خانه » دسته‌بندی نشده » جوانان بیکار چه کار می کنند؟!

جوانان بیکار چه کار می کنند؟!

متن آگهی:

موضوع اشتغال جوانان در ایران طی دوره های گذشته همواره مسئله چالش سازی بوده است. براساس آمارهای رسمی مرکز آمار، نرخ بیکاری کشور در سال گذشته معادل ۱۰٫۴ درصد بوده که این رقم برای جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله معادل ۲۴ درصد است. این در حالی است که شمار بیکاران در فصل بهار، دو میلیون و ۵۳۰ هزار نفر بوده که در فصل تابستان به  دو میلیون و ۲۵۷ هزار نفر کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۲ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است. روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان۱۵ تا ۲۴ ساله کل کشور نشان می دهد این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۱ درصد و نسبت به فصل بهار ۱  و نه دهم درصد کاهش یافته است.

همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۲ درصد از جمعیت ۲۹- ۱۵ ساله بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیش تر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۹ دهم درصد و نسبت به فصل بهار ۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

اگر بخواهیم نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله را در شهرها معیار  قرار دهیم، وضعیت بسیار بدتر است و این نرخ به ۲۸٫۲ درصد می رسد. با در نظر گرفتن سهم غیرقابل انکار دو بخش صنعت و خدمات در توسعه اقتصادی و از آنجا که عمده اشتغال صنعت و خدمات در شهرها محقق می شود، می توان به ناکارآمدی سیاست گذاری های کشور در خصوص اشتغال جوانان در شهرها به طور خاص و کل کشور به طور عام پی برد.

نرخ بیکاری ۲۴ درصدی جوانان کشور، ۲۴ درصد از جوانانی را نشان می دهد که نقشی در تولید اقتصاد کشور ندارند. این نرخ تعداد زیادی از جوانان را معرفی می کند که در بازه زمانی دبستان تا دانشگاه، چه از سمت دولت و چه از سمت خانوار سرمایه گذاری کلانی روی آنها انجام شده، اما این سرمایه گذاری امروز به هدر رفته است. بدتر آن که به دلیل مهیا نبودن شرایط کار، بخشی از این جوانان به کشورهای دیگر برای زندگی بهتر و کار مهاجرت کرده اند.

امروز ضمن گسترده شدن سطح بیکاری، شاهد ابتلای اقشار تحصیلکرده به این بیماری هستیم. اقشاری که دامنه تحصیلات عالی ندارند آمادگی پذیرش بسیاری از مشاغل را دارند، اما افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند توقعات و انتظارات بیشتری از پذیرش نوع شغل دارند و این مسئله به تشدید شرایط بیکاری دامن می زند.

طبق برآوردهای صورت گرفته، رشد تشکیل سرمایه کشورمان در سال ۹۱ منفی بوده و در سال ۹۲ تنها ۱٫۳ درصد رشد داشته است. بنابراین چگونه می توان انتظار داشت با این حجم اندک سرمایه گذاری، شغلی برای جوانان در کشور فراهم شود.

اما موضوع دیگری که در میان است بحث کم تخصصی یا بعضا بی تخصصی نیروی کار است. اغلب جوانان جویای کار، تخصص قابلی که یارای کمک رسانی به کارفرمایان را داشته باشد، ندارند که این موضوع تا حد زیادی متاثر از آموزش نامطلوب نظام پرورشی کشور است.

کم توجهی و عدم سرمایه گذاری در مزیت های نسبی کشور مانند کشاورزی زمینه مهاجرت بسیاری از جوانان را از روستاها به شهرها و در جهت پیدا کردن شغل به وجود آورده که این مسئله ضمن برهم زدن توزیع جمعیتی شهرها و روستاها و تشدید بیکاری در شهرها، وضعیت تولید در روستاها را به مخاطره انداخته است.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۴۰ دیدگاه تاکنون.

 1. سارا گفت:

  ۱۵-۲۴ساله؟؟؟؟؟ پس ۲۴ به بالا چی شدن؟؟؟ ۳۰ ساله ها چی شدن؟؟؟ اونایی که یه عمری رادیو و تلویزیون ی تشویقشون کردن به درس خوندن و مدرک گرایی چی شدن؟؟؟ اینهمه پول بابت کلاس و کنکور و کوفت و زهرمار دادن چی شدن؟؟؟ که آخرش بیان بگین ۱۵-۲۴ ساله؟؟؟
  ینی عملا هدفشون پول چاپیدن از ما و سرمایه گذاری واس خودشون بود؟؟

  [پاسخ]

 2. سپیده گفت:

  کی گفته از ایران رفتن بهترین راهه، درحالی ک تمام کشورهای خارجی هم مشکل بیکاری رو دارن، خیلی از دوستای منم رفتن، ولی با بدبختی دارن زندگی میکنن، با حقارت..من ک ندیدم خودشون میگن..

  [پاسخ]

 3. مرتضی گفت:

  سلام
  دوستان به شما توصیه میکنم هر طور شده از این مملکت برید به هر نحوی شده من خودم مشکلات زیادی دارم هم از لحاظ مالی هم خانوادگی . اکر مجرد بودم به خدا یک لحظه تو این خراب شده نمی موندم یکی از دوستام سه سال پیش رفت الان توپ تکونش نمیده .

  [پاسخ]

 4. خد ا یا با تو حرف می زنم شاید گفت:

  اگر دروغگو دشمن خدا است ،ای خدا پس دوستانت کجا است ،
  ،می خوام بگم این همه گنجی که در کشور مااست به جیب کی می ریزه که پر نمی شه مردم که همه می نالند ،
  مردم عادی که معلوم چه کاره اند ،اعتیاد ، بیکاری …
  خدایا خودت جواب بده . عمر ما چرا ثمری نداشت آیا جایی که به دنیا آمدیم اشتباه بود ؟

  [پاسخ]

 5. محسن گفت:

  امین جان حرف دل مارو زدی…!

  [پاسخ]

 6. مهدی گفت:

  من کسی رو می شناسم تو حرم حضرت معصومه کار میکنه با پارتی بازی برای برادر خودش جانبازی ۲۵ درصد گرفت و برای پسرش شغل دولتی پشت میز نشینی درست کرد.به خدا تو این مملکت فقط باید بی وجدان باشی تا به جایی برسی . فساد داره بیداد میکنه کارمند حرم حضرت معصومه که اینطور باشه از بقیه چه انتظاری هست . اللهم عجل لولیک الفرج

  [پاسخ]

 7. آقازاده نیستم گفت:

  ای خدا وقتشه خودت ظهور کن بابا دردمون به کی بگیم متاهلم با یه بچه چیکار کنم؟

  [پاسخ]

 8. مریم گفت:

  شما بهتر یه آماری از کسایی بدید که الان کار دارن ولی معلوم نیست یه هفته دیگه سرکارشون باشن یا نه

  [پاسخ]

 9. امین گفت:

  هرکی پارتی داره کار داره – مملکت شده دزد خونه – همه جارو فساد گرفته – هیشکی حالش به جوونا نمی سوزه – فقط یاد گرفتن بیت المال بخورن و به بچه های خودشون کار بدن . هیچ دلسوزی برای جوونا وجود نداره . خودشونم می دونن . آزمون استخدامی واین حرفا همش فیلم برای گول زدن جوونا – پول گرفتن از جوون با جیب خالی برای آزمون که جیب خودشون پر کنن. مثل بانک سپه

  [پاسخ]

 10. تفاوت طبقاتی گفت:

  در صورتیکه امکانش هست یه آماری از نرخ بیکاری فرزندان و اقوام مسئولین کشور تهیه کنید. فکر می کنم نزدیک به صفر باشه. آخه ما هر جا رفتیم آزمون استخدامی دادیم بعدا فهمیدیم که افراد مورد نظر قبل از آزمون انتخاب شده بوده اند!

  [پاسخ]

 11. فوق لیسانس گفت:

  بابا وقتی می بینید اینجوریه نرید فوق لیسانس از دانشگاه بالغور اباد بگیرید، تمام حرمت درس و مدرک رو از بین بردید شما ها. ای بابا. بازم میرن درس می خونن.

  [پاسخ]

 12. یک انسان در ایران گفت:

  اینقدر به ما جوانان ایرانی ظلم نکنید.تا کی وعدهای دروغین ادامه دارد.
  هی…

  [پاسخ]

 13. من بیکارم گفت:

  الان سه ماهی که اصلا تو این سایت اصلا آگهی استخدامی به درد بخوری دیده نمیشه این یعنی چی؟این یعنی ما چقدر بدبختیم هر هفته به امید اینکه … .
  با این نرخ بیکاری ما داریم کجا میریم؟چی میشیم؟
  پیر شدم هنوز هیچی ندارم از خودم
  تو رو خدا تو که اون بالایی که دستت میرسه کاری کن.

  [پاسخ]

 14. یاشار گفت:

  سلام به همه دوستای عزیزم یک افتخار بزرگ واسه جامعه مهندسان مکانیک رشته تبدیل انرژی از دانشگاه آزاد تاکستان با بهترین معدل۱۸ در مقطع فوق لیسانسم من چرا میگید کار نیست آخه مگه من منشی یک دفتر بیکارم رفتم سره کار بلاخره تلفن جواب میدم نامه تایپ میکنم هر کی هم از ارباب روجو ع ها زنگ میزنه کلی در مورد انرژی های پاک CDM پروتوکل کیوتو ژاپن کاهش گاز های گلخانه ای بازار کربن و خلاصه سرتون درد نیارم سیکل برایتون کامل تشریح میکنم واسش بعد اون ارباب روجوع بیچاره میگه ننه اینایی که گفتی چه ربطی به گم شدم بسته پستی من داره بگید لطفا مسئولین بیان ربطشو پیدا کنن
  ممنونم

  [پاسخ]

 15. یکی مثل خودتون گفت:

  کاش یکیمون میتونستیم یه کاری بکنیم؟!؟؟؟؟!!!!!!!!!
  یعنی ما ملت انقد بی عرضه ایم ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
  اقعا هیشکاری بجز حرف زدن از دستمون برنمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
  بچه های بیکار لااقل باید یه راه حلی باشه هاااا جدا یکم فک کنید
  این همه آدمیم یعنی بین مایکی باعرضه نیس یکاری بکنه یه چیزی بجز این حرفایی که هیشکی هم نمیشنوه،بگگگ؟؟؟؟؟؟!!!!

  [پاسخ]

 16. بیکار به توانnم گفت:

  اشکال نداره تا می تونید تولید مثل کنید کار پیداااا میشه !!!!

  [پاسخ]

 17. ستار گفت:

  ۲۴ درصد بیکاری جوانان ای کاش این دروغ راست باشه

  [پاسخ]

 18. یکی مثل بقیه گفت:

  منو همسرم تا حالا شده بشینیم نگا یخچال کنیم بگیم چی بخوریم حالا باید بریم همه اون کتابایی که خوندیم تا مدرک ارشد بگیریم و برداریم بخوریم تو این زمونه که دولت نمیتونه مشکل بیکاریو بر طرف کنه همون بهتر که هیچ کس درس هم نخونه و حداقل بهترین سالای عمرشو واسه درس و به امید یه کار خوب تو رویاهاش زندگی نکنه
  اما توی اداره ها خیلییاشون یا پارتی داشتن استخدام شدن یا هم نمیدونم… اما به نظرم خیلییاشون خیلی بی سوادتر از جوونای تحصیل کرده بی کار جامعه هستن

  [پاسخ]

 19. یکی مثل بقیه گفت:

  سلام… همه حرفامو بقیه گفتن اما به خدا آدم دلش میسوزه یه پدر مادر با نداریشون بچشونو بفرستن که فوق لیسانس شو از دانشگاه آزاد بگیره و یه روز باعث افتخارشون شه شهریه های دانشگاه رو هم که چقدر کمر شکنن … حالا جوون بیکارشون دقیقا شده باعث افتخارشون نشسته تو خونه آخه مگه میشه بره توی شرکتا با ماهی ۲۵۰ کار کنه آخر ماه هم کارفرما پولشو بخوره یعنی بهتر بگم کار کنه_ حتی بیشتر از کسایی که میشینن تو اداره ها و واسه خودشون فیلم میزارن غیبت میکنن ارباب رجوع رو ۱۰ تا درمیون جواب میدن اونوقت حقوقشون با اضافه کارو …. بالای ۱۸۰۰۰۰۰ تومنه این حداقلشه _اما جیباش همیشه خالی باشه اونوقت این پدر مادر که همه زندگیشونو دادن که بچشون یه روزی کاری داشته باشه و مثل اونا بی پولی نکشه چی به حالشون میگذره وقتی پول تو جیبیشو هنوز مجبوره از پدرش بگیره….
  من که واقعا متاسفم…. به نظرم تمام شهریه های مدرسه و دانشگاه رو واسه بچهاشون سرمایه کنن و اما بزارن بچشون بی سواد باشه بیشتر آینده ی بچشون تضمین میشه

  [پاسخ]

 20. reza گفت:

  چرا دروغ میگین نرخ آمار بیکاری زیادتر از ایناس

  [پاسخ]

 21. نازنین گفت:

  واقعا فقط ۲۴ درصد بیکار داریم؟!!!!!!پس چرا ما هر چی دور و برمون جوون تحصیل کرده داریم همه بیکارن؟!

  [پاسخ]

 22. mohsen گفت:

  من دانشجوی کارشناسی ارشد it هستم الان یکجایه افتضاح با حقوق خیلی کم کار میکنم تا بتونم هزینه سفر به یک کشور خارجی رو جور کنم و قطعا دلم میخواد به کشورم خدمت کنم اما مطمئناًنمیخوام به این مدیرهای نالایق خدمت کنم. ترجیح میدم در کشور غریب ایستاده روحمو بکشن تا در کشور خودی مدیران نالایق منو از افسوس بابت کشورم خفه کنن.

  [پاسخ]

 23. مهندس نرم افزار گفت:

  ای بابا کو گوش شنواااااااااااااااااااااااااااااا
  هزار بار دیگه هم بگین برای مسولین ما خیالی نسیت مثل شبکه یک برنامه پایش دستور میدن نظر سنجی برنامه رو سریع از انتن بیارن بیرون تا ابروشون نرفتههههه

  [پاسخ]

 24. نام شما گفت:

  کشور مارهبر مبارزه با امریکا(شیطان بزرگ )میباشد بنابراین بیکاری فقر اعتیاد وفساد نتیجه این مبارزه میباشد

  [پاسخ]

 25. عرفان گفت:

  کشوری با این همه ذخایر عظیم گازی و معادن متعدد و ثروت نجومی و جوانان بیچاره ای که دنبال استخدامی میگردند درست میشه ان شاالله…

  [پاسخ]

 26. mahdi گفت:

  درس==بدبختی

  [پاسخ]

 27. فوق لیسانس بیکار گفت:

  آمار بیکاری از ۴۰ درصد هم رد کرده، مسئولین اگه کاری نمی تونن بکنن اقلا راستشو بگن، آمار رو از سن ۱۸ تا ۳۵ حساب کنید اونوقت ببینید از ۴۰ رد میشه یا نه. خدا به داد این نسل سوخته برسه که هی باید آزمون بده.

  [پاسخ]

 28. zeynab گفت:

  با درس خوندن عمرمونو هدر دادیم واقعا متاسفم برا سیاستمنداران کشورمون که بدون برنامه ریزی میخوان جمعیت کشور رو برای بیست سال دیگه جوان نگه دارن، خبر دارن چقدر جوان مجرد که توانایی تشکیلخانواده ندارن تو کشور هست؟ و چقدر پدر که شرمنده خانوادشونن؟اون وقت تبلیغ میکنن یه فرزند کمه؟جوان بیکار الان نتیجه جوایزی بود که برای افزایش جمعیت در دهه ی ۵۰ و ۶۰ به مردم بیچاره دادند.
  مطمئنن سی سال آینده شرایط بدتر از الان میشه

  [پاسخ]

 29. orkideh گفت:

  من در یک کاریابی مسئول اشتغال هستم و موردهای کاری زیادی در محدوده کاری من موجوده اما به خاطر دوره های آزمایشی طولانی کارفرمایان و حقوق در حد وزارت کار که اصلا پاسخگوی نیازهای یک جوان مجرد هم نیست و نبود امنیت شغلی اکثر جوانان بعد از معرفی موارد شغلی بیکاری را به کارمجانی برای کارفرمایان ترجیح میدهند.

  [پاسخ]

 30. سارا گفت:

  با بیکاری و گرانی چکنیم؟
  واقعا مسوالان بی مسولیتن……..واقعا

  [پاسخ]

 31. سما گفت:

  به نظر شما یک جوان تحصیلکرده که می خواهد از صفر شروع کند از کجا باید سابقه کار پیدا کند که همه کارفرمایان برای استخدام این توقع را دارند. همه که آشنا یی ندارند که آنها را استخدام کنند وسابقه کاری فراهم شود.من خودم ۲۸ سالمه وهنوز بیکارم به دلیل
  نداشتن سابقه کار.

  [پاسخ]

 32. حسام گفت:

  سواله میپرسید؟؟؟ جوان بیکار قلیان میکشد

  [پاسخ]

 33. مینا گفت:

  سلام
  من ۳۱ سالمه وبا مدرک ارشد برق هنوز بیکارم ده سالی هست دنبال کارم و هزارتا استخدامی شرکت کردم اما…

  [پاسخ]

 34. جوان بیکار گفت:

  اگر جوانان بیکار کاری میکردند که به آنها جوان بیکار نمیگفتند!!!!!

  [پاسخ]

 35. سارا گفت:

  حرف دلمون بود ولی چه فایده .کو گوش شنوا ؟تا دکتراشم ادامه بدیم بیکاریم .هرچه بی سوادتر کار بهتر ……

  [پاسخ]

 36. مهندس بی پول گفت:

  ملت همه بیکارن تحصیلکرده که همشون بدبخت ترین انسانهای روی کره زمین هستند

  [پاسخ]

 37. بیکار گفت:

  شما فقط آمار جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال رو ذکر کردید،
  افسوس که ذکر نکردید جمعیتی هم هستند که اکنون وارد دهه سوم زندگی خود شده و سنین جوانی را پشت درهای بسته استخدام سپری کردند…………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 38. ناشناس گفت:

  این آمارها رو باور می کنین؟!!! ۲۴ درصد بیکار داریم؟!!

  [پاسخ]

 39. hamzeh گفت:

  خوب اینو چرا به ما میگید
  مسولین پیگیر باشند لطفا
  از ما که گذشت…

  [پاسخ]

 40. نام اشنا گفت:

  خیلی ممنون از خبررسانی.
  و به دولت مردان و سیاستمداران باید گفت خسته نباشید از این همه تلاش و خدمتی که به مردم میکنند.
  یک پیشنهاد اگر بتوان نرخ بیکاری بستگان و اشنایان دولتمردان و سیاست مداران را تا ۱۰ نسل عقبه نیز گرفت فکر کنم باز همه با هم بگوییم خسته نباشید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *