسمی و روحی و افسردگی هایی که بهش دچار شدم؟ از بی پولی و فقر؟ آه …. از خدا خواستم اگه شده تمام کارهای خوبمو جمع کنه در عوضش فقط مرگمو برسونه. اما افسوس که حتی از مرگم باید ناز بکشیم. بخدا از این مرگ تدریجی که دارم تحمل میکنم بهتره…حیف از این عمر… در آستانه ی ۲۸ سالگی به ته خط رسیدم و هیچی و هیچکسی ندارم… این سهم من نبود… این همه تلاش، اون همه تقلا، اون همه خون دلها… سهم ما این نبود

  [پاسخ]

 25. بیکار گفت:

  یه گیگ اینترنت هزار تومنه ….یعنی اونی این نظر رو میده با هذار تومن زندگی می کنه

  [پاسخ]

 26. بهترین کار گفت:

  هنوز خیلی جوونی من یک راهنماییت می کنم دیپلم فنی بگیر (فنی مکانیک یا برق) بازار کارت هم از ما مهندس ها خیلی بهتره در کنارش مهارت یاد بگیر (فنی کار باش) …. رفتی سر کار سه چهار سال سابقه کار داشتی بیاد دانشگاه مدرک بگیر و مدرکت رو اراییه کن و بعد از دیپلمت هم برو سربازی ….ری مثل ما دانشگاه و دنبال مهارت نباشی اخرشم بشی مثل ما الاف و بیکار و نا امید

  [پاسخ]

 27. در جواب صالح گفت:

  امنیت رو که همه ی کشور های دنیا غیر از چند کشور اطراف ایران دارن شما ببین برا زندگی چه شاخصه هایی د اریم ما فقط امنیت داریم دیگه هیچی نداریم نه کار داریم نه رفاه و نه اسایش …. ما همیشه خودمون رو با کشور های پست تر و پایین تر مقایسه می کنیم چرا یک بار با اروپا یا امریکا مقایسه نمی کنیم اصلا چرا با چین و کره وژاپن مقایسه نمی کنیم چرا با همین ترکیه کنارمون مقایسه نمی کنیم

  [پاسخ]

 28. جواد بدبخت گفت:

  سلام ب فوق لیسانسای بدبخت و بیکار .سلام همکارا.فوق لیسانس ای تی دارم.ایقد ادم درس بخونه و مملکت پارتی بازی باشه و نره سرکاره.ب زحمت ی ماشین بخره بره مسافرکشی بعد بزنی با ماشین یکی رو بکشی.خودتم دست و پا و کمرت بشکنه.اون موقع هست ک از دنیا بدت میاد لعنت ب این زندگی.اخه شماهایی ک اون بالا هستین چرا هنوز میگید صندلی های خالی دانشگاه باید پر بشن.میخوایین بیکاران و همکاران ما رو زیاد کنین خخخ.مرسی دستتون دررررد نکنه.بابا بیایین ی خاکی ب سر ما بزنین بعد دانشجو جدید بگیرین.بازم شکرت خدا

  [پاسخ]

 29. اسمان گفت:

  خطاب به ناشناس. اولا هزینه یک گیگ یا ۸۰۰ مگابایت اینترنت شبانه ۲۰۰۰ تومان هست اگر شما لازم دارید تا براتون هدیه بفرستیم. بله اینترنت داره ولی نان نداره مثل من و امثال من تاحالا تو عمرت رفتی بازار خرید کنی ببین قیمت گوشت و لبنیات و پوشاک چقدر و خانواده های یک حقوقی ما که مثل شماها به جاهایی وصل نیستیم که از قبل اون ماهانه حقوق های چند میلیونی بزنیم به جیب.خطاب به اون اقایی که گفت امنیت داریم عراق رو ببین میخوام یه نکته رو خدمتت عرض کنم اگر رفاه نباشد به دنبال خود ناهنجاری اخلاقی در جامعه گسترش پیدا می کند، اعتیاد شیوع پیدا میکند، باعث گشترش تبعیض طبقاتی و نارضایتی اقشار فرودست جامعه و …. غیره خواهد شد. تو کشوری زندگی میکنیم که نه رفاه داریم نه ارامش داریم نه امیدی به اینده. فقر و فساد و اعتیاد و مشکلات فرهنگی جامعه و زیست محیطی بیداد میکنه فقط دلت خوش داعش نیست ها. خیالت راحت قراره نبوده و نیست که داعش طرف ایران بیاد زیاد به چرندیات سیاسیون توجه نکنید.

  [پاسخ]

 30. صالح گفت:

  مهم اینه ما امنیت داریم برادر! الان عراق اصلا امنیت نداره، پول و زندگی و شادی مهم نیست مهم امنیته که خدا را شکر داریم

  [پاسخ]

 31. ناشناس گفت:

  نون شب نداری ولی اینترنت داری؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 32. سما گفت:

  حالا یعنی چون کار نیست امنیتم نباشه؟؟؟؟؟؟
  پناه بر خدا …. شاید خیلی هل مثل من دلشون نخواد خودکشی کنن چون بیکارن.
  لطفا مسایل و قاطی نکنید

  [پاسخ]

 33. زن گفت:

  همین که کار نداری و فقیری یعنی امنیت نداری، امنیت رو فقط در این میبینید که داعش نیاد سرتون رو ببره ، که بیاد ببره بهتره تا اینقدر خجالت جلوی خانواده نکشی

  [پاسخ]

 34. محسن گفت:

  من بدبخت چی؟؟!!!
  ۲۷ سالمه لیسانس معماری دارم از دانشگاه ازاد. ۱۵ میلیون خرج دانشگاه کردم سال ۹۱ هم فارغ التحصیل شدم با هزارتا بدبختی و اینکه بیرون دوره نرم افزارهای طراحی رو گذروندم و کار پروژه ای گرفتم یک سوم این خرجم تا هنوز نتونستم بدست بیارم
  اهل دختربازی نبودم و حالا که میخوام زن بگیرم از کاری که ۴ ماهه دارم بصورت پاره وقت میرم میخوان بندازنم بیرون من که ۲۴ ماه خدمت کردم و ۲ ساله دربه در این اداره و اون اداره خصوصا شهرداری میرم هیچ به هیچ و حالام دارم این کار زپرتی مغازه ایمم از دست میدم رفتم وا گرفتم که میرم خواستگاری بگن انقدر پول داره اما حالا با جیب خالی باید قسط بدم و کاری نیست که قسطامو بدم خدا این مملکتو با تمام اداماش نابود کن و مارم راحت کن تا یک نفس راحت بکشیم بهتر از این زجرگاهه…

  [پاسخ]

 35. فرشاد گفت:

  خدا ریششونو بکنه منم فوق لیسانس معماری دارم کلی هزینه کردم هم عمرمو هم پول…..دیگه زحماتی که کشیدم بماند مطمنم خیلیام مثل منن شاید۸۰درصد قشر تحصیل کرده.امیدوارم هرچه زودتر باعث و بانیش رفتنی باشه

  [پاسخ]

 36. ناهید گفت:

  آقا چرا خودکشی کنی، پس من چی بگم من چی کارکنم که شوهرم کارشو از دست داده و با سه تا بچه هر دومون بیکاریم هردومون لیسانس داریم ولی هر جا میریم بهمون کار نمیدن ما تو این منجلاب گیر گردیم ، به فکر چاره باشید درسته که تو این مملکت سخته ولی امکانپذیره

  [پاسخ]

 37. در جواب امیر گفت:

  از گشنگی داریم می میریم فقط امنیت داریم دیگه هیچ شاخصه ای از زندگی و اسایش و ارامش و… نداریم نیازهای اساسی انسان خوراک و پوشاک و… هستند ما فقط امنیت داریم ولی مثل سگ زندگی می کنیم

  [پاسخ]

 38. در جواب نیما گفت:

  داداش خودت از کجا شروع کردی ؟ من قبول دارم شاید بعضی جاها واقعا نیاز به کار بلدی دارن ولی خیلی جاها هم کشکی نیرو می گیرن فقط پارتی بازیه وگرنه خیلی از نیروهای جوانی که الان سر کارند که تو شکم مادرشدن سابقه کار نداشتن درس خوندن پارتی یا پول داشتن رفتن سر کار روز اول هیچی بارشون نبوده من خودم میشناسم از دوستام کسایی که نصف منم سواد و علم نداشتن کارم بلد نبودن ولی با رابطه رفتن سر کار …………فقط بی عدالتی و پارتی بازی وگرنه خیلی کارا تو مملکت ما اونقد سواد نمی خواد

  [پاسخ]

 39. خطاب به حسین گفت:

  نیازهای زندگی فقط امنیت که نیست نمی شه همه به حدی برسن گدایی کنن دلشون خوش باشه امنیت دارن

  [پاسخ]

 40. مروارید گفت:

  سلام منم متولد ۷۱دانشجوی ارشدرشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی هستم ولی از این سوابق شما هیچی ندارم والا شما با این اوصاف اگه کار پیدا نکردین ماکه فقط واحد پاس میکنیم و معدلمونم بزور ۱۶شده فکنم باید مدرکمونو بزاریم در کوزه خخخخخخخ

  [پاسخ]

 41. بهرام گفت:

  سلام دوستان …. به خدا اشک تو چشمام جمع شد….من ۳۲ سالمه سال ۴ دانشگاه بودم که ترک تحصیل کردم…اوایل خیلی ناراحت بودم که ترک تحصیل کردم… اما الان دیگه غصه نمیخورم…چرا که چیزی رو از دست ندادم…. من الان یه برنامه نویس حرفه ای شدم که اگر ادامه تحصیل میدادم نمیتونستم این قدر تجربه کسب کنم.. به نظرم دنبال کسب تجربه باشین تا مدرک…من لالن به قدری پروژه دارم که وفت نمیکنم همه رو انجام بدم…از چند جا هم پیشنهاد خوب دارم اما نمیرم……به خدا توکل کنید…. کمکتون میکنه…از همین امروز شروع کنید…

  [پاسخ]

 42. ali گفت:

  خودت هم بیکاری که این دیدگاه را نوشتی . اول طرز نوشتن را یاد بگیر بعد اینجا نظر بزار

  [پاسخ]

 43. اسماعیل گفت:

  وای خسته شدم چقدر ادم بیکار این دید گاهارو نوشتن من
  نمیخام اقا من رفتم خدافظ نمیخ

  [پاسخ]

 44. علی گفت:

  سلام.ببخشیدوقتتون رومیگیرم میشه راهنماییم کنید.۱۷سالمه کلاس۹هستم میخام ترک تحصیل کنم برم مکانیک یاصافکاری چون به درس علاقه ای ندارم بنظرتون تصمیم درستیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

 45. ابوالفضل گفت:

  اگر فکر میکنی با این کار به سعادت میرسی سخت در اشتباهی . وقتی خودکشی کردی فوقش یک مراسم هفت و چهلم برات میگیرن و فراموش میشی .

  [پاسخ]

 46. ): گفت:

  شاید این آخرین جملاتی باشه که دارم می نویسم. جایی دیگه غیر از اینجا پیدا نکردم که حرفامو بزنم بغض گلومو به شدت داره درد میاره راهی غیر از خودکشی برای خودم نمیبینم. شاید خبرش رو تو صفحه حوادث بخونید. جوانی ۳۲ ساله دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی از دانشگاه تهران که به مدت دو سال تمام بیکار بود خودکشی کرد. برای کسانی که مثل من هیچ سرمایه و پارتی غیر از خدا ندارند آرزو میکنم هر چه زودتر تکلیفشون مشخص بشه.

  [پاسخ]

 47. مرادی گفت:

  سلام محمد جان….برادر عجله نکن…خیلی وقت داری…خدا بزرگه….نتیجه زحمات رو خواهی دید …

  [پاسخ]

 48. محمد گفت:

  سلام
  متولد ۱۳۷۱ هستم
  فوق لیسانس مدیریت بازرگانی با گرایش بازرگانی بین الملل هستم
  تا الان ۳۷ مقاله در ۱۸ کشور چاپ کردم.
  ۴ کتاب نوشتم که یکی در ایران چاپ شده و سه مورد در کنگره ملی آمریکا و رسما شدم نویسنده
  چندین دانشگاه خارج از کشور پذیرش شدم ولی چون پول ندارم باید آرزوی دکتری رو به گور ببرم. با اینکه هم ارشد و هم لیسانس رو زودتر از استاندارد تموم کردم. و جزو نخبگان هستم.
  خدایا بزرگترین آرزوی من گرفتن دکتری بود مگه چی خواستم انقدر باید تحقیر بشم.
  ولی تمام فکرم شده خودکشی
  چرا آخه خدایا راحتم کن طاقت ندارم انقدر حرف بشنوم همه از صبح که بیدار میشم تحقیرم میکنن تا شب که بخوابم. 😭😭😭😢😢😢😢

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۷ ب.ظ:

  سابقه کارم شده کار در نونوایی، نظافت شرکت، فروشنده
  آخه کجا اینجوریه؟
  حرف میزنم میگن حرفه یاد بگیر!! ۵ زبونو بدون کلاس تا حدودی یاد گرفتم، آخه کجا انصافه؟؟؟

  [پاسخ]

 49. رضوان دریکوند گفت:

  سلام درد و دل که زیاده ولی چه فایده کیه که گوش بده به حرفهای دل ما منم مثله همه مدرکم مهندسی تکنولوژی ترم افزار گرفتم و ۳۳ساله هستم از خرم اباد لرستان ولی چه فایده بیکارم ۲سال توشهرداری توقسمت نوسازی و عوارض کارکردم ولی چون پارتی نداشتم بیرون شدم و۶ماه تواداره پست و ۳ماه تومرکز امار و۲ماه توتامین اجتماعی و ۴ماه جهاد کشاورزی ولی هیچی به هیچی

  [پاسخ]

 50. فولادوند گفت:

  الان استخدامی ها به این شکل شده٬: روزی ده ساعت کار ، ماهی هفتصد هشتصد حقوق ، بدون بیمه ، بدون آینده ، تحمل نمودن هرگونه توهین و تحقیر و … ولی مهم اینه که امنیت داریم

  [پاسخ]

 51. علیرضا گفت:

  ازدواج نکنید.اگر ازدواج کردید،به هیج وجه بچه دار نشید.که ظلم خیلی بزرگیه.

  [پاسخ]

 52. کککک گفت:

  منم با مدرک مهندسی عمران از شریف بیکارم ساکن شهرستانم البته

  [پاسخ]

 53. بدبخت گفت:

  فقط میتونم بگم خدا لعنت تمام ریس روسا بکنه که هی بلدن لم بدن و بگن اره بیکار داریم و تو فکرشیم از اون ور هم بیان نجومی پول بگیرنن از این ور هم ملیاردی دزدی کنن اگه خدایی وجود داشته باشه اون دنیا گردنشون میگیرم

  [پاسخ]

 54. مجید گفت:

  سلام من قبلا که اینارو میخوندم مسخره میکردم ولی خودمم الان دقیقا همینطورم . خودم و خانمم و ی بچه ۶ساله نخبه . سه تا لیسانس داریم منو خانمم ۳۰سالم شده نه پولی نه چیزی حالام خانمم قهر کرده رفته بعداز ۱ماه اینو نوشتم که درددلی کرده باشم دارم میترکم خدا لعنت کنه باعث وبانیشونو . هرچندکه دیگه از خدام ناامیدم : هرچی این ۳۰سال کرد الانم میکنه

  [پاسخ]

 55. زینب گفت:

  همه نظرات رو خوندم لطفا خواهش میکنم با این شرایط اصلا ازدواج نکنید نسل آینده ما گناه دارن نزارید مثله خودمون بشن امیدوارم جمعیت زیاد نشه نسل ایرانی منقرض بشه که زجر نکشه نسل کوروش باید تو ایران با مرگ نفس بکشه یا جیره خوره خارجی ها باشه از خدا میخوام تقاصمونو از مسئولین بی مسئولیت دزد بگیره دیگه غصه نخورید سالی ۱ میلیون نفر به بیکارا داره اضافه میشه آرزومه خفت و خواری دزدای کثیفو ببینم

  [پاسخ]

 56. بيكار گفت:

  من با هزار ارزو و امید و با هدف عضو هیت علمی دانشگاه درس خوندم الان با مدرک ارشد حتی یه حق والتدریس هم بهت نمیدن اون هم تو دانشگاه علمی کاربردی امیدوارم درست بشه وضعیت بیکاری درست بشه

  [پاسخ]

 57. بيكار گفت:

  با سلام به همگی منم شرایطی مثل بقیه با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران بیکار هستم افسردگی گرفتم از بس فکر میکنم و غصه میخورم خدا به داد همه برسه

  [پاسخ]

 58. اسمان گفت:

  به روزگار گفتم: چرا رو چرخ و فلک تو بعضی ها بالان و بعضی ها پایین؟
  لبخند زد و گفت: نترس می چرخه.

  [پاسخ]

 59. اسمان گفت:

  ببخشید یلدا رو اشتباه نوشتم ییییییییلداتون مبارکککککککککککک.

  [پاسخ]

 60. اسمان گفت:

  سلام به همگی شب یادای همتون مبارررررررک. انشاء الله به تمام آرزوهای قشنگتون برسید. کار، ازدواج، پول…انشاء الله گره کار تمام جوونای ایرانی باز بشه و همگی عاقبت بخیر باشین.

  [پاسخ]

 61. ابوالفضل گفت:

  سلام خدمت دوستان هم درد
  آقای حمید میدونم خیلی سخت شده شرایط ولی شما نباید آرزوی مرگ کنید و از رحمت خداوند ناامید باشی . زندگی مادی این دنیا همینه و سختی های زیادی داره و ما همه داریم امتحان و آزمایش می شویم . من خودم لیسانس مکانیک دارم و خیلی هزینه کردم و عمر و جوانی ام با درس خواندن نابود شد ولی هیچ وقت از رحمت خدا نا امید نمی شوم .

  [پاسخ]

  مهرداد پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۴:۲۱ ب.ظ:

  منم فوق لیسانس باغبانی با معدل ۱۷ دارم ولی متاسفانه بیکار و بی پول دارم دنبال کار میگردم. هر جا هم میرم میگن کارگری دوشیفت ۸۰۰ تومن. آخه من با این چکار کنم

  [پاسخ]

  نخبه بیکار پاسخ در تاريخ دی ۲ام, ۱۳۹۵ ۹:۵۰ ب.ظ:

  خدا؟؟؟؟
  دلت خوشه؟امتحان چی؟
  خود خدا تو قرآنش گفته که سرنوشت هر ملتی دست خودشونه…ماهم خودمون میخوایم مملکتمون اینقدر به ویرانی بره…
  وگرنه چرا کشورهای که کافر هستند، این مشکلات رو ندارند؟!
  در اینجور مواقع اسم خدا و آزمایش میاد آدم خندش میگیره

  [پاسخ]

 62. بهرام گفت:

  واقعا وحشتناکه…. زندگی مردم در حال نابود شدنه…خدایا کمک کن…یه نفر رو بفرست که ما رو نجات بده

  [پاسخ]

 63. حمید گفت:

  باسلام من حدود سه ساله ازدواج کردم و با فقر کارگری با پلاستیک فروختن وکارگری کاردنی مکانیک رو گرفتم و هرجا واسه کار رفتم پارتی نداشتم انگار خدا نمیخواد برم سرکار ولی من الان نه بیمه ای نه خرج زندگی ای من نمیدانم چکار کنم شب تا صبح ارزوی مرگ از خدا میکنم حتی پول یه لباس گرفتن واسه خودم وزنم ندارم ای خدا کمک.شب تا روز خانمم گریه میکنه من دیگه امید زندگی ندارم حتی پول نان خالی هم بزور گیرمون میاد دعا کنید امروزم بهشب نرسم دعا کنید کسای مثل من هستن زودتری بمیرن دلخوشیشون چیه

  [پاسخ]

  ناامید پاسخ در تاريخ آذر ۲۲ام, ۱۳۹۵ ۱:۳۷ ب.ظ:

  الهی امین. بمیریم تا پارتی دار ها بیشتر به ریشمون بخندن

  [پاسخ]

 64. احسان گفت:

  هم خودم خوشحال بودم و هم خانواده ام و هم اقوام و فامیل و امیدوار بودند که کسی پیدا شده که آنها را به زندگی امیدوار کرده است …
  زیباترین و دردناک ترین جمله ای که از زبان این دوستمون بیان شد

  [پاسخ]

 65. مینا گفت:

  الان فقط به این فکر می کنم که برم چند تا کلاس تو فنی و حرفه ای.کلاس پرورش گیاهان دارویی و این چیزا…بلکه تو زمین کشاورزی پدری تونستم کاری دست و پا کنم و درآمدی داشته باشم و سرگرم بشم. خدا به داد برسه

  [پاسخ]

 66. مینا گفت:

  سلام. من هم فارغ التحصیل رشته IT تو شهرستان زندگی می کنم. منم دلمو خوش کردم به چندرغاز پول حق التدریس تو دانشگاه و چشم درمیاد از بس چشممو میدوزم به کامیپوتر برای چند خط ترجمه دانشجویی که ازش پول دربیارم.
  امسال ۴ تا آزمون استخدامی تو ادارات مختلف قبول شدم.تا مرحله مصاحبه رفتم. اما دریغ از استخدام.
  اوضاع خیلی بدتر از این حرفاس. کاری نمی شه گرد. جز ناراحتی و همدردی با هم دوره های دهه شصتی و افسوس خوردن.
  الان دانشجوهام تو دانشگاه دهه ۷۰ هستند. اونها هم نالانن از اوضاع بیکاری و بی پولی… و این داستان ادامه دارد…

  [پاسخ]

 67. یاس گفت:

  سلام به همه دوستان، منم۱۳ ساله ازدواج کردم و الان ی پسر ۱۱ ساله دارم، تو این چند سال زندگی به هر دری زدیم واسه کار، هم خودم و شوهرم نشد که نشد، شوهرم کارگری میکنه، ولی مگه میشه با روزمزد بدون بیمه و آینده ای زندگی رو سر کرد، بخدا خیلی از زندگی سیر شدم فقط دوست دارم بمیرم، دلم واسه پسرم میسوزه که همش با لباس کهنه های مردم باید سر کنه، با کیف و کفش پاره مدرسه بره، آرزومه براش لباس نو بخرم، غذا خوردنون رو که دیگه نگو… بیشتر اوقات نان. خالی رو تو روغن میکنم واسه شام میخوریم، خدایا پناهی ندارم، غم خواری ندارم، فقط واسه پسرم دارم ادامه میدم و زنده موندم
  وگرنه خیلی وقته پیش خودمو راحت میکردم، عزیزان برام دعا کنید شاید شما بیشتر پیش خدا ارزش داشته باشید

  [پاسخ]

 68. مینا گفت:

  با سلام خدمت دوستان عزیزم کاملا درکتون میکنم متاسفانه از بچگی به ما گفتن درس بخون و دهه شصتو هفتاد واقعا جواب میداد این مدرک داشتن چون خیلیا نداشتن ماهم تو این دهه ها دوران دبستان رو میگذروندیم خود من کارمند بخش دولتی بودم دردواداره و درحال حاضر خصوصی با درامد خوب خودم تو یه دوره ۹ماهه هم بیکار شدم حسه بدیه وقتی کارمند بخش دولتی بودم قرار دادبود انقد اوضاع رو برام سخت کردن که از حقوق ۲ونیمی اونجا گذشتم طاقت سواستفاده و رفتار توهین امیز نداشتم اون کار بزور جور شده بود برام گفتم دفعه قبل ۹ماه بیکار بودم این دفعه کلا بیکار میمونم اما سعی کردم حسم خوب باشه کلی شکر گزاری کردم گریه نکردم التماس نکردم حتی به خدا ایمان پیدا کردم که من شرایطم بهتر میشه خداوند نیرویی که از یه تک سلولی منو به اینجا رسونده بازم پشتمه خیلیا مسخره کردن سرزنش کردن که کار دولتیمو از دست دادم اما تقریبا بعد حدودا یک ماهو نیم این کارو پیدا کردم مدتی اموزش دیدم اونجا حتی زمان اموزشم دریافتی داشتم بدون پارتی و هیچ سفارشی من تو جایی کار میکنم که صد درصد مرتبط با رشته ام نیست اما خیلیم دورنیست قبلا محل کارم ۱ساعت تا خونه فاصله داشت اما حالا یه مسیرتاکسیه و چیزی که هست من بابت کارم درصد میگیرم خداوندو شاکرم بخاطر شغلم و از همه ی دوستان خوبم میخوام با مثبت اندیشی و حال خوب فقط از خدا بخوان خواسته هاشو من پارتیم خدابود من طی اون ۹ماه بیکاری قبلیم رو اشنا وپارتی حساب کردم ناراحتو عصبی بودم و این خودشرک بودقدرتو داده بودم به بنده های خدا نه من ادعای مذهبی بودن دارم نه با سیاستو دولت کاری فقط به این فک کنید که خیلیا با همین شرایط تونستن کلی پیشرفت کنن حالا من مدرک دانشگاهی داشتم اقایی رو میشناختم سال ۹۰ همه چیزش یه پراید بود کارش جنس اوردن ازشهرای جنوبی بودو فروش امسال بعد چن وقت متوجه شدم باهمون کار تونسته یک واحد اپارتمان بخره و یه ماشین خوب
  دوستان خوبم عدالت خداوند این نیست روزی گنجشکو دم خونه اش بزاره به همون اندازه که فرصت برای بیل گیتس و افراد موفق دیگه هست برای ما هم هست تورو خدا ارزشو قدر خودتونو بدونید لیاقت ما کارمندی نیست خود من تو فکر یه کار مستقلم سرمایه ای هم دارم جور میکنم و به عنوان یه خواهر کوچیکتر پیشنهادی که میدم اینکه سعی کنید مسولیت صدرصد زندگی رو بپذیرید و اعتقاد کنید اگه فکرو باورو عوض بشه عملکرد عوض و بهترین موقعیتها براتون فراهم میشه رو این موضوعات بیشتر وقت بزارید التماس تفکر…..

  [پاسخ]

 69. Abod گفت:

  درس خوندن جز راضی نگه داشتن خود برای گذر عمر چیزی بیش نیست . . . اما به ادامه عمر نگاهی بیاندازیم … با ادامه زندگی چه کار کنیم؟

  کشور ما به سرطان دچار شده … ما هم جز زجرهای این سرطان چیزی آیدمان نمی شود … تنها کاری که از نسل ما دهه شصتی ها بر می آید اینکه خودمان را به کارگری بسپاریم و در حد بخور و نمیر زندگی کنیم .

  کاش هیچ وقت به دنیا نمی آمدم.

  [پاسخ]

 70. مرادی گفت:

  امید وارم مشکل همه دوستان حل بشه..من هم یه زمانی بیکار بودم

  [پاسخ]

 71. اسمان گفت:

  شهری بود که همه‌ی اهالی آن دزد بودند. شب‌ها پس از صرف شام، هرکس دسته کلید بزرگ و فانوس را برمی‌داشت و از خانه بیرون می‌زد؛ برای دستبرد زدن به خانه‌ی یک همسایه. حوالی سحر با دست پر به خانه برمی‌گشت، به خانه‌ی خودش که آن را هم دزد زده بود.

  به این ترتیب، همه در کنار هم به خوبی و خوشی زندگی می‌کردند؛ چون هرکس از دیگری می‌دزدید و او هم متقابلاً از دیگری، تا آن‌جا که آخرین نفر از اولی می‌دزدید. دادوستدهای تجاری و به طور کلی خرید و فروش هم در این شهر به همین منوال صورت می‌گرفت؛ هم از جانب خریدارها و هم از جانب فروشنده‌ها. دولت هم به سهم خود سعی می‌کرد حق و حساب بیش‌تری از اهالی بگیرد و آن‌ها را تیغ بزند و اهالی هم به سهم خود نهایت سعی و کوشش خودشان را می‌کردند که سر دولت را شیره بمالند و نم پس ندهند و چیزی از آن بالا بکشند.به این ترتیب در این شهر زندگی به آرامی سپری می‌شد. نه کسی خیلی ثروتمند بود و نه کسی خیلی فقیر و درمانده.

  روزی، چطورش را نمی‌دانیم؛ مرد درستکاری گذرش به شهر افتاد و آن‌جا را برای اقامت انتخاب کرد. شب‌ها به جای این‌که با دسته کلید و فانوس دور کوچه‌ها راه بیفتد برای دزدی، شامش را که می‌خورد، سیگاری دود می کرد و شروع می‌کرد به خواندن رمان.

  دزدها می‌آمدند، چراغ خانه را روشن می‌دیدند و راهشان را کج می‌کردند و می‌رفتند.

  اوضاع از این قرار بود تا این‌که اهالی، احساس وظیفه کردند که به این تازه وارد توضیح بدهند که گرچه خودش اهل این کارها نیست، ولی حق ندارد مزاحم کار دیگران بشود. هرشب که در خانه می‌ماند، معنی‌اش این بود که خانواده‌ای سر بی شام زمین می‌گذارد و روز بعد هم چیزی برای خوردن ندارد.

  بدین ترتیب، مرد درستکار در برابر چنین استدلالی چه حرفی برای گفتن می‌توانست داشته باشد؟ بنابراین پس از غروب آفتاب، او هم از خانه بیرون می‌زد و همان‌طور که از او خواسته بودند، حوالی صبح برمی‌گشت؛ ولی دست به دزدی نمی‌زد. آخر او فردی بود درستکار و اهل این‌کارها نبود. می‌رفت روی پل شهر می‌ایستاد و مدت‌ها به جریان آب رودخانه نگاه می‌کرد و بعد به خانه برمی‌گشت و می‌دید که خانه‌اش مورد دستبرد قرار گرفته است.

  در کم‌تر از یک هفته، مرد درستکار دار و ندار خود را از دست داد؛ چیزی برای خوردن نداشت و خانه‌اش هم که لخت شده بود. ولی مشکل این نبود. چرا که این وضعیت البته تقصیر خود او بود. نه! مشکل چیز دیگری بود. قضیه از این قرار بود که این آدم با این رفتارش، حال همه را گرفته بود! او اجازه داده بود دار و ندارش را بدزدند بی‌آن‌که خودش دست به مال کسی دراز کند. به این ترتیب، هر شب یک نفر بود که پس از سرقت شبانه از خانه‌ی دیگری، وقتی صبح به خانه‌ی خودش وارد می‌شد، می‌دید خانه و اموالش دست نخورده است؛ خانه‌ای که مرد درستکار باید به آن دستبرد می‌زد.

  به هر حال بعد از مدتی به تدریج، آن‌هایی که شب‌های بیش‌تری خانه‌شان را دزد نمی‌زد رفته‌رفته اوضاع‌شان از بقیه بهتر شد و مال و منالی به هم می‌زدند و برعکس، کسانی که دفعات بیش‌تری به خانه‌ی مرد درستکار (که حالا دیگر البته از هر چیز به درد نخوری خالی شده بود) دستبرد می‌زدند، دست خالی به خانه برمی‌گشتند و وضع‌شان روزبه‌روز بدتر می‌شد و خود را فقیرتر می‌یافتند.

  به این ترتیب، آن عده‌ای که موقعیت مالی‌شان بهتر شده بود، مانند مرد درستکار، این عادت را پیشه کردند که شب‌ها پس از صرف شام، بروند روی پل چوبی و جریان آب رودخانه را تماشا کنند. این ماجرا، وضعیت آشفته‌ی شهر را آشفته تر می‌کرد؛ چون معنی‌اش این بود که باز افراد بیش‌تری از اهالی ثروتمندتر و بقیه فقیرتر می‌شدند.

  به تدریج، آن‌هایی که وضع‌شان خوب شده بود و به گردش و تفریح روی پل روی آوردند، متوچه شدند که اگر به این وضع ادامه بدهند، به زودی ثروت‌شان ته می‌کشد و به این فکر افتادند که “چه‌طور است به عده‌ای از این فقیرها پول بدهیم که شب‌ها به جای ما هم بروند دزدی”. قراردادها بسته شد، دستمزدها تعیین و پورسانت‌های هر طرف را هم مشخص کردند: آن‌ها البته هنوز دزد بودند و در همین قرار و مدارها هم سعی می‌کردند سر هم کلاه بگذارند و هر کدام از طرفین به نحوی از دیگری چیزی بالا می‌کشید و آن دیگری هم از… . اما همان‌طور که رسم این‌گونه قراردادهاست، آن‌ها که پولدارتر بودند و ثروتمندتر و تهیدست‌ها عموماً فقیرتر می‌شدند.

  عده‌ای هم آن‌قدر ثروتمند شدند که دیگر برای ثروتمند ماندن، نه نیاز به دزدی مستقیم داشتند و نه این‌که کسی برایشان دزدی کند. ولی مشکل این‌جا بود که اگر دست از دزدی می‌کشیدند، فقیر می‌شدند؛ چون فقیرها در هر حال از آن‌ها می‌دزدیدند. فکری به خاطرشان رسید؛ آمدند و فقیرترین آدم‌ها را استخدام کردند تا اموال‌شان را در مقابل دیگر فقیرها حفاظت کنند، اداره‌ی پلیس برپا شد و زندان‌ها ساخته شد.

  به این ترتیب، چند سالی از آمدن مرد درستکار به شهر نگذشته بود که مردم دیگر از دزدیدن و دزدیده شدن حرفی به میان نمی‌آوردند. صحبت‌ها حالا دیگر فقط از دارا و ندار بود؛ اما در واقع هنوز همه دزد بودند.

  تنها فرد درستکار، همان مرد اولی بود که ما نفهمیدیم برای چه به آن شهر آمد و کمی بعد هم از گرسنگی مُرد.

  [پاسخ]

 72. مرادی گفت:

  به شما قول میدهم که حگومت بشدت به دنبال بهبود وضعیت بیکاریست…هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.

  [پاسخ]

 73. امیدوار گفت:

  باسلام خدمت دوستان
  همونطور که از اسمم مشخصه من بر خلاف خیلی از دوستان کاملا امیدوارم نه به دولت بلکه اول به لطف خدا بعدشم به تلاش خودم امیدوارم.
  وضع منم شاید خیلی بدتر ازشما بود اگه زمانی که درس میخوندم فقط به فکر درس خوندن بودم و کار نمیکردم.
  از زمانی که حتی دیپلم نگرفته بودم کار میکردم ….هرکاری .
  زمان دانشجویی هم کار میکردم وهم درس میخوندم چون نمیتونستم ریسک کنم و فقط دلخوش باشم به استخدامی وبعد از فارغ التحصیلی خداراشکر تونستم سرمایه ای را دست وپا کنم وکار آزاد انجام بدم و حداقلش اینه دستم پیش کسی دراز نیست…
  راستی اینو بگم رشته تحصیلی من برق…
  در آخر باید صحبتی که همیشه از پدرم میشنیدم و خدمت دوستان بگم شاید تلنگری باشه واسه عزیزان …
  پدرم همیشه میگه دست روی زانوی سیاه خودت بزار بگو یاعلی وبلند شو والتماس کسی هم نکن …
  یاعلی

  [پاسخ]

  هلینا پاسخ در تاريخ آذر ۸ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۱۶ ب.ظ:

  آفرین به شما شما بهترین کار را کردید.تک بعدی بودن وفقط از یک سمت رشد کردن.پشیمانی به بار میآورد.

  [پاسخ]

 74. بهرام گفت:

  سلام .. به همه دوستانی که در رشته GIS و یا جغرافیا تحصیل کردن توصیه میکنم که حتما برنامه نویسی یاد بگیرن…
  من نرم افزار خوندم..سال چهارم هم ترک تحصیل کردم…الان هم وب کار میکنم هم GIS و هم androdi… قول میدم که اگر یاد بگیرین بیکار نمیمونین….فقط باید زمان بزارین…و انتظار نداشته باشین که زود نتیجه بگیرین…من خودم الان خیلی سرم شلوغه…اگر کسی هست که مسلط باشه من میتونم بهش پروژه بدم. خیلی از شرکت ها رو میشناسم که در به در دنبال برنامه نویس میگردن…به خدا توکل کنید…به خودتون امید بدید..

  [پاسخ]

 75. کمال گفت:

  منم لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و همسرم مهندسی معماری داره
  ۶ سالی هست که بیکار فصلی ام .یک پسر۵ ساله دارم
  چکار کنم واقعآ نمیدونم
  کسی هست که کارگر ثابت بخواد من حاضرم کار کنم؟
  خدایا…خودت به دادمون برس.
  مسولین و سرمایه دارا کمک کنن به اشتغال
  ما ها تحصیلکرده هایی هستیم پر از انرژی و دلی صاف…

  [پاسخ]

 76. فرشید گفت:

  دوستان ما در جایی نیستیم که بتوانیم پول دادن به سوریه وعراق یا این مسائل رو تغییر بدیم . به خودتان متکی باشید خونه نشینید . به هرجا که فکر میکنید سر بزنید کاریابی یا هرجا یک بار نه ۱۰۰۰ بار برید روزنامه ها کانالای تلگرامی برای کار هر روز تلاش کنید بالاخره یه فرجی میشه.

  [پاسخ]

 77. فولادوند گفت:

  برو هستی ، ماهی هشتصد تومن واسه دختر مجرد خیلی خوبه سابقه میشه واست، بدون فکر برو

  [پاسخ]

 78. اسمان گفت:

  چرا حرفایی رو می زنیم منتشر نمی کنیید

  [پاسخ]

 79. اراد گفت:

  حسین اقا ما گشنه ایم بدبختیم توصحبت ازعراق وسوریه میکنی

  [پاسخ]

 80. اسمان گفت:

  خیلی برای من عجیب که یک عده از آقایان علت بیکاری خود را سر کار رفتن خانم ها می دانند اما اختلاس سه هزار میلیاردی، پرونده اختلاس بیمه، پرونده بابک زنجانی، پرونده صندوق فرهنگیان و غیره رو نمی دونن. ادمایی با طرز فکر این اقایان همان بهتر که سر کار نروند چون امثال اینها رو هم در حال حاضر ما زیاد داریم. حق و حقوقش و هزاران نفر دیگر لگد مال می کنند اما علت را اشتغال زنان می داند.عععععععععجبا!!! آقایان سهم زنان نسبت به مردان ۱۲ به ۱ است. با همین میزان محدود استخدامی اگر دنبال احقاق حق خود هستید جای دیگری بگردید.” خراب مملکت از دست دزد خانگی است. ز دست غیر چه نالیم هر چه هست از ماست”

  [پاسخ]

 81. حسین گفت:

  مدیر محترم اگر امکانش هست این عزیز رو به بنده ارتباط دهید شاید بشه …

  [پاسخ]

 82. هستی گفت:

  سلام من ۲۴سالمه ۴ترم زمین شناسی خوندم دانشگاه فردوسی مشهداماعلاقه نداشتم تغییررشته دادم رفتم اقتصادهمون دانشگاه امابخاطره اینکه وضع مالیمون خوب نیست دلم به درس نمیره دنبال کارم یک کارپیداکردم مونتاژقطعات ایران خودرو برجی ۸۰۰ تومن .به نظرتون درس و ول کنم برم سراین کاره بهترنیست؟تامامان بابامم سختی نکشن؟؟لطفاشماباتجربه هاتون راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 83. بی کار گفت:

  آقای مرادی لطفا چرت نگو…

  [پاسخ]

 84. مرادی گفت:

  سلام به همه دوستان…. نگران نباشید…. این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. اندکی صبر سحر نزدیک است…

  [پاسخ]

  مهندس بیکار پاسخ در تاريخ آبان ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۲۳ ب.ظ:

  معلوم میشه،خیلی،تو این دولت داری،حال می،کنی،نکنه،چند هزا میلیاردی زدی به جیب ….. یا به یه جایی وصلی خب،شما،جز ۱۰ درصدی،هستی،که،منفعت،کسب،کردی تو انقلاب،اون ۹۰!درصد بی بهره. چی ؟ اونی که عمرشو به یه امیدی پای درس گذاشته،چی اون از،انقلاب چی،داره،؟

  [پاسخ]

  فرهاد پاسخ در تاريخ آذر ۴ام, ۱۳۹۵ ۲:۴۵ ب.ظ:

  فرهاد
  برو بابا؛ الان دلمون خوشه گه زیر سلطه استعمار نیستم خیلی ها اختلاس چند صد میلیاردی می کنند با همین پولها میشه بیکاری از ریشه کند بلای که اینا سر ماها آوردند صد سال دیگر استعمار این کار نمی کنند، سحر که میاد وقتی که پیر شدیم دیگه کار ، ازدواج و…به چه دردمان میخوره

  [پاسخ]

 85. خطاب به حسین گفت:

  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است اقا حسین ما تو ایران داریم از گشنگی می میریم اونوقت شما دلت به حال عربایی سوخته که هیچ منفعتی برای ما ندارن ۸ سال هم با ما جنگیدن شما که اینقدر دلسوزی اگه توانایی مالی داری چرا به همین مسلمونای ایرانی کمک نمی کنی تو ایران اینقدر فقیر داریم فک نکنم دیگه از پولمون به عرب ها چیزی برسه شما برو ببین چقدر ما کارتن خواب داریم ببین چقد فساد و فحشا و روسپیگری که ۹۰ درصد دلیلش فقره ما داریم ببین تحصیلکرده های ما از بیکاری و فقر دارن قرص اعصاب می خورم بعد شما به فکر اعرابی هستی که ۸ سال با ما جنگیدن خوب اگه شما مسلمونی ات رو میخواهی ثابت کنی دست یکی رو تو ایران بگیر … عراق و شام و یمن مسلمونن ولی من ایرانی ام مسلمونم وقتی این همه نیازمند مسلمان داریم چه لزومی داره به عراق و شام ویمن کمک کنیم اصلا اونا چه سودی برای ما دارن ؟
  ما مردم خودمون رو فراموش کردیم چسبیدیم به اعرابی که هیچ منفعتی برای ما ندارن

  [پاسخ]

 86. هادی گفت:

  تمام بودجه کشور یا داره خارج میشه یا تو داخل صرف اختلاص و پول شویی و دزدی و کثافت کاری میشه.من خودم سرباز امریه م.در یک اداره.متاهل هستم بدبختانه.۵ ماهه که سربازم و از روز خدمتم دریغ از یک ریال که بدن برای کرایه ماشینم.چند وقت پیش رفتم گفتم اگه امکانش هست هست ۲۰۰ تومن سر ماه به من از حقوقم بدید که دستم برا کرایه خالی نمونه.گفتن نه نمیشه .باید تو کمیته منابع مطرح شه اونا تصمیم بگیرن..یعنی حقوق چندرغاز من خوردن داره؟؟؟؟۳۰۰ تومن پول چیه که من با این فلاکت باید بیام و برم اونوقت تو همین اداره حقوقای ۱۰ ملیون ۸ ملیون بگیرن مدیرا …
  ۳۰۰ تومن من خوردن داره مردم.این همه حقوق نجومی و دزدی اونوقت خوردن پول ی سرباز که از شهرستان میاد خوردن داره که میگن فعلا بودجه نداریم؟؟؟بعد هر روز فقط فاکتور میاد ۵۰۰ هزار تومن خرید بیسکویت برای سازمان…..خدا نگذره از این قوم الظالمین.خدا صبر بده به جوانان عزیز کشورمون ایران و همچنین استقامت

  [پاسخ]

 87. حسین گفت:

  با سلام خطاب به محمد واقعا متاسفم برای شما.مگر عراق و شام ویمن مسلمان نیستند. مگر ما مسلمان نیستیم. مسلمان باید به مسلمان کمک کند.مگر حدیث حضرت محمد را نشنیده اید که فرمودند(از ما نیست کسی که فریاد کمک مسلمانی را بشنود و به کمک او نرود) واقعا جای تاسف دارد برای بعضی از شما

  [پاسخ]

 88. محمد علی گفت:

  مطمئن باشید اوضاع بدتر خواهد شد و بهتر نمی شود . تمام بودجه کشور به عراق و شام و یمن میرود .

  [پاسخ]

 89. اسمان گفت:

  با سلام خطاب به محمد
  تو زمان حضرت علی مردم با شتر رفت و امد می کردن میخوای الانم با شتر تردد کن

  [پاسخ]

 90. محمد گفت:

  علت بیکاری ما مردان سرکار رفتن خانم هاست هر زنی که سر کار دقیقا جا یک مرد رو گرفته چه قبول کنیم چه رد در حکومت حضرت علی کجا زن

  [پاسخ]

 91. بیکار 1370 بیکار گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه مجردم فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیکم از دانشگاه ملی روزانه و متوسط پدر کارگر ساختمانی و مسن که مشکل ساییدگی زانو داره و مادر بافنده یه خانواده فقیر یه وقتایی جای پدرم میرفتم کارگری امسال دانشگاه ملی ارشد روزانه قبول شدم ۸ ماه بود دنبال کار رفتم ۶ بار مصاحبه رفتم ولی ردم کردن حالا بی انگیزه برای ادامه تحصیل شدم و از دانشگاه ملی انصراف دادم الان نیمه وقت کار مشاوره ای انجام می دم و یک سرویس مدرسه هم دارم جمعا ماهی ۳۰۰ میشه حداقل خرج خودم میشه ولی می خوام بگم از یه جایی باید شروع کنی من الان نمی گم شما با لیسانس راننده تاکسی شو ولی حداقل اعتماد به نفست بالاتر میاد اگه کاری انجام بدی الانم که انصراف دادم دارم شدید زبان می خونم و دوره های فنی حرفه ای می خوام برم من این احساس رو دارم که ۴ سال لیسانس رو می بایست دانشگاه مهارت یاد بده اخه کجای کار این مطالب تیوری بدرد می خوره دوستان هیچ شرکتی فراتر از مدرک لیسانس نمی خواد تا میتونید مهارت یاد بگیرید یا این ریسک و کنید ۶ سال دیگه تمام وقت بخونید تا دکترا بگیرید اونم شاید جذب هییت علمی بشید من هم خیلی شکست بدی خوردم اونجایی که دختری می خواستم و چون بیکار بودم اونم من رو زد تو دیوار با یک دیپلمه شاغل ازدواج کرد یه مدت همیشه احساس ضعف و بی عرضه گی می کردم یه مدت استرس بیکاری گرفته بودم قرض کاهش فشار خون مصرف می کردم ولی گذشت تا یه جا نیمه وقت و بدون بیمه مشغول شدم دیدم خیلی ها مثل من هستند ولی به این نتیجه رسیدم درس خوندن اونم بعد از سربازی مثل من حماقته چون اینده ای الان نیست منم ارشد انصراف دادم که روی کار تمرکز کنم تو خونه هم منتظر میز ریاست ننشستم حاضرم مفتی کار کنم مهارت یاد بگیرم فقط برام بیمه رد بشه ولی دوستی دارم که نشسته خونه و میگه کار نیست بله درست میگه کار پشت میزی یا مهندسی بدون سابقه کار نیست هر جا بری اول خرکاریه منم الان خرکاری می کنم دوستم یک فرصت شغلی داشت از دست داد فقط روی اینکه از شهرستان تهران نمی خواست بیاد ایران خودرو کار کنه یا مثلا فلان شخص اشنامه ازش خوشم نمیاد نرفت پیش اشناش کار کنه خودش خونه ماشین داره ولی حاضر بیکار بشینه ولی مسافر جابه جا نکنه ۲ سالم بیکاره خیلی اشنا داشت ولی توفع بالا موجب بیکاری ۲ ساله اش شد توقع رو بیارید پایین لیسانسو دیگه همه دارن فوقم دیگه همه دارن می گیرن دکترا هم تازه دیگه داره خراب میشه مهرت یاد بگیر

  [پاسخ]

 92. بدبخت گفت:

  منم رشته GISهستم ولی خستم بنظرتون ادامه بدم

  [پاسخ]

 93. دهه شصتی های داغون گفت:

  حالا خوبه خیلیهاتون مجردین، ما بدبختهای متاهل و عیالوار که حسابمون با کرامالکاتبینه !

  [پاسخ]

 94. آناهید گفت:

  برای من جالبه همه بیکاریم ولی یه جو غیرت نداریم پاشیم اعتراض کنیم، تا حالا شده ببینید که مثلا فلان روز عده ای برای بیکاری تحصن کرده باشند منظورم فارغ التحصیلان بیکارهست، نه کسی ندیده، ما هممون مردیم!!! خیال میکنیم زنده ایم

  [پاسخ]

 95. مهدیار گفت:

  با سلام دوستان میدونم سخته ولی الانم دیر نشده برید ی حرفه ایی یاد بگیرید حداقل از فقر نمیرید….

  [پاسخ]

 96. ابوالفضل گفت:

  فقط چاره اش دعا برای فرج آخرین فرستاده خداوند است . اگر دعا نکنید برای فرج باید تا زمان پیری توسری بخورید از یک عده آدم عقده ای بی سواد …. تا دیر نشده زودتر از خدا بخواهید و دعا کنید که از این سخت تر خواهد شد

  [پاسخ]

 97. حسین گفت:

  عرض ادب احترام خدمت دوستان گل
  بنده لیسانس مدیریت بازرگانی هستم ۲۶ سالمه و بیکارم واقعا بیکارم ۱ ریالم ندارم …
  واقعا اشتباست درس خوندن چی میشد مثلا میرفتم سر کار یه حرفه ای یاد می گرفتم یکاره ای میشدم …
  والله ما از زمانی که چشم باز کردیم فقط بهمون گفتن درست بخون کسی نبود بهمون بگه برو سرکار …
  همش درس امتحان درس امتحان … تازه می خوایی هم بری سر یه کاری باید دوباره اونجا هم یه امتحانی بدی حالا شاید قبول شدی تازه اگه هم قبول شی میری تو لیست ذخیره شاید صدات کنن صدات نکنن من چقدر باید امتحان بدم چقدر باید هزینه کنم واسه ثبت نام تو این استخداما بعدش یا رد بشم یا اینکه برم تو لیست ذخیره شاید اونم شاید بتونم وارد بشم !

  [پاسخ]

 98. مجید گفت:

  مجید هستم لیسانس الکترونیک
  ۷ روزه بیکارم
  به امید یه شغل خوب
  کل شرکتای منطقه خوابیده کار نیست ای کاش پزشکی میخوندم

  [پاسخ]

 99. فقط خدا(فکرکنم باشه) گفت:

  تکلیف خدارو معلوم کنید که خدا از کجا بهتون روزی بده فقط همین!
  برو یه کاری انجام بده تا خدا بهت روزی بده و اون کارو به اخر برسون

  [پاسخ]

 100. مهشید گفت:

  سلام..۲۴سالمه..فوق لیسانسم چن ماه پیش تموم شد.. واسه دکترم ۶ تا مقاله نوشتم.. هزینه یک مقاله isiکه توی مصاحبه ۳۰ امتیاز داره.. ۳ ملیون میشه اونم توی ی جورنال معمولی.. پول مقاله هام و ندارم بدم.. دنبال بورسیم که برم مالزی..با این وضع فقط میتونم اونجا برم.. افسردگی گرفتم.. بس ک دنبال کار گشتم و نبود یا فقط با حقوق ۲۰۰-۳۰۰تومن.. کار که نیس خودم و با درس خوندن سرگرم میکنم..بعد از دکتری پس دکتریمم میخونم..انقد میخونم ک از شدت درس خوندن بمیرم.. ای خدااااا

  [پاسخ]

 101. محمد گفت:

  تو دبستان بودم همیشه دعوا سر این بود علم بهتر است یا ثروت که به ما فهمانده بودن علم ولی حال بهد از گرفتن مدرک فوق دیپلم فهمیدم دروغ گفتن ثروت و پارتی خیلی از علم بهتر است حاضرم بااین مدرک بی ارزش کارگری کنم همونم باید پارتی داشته باشی

  [پاسخ]

  hossein پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۵ ۱:۳۸ ب.ظ:

  حرفت حقه

  [پاسخ]

 102. محمد گفت:

  ای بابا توی این مملکت فقط پول وپارتی حرف اول و اخر میزنه تمام درس کشک

  [پاسخ]

 103. رضا احمدی گفت:

  به علی از اسفراین
  خیلی خلاصه میگم،
  رشته بدی انتخاب کردی،ته این کار پیمانکاریه اگر حوصله سر کله زدن با کارگر نداری که دیگه هیچی،اینها در شرایطیه که پروژه ای هم باشه!!اکرم بخوای مدرک نظام مهندسی بگیری ،از الان ۴.۵ سال دیگه میتونی اقدام کنی که تا اون موقع اونم بی ارزشه،همین الان همه افتادن دنبال مدرک نظام مهندسی انگار با گرفتنش چی میشه،فقط باز نون یک عده تو تشکیل کلاس آموزش ورود به نظام و آزمون و این چرت و پرت ها مثل کنکور تو روغن رفته،
  سعی کن فقط و فقط یک هنر داشته باشی،مثل نرم افزار،تو روزنامه بگرد نرم افزارهایی که خیلی مورد نیازه تو این سالهای مونده به اتمام تحصیل یادبگیر که هم تو خدمت شاید به دردت خورد و هم اینکه بعد خدمت حداقل هرورز میتونی با اون حرفه ای که یادگرفتی نیازنمندی هارو ورق بزنی و روزی چنتا زنگ اینور اونور بزنی.
  از مدارک فنی و حرفه ای هم غافل نشو که البته اوناهم که دیگه خنده دار شده،اینقدر تقاضا برای اونهاهم زیاد شده اونها هم برای خودشون آزمون وروردی گذاشتن،

  [پاسخ]

 104. علی گفت:

  سلام من دارم لیسانس برق قدرتم رو از روزانه اسفراین (یک دانشگاه دروپیتی ) میگیرم ترم پنجم ، به نظر شما ادامه بدم یا برم سربازی البته تصمیم خودم ادامه دادن هستش وعوض هم نمیشه ، اما دوست دارم بدونم اگه شما جای من بودین چی کار میکردین/ آخ راستی منم یک دردودل دارم و اون خدمت سربازیمه / من فرزند طلاقم و پیش مادرم بزرگ شدم اما چون مامانم ازدواج مجدد انجام داده سربازی معاف نمیشم واقعا این انصافه خو من به هر حال چی فرقی با فرزند طلاقی که مادرش ازدواج مجدد نداشته دارم جز اینکه طعم ناپدری رو هم کشیدم

  [پاسخ]

 105. ساسان گفت:

  منم همین رشته جغرافیارو خوندم و الانم بعد تموم کردن خدمت بیکارم هر جا میم میگن این رشته رو نمیخوایم یا سابقه کار میخوایم . خداییش دگه کم آوردم . شاید دیگه کلا لیسانس تحصیلاتو گذاشتم کنار دست به کارگری زدم خداییش دیگه خسته شدم !!

  [پاسخ]

 106. رضا گفت:

  مشکلات دوره احمدی نژاد بیشتر شد.چرا این دانشگاه های الکی رو نمیبندن تا بین مدرک و کار تناسب باشه

  [پاسخ]

 107. مهتاب گفت:

  نمیخوام از سرنوشت و خانوادم بگم سرتونو درد بیارم.. ولی از ایندم.میترسم..گذشته خوبیم نداشتم.. پارتی و کس و کارم ندارم. خودممو.خودم و خدای خودم…منمو منمو من… درد دلاتونو خوندم.. نمیدونم چی بگم . فقط امیدوارم ادمایی مث ما ک دنیا نداشتن حداقل اوندنیا خدا براشون تلافی کنه… همتونو دوس دارم همدردای من منم ی تحصیل کردخ بیکارم..اشنا و پولم ندارم فقط ازتون ممنونم ک باعث شدید بفهمم پول مفت برا ادامه تحصیل ندم وقتی کار ندارم..۲۲ اهواز خواهر کوچیکتون

  [پاسخ]

 108. سحر گفت:

  منم ارشد ریاضی ام .تو دانشگاه حق التدریس بودم اما چون هر ۳سال یه بار پولمونو میدن دیگه نرفتم.اونم هر ترم ۲۰۰تومن بود نه زیاد.رفتم فنی وحرفه ای صنایع دستی وهنرهای تجسمی یاد گرفتم والان برای آموزشگاه هنرهای تجسمی اقدام کردم .درسته مشکلاتی مثل اجاره یه مکان برای آموزشگاه دارم ولی امیدوارم که با کمک خدا بتونم روی پای خودم بایستم ومحتاج استخدام نباشم

  [پاسخ]

 109. تهمینه گفت:

  سلام منم دقیق فوق لیسانس جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه فردوسی مشهدم . هر جا رفتم واسه کار گفتن سابقه کار چی داری. یا چه مهارتهایی رو بلدی(مثل انواع اقسام نرم افزارا ک واسه یادگیریشون باید کلی پول خرج کرد) اخرش هیچی هیچی.تنها سابقه کارم نظافت فروشگا بوده و بس. خد

  [پاسخ]

 110. بیچاره گفت:

  سلام
  من هم دقیقا شرایط این اقایی که درودل نوشتو دارم….خیلی سخته. از خانواده ای که به من امید داشتند…..از یه روستای دور و ساکن جنگل که تا اوایل کارشناسی هیچ امکاناتی نداشتم …شاید باورتون نشه…تا اوایل کارشناسی تو خونه مون برق نبود. با چراغ نفتی و فانوس درس خوندم….خیلی سختی کشیدم …همیشه پیش خودم میگفتم از من بیچاره تر هم هستئ مگه؟؟ مسولین محترم ….شما رو به خدا ، یه کاری کنید

  [پاسخ]

 111. مصی گفت:

  سلام به همه دوستان گلم
  واقعا حرفتون حرفه حسابه
  منم ۲۵ سالمه فوق لیسانس مکانیک البته هنوز پایان ناممو دفاع نکردم چون اصلا دوست ندارم بهش فکر کنم فایدش چیه باید بیکار برگردم پس باشه لااقل اگه کسی گفت بگم درس میخونم.
  ولی خب بازم دوستان دستارو بالا بزنید باور کنید هیچ کسی به ما کمک نمیکنه حتی پدر مادرا چون به اندازه خودشون گرفتاری دارن ، منم هر وقت سر سفره ام با خودم میگم تا کی باید خرج ما رو پدرو مادرامون بدن واقعا از خودمو درس خوندنم شرمنده میشم، من تو روستام دوستانم میگن چه رشته ای میخونی میگم مکانیک ، میگن مکانیکی اون که میرفتی شاگردی در مغازه الان اوستا بودی،
  درسته که نمیدونه مکانیک چیه ولی حرفش واقعا راسته از این همه درس خوندن به کجا رسیدیم معدل الف کارشناسی ، دانشجوی برتر دانشگاه رتبه ۴ المپیاد حالا بیا چه حرفایی گوش کن
  ولی بی خیال من تا میتونم تو روستامون راه نمیرم اکثرا میرم تو شهر میچرخم که این حرفارم نشنوم ولی بازم کشاورزی رو ول نمیکنم
  حالا چندتا ایده دارم شاید بدرد بخور باشه
  البته من کوچیک همتون هستم راستی اینم بگم که تو دلم نمونه ، اون دوستی که الان چند تا کارمندو کارگر داری خیلی ادعا نکن
  من با سیکل شروع کردمو کارگر دارمو از این حرفا
  میدونی بنظر من کار و کسب تو مثل مدارک الانه که برو دانشگاه ثبت نام کن ۴ سال بعدم مدرکتو بگیر ، زمان شما هم کافی بوده کاری رو شروع کنی ، پس خیلی ادعا نکن.
  دوستان من میخوام این کارارو واسه خودم انجام بدم اگه حس میکنین بدردتون میخوره شروع کنین
  هر کار میکنی یا نمیکنی باید دوستان مث خودمون رو جمع کنیم
  بزنید به خط سیاست شده شورای شهر ، روستا یا حتی دهیار
  مهم نیست رای بیارید یا نه مهم اینه که شناخته بشید ،شناخته بشید کارتون خیلی راحت تره اینو گفتم چون انتخابات نزدیکه، اگه تو روستا باشید و چندتا دوست تحصیل کرده و همدل مطمئنا رای میارید میتونید یه دهیارم انتخاب کنید که لااقل یکی شاغل بشه
  تو شورای حل اختلاف شهرتون حتما ثبت نام کنید مطمئن باشید کسایی که اونجان خیلی هاشون ……..
  البته با رفتن شما احساس خطر میکنن.
  رو کاغذ کارایی رو که میتونید انجام بدید بنویسید
  مثلا نمیدونم کوچیکترین کارها فقط بنویسید کارش مهم نیست چی باشه فقط بنویسید سعی کنید صد تا کار کوچیک بنویسید کلاس خصوصی گرفته و تدریس کلاس زبان تا تولید لیوان کاغذی فیلتر هوا ،جوراب بافی فروشندگی و حتی شده دستگاه جوجه گیری خودتون بسازید نمیدونم
  هر چی به ذهنتون میرسه بنویسید
  البته ببیند بازار شهرتون چطوره
  فیلتر هوا نسبتا کم هزینس فقط گول شرکتارو نخورید هر کاری خواستید انجام بدید کامل سرچ کنید اینو امتحان کنید ببینید کدوماش تو شهرتون کمتره هزینه کمتر میخواد خلاصه اول فقط بنویسید بنویسید بنویسید
  میدونی چرا اینارو میگم چون الان مدرک مهم نیس پسره هیچی حالیش نیس میاد با یه ماشین از کنارت رد میشه تازه خودشم برات میگیره سنش خیلی از تو کمتره اونجاست که میگی کاش کاش کاش درس نمیخوندم
  الان فقط پول مهمه پوووووول
  سرتونو درد اوردم
  منم مثل بسیاری از دوستان ناراحتم و غمگین ولی میخوام درسو ببوسم بندازم دور
  شروع کنید مطمئنا پیشرفت ما اگه یکم کارمون راه بیفته چندین برابره بقیس
  خیلی سخته ولی چاره نیس
  مخلص همتون
  حتی همین جا میتونید با هم همکاری کنید الان من خودم شاید ماهی ۲ ۳ میلیون از ابغوره و شیره انگور و سرکه های مختلف فروش دارم اگه کسی فروش داره براش میفرستم ولی با پول نقد
  اول که شروع کردم خیلی ازیت شدم خیلی خیلی هر چی بگم کمه
  ولی راه میفتین دیگه خلاصه هر چی یدستم برسه خرید و فروش میکنم هر وقتم استخدامی اومد بی دغدغه شرکت میکنم
  فقط شروع کن
  درسو و خدمتو بی خیال فقط پولو بچسب
  حتی تو دانشگاهم شروع کنی بفروشی خوبه
  یا علی

  [پاسخ]

 112. روزهای سخت تری در پیش رو داریم گفت:

  اگر فکر می کنید اوضاع بهتر میشه سخت در اشتباه هستید . برید دنبال پول و منتظر بهتر شدن اوضاع نباشید که ضرر می کنید . هر کاری شده انجام بدید کارگری ، آشپزی ، میوه فروشی با وانت و … من خودم لیسانس مکانیک دارم و نفر اول تو رشته خودم بودم و لوح تقدیر هم از دانشگاه گرفتم و در حال حاضر دارم کارگری می کنم با ماهی یک میلیون تومان . لوح تقدیر هم شکستم انداختم تو سطل آشغال و مدرکم را جایی گذاشتم که هیچ وقت چشمم بهش نیفته .

  [پاسخ]

 113. بیگی گفت:

  سلام
  اگر شما ۲۹ سالته و هنوز بیکاری پس من چکار کنم که با داشتن فوق لیسانس از یک دانشگاه معتبر خارجی بعد از اتمام درسم تا الان که ۴۲ سالمه هم بیکارم!!مشکل اینجاست که تو این کشور درس به هیچ دردی نمیخوره حتی اگر بهترین رشته ها هم باشه مگه اینکه پارتی داشته باشی که در اون صورت میتونی با مدرک مهندسی یا حقوق یا حتی بدون ان رییس بیمارستان بشی و بهت دکتر هم بگن!!بنظر من برای شما هنوزم دیر نیست سریعتر فکر یک کارافرینی برای خودت باش ممکنه یک مدتی طول بکشه تا اوضاع بهتر بشه ولی از بیکاری و انتظار بهتره

  [پاسخ]

 114. بهرام گفت:

  سلام دوستان …. به خدا اشک تو چشمام جمع شد….من ۳۲ سالمه سال ۴ دانشگاه بودم که ترک تحصیل کردم…اوایل خیلی ناراحت بودم که ترک تحصیل کردم… اما الان دیگه غصه نمیخورم…چرا که چیزی رو از دست ندادم…. من الان یه برنامه نویس حرفه ای شدم که اگر ادامه تحصیل میدادم نمیتونستم این قدر تجربه کسب کنم.. به نظرم دنبال کسب تجربه باشین تا مدرک…

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۶:۰۳ ق.ظ:

  کارت خیلی درسته بهرام جان.کاش این دبدگاه تو همه جوونا و خونواده ها به وجود بیاد که خودشون دنبال کار باشن.دانشگاه صنعتی هیچ چی به آدم باد نمیده به جز یه مشت تیوری مزخرف برای ارشد!!

  [پاسخ]

 115. اشکان گفت:

  سلام دوستان.
  هر کسی از اصفهان هست و جویای کار درشهرک صنعتی مبارکه .حتمابه مجتمع کارخانجات سپهر پلیمر سپاهان یه سر بزنه.استخدام عمده داره.فقط از اصفهان.ایشالله بقیه دوستان هم مشکلشون حل بشه

  [پاسخ]

 116. همون مهندس بدرد نخوره گفت:

  یادم رفت بگم انقد رمهم نبود من جدیدا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانیمو از دانشگاه ارک با معدل ۱۸ گرفتم خواستم بگم الکی ارشد هم نخونید

  [پاسخ]

 117. یک مهندس به درد نخور گفت:

  سلام به دوستان عزیز
  من از بچگی همیشه فکر میکردم اگر ادم تحصیل کنه خیلی خوبه برای همین از اول ابتدایی تا دوم دبیرستان معدلم بیست بود و توی بهترین مدارس تحصیل کردم.زمان ما رشته ریاضی خیلی طرفدار داشت از اول دبیرستان همیشه به رشته مهندسی برق قدرت فکر میکردم برای همین بزرگترین اشتباه زندگیمو گرفتم و وارد دنیای ریاضی شدم{ای خدددااا}با معدل دیپلم ۱۸ و قبولی در دانشگاه رشته برق و با علاقه تموم کردم با خودم گفتم اگه انگلیس یاد بگیرم شاید بهتر استخدام بشم برای همین کلی پول و وقت صرف ایلتس کردم و با نمره ۷ قبول شدم اما ازون جایی که دانشگاه ها ظرفیتشون رو بردن بالا با خودم گفتم برم سربازی بهتره با اینکه ارشد برق هم قبول شده بودم.بله دوران خیلی مقدسو مزخرف سربازی رو شروع کردم در پادگان شهدای کرمانشاه و تازه فهمیدم در این مملکت با گونی سیب زمینی هیچ فرقی ندارم و اصلا مهم نیستم با کلی عقده سربازیم تموم شد به فکر رفتن به خارج از کشور افتادم حتی یکی دو جا پذیرش شدم ولی به خاطر وضعیت مالی نتونستم برم و پدرو مادر معلممو ترک کنم روزهای اخر سربازی بود که یه رزومه پر کردم و فرستادم برای یک شرکت پتروشیمی و درجا به خاطر زبان پذیرش شدم ماه اول فکر کردم بدبختیام تموم شده و دارم خوشبخت میشم از اونجایی که ادم متدینی بودم و فکر میکردم خدا روزی را میدهد برای همین پدرو مادر عزیزم از دخترای فامیل یکیو انتخاب و من ازدواج کردم و دینمو کامل کردم و روزهای اول کار بود که قرار بود مسول برق شرکت و تلفنهای خارجی باشم ولی به لطف تحریم ها شرکت روز به روز وضعیتش خرابتر میشد ناگفته نماند که حقوق دریافتی من ماهی ۷۰۰هزارتومان بود که من قبلا فکر میکردم یه مهندس خیلی حقوق خوبی بگیره که اشتباه بود گفتم سابقه میشه واسم یکسالی کار کردم درمیام خلاصه مشکلات زندگی اجاره و…. هیچ شرکت هم درحال تعطیلی یعنی حاظر بودم با اون حقوقم وایسم ببینید چقدر بدبخت بودم دو ماه گذشت نگهبان مریض شد چون تلفن خارجی نداشتیم و شرکت هم تولید نداشت شدم نگهبان چون متاهل بودم و نیاز داشتم خلاصه بعد مدتی ابدارچی هم شدم و چون دیگه تحمل حقارتو نداشتم از شرکت خودم بیون امدم خیلی نامید بودم و تا مرز دیوانگی رفتم بابام و مامانم معلم بودن و به خاطر حقوق خیلی کمشون ماهیانه ۵۰۰هزارتومن به من میدادن این دیگه اوج بدبختیم بود جلوی خانواده و زنم شرمنده بودم هییی خدا.چندتا ازمون استخدامی شرکت کردم که بخاطر نداشتن بند پ قبول نشدم بعد از چهارماه بیکاری به خودم گفتم تاکی این بدبختی دولت که اصلا به فکر مانیست اونا فقط فکر جیب خودشونن رفتم سراغ بازار ازاد یه مغازه توی خارج شهر گرفتم چون پولم کم بود یه وام خود اشتغالی گرفتم و مصالح فروشی زدم که باز هم به لطف دولت امید ساخت و ساز نیست و درامد خیلی پایینه.حالم خیلی گرفته است کلا هیچ کاری واسه ماها نیست تمام ارزوهام به فنا رفت اگه واقعا خدایی وجود داره تقاص جونی و عمرو ارزوهای بر باد رفته مارو بگیره .به قول یه جمله معروف زود بزرگ شدیم بالای هیچ درختی میوه ای برای چیدن نبود!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 118. خدایا کمک کن گفت:

  ۳۴ سال دارم مدتی با فوق دیپلم معماری به عنوان تری دی کار بسیار قوی مشغول به کار شدم پس از آن تصمیم کرفتم تا برای شرایط بهتر کارشناسی خود را نیز دریافت کنم…..من جز کسانی بودم که علاوه بر دروس دانشگاه خو دباعشق کتاب های مفید را تهیه می خواندم به کلاسهای نرم افزارهای ……هم رفتم ….اما افسوس که کاری ندارم ….تک تک این واژه ها را با اشک می نویسم از پدرم خجالت می کشم ….گه گاهی هم سن مرا به رخ می کشد که سنت فلان است ….گاهی فکر می کنم آرزوهایم همه سوخت آرزوی داشتن همسر آرزوی آرام شدن در آغوش همسرم داشتن فرزند کمک کردن به نیازمندان ….من چیز زیادی نمی خواهم فقط نیازهای اولیه زیستی یک انسان احتمالا روزی که بمیرم از بی پولی معلوم نیست حتی مرا کجا به خاک می سپارند ، از خودم نفرت پیدا کردم

  [پاسخ]

 119. ابوالفضل گفت:

  سینا لطفا وقتی از اوضاع فعلی ایران خبر نداری اظهار نظر نکن . به قول معروف خودتو نخود هر آش نکن

  [پاسخ]

 120. سینا گفت:

  دوستان عزیزم اگه فکر میکنید که با لیسانس تو هر رشته ای با سر و کله قبولتون میکنند سخت در اشتباهید
  موقع دانشگاه رفتن هدفتون رو مشخص کنید بعد وارد شید
  من کسی رو میشناسنم که با هدف وارد پروتز درمانی شد و الان یکی از موفق ترین ها تو ایرانه

  [پاسخ]

 121. علی گفت:

  سلام من میخوام در دل کنم هرکی دوست داره ببینه .
  من لیسانس زبان انگلیسی هستم چهار سال تدریس کردم با ماهی ۲۰۰ هزاز تومن اونم هر سه ماه . حتی موسسه زبان پسرانه داشتم دو سال خرجشو دادم هیچی برداشت نکردم از جیب دادم اما نگرفت . من سال۹۰ ازدواج کردم .همسرم ( همسرخیلی با گذشت مهربان )از یه استان دیگه هستش بنده خدا کارمند شرکتی بود استعفا داد امدیم تو شهر خودم پیش پدر مادرم باشیم (سالی که موسسه زبان داشتم ) دوسال موسسه زبان نگرفت .همسرم تو استانش تو یه اداره استخدام شد ما رفتیم استان همسرم . خونه خودمونو دادیم اجاره رفتیم تو شهر دیگه اجاره نشین شدیم . من هم دو سه کار عوض کردم بلخره تو یه اداره ای راننده استیجاری شدم . کارم خوب بود . مشکل من پدر مادرم بودن چون تو شهرشون تنها بودن و سن بالا من هر روز نگران و ما ماهی یکبار یا دو بار مصافت ۹ ساعت رفت امد میکردیم . من ادم عاطفی هستم و نگران پدر مادر . اشتباه من از اینجا شروع شد که انتقالی همسرمو گرفتم واسه شهر خودم (با اینکه میدونستم تو شهر خودم بیکار میشم اما به خاطر نگرانیم برای پدرو مادر به خودم میگفتم وظیفه منه کنارشون باشم سنشون بالاست ) الان امدم تو شهر خودم یک ماه نیم دوباره بیکارم و کاملا افسرده از اشتباهی که کردم . زندگیم بد نیست (همسر خیلی مهربان فداکار )و اجاره نشین هم نیستم .ولی بیکار و کم درامد و بی حوصله…. (سختی کشیده بودم کارهم برام جور شده بود هرچند ربطی به رشتم نداشت اما از بیکار و از ماهی ۳۰۰ هزار تومان بهتر بود ) اگه سرتونو درد اوردم ببخشین .

  [پاسخ]

 122. ناصر گفت:

  خانم اسمان جوابتان درست ولی بی ارتباط به مساله که من مطرح کردم بوده است.
  تمام حرفهای شما و مثال هایتان همان جمله ی خودم بوده که در نظام سنتی حقوق نابرابر در مقابل تکالیف نا برابر است و در مدرنیته هر دو حقوق و تکالیف برابر است. و چیز جدیدی نگفتیدید.
  پیشنهاد من به زنان ایرانی عزیز اینه که معامله کنید حقوق مدرن را با سنتی. این بهترین فرمول است. مثلا حق طلاق را بگیرید و مهریه را پس بدید. حق اشتغال را بگیرید و نفقه را پس بدهید و …….
  این درست است
  موفق باشید

  [پاسخ]

 123. علی گفت:

  سلام دوستان فقط خواستم بهتون بگم که برا همتون متاسفم که بااین طرزفکراتون کسی که بخاطر استخدامی دردولت درس ودانشگاه میره واقعان ادم بی مغزیه ساده بهتون بگم اگه قرارباشه همه استخدام بشن که باید همه کارمند بودن مگه ایران به چند میلیون کارمند نیاز داره یاساده بهتون بگم کشورچین یک میلیاردو دویست میلیونو خورده ای نفرن وبااین حال اقتصاد اول جهان و دارن نکنه که میگیگین الان همشون به دولت وصلن نه عزیزان من کارمندهای دولت چین حتی به ده میلیونم نمیرسه درحالی که ایران باهفتادو خورده ای میلیون نفر بالای ده میلیون نفرشان به دولت وصلن واستخدامن میدونید مشکل پس رفت ایران کجاست اینه که همه بعد گرفتن مدرک از دولت کارمیخوان ولی از خودشون نه اگه تویی که دنبال ترقی خودتو خانوادتو ایرانت هستی درس خوندی مدرک گرفتی مغزت کار میکنه برو کارافرین شو هم به دولت کمک کن هم به خودتو ایندتو شهروروستات من خودم ۲۶سالمه تو یه روستای کوچیکو فقیر بزرگ شدم مدرک تحصیلی هم ندارم مدرکم سیکل سوم راهنمایی درسال ۹۰/۸/۱۵با ۱۰میلیون وام ۳۰درصد
  کارمو شروع کردم وتو کارمم موفق بودم تونستم هم به خودم هم به کشورم و مردمم کمک کنم الانم چهارتا کارمند دارم و یک منشی یه ابدارچی دارم که تو تاشون کارشناسی خوندن و دوتاشونم ارشد
  مدیریت تجارت دارن ویک مشاورو یک وکیل شخصی که ماهانه ۲۶میلیون فقط حقوق کارمندامه وحدود۲۰نفر کارگردارم که با بیمه وحقوقهاشون ماهانه ۳۰میلیون هم مزد اوناست درنتیجه من ماهانه ۶۰میلیون فقط حقوق کارمندامو کارگرامه که میدم بس درواقه
  نتیجه میگیریم میشه ولی خودتون نمی خواین ینی میخواین فقط از دولت نه از استعادو تواناییهای خودتون چرا من با این بیسوادی
  خودم الان به ۳۰خونواده مزد میدم به یک کشور منفعت میدم ولی شما با مدرک کارشناسی یا ارشد نمیتونید دوستان برید کمی فک کنید هرکی میگه دولت همایت نمیکنه دروغه تو خونه میشینید و میگید نه بابا فلانی گفت من این کارو کردم دولت همایتم نکرد به حرف فلانی گوش ندین من از ته دل میگم واقعان دولت همایتم داره میکنه چون برا اونم نفعی دارم برا اقتصاد کشورش برا مردمش من بیکار نیستم که نشستم اینجا اینارابراتون نوشتم نه عزیزان من الانم کلی کارم عقب مو نده ولی بخاطر شما عزیزان این هارا نوشتم ولی دلم برا شما جوونا میسوزه برا یه بارم که شده به حرف این برادر ۲۶سالتون کنید اگه ضرر دیدین تا اخر عمر نفرینم کنید ولی اگه به قله موفقیت رسیدین هروقت به موفقیتتون افتخار کردین برا
  موفقیت منم دعا کنید بلندشین از همین الان شروع کنید برادرکوچکتان علی.التماس د عا یا علی موفق باشید.

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۲ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۴ ق.ظ:

  علی آقا مشکل امثال من دقیقا رفتاری هست که امثال شما دارین،رفتار طلبکارانه،شما اگه سیکل داری و کار آفرین شدی آفرین،ولی من جوون که کارگری کردم و لیسانس دارم و دست بر قضا صاحب کارم آدمی بوده که طی فضای عالی کسب و کار دولت خاتمی یه تکونی خورده و بقیش درجا زده،و تلاش می کنه خودش رو بیش از چیزی که هست نشون بده،شما اگر کارمندات ازت راضی بودن آفرین داری،با کی داری صحبت می کنی به نظر خواد؟من خودم تو این فضای مسموم کسب و کار شروع به کار کردم و کارم خوب بود ولی الان ده میلیون چک برگشتی دارم از مردم و هشت میلیون بدهکار هستم،مشتری ها هم ندارن بدن ،شما اگه نمی گفتی سیکل داری هم همه می فهمیدن،در ضمن اولین کار آفرینی هستی که می بینم انقد بیکار ه که درد دل مردم رو بخونه

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ آذر ۹ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۶ ب.ظ:

  داستان امشب بسی خندیدیم دمت گرم

  [پاسخ]

 124. اسمان گفت:

  با سلام

  این اخرین بار است پاسخ شما را می دهم اولا جناب اقای ناصر ما در ایران زندگی می کنیم نه غرب و شرایط زندگی کاملا متفاوت اولا نفقه ای که به زن تعلق می گیرد بابت کارهای منزل حالا که شما در مورد زنان غربی صحبت می کنید عرض کنم که در جامعه غرب زنان غربی مخصوصا کشورهای اسکاندیناوی از بقیه خبر ندارم بابت شیردادن به فرزندانشون هم میتونن طلب دستمزد کنن یا بابت کار کردن در منزل حقوق دریافت می کنن اگر به اقایان باشد ترجیح می دهند همان نفقه چندرغازی را پرداخت کنند و لی حقوق خیر. بعد زنان المانی هم همسرانشون از اونها یخچال ساید بای ساید و ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ال جی و تلویزیون صفحه تخت ال. ای. دی و اینها نمی خوان در کل جهیزیه نمیخوان. اگر در ایران هم کار برای همه وجود داشت مطمئن باشید زنان ایرانی هم بیشتر دوست داشتن مستقل باشن تا اینکه بخوان هرماه دستاشون و پیش همسراشون دراز کنن شما دارید یک کشور توسعه نیافته با فرهنگ متفاوت رو با جامعه صنعتی و فرهنگی که ۱۸۰ درجه با فرق دارد مقایسه می کنید ما در اییییییران زندگی می کنیم. سربازی مال اقایان هست بله اما اینجا دیه زن نصف دیه مرد اما المان نه ارثیه زن نصف اما المان نه اینها هم هست. اگر پدری فرزندش را به قتل برساندفقط حبس و دیه ولی اگر مادری این کار را انجام دهد اعدام. اینجا زن چیزی به اسم امنیت ندارد ولی در جامعه غرب با بدترین شکل ظاهری در اذهان عمومی حاضر شوند امنیتشان از ما در اینجا بیشتر است. شما گویا همیشه فقط یکطرفه به قاضی می روید و راضی بر می گردید اصلا قصد پاسخ دادن نداشتم فقط سخنان شما ممکن است تصویر بدتری از حقوق زنان از انچه که هست ارائه بده لازم دیدم پاسخ بدم. هموطن گرامی اگر انصاف و عدالت باشد نه زن جای مرد را تنگ می کند و نه مردی جای زنی را البته منظورم از عدالت همون عدالت نسبی هست که در جوامع اروپایی هست.پایدارباشید

  [پاسخ]

 125. آرش گفت:

  سلام
  اسم من آرش،لیسانس بیکار مثل همه،کامنت ها رو خوندم،جگرم سوخت،بمیرم برای دخترانی که با تحمل نداری و سختی این همه درس خوندن تا کمک خانواده بشن اما نشد،
  خود من بعد درس و سربازی داشتم مسافر کشی می کردم با ماشین بابام که یکی از فامیل ها اومد گفت بیا بازار ،دلم میخواست ارشد بخونم و کانون وکلا شرکت کنم اما پدرم خیلی ریز گفت من خودم به ماشین احتیاج دارم،با اینکه می دونستم اون فامیل بازاری آدم عوضی هستش ولی با نا امیدی رفتم پادویی،نه صبح تا ده شب،تعطیلی هم به تشخیص شب تعطیلات صاحب کار،از اون بدتر تحقیر هایی که بخاطر درس خونده بودن میشی ،انقدر طاقه های پارچه جابجا کرده بودم که کمرم عیب کرد،توالت شستن و طی زدن و حمل بار هایی که دو سه نفر احتیاج داره هم که کار هر روز،با.این سن هم باید بدو بدو می رفتیم هرروز بقالی سیگار براش بخریم،جلوی کس و ناکس چایی بزاریم، بدترین قسمت اما گردن کج کردن برای گرفتن حق خودم بود که آخرش پولمو خورد، انقدر افسرده بودم که شبا از درد کمر نه ولی از تحقیر روزمره گریه می کردم،تا انقدر بهانه های صاحب کارم زیاد شد که با کوچکترین عکس العمل من منو انداخت بیرون و پولمو خورد،خونه نمی تونستم بنشینم،ی روز که داشتم پرسه میزدم تو خیابون های مرکزی شهر یه وانت ،بار داشت و یکی گفت بار خالی می کنی،به جیبم نگاه کردم،دیدم چیزی ندارم گفتم آره،خالی کردم گفت بهت نمیاد باربر باشی منم شرایطم رو گفتم طرف گفت تا شب عید پیش ما کار کن، انبار کفش بود،اونم سه نفر آدم می خواست ولی من علیرغم کمر درد کار کردم کار کمرم به جایی رسید که شبا حس می کردم پاهام بی حسه ،عید هم که شد شناسنامه و حقوقم رو گرفتم و تا الان بیکارم،کمرم درد می کنه و نمی تونم کار سنگین انجام بدم وگرنه از کار ترسی ندارم،پولی هم ندارم خرج کمرم کنم ،بیمه سلامت هم م نمی دونم چجوریه ولی با دو تا سرما خوردگی و یه آزمایش تا حالا دویست هزار تومن بیشتر خرج کردم که دیگه الان واقعا پولی ندارم ته جیبم،تنها یاور من اما تو این مدت دختر بی نظیریه که هم سطح خودمه و مشکلات اقتصادی خودشو داره و درس می خونه با مشقت،اما ما ازدواج هم نمی تونیم بکنیم با این وضعیت،الان هم در به در دنبال کار نگهبانی یا همچین چیزی هستم که بیمه داشته باشه حد اقل،فقط روی صحبتم با مسئولینه،تمامی خاندان شما شاغل هستن اونم با در آمد های عالی،رانت و اختلاس و حقوق نجومی و وام و ویژه خواری هم نوش جونتون ،فقط ترو به طفل صغیر امام حسین نیاین بگین اوضاع خوبه،ترو جان همون بچه هاتون که با ماشین چند ده میلیونی میان از کنار ما که شلوار کهنه تنمونه رد میشن نگین درست میشه،ترو پیغمبر نگین مردم همراه ما هستن،به خدای محمد مردم می فهمن،شما به شعور مردم توهین نکنید،می خورید نوش جونتون بخورید ولی مردم رو خر فرض نکنید

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۱۹ ق.ظ:

  خاستم بگم من امروز با پارتی رفتم ی جا که از هفت صبح تا هفت شب بدون تعطیلی با حقوقی که معلوم نیست کی پرداخت می کنن کار کنم بازم نخواستن و سابقه بهانه کردن

  [پاسخ]

 126. ناصر خطاب به خانم اسمان عزیز گفت:

  در مدل سنتی این رابطه براساس نابرابری و سلسله مراتب تنظیم شده است یعنی حقوق نابرابر در کنار وظایف نابرابر.
  حال شما بانوی محترم ایرانی مگر خون شما از خون زن المانی قرمز تر است؟ شما وقتی بحث حقوق میشه خانم مدرن میشین ولی وقتی صحبت وظیفه میشه سنتی!!! ایا این ریاکاری نیست؟ ایا من مرد ضد زن هستم؟ که می گویم صادق باشید
  زن المانی مهریه نمیگیرد نفقه نمی گیرد تازه پنجاه درصد خرج خانه هم به عهده می گیرد. تازه خدمت سربازی هم به عهده هر دو جنس است نه فقط مرد. حال زنان ایرانی زرنگ تشریف دارند می خواهند بدون پرداخت هزینه به حقوق برابر برسند.
  اما وضعیت شما و کلا زنان خودسرپرست متفاوت با زنان همسر دار است. اول اینکه به عنوان هموطن امیدوارم با تلاش به شرایط مناسبتری دست پیدا کنید و دوم اینکه اولویت شما خود سرپرستان همانند مردان است

  [پاسخ]

 127. ناصر خطاب به خانم اسمان عزیز گفت:

  با سلام به شما
  اول اینکه من به برابری زن و مرد کاملا متقعد هستم و دهها کتاب در مورد فمنیستها و لیبرال دموکرات ها و سوسیال دموکرات ها و ….خوانده ام. نظریه فمنیسهای چون سیمین بولوار و هانا ارنت و …. مطالعه کردم. اگر من به زنان ایرانی اهمیت نمی دادم که زحمت مطالعه ان را به خودم نمی دادم با اینکه تحصیلات من درمهندسی برق و اقتصاد بوده اما کلی کتاب در فلسفه و علوم اجتماعی خوانده ام
  دوم اینکه هموطن من شما یا ایسم محافظه کاری قبول کن یا لیرالیسم را. به زبان اسانتر یا سنتی باش یا مدرن.
  در نظام مدرن رابطه زن مرد بر اساس برابری استوار است حال اینکه برابری نه فقط در حقوق بلکه در وظیفه هم برابر هستند.

  [پاسخ]

 128. اسمان گفت:

  تمام دارایی من چهل هزار تومن یارانه است که سر ماه دولت واریز می کند به حسابمان که ان هم سه ماهی یک بار به من تعلق می گیرد که ان هم بخاطر فقر سه ماهی یک بار از طرف پدرمان به ما داده می شود خواهر من ازدواج کرده و برای قسط فرش و ماشین لباسشویی و جاروبرقی یارانه ما بابت قسط می رود و سایر هزینه ها که حوصله باز کردن بحث را ندارم ۲۷ سال سن دارم بیشترین پول تو جیبی ام تا این سن ده هزار تومن بوده است جدای از این یارانه که سه ماهی یک بار چشممان به جمال ان روشن می شود به سه زبان مسلط هستم و حتی دست فروشی هم کرده ام این رو از بابت خاطر جمعی جناب ناصر عرض می کنم، که دیگر نگران نباشید حق شما اقایان را نمی خوریم و جای شماها را در ادارات غصب نمی کنیم.

  [پاسخ]

 129. اسمان گفت:

  با سلام
  اقا ی ناصر به نظر می رسد که حضرتعالی خیلی کاردان و علامه دهر خودتون رو فرض کردید . اگر در یک جامعه ای عدالتی وجود داشته باشد درس خواندن حق هم زنان یک جامعه و هم مردان یک جامعه است اینگونه تاختن به جامعه زنان و حقوق انان از سوی فردی که مثلا تحصیل کرده یک مملکت است واقعا تاسف بار است. خیلی از همین دختران و زنان نان اور یک خانواده هستند مگر فقر زن و مرد می شناسد خیلی از همین دختران و زنان در خانواده هایی زندگی می کنند که با نان کارگری یا حقوق نهصد تومنی و چندرغازی کارمندی زندگی می کنند مثل خود من یا دوستان من که از شدت بیکاری و فقر افسردگی گرفته ایم و گوشه خونه نشسته ایم حتی پول یک ازمایش ساده را هم نداریم پول تحصیلمان را با بدبختی جور کردیم.متاسفم برای جامعه ای که قانون ان بیشتر تبعیض را در مورد حقوق زنان قایل می شود و مردانی که تحصیل کرده هستند و طرز فکر امثال شما را دارند. مگه یک دختر برای ازدواج به جهیزیه نیاز ندارد همون جهیزیه ای که شما اقایان و فامیل هایتان مارک ها و برندهای ان چنانی می خواهید و بیشتر زنان را بخاطر نداری و بدبختی و نداشتن تکیه گاه از خانه بیرون می کنید ، چرا چون یک زن مستقل تحصیل کرده کم تر توسری خور هست تا یه زن با تحصیلات پایین بدون تکیه گاه چه از نظر مادی و چه خانوادگی. جامعه مریض، زن و مرد نمی شناسد وقتی ویروس و عفونت سراسر یک جامعه را فرابگیرد زن و مرد نمی شناسد همه را مبتلا می کند .لطفا قبل از بیان عقایدتان کمی فکر کنید.

  [پاسخ]

 130. ناصر گفت:

  مهدی اقا باهوش باش. شما الان ۱۶ سالت است. ۱۰ سال دیگه وارد بازار کار میشی. شرایط ان موقع را بسنجید. ان موفع فرصت ها بهتر است پیک جمعیت از دور خارج می شود و رقابت اسان میشه. یه رشته مورد علاقه ات را ادامه بدهید

  [پاسخ]

 131. mehdi گفت:

  سلام دوستان واقعاخیلی سخته درس بخونی ولی اخرش بیکارباشید😥منم امسال میرم۹درسمم خوب نیست هیچ لاقه ای به درس ندارم میخام ترک تحصیل کنم ۱۶سالمه.برم یه کارفنی شروع کنم به نظرتون راه درستیه؟😊ممنون میشم راهنماییم کنید.😘

  [پاسخ]

  آرش پاسخ در تاريخ مهر ۵ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۵ ق.ظ:

  آفرین عزیزم من بعنوان آدمی که هم تحصیل کردم هم شغل آزاد داشتم بهت پیشنهاد جدی میکنم برو سراغ بازار آزاد،خدمت هم نرو که ما که رفتیم پشیمون هستیم،برای شروع اما برو از کارهایی آغاز کن که آینده دار باشه،و یادت باشه هر شغلی که انتخاب میکنی دو تا نکته رو حتما مراعات کن که تجربه عمر منه که میگم،اول اینکه حتما پادویی رو از کنار یه آدم قوی شروع کن یعنی تو هر صنفی برو بهترین و سخت گیر ترین آدم رو انتخاب کن چون پله های ترقی رو چند تا یکی طی میکنی،دوم اینکه آدم های قوی خیلی خیلی خیلی سخت گیر هستن اما فقط طاقت بیار،همین ،حالا من چند تا کار میگم انتخاب کن،اول املاک،دوم بازار موبایل چون ته نداره،سوم داروخانه،چهارم مکانیکی،قصابی،آرایشگری و و و امیدوارم موفق باشی و به سن ما رسیدی دغدغه چند هزار تومن ناقابل مثل ما نداشته باشی داداش کوچیک عزیزمج

  [پاسخ]

 132. ناصر خطاب به ناهید خانم گفت:

  سرکار خانم ناهید میشه بفرمایید هدف شما از تحصیل در مقطع دکتری چه بوده؟ شما که شاغل نبودید چرا فوق و بعد دکتری اخذ کردید؟ از طرفی مقطع دکتری در دنیا فقط جهت تدریس و تحقیق است ایا از شما از طرف مرکز علمی دعوت شده بود.
  به نظر من زنان دهه شصت تحت تاثیر تبلیغات فمنیستها به شدت جاه طلب شدند در حالی که کشور فقدان شرایط زیر ساختی است

  [پاسخ]

 133. ناهید گفت:

  منم هستم. با مدرک دکتری. از دانشگاه تهران. شاگرد برتر. ……………. پشیمان از تحصیل. مثلا این آقا که رشته اش جغرافیا یا تاریخ یا علوم سیاسی یا …..باشه چطور برا خودش کار بسازه؟ تنها راهش کارگری هست که با تحصیلا ت میشه همان ….

  [پاسخ]

 134. amir گفت:

  دوستان کار توی اداره نیست
  کار اگ توی مملکت نیست خودتون بسازین
  من کاردانی نرم افزارم
  خودم دارم برای خودم کار میکنم با حقوق بالا و بدون پارتی
  ارزوی کار دولتی مسخره ترین ارزوی یک انسان میتونه باشه
  دولت به ادم حقوق نمیده ک
  برین یه فکری به حال خودتون بکنید
  خودتون مقصر هستید که رشته های بیخود انتخاب کردین
  و اونایی هم که میگن نرم افزار هستن و کار نیست چرت میگن چون من الان با مدرک کاردانی خیلی جاها میتونم کار کنم ولی دوست دارم برای خودم کار کنم
  بدرود

  [پاسخ]

 135. ناصر خطاب به خانم عسل گفت:

  خواهر من کلیات حرفهای شما درسته. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که کل اقتصاد چه بازار ازاد و چه دولتی در یک رکود و عدم تقاضای برای فروش محصولات مواجه است و در نتیجه به مازاد نیروی کار رسیده اند
  راهکار حذف قاچاق و کاهش واردات و کاهش نرخ بهره بانکی و کنترل جمعیت و جذب سرمایه خارجی و جذب تکنولوژی و گسترش خصوصی سازی واقعی و فزایش سهم ما از فروش نفت و سیاستهای انبساطی و مراوده با دنیا و عدم ایدلوژی ضد جهانی و …….است

  [پاسخ]

 136. ناصر خطاب به اقای بدبخت گفت:

  برادر من شما را کتک زدند و از خودت دفاع نکردید فکر نمی کنید همین روحیه عدم جنگ دگی شما یک عیب است مرد باید دلیر باشه چه برای کسب روزی چه دفاع فیزیکی از خود

  [پاسخ]

 137. ناصر گفت:

  راستی من لیسانس برق و فوق اقتصاد را دارم دوستان پس انداز کنید و پس انداز تو بورس سرمایه گذاری کنید و به جز درامد ناشی از کار درامد جانبی داشته باشید و چند منبع درامد داشته باشید.
  یه نکته ظریف : اقایان زمان ازدواج زن کمتر زیبا اختیار کنند. زن زیبا ولخرج و پر توقع است و با مصرفگرایی شانس موفقیت مالی شما را کاهش میده. همچنین مدیریت خرد اقتصاد خانواده به زنان محول کنید تا انرزی شما برای مسایل مهمتر ازاد باشه

  [پاسخ]

 138. ناصر خطاب به بانوان گفت:

  به زنان ایرانی محترم میگم که من با اشتغال زنان مخالفم تو شرایط رکود همین اندک مشاغل را به اقایان که سرپرست خانواده محسوب میشن باید داد. یا اینکه قانون اساسی را تغیر داد و هزینه خانواده به عهده هر دو جنس باشه. بالاخره مرد سربازی میره و خرج با او است تازه ……..
  البته من خودم شاغلم با مدرک دیپلم استخدام شدم و و حین کار فوق دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس گرفتم ولی هنوز حقوقم با مدرک دیپلمه که حدود ۴ میلیون میشه که ناچیزه
  دوستان گلم وارد کار ازاد بشید وقتی کار دولتی نیست. پس انداز کنید و پس انداز تون سرمایه گذاری کنید

  [پاسخ]

 139. hamid گفت:

  سلام رفقا….لیسانس نرم افزار دارم بیکار.میخاستم واسه ارشد بخونم دیدم فایده نداره.الان سی سالمه ولی هنوز زندگیم ثبات پیدا نکرده.اونهایی هم که میگن با سی سال سن برو شاگردی کن تا کار و فن یاد بگیری آخه مگه میییششششه با سی سال سن بری از صفررررر.بخدا خیلی سخته.مخ من که نمیکشه حاضرم برم مسافرکشی…ما اومدیم تواین دنیا که نابود شیم بریم
  دهه شصت = حسرت . رویابافی . تنهایی . غصه . استرس . بی پولی . روانپریشی . امیدمان روزبروز داره ته میکشه

  [پاسخ]

 140. بهار گفت:

  سلام
  هممون مثل هم هستیم من ۵سال دنبال کارم اما چون پارتی ندارم کارم نمیتونم پیدا کنم.از همه چیزم خسته و نا امید شدم.این وضع جوانای مملکتمونه .انقدر فرم پر کردم که فایده ی هم نداشته. خدا خودش کمکمون کنه. البته تا وقتی رابطه ها باشه وضع همینه شایدم بدتر

  [پاسخ]

 141. مجید گفت:

  سلام
  منم مثل همه شما فوق لیسانس جغرافیا برنامه ریزی شهری هستم ولی تا الان که ۲سال از فارغ التحصیلیم میگذره نتونستم جایی مشغول کاربشم.
  ای که دستت میرسد کاری بکن………………..جان رسیده بر لبم

  [پاسخ]

 142. shahram گفت:

  منم فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری – برنامه ریزی گردشگری منطقه ای از دانشگاه ازاد واحد علوم و تحقیقات تهران هستم. و با سن ۳۲ سالگی هنوز هیچ کاری، متاسفانه پیدا نکردم. اولا؛ واقعا برای وزارت اموزشگاه عالی کشورم ، متاسف ام که این توانایی رو نداره که فارغ التحصیلان را وارد بازار کار کنه و دوما برای دولت محترم ؛ عمیقا متاسف ام که وقتی ملاحظه می کند که نمی تواند شغل ایجاد کند ، حداقل برود از تجربه ۲۰ کشور صنعتی جهان کمک بگیرد. بالاخره اونها تجربه مفیدی در این زمینه ها دارند. و بهتره به جای همگرایی با کشور های بدتر از ایران ، برود با کشورهای توسعه یافته تعامل و هم فکری های مفید صورت دهد. بنظرم دهه شصتی ها، فقط باید حسرت یک زندگی را بخورند. / واقعا چه باید گفت جز حی هات.

  [پاسخ]

 143. effat گفت:

  منم یه لیسانسه بیکارم خانوادم می گن واسه ارشد شرکت کنم اما می ترسم پس ازصرف کردن این همه هزینه و عمر باز هم بیکار بمونم

  [پاسخ]

 144. ابوالفضل گفت:

  میخواستم در جواب خانم عسل بگم خیلی درست گفتی دمت گرم

  [پاسخ]

 145. ابراهيم گفت:

  البته اینوهم بگم ها تافل زبان دارم تامنو به عنوان مترجم شرکت خارجی استخدام کردندوالااگه فقط جغرافیا بودوای به حالم تازه اخرهرسه ماه امکان عدم تمدید قرارداد داره کارگری فصلی شدم اشغال جمع کردم و حمالی تا..

  [پاسخ]

 146. ابراهيم گفت:

  سلام بنده هم ارشدج برنامه ریزی شهری دارم فارغ التحصیل سال۹۰ازدانشگاه معتبر- آخرش رفتم کارگری ساده و حمالی – تا اونجا بعد ازیه سال کارگری و آشغال جمع کنی مشغول تو همون شرکت محل جمع آشغال شدم و ازرشته خودبهری نبردم

  [پاسخ]

 147. Badbakht گفت:

  سلام من کارشناسی برق هستم از دانشگاه تبریز ساکن تهرانم،تازه فارغ‌التحصیل شدم برای ادامه تحصیل نه پول دارم نه کاری تونستم پیدا کنم که ادامه تحصیل بدم،شبا با ماشین بابام میرم مسافرکشی امروز سر یه خیابونی واستاده بودم داشتم چایی میخوردمو به بدبختیام فک میکردم که یه نفر با هیکل خیلی بزرگ درحالیکه داشت فحش می داد بهم تزدیک شد و گفت چرا اینجا واستادی بعد تا بیام جواب بدم شروع کرد به کتک زدن و فحاشی به من بعدا که رفتم جلوتر داخل ماشینو نگاه کردم اونایی که اونجا بودن بهم گفتن این یارو هرشب یه روسپی میاره اینجا میفروشه.بغض کرده بودم نمیدونستم چی بگم سوار ماشین شدمو رفتم،
  از وقتی فارغ‌التحصیل شدم هرروزم بدتراز دیروزش بوده،بخدا زیر بار بیکاری بی‌پولی حرف‌های خانواده و اینجور اتفاقا دیگه نمیتونم دووم بیارم.آخه چرا
  کی باید جوابگو باشه
  من آدم تنبلی نیستم بخدا من حتی توی خدمات مجالس زمین تی زدم ظرف شستنم ولی نمیتونم خرج تحصیلمو دربیارم
  تنها چیزی که زندگیمو گرفته ناامیدیه#ناامیدی

  [پاسخ]

 148. عسل گفت:

  با سلام خدمت همه شما دوستان. یه چیزی میخوام بگم نارتحت نشید چون حرف ححححححححسسسسسسسااااااااااااااااااااابببببببببببببببببببببببه. یعنی شماها حاضرید به خاطر بیکاری هزار جور افکار نا امیدکننده و خودکشی به ذهنتون بیاد اما کار نکنید…چون درس خونید و در شان شما نیست…اصلا از همین امروز بیخیال مدرکتون بشید و فکر کنید که یه آدمدیپلمه یا اصلا بیسواد هستید و هیچ وقت رنگ دانشگاه رو هم ندیدید…چون آدم های بیسواد الان جابگاه و ثروت زیادی دارن که اهل علم و قلم و پژوهش تو خواب شبشونم نمیتونن ببینن….پس ببینید اونا چیکار کردن و ازشون درس بگیرید آدم های بازاری و کاسب از هوشش و شامه اقتصادیشون استفاده میکنند …اینقد ژست آدمهای تحصلیکرده و درس خوندرو نیاین چون به کارتون نمیاد و هیچکس یه قرون کف دستتون نمیندازه…پس زرنگ باشید مثل اونها گرگ و تیز باشید…مظلوم بازی رو بزارید کناره…برید تو بازار…از حرفه بازاریابی شروع کنید…نگید کار نیست نود درصد کسانیکه شرکت بازرگانی دارن خودشون زمانی بازاریاب حضوری بودن…یه رررررررررااااااااااااااااااااه براتون هست همینجور زانوی غم بغل بگیریر و پاشین و بشینید و بگید ما چه بدبختیم و خوزتون و خانوادتون رو از این وصعیت بیچاره تر و نا امیدتر کنید…یا همین الان شان و شخصیت دانشگاهیتون رو بزارید کنار اصلا مدرکتون رو بندازید یه جایی که تا سالها نتونید پیداش کنید و کلا بدبختیخای گذشته رو فراموش کنید….هرچی بوده تموم شده….کار خریدو فروش رو یاد بگیرید …ببینیدمردم چطور دادوستد میکنن …حتی از شاگردی دم مغازه شروع کنید چون اگه الان شروع کنی مطمئنا خودت یه روزی تو همین کار مغازه میزنی …چمو خم کارو یاد بگیرید ..اگرنه میتونی همینجور منتظر استخدامی دولت بشینی تا موهاتون عین دندوناتون سفید بشه…یکم عرضه ازخودتون نشون بدید…این قد مظلوم و بی دست و پا نباشید…خواهر من بیست سالشه به خاطر اعتماد به نفس و سرو زبونش. سه ماه فروشنده تلفنی زعفران بود بعد شد مدیر فروش همون کارخونه و همه همکاراش به سرشقسم میخورن تو هر جلسه با برندهای معتبر خواهرمو با خودشون میبرن و تو اون جلسه خودشون ساکت میشینن و تماشا میکنن…الان برج یک و پانصد ثابت میگیره…و به این فکر افتاد که شرکت تو زمینه مواد غذایی بزنه..و میخوایم اینکارو شروع منبم فقط رو حساب اعتبار و مهارت خواهرم…بلاخره باید از یه جایی شروع کرد…چون پادویی کردن یا طی کشب بهتر از نامیدیه.

  [پاسخ]

 149. Mohsen گفت:

  من هم مثل همه شما عزیزان با مدرک دانشگاهی بیکار و بی پول هستم
  اینده خوبی واسه کشورمون نمیبینم
  فقط میتونم بگم اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 150. رامین گفت:

  نا شکری نکنید من که اخبار تکنولوزی را دنبال میکنم تا ۱۰ . ۱۵ سال اینده ۶۰ درصد مشاغل نابود میشوند در تمام کشورهای دنیا
  نیروی کار ارزان تر از چین وجود دارد ؟بازم داررند همین کمشم از دست می دهند با اتوماسیون سازی تمام کارهایی که جنبه خدماتی دارند نیاز به فکر خلاقیت ندارند مثل رانندگی فروشندگی
  حتی جراحی و داروسازی در حال منسوخ شدن هستند با ورود تکنولوزی های جدید در واقع در اینده کسی ادر اثر ببماری جنگ تصادف نخواهد مرد اکثر مردم خودکشی خواهند کرد در اکثر کشورهای پیشرفته چون درامدی برای امرار معاش ندارند

  [پاسخ]

  Javad پاسخ در تاريخ مهر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۵ ق.ظ:

  حالت خوبه😐

  [پاسخ]

 151. ایوب گفت:

  منم لیسانس کنترل و مخ کامپیوتر .البته بی کار و با وضعیت مالی ضعیف

  [پاسخ]

 152. یک پسر گفت:

  منم شرایطم مثل شماس ولی امیدوارم سعی خودمو، برای پیدا کردن کار میکنم امروز رفتم یه فروشگاه پوشاک با مدرک لیسانس نرم افزار باید شیشه مغازه رو تمیز میکردم که مدیر فروشگاه همسن خودمه دیگه وضعیت ببین اگر تا آخر شهریور کار پیدا نکردم میرم سربازی ولی ناامید نمیشم اینقدر میگردم تا کاری که با شرایطم بخور پیدا کنم امیدوارم و میتونم ولی نه اینجور کارایی

  [پاسخ]

 153. رامین گفت:

  به همان میزان که سواد بالا میره تکنولوژی ام رشد میکنه و رباتها و کامپیوترها و شبکه های هوشمند جایگزین انسانها شده بیکاری ام طبیعتا بالا میرود اگر دولت جلوگیری کند از ورودش میگن الاغ سوار عقب مونده جهان سومی هستیم اگه اجازه ورود بده بیکاری بالا میره و میگن دولت بیکفایت است و نمیتونه کار درست کنه واقعا روزگار عجیبی است
  ولی واقعا تا وقتی کنکوری هستیم دنبال تست مشاور پشتیبان معلم خصوصی و جزوه کنکوری هستیم مدیریت و پرورش را یاد نمیگیریم نتیجه اش این میشود که یک مدرک میگیریم میذاریم درکوزه

  [پاسخ]

 154. هم وطن گفت:

  سلام بچه ها
  منم پسری ۲۶ ساله هستم لیسانس حسابداری
  بیکار .حتما میگی مگه میشه حسابدار بیکار باشه
  بله میشه.هر جا میری یا سابقه کار میخوان یا حسابدار خانم که هم حسابدارش باشه و هم منشی
  پس کی ما دهه ۶۰ ها میخواییم روز خوش ببینیم
  چرا به ما رسیدگی نمیکنن
  چرا امار فکر کردن به خودکشی انقدر زیاده
  از اول این سایت تا این پایین ببینید چند نفر گفتن به خودکشی فکر میکنیم.
  چرا دولت توانایی ایجاد شغل نداره
  چرا یکی باید ماهی ۲۷۰ ملیون حقوق بهش بدن
  و یه کارگر بدبخت ساختمون ماهی ۸۰۰ هراز تومن
  مگه ما جوون ها چی میخواییم
  همه کسایی که تو اینجا چیزی نوشتن یه شغل ساده میخوان
  یه منبع درآمد
  چرا انقدر سن ازدواج بالا رفته
  چرا مسئولین فکر نمیکن تا ۳۰ سال دیگه ایران یه کشور پیر میشه.

  [پاسخ]

 155. محمدرضا گفت:

  سلام دوستان.من یک کار خیلی خوب داره نصیبم میشه.از الان شغل آیندم تامین شد/پسر عمم که۱۸سالشه و برای دیپلم گرفتنش خودم درسش دادم هم درس های عمومیشو و هم درس های تخصصیشو/ شاگرد یک فروشگاه بزرگ هست که تقریبا پسر عمه بنده میچرخونش میخواد من رو که ارشد برق قدرت دارم رو ببره زیردستش کارکنم/اونی که به زور وپول دادن به معلم هاش وکمک های خودم دیپلم گرفت گفته بعداز درست باید بیای آخرش زیر دست خودم کار کنی شاگردم شی/یعنی اون فهمید .ما تحصیل کرده ها هنوز نفهمیدیم/ خدایا خودت فقط خودت عاقبت مارو به خیر کن

  [پاسخ]

 156. kowsar گفت:

  خیلی ناراحت شدم واقعا وضع همه اینجوریه. من ارشد الکترونیک هستم وقتی لیسانس بودم رفتم یه شرکت واسه کار گفتن باید ارشد باشی در حالی که دوستای ارشدم رو رد کرده بودن باز ناامید نشدم ارشدم خوندم رفتم همون شرکت گفتم ارشدم اونام گفتن باید دکترا باشی واقعا دیگه خستم از این مملکت واقعا چرا مارو به درس خوندن تشویق میکنن وتو بچگی ازمون میپرسن میخوای
  چیکاره شی ؟عقل داشتم میگفتم بیکار میشم الانم از گفتم ناامید نبودم

  [پاسخ]

 157. بیکار بی پول آواره گفت:

  سلام دوستان بیکار منم اومدم تا تنها نباشید. منم فوق لیسانس مهندسی معدن بیکار بی پول آواره ام هیچ پولی ندارم هیچ، تازه بدهکار هم هستم.
  امیدوارم برای هممون کار خوب پیدا بشه.

  [پاسخ]

 158. نگار گفت:

  منم ارشد مدیریت صنعتی هستم معدلم ۱۷/۴۲ شده، بیکارم، شرایط اقتصادی افتضاحه، به هر دری زدم کار پیدا کنم اما نشده، دلم میخواد کمک خرج خانوادم بشم😢😢😢 این همه درس خوندیم اما بیکاریم و بدبخت، خدایا از توام دیگه ناامید شدم😢

  [پاسخ]

 159. یاشار گفت:

  سلام دوستان ☺
  ببینید درست میگید شرایط سخت و خردکنندست…
  منم مهندسی برقم رو گرفتم و ۳ سال دنبال آزمون و مصاحبه وزارت نیرو بودم اما نخواستن و نشد…
  اما و اما…
  ما باید آستینا رو تو این شرایط بزنیم بالا… با اینکه درس خوندیم کار مناسب گیر بیاد ولی خب نیست…
  باید بریم تو کارگاه و کارخونه کار کنیم و از صفر شروع کنیم…و بدونید خدا بزرگه و دست گیر…
  دارم میرم سمت پارس جنوبی تا تو شرکت نفت کار کنم….تو جهنم و دشت های تفتیده جنوب….
  حقوق هم زیاد نمیدن در حد ۱٫۵٫٫٫
  اما امیدم بخداست…
  بجای نشستن بلندشید حرکت کنید…از شما حرکت از خدا برکت.

  [پاسخ]

 160. فرشاد گفت:

  آقای بیکار عصبی دقیقا دقیقا حرف دل خیلی از ماها رو زده و من فقط به این ایمان دارم که گاندی بلاخره با سکوتش تونست حقش رو بگیره مطمئنم ما هم حقمون رو میگیریم اما کی معلوم نیست،مثلا میگن تحریم ها برداشته شد هههه کدوم تحریم ها بابا عمر جوونی ما رفت حالا یادتون افتاده گند زدید به زندگی همه ما جوون ها گند زدید به اینده ما به جوونی ما

  [پاسخ]

 161. فاطمه گفت:

  دوستان سلام
  من که از بیکاری در حال نابودیم
  لیسانس شیمی کاربردی
  ارشد شیمی الی
  انصراف از دکترا
  خودم برا خودم یه کار کوچیک دست و پا کردم اینقدر از اتحادیه و اماکن و ……. ازار. و اذیت دیدم که جمعش کردم
  روانم داغونه

  [پاسخ]

 162. لطفان همه بخونید مفید گفت:

  سلام منم فوق برق م الان اشپزم دیدم بیکاری فایده نداره .همه ما مشکلمون اینه فقط سفت درسو چسلیدیمو در کنارش هیچ یاد نگرفتیم .دولتو لخیال اونا فقط یکی میخواد جیب خودشونو پر کنه دانشگاه م منبع در امد عالیه در حد درامد نفت و واقعان متاسفم واسه کسی بخواد ادمه تحصیل اونم ارشد یا دکتر بده واسه اینکه صاحب کار بشه اول کار بعد تحصیل.اما چاره کار چیه .کای کار وجود داره حتمان که نباید رشته خودتون باشه چندشو میگم .اول بازیاب شبکه سرمایه یم نمیخواد این شغل فقط واسه افرادیه سرو زبون و فامیل ها قشر متوسط متونی از طریق شرکت بخری بهشون بفروشی با تخفیفف فروان دوم کسا ی که تویه نوشتن مقاله پایان نامه تبحر دارن میتونن از طریق زدن یک سایت راحت کسب در امد کنن سوم کلاس های فنی حرفه ی تو رشته مختلف رایگان اموزش ببنید بعد دوباره اموزش تخصصی تر ببنید کلاس های پولی تا صاحب تخصص تو یه کار باشید لطفان فقط سطح توقعوتونو بیارید پایین تر کسی جز خودتون نمیتونه دستونو بگیره تلاش کنید به در بسته خوردی یه کار دیگه شروع کن اول ببین تویه چه چیزی مسلط تری بعد برو اون کارو ادامه بده البته بعد از اموزش ها

  [پاسخ]

 163. اسمان گفت:

  با سلام خدمت تمامی دوستان. کامنت های همه شماها رو خوندم و واقعا متاثر شدم. درست هیچکس از نصیحت کردن خوشش نمییاد و متنفر من در پی نصیحت کردن شما عزیزان نیستم چون خود منم از قضیه مستثنی نیستم و شرایط مشابه خیلی از شماها رو دارم. فقط چند جمله به تمام شما دوستان میگم. اولا اینکه یه چندتا از ناراحتی ها و مشکلات زندگیتون و که با غم و غصه و حسرت برطرف شده برا خودتون مرور کنید خدایی فقط یکیش و بگید، غصه معجزه کرده یا کار درست کرده. چرا یه کانال تو تلگرام راه نمیندازید و چرا حداقل سرمایه هاتون و روی هم نمیریزید یه کارگاه یا کار کوچیک راه بندازید. ماشاء الله انواع و اقسام مهندس، مشاور حقوقی، حسابدار، مدیر و مترجم هم هست دیگه لازم نیست نیروی کار هم استخدام کنید حتی برخی کامنت ها رو که میخوندم هم بعضا افرادی بودن که ذهن خلاق و ایده برای کارافرینی داشتن اما سرمایه نداشتن . قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود فکر کنید از این جمع هر نفر سیصد هزار تومن کمک کنه و همچنین نفرات بعدی که اضافه میشه . یه شرکت یا کارگاه کوچیک راه بندازید و بقیه رو هم در عوض سرمایشون یا سهیم کنید یا به عنوان نیروی کار در کنار هم کار کنید. با دست روی دست گذاشتن و غصه خوردن هیچ مشکلی حل نمیشه

  [پاسخ]

 164. دانشجو گفت:

  سلام من دانشجوی رشته بازرگانی گرایش بازاریابی هستم و بیکار. متاسفانه تو جامعه ی ما مدیریت روی منابع انسانی به درستی انجام نمیشه و به دلیل افزایش جمعیت ، تعداد افراد متخصص و جویای کار از تعداد سازمان ها،شرکت ها، ادارات، و دیگر مجموعه ها بیشتر شده در نتیجه میشه چی؟ میشه تعداد نیروی انسانی بیشتر. تعداد سازمان ها برای خدمت و استخدام کمتر و این روند افزایش نیروی انسانی رو به رشد هست و همچنان سازمان ها و….برای استخدام کم !!!از طرفی فشرده شدن رقابت در بازار کار میدان رو برای افراد تازه کار سخت میکنه چون تجریشون کمه .مشکل بیکاری افراد برمیگرده به کمبود فضا های کافی برای کسب و کار و رشد زیاد نیروی کار که باید با یک چشم انداز درست توسعه پیدا کنند

  [پاسخ]

 165. مصطفی گفت:

  سلام دوستان من هم یه جوان بیستوهفت ساله ودانشجوی ترم اخر فوق لیسانسم دوسالم خدمت سربازی رفتم مدرک کامپیوترای سی دی ال یک ودوروهم دارم اما به هردری زدم هیچ کاری گیرم نیومدازبچه گی بانون کارگری بزرگ شدم خداشاهده ازبس کارگری کردم خسته شدم هیچ امیدی به زندگی ندارم دارم دق میکنم حتی ارزوی ازدواج ویه زندگی پاک ومعمولی به دلم مونده اخه مگه من چی میخوام فقط یه شغل که بتونم باهاش زندگی کنم همین خداازمسعولین بی شرفی که این وضع روبرای من وامسال من بوجوداوردنگذره این همه جوانا بیکاروبدبخت توی کشور دارن ازبیکاری وبی پولی دق میکنن اونوقت یه مشت بی مسعول بی شرف میلیاردمیلیارددزدی میکنن یامیریزن توحلقوم عربای نامردخداانتقام ماروازشمابگیره

  [پاسخ]

 166. بیکار عصبی گفت:

  سلام امروز سومین سالی هست که من با لیسانس حقوق بیکارم…حالا ممکنه بعضیا بگن لیسانس حقوقی و بیکار؟؟اره لیسانس حقوق و بیکار چون سنی نداشتم تصمیمم عوض کردن رفتم حقوق و علاقه ای ندارم نمیتونم مطالعه کنم و آزمونی قبول بشم چون خوشم نمیاد از این رشته بی روح..ولی آیا حقم نیست به عنوان یه جوون دارای انرژی کار حداقل گوشه ای از یه سازمان دولتی با اون حقوق های کمشون کار کنم؟؟؟من بعضی موقع فکر میکنم آیا این سی میلیون کارمند دولتی همه با پارتی رفتم سر کار..نمیدونم ولی در حدی بدم از هر کارمند دولتی میاد که دوست دارم خفشون کنم چون اکثرشون بل پارتی رفتن سرکار و من بدبخت حتی حق ندارن جز این سی میلیون نفر باشم…بخدا بعضیاشون ارزش سلام کردن هم ندارن بعد خیلی از جوونا مثه خودم داریم پیر میشیم و هنوز زندگی تشکیل ندادیم واقعا سخته جوونای بیکار فقط حال من میفهمن که با بیست و شش سال سن هنوز پول جیبم نمیتونم در بیارم و راحت وسیله مورد علاقه ام بخرم..درسته همه خانوادهامون پول جیبی مختصری یهمون میدن ولی اون پول مثه آب جوشه که میریزن تو حلق آدم خیلی سخته نیروی کار داشته باشی بعد بابات بهت پول بده بخدا اون لحظه آب میشم میرم زیر زمین ولی چاره ای نیست با اینکه ما جنوبی هستیم و کار آزاد مزخرف ک بتونی فقط نون شب دراری ولی آیا انصافه چهار سال درس بخونی بعد بری کارگری؟؟؟ولی در کل اگه کار خوبی گیر نیاد مجبورم برم کارگری….همین مشکل بیکاری باعث شده کم کم از حالت انسانی خارج بشم و بعضی موقع ها به خیلی کارای حیوونی فکر کنم خب حق بدین بیکاری این بلا سر آدم میاره جوونای بیکار درکم میکنن…با اینکه همه میگن آدم خوبی هستم ولی گاهی اوقات این فکرای پلید میکنم..اگر عدالتی باشه خدا حق ما جوونا رو از این مسؤلین میگیره که این بلا سر ما جوونا اوردن…بیکاری حتی باعث شده خیلی از اطرافیانم ازم برنجن..مادرم که گاهی اوقات برام گریه میکنه منم عصبی میشم و در و پیکر خونه رو میارم پایین ولی اینکارا جز داغون کردن خودم و اطرافیام هیچی در پی نداره….بعضیا بهم میگن حسود ولی بخدایی که الان داره تایپ کردنمو میبینه و خودش میدونه حسود نیستم چون حسود ارزوی نابودی شرایط دیگران میکنه ولی من این نظر نسبت به دیگران ندارم فقط از این اعصابم خورد میشه چرا من و امثال من که بیکاریم نمیتونم مثه فلان شخص بریم سر کار دولتی…آیا فقط حق اوناست؟؟؟مگه ما چه گناهی کردیم؟؟؟اینم یکی از عوارض بیکاری….یکی دیگه از عوارض بیکاری غریزه جنسی که طبیعیه جوونیم و نیاز به تخلیه جنسی نداریم ولی چون شاغل نیستم و زن ندارم گاهی اوقات در حد جنون روانی میشم و باید خودم کنترل کنم…خلاصه بیکاری باعث شده از زمین و زمان بدم بیاد از تمام کسایی که واسم فاز مثبت نگری و نصیحت میان متنفرم چون خودشون شرایطشون خوبه ما رو درک نمیکنن فقط حرف میزنن متنفرم…تنها چیزی که باعث میشه از این دنیا کمی رها بشم یه نخ سیگار اونم پنهانیه که یه دقیقه آرومم میکنه..حتی احساس میکنم دیگه خدا هم ازم بدش میاد …بعضیا میگن نمیدونم احساسات خوبتو بنویس تا خوبی ها و انرژی های مثبت بیاد سراغت ولی این چه حرفیه والا اگه شانس داسته باشی همون بدو تولد میشی بچه یه خانواده پولدار که حسرت کار کردن نخوری…متنفرم از خودم از این دنیا از آدمای مثبت نگر مزخرف که شرایطشون خوبه و مثبت نکری میکنن بگو اخه اگه وضعیتت خوب نبود باز مثبت نگری میکردی؟؟؟خلاصه بگم سرتونو درد نیارم این نوشته های یه جوون بدبخت که بیکاری باعث شده رهاییشو فقط تو جوون مرگ شدن ببینه…خدا به همه جوونای بیکار مثه من صبر بده که یه پارتی ندارن که با یه فرصت شغلی اونا رو نجات بده فقط فقط فقط همین بخدا دنیا از هم نمیپاشه اگه یه شغل گوشه ای از یه سازمان گیر ما بیاد ….خداحافظ

  [پاسخ]

 167. 14 سال التماس گفت:

  دوست عزیز من هم مثل تو شرایط بدی دارم. من هم سی و سه سال سن دارم و دانشجوی ترم آخر دکتری هستم. بعد از اخذ مدرک لیسانس به دری زدم کار پیدا نشد، نشستم برای فوق لیسانس درس خوندم با رتبه یک در آزمون ارشد پذیرفته شدم. سال ۸۹ فوق لیسانس گرفتم. باز به هر دری زدم کار پیدا نشد. نشستم برای دکتری خوندم و مقاله نوشتم و سال ۹۱ تونستم وارد مقطع دکتری بشم. سال اول تصور می‌کردم دیگه مشکلاتم تمومه یه جایی بورس می شم. حتی به دانشگاه های دورافتاده هم راضی بودم اما نشد. اما یک سالی هست که دوباره ناامید شدم و توی یه شرکت دارم به واقع کار یک پادو رو انجام میدم. مدیر ما مدرک لیسانس از دانشگاه آزاد داره. دقیقا هم سن منه. وقتی سلام می کنم جواب سلاممو نمیده. همکارا و مافوقهای من همه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد یا پیام نور هستند. با من شبیه به یک برده رفتار می‌کنند. پشیمونم از دکتری خوندن. اگه فوق لیسانس بودم تا این حد از رفتارهای اونا درد نمی‌کشیدم. به خاطر یه لقمه نون غرورم زیر پای یه عده آدمه که با خوش شانسی به اینجا رسیدن. هر شب با گریه می خوابم. کار پایان نامم ناتمام مونده. از یه طرف نگران پایان نامه هستم واز یک طرف باید به خاطر یه لقمه نون پادویی کنم و تحقیر بشم. نمی‌دونم ما تا چند سال زنده هستیم و چرا باید از حداقل استانداردهای زندگی محروم باشیم در حالیکه یه عده آدم بی لیاقت دارن حقوقهای چند ده میلیونی می گیرن و حتی جواب سلام ما رو نمیدن. چهارده ساله که از خدا می خوام کمک کنه ولی این شغل پادویی جواب تمام التماسهای من به خدا بوده.

  [پاسخ]

 168. حسن گفت:

  بنده هم فوق لیسانس فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم و بیست ونه سال سن دارم بیکار هستم

  [پاسخ]

 169. حسن گفت:

  بنده هم فوق لیسانس فارغ التحصیل رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری هستم و بیست ونه سال سن دارم

  [پاسخ]

 170. چشم انتظار گفت:

  سلام منم فوق لیسانس حسابداری دارم با معدل ۱۸و ۳۴صدم . از بچگی چشمم ضعیف بود. بانک کشاورزی قبول شدم تمام مراحل مصاحبه ها همه رو اخر سر بهم گفتن چشمت ضعیفه منع استخدام داره برو خونه بشین. الانم بی کارم مدرک ای سی دی ال دارم چهار سالم .زبان خوندم و زبانم خوبه. خرج دکتری دانشگاه ازاد.زیاده دولتی هم که خیلی سخته. خلاصه. با این همه توانایی نشسم خونه چشم انتظار لطف خدا

  [پاسخ]

 171. آنتی کرایست گفت:

  امیدوار باشید و از خداوند بخواهید که منجی عالم بشریت را بفرستد و بتهای آخرالزمان را نابود کند . بتهایی که در لباس دین ظاهر شده اند

  [پاسخ]

 172. فرشاد گفت:

  بچه های دهه ۶۰ گل ما فقط یه چی ندیدیم همه چیرو تجربه کردیم از بدبختی و و و فقط با جنگ جهانی سوم کامل تر میشه مطمئنن این اخرین هدیه میشه برا ما دهه ۶۰ ها

  [پاسخ]

  نیرینی پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۹:۲۳ ب.ظ:

  چرا دیگه بچه که بودیم همش صدای موشک و بمباران تازه ما تهران بودیم منم ارشد زبانشناسی پیام نور تهران جنوب تازه قبول شدم یک رشته چرتیه که خدا میدونه ترمی دو میلیون شهریشه و من بیکار میخوام انصراف بپدم بازرگانی و نرم افزار بخونم بلکه راهی باز بشه الان فقط پارتی حرف اولو میزنه این همه سال به جای درس خوندن باید میرفتم دنبتل پارتی

  [پاسخ]

 173. فرشاد گفت:

  سلام دوستان بیشتر کامنت هارو خوندم جالبه کامنت ها از سال ۹۲ تا به الان سال ۹۵ هیچ فرقی در محتویات نداره،یعنی میشه گفت مشکلات مملکت نه این که حل نشده بلکه روز به روز بیشتر شده،من روم نمیشه بنالم از بیکاری چون شما عزیزان که کامنتاتون رو خوندم خجالت کشیدم بگم منم غصه بی کاری دارم،دوستان یک جمله زیبا در انجمن ترک اعتیاد دیدم ……..اگر میخواهی کسی را بکشی امید را ازش بگیرید……مسئولین و و و خوب امید رو ازما گرفتید

  [پاسخ]

 174. دهه شصت گفت:

  منم ۳۳ سالمه و دختر کارشناسی برق خوندم و امسال ارشد میخوام ادامه بدم البته می دونم شهریور نتایج بیاد و قبول بشم اصلا انگیزه ای ندارم که بخوام درس بخونم کامنت های شما ها رو هم خوندم ناامیدتر شدم
  کار نیست و اونی هم که هست انقدر کم هست و هزاران متقاضی که به ماها نمی رسه
  بدتر هم اینه که پسرها دنبال ادم شاغل می گردن برای زندگی
  خدا خودش به فریاد ماها برسه

  [پاسخ]

 175. مهدی گفت:

  هر کسی اینجا داستان خودش رو داره …لطفا اونایی که نفسشون از جای گرم در میاد واسه دیگران نسخه نپیچن…

  [پاسخ]

 176. علیرضا گفت:

  دانشجوی مهندسی برق توی یکی از دانشگاه های خوب کشور هستم. هیچ آینده ای نمی بینم. منزوی شدم. من احمق فکر کردم اگه شدم مهندس پوله که پارو می کنم.

  [پاسخ]

 177. خطاب به محمد متولد 71- مدیریت بازرگانی گفت:

  به نظر میاد آدم مستعدی هستی و به رشتت علاقمند هستی. اگر فقط مشکلت پول هست یه راه ارتباطی بذار تا به یکی از موسسات خیریه معرفیت کنم پولت جور بشه برای ادامه تحصیل بری خارج

  [پاسخ]

  هایده پاسخ در تاريخ تیر ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۱:۰۳ ق.ظ:

  من سال اول دبیرستانم پولی ندارم که بد ای ثبت نامم بدم دوست دارم رسد بخوانم ولی فقیری ول مان نمیکند

  [پاسخ]

 178. ایرانی ام گفت:

  فوق لیسانس کامپیوتر – نرم افزار ۲۵ سال سن دارای درآمد ماهیانه صفر ریال در مملکت اسلامی ایران!!!!!
  خدا لعنت کنه این شرایط رو که ۲۰ سال تمام درس بخونی آخرشم بی کار شی.

  [پاسخ]

 179. بی شانس گفت:

  بابا برید حال کنید منم یه زمانی بی کار بود و غصه می خوردم ولی الان تو یه شرکت استخدام شدم از کارم اصلا راضی نیستم هر روزم میاد بالا سرم بهم تشر می زنه محیط کارم شده محیط استرس
  ۱۰ ساعت هم در روز کار می کنم هی به خودم میگم بیام بیرون ولی می گم نههههه باید سختیشه تحمل کنم تا یه سابقه اس کسب کنم ولی الان دلم خیلی هوای اون موقع که بی کار بودم و کرده ولی بی کاری هم خوب نیست هر چیزی به انداره خودش (دنبال ماری برید که ساعت کاریش کم باشه و استرس نداشته باشید که حد اقل تا دو سال کار کنید نگران هم نباشید کار پیدا می شه فقط خودتونو ابدیت کنید الان دیگه هیج جا به مدرک نگاه نمی کنه می گن چی بلدی فقط برید دوره های اموزشی بگذرونید مثل حسابداری .برنامه نویسی دورهاشم دو سه ماه بیشتر نیست بعد کار راحت پیدا می شه اگه به امید این نشستی که من فوق لیسانس دارم باید پام رو پام باشه هیچ وقت پیدا نمی کنید کار کردن واقعا سخته تلاش می خواد

  [پاسخ]

 180. اسمان گفت:

  سلام اقا

  تو تلگرام کانال های بسیار عالی در رابطه بازبان هست که مشکل شما رو حل میکنه. مثل کانال های اقای شیخ الاسلامی که خودشون تحصیل کرده امریکا هستن یا سایر اساتید واقعا عالیه کانال های اموزش زبان خیلی زیاد خیلی و از صفر تا صد زبان رو اموزش میده. جنابعالی نگفتید زبان شما در چه سطحیه؟ شما باید بر اساس سطح زبانتان کتاب مطالعه کنید

  [پاسخ]

 181. N.b گفت:

  اتفاقی به این مطلب بر خوردم. منم مثل بقیه دوستان ارشد دارم و بیکار. به هر دری بگی زدم اما هیچی هر جا میریم میگن حداقل ۲سال سابقه کار مرتبط. اخه چرا هیچوقت تو این مملکت به جوونا اعتماد نمیشه چرا هیچوقت بها نمیدن.
  فقط خدا بدادم برسه. دیگه نمیدونم چیکار کنم. برام دعا کنید برای منو امثال من…

  [پاسخ]

 182. سجاد گفت:

  مدیریت صنعتی باشه هم اشکال نداره دوستان و بهم خبر بدید

  [پاسخ]

 183. شکوه منش گفت:

  سلام
  من می خواهم برای کنکور دکتری علوم سیاسی آماده شوم و امسال موفق نبودم
  سطح زبانم اصلا خوب نیست. کلاس هی گرامر زبان استاد نیک پور هم رفتم و کتابشان را مطالعه کردم ولی متاسفانه درصد منفی زدم البته شاید مشکل از من بود که با این جور کلاس های کدینگ مشکلم حل نشد
  لطفا اگر کتاب و کلاس مناسبی برای کنکور دکتری می شناسید اطلاع دهید به این سایت سر می زنم
  با تشکر

  [پاسخ]

 184. برباد رفته گفت:

  به نظر من گور ما دهه شصتیا را باید عمیق تر دفن کنند تا ارزوهامون و با خودمون به گور ببریم.

  [پاسخ]

 185. فرشته گفت:

  منم فوق لیسانس بیکارم. شرمنده خانوادم هم هستم. کاش هیچوقت نرفته بودم دانشگاه…
  خدایا ما خودکشی نمیکنیم بخاطر گناهش ولی خودت آخه یکم حکمتهات رو با خواسته های ما هم جهت کن. حق ما رم از مردم مظلوم فلسطین و لبنان و … بگیر. والا مظلومتر از همه خودمونیم که نصف مردممون به خصوص جوونا هرروز داریم آرزوی مرگ میکنیم.

  [پاسخ]

 186. محمد گفت:

  سلام
  پسری هستم متولد ۱۳۷۱ فوق لیسانس مدیریت بازرگانی. الان پذیرش گرفتم برای دکتری مدیریت توریسم در خارج از ایران. ۳۴ مقاله در کشورها ی مختلف چاپ کردم. عضو بنیاد نخبگان به عنوان پژوهشگر و تا الان ۲ کتاب چاپ کرده ام ولی بیکار و آس و پاس. فقط دعام کنید بمیرم. با این شرایط حتی ۱ ریال هم ندارم برای رفتن.
  هر کاری هم که فکر کنید کردم از نظافتچی بگیر تا کار در نونوایی و …
  تنها راهم شده خودکشی.😢😢

  [پاسخ]

 187. محمد گفت:

  سلام
  پسری هستم متولد ۱۳۷۱ فوق لیسانس مدیریت بازرگانی. الان پذیرش گرفتم برای دکتری مدیریت توریسم در خارج از ایران. ۳۴ مقاله در کشورها ی مختلف چاپ کردم. عضو بنیاد نخبگان به عنوان پژوهشگر و تا الان ۲ کتاب چاپ کرده ام ولی بیکار و آس و پاس. فقط دعام کنید بمیرم. با این شرایط حتی ۱ ریال هم ندارم برای رفتن.
  تنها راهم شده خودکشی.😢😢

  [پاسخ]

 188. یه بدبخت خرخون گفت:

  سلام دوستان منم متاسفانه در بهترین دانشگاه ها درس خوندم و با معدل ۱۸ فارغ التحصیل شدم. الانم بیکار بیکارم چون جای ما ادمای بی سوادی توی ادارات استخدام شدن که حتی بلد حرف زدن نیستن. متاسفانه الان حتی مردهایی که کار دارن هم دنبال زن کارمند می گردن…خداروشکر خداجونم نه بهم گار دادی نه میتونم ازدواج کنم پس زودتر خلاصم کن از دنیا

  [پاسخ]

 189. الهام گفت:

  من کارشناسی ارشد عمران آب و سازه هیدرولیک دارم دعوت به مصاحبه شدم برا دکترا همین رشته اما بیکارم و افسرده دیگه به هیچی امید ندارم

  [پاسخ]

 190. مینا گفت:

  ای کاش واسه همه مون کار خوب پیدا میشد .ای کاااش ……..

  [پاسخ]

 191. نیلوفر گفت:

  سلام منم دختری هستم که دارنده لیسانس مامایی ام وبا کلی بدبختی برای گذراندن سال دوم طرحم به محل زندگیم انتقالی گرفتم.کلی در سال اول طرحم بدبختی کشیدم به امید اینکه بعد دوسال منو تمدید طرح کنن. ولی توجیه بی دلیل اختیاری بودن طرح و بازکردن راه برای پارتی های خودشون،آب پاکی رو روی دست من ریختن که تمدید طرح نداریم بماند که حسادتهای بقیه در محیط کاری به اقدام من برای تمدید طرحم نیز موثر بوده. خیلی داغونم بعضی وقتا میگم من چقد بدبختم . چقد خودمو اذیت کردم.خدایا خودت کمکم کن

  [پاسخ]

 192. سینا گفت:

  فقط یک راه داره برای رسیدن به حقتون باید اعتراض کنید مثل معلما و بازنشسته ها

  [پاسخ]

 193. ریحانه گفت:

  سلام

  بنده هم مثلا مهندس صنایع هستم

  بیکارو افسرده و در مرز نابودی و خودکشی

  [پاسخ]

 194. سحر گفت:

  خدا لعنت کنه باعت وبانی این همه مشکل و که با زندگی وجوونی جونای مملکتمون دارن بازی میکنن!
  کامنتا بیشتریا خوندم و به قول دوست عزیز (سوخته)
  ممکنه جهنم سخت تر از این شرایط کنونی باشه؟!

  [پاسخ]

 195. رضا گفت:

  درس خواندن بهترین روش برای پیر کردن نسل دهه ۶۰ بوده تا مشکل اشتغال نداشته باشند

  [پاسخ]

 196. ابوالفضل گفت:

  منم مدرک ارشد دارم. اوضاعم بدتر از شما نباشه بهتر هم نیست. هرجا رفتم فقط سابقه کار میخوان. الانم دعاگوی بی عقلی خودمو و مسببین این وضع هستم.

  [پاسخ]

 197. سوخته گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان منم ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دارم سال ۹۱ مدرک گرفتم هر دو مقطع هم دانشگاه دولتی خوندم ولی بیکارم درد من از درد این دوستان خیلی بدتره من متاهلم و یه بچه دارم با اجبار خونواده ازدواج کردم هر جا هم میرم کار نیست الانم هیچکس حمایتم نمی کنه بخدا الانم به حدی داغونم که نمیدونم چی میگم ینی در حدی که تمرکزمو از دست دادم فقط می خوام بحرفم شاید یکم آروم شم الان خودمومو نفرین می کنم که چرا ازدواج کردم بخدا باز اگه مجرد بودم می رفتم یه شهر بزرگ که بتونم از صفر یه حرفه ای یاد بگیرم ولی افسوس که چاره ای ندارم الانم۳۰ سالمه و فقط میگم خدایا اگه هستی باعث و بانی این وضعیتو به سزای کارش برسونی ینی از خودم می پرسم ینی ممکنه جهنم سختر از این شرایطی که توش هستم باشه

  [پاسخ]

 198. عاطفه گفت:

  من دانشگاه خیلی خوبی درس نخوندم و لیسانسم.ولی از وقتی ۱۸ سالم بود دنبال کار بودم تا الان کا ۲۷ سالمه هر جا شد رفتم..حالا من فکرم این بود که رستم حسابداریه برم تجربه کسب کنم فقط نشینم بخونم حتی بدون حقوق منو قبول نکردن..فقط بشینین فک کنین .بدون حقوق …!تا فقط کار یاد بگیرم

  [پاسخ]

 199. مرمر گفت:

  این مدرک دکتری و آزمون دکتری هم شده دکان برای دانشگاهها که پول در بیارن …..کسری بودجه شون رو میخوان از فارغ التحصیلان بیکار کارشناسی ارشد دربیارن…..فقط می خوان وقت ماها رو تلف کنن و هر بار با یه چیزی سرگرممون کنن …… یکی نیست بگه از همون اول پولی رو که می خواستین بدین به این دانشگاهها که ماهارو تو دوره روزانه بپذیرن میدادید به خودمون تا بهاش یکاری راه بندازیم…ولی چه بگویم

  [پاسخ]

 200. محمد گفت:

  حالا صبر کنید تا سه سال دیگه این مملکت یکی میشه مثل عراق و سوریه و یمن …این تازه اول کاره سختی ها و بلاهای زیادی در راه است . اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 201. خسته گفت:

  من هم همین شرایط را داشتم و دارم بیکار که با گذشت سن و در سن ۳۲ سالگی دیگه امیدی هم به زندگی ندارم بیشتر به خودکشی فکر میکنم فقط یک مدرک گرفتم بدون تجربه – حالا هم همه ارزو های بر باد رفته – خودکشی هم دل میخواد که من ندارم من که اضافه بودم در این هستی و باید نیست بشم اما جرات ندارم شاید یک روزی جراتش را هم پیدا کردم

  [پاسخ]

 202. فرهاد گفت:

  منم ۳۱ ساله ی مجرد فوق لیسانس بیکار دهه سوخته ایم ؛ از بیکاری دیگه خسته شدم ولی نا امید نیستم البته قید کار مدرک زدم به خدا هر جا برای کار حتی در حد مدرک دیپلم هم میرم جور نمیشه نمی دونم چکار کنم الان در وضعیتیم حاضر به انجام هرکاری در هرجای دنیا هستم البته اگه پول قابل قبولی بدن اینم ایمیلم :farhad.ka22@gmail.com
  برای همه دوستان آرزوی کامیابی دارم

  [پاسخ]

 203. بابک گفت:

  منم فوق لیسانس کشاورزی هستم. ۲۹ سال سن. بی کار. بی پول. هر جا میرم یا سابقه میخواد یا باید روی کار تسلط کامل داشته باشی. انقدر متقاضی زیاده که وقت نمیذارن برای آموزش. تو این دانشگاه ها هم که فقط یه مشت اراجیف یادمون دادن

  [پاسخ]

 204. فتانه گفت:

  با سلام
  دستان من صحبت های همتونو خوندم میخوام بگم شما ها اگه واقعا میخواین کار یاد بگیرین باید توقعتونو ÷ایین بیارین من خودم ۳ساله که شاغلم سال اول کارم خوب نبود بدون بیمه اما تحمل کردم سال دوم یه شرکت مطرح و برند استخدام شدم بیمه هم شدم کارو قشنگ یاد گرفتم حالا سومین سال کارمه تو یه شرکت عالی با حققوق و مزایای خیلی خوب فقط با تلاش و پشتکار خودم و توکل و کمک خدا اصلا نگران نباشید تلاشتونو بکنید ضمنا من عین خیلی از شماها دانشگاه دولتی هم درس نخوندم پارتی هم نداشتم اما ناامید نشدم و الان دارم موفقیت خودمو روز به روز میبینم در حالی که یه روز عین شماها فکر میکردم ضمنا یادم رفت بگم من یه حسابدارم و خدا رو شاکرم پس تلاش کنید هنوز هم راهی هست

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ تیر ۴ام, ۱۳۹۵ ۳:۵۲ ب.ظ:

  ماشاله

  [پاسخ]

  علیرضا پاسخ در تاريخ تیر ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۳:۳۵ ق.ظ:

  کجای کاری ۶میلیون بیکار هست فقط کلاهتو بنداز بالا… منم ارشد کنترل بیکار معدل ۱۸.۷

  [پاسخ]

 205. محمد گفت:

  منم لیسانسم و متاهل بیکارم معماری خوندم
  رفتم تو شرکت پدر زنم یه کاری میکنم که اصلا به رشتم ربطی نداره ۳ سال بیکاربودم

  [پاسخ]

 206. اشکان گفت:

  سلام
  جناب رها. حرف هایتان حرف دل منم هست ولی میگی چه کنیم. به خدا تنها امیدم به اینه بشینم ارشد بخونم شاید فرجی بشه. از وقتی سربازیم تموم شد یک ساله که بیکارم. از بس نیازمندیها و سایت ها را زیر و رو کردم کلافه شدم. ۲۷ سالمه دریغ از یک ریال پس انداز. نمی دونم چه آینده ای در انتظارمه. حتی از مرگ هم دیگه ترسی ندارم. واقعا بی انگیزم.

  [پاسخ]

 207. پیمان گفت:

  سلام دوستان
  من هم مثل بیشتر شما سه سال میشه ارشد حسابداری گرفتم و خدا رو شکر که شغلی در خارج از کشور در تخصص خودم پیدا کردم اونم بدونه پارتی . میخاستم بگم که متاسفانه بیشتر ما که مدرک گرفته ایم بدنبال استخدامی میرویم که در این وقت اصلا شغل مناسبی نیست جدا از درامد کم و دیکر مسایل. اما فقط با کمی پشتکار و به کار انداختن فکر و جسم می توان شروع بکار شد (هر کاری) .

  [پاسخ]

 208. مرده گفت:

  واسه خودم متاسفم، وای بر ما

  [پاسخ]

 209. رها گفت:

  با سلام خدمت تمام دوستان. اینجا ایرانه یک کشور عقب مانده جهان سومی نه کشورصنعتی، کشوری که بودجه اشتغال جوانانش از تمام بخش ها کمتر است اگر کار بود با همان لیسانس می رفتید سر کار نرخ تحصیلات عالیه جوانان ایرانی از امریکا بیشتر یا حتی برخی کشورهای پیشرفته چرا؟؟؟ چون کار هست میرن سراغ کار هرکس هم عاشق علم بود ادامه میده. اینجا هم ایران دوازده میلیون جوان بیکار که هر سال اضافه میشود و دریغ از کمترین توجه به حوزه کار و اشتغال جوانان درس خواندن و ادامه دادن در این کشور هیچ ارزشی ندارد اگر تونستید که بعید میدونم اول کاری دست و پا کنید بعد اگر دوست داشتید ادامه تحصیل بدید. این کنکورای ارشد و دکترا رو گذاشتن برا گول زدن جوونا که عمرشون پشتش تلف بشه یکدفعه به خودشون بیان که دیگه پیر شدن و کارم بیکار

  [پاسخ]

 210. hiu گفت:

  من فوق الکترونیک دارم متاسفانه سال ۸۵ که ما کنکور دادیم رشته های مهندسی مثل برق،مکانیک ،عمران و it و…… مد شده بودن و میگفتن که پول تو این رشته ها است!!!!!!!!!!اما علاوه بر این که پول تو این ها نیست اصلا به درد مملکت مصرف کننده ای مثل ایران نمیخورن و هیچ کارایی ندارن
  بنابراین اگر من رفته بودم رشته دندان سازی خوانده بودم الان پول پارو میکردم جون همه سراغ دندان مصنوعی می آیند
  از ما که گذشت
  ولی اگر کسی میخواد تو ایران زندگی کنه ببینه نیاز جامعه در چیست و به سمت رشته ای که در آن زمینه وجود دارد درس بخواند
  انشاالله که مشکلات حل شود و تمامی جوانان فارغ التحصیل به کار گرفته شوند

  [پاسخ]

 211. مهدی گفت:

  من فقط یک نصیحت دارم به جوونا که درس و تعطیل کنین و عمرتونو تلف نکنین خیلی دلم میخواد دانشگاه های دوزاری این مملکت درشون تخته بشه اگه جای ۶ سال درس خوندن تو دانشگاه برین سرکار کارگری حتی راحت ۳۰ میلیون میتونین داشته باشین واسه اول جوونیتون نه مثل من که الان ۲۶ سالمه دو قرون ندارم تو حسابم

  [پاسخ]

 212. مهدی گفت:

  سلام حرف دل همه کارو زدی
  با اینکه دوسال از حرفات میگذره ولی وضع ما دهه ۶۰ اینا همه یکسانه من الان ۲۶ سالمه میخواستم کاردانی ترک تحصیل کنم چون متوجه شدم کسی دیگه به لیسانس اهمیت نمیده از ۲۰ سالگی دوس داشتم کار کنم به بابام گفتم سرمایه بده مغازه بزنم ولی نداد گفت باید کار اداری گیر بیاری درس خوندی که چی؟ من که جوونم متوجه میشم که وضع چجوریه متاسفانه بابام هنوز متوجه نیست بدون پشتوانه مالی و بدون پارتی فکر نکنم بشه جایی کار پیدا کرد

  [پاسخ]

 213. میلاد گفت:

  من میلاد هستم.کارشناسی نرم افزار دارم.دانشگاه تربیت معلم قبول شدم.ولی بورس معلمی رو با بازی با قوانین و خوردن حق مظلوم از بچه های ورودی ۸۹ گرفتند.من درد بیکاری رو چشیدم.فقط تا میتونید قوی باشید.افسرده نشید.که اوضاعتون بدتر میشه.به خدا توکل کنید.تلاش کنید.تلاش.من هم به خدا پارتی نداشتم.آخرش هم رفتم توی سپاه پاسداران و ستوان دوم شدم.از کارم خیلی راضی نیستم.ولی ناراضی هم نیستم.چون لا اقل در واحد فاوا(فناوری اطلاعات) کار میکنم.کارم تا حدودی به تخصص ام ربط داره.ولی به هر حال من بیشتر به درد معلمی میخوردم.تا نظامی گری.اینجا ایرانه.به همین خاطر استعداد ها از بین میرن.نمیگم من نخبه ام.ولی من اگه معلم بودم خیلی شادتر و موفق تر بودم.ولی …
  امیدوارم جوون های دهه ۶۰٫هم دهه ای های عزیز خودم همشون راهشون رو پیدا کنند.دنبال راه فرار از بیکار باشید.به هیچ وجه به هیچ کاری نه نگید.اجازه ندید افسرده شید.

  [پاسخ]

 214. صادق گفت:

  من هم سابقه کار دارم و هم لیسانس ولی اینقدر اوضاع اقتصاد خرابه که اصلا کار برام پیدا نمیشه..۳۳سالمه و خرج زندگی میدم…موندم جلو خانوادم خجالت میکشم

  [پاسخ]

 215. A گفت:

  با سلام خدمت رها . آخه استادام همش میگن ارشد خیلی خوبه و دستتون برای کار بازتره ولله ما هم گیج شدیم تو این دوره و زمونه چه کار کنیم

  [پاسخ]

 216. رها گفت:

  سلام اره برو ارشد عمرانت و بگیر بیا به ما ملحق شو فیضش و ببریم. مخاطبم a هست. بنده خدا فکر نان باش که خربزه اب است

  [پاسخ]

 217. مریم گفت:

  سلام .موقعی که ما ثبت نام کردیم برا کنکور ۱/۵ میلیون نفر ثبت نام کردند وقتی فارغ التحصیل شدیم برای ۱ شغل ۱۰۰نفر هجوم بردند تازه اگه پارتی بازی نکنند و در پیری هم مشکل ما احتمالا بیمه خواهد بود

  [پاسخ]

 218. ع اح گفت:

  سلام منم ی جوون ۲۵ ساله با مدرک کارشناسی ارشد
  به خدا تا پول نباشه هیچ کاری نمیشه کرد حتی کارآفرینی
  من امید دارم اما وقت خیلی تنگه!!!!

  [پاسخ]

 219. A گفت:

  سلام من ترم آخر عمرانم با این اوضاع ارشد بخونم یا نه

  [پاسخ]

 220. سحر گفت:

  منم یه دختر ۲۷ سالم
  لیسانس زیست شناسی سلولی و ارشد بیوتکنولوژی میکروبی
  بی کاری افسردم کرده حالم واقعا بده . همش با خودم میگم واسه هیچی این همه تلاش کردم؟؟این دیگه چه شرایط مزخرفیه؟ کشور ما با افغانستان و پاگستان چه فرقی داره؟؟ خدا ازشون بپرسه….

  [پاسخ]

 221. j گفت:

  واقعا مملکت ما، مال پیرمردهاست که فقط به فکر شکم خودشان هستن.
  دولت ما اصلا به جوانان فکر نمیکنن.
  انشالله این دولت و امثال اینا نابود بشن

  [پاسخ]

 222. بزرگترین گناه: ناامیدی گفت:

  با سلام خدمت دوست عزیز.توصیه من به شما برادر بزرگوار اینه که در تمام موقیعتهای زندگی همیشه محکم باش و خدا رو فراموش نکن،معضل داشتن مدرک تحصیلی و دنبال اون بیکار ماندن بحثی دراز دارد اما عمر شما در حال گذر است به خدا توکل کنید و پشت میز نشینی یا کارهای سطح پایین را رد نکنید پلکان ترقی را بابد پله پله بالا رفت.

  [پاسخ]

 223. بیکس گفت:

  بابا کم ناله کنید برید یک بسته قرص خواب بخرید.بیخیالتون میکنه.خسته نشدید از این همه ناله که سرانجامی نداره!!!!زیاد فکرکنیم روانی میشیم بسته دیگه.که متاسفانه روانی هم شدیم.وبه قول دکتر شریعتی این تنها درد من است…

  [پاسخ]

 224. قاسم گفت:

  سلام شکرخدا بیکار تحصیلکرده زیاد هست فقط من یکی نیستم تو ماهشهر زندگی میکنم که هزاران شرکت پتروشیمی داره ولی لز شانس بد پارتی نداریم که مشغول بشیم درس خوندن در ایران و بدون پارتی اصلا بدرد نمی خوره تا دیپلم بخونی بهتره من لیسانس دارم ولی برادرم تا دیپلم بیشتر نخوند رفت تو کار بنایی که الان اوستاست و من زیر دستش کارگری می کنم ولی پدرمو در اورده الان۳ماه یه ریال بهم نداد با اینکه از صاحب خونه پول میگیره چکار کنم مجبورم سکوت کنم همین کار بنایی هم به زور گیر میاد

  [پاسخ]

 225. مریم گفت:

  ،سلامبقیرو نمیدونم ولی من باشما کاملن موافقم دوست عزیزم<۳گ

  [پاسخ]

 226. مژگان گفت:

  سلام من متولد۶۹ام کارشناسیه شیمی اراک.خیلی دبرسم خیلی دنبال کارم اما تا حالا پیدا نکردم.به سرم زده خودم یه کاریو شروع کنم.یعنی میشه یا …

  [پاسخ]

 227. arvin گفت:

  سلام , من خودم ۲ سال در یک شرکت خصوصی کار می کردم با حقوق وزارت کار الان ۹ ماهه که به خاطر حقوق کم و کار زیاد بیرون امدم و هیچ پس اندازی ندارم و اصلا پشیمان نیستم که استفا دادم در این ۹ ماه شرکت های زیادی مصاحبه رفتم که ۳۰% این شرکت ها خیلی معروف بودند اما همین طور که گفتند پارتی مهمه حتی شرکت های کوچیک و به نظر من همین پارتی کشور ما رو از همه چی عقب انداخته . ولی پارتی همه چیز نیست شما مثل من امید وار باشین واز نه شنیدن نترسین و باور داشته باشین که هیچ کس برای آدم کاری انجام نمیده جز خود آدم

  [پاسخ]

 228. فرشید گفت:

  سلام. به نظر من پارتی موهبت الهی است من خودم پارتی دارم.پارتی وسیله ای است که هم این دنیا رو داری هم اون دنیا رو.کسایی هم که پارتی ندارن اگه میتونن از کشور خارج شن.

  [پاسخ]

 229. صوت ادم گفت:

  بچها خداوند متعال راشکر که در کشوری اسلامی هستیم ودر گشور امنیت وارامش داریم وانشا الله مشکل بیکاری هم به همت مسئولین حل می شود….

  [پاسخ]

 230. سحر گفت:

  به نظر من الان یا باید درس نخوند و یا اگه کسی میخواد درس بخونه رشته ای بخونه که ایندش تضمین کنه الانم رشته تجربی حرف اول میزنه ! تمام شاخه ها تجربی کارایی داره از علوم ازمایشگاه بگیر برو تا پرستاری و بهترینش ک دندون پزشکی ! ۵ سال بشینی درس بخونی رشته خوب قبول بشی خیلی بهتر از این ک سال اول بری دانشگاه به هوای زود تموم کردن تو رشته کشکی ک اخرشم بشه بیکاری و بدبختی!!بیشتر کامنتارو ک خوندم اکثرا توی رشته ها مهندسی و انسانی تحصیل کردن ک الان ارزشی نداره. به نظر من اگه کسی نتونه یه رشته بدردبخور بخونه بهتره بره تو بازار کار یا یه حرفه فنی یاد بگیره دنبال چیزی بره ک استعدادش داره (میدونم تو بعضی موارد هزینه گزاف داره ها )انقدر دانشگاه ها زیاد شده هرروز ی اسم جدید باب میشه !!!ایران فقط شده مدرک گرایی هرکسی ک فکرش بکنی یه فوق لیسانسی داره ! اشتباه ما دهه شصتی ها این فقط مدرک گرفتیم!واسه کسی ک اینده کاری میخواد باید فوت وفن یاد بگیره دوتا حرفه یاد بگیره ک کمک حال ایندش باشه ! هممون رفتیم دانشگاه حالا انگار ک چخبره . خیلیا با ورزش وهنر وموسیقی به جاهایی رسیدن ک فکرشم نمیشه کرد ! اشتباه از خودمون بدون اینده نگری رفتیم نشستیم درس خوندیم و این شده حال و روز ههممون !
  خدا لعنت کنه تمام کسایی ک این شرایط واسه جوونای ایران درست کرد
  هرروز یه دانشگاه جدید
  ظرفیت پذیرش بیشتر از تعداد صندلیای کلاسا
  کلی هزینه و وقت
  این مدرک پوچ تقدیم شما با معدل ۱۹٫۹۹
  پولش تو جیب اقا زاده ها
  :) یه لبخند ملیح
  حالا برو بزار لب کوزه ابش بخور !

  [پاسخ]

 231. ناصر گفت:

  مخاطب کامنت بالا بامینا بودم

  [پاسخ]

 232. ناصر گفت:

  الان ماچیکار باید بکنیم براتون مدال افتخار بهتون بدیم ازخودمتشکر

  [پاسخ]

 233. اکبر گفت:

  سلام من متولد ۶۲هستم دیپلم گرفتم سال۸۱رفتم استخدام از معاینه ردم کردن. رفتم. معافیت بگیرم گفتن سالمی دوباره رفتم خدمت سربازی تموم کردم اومدم استخدام بشم بازم مثل همیشه همه جا پارتی از لحاظ فیزیکی ذهنی سالم کارگری میکردم که صدتا از سالمای استخدامی قویتر زیر گرما سرما دووم میاوردم که مثلا یه اسم مریضی گذاشتن الانم تو این ملمکت واسه کارگری هم کار نیست ای خدا همه کار بلدیم پس مسولین کجا هستن چرا کسی به فکر ما نیست دردمونو به کی بگیم چجوری خرج خانوادمو دربیارم دیگه فقط دیوانه میشم شرمنده خانوادمم

  [پاسخ]

 234. ali گفت:

  سلام دوستان ،منم لیسانس مهندسی رباتیک وفوق لیسانس مهندسی برق قدرت دارم ،به نظرم ایران جای زندگی نیست،فقط دراین حد بهتون بگم که تو بنیادملی نخبگان نیروهای مسلح با آدم بدتر از یه گوسفند رفتار میکنن،نمیخوام داستان تک تک شمارو تکرار کنم،اطلاعات بیشتر با مراجعه حظوری به این سازمان وکسب تجربه عزیزانم.

  [پاسخ]

 235. مینا گفت:

  سلام من خودم الان تو یه موسسه ی دولتی مشغول بکارم با پارتی هم رفتم ۱/۸۰۰ هم حقوق میگیرم و لیاقتشم داشتم بیمه هم هستم.

  [پاسخ]

 236. نام شما گفت:

  سلام کار فقط برای اونهایی که پارتی دارن وجود داره به درس هیچ اهمیتی نمیدن.به بچه های ریس و روئسا نگاه کنید

  [پاسخ]

 237. f گفت:

  سلام. من برا کار میخوام بیام تهران رشتم حسابداریه یک ماهی هست که خدمتم تموم شده البته میخوام بیام تهران همه نظراتو خوندم سنم از استخدام گذشته طرف دیپلم نداره تو شهرمون داره تو بانک کار میکنه یکی دیگه تا کاردانیشو گرفت رفت استخدام بانک آینده شد اونوقت ماها که دیگه هیچی ولی یه توصیه میکنم همه نظراتو خوندم همه رو برید آیلتس یا تافل بگیرید تا بتونین برید از این کشور خراب شده اگه تو آینده فرصتی بشه حتما اینکارو خواهم کرد .

  [پاسخ]

 238. Fatemeh گفت:

  سلام بچه ها من دیپلم ریاضی دارم خیلی هم درس خون بودم سال ۹۳دانشگاه دولتی کاشان قبول شدم نذاشتن برم واسه همین انصراف خوردم تو این ۱سال رفتم اموزشگاه خیاطی برای اینکه هه دوره هاشو ببینمو بعدشم برم دنبال دوره طراحی لباس مدرک اونم بگیرمو مزون بزنم یعنی همون ۴سالی که صرف دانشگاه کنم روی مزون سرمایه گذاری کنم بعدشم کنارش تحصیل کنم ولی الان دوستامو گه میلینم دانشجوان و حتی اونایی که نمره هاشون همش تک بود الان دانشجوان ناراحتم بنظرتون چکار کنم؟سرمایه گذاری روی حرفه و تجارت یا درس؟

  [پاسخ]

 239. محسن گفت:

  سلام به همه
  من از همه بیشتر درک میکنم شماهارو،کارشناسی ارشد عمران هستم دکتری قبول شدم اما بخاطر اینکه متاهلم نرفتم.زندگیم داره به جدایی میکشه هرجا میرم واسه کار میگن چندسال سابقه داری میرم سابقه درست کنم میگن پون کار اجرایی بلد نیستی سابقه رد نمی کنیم واست.زندگی واسه یه عده پولداره ما فقط اومدیم پندسالی تو فقر باشیم و بمیریم..با این حال خدایا بازم شکرت

  [پاسخ]

 240. حسین.به علی گفت:

  سلام دوست عزیز توکه چندان سن وسالی نداری من ۲۸سالمه توکه تازه فارغ التحصیل شدی این همه درد میکشی ببین من چی کشیدم

  [پاسخ]

 241. هادی گفت:

  دوست عزیز این درد شما، درد مشترک تمام دهه ۶۰هاست. بچه هایی که زمان حال خودشون رو به امید آینده خراب کردنو دنبال درس رفتن.به آینده که رسیدند دیدند نه راه پس دارند و نه راه پیش. متاسفانه الان هم روند مدرک دهی طوریه که مملکت شده پر از لیسانس و فوق لیسانس. یه زمانی درس و مدرک ارزش داشت.اما الان همه لیسانس دارند، چه شمایی که مثل ما کشتی خودتو قبول شدی و توی دانشگاه هم خوندی و چه مثل این بچه هایی که مفت میرن دانشگاه و مثل …………. میان بیرون.کسانی رو میشناسم که رفتن نگهبانی و رفتگری و… ولی من همزمان با اونا رفتم دنبال درس.الان اونا با این اوضاع دانشگاه کارشون رو دارن و مدرک لیسانس هم گرفتنو توی قسمت اداری شاغلن ولی من از بیرون دارم فکر میکنم چه غلطی بکنم که دستم جلوی بابام دراز نشه. متاسفانه این همه آزمون استخدامی میزارن اصلا حواسشون به پیر شدن دهه ۶۰ نیست و شرط سنی هم میزارن!!.من جاشون بودم تمام امتحانات رو فقط برای دهه ۶۰ها میزاشتم که عمرشون فنا شد.بچه هایی که از ازدواج و …. هم موندن.حیف این همه جوان لایق و تحصیلکرده.حییففففف….!!!!!!

  [پاسخ]

 242. علی گفت:

  سلام دوستان
  وقتی این نامه رومیخوندم انگارعزیزترین کسمو ازدست داده بودم خیلی غم انگیزه .
  وقتی دیپلمو ازرشته فنی برق قدرت گرفتم رفتم دنبال کاروتوکارتابلوسازی برق صنعتی ۸ماهی مشغول شدم بیمه هم بودم بعدبه اجباروسرزنشهای خونواده کاروول کردم وافتادم توخط دانشگاه الانم ۲۴ سالمه لیسانسم وبیکار.وقتی به شغل ازدست دادم فک میکنم دیوونه میشم ! … میدونید چرادیوونه میشم ؟!چندروزه پیش رفته بودم همون شرکت دیدم کسی که زیردست من کارمیکردالان توشرکت سهیمه هم ازدواج کرده وماشین وخونه و… .ومنم تازه بعداین مدت اگه دیوونه خیابونا نشم بتونم روحیه افسردمو بدست بیارم تازه باید دنبال کارباشم .نمیدونم اونایی که سنشون ازمن بزرگتره چی میکشن .ازاینکه عمرت تو راه درس ودانشگاه هدربشه وسنی ازت گذشته باشه و بعنوان یه مردحتی نتونی براخودت تکیه گاه باشی خیلی سخته .

  [پاسخ]

 243. جاوید گفت:

  خدا لعنت کند کسانی که با ما اینچنین کردند و ما فریب نسلهای قبلمون رو خوردیم و نردبانی شدیم برای رشد و تعالی آنها . برادر عزیز من هم همدرد تو هستم ( ارشد آب و هواشناسی دانشگاه تهران ) . نمیدونم چرا تو زندگی هر چی به ما میرسه بد و بی ارزش میشه . مثلا همین درس خوندن ، با اخلاق بودن و …. . الان تو بد وضعیتی هستم هر لحظه ممکنه کاری دست خودم بدم . بدجوری تنها و بیکار و بی پول شدم . امید و آرزوهایم همه مردن .

  [پاسخ]

 244. علی گفت:

  ارشد کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس تهران رتبه دوازده ارشد. دارای چندین مقاله و دو کتاب که جهاد دانشگاهی تهران چاپ شده. نمونه استانی سربازسازندگی ۸۷ به سلامتی الان که سال ۹۴ هستش خیابان متر میزنم بیپول بیکار فقط کم مونده دیوانه بشم

  [پاسخ]

 245. سمانه گفت:

  کاش تو یه کشور اروپایی دنیا میومدم یا لااقل اونقدی پول داشتم که برم…واقعا خسته و ناامید و افسردم…

  [پاسخ]

 246. سپیده گفت:

  اصلا کار نیست جز پارتی… یا اینکه سهمیه داشته باشی … خیالتونم راحت کسی نیس حتی به این مطالب نگاه هم کنه همین که خودشونو خانوادشون تو رفاهن کافیه منم لیسانس و فوقمو یکی از بهترین دانشگاه های سراسری کشور گرفتم الان ۲۴ سالمه بدون ماهی هزار تومان درامد! اگه یه روزی بچه دار شم اصلا نمیذارم بره درس بخونه

  [پاسخ]

 247. Soheil گفت:

  جوونی ۲۲ساله هستم و لیسانس ict دارم البته مسلط به شبکه هم هستم و دوره دیدم رزومه هم دارم اما متاسفانه کار نیست و مشغول بازاریابی هستم که به سختی پول در میارم.
  اما به لطف مسولین به قدری اوضاع خراب شده که هیچ کاری امنیت شغلی نداره واقعا خیلی ناراحتم، منه مهندس، منی که تحصیل کرده ام چرا باید شغلم بازاریابی باشه؟ چرا به خاطر نداشتن کار محکم نمیتونم دست عشقمو بگیرم برم سره خونه زندگیم؟ چرا کار محکم واسه خانواده شهدا و آقا زاده هاس؟ مگه ما آدم نیستیم؟ مگه ما جوونای بدبختی که عمرمون داره تلف میشه دل نداریم؟ گناهمون چیه که خانواده شهید نیستیم؟ واقعا برای خودم که یک ایرانی هستم متاسفم. :'(

  [پاسخ]

 248. مسعود گفت:

  مطمئنم هیچکدومتون به اندازه من تنهایی و بیکاری تحمل نکردین، من ۳۵ سالمه هنوز مجردم و یک ریال دارایی ندارم و هنوز بیکارم اما بازم خداروشکر که میتونم راه برم و کارهای خوب انجام بدم یا به خدا فکر کنم

  [پاسخ]

 249. حسین گفت:

  لیسانس شهرسازی رو با اون همه هزینه گرفتم روز شب پروژه دیگران رو توی دانشگاه انجام میدادم تا خرج تحصیلم رو بدم بعدش رفتم خدمت چشمتون روز بد نبینه افتادم نیروی دریایی ارتش اونم کجا کنارک روی نقشه ایران چک کنید ببینید کجاست بالاخره تموم شد حالا هم که کنار دل ننه و بابام هیچی دیگه دم همه گرم مخصوصا مسئولین خدمتگذار واقعا دمتون گرم کاشکی پدر من کارگر بی سواد نبود مادرم بی سواد نبود شاید میزد تو سرم بچه تو غلط میکنی درس بخونی برو یه کاری یاد بگیر لعنت به این زندگی ۲۵ سالمه ولی …

  [پاسخ]

 250. شهریار گفت:

  سال ۹۲ پست شد این مطلب هنوزم بیکار هست
  خود من کارشناسی معماری دارم اما یکار
  ۸ ماهه میرم مصاحبه های مختلف میگن سابقه کار می خوایم…
  آخه من که تازه درسم تموم شده تا یه جا شروع به کار نکنم سابقه از کجام بیارم؟

  [پاسخ]

 251. نام شما گفت:

  اشتباهم این بود که گفتم دولتی به هر قیمتی.

  [پاسخ]

 252. sسیما گفت:

  سلام به همه هم درد های خودم .منم مثل شما.با این تفاوت که من الان که ۲۵سالمه و ازترم ۳ارشد انصراف دادم له این نتیجه رسیدم که راهی که تا الان اومدم اشتباه بودع و رسته مناسبی انتخاب نکردم وگرنه حداقل با پارتیم که پدرمه میتونستم برم بانک .ولی رشته ام به دردش نمیخوره .کار به جایی رسیده که شوهرم با رتبهصد هزار سراسری که رفت إکآزاد و برق خوند به منی که رتبم شد ۸۰۰۰میگه اگه میرفتی پیام نورحسابداری بهتر از این بود .راستم میگه ولی خیلی بهم برخورد .کلی گریه کردم.به آقایون نمیتونم توصیه ای کنم ولی به خانما توصیه میکنم برن کلایهای هنری و فنی حرفه ای یه چیزی برا خودشون یاد بگیرن.قبل از کنکور ارشد ۵ماه رفتم کلاس خیاطی .فایدش از ۴سال کارشناسی خیلی بیشتر بود .حداقل لباس تنمو خودم میدوختم اونم خیلی قشنگ.الانم مبخوام برم کاراهای معرق و مشبک چوب بسازم و وایسم تا توی نمایشگاهه جایی بفروشم .

  [پاسخ]

 253. خشایار گفت:

  وضعیت منم مثل شماست ، لیسانس شیمی هستم ، ارشد دولتی یه دانشگاه خوب قبول شدم اما رهاش کردم ، دوباره رفتم یه دانشگاه پولکی جزواتو باز میکنم اصلا نمیفهمم نه که نبلدم دیگه نمیخوام یاد بگیرم خیلی سعی میکنم مطالعه کنم ، ولش میکنم ، دانشگاهو انتقالی میدم .. اصلا شدم که همش میگم هیچی تهش نیست ! تو این کشور شاید ۵۰ درصد بتونن برن سر کار باسختی و پارتی ، اگرم بتونم برم بازم کل رو باید سنجید وضعیت داغونیه برای تمام جوانا ،خوددرگیری پیدا کردم افکارم… دارم میبینم قلعه خرابه ،هر چیر دلیلی داره و مقصری! اون بالابالایه! قبلن به خودم میگفم چرا آدما کارای بدی میکنن وقتی راه درست هست انتخابای خراب و راه کجو میرن تو کار شغل زندگی … مثلا چرا عده ای میشن منافق و طرف کشور دشمن ما میرن ، میرن تو منوتو کار میکنن مجری ضد ایران میشن ، صدای آمریکا ، اصلا هر چیزی فقط فکرشو بکن…، با این که آشکارا راهرو میبینن باز به اشتباه میرن! چرا!؟ یاد فیلم بتمن میفتم که جوکر غوغا کرد توش به یاد اون سکانس سخن مشاور، بتمن گفت: جوکر کیه ، چرا خلافکارا رفتن سراغ جوکر که شهرو به جنون بکشونه ؟ مشاور بتمن: این نتیجه کار شماست بهشون فشار آوردید اون ها هم از سر ناچاری و درماندگی رو به کسی آوردند که درست درکش نمیکردند (جوکر) جوان ها رو ناچار کنید هر کاری خوا و ناخا دست میزنند ، این طور نمیمونه واسه این دولت ،طوفان در راه است ! هیچ چیزجاودانه نیست جز نام نیک

  [پاسخ]

 254. محمد گفت:

  :( از خودم بدم اومد ، شما چقدر سخت زندگی میگذرونید و افرادی مثل من تویه رفاه هستیم و کار هم معمولا برامون هست :( از همتون عذرخواهی میکنم که امثال من کارهای شما رو که حق شماست میگیرن با یک لیسانس یا حتی دیپلم:( ، ان شا الله شما کار خوب پیدا کنید و با خدا باشید یا علی ما رو هم دعا کنید فکر کنم دعای شما از ما خیلی بهتر میگیره :(

  [پاسخ]

 255. ali گفت:

  احسنت برادر محسن

  [پاسخ]

 256. نام شما گفت:

  سلام به همه بابا اوضاع شما که خیلی از ما بهتره داداش من فوق لیسانس روابط بین الملل بیکار خودم لیسانس زیست شناسی بیکار داداش بزرگترم دیپلم بیکار .بابام ۶۰سالش بعد کارگری میکن تا خرج مارو بده هرجا سر میزنیم خبری نیس ولی اصلا روحیمو از دست ندادم خدابزرگه چرخ گردون میچرخه .بلاخره زندگی روی خوششم به ما نشون میده نا امید نباشید

  [پاسخ]

 257. نام شما گفت:

  مملکتی که سردمداران آن به جای اینکه خود را مسئول بدانند ، مدام به تحصیلکردان دانشگاهی خود برچسب پخمه و تنبلی و بی مهارتی میزنند باید شاهد بی آبرویی خود در آینده ای نزدیک باشند . چرا که شیعه را نابود کردند به واسطه کارهای احمقانه خودشان و با ظهور آقا و سرورمان امام مهدی علیه السلام خوار و ذلیل خواهند شد . دوستان برای ظهور آقا امام مهدی علیه السلام دعا کنید .

  [پاسخ]

 258. AT گفت:

  کارشناس IT .معدل ۱۸٫۷۰/بیکار
  ۲ساله فارغ التحصیل شدم حتی به کارهای مضخرف و پیش پا افتاده هم راضی شدم اما همشون سره کارم گذاشتن .
  بعد از ۲سال هنوز دارم قسط های شهریه دانشگاهیم و میدم.
  گاهی نمیشود که نمیشود……………………..

  [پاسخ]

 259. ريحان گفت:

  سلام به همه
  منم یکی از بی کار های این مملکت ام دو ساله به دنبال کار شب و روز ندارم هر جا بگی سر زدم کارخونه، شرکت خصوصی، دولتی همه سابقه ی کار میخوان وقتی زحمت های شبانه روزی که برای قبولی توکنکور و بعد هم درس های دانشگاه یادم می افته دلم خون می شه .به هر جایی که امکان داشت سر زدم هر جا ….سه ماه دیگه ۲۸ ساله می شم.هنوز دارم فکر میکنم وقتی بزرگ شدم چه کاره میشم!!!!!!!!!یه چیزی که بین صحبت های اکثریت بود “خودکشی” …..نباید این قدر ضعیف باشیم …..شاید الان از دستم عصبانی شده باشید….من درک می کنم چون منم دو ساله شب و روز ندارم حتی یک روز از این دو سال رو هم دست از جستجو نکشیدم ……ولی به خودکشی فکر نکردم ….من پدر ندارم با اینکه خیلی صرفه جویی می کنم اما بالاخره مجبور می شم از مادرم پول بگیرم.خیلی سخته ….ولی باز هم امیدم رو از دست نمیدم!!!!!!!!

  [پاسخ]

 260. ویدا گفت:

  سلام بچه ها میدونم چه حسی دارید من از روز فارغ التحصیلیم تا الان که هیچ کاری پیدا نکردم فقط چون متاهلم ومجبورم خرج زندگیمو درارم با مدرک گرافیک کارشناسی چاپ و ارشد پژوهش هنر هنوز بیکارم و تنها اب باریکه زندگیم درست کردن جعبه اونم یواشکی بدون اینکه اشناهام بدونن انجام میدن واقعا از روی پدر مادرم خجالت میکشم خیلی افسرده شدم ولی چندتا از دوستام که تاکاردانی خوندن الان به واسطه مادرشون معلم پیش دبستانی یا اموزشگاها هستن واقعا حالم از خودم دیگه بهم میخوره احساس میکنم خیلی زودتر از بقیه پیر شدم ۲۸ سال دارم

  [پاسخ]

 261. حسین. گفت:

  سلام درسته که منم درس خوندم خیلی به خودم امیدواربودم حتما یه کاره میشم ولی الان تویه شرکت خصوصی شعبه ای ازایران خودرو مشغولم با حقوق قانون کار ۱۰ماهه نامزد شدم باورکنید ماهی ۵۲۰تومن وام میدم نه میتونم عروسی کنم نه میتونم خونه بگیرم ازیه طرف هم میگن عروسی کن موندم ۲۰۰تومن هم اجاره بدم میشه ۷۲۰تومن الان قانون کار ۸۲۰تومنه با۱۰۰تومن چطور زندگی بچرخونم من جوان ۲۷ساله اونم تو این گرونی اگه درس نمیخوندم مطمعن ام که حداقل خونه ای میداشتم چونکه بیکار نمی موندم همه چی را توراه درس خرج کردم باورکنید تا ظهر میرفتم سرکار بعدش مستقیم میرفتم دانشگاه یا وسط کا ر اجازه میگرفتم یه ساعت میرفتم کلاس لعنت براونایی که با پارتی میرن سرکار هیچ چی هم نمیدونه نفری میشناسم رفته فلان اداره اخه با چه سوادی به خداانصاف نیست اونی که پدرش یا فامیلش فلان جاست پسرش هم اونجا باشه
  دردم خیلی زیاده نمیخوام وقتتونو بگیرم

  [پاسخ]

 262. پرستو گفت:

  منم ۳۲سالمه اکثر وقتم را واسه درس گذاشتم اونم یه رشته سخت زیست شناسی ؟فوق لیسانم هم سلولی تکوین ولی الان که بر میگردم به عقب میبینم کاش اینهمه راه طولانی را ادامه نداده بودم،انوقتی که همه دنبال خوشی و شوهر کردن بودن منم دنبال درس بودم الان نه کار واسم پیدا میشه نه موقعیتهای قبلی ازدواج پس با درس همه چیا از دست دادم،ولی اخرش امیدوارم میگم خدا بزرگ .دوستانی که دانشجو هستید راه منا ادامه ندید درس در کنار زندگی باشه که چند سال دیگه مثل الان من نشید .

  [پاسخ]

 263. هدی گفت:

  سلام ، منم یک دختر ناشنوا هستم و فوق دیپلم ماشین ابزار هستم .
  چندبار رفتم دنبال کارپیداکردم مردم میگن ناشنوا اینجا اصلا کار نمیدن .
  بیست سال بهزیستی به من اصلا کمک نمیکنن و نگاه نمیکنن .
  خانواده ام بیکاریم و خیلی خسته شدم

  [پاسخ]

 264. اورنگ حسن پور گفت:

  سلام دوستان عزیز من کارشناسی برق قدرت دارم و به والله هم از دنیا هم از خودم بدم میاد ۲۷سالمه مجرد بی پول بیکارداغون خسته….موندم چیکار کنم به قران انقدر اینور اونور رفته خسته شدم کار نیست بیهوده نزارین کسی درس بخونه الان من تو این فکرم که اینده من چه میشه

  [پاسخ]

 265. من گفت:

  اگه بخاطر خانوادم نبو شاید تا حالا خودمو از این زندگی بیهوده خلاص کرده بودم فقط عذاب!!

  [پاسخ]

 266. سپیده گفت:

  سلام به دوستان همدردم. واقعا ادم نمیدونه چیکار کنه. با بهترین معدل دیپلم بگیر. کارشناسی و ارشدتو در بهترین رشته اونم دولتی و روزانه بخون. اخرشم بشین تو خونه . من نمیدونم این چه زندگی و عدالتیه

  [پاسخ]

 267. رها گفت:

  سلام,منم دردم بابقیه مشترکه,منتهی فرقش اینه که من کلا از همه چی ناامیدم,کلا مث ی مرده متحرک میمونم تو این دنیا.اما ازخدا میخوام به ما که جواب نداد,جواب بقیه رو بده.

  [پاسخ]

 268. رضا گفت:

  خدا لعنت کنه باعث وبانیشو تو افغانستان زندگی میکردیم بهتر از این وضعمون بود

  [پاسخ]

 269. امین گفت:

  دوستان عزیز شما میگید حرفه ایی یاد گرفتن بجای درس خوندن.من لیسانس ماشین آلات دارم سربازی رفتم و متاهل.هم زمان با درس حرفه هم یاد گرفتم.نزدیک به ده سال کار تعمیرات سخت افزار کامپیوتر کردم تازه به همراه گوشی موبایل.ی مغازه جای خوب کرایه کرده بودم ک اینقدر بازار خراب شده پول کرایه هم در نمیومد و بستمش.حرفه های دیگه مثل عکاسی DSLR و آموزش گیتار و پشتیانی سرور اداریم دارم اما با اجازتون الان روزی دوازده ساعت تو آژانس منتظر مسافرم.

  [پاسخ]

 270. بیکار بدبخت گفت:

  سلام
  من مثل خیلی از شما فوق لیسانس دارم
  سال ۸۲ رفتم دانشگاه و تا سال ۹۰ فوق لیسانسم رو با هزار بدبختی گرفتم

  بعدش ۱۶ ماه رفتم سربازی اونم توی نیروی انتظامی ! که دو زار برا مدرک ارزش قایل نیستن و مثل بیسوادها خدمت کردم!
  سربازیم ک تموم شد چون تو شهر ما کار نبود مجبور شدم برم تهران دنبال کار بگردم،همه شرکت ها سر زدم ولی با تعجب میگفتن برا کار اومدی!!
  آخرش با پارتی برام عسلویه تو یه شرکت پیمانکاری با روزی ۱۲ ساعت کار(از ۶ صبح تا هفت عصر)کار جور شد،چند ماهی اونجا بودم
  ولی بعدش شرکت تعدیل نیرو کرد و مجبور شدم برگردم شهرمون.
  الان یک سال و دو ماهه ک بیکار شدم باز،تو شهر ما ک کارنیس،پولم ندارم برم خونه ای تو تهران اجاره کنم و دنبال کار بگردم،آزمونهای استخدامی هم ک همش فرمالیتس،پول و جنم کار آزادم ندارم،واقعا نمیدونم چیکار کنم،افسرده ته خونه نشستم،منتظرم یه معجزه ای بشه،ازدواج هم کردم!!و خانمم از بیکاریم خیلی ناراحت و افسردس
  خدا ب دادمون برسه
  لطفا نظرمو نمایش بدید

  [پاسخ]

 271. م گفت:

  خوب منم ۳۱ سالمه و بیکارم البته نفهمی از خودمونه ما باید میرفتیم حوزه درس میخوندیم اونوقت بیکاری در کار نبود!! خخخخخ

  [پاسخ]

 272. فرامرز گفت:

  سلام..دوستان عزیز وضع بازار کار بسیار بسیار اسفناکه..من خودم کارشناسی مکانیک خوندم..بیکار دوسال تمام..رفتم دوتا نرم افزار مکانیک یاد گرفتم که تو رزومم باشه..بدردم نخورد..بعد دوسال با کلی سفارش و پارتی بازی تو یه شرکت خصوصی شروع به کار کردم تو واحد تعمیرات مکانیک..الان ۴ ساله اینجام..خدارو شکر پیشرفتای خوبی کردم..از کارگر فنی شدم سرپرست مکانیک..حقوقم نزدیک به ۲ تومنه..تو این ۴ سال مثل چی کار کردم..شبکاری..خستگی حقوق کم..دستای سیاه و کثیف..بوی گند عرق..تا اینکه کار یاد گرفتم..حالا دیگه دستگاهی چیزی خراب میشه من فقط نظر میدم و چند نفر رو میفرستم تا تعمیرش کنن..نیاز بود خودم هم دست به آچار میشم..تو این ۴ سال زبان انگلیسیم رو هم تقویت کردم چون تو رشته فنی بدرد میخوره..توصیه من به شما دوستانی که فنی خوندید اینه که به جای ارشد زبانتون رو قوی کنید و سابقه کار بدست بیارید..حتی شده با حقوق کم..خیلی کم..بعد پیشرفت میکنید..تو صنعت سابقه حرف اول رو میزنه نه مدرک و معدل..کاربلد بودن..ایشالله ۵ سال سابقه رو رو کنم دنبال یه شرکتی هستم که اگر جور بشه بتونم برم حقوقم دوبرابر اینجا میشه..پس سابقه کاری و زبان رو فراموش نکنید..برای بقیه رشته ها هم تجربه ای ندارم که در اختیارشون قرار بدم..موفق باشید و پیروز

  [پاسخ]

 273. سکوت گفت:

  ون زمانی که به فکر افزایش جمعیت نسل ما بودن فکر نمیکردن قراره جنگ به این زودی تموم بشه و زنده بمونیم. اون لعنتیایی که حرف از امید تو جامعه میزنین معلوم میشه هیچ خبری از حال و روز مردم ندارین. یک جوان سی ساله تحصیل کرده که تو این سن هیچ اندوخته مالی نداره به چی امیدوار باشه. مگه ما چقدر قراره عمر کنیم. بیاین مارو قتل عام کنین راحت بشیم سه ساله بیکارم

  [پاسخ]

 274. مجید گفت:

  سلام
  من هم مدرک فوق لیسانس از دانشگاه تهران دارم و الان دانشجوی دکتری هستم و البته متاهل. پس از یک سال بیکاری، یک شرکت خصوصی من رو استخدام کرد به طور قراردادی و پس از ۴ ماه دوباره بیکار شدم و حقوقم رو با شکایت گرفتم و دوباره روز از نو روزی از نو.
  در نهایت سعی کردم از نبوغ خودم استفاده کنم. ۲ ساله به اتفاق همسرم که ایشون هم یک نخبه بیکار هست، کار پایان نامه و مقاله نویسی انجام میدیم و تا حالا حداقل کار ۱۰۰ نفر رو راه انداختیم و اونها هم جیب ما رو پر کردند. دو ماه پیش یک آپاراتمان دو خوابه ۸۰ متری خریدیم و هنوز ۲۰ تومنی در بانک داریم و به فکر خرید یک ماشین خوب در آینده ای نزدیک هستیم. اجازه ندادیم بیکاری و بی پولی خوشبختی رو از ما بگیره و تمام آرزوهای گذشتمون داره تحقق پیدا میکنه.
  به تمامی دوستان نخبه ای که توانایی این کار را دارند توصیه می کنم وجدان رو کنار بگذارند و زندگی خودشون رو آباد کنند. توی این کشور اگر گرگ نباشی به عنوان یک بره خورده میشی.
  پیروز باشید

  [پاسخ]

 275. علی گفت:

  من هم بیکار هستم به خدا بعضی موقع می خوام خودکشی کنم چه کسی باید جواب ماها راباید بده

  [پاسخ]

 276. امیر رضا گفت:

  دوستان سلام
  با سالها تجربه تو کشورهای دیگر اینو میگم بهتون … تمام دوستانی که از لیسانس به بالا دارن و اکثرا به فکر خود کشیو مردن هستند فقط برند اقدام کنند برای کار تو کشورهای استرالیا ، سوئد ، کانادا .. شما حداقل ۴ سال درس خوندید تا لیسانس گرفتید . ۲ ماهم روش تا ایلس بگیرید . ببینید ما بیشترین جمعیت جوون و حتی تحصیل کرده رو تو دنیا داریم .. اونم با این اوضاع اقتصادی ایران به فکر کار نباشید اینجا که نیست اونم با این سطح وسیع جوانان تحصیل کرده . که به قول دوست فرانسویمون که اومده بود ایران میگفت من باورم نمیشه که ایران انقدر جوون تحصیل کرده یه کشور داره … دختر عمه من لیسانس برق داشت . این بدبخت که البته الان فوق خوش بخت هست :) یک سال ، شایدم بیشتر تو تهران دنبال کار گشت که نبود ، آخرش هم منشی یه شرکت کوچیک . یادمه حوالی تجریش شد . بعدش فکر کرد و راهنمایی گرفت و رفت تو ۲ ماه ایلتس گرفت و درخواست کار برای سوئد . این اتفاقا تو سال ۲۰۱۲ افتاد ، باورتون نمیشه اگر بگم تو سال ۲۰۱۳ ایشون مدیر یه قسمت تو volvo با نزدیک به ۳۰ نفر زیر دستش هستند شد . چند وقت پیش ازش پرسیدم حقوقت چنده ، خندید نگفت بهم ولی گفتم از ۱۵ملیون بیشتره یا کمتره ، گفت بیشتره :) گوش کنید دوستان دوری از خانواده سخته براتون ، از دوستاتون، دوست جدید پیدا میکنید اونم بهترش از این دوستای دوست نما که ریختند تو اینجا که البته خودمونم شاید جزوشون باشیما :) … ولی فکر کنم اندکی دوری از خانواده و دوستاتون میرزه تا به خودکشی برسید و فقط بگید نمیشه نمیشه نمیشه .. چرا میشه ، خوبشم میشه برید ۲ ماه ایلتش بخونید .. کلید تو این دوره زمونه اینه و هیچ

  [پاسخ]

 277. حسین. گفت:

  سلام دوستان منم لیسانس مدیریت دارم سال۹۱فارغ التحصیل شدم البته موقعی که دیپلم گذفتم یه کاری اداری واسه خودم ردیف کرده بودم تقریبا مراحالش ره به بهبودی بود ولی متاسفانه به حرف دیگران گوش کردم نرفتم فقط توصیه من اینه که هرکاری میخواهی بکنی فقط با عقل خودت برو فلانی میگه اینکار بده درامدش کمه گوش تنکن الان ۱۸ماهه که یکی کارخانه های ایران خودرو مشغولم اونم متاسفانه روبه تعطیلی بود با شایعه ای که پخش کردن ماشین نخرید ارزون میشه تقریبا کارمون شروع شده

  [پاسخ]

 278. محسن گفت:

  منم مثل خودت یه فارغ التحصیل بیکارم. کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه ملی ایران.معدل۱۷٫کوچکترین کاری پیدا نکردم. مدرکم رو پاره کردم وزندگی نوی را آغاز کردم. تمام گذشته ات رو فراموش کن واز نو اغاز کن. کار دولتی تموم.

  [پاسخ]

 279. استاد حق التدریس اسیر پرکار بدون حق و حقوق گفت:

  سلام ،من استاد حق التدریس دانشگاه دولتی هستم پانزده ساله که دارم تدریس میکنم و تقریبا هر سال استاد برتر میشم در حالیکه الان هنوز نه بیمه هستم نه استخدامم می کنند.
  در تمام این سالها فقط وعده ی استخدام میدن و با این شیوه از من و امثال من سوء استفاده میشه.
  حقوق ما کمتر از ماهی ۳۵۰ هزار تومانه تازه همه درآمدم خرج کارهای پژوهشیم و نوشتن کتاب و ارائه مقاله میشه .
  با این همه امتیاز ،موقع استخدام که شده بازم رییس دانشگاه با پر رویی تمام میگه من نمیام فامیل فلان رییس را رها کنم و شما را استخدام کنم.
  برای من تا حالا هزار تا شرط مختلف گذاشته اند که اگه این امتیاز را داشتید استخدام میشدید، حالا که همه امتیاز ها را بدست آوردم، با کمال نا باوری می بینم یک نفر از اقوام معاون دانشگاه را استخدام کردند که هم تازه از راه رسیده هم امتیازی نداره با معدل پایین از یه دانشگاه سطح پایین!
  نه راه پس داریم نه راه پیش! نه رومون میشه به کسی بگیم چقدر حقوق میگیریم بعد از این همه درس خوندن و شاگرد اول شدن. نه بعد از این همه سال استادی می تونیم کار دیگه ای شروع کنیم.
  نه جرات اینکه بگیم نامردا تا کی فامیل بازی و بی عدالتی؟! پس شایسته سالاری یعنی چی؟ همه استخدامها از بین اقوام خودشونه.
  درسهای سخت تر را ما تدریس کنیم و حقوق و مزایا برای آدمهای بی لیاقتی بشه که نه توان علمی دارن نه کار درست حسابی میکنند. جور بی لیاقتی اونا را هم ما باید بکشیم. صدامون دربیاد یه ساده لوح بدبخت دیگه را جایگزینمون می کنند تا دوباره یکی دیگه از اقوامشون فارغ التحصیل بشه و استخدامش کنند.
  کاش کارگری کرده بودم و اینهمه شب بیداری و بدبختی نمی کشیدم.
  یکی به داد ما برسه! هیات عالی جذب هیات علمی! یکم وجدان!

  [پاسخ]

 280. زهرا خانوم گفت:

  دوستانبه نظرم اگه واقعا دنبال ی شغل پردرامد هستین وقتتونو برای تحصیل کردن هدر ندین برید ی حرفه ی درست و حسابییاد بگیرید .من خودم ی نفرو میشناسم دیپلمه و گچ کار ساختمان .درامدش از صدتا کارمند تحصیل کرده بیشتررررررره

  [پاسخ]

 281. الی گفت:

  واقعاااااا؟
  منم دانشجو نرم افزارم.تصور نمیکردم پیدا کردن کار حتی با حقوق پایین انقد سخت باشه .
  امیدوارم ی کار در خور شخصیتتون نصیبتون بشه انشاالله

  [پاسخ]

 282. iranazad گفت:

  سلام . من تحصیلات خاصی ندارم . دیپلمه هستم و الان هم ۳۸ سالمه متاهل و کارمند یکی از شرکت های پتروشیمی هستم . اعتراف می کنم که بوسیله یک آشنا که خودش پیمانکار تامین نیروی شرکت بود وارد کار شدم اما بخدا قسم از اونجائی که توسط این آشنا می تونستم کارمند کارهای دفتری بشم، ترجیح دادم که نظافتچی باشم . وقتی هم دلیلشو پرسیدند گفتم میخوام خودمو توکار نشون بدم. اطمینان کسب کنم و رشد کنم . همین هم شد . فقط یک سال و چندماه کارکردم اما چنان تو کار خودمو نشون دادم که بعد از اون مدت مسئول یه بخش از محل کار شدم . الان هم کارمند یکی از مراکز مهم شرکت هستم و این رو مدیون لطف خدا، حمایت خانواده و زحمات خودم می دونم که سعی کردم تا اونجا که ممکنه خالصانه کارکنم .
  اینا رو گفتم که بدونید برای کار کردن بقول بعضی ها باید از صفر شروع کنید . بی خیال مدرک بشید ولی در کار کردن چنان رفتار کنید که دیگران به مهارتهاتون نیاز پیدا کنند و به عمق دانشتون پی ببرند . اونوقته که میتونید به یه کار خوب دسترسی پیدا کنید .

  [پاسخ]

 283. میری گفت:

  سلام بر تموم جوان های عزیز هموطنم
  من هم سال ۸۶ فوق لیسانس ریاضی گرفتم همه از دانشگاههای خوب دولتی، تا برم سربازی بیام شد سال ۸۸ و بعد هم پیگیر کار…. دوره دانشجویی به دلیل فقر مالی تاستان ها کارگری ساختما ن میرفتم و تونستم با پولهاش کامپیوتر بخرم و تو دانشگاه کار دانشجویی میکردم، یادم اونوقت ترمی ۱۲هزار تومن گرفتم تو سایت دانشگاه کار دانشجویی و برنامه نویسی یاد گرفتم.
  بعد از سال ۸۸ میگفتن با مهندسی کار پیدا نمیشه با ریاضی میخوای بری سر کار…
  تو یکی دو تا شرکت خصوصی کامپیوتری شروع کردم ادامه برنامه نویسی ماهی ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار گیرم میومد
  هی چند تا آزمون بانک و دولتی شرکت کردم همه رو هم جزو نفرات اول بودم ولی رد میشدم البته به دلیل پارتی بازی و …
  در سال ۹۰ هم ازدواج کردم و با بی پولی سوختم و ساختم …
  آخر سال ۸۹ آزمون استخدامی دولتی دادم و نفر اول شدم و با کش و قوس فراوان سال ۹۳ استخدام دولت شدم
  الان هم از دولت ماهی ۱ میلیون ۲۰۰ هزار حقوق میگیرم و از برنامه نویسی ماهی ۳ میلیون درآمد دارم….
  امیدتون رو از دست ندین
  مهارت هاتون رو اضافه کنید حتی آشپزی و کامپیوتر و …

  تو اوایل این صفجه هم متن آقای دانیال رو حتما و حتما کامل بخونید
  موفق باشید

  [پاسخ]

 284. فریبا گفت:

  سلام منم فوق لیسانس حقوق دارم الان ۳ساله دنبال کارم و به جایی نرسیدم آخرین جایی که رفتم ۱۲ساعت کار بدون بیمه ماهی ۳۰۰هزار بود که اونم ۱۱۳ نفر ثبت نام کرده بودن که فقط۳ نفرمیخواستن!!!!!شدم سوژه تمسخر بیسوادای پولدار فامیل

  [پاسخ]

 285. هلی گفت:

  من از آینده ی میترسم…
  دانشجویه ترم ۳ برق قدرت

  [پاسخ]

 286. علی گفت:

  سلام بر تموم جوونای این مملکت. من فوق لیسانس سم شناسی پزشکی دارم. هفت ماهه دنبال کارم. حتی دنبال کارای خدماتی رفتم. به جون خودم یه بار برای خدمات رستوران رفتم دیدم ۵۰ نفر اسم جلوم گذاشت و گفت اینا هم برای همین کار اومدن اکثرشون هم تحصیل کرده اند. شمارمو گرفت و گفت بهت زنگ میزنم ولی دیگه زنگ نزد. صد تا شرکت برا کارگری رفتم یا حقوقش کم بود یا بیمه نداشت یا هم سرویس رفت وبرگشت نداشت. تازه اش برای همین کارا نیز هزارتا متقاضی هست.هممون وضعمون مثل همه. تمام تلاشمو برای پیدا کردن کار دارم میکنم. امیدوار باشید.

  [پاسخ]

  اميد پاسخ در تاريخ شهریور ۷ام, ۱۳۹۵ ۴:۵۴ ب.ظ:

  سمشناسی پزشکی که دیگه بیکار نیست؟؟؟

  [پاسخ]

 287. شیوا گفت:

  بنده هم فوق لیسانسم ولی دوساله بیکار توی خونه نشستم.من و خیلی از جوانهای هم سن وسالمون وضعیتمون همینه مثل اینکه هیچ راهی واسه رهایی ازین وضع وجود نداره،ارگانهای دولتی هم جدیدا به جذب افراد بازنشسته روی اوردن معلوم نیست عاقبتمون چی بشه،اصلا اینده ای می تونیم داشته باشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 288. خسته بیکار گفت:

  با خواندن این متن، واقعا وضعیت زندگی خودم و درس خوندنم جلوی چشمانم مرور شد. منم فوق لیسانس زیست شناسی از بهترین دانشگاه ایران را دارم و واقعا این مدرک را با سختی به دست آوردم و خیلی هم رشته ام را دوست دارم، می خواستم یکی از بهترین افراد در این رشته باشم ولی با این شرایط بیکاری دارم دچار افسردگی میشم، هر جا مراجعه می کنم می گن رشتت به درد نمی خوره و چرا اصلا این رشته را خوندی؟ ….. واقعا نمی دونم چیکار کنم. خدا عاقبت همه ی ما جوان ها را به خیر بگذرونه و فکرهای پوچ و باطل را از ما دور بگرداند.

  [پاسخ]

 289. iman گفت:

  با خواندن متن اشک توی چشمام جمع شد با داشتن فوق لیسانس مخابرات بیکارم نه پولی نه پشتوانه ای و هیچ چیز خدا همه کسایی که عامل بدبختی ما جوان ها هستند را نابود کنه دلم ترکید دردهامون را به کی باید بگیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 290. سمیه گفت:

  داداشم وپسر یکی از اقوام هم سن بودن داداشم درس خون اون تنبل کلاس داداشم کنکور داد و دولتی قبول شد اون یکی اونقدر تو اول دبیرستان موند تا بی خیال درس شد و رفت خدمت چون باباش پارتی داشت تو کلوپ سپاه و داداشم لب مرز افغانستان اونم با لیسانس داداشم با خدا و مومن شد و اون دارای سو سابقه ای ک واقعا خجالت میکشم اینجا بگم چکار کرد

  حالا اون چون اباش پارتی داشت رسمی یکی ار کارخونه های اطراف اصلا بذار بگم تو بسیج کارخونه سیمان زیر کولر داداشم با لیسانس برق داره تو ی شرکت کارگری میکنه

  والا همون ایمانش نگهش داشته من بودم دیوونه میشدم

  [پاسخ]

 291. سمیه گفت:

  چ قدر همدرد داریم من و خواهر برادرام من و خواهرم هیچ شما رو ب امام حسین برای دادا شام دعا کنید

  [پاسخ]

 292. رضا گفت:

  سلام منم همین مشکل و دارم ولی رشته ی من مهندسی صنایع گرایش مدیریت اجرایی هستش هر جا میرم سابقه کار میخوان دیگه نمیدونم باید چیکار کنم به خدا خسته شدم حرف شما حرف دل منه ۳ سال کارگری کردم آخرشم هر کجا میرم سابقه میخوان خب از یه جایی باید شروع بشه دیگه.به قول دوستمون دیگه نا امید شدم و فکرای خودکشی و نا امیدانه به سرم میزنه

  [پاسخ]

 293. فاطمه گفت:

  با سلام . مشکل از ما و فرهنگ ماس . کاش پدر و مادرها بچه هارو از سن ۱۵ سالگی با انواع هنرها و کار اشنا میکردن ن اینکه اونها در انواع کلاسهای کنکور ثبت نام کنن .درس خوبه .اما کار حتما نباید مطابق با درس باشه. من الان ۳۰ سالمه کاش از ۱۵ سالگی دنبال چند تا هنر میرفتم درسم رو هم میخوندم .

  [پاسخ]

 294. امیر گفت:

  چقد من و امثال من زیادن!! بنده هم فوق لیسانس معدن از دانشگاه دولتی هستم تو ۲۴ سالگی ارشد گرفتم و بعدشم بلافاصله رفتم سربازی.به ما ک رسید شد ۲۱ ماه!! الانم سالگرد ترخیص از خدمتمه و بیکاااااار. از همون اول خودمونو تلف کردیم مخصوصا امثال ما ک این رشته ها رو خوندن!

  [پاسخ]

 295. بینام گفت:

  منم کارشناسی معماری دارم ۲۷ سالمه با یه آینده مبهم,تو این کشور تا وقتی که آقازاده ها هستن برای منو امثال من کار نیست
  وقتی که دنبال کار دولتی هستی به جای اینکه از تخصص و رشته ات سوال کنن میپرسن نماز جمعه چند رکعته نمیشه بیش از این انتظار داشت
  مشکل مملکت ما اینه که کسی سر جای خودش نیست,از اون بالا گرفته تا این پایین که ماها هستیم

  [پاسخ]

 296. نام شما گفت:

  توصیه من به دوستانی که هنوز انتخاب رشته نکرده اند این هست که برن حسابداری … همه جا یک حسابدار میخوان … من با مدرک کاردانی علمی کاربردی حسابداری ماهی یک میلیون تومان در آمد دارم باز بهتر از مهندس و دکتر بیکار هست

  [پاسخ]

 297. سعید گفت:

  سلام به دوستان خوب و مهربونم.منم فارغالتحصیل رسشته عمران و دانشجوی کارشناسی ارشد سازه هستم.وضع من بدتر از همه شماهاست.هرجا میرم میگن کار نداریم.یه جایی دیگه میریم میگن ماهی ۳۰۰۰۰۰ هزار تومان.آخه ما درد دلمون رو به کی بزنیم.متاهل هم هستم.وضعیت مالیم هم خوب نیست .ولی چون عاشق شدم عقد کردم.ای خدااااااااااااااااااااا واقعا صدای ما جووونای پاکو عزیز رو نمیشنوی.گناه ما چیه .گناه این جوونها چیه.چرا نبایستی ای خدا به ما کمک کنی.ای خدا تورو به جون عزیزترین کسی که دوسش داری کمک کن ما جوونهارو.تمام این ایران شده پارتی.خسته شدیم به خدا.من با مدرک فوق لیسانسم نمیتونم یه پروژه بردارم.اونوقت یکی که سواد نداره تو شهرم داره کا شهرداری میگیره.میرم میگم آقای شهردار یکار به ما بدید ولی کو گوش شنوا.خدا یاااااااااااا به ما کمک کن.دستمون رو بگیر.دارممممممممممممم دیوووونه میشم از بیکاری.خدایا تورو به دست بریده حضرت ابوالفضل یه نگاهی به ما جوونهای بیکار بکن.به یه کار خوب عنایت بفرما تا سرمون رو جلوی خونوادمون بلند نگه داریم.خدایا دمت گرم کمک کن.

  [پاسخ]

 298. ali گفت:

  درود بر شما برادر محسن .خدا قوت

  [پاسخ]

 299. آرش گفت:

  من فوق لیسانس عمران و بیکار
  مهارت هم دارم ولی هر جا میرم طبق معمول آشنا میخان که ندارم
  دوستان عزیز بخصوص محصلین دبیرستانی خواهش میکنم انسانی و یا ریاضی نرین
  اگه درستون خوبه برین تجربی چون پزشک بشین کار هست و آقازاده ها هم تنبل تر از اون هستن که بیان رشته سخت پزشکی بخونن و جای شما رو اشغال کنن
  اگه درستون خوب نیس برین فنی حرفه ایی و یا بازار تا هنری یاد بگیرین

  [پاسخ]

  رامین پاسخ در تاريخ شهریور ۳ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۱۰ ق.ظ:

  تو پزشکی باید پول داشته باشی سهام بیمارستان خصوصی بخری تا بهت کار بدن اصلا به مدرک نگاه نمیکنن

  [پاسخ]

  نیما پاسخ در تاريخ مهر ۸ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۱۴ ب.ظ:

  دوست عزیز کجا فوق لیسانس بهت دادن؟ تجربی مساوی پزشکی نیست.

  [پاسخ]

 300. فرناز گفت:

  دوست عزیز منم ارشد نرم افزار با معدل الف هستم،ولی الان به فکر دوره کمک پرستاری هستم یا خود کشی دیییییییییییییوانه شدم بقران در آرزوی مرگم مرگ یک انسان بدبختم که به پوچی رسیدم خدا به فریادم برسه

  [پاسخ]

 301. بابک گفت:

  دوست عزیزم منم مثل تو ام فقیر و بدبخت. رتبه ۹ ارشد بودم رتبه ۵ دکتری و رزومه . ولی تو مصاحبه ردم کردن چون دانشجوی خودشون نبودم. همونجوری که تو ۴ تا مصاحبه شغلی دولتی ردم کردن. ولی من فکر خودکشی نمیکنم انتقاممو میگیرم الان فهمیدم اشتباهم این بوده که تو تمام زندگیم فکر کردم همه کارا حکمتی داره.

  [پاسخ]

 302. یک شاکی گفت:

  باورم نمیشه این همه آدم با شرایط خودم. این جوری مطمین میشم کهمشکل از ماها که رفتیم درس خوندیم نیست. ما اون زمان کاری کردیم که فکر میکردیم و بهمون گفتن درسته. مثلا اگه میرفتیم شاگرد مکانیک میشدیم تهش چی میشد. به کجا میرسیدیم. مشکل بیکاری امروز نتیجه ضعف مدیریتی در اصول اقتصاد ایرانه.و البته به کارگیری و استخدام های بر اساس روابطه. همین چند روز پیش شنیدم سرهنگ فلانی پسرش با یه مدرک فوق دیپلم شده معاون فلان شعبه سرپرستی بانک … اینجاست که دیگه نمیتونی دروغ های روزانه اینا رو تحمل کنی. باورم نمیشه که به خاطر تحصیل کردن که یه زمانی ارزش بود تباه شدیم نه به خاطر مثلا اعتیاد

  [پاسخ]

 303. محمد گفت:

  من هم سال نود ارشد گرفتم بعد ۱۶ ماه خدمت کردم
  الانم دو سال و نیمه بیکارم. خدا میدونه چه روزایی پشت سر گذاشتم. امسال دکتری قبول شدم واسه فرار از بیکاری. کار
  غیر مرتبط و آزاد و تولیدی و همه چی رو تجربه کردم ولی نشد. الان با سی سال
  سن بیکار و مجردم. بخدا اگه معتاد میشدم بهتر حمایتم میکردن.
  اومدم وام گرفتم گذاشتم تو بانک واسه کار تولیدی فرداش موسسه میزان هم پولمو خورد و ورشکست شد. به من بگید به خاطر چی
  باید عذاب بکشیم تا این حد.

  [پاسخ]

 304. saeed گفت:

  کشوری که مدیریت آموزش پرورشش فقط اسمشه همینه.بعدشم جواب اون آقایی که میگه از صفر شروع کن..رفیق مشتی باحالا من ۲۰ سال درس نخوندم برم صفر شم!!!!من آیندم از کی بگیرم.توصیه من به همه اینه.از ایران شده بابدبختی برید فقط برید هر جا شد بهتر از اینجا

  [پاسخ]

 305. بیکار گفت:

  یه عمره درس خوندم سختی کشیدم فوق لیسانس گرفتم از دانشگاه دولتی
  ۳۰ سالمه من نباید شغل داشته باشم من نباید زندگی کنم من نباید ازدواج کنم
  بخدا خیلی سخته تو ۳۰ سالگی دارم کارگری میکنم کارگر ساختمان

  [پاسخ]

 306. سحر گفت:

  من فوق لیسانس حسابداری با معدل ۱۸/۵ دارم و لالن یک سال و نیم فارغ التحصیل شدم حتی برای حق التدریسی ماهی ۲۰۰-۳۰۰هزارم راضی بودم برم ولی اونم شده مافیا.
  جالبه دنبال هر چی میرم نمیدونم جرا دیر میرسم اینم از فوق لیسانس دیگه دکترا رو کجای دلم بزارم با این بیکاری

  [پاسخ]

 307. انسان خسته گفت:

  من کاردانی میخوندم امامتاسفانه نتونستم ادامه بدم بعدازیکسال رفتم خدمت سربازی بعدازخدمت ۸ماه تویه شغل ازادباهفته ای ۵۰۰۰تومان کارمیکردم بعدش رفتم تویه شرکت الیاف مصنوعی وبه مدت ۴ماه مشغول به کارشدم بعدازاون پارتی من یه کارپیمانکاری خوب برام جورکردالان ۵ساله که اونجامشغول به کارم وماه به ماه حقوقموبه موقع میریزن ازدواج کردم والان یه بچه دارم واززندگیم راضی هستم فکرشوبکنیداگه میخواستم مثل شمااینطورادامه تحصیل بدم الان به احتمال زیادموقعیتم مثل شمابوداماخداروشکربادرس نخوندن پیشرفت کردم توکلتون به خداباشه بزنیم به شغل ازاداماکوسرمایه انشالله که مشکلتون حل بشه به هرحال بایستی سعی کنین حتی اگه شده یه جابیگاری کنین که بهترازبیکاریه که حداقل یه مهارتی یادبگیرین برادران محترم

  [پاسخ]

 308. Yones گفت:

  چی بگیم والا الان بیکاری فارغالتحصیلان اینقد زیاده که اونایی که ادامه ندادن بهمون میخندن…خوش به حالشون حق دارن حداقل رفتن یه حرفه ای رو یاد گرفتن…اما ماها چی کل زندگی و وقتمون رو گذاشتیم واسه درس و دانشگاه و بعدشم سربازی…الانم بیکاریم به کنار جوانی رو هم از دست دادیم رفت…نه کار نه امید نه پول ونه جایگاه اجتماعی درست وحسابی…تبدیل شدیم به مصرف کننده و کنج خونه نشستن…..این یعنی آخر فاجعه….

  [پاسخ]

 309. بیکاردنبال کار گفت:

  ممنون ازنوشته هات چون حرف دل منوگفتیدمنم بیکارم لیسانس حسابداری بیکارکه باهزاربدبختی درس خونده برادربیکارلیسانس مهندسی مکانیک که پدرومادربامزدکارگری ونداری به چه ماروبه دانشگاه فرستادندچه شبهاکه بیدارماندیم درس خوندیم شماهایی که اون بالا نشستید یه فکری به وضعیت ماکنیدآیاواقعا حق اونایی که باهزار آرزو میرن دانشگاه اینه اگه اینه دراین دانشگاههاروپلمپ کنیدمایی که پارت نداریم چیکار کنیم بدبختی بکشیم خداخودش کمکمون کته

  [پاسخ]

 310. بهرام گفت:

  اینکه این بلا سرمون اومده و الان بیکاریم فقط به خاطر انتخاب های خودمون بوده و هیچ کسی مقصر نیست و یکی هم به خاطر طرز تفکر غلطی که در مورد درس و کار داریم . درس هم یک هدف برای رسیدن به پول بود ولی واقعیت اینه که بعد از چهار سال متوجه شدیم که اشتباه کردیم و به قول معروف ورشکست شدیم. ولی آیا باید تا آخر عمر زانوی غم بغل بگیریم و بگیم چون با درس نشد دیگه هیچ کار دیگه ای نمیشه بکنیم . نه آقا مگه من چقد بیشتر از یه دیپلمه درس خوندم من چهار سال بیشتر از اون درس خوندم . ۲۰ سال یا ۳۰ سال که عقب نموندیم ۴ سال یه راهی رو رفتیم الان متوجه شدیم اشتباه کردیم. آقا از نو شروع کنید به نظر من چیز زیادیرو از دست ندادیم. یه دوست داشتم شروع کرد یه طرحی رو اجرا کرد چند سال کار کرد بعد ۶ سال کلی بدهی به بار آوورد و آخر سر هم ورشکست شد. ولی با پشتکاری که داشت سراغ خیلی کارای دیگه رفت الان هم خودشو جمع کرده. اونم ۶ سال زحمت کشید آخرش هم شد هیچ ولی  چون می دونست آخر دنیا نرسیده دوباره شروع کرد و الانم اوضاش روبراه است. همیشه به من میگه راه های بدست آووردن پول زیاده فقط باید حرکت کنی. من هم کاردانی الکترونیک دارم و کارشناسی برق قدرت چند تا هم مدرک فنی . الان هم مرتبط با رشته خودم کار نمی کنم . اصلا هم ناراحت نیستم .  مدتی کارگر ساختمان تهران با افغانی ها کار کردم. رستوران کار کردم. برق کاری کردم. کارگر شرکت خیارشور بودم. گل فروشی کردم. همه ی اینا که دارم میگم بعد گرفتن لیسانسم بود وقتی که متوجه شدم کار نیست. جدیدا هم افتادم تو کار صادرات گوسفند به  کویت و امارات . روی هر گوسفندی که صادر می کنیم ۵۰۰ هزار تومان داریم. هر سه ماه ۵۰۰ گوسفند میخریم و میفرستیم . حالا شاید بگید چطوری و از کجا شروع کردی. یک ماه مونده بود به عید روزنامه همشهری گرفتم گفتم دم عید بهترین کار نظافت چیه هم پولش خوبه و هم هر خونه ای برم انعام و عیدی میدن . شروع کردم  یکی از منازل که رفتم طرف تو کار صادرات بود. بعد اینکه فهمید روستاییم خلاصه بگم بهم گفت برم گوسفند خوب واسش گیر بیارم من فقط واسش گیر میاووردم و اون صادر می کرد و درصدی هم به من میداد بعد مدتی با کمک خودش یه کارت بازرگانی گرفتم و الانم واسه خودم صادر می کنم. درس هم یک هدف برای پولدار شدن هستش نشد هزار راه دیگه وجود داره. هر کاری که بگی اولش سخته فقط باید طرز فکرتو در مورد کار درست کنی و نترسی و فقط به خودت فکر کنی و از حرف این و اون نترسی قراره که برا خودتون زندگی کنید . وایسی هیچ کس نمیاد از سر دلسوزی به شما کار یا پول بده. فقط خودتی و خودت . پدر مادر خودت الان خودتی، ضعیف النفس نباش بذار اعتماد بنفس داشته باشی اگه یه کاری رو شروه کردی و خسته شدی زود خودتو نباز . شروع کنید به حرکت . خیلی معذرت میخام که اینو میگم شما باید با اون کسی که مرده و داخل قبره باید یه فرقی داشته باشی اگه تو هم حرکت نکنی یعنی با مرده داخل قبر هیچ فرقی نمی کنی تازه تو مصرف کننده هم هستی. پس حرکت کن . 

  [پاسخ]

 311. عباس گفت:

  بعضی از دوستان که بنده هم با آنها همدرد هستم صحبت از خودکشی می زنند !! سعی کنید ارتباط خودتون را با خدا بیشتر کنید و به روز آخرت و قیامت ایمان بیاورید که در آن اعمال انسان ها چه خوب و چه بد به اندازه ی دانه خردلی سنجیده خواهد شد . کسانی که ما جوانان را به این روز سیاه نشاندند در قیامت یا همین دنیا سزای اعمال خود را خواهند چشید . این دنیا مادی است و بی ارزش و فقط محلی است برای امتحان ما و خوش به حال کسی که با صبر و ایمان از این آزمایش سربلند بیرون آید .

  [پاسخ]

 312. بیتا گفت:

  دوستان عزیزم منم سه ساله مدرک کارشناسی ارشدمو با معدل ۱۸/۲۵ از دانشگاه روزانه گرفتم. استخدامی آموزش وپرورش هم شرکت کردم اما بعد پشیمون شدم چون روزی که شروع کردم به خوندن،تمام روزهای پر استرسی که برای کنکور پشت سر گذاشته بودم؛ برام تداعی شدن و با خودم گفتم ی نفر ظرفیت، اصلا ارزش خوندن نداره. تنها دلخوشیم به ۷ سال سابقه کاری هستش که اونم مدیون داداشمم . من الان ۳۴ سالمه. یعنی نصف زندگیمو با درس و بلاتکلیفی پشت سر گذاشتم و الان تو فکر ی کار آزادم.برای همه ارزوی شادی و موفقیت میکنم.

  [پاسخ]

 313. آرش گفت:

  سلام
  من دیگه طاقت ادامه دادن ندارم.
  اوضاع مالی خانواده ام هم به شدت بحرانی شده.
  هیچ جا کار نیست. لیسانس میکروبیولوژی دارم با معدل بالا ، برنامه نویسی هم بلدم و چند تا کار انجام دادم ، اما دیگه همون هم پیدا نمیشه.
  من واقعا خسته شدم ، نه گذشته درست و حسابی داشتم ، نه حال خوبی دارم ، نه آینده روشنی.

  من حقیقتا یک قدم تا خودکشی و رهایی از این زندگی نکبت که ناخواسته واردش شدم فاصله دارم.

  [پاسخ]

 314. نام شما گفت:

  لیسانس عمران هستم ۲۹ ساله و بیکار یک سال و نیمه که خدمتم تمام شده اما نه به این راحتی که دارم اینجا مینویسم اما خدا رو شکر سالم ازش بیرون اومدم اینو اونایی که بدون پارتی خدمت رفتن میفهمند اما خدا به من خیلی کمک کرد این روزا وقتی بازار میرم میترسم چه گرگهایی که در پوست انسان نمیبینی ،شیادی که جنسش رو با هر قیمتی که دلش بخواد به مشتریش میندازه و کسی هم نیست که برای این کار باز خواستش کنه مغرور ،پولدار ، بیرحم و حرام خور، امیدوارم خدا به هممون کمک کنه.

  [پاسخ]

 315. مهدی گفت:

  منم لیسانس برق هستم وقتی دیدم از درس نه کار گیرم میاد نه پول تصمیم گرفتم هر کاری که از دستم بر میاد انجام بدم و الانم هم از زندگیم راضی هستم.قرار نیست چون چند سال درس خوندم بقیه عمرم رو از دست بدم و همش حسرت بخورم .بالاخره توکلم به خدا هست و معتقد هستم اگه خدا بخواد همه چیز به انسان داده میشه و اگه نخواد هیچ چیزی نصیب انسان نمیشه. پس همیشه به خودش توکل کردم و راه زندگیمو ادامه دادم

  [پاسخ]

 316. مهدی گفت:

  جون داداش چقدر آدم تحصیل کرده بیکار تو این سایت پیام گذاشتن

  [پاسخ]

 317. احمد گفت:

  سلام .
  من نمیخواستم نظر بذارم ولی مجبور شدم سرگذشت خودمو بنویسم.
  من دیپلم ریاضی دارم با معدل بالای ۱۹ تو تمام مقاطع تحصیلی هم شاگرد اول بودم ولی موقع انتخاب رشته خیلی اتفاقی عاشق رشته علوم انسانی شدم و رشته اقتصاد رو انتخاب کردم همه دوستان و آشنایان به خاطر این کارم سرزنشم میکردن. ولی من توکل به خدا کردم حالا که همه رشته ها بیکارن حداقل چیزی رو که دوست دارم بخونم . آخرای لیسانس فهمیدم عشق اصلیم رشته ی علوم سیاسیه و آرزوم این شد که دیپلمات بشم به خاطر همین تغییر رشته دادم و تو کارشناسی ارشد رتبه تک رقمی آوردم و برای دانشکده وزارت امور خارجه دعوت به مصاحبه شدم و بعد از ۳ مرحله مصاحبه قبول شدم و بعدش جذب وزارت خارجه شدم . الانم دانشجو دکترام . هدفم از این نوشتار این بود که هیچ وقت به خاطر شغل درس نخوانید فقط از روی علاقه درس بخوانید مطمئن باشید ضرر نمیکنید و خدا رو فراموش نکنید . یا علی

  [پاسخ]

 318. یاد خدا گفت:

  سلام میکنم.ولی این سلام با اه و ناله بود
  من بارها وبارها به اون خدای عزیز گفتم که ای خدای مهربان و کریم الهی بحق آقا امام زمان هرکسی داره این جوون های عزیز و گرانبها رو تو دانشگاه سرگرم تحصیل میکند و اینده شان کلمه بیکاری رو پیشانیشون نوشته . الهی که اون مسولین پاسخگوی اون روز قیمت باشند.فقط خدا از دل من میداند و بس.من نه پدر داشتم نه مادر با تمام سختی ها و دوری خانواده درس خوندم و خودم خرج دانشگاه در آوردم …..آلآن فوق لیسانس کشاورزی دارم فعلا کارم درمورد رشته ام نیست
  من از مسولین ابن کشورم بیزار و دلشوره گرفتم
  فقط از خدای مهربان خواسته ام و میخواهم که آن شاالله بحق اقا امام.زمان دکتری مو خارج تحصیل کنم و همون جاهم بمونم و مقیم اون کشور بشم.ولی افسوس افسوس که این کشور عزیز دست چه کسانی میچرخد که نه ب علم بها میدان نه ب جوون ها
  فقط پارتی پارتی
  اما پارتی من فقط اون خداس.و خدا به داد اون دانشجویانی که با سختی و بدبختی درس خوندن برسد
  ای خدای مهربون از کشورم نمیگذرم ولی از مسولین بی وجدان در ترکم.خودت شاهد باش شاید کسی مثل من تو زندگی سختی نکشید باشه که خودم بودم و خدای خودم .چه بی پولی های که نکشیدم چه گریه هایی که بخاطر بی مادری نکردم چ گرسنگی های که نچشیدم
  چ غربت هایی که تحمل نکردم چ افسردگی ها و پریشانی ها و تنهایی های که نچشیدم فقط خدا داند .ای مسولان خدا بحق امام زمان ازتون نگذره که آنهمه پارتی بازی نکنید الهی پول بیت المال خرده تان نشود که درک نمیکنید شرایط من و امثال من را.
  باشد اون روزی که خودتان به خودتان ببالید……
  دوستان نصیحت برادرانه فقط هیچ وقت اون خدایی که بر همه چیز شاهد وگوآه ست از یاد نبرید حلال مشکلات اونه نه بنده هاش.
  خدانگهدار همه بنده های با وجدان وبا ایمان و دانشجویان سخت دیده

  [پاسخ]

 319. sia گفت:

  سیاست این بوده،جونهای این مملکتو با چند تا کتاب سرگرم کنند،تا در آینده مشکل درست نکنند،حالا هم خیلی موفق بودن

  [پاسخ]

 320. مرتضی گفت:

  فعلا که بیکاریم ایشالله آقازاده های مملکت هم طعم بیکاری رو بچشن بفهمن درد بقیه رو!!!!!! بگید آمین

  [پاسخ]

 321. الهام گفت:

  بیکاری خیلی زجر آوره خدایا به داد دل بیکارا برس ای خدای چاره ساز تو هستی تو چاره سازی خدایا کمکمون کن به فریادمون برس امیدمون تویی خدایا فقط تو خداااااااااااااااااااااااااا

  [پاسخ]

 322. ؟ گفت:

  سلام دوستان.من کنکور ارشد برق دادم احتمالا شهید بهشتی یا اصفهان قبول میشم.با این اوضاع به نظرتون برم دانشگاه یا برم سربازی.اگه برم سربازی، میترسم بعدا پشیمون بشم .گیج شدم، لطفا کمکم کنید

  [پاسخ]

 323. تنهام گفت:

  به امید این سال ۸۶رفتم خدمت که تو اداره ای کار کنمو بین کار تحصیل که پیشرفت کنم دیدم نه از این خبرا نیست پس رفتم دانشگاه وانم تموم شد یک سال تمام خداوکیلی خوندم برا استخدامی اخه مگه این اولویتا میزارن جایی ادم استخدام شه بیخیالش شدم رفتم تو تعمیر لامپ کممصرف ۶ماه بعد دیدم نمیصرفه بیخیالش شدم رفتم ور دست اوسایی برقکاری بعد ۲ما فهمیدم مال اینکار نیستم بیخیالش شدمرفتم ۲سال تویه شرکت پشتی سازی پشتیارو میفرستادیم عراق بد نبود تحریما که اومدن شرکت برشکسته شدبیخیالش شدم افتادم تو تعمیرات لوازم خونگی صوتی تصویری ۲سال اوسای نامردم هروقت جای مهم بود که میخواستم یاد بگیرم کسافت عوضی میگفت علی برو یه ۲کیلو گوجه برام بگیر واسه خونه میخوام میرفتم میومدم میدیدم درسته وسیله خیییییلی بلا اینطوری و امثالکم سرم اوورد بیخیالش شدم رفتم واسه ادامه تحصیل بین درسم کار کردم رفتم تو یه کافه تریا پیتزا و کافیشاب یعنی ۳ماه بودم اونجا تازه داشتم یاد میگرفتم کا صاحبش مرد اونم بیخیالش شدم تا ترم ۲لیسانس خوندم اصلا روحیه نداشتم انصراف دادم افتادم تو کار کافیشاب رفتم مدرک بین اللمللی کافیشاب رو گرفتم تو تهران اونم نامردای تهرانی اصلا چیزی یاد نداد افتادم تو بازار به عنوان کافی من دیدم بابا اصلا هیچی بلد نیستم خیلی بازار پیشرفته تر بو د هر جا میرفتم واسه استخدام کافی من میگفت باید ماهر باشی و سابقه کار داشته باشی اونم هیچ یه هیج الان ن میتونم مغازه بزارم چون سرمایه ندارم ن حوصله دارم برم وردست کسی چیزی یاد بگیرم چون دیگه از شاگردی بدم میاد ن میتونم استخدام جایی شم چون پارتی ندارم ن دیگه کشش درس خوندنو دارم اصلا اسم ازدواج هم که میشنوم حالم بهم میخوره چون حوصله دردسر رو ندارم

  [پاسخ]

 324. علی گفت:

  داداش گلم منم مثل شما کارشناسی کامپیوترم رو با معدل ۱۶٫۷۰گرفتم و سربازیم رو رفتم الان ۵ماهی هست سربازیم رو تموم کردم و دنبال کارم ولی کو کار راستش به این نتیجه رسیدم دانشگاه در زندگی الان وقت تلف کردنه.

  [پاسخ]

 325. یاسر گفت:

  من هم لیسانس کامپیوتر دارم
  پس از ۶ سال کار در شرکت های کامپیوتری که در زمان کارمندی بود چیزی جز بخور نمیر اون هم بزور بدست نیاوردم. پس از آن با چند نفر شریک شدم که بدتر از قبل شد و بعد از دوسال و خورده ای چند میلیون بدهی بالا آوردیم. بماند که کلی بعد از دانشگاه کتاب خوندم تا مثلا کارم راازدست ندم و بروز باشم و ساعتهای زیادی پشت کامپیوتر وقتم هدر رفت وسوختم و ساختم. خدا لعنت کند باعث و بانی این وضع را …

  [پاسخ]

 326. مهتاب گفت:

  فارغ التحصیل رتبه یک مهندسی شیمی ارشد از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بیکار…متاسفم برای ایرانی که روبه نابودیست، اونایی که میگین توقعاتتون رو پایین بیارین، با بهترین مدرک، نگهداری از کودک در منزل هم انجام دادم، خیلی درد اوره
  شرم باد بر مسئولین بی کفایت،بالاخره زمان جواب پس دادنشون اون دنیا فرا میرسه،اگر دین داشته باشن البته!

  [پاسخ]

 327. ستاره گفت:

  سلام دوستان منم با رتبه اول کارشناسی ارشدمو از یه دانشگاه دولتی گرفتم و عطای دکترای بدون کنکورو به لقاش بخشیدم الان که این نظراتو دیدم متوجه شدم که چقدر آدمای مثل من زیادن تو این مملکت. خدا به حق این شبای عزیز عاقبت همه مونو به خیر کنه

  [پاسخ]

 328. آرش گفت:

  منم لیسانس ادبیات دارم
  چنتا مرگ فوری رو برسی کردم
  امیدوارم زودتر به نتیجه برسم

  [پاسخ]

 329. آینا گفت:

  دوستان واقعا ناراحت شدم فکر میکردم فقط خودم این مشکل و دارم المپیادی بودم وانتخاب رشته دانشگاه سراسری ام سیستم سنجش هنگ کرد وی رشته شهر بیخود برا قبولی اومد ناچار رفتم آزاد که مهندس بشم ونتیجه زحماتم ببینم که الان منم بیکار وافسرده ام ورزش میکردم اما انقدر زور افسردگی ام زیاد شد که اونم ازدستم رفت کار مسیولین بی فکر نیست خدا باید کار امثال مارو درست کنه به امید اون روز

  [پاسخ]

 330. امیدرجائی گفت:

  باسلام خدمت تمامی دوستان عزیز
  من امیدرجائی کاردان ساختمانم
  سال۸۳ که از سربازی اومدم ، رفتم شدم کارگر صفر نقشه برداری
  سال۸۴ رفتم توی یک شرکت راهسازی و عرضه ی خودمرونشون دادم و شدم سرپرست عملیات ابنبه ی فنی
  خلاصه تا سال۸۸ توی اون شرکت راهسازی بودم و شغلهای مختلفی رو تجربه کردم و سال ۸۹ توی یک شرکت سد سازی بودم و از سال۹۰ توی یک شرکت ساختمانی با عنوان رئیس دفتر فنی مشغولم
  اینو خدمت همتون باید عرض کنم که باید از صفر شروع کنید
  الان من ۱۰ سال سابقه ی بیمه دارم
  توی کارمم جدی ام
  آدم خشکی نیستم اما توی کار با کسی تعارف ندارم
  شماها هم باید از صفر شروع کنید و پرتوقع نباشید
  بذارید کارتون حرف بزنه نه مدرکتون
  بی خیال مدرک بشید
  کارکنید

  [پاسخ]

 331. محمد بی کس و کار گفت:

  سلام بنده نیز مثل شما همیشه شاگرد ممتاز مدرسه بودم دانشگاهمو تو پیام نور رشته مدیریت بازرگانی تموم کردم کارشناسی.. الان دوساله دنبال کارم و چیزی گیرم نیومده. روز به روز ناامیدتر میشم. یه پیکان داشتم خواستم مسافرکشی کنم ۱۰ لیتر بنزین زدم ۹۵۰۰ تومن دراوردم و ۵۰۰ تومن ضرر کردم. گاز هم گذاشته بودم همش ماشین خرج در می اورد موتورش خراب میشد بازش کردم. الان به هر دری میزنم به در بسته میخورم و مثل شما ناامیدم. سال ۹۴ هم داره نصف میشه و من همچنان دربه در کوچه های تنهایی و بیکسی. به هر شغلی فکر میکنم میبینم از دست من برنمیاد( مثلا برم کنار خیابون دست فروشی کنم که هم شهرداری گیر میده و پول میخواد هم روم نمیشه ) یه کتاب هم در مورد دلنوشته هایی برای خدا نوشتم که پول زیادی برای چاپ و انتشارش میخوان و ندارم .. بنظرتون بالاخره خودکشی خواهم کرد یا نه؟ خودمم مانده ام سردرگم… تا کی صبوری..؟ خدا میداند. نمیدانم چه خاکی بر سرم بریزم

  [پاسخ]

 332. سلام گفت:

  ۲۲سالمه ترم آخر دانشگاه هستم مدرکم نقشه کشی ساختمان با نرم افزارهای صنعتی مثل اتوکد و ۳dmax خودمو آشنا کردم که آخرش هیچ به جز چندتایی دانشجو با من تماس گرفتن برای تحویل پروژه

  [پاسخ]

 333. زهرا گفت:

  سلام.نا امید نباشید اگر جای من بودید چطور زندگی میکردید؟هم درس خوندم هم کار کردم برای پسر ها که کار بیشتر و آزادتر هستند من درس میخوندم وام میگرفتم در کنارش با ماهی ۲۰ هزارتومان کار میکردم همیشه دنبال کار بودم هرچی هر جا باهر حقوقی باید کار میکردم کرایه میدادم تا به محل کارم برسم بعضی وقتا برام هیچی نمیموند ولی زمانی که لیسانسمو گرفتم دیگه اینقدر تجربه داشتم که الان دو ساله یک جای ثابت دارم کار میکنم با ماهی ۷۰۰هزار تومان ولی دیگه این پولهارو لازم ندارم چون خرجی ندارم و اونقدر صرفه جویی کرده بودم که زندگی کردن رو یاد گرفتم تمام پولم پس انداز میشه.اون چیزی که الان بهش نیاز دارم کارمه اگر بهم بگن بهت حقوق میدیم نیا سر کار قبول نمیکنم .توی دانشگاه باید یاد بگیریم که چطور زندگی کنیم ن اینکه بعدش با مدرکش پول در بیاریم .درد و دل با دوستان خوبه ولی شنونده ی اصلی کسی هست که شما رو به وجود آورده با اون دردو دل کنید آیا مارو فقط بخاطر همین به وجود آورده ………..

  [پاسخ]

 334. فاطمه گفت:

  منم کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم پایه از دانشگاه چمران و شهرکرد گرفتم متاهلم و کلی دنبال کار گشتم ولی عاقبت یه کاری به فوق دیپلم آزمایشگاه میدادن پیدا گردم انقدر حقوقش پایین بود و دو شیفت که همسرم نگذاشت برم و به اصطلاح من شیر کرد که واسه دکتری بخونم الان مشغول خوندنم ولی با کدوم انگیزه واقعا عصبی میشم وقتی میبینم این همه درس خوندم و آخرش هیچی

  [پاسخ]

 335. بهناز گفت:

  ۲ ساله فارغ التحصیل شدم از یکی از بهترین دانشگاههای دولتی با هزار امید و آرزو ارشد خوندم مقاله دادم…وقتی ارشد قبول شدم از فرط خوشحالی یه کاری تو یه شرکت معتبر داشتم ول کردم اومدم ارشد بخونم..ولی حالا که تموم کردم دیکه اون کارم ندارم…به هر دری میزنم بسته اس…دارم دیوونه میشم تازگیا احساس نفس تنگی تو قسمت قفسه سینم میکنم…احساس میکنم خدا هم از مشکلات من خسته شده…اگه همین یه زره ایمانو نداشتم شاید تا حالا خودکشی کرده بودم…هیچ امیدی به این زندگی ندارم..وقتی کسی ازم میپرسه چکار کردی میخام آب شم برم زمین …که یه عمر بهترین دانش آموز مدرسه و کلاس و بهترین دانشگاهها بخوون آخرش هم هیچی خونه نشین مث پیرزنهای بازنشسته که فقط تو خونه میشینن…تو دلم دارم خون گریه میکنم به حال خودم..من جوونیم که تو ۲۷ سالگی پیر شده..احساس ۷۲ ساله ها رو دارم..هیچ شوقی تو دلم نمونده…

  [پاسخ]

 336. مریم گفت:

  میگم اینهمه آدم تحصیل کرده بیکار بیاین دور هم جمع بشیم عقلامونو رو هم بگذاریم شاید تونستیم یه کاری بکنیم، چون یک دست صدا نداره، بهتره به جای آه و ناله کردن یه فکر اساسی کنیم

  [پاسخ]

 337. علی گفت:

  آقای اکبر و آقای حسن به خدا توقع من بالا نیست . با اینکه با معدل ۱۷/۸۰ رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شدم به حقوق با در آمد ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان هم راضی هستم ولی نیست ! خدا خودش شاهده چقدر به این در و اون در زدم ولی فایده نداشت افسرده شدم … همه ی فکر و ذکرم شده ظهور آقا امام زمان . آقا چرا نمیای به خدا قول میدم نوکر خوبی باشم . برای جان دادن برای تو آقا آماده ام . من که این دنیا رو نداشتم حداقل اون دنیا را داشته باشم .

  [پاسخ]

 338. ... گفت:

  من ۱۸سالمه امسال کنکور دارم منتطرم کنکور بدم از فرداش برم سرکار حداقل پول تو جیبی داشته باشم بتونم خرج دانشگامو بدم..ای بابا دردو دلا زیاده چی بگم آخه :-(

  [پاسخ]

 339. شهلا گفت:

  واااااااای اینا همش حرف دل منه……… کارشناسی فناوری اطلاعات بیکاااااار …. دارم تو خونه دق میکنم اخه من با بدبختی درس خوندم کی جوابگوه؟؟؟ اون همه با کادر کثیف و هرزه دانشگاه جنگیدم با معدل ١٨ فارغ التحصیل شدم …… من چیکار کنم کار میخوام پول میخوام ….. خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا 

  [پاسخ]

 340. اکبر گفت:

  ازتون خواهش می کنم دیدگاه مرا سانسور نکنید. چون می خوام به کشورم خدمت کنم. برای انسانهای بزرگ بن بستی وجود نداره، چون یا راهی خواهند ساخت یا راهی خواهند یافت. آدم های زیادی هستند که کار آفرین و مولد کار بودند. خودشون برای خودشون کار و شغل و درامد درست کردند.

  [پاسخ]

 341. اکبر گفت:

  سلام، من فارغ التحصیل کامپیوتر هستم ولی مثل شما فکر نمی کنم. خودم یه شرکت با خلاقیت خودم ثبت کردم و نرم افزار تولید می کنم و به بازار می فروشم. مولد کار باشید نه جویای استخدام. استخدام کنید، مجبور نیستید استخدام بشید. کار آفرین باشید، نه اینکه دنبال این باشید که کی بهتون کار می ده. کاری انجام بدید که خاص و خلاق باشه. رشته ای انتخاب کنید که نیاز روز بازار کشور باشه. از انتخاب رشته های بی کاربرد دوری کنید. منفی گرایی نکنید. همش دنبال تئوری نباشید. دنبال تجربه مفید باشید. آدم های موفق مثل بیل گیتس، ادیسون ، شکسپیر و غیره را الگو کنید. اگه خلاق و خاص و عملگرا باشید، حتی اگه کارم گیرتون نیاد، کار آفرینی می کنید. به فکر این باشید که چطوری می تونید یه دفتر، مغازه، شرکت یا یه کارخونه شخصی بزنید. مشکل درون خود شماست، انتخاب شما غلط بود، همه مشکلات رو گردن دولت نندازید. بزرگترین دشمن هر کسی، خودشه. شما دارید تاوان اشتباه خودتونو می دید، انتخاب خودتون اشتباه بوده. حرفایی که نوشتم کاملا بر اساس تجربه مادی و تجاری شخص بنده بوده است. من یه آدم موفق هستم انتخاب درستی داشتم. ببنید کسانی که الان کارآفرین هستند و صاحب یه شغل آزاد و مستقل، از کجا و چگونه شروع کردند. خلاق بودند. علم و خلاقیت در کنار هم می تونه به ثروت و تجارت تبدیل بشه. هوش تجاری خود رو تقویت کنید.

  [پاسخ]

 342. حسن گفت:

  سلام.من کمتر از اونی هستم که به شما بزگواران راه روش یاد بدم.اگه یه ذره توقعهاتون رو پایین بیارین(غرور کاری و مدرک نداشته باشید)راحتر میشه کار پیدا کرد. اول کاری زیاد سخت نگیرید.من کاردانیمو در مدت ۳٫۵سال گرفتم.شبا سر کار روزا دانشگاه.تقریبا نصف خرجی خونواده ۵ نفری با من بود + خرج دانشگاهم+قسط یک وامی که باهاش خونه خریدم.اتمام کاردانیم با اخرین قسط خونه و کار پیدا کردنم باهم تو ی ماه شد.همه اونایی که مدرک دارن رو درک میکنم دوستانم هستند خیلی به حرفاشون گوش دادم.براتون ارزوی موفقیت دارم

  [پاسخ]

 343. خسته روزگار گفت:

  سلام دوستان منم ۲۵ سال دارم لیسانس حقوقم بیکار بی پولم.اعصابم خورد شده از بس باید منتظر بمونم ببینم پدرم دو هزار میزاره تو جیبم یا نه واقعا خجالت اوره جوونی همسن سال من منتظر باشه باباش بهش پول بده و نظاره گره هدر رفتن نیرو و عمر جوونی باشی و بیکار بمونی واقعا شانس هم نداریم جوونای حدود بیست سی سال پیش بهشون پیشنهاد کار میدادن و انتخاب میکردن که برن چه اداره ای و حالا این دوره زمونه باید نابود بشی تا بری سر یه کاری واقعا من گاهی به خودکشی فکر میکنم خیلی تأسفباره جوونای مملکت ته خونه باشن و پیرمردا سر کار…یه مسائلی هم هست که به دنبال بیکاری واسه جوونه مشکل ایجاد میکنه الان خود من و مطمئنم جوونایی مثه منم هستن که این مشکل دارن که بخاطر بیکاری نمیتونن زن بگیرن و فشار روحی خیلی زیادی روشونه ….واقعا تأسفباره که یه جوون مثه من به این مسئله اشاره کنه ولی خب دیگه جوون هستیم و پر انرژی و کنترل اون سخته همه شما مطئنم حرفمو درک میکنید.و جمله آخر اینکه دارم روانی میشم از بیکاری و خجالت از اینکه از بابام پول تو جیبی بگیرم…خدانگهدار

  [پاسخ]

 344. یه نادم گفت:

  من ارشد مهندسی برق از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر دارم با معدل ۱۷٫۴۰ و نمره پایان نامه عالی و ….
  فقط می تونم بگم که خیلی احساس شرم و شرمندگی دارم،
  واقعا عدالت خدا کجاست، چه کسی گفته افرینش دنیا عادلانست؟!!!

  [پاسخ]

 345. fardin گفت:

  ولی خداییش به نون شب با کار رفتن محتاج نیستم،اما از نظر روحی خیلیهایشان شدیدتر بهکار نیاز دارم.به هرحال دلنوشته منو بسار متاثر کرد،به امید روزی که نالایق ها برن کنار و عدالت برقرار شه و استعدادهای مملکت مدیریت بشه و برای شما نز بهترین کار وثروت،.در کوچکترین روزنه ها خدایی هست که همواره مشکلات رو ممیبینی هموطن من

  [پاسخ]

 346. fardin گفت:

  منم کارشناس ارشد مدیریت هستم،۲۴ سالمه،دوره ۶ ماهه رفتم و حسابرسی سه شرکت رو انجام دادم،جز اعدادی برتر بودم و بدون کنکور ارشدم رو خوندم با معدل ۱۹،اما تو این دوره حسابرسی با حقوق کارگری،کارفرما م در ازای معدل و مدرک تازه ناسزا هم میخواند بهم تحویل بده،با حقوق ناچیز این کار رو انجام دادم تا به قول کارفرماها و پیم وناهار رزومه ای و سابقه ای داشته باشم وسطای کار سر افتادم که یکی از همکاران کل کل تخصصم و دانشم تو حسابرسی رو در اختیارش به دلیل پیشرفت کار گروهی و به امید گرفتن پروژه های بعد قرار دادم،سه برابر من حقوق میگیره و اخلاقش هم عین کارفرما م به دور از انسانیتهواست،خلاصه با اینکه تو زندگی شخصی هم مشکلات و درهای زیادی داشتم و نمییتوانم بیکارراربشینم با اومدن پروژه دوم و این همه حق خوری و حق کشی و رفتن سود تو جیبای ادمای نالایق خودم،خودم را بازنشسته و بیکار کردم و ادامه ندادم الانم بیکارممممممممبر بمونم

  [پاسخ]

 347. محمد گفت:

  علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

  منبع : شرح ابن ابی الحدید ، جلد ۲۰ ، ص ۳۳۲،کلمه ی ۸۱۴

  دوستان عزیز که میگین درس خواندیم و ۳۰سال سن داریم و بیکاریم…درس رو برای این بخونید که خدا رو بهتر بشناسید و بتونید بهتر عبادت کنید و مقامتون پیش خدا بالا بره
  بعضی هاتون میگید که ما ناامید شدیم و حتی به خودکشی فکر میکنیم در حالی که بدترین بنده ی خدا کسی است که از رحمت خدا ناامید شود…به خدا توکل کنید و بدانید خدا همیشه میبینه و میشنوه و روزی خواهیم مرد…پس بدونید با تحصیل علم وقتتونو تلف نکردید بلکه اینهمه سال عبادت کردید…تحصیل علم عبادت است
  مهم روزی حلال است نه درامد زیاد
  پس اگه شغل مناسب پیدا نکردید باید بشینید ناامید بشید؟
  کل این زندکی یک امتحان الهی است…هیچوفت شکایت نکنید و به رضای خدا راضی باشید ..
  غم های روزگار را پایانی است پس بساز و صبر کاخ تا پایان پزیرد
  خدا هممونو عاقبت بخیر کنه انشاالله…یاحق

  [پاسخ]

 348. محمد گفت:

  شاید اگر عربی و فارسی و اجتماعی و فلسفه ودرس های بیخود دیگری که وقت و عمر ما را هدر دادند ،نبود فرصتی پیدا میکردیم برای کسب مهارت در کارهای دیگر.
  مثلا تافل میگرفتیم.آیلتس میگرفتیم.
  یا اگر آموزش و پرورش با مراکز فنی و حرفه ای رابطه بهتری داشت و مراکز فنی و حرفه ای کیفیت بالاتری داشتند ، امروز مهارتی داشتیم که با آن میتوانستیم به کشورهای دیگر هم مهاجرت کنیم و درآمد خوبی هم داشته باشیم. تا اینکه امروز یک مهندس الکی مترادف با پهلوان پنبه باشیم.
  زورم می آید وقتی مامور شهرداری که ۴ کلاس سواد درست و حسابی ندارد من را تحدید به جمع کردن بساطم میکند.

  [پاسخ]

 349. ر. ب گفت:

  چی بگم، منم فارغ التحصیل ارشد مکانیکم، معدل ۱۷٫۳۳ بیکار، الان هم الاف کسایی هستم که بهشون کار سپردم. هر وقت بهشون زنگ می زنم هم تازه یادشون میاد که گفتم دنبال کارم. آخرش هم میگن کار نیست.
  به نظر من اینه که الاف این مملکت شدم. اول میگن تحصیلات، وقتی تحصیلات درست میشه میگن معدل خوب، بعد میری برا کار میگن سربازی، دوباره میری بعد میگن سابقه کار. جالب اینجاست که یه جا رفتم که سابقه نمیخواست دید همه رو دارم گفت نامزد داری……!
  خدایا توکل بر خودت

  [پاسخ]

 350. نا امید گفت:

  خدایا چرا بیکار نشستی؟ هان؟!!!
  چرا همه ی ما ها رو لعنت نمی کنی تا راحت شیم، تا راحت شی.
  چرا یه عذاب بزرگ نمیفرستی که کل این کشور مزخرف با تمام آدماش ( چه ظالم و چه مظلوم) نابود شن. این همه استرس رو برای چی تحمل می کنیم؟
  چرا هیچ وقت جواب نمی دی؟
  چرا از اول تاریخ توی دنیای تو یه عده قلیل ثروتشون سر به فلک می زنه و یک عده کثیر زندگیشون تماما استرسه و حتی به نون شب هم محتاجن؟
  چرا هیچ وقت نشد بشنویم توی یک جامعه اکثر مردم رفاه نسبی دارند و گروه کمی فقیرن؟!!
  چرا اینقدر این دنیات بی عدل انصافه؟
  چرا ما رو نمی کشی راحتمون کنی؟
  خود کشی عرضه می خواد که ما نداریم، همه نعمت های دنیات مال خودت، بهشت تم صدقه سر اونایی که حتی تو هم براشون پارتی بازی می کنی!
  ما رو بکش و نابودمون کن، طوری که اصلا نبودیم. مطمئنم از نبودن ما به هیچ جای نظام خلقتت بر نمیخوره.
  من دیگه طاقت ندارم. “بار امانتت” مال خودت. به کی بگم من دیگه نمی خوام باشم نه توی این دنیات نه اون دنیات. همشن مال خودت.
  دنیا و برزخ و بهشت و جهنمت مال خودت، بیخ ریشت! دست از سر من بر دار.

  [پاسخ]

 351. حنا گفت:

  به نظر من برنامه ریز ای کشورمون باید همون سالهای ۸۰باید به فکرنیروی این همه جوون می بودن وقتی که خودشون خبرداشتن که ادارت ونهادهای دولتی استخدام شدن توش کمه باید به نیروی جونا جهت میدادن به سمت کارای دیگه نباید میذاشتن این همه جوون اینجوری هدربرن اگر نیرومون ازهمون پانزده سالگی به سمت کاری میرفت که برامون فایده داشت الان این همه عذاب نمیکشیدیم چراباید توکشورما قشرفقیرهمیشه فقیر بمونه راست میگه استادمعین کسی فرش میبافه روحصیر باشه اخه تاکی باید نسلهامون اینجوری هدر برن به خدا اگه توکشور ما مسی ورونالدو هم زندگی میکردن الان اونی نبودن که هستن چون هرجفتشون فقیر بودن اون ماچه به سرجوونهامون اوردیم صددرجه ازاونا بااستعدادتر وپاکتر چه فایده بهنظرمن هرراهی که الان میتونه باهاش روزی حلال دربیاره همونودنبال کنه ست رودست نذاره شاید اینجوری بیشتر پیشرفت کرد کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من ناامید نشن وضع برای همه همینه

  [پاسخ]

 352. یک وکیل دادگستری گفت:

  برادر عزیز سلام نامه ات مرا بسیار متاثر کرد این مشکل خاص شما نیست .مشکل جوانان این مرزو بوم است باید ههمون به در گاه احدیت دعا کنیم شاید دستی از غیب برآید و کاری بکند.توکلت به خدا باشد خدا خیلی مهربان است نامید نشو و خدار ا صدا بزن حتما ” گره از مشکلت می گشاید.

  [پاسخ]

 353. sogand گفت:

  ای بابا بخدا من ترم چهارمهندسی مدیریت پروژه بودم انصراف دادم به دلیل بی پولی نمیتونمم ازدواج کنم چون پول خرید جهیزیه ندارم خب ما و امثال ما باید بمیرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 354. ی بدبخت گفت:

  بدبخت ترین آدما کسایی بودن که رشته مهندسی پزشکی خوندن. ارشد مهندسی پزشکی تو دانشگاه سراسری با معدل ۱۸ بیکااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااار

  [پاسخ]

 355. امیدوار به اون دنیا گفت:

  سلام بنده هم یه خانم سی ساله هستم ارشد مدیریت. معدل بالا و البته بیکار .با کلی زحمت و هزینه درس خوندم و حالا به هر کسی برای کار می سپارم کلا از صفحه روزگار محو میشه و دیگه نمی بینمش.اصلن مشکل اینه که ما چرا بدنیا اومدیم ؟غیر از غصه خوردن هدف دیگری در خلقت ما بود یا نبود؟دلم خوشه سی سال از سنم گذشته و نهایتا سی سال دیگش مونده اگه شانس بیارم زودتر دق نکنم.این دنیا که گذشت خدا کنه اون دنیا جامون خوب باشه.راستی آهای کسایی که تبعیض در استخدام میذارید و حق رو ناحق می کنید ببینید چقدر آه جوون پشتتونه.آماده هستید که در پیشگاه خدا دیر یا زود جواب ما جوونا رو بدید؟ خدا ازتون نگذره.

  [پاسخ]

 356. ریحانه گفت:

  ما چرا درس میخونیم ؟ اونایی که خانواده های پولدار دارن رو کاری ندارم ولی واقعا مایی که برای هزینه رفت و آمد دانشگاه های مادر این مملکت مشکل داریم برا چی با این بدبختی درس میخونیم ؟؟؟ دست آخر با مدرک ارشد یکی از دانشگاه های مادر این مملکت بهت بگن وزیتور شی

  [پاسخ]

 357. یک دو گفت:

  دو راه دارید
  یک اینکه کلا مدرک رو بسوزونید و بی خیالش شی
  دوم اینکه به پای مدرک بسوزی و خودت دود شی

  [پاسخ]

 358. فرزاد گفت:

  با سلام بنظر منم رشته مدیریت جهانگردی جز مظلوم ترینهاست

  [پاسخ]

 359. سعید گفت:

  سلام به همه بچه ها خدا قوت من ترم اخر ictهستم من با نظر دانیال موافقم انسان باید ی فنی یاد بگیره به همین منظور رفتم فنی حرفه ای دوره برق صنعتی گذراندم و خدارو شکر مدرکشم گرفتم و الان کاراموزی میرم در یک شرکت مهندسی برق نا امید شیطون و شما باشجاعت برید جلو و فقط دستون رو زانوی خودتان باشد و به این فکر باشید که از کجا شروع کنم و چگونه یک کارافرین شم تااینکه به نهادهای دولتی فکر کنید تا براتون کاری کنند در ظمن چرا تا وقتی که کارتو لیسانس معلوم نشده بریم سراغ فوق و دکترا به نظر من کار بیهوده ای بیشتر خواندن از لیسانس ممنون از توجهتون

  [پاسخ]

 360. رضا خاکزاد گفت:

  قابل توجه اونایی که میگن کاشکی میرفتیم کار یاد میگرفتیم شما بشمارید
  برق کشی ساختمان فول صنعتی متوسط
  نصب دوربین مداربسته. اعلام حریق. سانترال. شبکه.درب اتوماتیک.دزدگیر منازل این همه کار بلدم کو کار چون سرمایه ندارم
  الان ۲۳ سالمه پدرم از کار افتاده است من توسن ۱۲ساالگی وارد برق شودم و دیپلم برق صنعتم چون سنم کمه کسی باورش نمیاید این کار ها رو بلدم از زندگی سیرم دوست دارم هرچه زودتر بمیرم

  [پاسخ]

 361. نگین گفت:

  ار۰ یه روز خوب مییاد ولی ما دیگه اون روز نیستیم اگرم باشیم عصا به دست

  [پاسخ]

 362. تکتاز گفت:

  بلخره یه روز خوب میاد یه روز خوب میاد که…..

  [پاسخ]

 363. سعید گفت:

  گاهی نمی شود، که نمی شود،که نمی شود،گاهی نگفته اجابت می شود.دوست عزیز همیشه خدا رو ببین وخدا رو بخون.من بعد از۲سال اندی بیکاری مفرت ،در رحمت به رویم باز شد.خدا به دل شکسته خیلی خوب حال میده.یادت باشه اخر شب ها خدا منتظر امثال مثل من وتوست.خدارو از ته دلت صدا بزن،صداشو میشنوی.(به خودش قسم)

  [پاسخ]

 364. امیر گفت:

  من میگم باید(آره باید) دولت حمایت کنه،دقت کردی بچه های وزارت بهداشت یا کمن یا اصلا نیستند اینجا، میدونی چرا ؟ چون دولت پشتشونه،طرف دانشگاه آزاد رشته پرستاری میخونه دولت مجبورش میکنه میگه بعد از فارغ التحصیلی باید ۲ سال بری طرح با حقوق پایه حدودا ۱٫۵ میلیون تا من مدرکت رو بهت بدم حالا بچه های سایر رشته ها از بهترین دانشگاه ها فارغ التحصیل میشن بیکارند.مقصر ما نیستیم دولته میدونی چقد وقت ما صرف خوندن دروس بی کاربرد شده در حالی که میتونست خیلی بهتر از این باشه.جدا از کاربردی نبودن دروس اساتید هم قوی نیستن و اصلا کار از دانشجو نمیخوان که البنه اونا هم حق دارن اگه بدونی واسه هر ساعت تدریس به اساتید حق التدریس (که جزو تحصیل کرده های مملکت هستند دیگه) چقد میدن خنده ات میگیره.سلامتی همه مسولان با فکر و بر اساس بند پ رییس شدن……بزن لع….. رو

  [پاسخ]

 365. فائزه گفت:

  سلام دوستان…من هم ۲۴ سالمه..لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه سراسری….
  دلم گرفته….بیکارم تو خونه…مستاجریم..بابام گارگره….داداشم مریض شده……عشقمم بهش نرسیدم…..داغون داغونم..
  حتی کرایه رفت و امدمو ندارم….من هم بزرگ ترین اشتباه زندگیم دانشگاه رفتن بود….همه اش میگم قدیم ملت مهندس میشدند ی ارج و قربی داشتند حالا با من مثل ی کارگر هم حتی رفتار نمیشه کاش مدرک نداشتم لااقل اینهمه حرص نمیخوردم….

  [پاسخ]

 366. امیر گفت:

  یعنی میشه من بمیرم؟ سر بیکاری به کسی که عاشقش بودم گفتم به خواستگارت جواب مثبت بده.عذاب وجدان گرفتم چقدر بمونه به پای منه بی پول.زندگیه من دیگه خراب شد من فقط منتظر مرگم .کاش یه قرصی پیدا میشد بدون درد ادم میکشت

  [پاسخ]

 367. امیر گفت:

  من فقط دوس دارم بمیرم بچه ها ما هیچیییییی نشدیم خیلی بدبختیم اینهمه بخون اخرم بیکار بیپول آبروم رفت تو فامیل

  [پاسخ]

 368. ا گفت:

  تا زمانیکه پارتی در این مملکت باشه و ۳هزارمیلیاردها پول توسط رحیمی ها خورده بشه و بجای اعدام ۵ سال حبس براش ببرن همین افتضاح ادامه داره

  [پاسخ]

 369. آشنا گفت:

  کارتون خیلی زشته که نظرهایی که حرف حق رو میگن پاک میکنید
  با این کارتون مشکل حل نمیشه
  به امید ظهور آقا و اسلام واقعی

  [پاسخ]

 370. امیدوار گفت:

  اللهم عجل لولیک الفرج … خدایا در ظهور آقا و سرورمان امام زمان علیه السلام تعجیل بفرما الهی آمین

  [پاسخ]

 371. ناشناس گفت:

  سلام من سال ۸۶ مدرک لیسانسمو گرفتم دو سال به دنبال کار گشتم سال ۸۸ تونستم منشی یه شرکت بشم با هزار و یک مشکل همچنان منشی ام این ششمین شرکتی که توش کار میکنم البته در شهر دیگه … من شوهرم دانشجوی دکتراست و بیکار . مشکلات زیاده اما عزیزان من هیچ وقت ناامید نشید توکلتون به خدا باشه .تو خونه نشینید من اون دو سالی که دنبال کاربودم صبحها مثل یه کارمند میزدم بیرون و موقع ناهار می اومدم خونه تمام ادارات و شرکتها رو رفته بودم کلی هم مسخرم کردن … چند جفت کفش پاره کردم چون میدونستم باید هر طور که هست کار پیدا کنم ….

  [پاسخ]

 372. اسما گفت:

  نامتونو خوندم وخیلی متا ثر شدم منم تو خانواده پرجمعیت به دنیا اومدم ولیسانس علوم اجتماعی هستم پارسالم فوق قبول شدم نرفم برا چی برم با این همه هزینه مالی وبا این بیکاری امیدوارم خدا مشکل همه جوونهاروحل کنه شمام امیدتون بخدا باشه با خودکشی هیچی حل نمیشه امیدوارم این مسولین کاری بکنن فردا تو قیامت پاسخ گون

  [پاسخ]

 373. بیکار گفت:

  من شوهرم ۲۸ سالشه از صبخ میره سر کار و دیروقت میاد خونه دانجوی دکترای عمران سازه هست
  کار نیست، شرکتشی که توش کار میکنه ۸۰۰، ۹۰۰ میده در حالی که ملیاردی در میاره و الان هم دارن تعدیل نیرو میکننش بعد ۶ ماه کار کردن
  ۲ سال دنبال کار بود تا همین هم پیدا کرد
  تمام مقاطع رو هم دولتی و مثلا در بهترین دانشگاه ها خونده
  ادمی که دنبال پول حلال باشه تو این کشور به جایی نمیرسه
  پشیمونم از این که نرفتم از ایران
  شرایطش داشتم، تازه بابت تحصیل اونور به دانشجوهای خوب پول هم میدن
  ما تو خرج اولیه زندگیمون موندیم، هیچ کس هم نمیفهمه
  همه با گذشته مقایسه میکنن، میگن شما بعد دو سال ازدواج چرا مسافرت نرفتین، چرا تفریح ندارین…چرا انقد سخت میگیرین چقدر درس و کار
  کسی باور نمیکنه از نداریه حتی…
  ماهی ۵۰۰ اجاره میدیم و اگر انواده ها کمک نمیکردند الان

  [پاسخ]

 374. صادق گفت:

  سلام همدردان من نیز مانند شما دارای مدرک فوق لیسانس حقوق جزا و جرم شناسی هستم
  با معدل ۱۷/۲۸ صدم و با نمره دفاع ۱۸فارغ التحصیل شدم
  اما به علت معافیت پزشکی نه استخدام می کنند و نه می توانم در هیچ آزمونی ( وکالت و قضاوت و سر دفتری اسناد رسمی ) شرکت کنم
  دارای معلولیت هستم
  رئیس اداره بهزیستی می گوید چرا حقوق خواندی ؟ حقوق به درد ما نمی خورد !!!!!
  از شدت بیکاری و بی حوصلگی مجبورم پادو محضر باشم
  همه فکر می کنند که بی سوادم
  آه چقدر سخت است که هنگام بهره برداری از علم و تلاش در راه کسب علم نمی توانیم انجامش دهیم !!!!!

  [پاسخ]

  سید محمد حسن بلاغتی پاسخ در تاريخ خرداد ۷ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۰۳ ب.ظ:

  من خودم لیسانس الهیات فقه ومبانی حقوقم تقصیر ریاست محترم جمهوری و وزارت نیرو هست که کار دولتی از جوانان بریدن بجای اینکه بفکر جوانان باشند دزدی در این مملکت زیاد میشه اقای رییس جمهور پارتی بازی و الله حق الناسه که شما اوردید روکار که نمیگذارید جوانان به بهانه نداشتن بودجه بروند سر کار دولتی اقای رییس جمهور اگر دزدی نمیشه این پول هایی که تو مجلس برا خودتونه از کجا اوردید در این مملکت دزد زیاده بچه ها منم امثالی مثل شما هستم دست فروشی میکنم

  [پاسخ]

 375. مجتبی گفت:

  داره حالم از خودم به هم میخوره ۱۸ سال درس خوندم با کلی ارزو حالا که میخوام مشغول به کار بشم یکی بهم میگه باید از طررف ارگانی یا معرفی شده از طرف کسی باشی که خودش اصلا سر رشته تو شغلش نداره اصلا یک برگ مطالعه تو شغلش نداشته و مشغول به کارش کردند امیدوارم یه روزی رئس جمهوری بیاد که یه کاری بکنه ببخشید خیلی خیلی ببخشید این وضعیت که باعث عقب موندگی ایران شده درستش کنه یکی میبینه ۵کلاس درس خونده مهندس فضای سبز یک شهر ه یا حضرت عباس یادم نمیره همه چی به هم ریخته استخوان و به الاغ میدن بخوره کاه به سگ میدند که بخوره اگه هر کی تو تخصص خودش مشغول به کار بشه بی کاری تموم میشه جای فارق التحصیلارو کسایی گرفته اند که یا با پارتی شغل به دست اوردند یا اندازه یه کارگر ساده هم حرفه ندارندو باز جای یک مهندسو گرفتد

  [پاسخ]

 376. مهسا گفت:

  سلام به همه دوستان بنده و همسرم بعد از سالها رنج و عذاب تونستیم برای خودمون یه شغل آزاد دست و پا کنیم با مدرک لیسانس سالها در دانشگاه و مدرسه بهمون قبولاندن ثروت بهتر از علمه ولی دروغه الان حاضر نیستم ادامه تحصیل بدم و یک سکه بی ارزش برای دانشگاه ازاد خرج کنم چون ارزش نداره با اینکه توانایی مالی ادامه تحصیلو دارم امیدوارم همه جوونای هموطنم خوشبخت و سعادتمند بشن

  [پاسخ]

 377. منحرف گفت:

  نگران نباشید شما هم ماشین شاسی بلند و خونه تو بالا شهر میخرید.راههایی برای موفقیت تمام تحصیل کرده ها در ایران هست که باید کمکم تو دانشگاهها تدریس بشه و تحصیل کرده های عزیز یاد بگیرن
  مثل : دروغ ، کلاشی ، کلاهبرداری ، اختلاس ، مال مردم خوری ، دزدی ، زیرآب زنی ، پاچه خواری ، رشوه دادن و…
  با تلاش برای یادگرفتن این روشها حتما تو ایران سر یه کار خوب میرید و موفق میشید . هنوز خیلی زوده به فکر خودکشی و … نباشید فقط بیشتر تلاش کنید و پشتکار داشته باشید. پازل سختی نیست راهشو پیدا میکنید.

  [پاسخ]

 378. فریاد گفت:

  فریاد “لیسانس حسابداری هست بعد از ۸ سال ادامه تحصیل داده. سختی کشیده اس.اما شعارش این هست که می توانیم.

  [پاسخ]

 379. فریاد گفت:

  بابا دنیا به سمت کارگروه در بخش خصوصی هست. از مسئولین محترم تقاضا مندم با امکان سنجی کشور به داد من وامسال بنده رسیدگی کنند.
  پیشنهادات
  ۱- اگر به به نقشه ژئوپولتیکی و اکوسیستمی کشور عزیزمان نگاهی بیاندازیم متوجه میشویم که کشاورزی باید محدود شه.
  ۲- صنایع کوچک تولیدی جواب نداده ونمیدهد چون ما فرهنگ کار گروهی بسیار ضعیفی داریم و پایدار هم نیست. دولت فرضا با امکان سنجی مثلا مواد خام پتروشیمی طرح های قوی را تزریق مالی کنه.بعد شهرک صنعتی خاصشم را که فقط منحصرا در این زمینه هست معرفی تا لیسانس شیمی بدون افقش چی هست.
  ۳-فرض مثال گل محمدی ایران بهترین عطر را داد هر سال باید کشور فرانسه از طریق واسطه ها اسانس خالص گل محمدی را
  مفت خری کنه بعد ببره در ادکلن واسپری صنایع وابسته اش دوباره بفروشه به ما افراد نالان؛ خوب عقل سلیم میگه دولت وظیفشه امکان سنجی کنه بعد شهرک صنعتی مخصوص(حتما) معرفی تا این سرمایه دار بتونه بفهمه افقش چی هست.
  ۳-نیروگاه برق بادی، خوب امکان سنجی شه کجا بادش مطلوبه اعلام شه تا سرمایه دار وضعش معلوم شه.بچه های قوی برقمون بدونن کجا باید پیگیر شن
  ۴- تولید لامپ الای دی مگه چقدر فضا میخواد. بابا مسئولین ارج بنهید
  ۵- برای جرم قاچاق حکم سنگین مالی نگذارید فایده ندارد. اول ۲ سال اطلاع رسانی کنید بعدش ….. تا حساب کار دستشون بیاد
  ۶- تولید چادر مشکی بابد در ایران باشه ننگه که از چین وارد کننده باشیم.میدونید اینهارو دولت اگه در صنایع وسیع دنبال نکنه بخدا شکست میخوره
  ۷- کشت گلخانه ؛همتون گوگل مپ را سرچ کنید خدایی بالای کشور ایران را نگاه کنید اولین چیزی که می بینید مشما وپلاستیک گل خانه های روستایی رو میبینید حداقل ۳۰۰۰ متر پلاستیک کشیده مرتب؛ مگه گاگارین می خواهیم فضا بفرستیم؛
  ۸- خوب بابا تحریم تاثیر گذاشته اما دولت باید وارد بشه(صنایع کوچک زود بازده جواب نمیدهد) بخدا ایرانی باغیرت هست بخدا ایرانی نجیبه
  ۹- تولید کولر های آبی؛ به کشور عراق سر بزنید دربرق مشکل دارن بخدا از کولر های آبی ما استفاده میکنند
  ۱۰-معادن که چه عرض کنم باید ایتالیا بیاد از گناباد و قائن و طبس خراسان رضوی سنگ رو بار کنه تراش بده با چند برابر بفروشه؛ باید دولت سرمایه گذاری کنه
  ۱۱-تولید لنز عدسی چرا در ایران باید ۲ شرکت وارد کننده باشد؛ مگه ما متخصص کم داریم.
  بهترین معادن ماسه و رس شهر سلماس از ماست دنبال چی میگردید ای دولت ؛ بابا من که هیچی ندارم با کدوم پول بیام امکان سنجی کنم بابا کارگروه تشکیل بدید
  ۱۲- آمار طلاق را دریابید. الان این یارانه ای راکه بعضی ها میگیرند صرف رفتن مصاحبه شغلی میکنند
  ۱۳-بخدا نجابت این دخترهای ایرانی و ما پسرهای ایرانی را در هیچ کجا پیدا نمیکنید. بها بدهید
  ۱۴- اولین اقدام عملی سیستم کارگروهی را با اجرای یک همایش رایگان در هر شهری اعلام نمایید. طرح های خوب در این همایشها دریافت ، حتی میتوانید آورده سرمایه را از خود همین جوانان کمک بگیرید.
  بخـــــــــــــــــــــــدا میتوانــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــیم

  [پاسخ]

 380. زندگی=مرگ گفت:

  منم مثل تمام شماها بیکارم و هیچ پولی ندارم اما من کورد هستم و شنیدم که اقلیم کردستان عراق به تمام کوردها از جمله کوردهای ایرانی که در جنگ با داعش شرکت کنن پول میده اگر درست باشه بدون شک خودمو به کردستان میرسانم.

  [پاسخ]

 381. نام شما گفت:

  من فکرهای زیادی تو سرم که میتونم هم برای خودم هم برای بقیه اشتغال درست کنم ولی سرمایش و ندارم

  [پاسخ]

 382. بی پول گفت:

  سلام من دانش اموز دوم انسانیم و شونزده سالمه هیچ پولی ندارم کامپیتور بخرم چرا باید در خانه ی دو سه تا کامپیوتر باشد ولی بعضی ها مثه من حتی تلوزیون هم نداشته باشه این متن رو از یه کافی نت میفرستم و به قول دوستمون دردو دله

  [پاسخ]

 383. sara گفت:

  بچه ها از صمیم قلب با خدا دوست بشید کمکمون میکنه شاید بگید ای بابا چه قدر خدا خدا کنم ولی اینو باور دارم اگه از صمیم قلب با خدا رفیق بشید همه راهها از جایی که فکرشو نمیکنید باز میشه،خدا صاحب این دنیاست روزی هم دست اونه.(۴۰شب به نیت کارخوب و با درآمد سوره یوسف بخونید اگه یه شب فراموش کردید دوباره از اول باید شروع کنید)دست خدا بالای همه دستهاست،توکل واقعی کنید و برید دنبال کار ،حضوری برید با رییس شرکتها حرف بزنید رزومه ارسال کردن کار ساز نیست،این بار قوی با اراده متفاوت با گذشته. راستی مهارتهای رشتتون هم یاد بگیرید.یا صاحب الزمان ادرکنی

  [پاسخ]

 384. مجی گفت:

  سلام دوستان منم مثل شما بیکارم

  [پاسخ]

 385. بهار گفت:

  سلام بچه ها منم ۲۲سالمه لیسانس مدیریت صنعتی دارم تویه کارخونه معتبر کار میکنم البته اشنا داشتم وگرنه صفر سابقه بودم..حقوق اداره کاره ولی فعلت برای منی که مجردم کفایت میکنه شغل دومم دارم که تویه ارایشگاه کارمیکنم.کاملا سردرگم که ارشد بخونم یانه….شماهایی که دم از بیکاری میزنین حتما به حقوق کم قانع نیستین.ازکم شروع کنید به بالاترشم میرسین.چندتا نرم افزاریاد بگیرین یه کوچولو زبانتونو قوی کنین کار پیدا میشه قبول دارم اوضاع خوب نیس ولی بخواین و تلاش بکنین.

  [پاسخ]

 386. حسام گفت:

  منم کارشناسی ارشد برق گرفتم.متاسفانه از همان ترم اول ارشد فهمیدم کار نیست اما بخاطر اینکه دانشگاه آزاد هزینه انصراف ازم میخاست بگیره انصراف ندادم و همزمان رفتم کارگری جوشکاری با هزار بدبختی یه پراید گازسوز خریدم و باهاش کار کردم. یه مقدار پول جمع کردم و سرش وام گرفتم و فقط به امید اینکه بعدا با این پول و فروش ماشینم یه کار آزاد دیگه راه اندازی کنم. از استخدام با ارشد نا امید شدم. شرکت ها هم سه ماه یکبار پول میدن که اصن صرف نداره.. برید مسافرکشی کنید از صفر شروع کردم..

  [پاسخ]

 387. احمد گفت:

  سلام
  من ارشد جغرافیا و برنامه ریزی توریسم از دانشگاه تهران هستم. سه سال فارق التحصیل شدم. بیکار و بی پول هستم. روزگار سختی دارم . به هر دری زدم بسته بود. نمی دونم چه آینده ای در پیش دارم . من ادم خیلی منظمی توی درس خوندن و کارام بودم. الان دیگه خبری نیست. خسته شدم یه کم هم نا امید. می دونید دوستان دانش در ایران کم ارزش ترین معیار برای انتخاب آدم هاست. می گن که توانا بود هر که دانا بود. اما دانایی گاهی ناتوانی میاره، گاهی دلزدگی میاره. گاهی ناامیدی میاره. از نظر من تحصیلات جرم بزرگیه در ایران. من نمی دونم که چرا ما هیچ وقت نمی تون مدر کنار هم اعتراض کروهی داشته باشیم. چرا با هم یکی نمیشیم تا حرف دلمون رو بزنیم. تاریخ ثابت کرده که اعتراض گروهی همیشه تغییرات بزرگی رو در پی داشته. البته هر چیزی هزینه ای داره اعتراض هم هزینه داره. مثلا اینکه باید خیلی چیزا رو به جون بخری تا حرفت رو به کرسی بشونی. چرا ما نمی تونیم یکی شیم تا مشکلاتمون رو به گوش مسئولان برسونیم. من به جد خیلی مصر هستم که یک اعتراض همه جانبه نسبت به موضوع بیکاری خودمون رو پیگری کنم اما نمی دونم بهترین راه یکی کردن فارق التحصیلان بیکار چطوریه. من نمی خوام آشوب راه بیوفته فقط اعتراض همه جانبه و پایدار. امیدوارم که یه روزی به این نتیجه برسیم که بهترین راه حل مشکلات ما دهه ۶۰ های بیکار و بی پولی و تنها اینکه با هم و کنار هم صدامون رو به گوش مسئولین برسونم. البته مطمئن هستم که نامه و نامه نگاری در ایران جایگاهی نداره که با او بتونیم مشکلاتمون رو حل کنیم. باید خودمون دست به کار شیم.

  به امید روزی که هیچ تحصی ل کرده و تحصیل نکرده بیکار و بی پول در ایران و هیچ کجای دنیا نداشته باشیم. بیکاری ریشه خیلی از مشکلات فردی و اجتماعی هستش.

  [پاسخ]

 388. ساناز گفت:

  سلام.من یه دخترجوونم. مشکله من بی پولیه من یه دماغه بدفرم دارم همه توخیابون مسخره م میکنن پولم ندارم عملش کنم.واقعا دیگه خسته شدم مگه من خواستم که دماغم اینجوری شه که حالا ملت مسخره م میکنن

  [پاسخ]

 389. مهرداد گفت:

  من متنو خوندم ، خیلیم ناراحت شدم ، ولی به نظر من حقیقت اینکه مشکل اصلی جمعیت زیاد جوانان کشور ، جمعیت ایران تو اوایل دهه ی پنجاه ۳۰ میلیون نفر بود به طوری که اوایل دهه ی شصت شد ۴۲ میلیون نفر و اوایل دهه هفتاد هم شد ۵۸ میلیون نفر و اوایل دهه ی هشتاد هم شد ۶۷ میلیون نفر و اوایل دهه ۹۰ هم شد ۷۶ میلیون نفر که الانم ۷۷ میلیون هستیم ، این افزایش جمعیت طی ۴۳ سال حدود ۲٫۵ برابر بوده در حالی که توی این مدت مشابه صنایع و دیگر مشاغل به اندازه جمعیت رشد نکردن ، الان همه ی این افراد بیکار هم بزنن تو کار آزاد هم بازم مشکل پیش میاد ، به نظر من این کشور با این وضعیت مدیریتی و این امکانات توانایی امرار معاش این جمعیت و نداره

  [پاسخ]

 390. محبوبه گفت:

  من هم وضعیتی مشابه شمارو دارم. اگر فساد اقتصادی تو مملکت از بین بره ما هممون کار مناسب پیدا میکنین. اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 391. سربار خانواده گفت:

  سلام منم مدرک کارشناسی ریاضی داشتم با این فکر که عمران خوبه رفتم مدرک ارشد عمران گرفتم ولی همچنان بیکار . البته من هیچ گاه از شکست نترسیده و نمی ترسم و با قدرت افکار خود را به پیش می برم ، بالاخره باید با تمام سختی ها و تحقیر شدن ها مبارزه کرد . برای همه و خودم آرزوی امید و تلاش شبانه روزی می کنم.

  [پاسخ]

 392. moji گفت:

  وقتی دیپلم گرفتم از اون بچه زرنگای مدرسه بودم بعد از دیپلم بدون کلاسای کنکور دانشگاه قبول شدم
  با اون سن کم از خوزستان رفتم آباده درس خوندم اونجا هم جز زرنگا بودم
  خلاصه خیلی دو ترم قبل از دوستام فارغالتحصیل شدم
  بعدش سربازی ، دو سالی موندم خونه کار گیرم نیومد دوباره رفتم ادامه تحصیل دادم
  و باز بیکارم در شهری که ۲۰ درصد نفت وطنم رو تولید میکنه
  شدیم یه آدم بی عرضه و بی مسئولیت و…
  چندتا آزمون استخدامی قبول شدم مصاحبا گر گفت سابقه کار؟
  گفتم : ندارم
  گفت: سوالی نیست. تشریف ببرید
  خودتونو جای من بذارید … فکر نکنم هیچ کس حال منو تو اون لحظه درک کنه
  ناراحتم برای تمام شب هایی که تا صبح نخوابیدم برای درس خوندن
  نا راحتم برای عمری که تلف شد

  [پاسخ]

 393. naser گفت:

  ای…
  درد زیاده و علاج دردی نیست خیلی از جوونای مملکت ما آرزو دارن از کشور برن به امید زندگی بهتر که یکشم خودمم ولی حیرون موندیمو منتظر روزای بهتر بعضی از آقایون نمیودونن با شغلهاشو چیکار کنن و خیلیا مثل منکه پارتی نداریم هاج و واج موندن آخه خدا مگه انصافه؟

  [پاسخ]

 394. سیمین گفت:

  باور کنید من خودم ترکیه بودم که این ومیگم کار اونجا زیاد هست من سه سال اونجا زندگی کردم اصلا ایران نمونید از من گفتن بود. باور کنید هزینه زندگی تو ترکیه از ایران خیلی ارزونتره

  [پاسخ]

 395. اسماعیل گفت:

  دارم دیوونه میشم نه میتونم برم مهمونی به خدا هر موقع تو کوچمون میرم از نگاه همسایه ها اذیت میشم . ۱۸ سال درس خوندن واسم هیچی نداشت جز افسردگی در سن ۳۰ سالگی . چند ماهی هست به فکر این هستم برم سراغ شیشه بیخیال بشم خیلی سخته به خدا بیکاری روح و روان آدم رو داغون میکنه .

  [پاسخ]

 396. مرتضی گفت:

  هی
  غصه نخور داداش ما هم هستیم
  منم ارشد جغرافیا دانشگاه تهران میخونم ولی انصافا هیچ امیدی نیست .تا الآن چند بار تصمیم به ترک کردنش گرفتم ولی نشد.
  فعلا دور همی مشغولیم.

  [پاسخ]

 397. صادق گفت:

  ٣١ سالمه فوق لیسانس جغرافیا متاهل بیکار کارم شده بچه داری اخه یک دختر دارم خرج خانه من رو پدرم می ده اونهم یک بازنشسته ارتشه گذران زندگیمون به سختیه آز جوش تمام موهای سرم سفید شده بخدا مرگ آز این زندگی بهتره

  [پاسخ]

 398. maryami گفت:

  onaike fek mikonid torkie khabarie.vaghti pool nadari hich khabarinist.torkie bikhe goshe mast vaghti pool nadari bara dars sahle bara ab khordan ham nemitoni beri.torkie borsie kone faghat hazineye tahsil mide dar zemn torkie ham az magoshnetare.az door mibinido fek mikonid chize khasie onja age jaibood ye fekri bara bikaraye khodesh mikard.mano bors kard vali natonestam beram.alan daneshgah barghe shahre khodamam bara doktora bors mikone vali bara che omidi?bekhonam che goli be saram konam???????? vaghti heyate elmi barnemidaran.nakone bikari dige madrake foghelisanse bargh ba moaddele 17.06 az danesghahe khaje nasir adine tosi ghabol nemikone?

  [پاسخ]

 399. maryam گفت:

  yani be vallah ghasam jonemono azamon bgiran behtar az ine ke hamamon zendeim vali mesle morde.kash began sali chan hezarta faroghe tahsil ghatle am mikonim.hameye javoona afsorde hame narahat in che vazeshe.alan pahlo madarm khayyati yad mogereftam vazam in nabod ye khayyate maher shodeboodam.heyfe on hame herso joshi ke khordam ta ye kalam biahtar yad begiram.heeeeeeeeeeeyf.ke chi beshe?
  man misozam age ye roooz zendegi nasibam beshe bachamo nemizaram bara dars energy bezare.
  avvalesh nemikhastam inja coment bezaram goftam baramon pa pich mishe baad goftam beshan papich az in bishtar mage mishe?tavarrom har rooz bishtar az dirooz bikari har rooz bishtar az dirooz kie ke sedaye maro beshnave.harchi adame biorzast hamashon estekhdame rasmi to edarat.onvaghtbe man migan boro monshie ye mosht adam avazi sho bara mahi 250 bedune bime.ba in madrakam mani ke mitonam beram borce sham bara kashvari mesle kanada vali chon nadaram nemitonam bara kheili az karash eghdam konam.keshvaraye pishrafte mennate elmo mikeshan be in migan jahane sevvom tahsil kardash bishtar az marakeze karishe chon sare har kohiam daneshgah gozashtan ta be jiba bishtar pool bere.harchi bache faghir fogharast khodesho mikoshe ta bere sarasario daneshgahaye top bekhone.baad maha hichi nemishim chon partio pool nadarim vali hamon ye mosht adami ke to kelas hamishe radife akhar mineshestano khalafe madrese boodan bara khodeshon kas mishan bedone zahmat.khodaya be haghe in arbeine hoseyni bara ma ham ye
  fekri bokon ke joz to hichkaso nadarim.

  [پاسخ]

 400. مريم گفت:

  ۲۴سالمه فوق لیسانس الکترونیک هستم با شرط معدل برا ارشد تو یکی ازدانشکاه های تهران قبول شدم وقتی برکشتم شهرم دنیا تو سرم خراب شد الان ۸ماهه جا نمونده نرم. ۱طرح داشتم تو اداره برق شهرمون کساییو دیدم که حتی نمیدونن برق جیه ماهی ۲٫۷۰۰حقوق(کامند ساده) میره تو جیبشون کسی که یه خطبرنامه نویسی بلد نیس اونوقت ما که زحمت کشیدیم کور شدیم دربه در دنبال کار میکردیم.امروز انقد ذهنم مشغول هست ساعت ۵ صبح هست هنوز نتونستم بخوابم.شرمم میاد بکم از کشوری هستم که هیج عدالتی نداره شرمم میاد بکم من با تمام مقالاتو زحمات خودمو خونوادم هیج جایی برا خودم ندارم شرمم میاد بکم بی عدالتی خفمون میکنه.خجالت نمیکشن میکن جوان ازدواج کن.با کدوم بول من الان بول یه حلقه ندارم کی قراره بول محضر منو بده بول حلقه بده؟ اونی که میخوره و میخوابه کلان بول به حسابش میره دم از اسلام میزنه و مملکتو با این اسلام داغون کردن جوونت برا اینکه زندکی شروع کنه به کار نیاز داره.اکه توانایی اشتغال زایی ندارید اقا بزنید در این دانشکاهارو تخته کنید که کند زدید به زندکی همه مابجااینکه ۷سال عمرمونو تباه کنیمو اخرش سربار خونواده باشیم یه حرفه یاد میکرفتیم و ادم میشدیم.خستمون کردید.خدا ازتون نکذره

  [پاسخ]

 401. حمید گفت:

  سلام به همگی. من انقدر نوشته ها زیاد بود نتونستم بخونم. من درکتون میکنم همتونو منم مثل شماهام اما چندتا فرقم باهاتون دارم.۱٫پدر من از لحاظ مالی وضعش بد نیست اما حمایت نمیکنه ازم ۲٫من مثل شما سواد ندارم یه دیپلم ردیم. من درس نخوندم چون میدونستم با درس به جایی نمیرسم. اما داداشا ابجیا درد هممون یکیه پول.منم با هزارتا بدبختی پول در میارم.آرزوهای هممون پر پر شد خودمون سوختیم از مسئولین که هیچ کمکی دریافت نمیشه اما یکی رو داریم بالا سر اونم خداس.شاید اون دستمونو بگیره شاید غمو غصمونو بفهمه.از ته دل ارزو میکنم همتون مشکلاتتون حل بشه شما هم برای دلم و غصه های بی پایانم دعا کنید.یا حق

  [پاسخ]

 402. آرشان گفت:

  الهی فدای همتون بشم من که انقدر مظلومو ناامیدو تنهایید،درست عین خودم..
  ای کاش کاری از دستم بر میومد تا برای همتون اشتغال فراهم میکردم تا انقدر غصه نخورید… لعنت به این دولتمرای نامرد و بی همه چیز کشورمون که فقط به فکر خودشونو بچه هاشونو دورو وریاشونن. تا این دنیا هست این بیشرفا سر کارنو بچه هاشون حال دنیارو میکنن ما ها هم با ی لیسانس و ۳۰ سال سن بیکاریم نه میتونیم خانواده تشکیل بدیم نه انگیزه برای مفید بودن داریم از همه بدتر ههمون شرمنده نگاه پدرو مادریم و دم پیریشون سربارشون شدیم جای دستگیریشون. وضعیت اشتغال تو این مملکت شده ی بحران جدی که ههمون تو آتیشش داریم میسوزیم لعنت به مدیرای این مملکت ی مشت پفیوز مفت خور که همیشه آخورشون پره بقیه جونا هم بیکارو الاف. ی لحظه فکر کنید همین لاریجانیه الدنگو نگاه کنید ۴۰ ساله مدیره (صدا سیما ، مجلس ، انرژی اتمی و…) آخه اینا بازنشستگی ندارن؟ این مملکت کم متخصص جوان نیازمند کار داره که این مفت خورا ۴۰ ساله دارن همه جارو مدیریت میکنن؟؟؟ اینا درده ؟ به کی بگیم؟ کی میشنوه..
  و اما در آخر ی بیت شعر میگم که دردو دل ماها همه جونای بیکار به مسئولین الدنگ این کشوره : ” گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من…. آنچه به جایی نرسد فریاد است “

  [پاسخ]

 403. نام شما گفت:

  تو اون شهر کوچیک خبری نیست هنوزم دیر نشده عین پیرمردهای ۶۰ ساله حرف میزنی برای فراهم کرده هزینه های اولیه برو یه شهر بزرگتر دل از شهر خودتون بکن

  [پاسخ]

 404. اسمان گفت:

  چرا در خواست نمیدی برا کشور ترکیه شاید برای دکترا بورست کردن در تونصورت همه هزینه هات و خودشون میدن از شهر خودتون دل بکن برو اونجا بمونی سال دیگتم مثل امسالت رشته طراحی شهری هم کار داره هم رشته تاپیه

  [پاسخ]

 405. اسمان گفت:

  اقای امیر چرا نمیری رشته طراحی شهری بخونی چرا توشهر خودتون موندی برای کار برو مرکز استانتون

  [پاسخ]

 406. اسمان گفت:

  اقای رضا که پول شهریت ونداری چرا خودکشی اونم به خاطر مسائل کوچیک. چرا از خداوند کمک نخواستی که بهترین دوست و رفیق و یاور فعلا میتونی پیش دوستات یا همکلاسیات تو اتاقای اونا بگذرونیدرکنارش دنبال یک کار کوچیک باشی میتونی به مسئولین خوابگاه یاد انشگاهتون بگی عوض پول خوابگاه یا دانشگاه براتون کار میکنم حتی کار خدماتی هم باشه مشکل نداره تو بوفه دانشگاه یا خوابگاه وایسا کمک دست صاحب بوفه یا هر کاری که خودشان بگن.

  [پاسخ]

 407. سیمین گفت:

  حتی شده برای به دست اوردن هزینه سفرتان از کارگری هم مضایقه نکنید . به جای بیکار نشستن و فکر الکی کردن پاشین و برای فراهم کردن مقدمات کارتان توکل به خدا کنید و یه پول وپله ای دست وپا کنید با کارگری با منشیگری با لوله کشی با شوفری با نجاری با هرچی

  [پاسخ]

 408. سیمین گفت:

  سلام میخواستم پیشنهادی به نویسنده این دردنامه بدهم گفتید که شما فارغ التحصیل ارشد جغرافیای شهری هستین از دانشگاه تهران برای دکترا به هیچ وجه این گرایش را ادامه ندهید بلکه گرایش جدیدی در دنیا باب شده به اسم طراحی شهری که گرایش تاپی در تمام دنیاست میتوانید یک درخواست با توجه به مدرک ارشدتان به یکی از دانشگاه های خارجی بدهید احتمال بورس شدن شما بسیاربسیار بالاست این گرایش گرایش بسیاربسیارتاپی در همه جای دنیاست و اگر با مهارت وخلاقیت باشید احتمال موفقیتتان در ایران هم بسیار بالاست چرا که میتوانید یک شرکت تاسیس کنید و با کمک چدند تا از دوستانتان پروژ ه هایی که شهرداری ارائه میدهد را بردارید برای تاسیس شرکت نیاز نیست ابتدا دورخیز بردارین از اتاق کوچک خانه خودتان هم برای دفتر کاریتان برای شروع استفاده کنید خیلی خوب هست . یا با چندتااز دوستانتان که وضع بهتری از نظرمالی نسبت به شما دارند شریک شوید بازم میگم طراحی شهری گرایش بسیار تاپی در دنیاست حتی در کشور ترکیه برای جذب توریست از این گرایش استقبال گسترده ای میشود یتوانید ابتدا هم به کشور ترکیه بروید بعد از پیشرفت هرجای دنیا که خواستین. یکی از دوستان من مشکل شما رو داشت الان برای خودش تو ترکیه بهترین زندگی را دارد .

  [پاسخ]

 409. صادق گفت:

  سلام و درود به دوستان عزیز و همدرد خودم.
  اگه ازین چیزایی که میخوام براتون بگم ناراحت میشید واقعاً منو ببخشید.
  من از آغاز تحصیل از دوران ابتدایی تا دوران دبیرستان جزو شاگرد اول ها در مدرسه بودم.همیشه با معدل ۱۹ به بالا.به خاطر علاقه ای که به رشته حقوق داشتم و در خانواده مذهبی بزرگ شدم اما پدرم یک معلم ساده آموزش پرورش بود و با هیچ کله گنده ای نسبت نداریم.دوست داشتم که در رشته حقوق تحصیل کنم تا قاضی شوم!!!
  در کنکور سال ۸۷ با رتبه ۱۷۰۰ دانشگاه دولتی رشته فقه و حقوق اسلامی قبول شدم.بعد از آن به خدمت سربازی رفتم.اما وقتی برگشتم فهمیدم اوضاع خیلی خیط تر از اونیه که فکرشو میکنم!هرچی آزمون وکالت و قضاوت دادم قبول نشدم.الانم ازدواج کردم اما کار ندارم و از سر اجبار یه مغازه خدمات کامپیوتری زدم که کرایشو زوری درمیاره!!! دو تا از همکلاسیا دوران راهنمایی و دبیرستانم را میشناسم که چندسال مونده بودن تا ما بشون رسیدیم.اسم خودشونم زوری میتونستن بنویسن.یکیشون خالش تو بانک رفاه بود.الان رفته اونجا دستش بند شده و اون یکی که واقعاً از نظر اخلاقی و درسی دچار انحراف بود انقد پاچه خواری کرد و پارتی جور کرد تا الان دستش تو بانک مهر اقتصاد بند شده و براخودش ماشینو خونه و زن و زندگی داره.اونوقت منه بدبخت که جز نماز و قرآن و واجبات دینی چیزی تفریحم نبود و اینهمه علاقه مند به درس بودم و همه تو فامیل میگفتن تو یه چیزی میشی هیچی نشدم.واقعاً برای مسئولین کشور متاسفم.واقعا خیلی از جوونا دارن تو آتیش حماقت بعضی از مسئولین میسوزن.خیلیا پیر شدند و با مدارج بالای علمی به جایی نرسیدند.خدا خودش کمکمون کنه.امام زمان خودش بیاد و همه این بی عدالتی ها را نیست و نابود کنه.

  [پاسخ]

 410. امیر گفت:

  با سلام به همه دوستان
  نویسنده این سطور غم انگیز من بودم، هر چند تمایلی به انتشار و پخش نامه نداشتم و در واقع قصد چنین کاری را نیز نداشتم و فقط هدف من از نوشتن این نامه که برای اکثر سایت ها و خبرگزاری ها ارسال شد، این بود که دوستان عزیزی که در کار خبر و اطلاع رسانی هستند معضل بیکاری را جدی بگیرند و در این باره بیشتر مطلب بنویسند ولی بهرحال در چندین سایت منتشر شد و من هم گله ای نکردم و البته بازخوردهایش هم بسیار بر من تاثیر گذاشت از صحبت های دوستان عزیز و کامنت های همدردی گرفته تا پیگیری نهاد ریاست جمهوری و البته باید بگم که فقط از طرف نهاد ریاست جمهوری با من تماس گرفتند و یک سری اطلاعات ازم خواستند و دیگر هیچ خبری ازشان نشد، این از نامه و حواشی…اما از خودم بگویم، با اینکه یکسال و یک ماه از زمان انتشار نامه میگذرد ولی وضع من بدتر از پارسال شده است.دوستان عزیزی هستند که میگویند باید دست به کاری بزنی و …اما فراموش میکنند که همه جا تهران نیست!من در شهری کوچک و بسیار محروم زندگی میکنم هیچ فرصت خاصی نیست که بتوان خود را مشغول کرد.در این یکسال و اندی کل آگهی های استخدام را خواندم ولی هیچ کدام برای من کاری به ارمغان نیاورد. همین الان که دارم این مطالب را می نویسم کل دارایی من ۱۳ هزار تومان است که حتی به اندازه شارژ یکماه اینترنت خانگی نیست و البته تا ده روز دیگر اینترنت من تمام میشود و حتی نمیتوانم آگهی های استخدامی را دوباره بخوانم.من هنوز در خانه ی پدری ام زندگی میکنم و هنوز پدرم با همه ی شرایط بد جسمی اش کارگری میکند و هنوز شرمنده نگاهش و دستانش هستم.واقعاً شرایط سختی هست.بن بست که میگن همینجاست…خلاصه این که من از لحاظ روحی نشکستم ولی ارتباطم را با دنیای دوستان، اقوام، فامیل و حتی برادرانم قطع کردم زیرا که تنهایی را در حال حاضر بهترین تسکین میدانم.من هم ارداه دارم من هم امید دارم من هم آرزوهای کوچک و بزرگ دارم من هم فهمیدم دیگر نمیشد به مدارک بی ارزش دانشگاهی بالید من هم میتوانم غرورم را قربانی کنم و بسیاری چیزهای دیگر که در این مدت یکسال یاد گرفتم ولی دوستان من باور کنید شرایط وقتی جور نباشد هیچ کاری نمیتوانی انجام بدهی…مثلاً من اگر تهران بودم میتوانستم خودم را جایی مشغول کنم ولی وقتی دستم خالی است چطور به تهران بروم؟کجا اقامت کنم؟و بسیاری سوالات بی جواب دیگر…فقط میدونم که باید صبر کنم ولی میترسم دیر بشه…البته من قید تشکیل خانواده را زدم و نگران دیر شدن این یکی نیستم نگران اینم که تا کی میخواهم سربار خانواده باشم.خیلی نگرانم راجع به این، بن بست همینجاست، درست پیش من، درست خود من!

  [پاسخ]

 411. آرزو گفت:

  سلام منم ۲۶ سال سن ئدارم و یک سال و۴ماه درسم تموم شده و ارشد ریاضی دارم وقت کردید برای هر چه زودتر راحت شدن از دست این زنگی دعا کنید

  [پاسخ]

 412. رضا گفت:

  سلام قصه تلخ منو فراموش نکنید.۳۳ سالمه بیکارمجرد م کارشناسی مو با کارگری گرفتم .به امید استخدام به ارشد ادامه دادم تا امروز که دانشجوی ترم آخر هستم به علت مشکل مالی هرچی التماس کردم به دکترین مسعول دانشگاه ه فرست یک ماه اجازه پرداخت بهم ندادن وبدون یک زره احساس مسلمانی بیرونم کردن الان رو تخت خوابگاهم فردانیستم دوست دارم خونم درراه جوونای هم وطنم بدم راهی جز خود کشی ندارم

  [پاسخ]

 413. بی نام گفت:

  به خدا بعضی وقت ها فکر خودکشی به سرم میزنه و وقتی به این فکر میکنم که مادرم غصه میخورد از این کار منصرف می شوم . با مدرک کارشناسی مکانیک با تسلط به نرم افزارهای این رشته هیچ امیدی نیست .

  [پاسخ]

 414. شاهین گفت:

  سلام منم مثل شما بودم تاینکه راهکارم جواب داد راهکار:یادتون باشه ما فقط پول نداریم چون حقمون روخوردن پس سرتون رو بالا بگیرین وخودتون ومدرک دانشگاهی رو درست وبا افتخار معرفی کنید واین جامعه بیسواد وتازه به دوران رسیده رو ازنقاط ضعفش تخریب کنید واجازه تحقیر وترحم بهشون ندید نتیجه وتجارب علمی رو مفت در اختیار هیچ کس قرار ندهید وهیچ وقت نگید تو دانشگاه چیزی یاد نگرفتیم بگید شما لیاقت ندارید که از ما بهره مند بشید

  [پاسخ]

 415. من گفت:

  آقا من نظرات همتونو خوندم(چه قد بیکارم من ههه)
  ولی با این وجود یه چیزی خیلی برای من عجیبه مثلا یکی می گه بیکارم سربازی رفتم و متاهل!!!!!!
  مگه به آدم بیکارم زن می دن ؟؟؟
  من اگه یه دختر کورم داشته باشم حاضر نیستم به بیکار شوهرش بدم

  [پاسخ]

 416. انسان گفت:

  ما دهه شصتی ها بهتره مثل پاشایی سرطان بگیریم بمیریم تا همه راحت بشند.

  [پاسخ]

 417. ارشد بیکار گفت:

  درس خوندیم سربلند باشیم سرافکنده شدیم
  درس خوندیم مایه افتخار برای خانواده باشیم ،شدیم سربار خونواده
  درس حوندیم زندگی با عزت داشته باشیم زندگی ذلت بار داریم
  درس خوندیم احترام و شخصیت داشته باشیم تو جامعه، هر روز طعنه می خوریم و تحقیر میشیم از طرف جامعه
  (البته واسه کسانی مثل خودم که تو شرایط سخت و فقر درس خوندند و هیچ پارتی به غیر خدا ندارند بیشتر صدق می کند)
  اما نا امید نباشیم؛ امیدی هست چون خدایی هست.

  [پاسخ]

 418. محسن گفت:

  سلام به همه ی دوستان
  بیشتر کامنت هارو خوندم دلم برای همه جوون های مملکتم میسوزه که به خاطر داشتن حداقل ترین چیزا مثل کار وازدواج این طوری باید زجر بکشن هیچ چیزی بدتر از بیکاری نیست ادمو از پا درمیاره کاری که از دستم برنمیاد فقط براتون دعا میکنم

  [پاسخ]

 419. rahim گفت:

  سلام دوستان. ما دهه شصتی ها کلا از زندگی هم زده شدیم اخه زندگی بعد از این همه درس خواندن که حالا بیکار باشیم و شرمنده خانواده باشیم چه فایده داره. من و خواهرم و خانمم فوق لیسانس هستیم و بیکار بیکار . انگیزه دکتری هم وقتی پارتی نداریم نیست. خدا لعنت کنه کسی رو که میخاد با فنا کردن جوانان تحصیلکرده مملکت رو از بیخ بسازه.

  [پاسخ]

 420. بی نام گفت:

  سلام دوستان
  من الان نزدیک به دو ساله بیکارم درس خوندم که بتونم در آینده سرم را بالا بگیرم اما حیف و صد حیف که الان … اما مژده دوستان ظهور اقا امام زمان علیه السلام نزدیک است باور کنید این سختی ها و مشکلاتی که استکبار جهانی برای ما ایجاد کرده تا ابد نخواهد بود و روزی فرا می رسد که صاحب زمان ظهور خواهد کرد و حکومت عدل را در زمین برقرار می کند . اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 421. ميلاد. گفت:

  سلام .منم بیکارم سال ۸۸درس تموم کردم ..افسوس.افسوس.افسوس,افسوس.آدمی.بودم.که.از.سیگارم.متنفر.بودم ولی از بیکاری دست به هرکاری زدم چون ازفقر درس خوندم تابه جای برسم عقده پول داشتم ولی آخرش هیچی شدم یه معتاد …بازم خداراشکرکه.زن.نگرفتم.دخترمردمم.بیچاره.کنم.ولی.ناامید.نباشید.امید.از.نون.شب.واسه.ما.فقرا.واجب.تره

  [پاسخ]

 422. غریب بارون زده گفت:

  می خوام برم کار افرینی
  اما اونم سرمایه میخواد
  با چه انگیزه ای دکترا بخونم

  [پاسخ]

 423. غریب بارون زده گفت:

  بنده نخبه هستم
  ۱۸سال شاگرد ممتاز بودم
  ارشدمو از تربیت مدرس گرفتم
  بیکارم
  انگیزه ادامه تحصیل ندارم
  حقوق همسرم کافی نیست
  نمی تونیم خوب بخوریم بپوشیم مهمونی بریم یا بگیریم
  ادم به کی بگه ؟

  [پاسخ]

 424. مریم گفت:

  منم یه فوق لیسانس بیکارم.
  از یکی از بهترین دانشگاه های دولتی کشور
  حتی تو شرکت های خصوصی هم ناز و افاده میان واسه کار
  پشیمونم از درس خوندن. فقط همین …

  [پاسخ]

 425. ارشد استعداددرخشان بیکار گفت:

  سلام ، منم وضعیت دقیقا مثه شما رو دارم با سی سال سن و مدرک ارشد بعد از یکسال بیکاری مجبور شدم برم جایی که نمی شناسنم کارگری کنم خدا به همه ما رحم کنه

  [پاسخ]

 426. سعید گفت:

  من لیسانس زبان دارم. در رشته ما به دلیل ورودی های فوق العاده زیاد و بی برنامه تعداد فارغ التحصیلان بیش از حد زیاده. مشکل ما اینه که اکثر بچه ها بخصوص خانمها حاضر میشن عملا بدون دریافت هیچ پولی در آموزشگاه ها تدریس کنن و به اینها افراد رشته های دیگه و حتی کسانی که اصلا دانشگاه نرفتن رو هم اضافه کنید و اینجوری میشه که الان بهترین آموزشگاه های ایران اگه یه نفر با دکترا هم بره تدریس کنه (که هستن) نهایتا در اخر ترم یعنی ” دو ماه ” ۶۰-۷۰ هزار تومان گیرش میاد حالا حساب کنید که مثلا طرف چنتا کلاسم بتونه بگیره خودتون حساب کنید که در ماه با کسر هزینه ایاب و ذهاب حدودا ماهی ۱۰۰ – ۱۵۰ هزار تومان داره. البته هیچ کس از این افراد به اصطلاح مدرس حاضر نمیشن به دیگران بگن که در واقع برای همچین مبلغی این کارو میکنن. حالا این وسطم یه عده صاحبان اموزشگاه جزء ثروتمندان هر شهری میشن!!!
  البته یه کانون زبان هست که هی بگی نگی یه حقوق بخور و نمیری میده اما فووووق العاده ورود به اونجا سخته بخاطر…
  من بعد فارغ التحصیلی یه مدت رفتم تهران کارگری اما با اون ساعت کاری و اون دستمزد و اون فشار کارهای سنگین بعد یک سال یه چیزیم از جیب خودم خرج دکتر کردم. پس کسی اینجا نیاد حرف از زحمت و تلاش و کارگری کردن و این حرفا بزنه.
  ببینید ماها بخصوص دهه ۶۰ ها اکثرا اضافه هستیم در جامعه هرکاریم ک بکنیم نمیتونیم جایگاهی تو جامعه برای خودمون به دست بیاریم. چون جامعه امروز ما تعداد کمی نقش داره برای پر کردن که اونم میرسه یه افراد بالادست. پس ناراحت نباشید و مثل من سعی کنید نیازاتونو به حداقل برسونید، و بالاخره یه روز رحمت خدا میرسه و ما در دنیای دیگه که ابدی هستش به حقوقمون میرسیم.

  [پاسخ]

 427. سحر گفت:

  سلام متن شما و بقیرو تا اونجا که شد خوندم
  منم اردیبهشت ۹۲ فارغ التحصیل شدم از رشته شهرسازی یعنی الان یک سال و خورده ای میشه . امسال میخواستم واسه همین رشته برنامه ریزی شهری که شما خوندید ارشد شرکت کنم
  در حال حاضر که کار نیست. بخوام بخونم وقت، هزینه، استرس درس بکشم آیا قبول بشم یا نه؟ به فرض که قبول شدم….بعد کلی سختیای ۲ سال خود ارشد و استرس واسه امتحان و هزینه و وقت و…باز کار هست یا نه؟؟؟ خیلیا میگن خوندن ارشد بدون دکترا مثل لیسانس میمونه …یعنی اگه قصد دکتری داری باید ارشد بخونی…
  نمیدونم ارزشش داره بخونم واسه فوق یا نه…
  آینده واسم مبهم….واسه هممون مبهمش کردن
  اومدیمو خوندم و کارم نبود ….دیگه میشه قوز بالا قوز!
  از اول تابستون میخوام شروع کنم بخونم اما انگیزه ندارم :(

  [پاسخ]

 428. ابوالفضل گفت:

  سلام
  درسته وضعیت کاری فوق العاده بحرانی شده ولی امنیت هنوز درایران وجود داره و باید باز خدا را شکر کرد.من لیسانس مکانیک گرایش طراحی جامدات دارم و کلی خرج و مخارج تازه در شهر دیگری که باید هزینه خوابگاه هم میدادیم ولی هر چی دنبال کار گشتم پیدا نکردم ولی نامید نشدم و رفتم حسابداری کلاس های آزاد یاد گرفتم والان حسابداری انجام می دهم با ماهی ۶۰۰ هزار تومان . دوستانی که میگن به سوریه نباید کمک کرد سخت در اشتباه هستند مطمئن باشید بعد از سوریه ولبنان نوبت ایرانه که دچار اشوب شود .

  [پاسخ]

 429. فوق لیسانس بیکار گفت:

  منم فوق لیسانس از دانشگاه دولتی تهرانم، ۱ ساله دنبال کارم ولی هیچییییی….دارم روانی میشم آبروم پیش فک و فامیل رفته حالم داره از زندگی بهم میخوره

  [پاسخ]

 430. مسعود گفت:

  سلام
  من فوق لیسانس مدیریت صنعتی دارم الان ۳ ماهه سربازیم تموم شده ولی هر جا میرم سابقه کار میخوان
  نمیدونم چی بگم از این همه ناعدالتی و تبعیض
  چرا هیچکس به فکر ما جوونا نیست ما گناهمون چی بود که درس خوندیم به اصطلاح کاره ای بشیم ولی حیف ……
  در سن ۳۰ سالگی باید با مدرک فوق لیسانس مسافرکشی کنم

  [پاسخ]

 431. میثم گفت:

  من کارشناسی ارشد رشته فیزیک دارم و خدمت هم رفتم و الان ترم ۳ دکتری فیزیک هستم.هر جا رزومه دادم کار پیدا نکردم.دردم رو به کی بگم؟آموزش پرورش هم آزمون میگیره ولی نمیدونم چرا یه دیپلم قبول میشه توش ولی یه فوق لیسانس قبول نمیشه.آخه تا چه حد پارتی بازی؟
  ما پول نداریم حتی ماهی یه بار دوسیخ کباب بخوریم.باید چکار کنم؟یکی راهنماییم کنه؟باید با مدرک ارشد برم بستنی بفروشم و زمین تی بزنم؟
  بابا بخدا ما از فلسطین و سوریه گشنه تریم،بخدا ما از سومالی و تاهیتی گشنه تریم.به کی بگم دردمو؟من زن میخوام؟کار میخوام؟چرا هیچ مسئولی جوابگو نیست؟

  [پاسخ]

 432. امیر گفت:

  سلام دوستان..من دکترای علوم سیاسی دارم..دارم نابود میشم..هرجا میگردم کار پیدا نمیکنم..وزارت امور خارجه هم استخدامم نمیکنه با اینکه دو تا زبان هم بلدم ولی دستم به هیچ جا بند نیست..میخوام ازدواج کنم ۳۰ سالمه ولی پول ندارم
  آخه چه کار کنم؟..به کی بگم دردمو؟..پس کو این همه ادعای دولت؟..پس کو انقلاب زیبای ۵۷؟..من دارم نابود میشم دارم میمیرم چرا کسی نمیفهمه حرفامو؟

  [پاسخ]

 433. فرهاد گفت:

  توانا بود هر که دارا بود ز ثروت دل پیر برنا بود . تهیدست به جایی نخواهد رسید اگر چه شب و روز محصل بود. ندانست فردوسی پاک زاد که شعرش در این ملک بیجا بود

  [پاسخ]

 434. علی گفت:

  مسولین و نمایندهایی که زمان کاندید هی تبلیغ میکنید . تو رو خدا اینقد کار افرینی نکنین … یه کمم به فکر خودتون باشین بابا … میترسم از دست برین … اون وقت کسی نمیتونه جاتون رو بگیره … بابا یه دو تا دانشگاه بزنین کاسبی کنین … اصن به جون خودتون هر چی میگردم همه تحصیل کرده ها سر کارن …این چه وضیه … مردم از عدالت

  [پاسخ]

 435. یه بدبخت روانی گفت:

  سلام من ارشد صنایع دارم میخونم سه ساله بیکارم دارم روانی میشم توروخدا اگه کسی جایی رو سراغ داره بگه

  [پاسخ]

 436. مهدی گفت:

  خدایا پناه میبرم به خودت مرا به حال خودم رها نکن همیشه سعی کردم درست زندگی کنم به سمت کار خلاف و گناه نرم ولی دیگه به انتهای خط رسیدم حتی به خودکشی فکر میکنم ولی از ترس گناه این کار و عذابی که در پی داره تا حالا اقدام به این کار نکردم ولی دیگه بریدم از این همه بی عدالتی ، تبعیض ، توسری خوردن ها

  [پاسخ]

 437. نا کام گفت:

  منم داغونم. ۷ ماهه فوق لیسانسمو گرفتم اما کاری پیدا نمی کنم.. شاید برم منشی مطب بشم با ۴۵۰ هزار تومان حقوق. کاری که ۱۰ سال پیش قبل از گرفتن ارشدم میتونستم برم..بادیپپلم.. کاش درس نمیخوندم…. به خیلی ها نمیگم ارشدم…خدا کمکمون کنه

  [پاسخ]

 438. زینب گفت:

  سلام به همگی، منم اتفاقی زرم بیکاری این صفحه باز شد ،بچه ها نم و دوستم شیرین به این نتیجه رسیدیم که زگهواره تا گور باید دانش بجوییم ،چیزی نمونده ۳۰ سال از زندگیم گذشته بقیش هم همیطوری میگذره میگم اگه دکترا بگیریم بعد چه گلی باید بسر بگیریم ، آخه میگن کارآفرینی مثلا تو رشته زیست یا ریاضی یا رشته های محض چه کاری هست بیافرینیم ،چرا در دانشگاه رو نمیبندن مردم یه فکر اساسی برا زندگیشون کنن چرا همش دکترای آموزش محور و آزاد و علمی کاربردی میگیرن در صورتیکه برا روزانه و دولتیشم کار نیست این نشون میده که مردم رو سر کار گذاشتن، اصلا کی میدونه ما چه زجری کشیدیم تا به اینجا رسیدیم هیچکی نمیدونه .

  [پاسخ]

 439. رضا گفت:

  به خداوند سوگند از پا نمی افتم تا زمانی که بتونم زحمات پدر و مادرم رو جبران کنم.

  [پاسخ]

 440. بیکار گفت:

  دوران بچگی و نوجوانی با ارزو و رویا درس خوندیم تا مثه …. بشیم, اخرای تحصیل فهمیدیم ارزوهامون بر فناست قرار نیست نثه هیچکس باشیم یه ادم معولی هستیم
  تو سربازی طاقت اووردیم و گفتیم تکبرو بزار کنار توالت شستیم و منتظر مرحله بعد که دوباره شروع کنیم وحالا
  حالا اخ از حالا که فهمیدیم حتی یه ادم معمولی هم نتوننستیم بشیم, کسی که یه روزی هزار ارزو داشت امروز فقط یه غرور شکسته داره
  بچه دیرو امروز مرد شده ولی مردی که صدای شکستن و خرد شدن غرورشو تو نگاه دیگران حس میکنه
  دیالوگ فیلمای بچگیمون شد حسه امروزمون:
  کمرم شکست

  [پاسخ]

 441. یه جوون بیکار گفت:

  یه روز غمگین و افسرده و درمانده از سر بیکاری تو گوگل سرچ کردم بیکاری بی پولی، که این صفحه باز شد و من تازه فهمیدم که فقط خودم نیستم که با مدرک فوق لیسانس با معدل ۱۹/۳۰ از دانشگاه بوعلی که اسم استعداد درخشان و نخبه جامعه رو یدک میکشم تنها نیستم. هرچند دوستان از خوندن پیامهاتون ناراحت شدم ولی تازه به عمق فاجعه پی بردم. دوستان گرامی یه کشوری مثل چین ۲۰ برابر ما جمعیت داره بعد میشه اقتصاد اول دنیا!!!!! به این میگن مدیریت و تدبیر….. از ماست که بر ماست…..!!!!

  [پاسخ]

 442. احسان گفت:

  ای خدا خودت به دادمون برس
  فقط و فقط به خودت امیدوارم
  ای خدای مهربان خواهش میکنم کمکمون کن

  [پاسخ]

 443. سحر گفت:

  تو این زمونه اگر میخواهی دشمنتو نفرین کنی باید بگی الهی بری دانشگاه درس بخونی با معدل بالا .

  [پاسخ]

 444. امیر گفت:

  دیگه به جایی رسیدم که از بی حوصلگی و ناامیدی تو گوگل سرچ کردم درد دل بی پولی که به اینجا رسیدم.
  یک جوانم
  سربازی رفتم مدرک دانشگاه دارم
  جدا از دانشگاه کار طراحی گرافیک و تیزر تبلیغاتی انجام میدم
  عصبی شدم
  خرج و دخل به هم نمیخوره
  با این همه اخبارهای ناامید کننده که از صدا سیما و رادیو پخش میشه قضیمون شده مثل زندان بی در
  بابا تا کی بدبختی
  این مسئولان پس چه غلطی میکننن فقط بلدن اختلاس و دزدی کنن؟
  تو ایران هر کی به فکر خودشه و هر کس به جایی برسه زیر دستاش رو له میکنه
  من یک جوونم نمیتونم حرفمو در مملکتی که ادعای آزادی بیان میشه بزنم چون روزگارتو سیاه میکنن
  من یه جوونم ولی نمی تونم ازداواج کنم ولی دولت از اونطرف طرح افزایش جمعیت گذاشته
  طرف نون خودشو نمی تونه در بیاره اونوقت یکی دیگه رو بکنه سربار خودش
  مشکلات جنسی و بی پولی تو مملکت ما بیداد میکنه
  چطور یه جوون به گناه و خلاف راه پیدا نکنه؟
  لعنت بر این زندگی
  اگه خودکشی گناه نبود همین الان خودمو خلاص میکردم

  [پاسخ]

 445. مریم گفت:

  سلام دوست من آره بازمنم خواستم بهت خبربدم که دانشگاه آزاد شهرستانها چه پردیس چه غیره نیرو میخواد برو گوگل استخدامی دانشگاهها روجستجوکن راهنماییت میکنه،من که فک کنم تابخوادپول دستم برسه وپایان ناممو بتونم بگیرم دیگه شرایط سنی واسه استخدام رونداشته باشم،برودنبال استخدامی ها حتی اگه بیرون شهرخودت باشه.بقول مابوشهریا بختواقبالت هرجا بلند شد برو دنبا لش.بای دوست من

  [پاسخ]

 446. مریم گفت:

  آره بهت حق میدم ناامیدباشی منم مثل توام ولی باوجودی که پسرهستی بازم شرایط خیلی خیلی بهترازمن داشتی،توپدرومادرت بالای سرت بودن وخانوادت حداقل کاری که ازدستشون برمیومدحمایت مالی بود که من نداشتم وباهزارالتماس وروزدن به این واون تونستم هزینه دانشگاه آزادمودربیارم البته چون یه برادرکوچیکترداشتم وتنها سرپرست وحامیش بودمجبوربودم توشهرخودم دانشگاه برم که همزمان هم سرکاربرم.بعدکارشناسی ارشدموتوی نزدیکترین دانشگاه به محل زندگیم انتخاب کنم که بتونم برموبیام بخدای محمدقسم دوست من بعضی مواقع برای کرایه برگشتم روبه کمیته امدادمیزدم که بافجیع ترین وضع باآدم برخورد می کردند.خلاصه باهربدبختی بودارشدموبامعدل بالای ۱۸ البته فقط سه ترمموتموم کردم بخاطرنداشتن پول یک سال ونیم هس که فقط وایسادم ازدورتماشا میکنم که چی بشه تقی به توقی بخوره یه فرجی بشه بتونم پایان نامموبگیرم که کاراشم خودم توخونه نصفونیمه انجام دادم.خلاصه دوست من سرتودرد نیارم الانم اون داداشمو فرستادم خدمت سربازی خودمم توی یه دفترهواپیمایی ماهی۳۰۰دارم کارمیکنم که ۱۵۲هزارش واسه قسط وام دوره ارشدم که گرفتم هست ۵۰تاش به اضافه یارانمون واسه خرج ماهیانه خدمت داداشم مابقیشم میمونه واسه خرج زندگی پس ببین که بدترازتوهم هست،خالام ازمن میشنوی فکرای احمقانه انتحارروبندازدور،هنوزم واسه یادگیری کارآزاددور نیست بسم الله بگو وشروع کن،من به همه جانامه نوشتم حتی ریاست جمهوری ولی هیچی توش درنیومد،مطمئنم یک میلیونم من رونزدی دوست من،بای

  [پاسخ]

 447. امیر گفت:

  دلم گرفته بخاطر اینکه تویه ایران زندگی می کنم هیچی برنامه نداره همین طور دانشجو می گیرن اصلا هم شعورشون نمیرسه که بابا بعدش چی…………………

  [پاسخ]

 448. محمد گفت:

  دلیل اصلی بیکاری در کشور ما بی توجهی دولتها به روستا هاست چندین سال پیش نصف جمعیت ایران در روستاها زندگی می کردند در حالی الان قریب به یک چهارم جمعیت در روستاها زندگی میکنند اینم دلیلش مشخص است تمام شهرکهای صنعتی نزدیک شهرهای بزرگ توسعه پیدا کرده خوب مشخصه وقتی دولت توی روستاها اشتغال زایی نمیکنه و روز به روز به جمعیت روستاها افزوده میشه بالاخره نتیجه میشه جامعه امروز ما که اکثر شهرهای زیر ۵۰۰۰۰نفری کشور مارو شهرستانی ها تشکیل میدهند یعنی به دلیل عدم توجه به روستاها ست که این مشکلات پیش آمده دوستان من صادقانه یک مطلبی رو به شما عرض میکنم اکثر کارمندان دولتی ما را آدمهای دیپلم و بیسواد که با پارتی کار پیدا کردند و فقط به فکر گذراندن وقتشون هستند تا سر ماه برسد تا حقوق دریافت کنند تشکیل داده است خوب توقع بیش از این هم نمیشه از این دولت داشت من منظورم دولت فعلی یا دولت خاص نیست منظورم پرسنل کارمندان ادارات دولتی است علی الخصوص توی شهرستانها ا

  [پاسخ]

 449. محمد گفت:

  با سلام ۱۰ سال است که با مدرک کارشناسی برنامه ریزی روستایی فارغ التحصیل شدم ولی متاسفانه هنوزم بیکارم توی شرکتها هم نمی تونم کار کنم چون اکثرا همه آشنا هستند آدمو مسخره میکنند آخه اونهای که پنجم ابتدای در س رو ول کردن و به دنبال کار رفتن دارن یواش یواش باز نشست میشن ما تازه دنبال کاریم به همین خاطر ۱۰ سال است با هزار خفت و خواری میرم میدون برای کارگری در حالی که خودم حداقل ۱۰۰ نفر از آشناهارو میشناسم که دیپلم هم ندارن ولی کار اداری دولتی دارن طرف خانواده بسیجی یا رزمنده یا شهداست با هیچ محدودیتی سنی معدلی وارد عرصه کار میشه گناه ما چیه پدر و مادرمون رو از بچه گی از دست دادیم تا اونم نمیدونم بره جبهه یا سپاهی ارتشی بشه ما هم بتونیم از تحصیلات استفاده کنیم

  [پاسخ]

 450. عرفان گفت:

  سلام
  دوستای عزیز من لیسانس طراحی جامدات دارم ولی به دلیل نداشتن رابطه و پارتی دارم تو یک کارخانه صنعتی کارگری و باربری میکنم موقع کار ۱ دقیقه هم نمیتونم استراحت کنم بی دین ها دارن به جای ۳ نفر ازم کار میکشن دارم داغون میشم شب ها هم از شدت کمر درد خوابم نمیبره من چون پارتی نداشتم این بلا سرم اومده طرف با دیپلم انسانی با ۴ تا برگه به عنوان آمارگیر میاد بالای سرم و منو مسخره میکنه مرگ بر بی عدالتی دیگه خسته شدم ههینطور به خودم میگم دیگه فردا نرم سر کار ولی اگه نرم چطوری مخارجم رو تامین کنم ؟؟؟؟؟؟ ای خدا به دادم برس …………..

  [پاسخ]

 451. امیرحسین گفت:

  سلام دوستان
  من الان دانشجو هستم ولی میخوام یک حرفه را بلد بشم و به هیچی علاقه ندارم و دیدم کسایی که به کاری که میکنن علاقه ندارن ولی میرن و یاد میگیرن.

  دوستان اگر حرفه ای مد نظرشون هست میشه راهنمایی بکنن؟؟

  [پاسخ]

 452. بی نام گفت:

  به خدا از این همه تبعیض در این جامعه خسته شدیم . من با مدرک فوق لیسانس دارم کارگری میکنم کار واسه من عیب نیست ولی تبعیض و نبودن عدالت در این جامعه منو آزار میده . افسردگی گرفتم از نیش و کنایه های فامیل از اینکه سنم رسیده به ۳۰ نه خونه دارم نه زندگی .

  [پاسخ]

 453. زینب گفت:

  سلام.متاسافنه منم یک سالی هست که فوق لیسانس گرفتم و دربه در دنبال کار هستم حتی کارایی که اصلا ربطی به رشته ام ندارم…اول رشته ی محض خوندم بعد بهم گفتن بهتره بری توی رشته های الهیات ارشد بگیری خیلی خوبه واسه تدریس… تا رفتم ارشد اخلاق گرفتم واسه تدریس فقط دکتری میگیرن و یا کسایی که بتونند مجوز بگیرند..مجوز هم زیر ۳۰سال نمیدن… ۲۵ساله هستم…توی بد وضعیتی هستم…به قول سحر خانم همه وقتمون رو گذاشتیم روی درس حالا نه کار و نه شوهر…باید حرفای بقیه رو هم تحمل کنیم…

  [پاسخ]

 454. علی گفت:

  من بدبخت رفتم مهندسی منابع طبیعی صنایع چوب و کاغذ خوندم کاش پام شکسته بود و نرفته بودم ۳۵ سال سن و بیکار حتی ۲ ریال خم از درس خوندن در نیاوردم.فقط میگم کاش بمیرم کاش بمیرم

  [پاسخ]

 455. سحر گفت:

  سلام برهمگی.منم تمام هم سن و سالام ازدواج کردن باورتون نمیشه میخوان عروس و داماد بگیرن اما منه احمق رفتم درس خوندم نه کار نه شوهر حالا هی میگن پاک باشید .یا صاحب الزمان تو رو خون شهدای کربلا قسمت میدم ظهور کن خسته شدیم .

  [پاسخ]

 456. محمد گفت:

  من جوانی ۲۹ ساله دانشجوی ترم آخردکتری در یکی از بهترین دانشگاههای کشور هستم با بیش از ۱۰ مقاله آی اس آی رتبه ۱ آزمون دکتری رتبه ۸ ارشد ولی پول ندارم ازدواج کنم به خود ارضایی مبتلا شده ام و افسردگی گرفته ام. نمیدانم چه وضعیتی است همه جا واسه هیئت علمی درخواست داده ام. استادهای خودخواه می گویند نیاز نداریم. اگه نیاز ندارید پس چرا اینقدر دانشجوی دکتری میگیرید بی انصافها…

  [پاسخ]

 457. محمد گفت:

  دانیال
  فرزانه
  امیر(تیرماه)
  علی(تیرماه)
  و چند تا بچه های دیگه که اسمشونا فراموش کردم
  یه جریان کوچیکی راه انداختند اما پرانرژی
  من ۲۳ سالمه و اوله راهم.چیزایی که یاد گرفتم اینه که
  رشته و حرفه ی کاری میتونه متفاوت باشه.اینقدر نباید اسم رشتمونا یدک بکشیم.
  یه زمینه ی کاری که دوست داریم یاد بگیریم و ازش درآمد کسب کنیم

  [پاسخ]

 458. محمد گفت:

  فوق لیسانس الکترونیک دارم از بهترین دانشگاه دولتی با معدل ۱۸٫۱۱، دوران تحصیل همه پروژه های درسیمو به طور کامل تحویل می دادم. پروژه هایی که انجام می دادم از همه بهتر بودند. ولی چه فایده پروژه ها و نرم افزارهایی که کار کردم به درد بازار کار ایران نمی خوره. ۵ ماه از فارغ التحصیلیم می گذره، به هر دری زدم روزنامه، اینترنت، دانشگاه، کاریابی و دوست و آشنا، هنوز بیکارم. خرجمو از کمک هزینه طرح های پژوهشیم در می یارم. آخرش تصمیم گرفتم برای تابستون یک دوره فنی و حرفه ای ثبت نام کنم تا شاید فرجی بشه. ما بچه های دهه ۶۰ واقعا سوختیم. هیچ امیدی به تشکیل خانواده و ازدواج ندارم. دوست دارم تا آخر عمرم مجرد باقی بمونم. دوست دارم جمعیت ایران به زیر ۱۰ میلیون برسه. برای همین هم قصد تشکیل خانواده و فرزندآوری رو ندارم. این طوری برای نسل آیندمون که قراره درس بخونن و کار پیدا کنند خیلی بهتره…

  [پاسخ]

 459. مهدی گفت:

  سلام دوستان
  اشتباه بزرگی که کردم چهارسال ونیم وقتم رو دانشگاه پیام نور رشته حقوق هدر دادم فقط گول اسم این رشته رو خوردم .دوستان و همکلاسیا بعد از فارغ التحصیلی اکثرا رفتن خدمت .الان وقتی میبینمشون یا بیکارن یا دارن تو کتابخونه ها برا وکالت وقضاوت میخونن یا مشاغل ازاد یا ….من یه سال قبل از فارغ التحصیلی برای ارشد خوندم قبول شدم ولی الان ترم سه بیست وشیش سالمه با یک اینده کاملا مبهم محیط کاری من هم هیچ ربطی به درس وتحصیلم نداره بیشترمربوط به واکسن طیور تو مرغداریا هست .بعد از دوماه از سیصد ازتومن به بالا نمیره.همکارا هم اکثرا لیسانس مثل من یا لیسانس کامپیوتر یا برق بیکار . یه مشت عملی دربه داغون دلقک خلاصه ادمای درجه سه جامعه که فقط سالمشون منم بگذریم.براستی جامعه ای که پارتی حرف اول رو میزنه به چه سمتی خواهد رفت؟

  [پاسخ]

 460. امیر گفت:

  سلام علی جان

  وقتی متنت را خوندم برات دست زدم و گفتم ایول به این پشتکار و امید.حرفت کاملا درسته دوستان برید دنبال علاقتون حتی اگر حقوقش کم باشه ولی دوستدارید در کارتون خلاقیت بدید.
  من الان درس میخونم و بخاطر مشکل مالی پدرم ، میرفتم پیش داییم کار ولی چون اصلا کارم با درسم یکی نبود و اصلا جز علاقم نبود و فقط بخاطر پولش رفتم ، بعد ۲هفته دیدم انگار این کار داره بهم فشار میاره و حالت نوشیدن زهر شده و انگار باهاش حال نمی کردم .این تجربه شد برام که برم دنباال علاقم نه کاری ک توش پول باشه ، چون کاری ک داخلش پول باشه ولی علاقه نباشه ادم بعد یک مدت زده میشه و میبره از خودش و زندگیش ولی کاری ک بهش علاقه داشته باشه حتی اگر حقوقشم کم باشه تلاش میکنی ک افزایشش بدی و دوستان من سنی ندارم و ۲۳سالمه ولی اگر دیدید با درستون همون کار گیر امد که خدا رو شکر و برید جلو چون جز علاقتون هست ولی اگر دیدید نشد هر ادمی در وهله اول یک علاقه داره و در حالت دوم یک علاقه دیگر برید سمت علاقه دوم و به حقوقش فکر نکنید ..چیزی که هست چون ما بی پولیم دوس داریم زود پولدار بشیم و کار پرپول بدست بیاریم ، کار هم مثل زن میمونه ادم تا کلش داغه یک علاقه کاذب داره ولی در حین گذر زمان علاقه کم میشه پس مواظب باشید.
  و چیز دیگر یکه میخواستم بگم ، ادمایی مثل ما پول را محافظ و جزیی می دانند که بهشون اعتماد بنفس میده پس مواظب باشید ادم پول دوست باید باشه ولی پول پرست نباید بشه ….
  نترسید، درضمن در این محیط ما همه افسرده هستیم و این وجه اشتراکه پس نباید بگی چرا من افسردم..یک کتاب هست بخونید به اسم ” لطفا موفقیت را باور بکنید ” از محمود نامنی
  ی چیزی بگم که فکر نکنید اینده اونطوری که پیش بینی میکنید ، بوجود میاد…با اینده فکر بکنید ولی زیادی جو و رویایی نباشید که داغون بشید :D
  وقتی سر یک کار جدید برید ، بخاطر جو کاذب دروجودتان ، برای خودتون بخصوص اینده پیش بینی میکنید .من وقتی رفتم مغازه داییم ، برای اینده پیش بینی کردم که باپول هام چی کارا بکنم و یک سال اینجا کار میکنم و کلی فکر داشتم ولی بخاطر زده شدن نسبت به کاری که علاقه نبود بعد ۲ ماه و خورده ای کار از اونجا امدم بیرون..

  علاقه+پشتکار+امید+شادی بودن+بودن د رکنار خانواده + افکار مثبت و درکنارش عمل = انجام هدف و موفقیت

  فقط یک نصیحت که تجربه کردم ، اگر از کاری کم بگذارید ، شک نکنید که در اینده از ی جا میزنه بیرون .
  اول علاقه نخست ودر صورت نبود امکانات و شرایط برید سمت علاقه ثانوی
  یاحق -فداتون

  [پاسخ]

 461. علی گفت:

  ای بابا هی میگید کار نیست کار نیست خدایی چی بلدی که کار کنی ، اخلاق هم که نداری چون می گی بیکارم بی پولم و … از بس ای پدر و مادرا پول مفت دادن بهتون بد عادت شدین بله اینجوریه پول درآوردن که آسون نیست پدر بدبختت هم همینطور کار می کرد به زور پول می گرفتی واسه قر و فرت خرج می کردی . آقای شما که می گی بیکاری مستاجری زن و بچه داری اهل کار باشی می ری دنبال کار زنت شاغله نون زن خور شدی نشستی پای تلویزیون بیخیال کار. من لیسانس نقاشی دارم. فکر می کنید با این رشته کجا بهم کار می دن آموزش نقاشی در مهد کودک اونم به یه آقا، آموزشگاه ، مدرسه … کجا؟ تابلو بکشم کجا بفروشم چقدر مگه می خرند کجا بخرند ؟ این ها سوال ها و مشکالاتی بود که من باهاش برخورد کردم یکی منو برد توی یک اداره ساعتی کار می کردم کار اداری بیمه هم نبودم ساعتی معلومه دیگه نه اضافه کار نه تعطیلی نه مرخصی هیچی هیچی به امید اینکه استخدام بشم ماهی ۳۰۰ تومان می گرفتم حدود ۱۵۰٫۰۰۰ تومان می شد کرایه مترو تا کرج و اتوبوس و… ۱۵۰٫۰۰۰برام می موند ۱ سال گذشت خسته ناامید بودم کارم رو هم دوست نداشتم احساس حقارت می کردم اما باز هم خوشحال که دستم توی جیبم می ره یعنی پول توجیبی راستش خجالت می کشیدم از وضعیت کاریم که فامیل سوال می کرد همه هی می گفتن آخی آخی ناراحت می شدم اینجوی می گفتن. خلاصه بعد از یکسال که همه هی می گفتن درست می شه استخدام می شی دیدم این کار دفتری منون راضی نگه نمی داره به فرض اینکه استخدام هم بشم . همون کار اداری که می رفتم بعد کار رفتم سراغ کار هنری سرامیک شکسته یک دوره سرامیک شکسته رفتم چون رشتم نقاشی بود خیلی خوب می تونستم طرح رو پیاده کنم این نقطه قوت من نسبت به بقیه بچه های دوره بود رنگ شناسی بلد بودم توجه مربی هم به من جلب شد حتی توجه بچه های کلاس که موفق عمل می کردم عاشق این کار شدم علاقه زیادی داشتم زحمت زیادی داره اما حتی متوجه گذشت زمان هم نمی شدم . لحظه شماری می کردم زودتر از اداره خراب شده تعطیل شم برم سراغ کاری که تازه یاد گرفته بودم . الان ۳ سال این کار را انجام می دهم کار اداری رو رها کردم با عشق و علاقه این کارها رو انجامی می دهم نمایشگاه های مختلف می زارم و شرکت می کنم فروشم هم بد نیست از حقوقی که توی این اداره ساعتی می گرفتم خیلی بیشتره و روحم شاده لذت می برم از کارم مطمئم تجربم بیشتر بشه درآمدم هم بیشتر می شه سفارش کار می گیرم یکم پول بیشتر بدست بیارم یک جایی رو اجاره می کنم که راحت تر بتونم کار کنم الان خونه هستم صدای کارم مزاحم اهل خونه می شه می خواهم کارم رو گسترش بدم هدف دارم انگیزه دارم چون از روی اجبار کارم رو انجام نمی دهم.

  [پاسخ]

 462. سعادتی گفت:

  دانیال و نگاره خیلی خوب نوشتند ما بچه های ایرانی از بس که از همون اول دنبال راحتی هستیم و می خواهیم بهترین حقوق ، بیمه، مزایا، ساعت کاری را بگیریم درحالیکه توی دانشگاه هم فقط تئوری خواندیم حرفه بلد نیستیم کلی از رشته ها در ایران کاربردی نیست می خوای بیکار بشینی توی خونه برو مجانی جایی کار کن حداقل سابقه و تجربه بدست میاری . خواهر من تازه لیسانس زبان گرفته زبانش متوسطه داره توی مسجد و … مجانی درس می ده همه نزدیک خونه هستند کرایه مشین نمی ده اما تجربه کسب می کنه با محیط کار آشنا می شه حتماً توی همون کتر ، کار پیدا می شه بهتر از بیکار نشستنه توی خونست . من روز اول که رفتم سر کار توی یک شرکت کار کردم نه سابقه کار داشتم نه عملی کاری رو بلد بودم حاضر شدم با نصف حقوقی که دیگران می گیرند کار کنم از ۹ ساعت کاری که برام مشخص شده بود ۱۱ ساعت ازم کار می کشیدند بیمه هم نبودم اما تحمل کردم ۶ ماه به همین وضع گذشت. حالا دیگه راه و چاه رو یاد گرفته بودم ، سابقه کار داشتم و … بعد رفتم توی یک شرکت دیگه تقریباً همون حقوقی که دیگران می گرفتم می گرفتم بیمه هم شدم اما ساعت کاریم به نسبت دیگران کمی بیشتر است خودم با کمال میل می مونم باید یک تفاوتی به نسبت دیگران داشته باشی تا بتونی توی کارت موفق بشی اگر قرار باشه همه مثل هم باشند پس کارفرما براش فرقی نمی کنه که کی باشه پس برای اینکه فرق کنه تو فرق کن به روز حرکت کن به جای زیرآب زنی، خاله زنک بازی ، چاپ لوسی، سرت به کار خودت باشه کمتر مرخصی برو کاری به کار کسی نداشته باش از زیر کار در نرو مهارتت رو به روز کن ، مردم که نمی آیند بگند خانم آقا بیا این کار، هر روز از صبح تا شب روزنامه بگیر برو بگرد پیدا می کنی .توقعت رو بیار پایین، چشم و هم چشمی هم تعطیل .

  [پاسخ]

 463. آقای قربانعلی هستم گفت:

  سلام منم لیسانس بیکارام ۲۵ سالمه خودم یکسری کارهای کوچیک انجام میدم ولی دنبال درامد ثابت هستم و بالای یه تومن خوشحالم مثل شماها از دانشگاه معتبر مدرک نگرفتم مدرکمو … گرفتم

  [پاسخ]

 464. نگاره گفت:

  سلام متن خیلی از دوستان رو خوندم.و همچنین متن آقای دانیال و خانم ّFarzaneh رو که خیلی جالب بود.من هم با ۲۸ سال سن فوق لیسانس شیمی یک از دانشگاه های آزاد تهران هستم.یکی از زرنگترین شاگردای دوران مدرسه . الان تو یه شرکت هندی منشی هستم . با ماهی ۷۰۰ هزار تومن و بیمه.تنها شانسم این بود که دو سال تلاش کردم کلاس رفتم زبان انگلیسی یاد گرفتم.وگرنه همین منشی شدن هم نصیبم نمیشد.خیلی برام سخته که بهم بگن با فوق لیسانس منشی شدی.یک سال ونیم سابقه کار دارم.از بازاریاب ساده شروع کردم.این پنجمین شرکتیه که میام.چند وقت پیش نا امید و بی انگیزه شده بودم.ولی تصمیم گرفتم که با این قضیه کنار بیام.کارمو قبول کنم و یه منشی خوب باشم چون اگه خوب کارکنی جای پیشرفت هست.مگه چه قد میشه هی ناراضی بود و جا عوض کرد . تو این ممللکتی که اوضاع کار نا به سامانه خیلی نمیشه بد و خوب کرد.نخبه بهترین دانشگاه ناراضیه چه برسه به بقیه. کار عار نیست.با پر توقع بودن تو این مملکت نمیشه به جایی رسید.باید صبر داشتو خیلی چیزهارو تحمل کرد. نه اینکه همش درجا بزنی و حسرت بخوری.با ید با علاقه از کارای پایین شروع کرد تا بالاخره شکوفا بشیم و به جایگاهی که میخواستیم برسیم یا حداقل نزدیک بشیم.. خداروشکر با این طرز تفکر جدیدم روحیم خیلی بهتر شده و ازطرف شرکت تحسین میشم و خیلی امیدوارتر به آینده. به امید موفقیت برای همه

  [پاسخ]

 465. رضا گفت:

  کارشناسی کامپیوتر بیکار بی پول افسرده شدم آدم خیلی شادی بودم ولی حالا چی..

  [پاسخ]

 466. سامان گفت:

  سلام به همگی ،من میدونم که بازار کار خیلی خراب شده و امثال ماها با فوق لیسانس ، یا هر چی بیکار هستیم،ولی تو را خدا این همه سال درس خوندیم ولی تا حالا شده برای فقط ۱۰ دقیقه ساکت بشینیم و فکر کنیم چه انتظاری از خودمون داریم،مثلا یکی میگه کاش رفته بودم شاگردی الان استا شده بودم و ….
  اگر فقط ۱۰ دقیقه روی این فکر کنی میبینی الان چرا اینکارو نمیکنی
  اگر نه همینطوری روزا میگذره و میبینی دوسال دیگم همینطوری فکر میکنی که چرا نرفتی الان استا شده بودی.
  بخدا اگر الان اینکارو بکنی اگر یکی بیسواد ۱۰ سال طول بکشه استا بشه تو دوساله میشی، اینم فکر نکنید یه جا استخدام نشدید بده ،اگر میشدید مگر الان حقوق خوب میدن،بخدا از اون شاگرده کمتر میدن و خلاقیتتونو میکشن، چرا فکر نمیکنیم شاید اگه تو همین کارای به ظاهر پست دست بزنیم استعدادمون شکوفا بشه و راه واقعی را پیدا کنیم، من اینکارو کردم که میگم ،من از شما نا امید تر بودم و لی یه بار نشستم و فقط ۱۰ دقیقه همینی که گفتم روی کاغذ نوشتم و بهش فکر کردم و دیدم واقعا فقط برای اینکه نظر بقیه این باشه که من مثلا فلان کاره هستم دارم خودمو میکشم که یه جا استخدام باشم دلمو زدم به دریا،گفتم فقط برای خودم زندگی میکنم و عیب و عار نیست که کار دیگه ای بکنم ، حتی شده یه دستفروشی ساده، وارد یه کار شدم سال ۹۰ و خدارو شکر راهی که بقیه باید سالها شاگردی کنن من ۲ ساله رفتم ،واقعا همین که میدونید شما باسواد هستید باعث حس اعتماد به شما و همچنین اعتماد به نفستون میشه الانم درامدم ۸ برابر روزی شده که تازه وارد کار شده بودم، اینقدر سطح فکرتونو پایین نیارین چون نتونستم استخدام بشم حالا بقیه میگن فلان یا بیسار
  حد اقل یه بار تست کنین ببینین دوست دارین یا نه چه طور میخواین شما که حرکتی نمیکنین خدا کمک کنه
  عزت زیاد.

  [پاسخ]

 467. سلیمانی گفت:

  مهسا خانوم تا شما بخوای پرشکی تموم کنی اونم اشباع شده بهتره دیگه قید درس خوندنو بزنی از من به شما نصیحت . پولتو الکی دور نریز.

  [پاسخ]

 468. مهسا گفت:

  سال ۸۶ با رتبه ۲۰۰۰ دانشگاه دولتی صنایع غذایی قبول شدم از جنوب کوبیدم ۲۴ساعت رفتم شمال غرب دانشگاه. سال ۹۰ با رتبه ۷۲ فوق دانشگاه شیراز قبول شدم و با کلی زحمت مهرماه دفاع کردم به این امید که میرم سر یه کار توپ! اما زهی خیال باطل.
  حالا به سرم زده پزشکی کنکور بدم شاید تغییر مثبتی تو وضعیتم ایجاد بشه. شما میگید فکر خوبیه؟ آینده داره؟

  [پاسخ]

 469. الهام گفت:

  سلام منم بیییییییییییییییییییکار

  [پاسخ]

 470. سعید گفت:

  بدترین لحظه زندگیم وقتی بود که برای استخدام یه جایی که فکر میکردم نسبتا خوبه رفتم و تو مصاحبه هم قبول شدم ولی آخرش گفت حقوق شما ۶۰۷ هزار تومانه و باید یه چک ضمانتی ۳۰ میلیون تومانی هم بیاری و نتونستم استخدام شم. خیلی از مادرم خجالت کشیدم وقتی با خوشحالی گفت چی شد قبولت کردن؟
  گفتم نه

  [پاسخ]

 471. ناشناس گفت:

  میخوام توصیه ای به کسانی که میخوان در رشته مکانیک وارد بشن . بهترین گرایش در حال حاضر در رشته مکانیک که بازار کار خوبی داره طراحی جامدات و سیالات هست که برای کارشناسی ناپیوسته باید آزاد بخونید ولی برای کارشناسی پیوسته دولتی هم داره .

  [پاسخ]

 472. حمید گفت:

  سلام؛من ۲۶ سالمه و بیکار؛البته تا پیش دانشگاهی بیشتر نخوندم؛ مترجمی زبان هم قبول شدم ولی ثبتنام نکردم؛نمیدونم شایدم اشتباه کردم؛ به خدا خیلی از کارا رو امتحان کردم(کار که چه عرض کنم همون واژه حمالی بهتره)‏ ولی با این حقوقایی که میدن اصلا ارزش نداره این حمالیا؛ ولی چند وقتیه به فکرم رسیده برم آموزشگاه،آرایشگری یاد بگیرم ولی میترسم این همه هزینه واسه ثبتنام بدم ولی بعدش به دردم نخوره؛ اگه کسی تو آرایشگری سر رشته ای داره راهنماییم کنه ممنون میشم؛

  [پاسخ]

 473. شهرام گفت:

  وای یعنی همه شما بیکارید ؟ خدای من ـ من تا سوم راهنمایی بیشتر نخوندم ـ از همون موقع کار کردم و الان که ۳۲ سالمه همه چیز دارم ـ خونه زندگی ماشین زن ودو تا دختر گل ـــ ـ من گاهی پشیمون میشدم که چرا درسم رو ادامه ندادم ـ دوس دارم از همین الان دوباره ادامه بدم ـ

  [پاسخ]

 474. سینا گفت:

  ای کاش هیچ وقت دانشگاه نمیرفتم . ای کاش از کودکی شاگرد مکانیک شده بودم.

  [پاسخ]

 475. امیر. گفت:

  سلام . بچه ها سلام . منم مثل شما دیگه خسته شدم خیلی خسته . مدرکمو از دانشگاه سراسری گرفتم . ولی کاری پیدا نکردم . از خودم بیزارم از این دنیای لعنتی . ولی بیشترین فکری که به سرم زده خودکشیه . چند سال زحمت همش بیخودو بی جهت . منم جغرافیا خوندم . خداحافظ دنیا

  [پاسخ]

 476. جوان پیر گفت:

  همتون برید خداروشکر کنید که روح و روانتون سالمه من که از دانشگاه معتبر و دولتی مملکت مهندسی مکانیک گرفتم ۶ ماهه بیکارم الانم دارم یه کار غیر مرتبط انجام میدم با حقوق ۲۰۰ تومن اونم واسه اینکه خونه نشینم که دق کنم و خونوادمو دق بدم
  باورتون نمیشه از ترسم به خونوادم گفتم که حقوق قانون کار بهم میدن که غصشون نشه که بعد این همه زحمت و سختی درس و دانشگاه پسرشون رفته مفت داره خرحمالی میکنه
  خدایی بریدم توی ۲۴ سالگی پیر شدم
  لعنت به هر چی درس و دانشگاهه

  [پاسخ]

 477. بیکار افسرده گفت:

  حرف دل ما رور زد ی؛ منم شرایطی م دقیقا مثه شما دوست عزیز با با مدرک ارشد در دانشگاه دولتی و با معدل ۹۰/۱۸ وبه عنوان دانشجوی استعداد خاموش فارغ التحصیل شدم ولی بخدا مخم هنگ کرده نمی دونم چکا کنم نه سرمایه ای، نه پشتوانه ای و نه هیچ چیز و هیچ کس دیگه به غیر خدا دوستای من که ازهمون دیپلم و پایین
  ترک تحصیل کردن الان همشون خونه ، ماشین، پول و لز همه مهمتر ازدواج کردن به خیلی از چیزای دیگه به موقع بهش رسیدن و به قول شاعر اونا هفت شهر زندگی را طی کردن ما هنوز اندر غم یک کوچه اییم

  [پاسخ]

 478. محمد گفت:

  در کلاس چهارم دبستان دوستی داشتم مردود شد و ترک تحصیل کرد و رفت و من درس خواندم و مهندس شدم!

  او اینک یک دستگاه پروشه دارد و من یک دستگاه تناسلی!!

  برو یه مهارت عملی یا نرم افزاری یاد بگیر بعد برو دنبال کار

  [پاسخ]

 479. حمید گفت:

  رفایی نزنید که بوی ترحم بدن من رفتم درس خوندم فقط برا اینکه جوونیم حروم نشده باشه رشته ام الکترونیک بود واقعا لذت میبرم وقتی می بینم تو زندگی از یه سری چیزا که برا خیلیا معماس سردرمیارم همون موقع که رفتم دانشگاه جمع کل دفترچه ها رو که گرفتم می دونستم عاقبتش بیکاریه ولی رفتم چون برا کار و پول نبودم واقعیت کشور اینه چیزی به اسم اقتصاد اینجا وجود نداره هیچ چیزی رو نمیشه صد در صد بهش مطمن بود تعداد خونه هایی تو کشوره دو برابر جمعیت کشوره ولی خیلیا خونه ندارن هر کی پول دستش میاد میره خونه میسازه می فروشه چون درآمد داره کسی نیاز به خونه نداره ولی یه شغل شده خونه ساختن هیشکی نمیگه برم با پولم یه طرح صنعتی بزنم که یه مهندس شیمی یه مهندس برق بره سرکار مشکل مملکت ما اینه تو هیچ کشوری خونه سازی به این شکل صورت نمی گیره …..چرا خونه ای یک میلیارد ساخته میشه دو میلیارد فروخته میشه؟چرا جایی این جیزا ثبت نمیشه نرخ تورم خونه …….دلیلش اینه کسانی مسوول این چیزان نونی می خورن از همین راهه اگه یه قانون می اومد که براساس اون یه فرد نتونه بیشنر از دو خونه داشته باشه وضعیت کشور تغییر نمی کرد؟؟؟ مطمن باشید با همین یه بند قانون همه چی حل میشد

  [پاسخ]

 480. حسین گفت:

  من به عظمت خدا فکر می کنم با همین علم دانشم که خدا خیلی مهربون خیلی بزرگ و کلی چیزای خدای مهربون

  [پاسخ]

 481. حسین گفت:

  سلام ببینید انسان باید به خدا توکل کند و درسته که میگین کار نیست ولی کارای دیگه ای هم هست شما میگین با فوق لیسانس نمی تونم به هرکسی یا به عبارتی به هر بی سوادی بله بگم ولی یادت باشه که شخصیت انسان وجود انسان هست نه درس خوندنش پس کاری مثل همبالی یا کارگری به کسی عیب نیس
  حالا این حرفا چرت و پرت هست که میگین درس خوندیم باید کاری بهمون بدن که راجه به درس باشه ما درس رو می خونیم بخاطر علم اصلا شما می دونید برای چی زندگی می کنیم شاید الان بگید که علم و دانش به چه دردی می خوره من جوابتونو میدم علم و دانش برای کمک به کسی یا در خود زندگی کردن اصلا شما اگر درس دین و زندگی رو نمی خوندین آداب زندگی کردن رو بلد بودین الان بنده درس می خونم و در فامیلم کسانی هستند که درس نخوندند و خیلی هم پولدارن ولی بنده بخاطر علم و دانشم چیزایی می فهمم که اونا نمی دونن به عنوان مثال شما بالا نوشته بودین {امکانات نادر}خوب اگر کسی درس نخونده باشه اگه بهش بگین فکر می کنه که اسم یک شخص را گفتین در حالی که نادر به معنی کم یاب هست
  یه پیشنهاد دیگه اگه نمی تونی کارگری کنی یه کار دیگه پیدا کن و یادت باشه که به خدا هم توکل کنی خدا اونقد مهربونه که مشکل همه ی بنده هاشو حل میکنه
  التماس دعا حسین سالاری

  [پاسخ]

 482. حسنا گفت:

  خوبه که حداقل یه جایی هست که تحصیل کرده های بیچاره درد و دل کنن من لیسانس برق مخابرات دارم سه سال و نیمه بیکارم الان ۲۷ سالمه اخه ما واقعا ایندمون چی میشه؟؟؟؟کی میخوایم کار کنیم ؟کی پول دراریم؟کی ازدواج کنیم؟اون وقت میگن چرا سن ازدواج بالا رفته………….به خدا خجالت میکشم از پدر و مادرم پول تو جیبی بگیرم!!!!!!!واقعا احساس پوچی میکنم ..

  [پاسخ]

 483. علی گفت:

  سلام منم مثل شما هستم با این فرق که دیپلم دارم و ۴۴ سالمه و مستاجر وبدهکار………….. اینقدر هست که اصلا نگم بهتره راستی چرا من باید زنده باشیم

  [پاسخ]

 484. ali گفت:

  من لیسانس معماری دارم ۵ سال هست بیکارم

  [پاسخ]

 485. kamrani گفت:

  هیج تعجبی نداره که انقدر فارغ التحصیل بیکار از جمله خود من وجود داشته باشه . بیکاری حتی به رشته های فنی و مهندسی هم نفوذ کرده و اگر همینطور پذیرش در رشته های فنی و مهندسی زیاد بشه آمار بیکاری فوق العاده بالا میره . بسیاری از شرکت ها و واحدهای تولیدی با مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز مواجه هستند که به علت تحریم ها نمی توانند خریداری کنند. فقط امیدتون به خدا باشه .

  [پاسخ]

 486. حسرت گفت: