خانه » دسته‌بندی نشده » بیکاری در کدام رشته های دانشگاهی بیشتر است؟

بیکاری در کدام رشته های دانشگاهی بیشتر است؟

متن آگهی:

بیکاری در کدام رشته های دانشگاهی بیشتر است؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، فهرست رشته‌های دانشگاهی‌ای که بیشترین و کمترین فارغ‌التحصیلان بیکار را دارند، ارائه داده است.

 

——————————————————————————————————————————-

متن خبر

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، فهرست رشته‌های دانشگاهی‌ای که بیشترین و کمترین فارغ‌التحصیلان بیکار را دارند، ارائه داده است. براساس این گزارش، از حدود ۹۰۰ هزار تحصیلکرده بیکار، بیشترین سهم به فارغ‌التحصیلان رشته‌های صنعت و فناوری (با بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ بیکار)، کامپیوتر، هنر و روزنامه‌نگاری اختصاص دارد؛ اما دانش آموخته‌های خدمات حمل‌ونقل، تربیت معلم و علوم تربیتی و بهداشت کمترین نرخ بیکاری را داشته‌اند.

در گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس شد

بیکاری فارغ‌التحصیلان در کدام رشته‌ها بیشتر است؟

دنیای اقتصاد- وضعیت اشتغال و بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به نوعی بیانگر تطبیق سیاست‌های آموزش عالی با برنامه‌های اشتغالزایی است؛ این امر از آن رو حائز اهمیت است که همواره بازار کار به عنوان یکی از دغدغه‌های افراد در حین آموزش و پس از اتمام دوران تحصیل در سطح آموزش عالی بوده است.
در حالی که مشاهدات عینی در سطح جامعه به نوعی مبین بازماندن بسیاری از تحصیلکردگان نظام آموزش عالی کشور از بازار کار یا اشتغال آنها در حوزه‌های غیر مربوط به رشته تحصیلی است، گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری مهر که بر مبنای اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دست آمده نیز به نوعی این مشاهدات را تایید می‌کند. طبق این گزارش، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به رشته‌های صنعت و فرآوری، کامپیوتر و روزنامه‌نگاری است. کمترین نرخ بیکاری نیز با ۹/۳ درصد متعلق به رشته خدمات حمل‌ونقل است.

براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰، بیش از سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیکار در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون نفر زن و دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مرد هستند. گزارش مرکز آمار همچنین بیانگر آن است که تعداد کل دانش‌آموختگان مقطع عالی کشور در سال ۹۰ نسبت به پنج سال قبل چیزی در حدود سه میلیون و ۶۱۲ هزار و ۵۴۲ نفر افزایش یافته است.

مساله بالا بودن آمار بیکاران جوان کشور به نوعی دیگر در بررسی بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز مشهود است؛ چرا که بیشترین درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال قرار می‌گیرند. این گروه سنی در بهار امسال نرخ بیکاری ۶/۲۸ درصدی را تجربه کردند. مردان تا ۲۴ سال در فصل اول سال ۸/۲۵درصد و زنان ۵/۳۹ درصد بیکاری را تجربه کردند. اما آن گونه که خبرگزاری مهر به نقل از آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش داده، حدود ۹۰۰ هزار نفر از کل بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که بالاترین تعداد بیکاران در رشته‌های صنعت و فرآوری، کامپیوتر، هنر و روزنامه‌نگاری قرار دارند.
براساس آمار منتشر شده از اشتغال و بیکاری ۲۳ رشته اصلی دانشگاهی، کمترین نرخ بیکاری با ۹/۳ درصد متعلق به رشته خدمات حمل‌ونقل است، به طوری که از تعداد هشت هزار و ۶۸ نفر تحصیلکردگان این حوزه، تعداد هفت هزار و ۷۵۴ نفر شاغل و ۳۱۳ نفر بیکار هستند. پس از آن نیز رشته‌های تربیت معلم و علوم تربیتی با ۷/۷ درصد و بهداشت با هشت درصد، کمترین نرخ بیکاران را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق همین اطلاعات، بیشترین تعداد بیکاران نیز مربوط به رشته صنعت و فرآوری است که از کل ۳۹ هزار و ۷۹۵ نفر تحصیلکرده این رشته تعداد ۲۳ هزار و ۲۲۳ نفر شاغل و تعداد ۱۶ هزار و ۵۷۲ نفر نیز بیکار هستند. پس از آن، بیشترین نرخ بیکاری با ۴/۳۰ درصد مربوط به رشته کامپیوتر و ۳/۳۰ درصد متعلق به رشته روزنامه‌نگاری و اطلاع‌رسانی است.
مساله‌ای که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد، تاخیر در ورود به بازار کار برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که این مساله می‌تواند به نوعی منجر به ایجاد انباشت تقاضا در بازار کار شود، به طوری که در هر چند سال‌ یک بار به واسطه تقاضاهای قبلی برای اشتغال و ورود جمعیت جدیدی از تحصیلکردگان به بازار کار، با حجم انبوهی از تقاضا مواجه می‌شویم.
در این میان موضوع ناهمگونی آموزش و آموخته‌های تئوریک دانشگاه‌ها با نیاز واقعی بازار کار نیز به منزله معضلی است که گریبانگیر بسیاری از فارغ‌التحصیلان می‌شود. به عبارت دیگر، امروز افرادی که از مسیر دانشگاه به سمت بازار کار حرکت می‌کنند، با نوعی تفاوت اساسی در دانش تئوریک و نیاز بازار کار مواجه می‌شوند که این مساله باعث سخت‌تر شدن پذیرش متقاضیان کار توسط کارفرمایان می‌شود.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای جبران خلأ آموزش‌های دانشگاهی و نیاز بازار کار از طریق ارائه آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای صورت پذیرفته و به گفته مقامات فعال در حوزه فنی و حرفه‌ای، این آموزش‌ها توانسته مشکلات ورود به بازار کار کارجویان دانشگاهی را تا حدودی حل کند.کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۲۹۷ دیدگاه تاکنون.

 1. وحید گفت:

  سلام به همه دوستان یک توصیه به همه دارم اون هم اونهایی که سن شون از یه حدی نگذشته…ببینید اگه ازاین استاد های دانشگاه مدارکشون رو بگیرن مطمین باشین که اکثرشون بیکار میمونن چرا که هیچ مهارتی ندارن که بتونن ازش درآمد کسب کنن.اکثرا ارتباطی باصنعت وجامعه ندارن.شما توی دانشگاه چیزی به اون صورت یاد نخواهید گرفت .اگر دانشگاه رفتین خودتون رو محدود به دانشگاه نکنید .در کنار اون حتما سعی کنید اگه مهارتی مربوط به رشته تحصیلیتون هس یاد بگیرین ….تو سازمان فنی وحرفه ای می تونین یه کمی مسیرتون رو مشخص کنید .وپس از اون در محیط کار حتی بدون دریافت مزد و درآمد.۴ ،۵ سال دانشگاه موقعیت خوبیه برای یادگیری مهارت ها وکارهای مختلف …زمان رو ازدست ندین..دانشگاه الان تو کشور ما شده یک منبع درآمد..وبه شما هم به عنوان یک منبع درآمد نگاه میکنن.شما ها نباشید در دکانشون بسته است.منظور من این نیس که دانشگاه جای خوبی نیس نه با این وضعیت هیچ کیفیت آموزشی وجود نداره.یعنی چیزی ندارن که به ما یاد بدن .یه سری دروس سخت که فقط تیوری بوذه وکاربردش رو هیچ موقع نمی دونیم.فارغ التحصیل میشیم بعد یه جا هم که رفتین برای کار میگن خوب حالا چه مهارتی تو دانشگاه یاد گرفتین با کدوم نرم افزار آشنایی دارن .شما خودتون رو بزارین جای طرف مقابل باید شمارو استخدام کنه به چه دردش میخورین چه تفاوتی بین شما با یه کم سواد هستش…بهترین دوران وزمانتون رو ازدست ندین.مطمینا اگه همچین شیوه ای رو در پیش بگیرین استرس وناامیدی کمتر میشه.یک سری از رشته های دانشگاه شاید بتونن یه مهارت هایی رو به شما بدن ..ولی اگه همچین مهارت هایی رو نمی تونی یاد بگیری .مسیرتو عوض کن وتغییر کن.زمان رو از دست ندین…….

  [پاسخ]

 2. مهندس گفت:

  آخ دلم مردم خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

  [پاسخ]

 3. حسینی گفت:

  میشه بگید چه برنامه ها نرم افزار هایی لازمه واسه ی مهندس برق من خیلی سردر گمم و از اینده ی شغلیم میترسم

  [پاسخ]

 4. سمیرا گفت:

  من فارغ تحصیل زمین شناسی هستم ارشد فردوسی مشهد قبول شدن نرفتم فایده نداشت وقت تلف کردن بود رشته زمین شناسی نمیدونم برای چی دانشگاه ایران گذاشتن دنبال انواع کار بودم هیچ اکثرا سرمایه میخواستن نداشتم اما استخدامی ها دریغ ازیک ردیف شغلی برای رشته ما حالا بگید ناامید نشو خوبه من خانم هستم طفلی پسرها باید شغل داشته باشن وزندگی تشکیل بدهند

  [پاسخ]

 5. راز گفت:

  سلام تقریبا بیشتر پیام ها رو خوندم خیلی ناراحتم از اوضاع اما مقصر فقط دولت و وزارت علوم نیستن خودمون هم مقصریم به نظر بنده هر کسی تلاش و پشتکار لازم رو داشته باشه خدا راهها رو براش هموار و هموارتر میکنه من لیسانس ادبیات از دانشگاه خوارزمی ام با اینه همه میگن ادبیات بازارکار نداره اما کار پیدا کردم اوایل ب خاطر یادگرفتن کار با ماهی پنجاه تومن شروع کردم پنجاه تومن تو سال نود حقوقم بود و رفته رفته کار موقتمو ول کردم و ی کار خوب با توکل بر خدا تو دانشگاه علمی کاربردی نصیبم شد
  خدا همیشه بنده هاشو میبینه و اونا رو کمک میکنه
  من از دوستان خاهش میکنم کار براشون عار نباشه با حقوق کم برید سرکار و با توکل بر خدا مطمعن باشین ک پیشرفت میکنین
  خودمون باید ب فکر پیشرفت باشیم
  از تو حرکت از خدا برکت

  [پاسخ]

 6. (دانشجوی ریاضی) گفت:

  بنظرم فرد اولا باید عاشق رشته اش باشه و ثانیا پول و درآمد را مستقل از تحصیلات آکادمیک بدونه…من خودم دانشجوی رشته ریاضی هستم…
  این رشته یکی از بهترین و زیباترین رشته ها میباشد(البته برای کسانی که واقعا عاشق و علاقمند باشند) و بنظر من شخصیت و طرز فکر و قدرت فکری ای که این رشته (خصوصا شاخه محض اش)به فرد میدهد در مقابل بسیاری از رشته های دیگر اصلا قابل قیاس نیست(باز هم باید تاکید کنم که این حرفم درمورد افراد علاقمند و پر تلاش صادق است؛ وگرنه فارق التحصیلان ریاضی زیادی وجود دارند که صرفا با یک نمره ای دروس را گذرانده اند و وارد عمق و ژرفای مفاهیم محض و مجرد ریاضی نشده اند)
  من خودم چون به پول فکر نمیکردم و از طرفی عاشق ریاضیات بودم وارد این رشته سراسر زیبا و هیجان انگیز شدم…
  (حتی اگر بیکار هم باشم،از انتخابم پشیمون نیستم؛چون هدفم پول نبود بلکه ارضا شدنم از لحاظ علاقه به ریاضیاتم بود…)

  قیاس برخی افراد دقیقا مثل این میمونه که از فردی که میره شهربازی تا لذت ببره بپرسی که در قبال شهربازی رفتن چقدر پول گیرش میاد!!!

  (شاد باشید و لذت ببرید…کار همیشه هست.)

  [پاسخ]

 7. عیسی مولا گفت:

  شما هم اگه تعدادتون کم بود دو درصد که خوبه با صفر درصد هم پزشکی در میومدین. مشکل از رشته ها نیست . مشکل از عدم برنامه ریزی درست و سیاست ها و تصمیم گیری های غلطه

  [پاسخ]

 8. عیسی مولا گفت:

  من میشناسم طرف لیسانس حسابداری گرفته الآن مستخدم بیمارستانه. زمین طی میکشه . لگن مدفوع تخلیه میکنه

  [پاسخ]

 9. عیسی مولا گفت:

  عزیز چرا حرف مفت میزنی؟ کنکور نود و شش حدود ششصد هزار نفر کنکور تجربی ثبت نام کردن. از اینا فوقش یکی دو درصدشون رشته های پر کاربرد قبول بشن. بقیه چی؟ بقیه چی کار کنن؟

  [پاسخ]

 10. عیسی مولا گفت:

  توی اون دنیا؟ تا کی دلمونو به این چیزا خوش کنیم؟

  [پاسخ]

 11. Mahan گفت:

  اینو میگم یادتون باشه

  در ناامیدی بسی امید است پایان شب سیه سپید است

  امیرالمؤمنین (ع ) میفرمایند :

  به آنچه امید نداری امیدوارتر باش از آنچه که بدان امیدداری.

  [پاسخ]

 12. کتی گفت:

  دید گاهاتون خیلی خوب جالب بود من ارشد اقتصاد دارم رشته ایی که همه دارن از دیدگاهش تحلیل می کنن حرف می زن همه سر رشته دارن اما ما سماق می مکیم

  [پاسخ]

 13. مهتاب گفت:

  من لیسانس معماریم اصلا امنیت نداریم شرکتهای خصوصی خطرناکند.شهرداری ووابسته هاشم ک نیرو نمیگیرن آموزش وپرورشم ک فقط یدونه خانم میخاست تو شهرما!هررشته دیگه مهندسیم میرفتم همین بود .ازتجربی هم بدم میاد همه ک نمیشه برن با آمپول و خون سروکله بزنن.اول ببینین میتونین تحمل کنین بعد برین تو یک رشته ای.

  [پاسخ]

 14. مهتاب گفت:

  افرادیک از خون وبوی سرم بتادین حالشون بد میشه چی؟الان خواهرخودم پرستاره میگه بیا تو رشته من میگم ن بیام طرف بیمارستان خودم بیهوش میشم !!!!

  [پاسخ]

 15. امیر اریا گفت:

  منم همینطور خدا لعنت بکنه کسایی رو که به زندگی دیگرن سم تزریق میکنن

  [پاسخ]

 16. رضائی میرانی گفت:

  جامعه ما هر روز داره میره سمت آی تی و کامپیوتر و هر چه تو این رشته فعالیت کنیم کمه آقای عرفانی زاده مطالب خوبی تو این زمینه در سایت erfanizade.ir ارائه دادند

  [پاسخ]

 17. زمین شناس گفت:

  جای زمین شناسی در این جدول خالی است!! رشته ای مزخرف بی سر و ته بشدت چرت حتی دروس این رشته ارتباطی با هم ندارند و در نهایت شما نمیدانید چه خوانده اید و چه چیزی فراگرفته اید. توجه داشته باشید که مهندسی نفت، مهندسی عمران، مهندسی معدن، ژئوفیزیک، مههندسی محیط زیست و منابع طبیعی رشته هایی هستند که به مراتب بهتر و تاپ تر و کاربردی تر و صد البته تخصصی تر و شناخته شده تر هستند و اگر در هرکدام از زمینه های مربوطه نیازی به متخصص باشد این مهندسان برای انجام ان دوره دیده و توان انجامش را به مراتب بهتر دارند فقط نمیدانم چه نیازی به زمین شناس هست که اساتید در دانشگاه اینقدر اطلاعات غلط به دانشجویان میدهند که رشته شما فلان و بهمان است؟؟؟ زمین شناس یعنی بخت برگشته. وقتی خود این رشته اضافی هست قطعا بازار کار هم نباید برایش متصور بود. دانشگاه های روزانه و شبانه و ازاد و پیام نور و حتی پردیس خودگردان ها به قدری دانشجوی زمین شناسی پذیرش کردند که ادمی شاخ در میاورد در هر کجا دانشگاه بود یا واحدی از دانشگاه آزاد و یا پیام نور زمین شناسی در گرایش های محض و کاربردی(فقط اسم بودن و تفاوتی نداشتند) گرفتند دانشگاه ازاد در سیستم تمام وقت و پاره وقت برای زمین شناسی در هر سیستم و برای هرکدام از واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور ۱۰۰ دانشجو جذب میکرد!! دانشگاه پیام نور که بعضی واحدهایش کانکس بود ۳۵-۵۵ نفر! دانشگاه های دولتی روزانه و شبانه ۳۰-۵۰ نفر!! حساب کنید این تعداد دانشجوی زمین شناسی هر سال انهم به اسم دو گرایش! بطور مثال دانشگاه دامغان حداقل در سال ۶۰ دانشجوی زمین شناسی فقط در دوره روزانه پذیرش می کرد.!!!! همین روند در تحصیلات تکمیلی هم هست بطور مثال گرایش پترولوژی در اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های کل کشور( روزانه شبانه آزاد پیام نور پردیس خود گردان) دانشجو پذیرش میکند!! برای چه؟ فقط و فقط اساتید به نام زمین شناسی ایران(که اکثراً پترولوژیست هیستند) بیکار نمانند. همین و بس. کسی هم به فکر دانشجویانی که جوانی خودرا صرف این رشته مزخرف کردن نیست لااقل یکبار عنوان نمی شود که این رشته مناسب حال و روز کشور ما تا حداقل ۱۰۰ سال آینده نخواهد بود.!! مخلص کلام اینکه جایی برای زمین شناسان نیست. زمین شناسی =بیکاری+اتلاف جوانی+افسردگی و سرخوردگی و در نهایت شغل کاذبی که نیاز به مدرک دبستان هم ندارد.

  [پاسخ]

 18. EMS گفت:

  امروزه تجربی بهتره رشته های علوم پزشکی ازهمه بهتره!بازارکار داره واشباح نمیشه چون دولت به اینا نیازداره….من خودم بعداز ۵سال فاصله از درس بازم برگشتم سر درسم کنکور شرکت کردم درسمم خوندم رشته فوریت های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی روزانه قبول شدمبعداز فارغ التحصیلی ۲سال طرح دارم مثل یه کارمند عادی فوریت باهمون شیفتا و حقوق….چی بهتر از این؟!؟

  [پاسخ]

 19. سارا گفت:

  نهم تموم شد حالا با دهم چیکا میکنی داش شهریار… هر سال داغون تر از سال پیش واقعا متاسفم واسه آموزش پرورش… واسه مملکت بی در و پیکرمون که هرکی شب بخوابه صبح پاشه یه تغییری تو کشور ایجاد میکنه که هزار نفر بعدش باید درستش کنن متاسفم واسه ایران… همین

  [پاسخ]

 20. اسحاق گفت:

  من توی اون دنیا جلوی تمام کسایی که عمر و جونیمو تباه کردن میگیرم.خدا لعنتشون کنه.

  [پاسخ]

 21. رضا گفت:

  سلام. من یک پسرم ولی دقیقا می دونم چه احساسی دارین. تاحدود زیادی منم شبیه شما هستم مریم خانم. ولی اینکارو نکنین. چون فقط مشکلات شمارو بیشتر می کنه. مملکت ما فقط پارتی بازی شده. منیکه زمان هنرستان و دانشگاه جز بهترین ها بودم الان بیکارم. اونی که همون زمان همکلاسیم بود و یه پسر بی سروپا و لات که تو کلاس بساط مشروب خوری راه انداخته بودن الان مهندس شده. چون پارت داره. پارتیش هم یکی از بازیگراست. این وضع مملکت ماست.

  [پاسخ]

 22. بهروز گفت:

  علوم تجربی بهتره

  [پاسخ]

 23. بهروز گفت:

  ببین بچه ها من خودم بیکارم رشته فنی وحرفه ای دیپلم با معدل ۱۸اما کار نیست بهترین رشته علوم تجربی و دانشگاه افسری همین این دوتا خیلی خوبهb.salehi254178@gmail.com

  [پاسخ]

 24. راستگو گفت:

  سلام.من رشته مهندسی برق خوندم.یک سال دنبالکار گشتم.الانم تو یه شرکت مدیر فنی هستم.حقوق بالای دومیلیون.راستش باید تلاش کنید برا پیدا کردن کار.نشستن یه جا وفکرکردن فایدهای نداره

  [پاسخ]

 25. فریما گفت:

  !من پشیمونم که چرا هنرستان نرفتم ….حالا یه ترم دیگه کارشناسی مدیریت میگیرم از همه شهرا بدتر هم گیلان تو بیکاری…

  [پاسخ]

 26. ملیکا گفت:

  سلام لطفا هرکی اطلاعات داره دراین مورد راهنماییم کنه
  من میخام علمی کاربردی،رشته حسابداری شرکت کنم ب نظرتون خوب اموزش میدن ؟مدرکش معتبره ؟؟ بازار کارش ک میگن خوبه .. ?

  [پاسخ]

 27. تینا گفت:

  والا
  از هر کی میپرسی چه رشته ای هستی میگه تجربی اینم مثل چیزای دیگه مد شده
  هه تجربی

  [پاسخ]

 28. mkt گفت:

  دوستان عزیز درباره بازار کار علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل چیزی نمیدونین یا تو آشناهاتون کسی رو ندارین که این رشته قبول شده باشه؟ خود من به این رشته فکر میکنم اما میگن مثل اکثر رشته ها آخرش بیکاریه..حقوق چطور؟؟ کدوم بهتره؟

  [پاسخ]

 29. احمد گفت:

  هیییی خدایا …
  این چه وعضشه اخه .. آدم کامنتارو میخونه دلش میخواد سر به بیابون بزاره .
  انقدر میگن ما تو منظقه اولیم و تو جهان حرف واسه گفتن داریم پس کووو ؟
  والا من مثل بعضی از شماها طاقت ندارم . کار گیرم نیاد میرم مالزی ( حقوقش هم ۸ تومن هست ) شاید اولش سخت باشه واسه دوری از خانواده ولی هرچی باشه انقدر بدبختی نمیکشم .

  [پاسخ]

 30. حمید گفت:

  اگر میخوای بیکار نمونی پیشنهادم اینه که برو هنرستان ، رشته ای که دوس داری یا به علایقت نزدیک هست رو ادامه بده .. مثلا خیاطی یا مربی کودک یا ..
  حداقل تو هنرستان کار عملی یادت میدن و میتونی با دیپلم هم یک جایی مشغول بشی .. اگر هم کار پیدا نکردی دیگه غصه ی وقت تلف کردن تو دانشگاه رو نمیخوری ..
  ولی رشته های نظری اینجوری نیستن ، دیپلمشون به هیچ دردی نمیخوره و حتما باید دانشگاه بری :
  اگر واقعا درسخون هستی و میتونی توی کنکور از بین نیم میلیون داوطلب زیر ده هزار بیاری ، تجربی بخون
  ریاضی که بدردت نمیخوره ، هم رشته های دانشگاهیش اشباع شده هم رشته های مهندسی برای دخترا زیاد اینده ای نداره
  اگه به کار عملی و .. علاقه نداری و مشکلی بابت ادبیات و عربی مزخرف نداری برو انسانی ..

  [پاسخ]

  مهین پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۳:۳۶ ق.ظ:

  دلتون خوشه من هنرستان بنا ب علاقم طراحی دوخت.یا همون خیاطی خوندم وقتی سرمایه نداشته باشی خودت کار بزنی باید تو تولیدی حمالیه این و اون و کنی اونایی هم ک ادامه دادن و کارشناسیشم گرفتم فقط به …. افتادن چون کار نیس
  تو این زمونه پول و پارتی حرف اول و میزنه و والسلام وگرنه ادم باید سرشو بزاره بمیره

  [پاسخ]

 31. ستاره گفت:

  سلام دوستان من کلاس نهم هستم نظراتتون رو خوندم اطفا اگر میشه راهنماییم کنید که چه رشته ای بردارم من دوست ندارم بیکار بمونم

  [پاسخ]

  تمنا پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۳:۱۳ ق.ظ:

  سلام برو حسابداری من تو هنرستان رشته ای ک دوسداشتمو خوندم حالا گذاشتم دم کوزه ولی کاش حسابداری میرفتم بازار کارش حرف اول و میزنه

  [پاسخ]

 32. پیام گفت:

  من خودم لیسانس آردسازی از علمی کاربردی دارم، در ۲ کارخونه آرد هم برام کار جور شد، اما به خاطر این که از نظر عملی هیچی بلد نبودم، بعد از چند روز عذرمو خواستن، میخوام بگم یکی از دلایل اصلی بیکاری تحصیل کرده ها نداشتن سواد عملی رشته شونه و گرفتن مدرک با معدل عالی که ارزش کاغذ آ۴ سفید رو هم نداره، دانشگاههای کشور مخصوص غیردولتی ها فقط پول میگیرن و مدرک چاپ میکنن، از تجربه عملی خبری نیست

  [پاسخ]

 33. shoaib گفت:

  جز کسایی بودم که تند تند رفتم بالا فکر کردم خبریه،الان ۲۶ سالمه سربازی هم رفتم مدرک ارشد هم گرفتم اونم از دانشگاه ملی! ولی دریغ از یه کار با حقوق پانصد هزارتومن! مجبورم کشاورزی کنم بیل بزنم تا شاید پول توجیبیم درآد و رسوای عالم نشم،خدا باعث و بانی این همه ناامیدی و سختیم تو جوونی رو رسوا کنه، به پوچی رسیدم هزار تا مرض روانی گرفتم، روزی صدبار آرزوی مرگ میکنم…

  [پاسخ]

 34. Mahdi.ti گفت:

  بعضیا بخاطر بیکاری دیگه رفتن استخدام نیروانتظامی،سپاه،ارتش?

  [پاسخ]

 35. Mahdi.ti گفت:

  سلام به همه دوستان
  من سوم ریاضی هستم با این وضعیت نه من نه دوستام دیگه ناامید شدیم.هنوزم با پارتی میشه رفت سرکار؟

  [پاسخ]

 36. رضا گفت:

  الان بهترین رشته ای که بازار کارش زیاده و راحتم هست رشته ایمنی و بهداشته چون اکثر معادن و کارخانجات رو مجبور کردن که یک،کارشناس ایمنی استخدام کنن ،پسرعموم متولد هفتاد الان سه سال سره کاره تو یه معدن بعنوان کارشناس ایمنی با حقوق ماهی سه و نیم ملیون ،اونوقت من ارشد نرم افزار متولد ۶۵ همچنان جویای کارم

  [پاسخ]

 37. رضا گفت:

  من رشتم حسابداریه توی دانشگاه روزانه دولتی توی تهران درس خوندم، استادا اصلا درست و حسابی درس نمیدادن، نرم افزاری هم یاد ندادن. فارغ التحصیل شدم. چیزی که توی دانشگاه میخونی با بازار کار واقعی و عملی کلا فرق داره. بعد دانشگاه رفتم دنبال کار حالا مگه کار پیدا میشه. همه جا سابقه بالا، خانم، مدرک تحصیلی بالا، بلد بودن چند نرم افزار قوی و… میخواستن. رفتم یه موسسه آموزشی نرم افزار هلو یاد بگیرم که درست و حسابی یاد ندادن و فقط پولشو گرفتن تازه میگفتن بعد آموزش خودمون میفرستیمت سر کار که اون کار رو هم نکردن. ناامیدانه بازم دنبال کار گشتم و گفتم برم از پایه برای کمک حسابداری دنبال کار بگردم اما اصلا کار پیدا نشد. این همه تو روزنامه آگهی برای حسابدار و کمک حسابدار بود اما هیچ کدوم نصیبم نشد. (شرکتها و موسسات پیش خودشون نمیگن هر کسی باید از یه جایی شروع کنه و همه مادرزاد کاربلد و با سابقه نیستن!) خلاصه یه کاری پیدا کردم که ربطی هم به رشتم نداره. با توجه به دانشجوهای زیاد حسابداری و موسسات خصوصی که مثل قارچ همه جا سبز میشن و یه چیز الکی از حسابداری یاد میدن و اکثر شرکتها هم حسابدار خانم میگیرن به نظر من بازار کار حسابداری اشباع شده و نرخ بیکاری توی این رشته رفته بالا.

  [پاسخ]

  davoodk79 پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۵ ۹:۲۰ ب.ظ:

  شما نماز اول وقت بخون انشالله کارت درست میشه…

  [پاسخ]

 38. امیر گفت:

  دوستان تو این مملکت خیلیا بیکارن و یا اشتغال ناقص دارند
  آخه کسی که به خاطر ماهی ۸۰۰تومن از صبح تا غروب کار میکنه شاغل حساب میشه ؟؟؟
  آمار بیکاری حداقل ۴۰درصده

  [پاسخ]

 39. ارزو گفت:

  لذت نبردی از زندگیت عزیزم -خبر خوبی برات دارم –
  چون هر دو مون مشکلمون یکیه توصیه میکنم ارزوی داشتن کار و سرمایه رو با خودمون به گور ببریم -نظرت چیه

  [پاسخ]

 40. مريم گفت:

  متاسفم برای این مملکت نمیشه رو هیچی حساب کرد. من خودم یه دخترم بخدا اندازه یه پسرمشکلات دارم ۳۱سال دارم لیسانس حقوق دوست داشم ارشد بخونم نشد کارندارم خانوادم حمایت نمیکنن شوهر هم که پسرا دنبال دخترپولدار و انچنانین .مجبورم کارکنم و روپای خودم باشم .شب و روزم شده گریه بابام ۲۰سال پیش فوت کرد از ۱۴سالگی بامامانم کارگری میکنم به زور تونستم درس بخونم لیسانس بگیرم . حال بیکارم و ازیه طرف باید درامد داشته باشم ازیه طرف میخوام وکالت بخونم مادرم اینقد غرمیزنه اصلا تمرکز ندارم دارم دیوانه میشم .منشی هم بودم توکارخونه کارگربودم خیاطی کردم قالی بافتم اما الان بخدا دیگه خسته شدم ۳۱سالم شده من بایست شغل خودم یا زندگی خودم داشته باشم چرا باز باید برا مردم کارکنم با پول کم اونم به زورمیدن و کم وکسر باهزار دعوا مرافه . شما بگید چکار کنم .میخوام ازخونه برم بیرون تو خونه ارامش ندارم کارم شده گریه دیگه امیدی ندارم . خیلی عصبی و پرخاشگرشدم اما زود پشیمون میشم چون اصولا از پرخاشگری و خشونت خوشم نمیاد. اگه مرگ خریدنی بود بخدا میخریدم .من ازهمه تون بدبخت ترم

  [پاسخ]

 41. حسین گفت:

  شما تجربی ها هم این قدر زیاد بشین تا همون بلایی که سر مهندسی اومد سر شما هم بیاد وای به حال کشوری که با رشته تجربی پیشرفت کنه

  [پاسخ]

 42. elnaz گفت:

  من رشته تحصیلیم تاریخ بود با اینکه عاشق رشته و درسمم ولی یه حالت ناامیدی بدی دارم حالا باز دوران دانشگاه تو کافی شاپ کار میکردم کار بلدم ولی ابان که درسم تموم شده. از کارم اومدم بیرون به خاطر درس الان بیکارم اینم از وضع جامعه دیگه کارا ازاد هم میدن به یه سری که بهخانم که باهاشون دوست شن دیگه کلا ناامید شدم از همه چی

  [پاسخ]

 43. M.H.A گفت:

  رشته نو تهش معلوم نیست من امسال قبول شدم ولی اصلا نمیخوام دانشگاه برم

  [پاسخ]

 44. زهرا گفت:

  برو بابا ببخشیدا ولی این حرفت واقعا مزخرف بود تو با کسی ازدواج میکنی که بیکار باشه؟؟بیکار باشه ولی دیدش باز باشه؟یا مثلا بایه نفر تحصیل کرده ی روشن فکر با درآمد ماهی ۷۰۰ تومن؟؟
  کاش یه ذره به حرفامون فکر کنیم بعد به زبون بیاریم

  [پاسخ]

 45. mojtaba گفت:

  سلام دوستان تعدادی از نظرات خوندم واقعا دارم دیونع میشم نمیدونم باید چکار کرد با این وضع من وقتی اول دبیرستان بودم درسم عالی بود با متوجه شدن اوضاع اقتصادی و وضع کار درسم روز بروز ضعیف شد و حالا هم پس از یکسال نرفتن به دانشگاه فردا پس میخوام برم چون هیچ راهی داری خونواده نظرشون اینه که درسو بیخیال بشم کاش از ابتدایی مارو تشویق نمیکردن به دکتر و مهندس شدن که حالا بگن بیخیال شو یا زودتر میگفتن نه الان که۲۰سالمه و هزار تا بدبختی کاش همون راهنمایی ترک تحصیل میکردم تا الان بخوام بی انگیزه درس بخونم و به دانشگاه برم چرا دبیرای دبیرستان قضیه رو روشن و واضح توضیح نمیدن تشویق بی خودی به درس خوندن تو این مملکت میکن واقعا چرا اون دنیا باید همشون جواب بدن و اون کسی اختلاس میکنه و اون کسی که نظارت باید بکنه واقعا برا مسولین این مملکت متاسفم امیدوارم صدای ما به گوششون برسه

  [پاسخ]

  Javadtnt پاسخ در تاريخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۲ ب.ظ:

  سلام داداش ناامید نباس منم مدرک دارم وبیکار تنبلیم‌نکردم.زمونه عوض شده هر کی واقعا دنبال کاریه دوران سنتی و کار یدی گذشته یکم فکرتو باز کن و مثبت باش با ادمای مثبت بشین حتی نزدیکترین دوستت ممکنه با عقایدت مخالف باشه تو راه خودت بگیر .تو رو به کار تو بازاریابی دعوت میکنم اما نه هر بازاریابی.بازاری که کارش براساس قانونه و اشتغال زایی + اینکه کارش تقویت کالای داخلی و عدم خروج ارز از کشوره.
  خودتم میتونی تحقیق کنی با افراد منفی نگر زیادی روبرو خواهی شد که باید با لبخند ازشون بگذری تا با خاطره خوبی بسازی.
  اگه واقعا خواستی به ایمیلم پیام بفرست من خودم بچه کشاورزم و زحمتام میبینم که چطور تو این زمونه هدر میره.دیگه وقت کار یدی و نشتن تو ی اتاق که اصلا بهش علاقه نداری گذشته.javadtnt26@gmail.com

  [پاسخ]

  سروش پاسخ در تاريخ دی ۳ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۵۵ ب.ظ:

  یعنی عاشق این آمادگیت واسه زیرشاخه گرفتنتم…

  [پاسخ]

 46. آرنیکا گفت:

  به نظر من که رشته ی تجربی بازار کارش نسبت به بقیه رشته ها بیشتره اخه ریاضی چی داره همش .دو سه تا رشته ی مهندسیه درومدنشم خیلی راحته میری کارنامه میبینی طرف با شیمی ۲ درصد درومده مهندسی کامپیوتر اونوقت تو تجربی با این درصدا آبیاری گیاهان دریایی هم درنمیای ماشالا تعدادم که زیاده همه هم میخان دکتر بشن

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ مهر ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۲:۳۳ ب.ظ:

  بله زمانی که رشته مهندسی تو کشور خوار بشه مشکلات تمام کشورو فرا میگیره اونوقت من دانشجو صنعتی شریف می رم خارج میشه فرار مغز ها

  [پاسخ]

 47. سعید گفت:

  احتمالا یا دستت تو جیب باباته یا دوستای بابات. یا اینکه چهار انگشت ریش داری پولای این مردم از زیر دستت رد میشه. وگر نه مثل بقیه آقایون از اقتصاد مقاومتی حرف نمیزدی. شماها وضع این مردم رو نمیفهمید وگرنه حوالشون نمیدادید به خدا و ائمه. شما اگه به پول نیازی نداری ولی گمونم خیلی چیزا کم داری.

  [پاسخ]

 48. Hooman گفت:

  سلام . به پدرتون بگید بعضی منشی ها حقوقشون از یه مهندس نرم افزار بیشتره. بعد از فارغ التحصیلی نرم افزار اگه یه ماه کتابهای متفرقه از دستت بیافته، کلا اوتی. هر چند این مملکت کلا اوته. خیلی زور داره یه رشته ای رو بخونی که دوست نداری تازه بالاش بدویی واسه چندرقاز. برو دنبال چیزی که حداقل از بین دوتاش یکیرو از دست بدی نه دوتاشو. برو دنبال چیزی که دوست داری. سینما اگه راهت باشه سهمت رو هم ازش میگیری. موفق باشی.
  یه غریبه.

  [پاسخ]

 49. پشت کنکوری گفت:

  تورو جدتون قسم انقد بچه های مردم رو تشویق نکنین بیان تجربی…به خدا بیچاره میشن. میدونین الان چقدر پزشک و دندون پزشک و داروساز بیکار هست؟ میدونین هر سال چند هزار نفر پشت کنکوری تجربی داریم که حتی مجاز به انتخاب رشته نمیشن؟ من خودم ۴ بار کنکور دادم…اولش فقط پزشکی و دندون میخواستم چون واقعا عاشقشون بودم ولی توی ایران تجربی بالای ۳۰۰۰ رتبه بیاره یعنی هیچ. یعنی بد بخت و بیچاره. چشمتون فقط ۳ یا ۴ رشته ی اولو نبینه…اینو ببینین که هفصد هزار نفر دارن سر همون ۳، ۴ رشته مسابقه میدن و این وسط باید خیلی شاخ باشی که بتونی جون سالم به در ببری. من خیلی وقته دیگه قید اون رشته های دست نیافتنی رو زدم چون به بهای عمرم نمی ارزه. اگه باهوش باشین رشته ی ریاضی رو انتخاب میکنین. حتی اگه اینجا زیاد کار برای مهندسا نباشه اونور آب صددرصد کار هست مزدشم عالیه. هرکی بره تجربی بزرگترین اشتباه زندگیشو مرتکب میشه.

  [پاسخ]

  عیسی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۹:۰۴ ب.ظ:

  دوست عزیز ما این همه مهندس سالانه بیرون میدیم که خیلیاشون بیکارن. بعد خارج از کشور که همه کس رو جذب نمی کنه واسه کار. بعد بعضی از اشخاص هم شرایط مهاجرت رو ندارن. خواهشا بدون فکر صحبت نکنید

  [پاسخ]

  تمنا پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۳:۲۷ ق.ظ:

  بهترین زیر شاخه ی تجربی پرستاریه هرکی بخونه برد کرده بازارکار عالی حقوق خوب تازه کسی بتونه بره خارج ک ماهی ۹_۱۰ تومن درامدشه مثلا همین کانادا پذیرشش برای پرستارا بالاس هرکی باور نداره راجع ب رشتش تو سایتا بخونه ببینه چ خبره من ک شرایطشو نداشتم بخونم

  [پاسخ]

 50. nasim گفت:

  چرا باید یه جوون بیست ساله زندگیشو فراموش کنه و ب اینده کاریشـ فکر کنه .ماها حق زندگی نداریم؟والا دیگه کسی جوونی نمیکنه.کسی نمیدونه خنده چیه.کجا میریم.چی میشه اخرش فقط اون بالایی میدونه

  [پاسخ]

 51. س گفت:

  بیکار زیاده باید خیلی تلاش کرد تو این مملکت!

  [پاسخ]

 52. سیا.. گفت:

  فقط و فقط باید در دانشگاهارو گل گرفت.. نظر من و چندتا از هم خوابگاهام در دانشگاه بهشتیه

  [پاسخ]

 53. maryam گفت:

  سلام منم امسال یه نهمی بودمو واقعا تک تک چیزایی که میگی رو درک کردم واقعا نمیدونم چی باید به وزارت اموزش و پرورش گفت فقط از اینکه دلداریمون دادی ممنونم

  [پاسخ]

 54. مهدی .پ گفت:

  من لیسانس نرم افزار هستم از دانشگاه تبریز..
  دو سال فارغ التحصیل شدم.خیلی جاها دنبال کار گشتم نتونستم پیداش کنم .از دوستان تقاضا دارم اگه توی ایران پیداش کردن سلام منو هم بهش برسونین…

  [پاسخ]

 55. eli گفت:

  من نهمم ومعدلم نوزده و شصت وچهارشد ولی الان تجربی میگن نمیتونی بری شکایت کردم گفتن فقط فتی وحرفه ای واقعا ما نهنیاشدیم موش ازمایشگاهی

  [پاسخ]

 56. زهرا گفت:

  سلام بچه ها دیدید این قانون مسخررو که اموزش پرورش رشترو انتخاب میکنه من فنی حرفه ای قبول شدم ولی اصلا علاقه ندارم به سینما خیلی علاقه دارم ولی مامان و بابام نمیزارن برم سینما میگن برو کامپیوتر ولی من علاقه ندارم تازشم الان همه ی شته های کامپیوتر بیکارن اخه من چیکار کنم.

  [پاسخ]

 57. بیکار گفت:

  ای بابا چقدر ناامیدین بچه ها، کار زیاد هست فقط باید بگردید.
  البته نه مرتبط با رشتتون.
  دانشگاه رفتید که یه چند سالی رو خوش بگذرونید.
  دانشگاه رو گه نذاشتن واسه اشتغال زایی.

  [پاسخ]

 58. ندا گفت:

  سلام دوستان میخواستم یه راهنمایی کنین من بین رشته های حسابداری و روانشناسی موندم کدوم بهتره توروخدا راهنمایی کنید اینم ایمیلم
  heliar928@gmail.com

  [پاسخ]

 59. یاس گفت:

  سلام بر همه دوستان عزیز امیدوارم همگی خوب وخوش باشید وبا اراده وتلاش بتوانیم زندگی خوبی برای خود وخانواده وکشور عزیزمان فراهم بنماییم یه جمله بزرگ هست ک میگه اگه یه افلیج نتونه تومسابقه دو قهرمان بشه مقصر خودشه وهرکس بتونه این جمله را درکش کنه توزندگیش کمبودی نخواهد داشت خود من زندگیم طوری بود که هر کسی منو میدید یا نسبت به من شناخت داشت میرفت وکفاره میداد ولی کم کم تونستم باتوکل کردن به خداوند ویاری خواستن از خدا و درک اون جمله بالایی از زیر صفر که به نظر خودم میتونه رقم منفی صد باشه رو به صفر برسونم وامید وارم تا چندسال آینده با درک کامل از همان جمله بالا با یاری خداوند خودمو توبهترین جایگاه بکشونم اگه درس میخونید به فکر آباد کردن کشور باشیداگه شرایط کار سخته ویا فکر میکنید این همه درس بخونم وآخرش هیچی به هیچی اصلا چرا بخونم این طرز تفکراتو بریزید دوراگه واقعا یه کسی بهترین دانشگاه رفته باشه ویا درحد متوسطم که باشه از نظر درسی بعد از فارغ التحصیلی بیکار نمیمونه اونا ک بیکارند تلاششون یا کم بوده یا بعد از چند جا رفتن وفرم پر کردن وبی نتیجه بودن دیگه نشستند ومیگن دیگه کار نیس ولی اینجوریام نیس عزیزان تلاشتون رو بکنید وهمیشه اولویت اول زندگیتون راتوهر زمینه ای رضای خداوند در نظر بگیرید وببینید چطور به موفقیت میرسید ویه چیز اساسی دیگه ؛نگاه نکنید به این حرفای منفی اطرافیانتون که پستای منفی میزارن ومیگن نمیشه یا فایده نداره همه چیز شدنیه اونم از نوع بهترینش التماس دعا موفق باشید

  [پاسخ]

  عیسی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۹:۰۰ ب.ظ:

  عزیز نظام آموزشی ما خیلی وقته که فرسوده شده. شما هم به جای شعار دادن الکی بیشتر تحقیق کن و بعد شروع کن به سخنرانی

  [پاسخ]

 60. محمد گفت:

  واقعا من نمیدونم. از دانشگاه امیرکبیر فارغ التحصیل شدیم و گفتیم الان چه خبره. واقعا خجالت میکشم بگم چقدر حقوقم هست. با این همه رغبت درس خوندیم وقتی وارد بازار کار شدیم انگار مثل یه پتک کوبیدن توی سرم. به نظرم این کشور جای موندن نیست

  [پاسخ]

 61. هادی گفت:

  تعهد بهتر از تخصص است, داداششششش

  [پاسخ]

 62. محمد گفت:

  سلام. یعنی واقعا یک ملیون بیکار داریم از نوع تحصیلکرده!!!؟؟
  این آمارهارو از کجاتون در میارد خداوکیلی
  خجالت داره

  [پاسخ]

 63. bahar گفت:

  من کاملا با نظر شما موافقم .ولی چه فایده گفتن این حرفا تو این سایتا جز اینکه به قول یکی از دوستان فقط به امثال خودمون دردمون و بگیم چیزی نیست.آخه این مسئولین که همشون فقط حرفن اونم برای اینکه بگن ما حواسمون به همه چی هست که اصلا یا سری به این سایتا نمی زنن و یا اگرم ببینن تمام تلاششون و می کنن تا این بحثا رو نشنیده و ندیده بگیرن تا مبادا با توجه کردن به مشکلات بقیه اعضای این جامعه اشکالی تو کارای خودشون و پارتی بازیهاشون و بی برنامگیهاشون که باهمین بی برنامگیها مارو به اینجا کشوندن پیش بیاد.کلا از دهه ۶۰گرفته تا خود الان وهر چی جلوتر میریمم که داره بدتر میشه فقط واسه این هستیم که یه روز عمرمون تموم شه و راحت شیم.بودن اجباری.انگاری باید تو همین دنیا عذابامون و بکشیم و بعد خلاص شیم.

  [پاسخ]

 64. ali گفت:

  سلام به هر کسی که این متن رو می خونه. اگه دانش اموز خوب رشته ریاضی فیزیک هستید ودرستان خوب است حتما بروید تجربی. ماندن در رشته ریاضی برای دنیا و آخرت شما مضر است.

  [پاسخ]

  عیسی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۹:۱۰ ب.ظ:

  برادر عزیز چند صد هزار نفر تو رشته تجربی ما دانش آموز داریم. همه که نمی تونن پزشک و دندون پزشک و داروساز بشن. مشکل نظام آموزشی ماست و تفکرات اشتباه رایج در جامعه و بی توجهی مسئولین

  [پاسخ]

 65. شهریار گفت:

  دوستان لطفا این متنو بخونین
  من امسال سال نهمم اول از همه میخوام گله کنم از اون اموزش و پرورش…که مارو بدبخت کرد بزارین توضیح بدم شهریور سال ۱۳۹۰ بود که اموزش و پرورش اعلام کرد نظام اموزشی تغییر کرده یعنی ششم اضافه شده یعنی کسایی که هم سن منن اون سال مهر باید میرفتن مدرسه راهنمایی ولی ۱ سال اضافه تو دبستان موندن از طرفی به علت جدید بودن نظام کتابارو اواسط مهر دادن و اشکالات فراوانی داشت مثلا تو بعضی کتابا جمله ها و کلمه های اشتباهی داشت به هر حال گذشت و رفتیم سال هفتم سال هفتمم باز کتابا جدید بود و ما تا اوایل ابان کتابارو از روی پی دی اف میخوندیم به اضافه اینکه حجمه کتابا خیلی زیاد بود و گسترده اون سال تا اواسط سال کتاب های کمک درسی توی بازار نبود و وقتی تو اینترنت سرج میکریم نمونه سوال فقط یه .. نشون میداد اون سالم گذشت و رفتیم هشتم سال هشتم مطالب به قدری سنگین بود که من کسایی رو میشناختم که از شدت سنگینی مطالب سر کلاس گریه میکردن ک افردگی گرفته بودن حتی به روان پزشک مراجعه کردن ما تو این چند سال ارزو داشتیم دبیر اخر سال بگه بچه ها این نمونه سوال ولی افسوس ک نمونه سوالی نبود بخاطر جدید بودن کتابا هر جور بود سال هشتمم تمام و سال نهم شروع شد سالی که باعث شد خیلی از بچه ها شبا با فکر درس بخوابن سالی که تا همین ۱ ماه پیش یعنی تقریبا اواسط فروردین ما نمیدونستیم چطور باید انتخاب رشته کنیم شرایط جطوریه سالی که هزاران نفر مثل من گیج و سردرگمن که چه رشته ای برن و در اینده چکاره شن و این فقط بخاطر اینه که توی مدارس کارگاهای عملی وجود نداره یعنی برا مثال اگر به من بگن با چوب یچیزی درست کن بلد نیستم و بخاطر همینه که نمیدونم به چه چیزی علاقه دارم امسال امتحانات ما نهاییه و ما نمیدونیم که نمونه سوالات چطوریه و اشنایی نداریم و فقط یک چیز میتونم بگم نسل سوخته یعنی نسلی که الان نهمن نسلی که الان باید توی مدرسه دبیرستان باشه نه راهنمایی ما سوختیم ولی کسی ندید ما سوختیم ولی اموزش و پرورش خندید از همینجا میخوام بگم بسلامتی تک تک نهمیا چون هر سال مثل موش ازمایشگاهی باشون رفتار شد
  امید وارم تو مراحل زندگیتون موفق باشین.

  [پاسخ]

 66. ldkh گفت:

  سلام من دانس آموز پایه نهم هستم و بین رشته ی ریاضی و تجربی گیر کردم من معدلم ۲۰ شده و این کار من رو سخت کرده از طرفی به هر دو رشته هم علاقه دارم میشه کمکم کنید؟

  [پاسخ]

  علی اکبر معتدیان پاسخ در تاريخ تیر ۱ام, ۱۳۹۵ ۳:۴۵ ب.ظ:

  دوست خوبم تنوع در رشته تجربی و. همینطور مانور بازار کارش بیشتر

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۲۹ ق.ظ:

  منم نهمم ومعدلم۲۰شد.بین تجربی وریاضی موندم.ولی میگن در آینده تجربی اشباعه وبازار کارریاضی عالیه.نمیدونم این مطلب چقدر درسته لطفآ راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

 67. mohammadreza گفت:

  سلام من سال سوم دبیرستان هستم،رشته ی من ریاضی.درسم خوبه.طوری که اگه تو کنکور شرکت کنم میتونم زیر هزار بیارم.ولی بعضی ها میگن که برو دنبال صنعت یا یه کاره عملی و یه عده میگن به فکر کنکور باش.ولی با توجه به اینکه این همه آدم بیکار تو کشور هست من هم موندم.توروخدا راهنمایی کنید تا چیکار کنم و موفق بشم.ممنون

  [پاسخ]

  سجادی پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۳۰ ب.ظ:

  دوست عزیز لازم نیست برا کنکور بخونی داخل یکی از دانشگاه هایی که سیستمشون بدون کلاس برگزار میشه مثل پیام نور ثبت نام کن و لیسانس بگیر (صرفا بدلیل بسته شدن دهان مردم و برخی افکار )
  و عوضش برو سر یه کار عملی مثلا با دو سال شاگردی و بعدش یه دوره ی سه ماهه تو فنی حرفه ای(نهایتا مجموعا دوسال و نیم ) میتونی یه زیر و بندساز ماشین ماهر بشی که درآمدش شاید ماهی سه میلیون باشه
  یا با سه سال شاگردی و یه دوره ی پنج ماهه تو فنی حرفه ای(مجموعا سه و نیم سال )میتونی یه مکانیک ماهر بشی که درآمدش چارپنج تومنه
  اونوخ هم لیسانس داری هم پول
  دوتارو باهم

  [پاسخ]

 68. کیان گفت:

  نظرات دوستان رو خوندم.واقعا جای تاسف داره.نمیدونم تکلیف ما چی میخواد بشه تو این جامعه.بنظر من مشکل از جایی شروع شد که اومدن الکی اینهمه دانشگاه تاسیس کردن.مدرک گرفتن شده آب خوردن.مشاغلم که تعدادش محدوده.در نتیجه بیشتر مشاغل با روابط به افراد میرسه.یه زمونی هر کی میرفت دانشگاه کار خوبی گیرش میومد.خب خیلی کارا میشه کرد پول دراورد ولی شان و شخصیت چی اخه؟منی که رتبه ۳۰۰ کنکور شدم برم مثلا باتری سازی؟این همیشه باعث رنج میشه.روان ادمو اذیت میکنه.همکلاسیای من اکثرشون قصد اپلای داشتن و همینطور من.همت کنین برید از این مملکت.اراده کنید و تغییر کنید.دنیا همین خرابشده نیست.روح و روان جوونای بیچاره تو این مملکت آسیب دیده.آرزوی بهترین ها رو برای همتون دارم.

  [پاسخ]

 69. مینا گفت:

  چطوری می تونم بیشتر مشاوره بگیرم ؟

  [پاسخ]

 70. پوریا گفت:

  صد در صد کسایی میشناسم که فقط با داشتن مهارت در نوشتن
  HTML زندگیه رویایی دارن

  [پاسخ]

 71. مینا گفت:

  اقا پوریا در مورد رشته نرم افزار خیلی خوب و عالی و واضح توضیح دادید خیلی سردگم بودم به خاطر خیلی نظرا نا امید شده بودم ممنون واقعا خیلی دل گرم شدم فقط یه سوال من می خواستم برای خارج از کشور اقدام کنم اونجا هم میشه موفق بود ؟

  [پاسخ]

 72. k.mirzaei گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید شما درحال حاضر دانشجوی تربیت معلم هستین؟؟ورودی چ سالی؟میشه اطلاعاتی رو راجع ب دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی بدین یااگه سایت خوبی رو میشناسید معرفی کنید…
  ازجاهای مختلف شنیدم ک دانشگاه فرهنگیان اخیرا دیگه ن تعهد میگیره ن حقوق میده راسته؟؟لطفا جواب بدید من پشت کنکور رشته انسانی هستم…کنکور ۹۵!!بنظرتون چ رشته ای بهتره برای تربیت معلم؟؟مرسی…

  [پاسخ]

 73. م گفت:

  من یک فوق لیسانس از دانشکاه صنعتی اصفهان هستم و بیکار و بی تجربه…چون تجربه نداریم نمیکیرن چون پارتی نداریم نمیکیرن..نمیدونم تجربه رو از کجا حین درس خوندن کسب کنیم آخه..ادامه تحصیلم بدیم فشار بیشتره..کاش خودکشی کناه نبود ..خسته کننده ست این وضعیت..ادامه تحصی تو ایران بدرد نخوره بدرد نخوووووووووووووووور

  [پاسخ]

 74. حسن زاده گفت:

  سلام.سال نو بر همه دوستان مبارک.دوستان اگه کار دارین تلاش کنین کارتونو بهتر کنین.اگه کار ندارین تلاش کنین کار پیدا کنین.با صبر و استقامت انشاالله همه چی درست میشه.خدا با صابران است

  [پاسخ]

 75. خانم معلم 18 ساله گفت:

  در ضمن بنده از استان کرمان هستم میدونم بعضی جاها واقعا معلم نیاز دارن پس بهتون پیشنهاد میکنم حتما انتخابش کنید

  [پاسخ]

 76. خانم معلم 18 ساله گفت:

  من به دوستان دانشگاه فرهنگیان و شغل شریف معلمی رو پیشنهاد میکنم که از همون ترم یک به ما حکم استخدامی دادن و بیمه هستیم و حقوق هم میگیریم.و یک عمر شغلت تضمینه و میتونی راحت بعد لیسانس بری سرکار البته این ۴ سال کارشناسی هم جزو سابقه کارت حساب میشه دیگه چی مییخوای جز این؟ تازه واسه پسرا سربازی هم نداره.ول کنید رشته های چرت مهندسی رو ک همش بیکاریه

  [پاسخ]

 77. Ali گفت:

  ????? یهنی کامپیوتر رو به نظرتون ول کنم

  [پاسخ]

 78. مهدی گفت:

  دوستان آیا تو این زمونه با این همه پارتی بازی میشه یه شغل خوب تو رشته های مهندسی پیدا کرد؟

  [پاسخ]

 79. فاطمه گفت:

  سلام
  دوستان من فوق دیپلم کامپیوتر دارم به نظرتون این رشته رو ادامه بدم یا برم رشته اموزش ابتدایی

  [پاسخ]

 80. حمید گفت:

  سلام
  من فارغ التحصیل کامپیوترم و دانشجوی ارشد دارم پنج سال تو پروژه ی یک کارخونه واسه یک شرکت کارمیکنم بعد پنج سال هرکی پارتی داشت گرفتن من رو هم دارن بیرون میکنن با ماهانه دنیایی از قسط وام وخرج تحصیل خداکنه انتقام ما از گردن کلفت های دزد تو این کشور گرفته شه

  [پاسخ]

 81. saji گفت:

  فقط میتونم بگم که نسل بر باد رفته ایم با یه مشت آرزویی که آرزو ماند.

  [پاسخ]

 82. مهدی گفت:

  با سلام . میشه در مورد رشته ی حقوق . توضیح دهید . ممنون .

  [پاسخ]

 83. mohammd گفت:

  من متولد سال ۱۳۷۶ هستم دیپلم دارم .میخاستم ببینم با این امار
  بیکاری که وجود داره بنظر شما که دانشگاه رفتید و لیسان و فوق لیسانس دارید درس بخوبم بهتر یا ازاد کار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

 84. مهدی گفت:

  با سلام
  چرا همه مسئولان از بی مهارت بودن فارغ التحصیلان حرف میزنن،
  ۱-آیا محکی برای اینکه من فارغ التحصیل دارای مهارت رشته خودم هستم یا نه وجود دارد؟
  خیر زیرا سالی چند تا استخدام یا آزمون این چنینی داریم، که با پارتی بازی تراز مورد نظر خودمان را نیز اعلام نمی کنند و تلقین میکنند که شما رد شدید و بی سواد هستید
  ۲- مگر خو این آقایان که الان مسئولن مهارت کافی داشتند که استخدام شدند، زمانی بود که شغل زیاد بود استخدام زیاد بود همه چه باسواد چه بی سواد وارد شغلهای اداری شدند، من قول شرف می دهم اگر زمان جوانی(دهه چهل و پنچاه) این مسئولان زمان ما بود به هیچ وجه نمی توانستند قبول شوند و حتی فوق لیسانس یا دکتری بخونن با این حجم جمعیت که همشون باهوش هستند(دهه شصتی ها)و …
  حرفهای زیادی تو دلم هست، نمی دونم چرا این افراد هوش و مهارت ما جوانان دهه ۶۰ را نادیده می گیرند و ما را تحقیر میکنن
  به خدا توکل می کنم و هدفم را ادامه می دهم
  با تشکر

  [پاسخ]

 85. سارا گفت:

  سلام یه رشته هم در بین گروه مدیریت هست به اسم مدیریت جهانگردی که هیچ جا واسش کار نیست.اینقد دانشجوی فارغ التحصیل بیکار داره …

  [پاسخ]

 86. سام گفت:

  جای بسیاری از رشته ها توی این لیست خالیه ! البته شاید حقوق های ۵۰۰ – ۶۰۰ تومن رو شاغل حساب کرده باشن و تو این لیست نذاشته باشن ! با این حقوق روزی یه ساندویچ ظهر و شب بخوری + پول اتوبوس یا مترو (دیگه کم تر از این ممکن نیست!) بیشتر از این حرفا میشه !
  بعد میگن چرا امار ازدواج کم شده ! چرا سن ازدواج رفته بالا ! خو وقتی نون خودشم نمیتونه در بیار بره یکی دیگه رم بدبخت کنه ؟؟
  .
  در ضمن من همینجا از تمام خانم هایی که شغل های آقایون رو اشغال کردن به عرضشون می رسونم که من به عنوان یک مهندس مملکت راضی نیستم ! تمام

  [پاسخ]

 87. نام شما گفت:

  سلام رشته های علوم پایه رو یادتون رفت از همشون بیکار تر بچه های زیستن

  [پاسخ]

 88. ثمره گفت:

  اقای مهندس شیمی مگه راننده اژلنسا چشونه؟

  [پاسخ]

 89. ثمره گفت:

  ینی من یه … خوردم انسانی خوندم عشق وکالت بودم الانم هستم ولی دیگه خیلی خز شده حالا عین خر تو گل موندم از من به شما نصیحت وکالتو ببوسین بذارین کنار

  [پاسخ]

 90. فائزه گفت:

  من شیش سال دامپزشکی خوندم -درسای سخت واحدای سخت ۲۰ واحد درسی گذروندم ولی الان فقط یه بیکارم سر دامپزشکی عمرم حروم شد اگه علوم آزمایشگاهی میخوندم هم براش کار بود هم ساده قابل توجه دوستانی که حقوق خوندن

  [پاسخ]

 91. مریم گفت:

  کاملا آمارهای من درآوردی. من تو رشته مهندسی فارغ التحصیل شدم و همه دوستامم تو رشته مهندسی تو رشته های متفاوت. الان دو ساله هیچ کدوممون نتونستیم شغلی پیدا کنیم. از دید من باید آمار بیکاری حداقل بالای ۶۰ درصد برا رشته های مهندسی باشه. جهان سوم همینه دیگه. صنعت فلج و پزشکا و کلا رشته های پزشکی مشغولا اونم بیماری خاصی هم مردم نگیره همین افسردگی و بی انگیزگی کافیه برا اینکه تو بیمارستان بستری شن.

  [پاسخ]

 92. نیکی گفت:

  سلام ..متاسفانه حق باشماست بیکاری در رشته های فنی بیداد میکند…حالا با این اوصاف مهندسی شهرسازی خوبه یا مندسی صنایع؟؟؟میخوام تعییر رشته بدم از صنایع به شهرسازی

  [پاسخ]

 93. مهدی گفت:

  بخدا اگه یک کارخانه فولاد مشابه ذوب آهن اصفهان تاسیس بشه همه فارغ التحصیلان مکانیک و متالورژی شاغل میشن. بودجه اش هم اندازه اختلاس خاوری بیشتر نیست

  [پاسخ]

 94. محمد گفت:

  اگه میخوایین یک آینده خوبی به همراه داشته باشین رشته های تاسیسات را انتخاب کنید .

  [پاسخ]

 95. دهقان خلافکار گفت:

  من دکترای گلدوزی دارم ولی بازم بیکارم

  [پاسخ]

 96. مهندس شیمی گفت:

  جوون های عزیز ایران حرف همتون درسته هممون مثل همیم چاره ای نیست فقط باید بگذرونیم
  اونایی که میگن خلاقیت ؛مرد حسابی بیخودی نسخه نپیچ خلاقیتو خلق کار با دست خالی ؛شهریه دانشگاه هم بزور میدادیم
  اونایی هم که میگن مهم نیست تو رشتتتون کار کنید ؛ مرد حسابی مگه مغزمو … گاز گرفته بود که برم دانشگاه رشته مهندسی شبا تا صبح ۴سال درس بخونم انتگرال و محاسبات یاد بگیرم هنوز هندبوک پری و رفرنسای انگلیسی که می خوندمو با نمره بالا پاس میکردم یادم نرفته ؛ بالاخره تو ماها هم مهندس واقعی هست الکی بست نده به همه ؛ اگه یه خورده عقل داشته باشی می فهمی علمی که کاربردیش نکنی به درد هیچی نمی خوره پس اگه می خواستم راننده آژانس بشم لازم نبود مهندس شم همون تو آژانسم میشد دوتا کتاب خوند که درس درست زندگی کردن رو یاد گرفت این درد جوونای ماست که باید تحصیلات آکادمیکشونو بندازند دور …
  اینجا هم شاید فقط مکانی که امثال من همدردی کنند دلی بدست آر تا کسی باشی نسخه نپیچ بدرود…

  [پاسخ]

 97. حتما بخونید گفت:

  به نام خدا

  حتما بخونید||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

  دوستان من مهندس معمار هستم.تمامی نرم افزار های تخصصی شامل اتوکد و فتوشاپ و تری دی مکس و وی ری و… به صورت حرفه ای بلدم.ترم آخر دانشگاهم رو برای کارآموزی رفتم سر یه پروژه وبعد از فارغ التحصیلی همون پروژه به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به کار شد م با ماهی ۴۰۰ بدون بیمه به صورت ۲ شیفت.بعد از اتمام پروژه دنبال کار رفتم کارخبری نبود.ماهی ۲۰۰ تومان دو شیفت بدون بیمه.خخخخخ
  به عنوان یک مهندس مشغول به کار بشی ماهی ۲۰۰ هزار تومان؟؟؟/
  کارشناسی ارشد هم قبول شدم ولی نمیرن
  چون میخوام برم سراغ ارایشگری .شایدم آژانس
  شایدم کارگری.چون حداقل درآمدت از یه مهندس بیشتره.
  برای ماهایی که پارتی نداریم و حمایتی هم از دولت نمیشیم زندگی شده بدبختی بیچارگیو…
  خطاب به اون افرادی که اراجیف میبافند و میگن کاربلد نیستن تحصیلکرده ها یا سابقه ندارین یا …
  میخوام بگم من هم مدرکم از دانشگاه دولتی بود هم معدل الف دانشگاه بودم هم سابقه اجرایی وطراحی و… داشتم ولی کار نبود
  الانم اگه میرم تو کار ارایشگری چون نمیخوام اشتباهمو دوباره ادامه بدم .
  بخدا علت اکثر معضلات اجتماعی از قبیل اعتیاد فقر و فحشا و …بیکاریه.
  مسءولان عزیز تا کی حرف . جا اینکه پیام بدین اعتیاد بده و ..
  مشکل رو از ریشه حل کنید.
  به امید فردای بهتر برای نسل آینده

  یک جوان نسل سوخته

  [پاسخ]

 98. شادی گفت:

  سلام من هم مهندسی برق الکترونیک خوندم اما الان تویه کارگاه دارم قطعه میزنم.به عبارتی کارگری می کنم.تویه فنی حرفه ای هم دوره های زیادی دیدم.ولی الان نمی دونم چرا اینقد به خودم زحمت دادم و درسای سخت رو پاس کردم.الان کنار کسایی که درس نخوندن باید کار کنم.

  [پاسخ]

 99. Negar گفت:

  پس علوم سیاسی چی؟انقد بازار کارش افتضاحه که نگو،من دیگه مثل دوستام یه اشتباهو دوبار تکرار نکردم،اونا دارن ارشد میخونن،بااینکه میدونن بعدش بیکارن!!!!،اما من نمیخوام مشقت کنکور دادن و کتابای قطور و استادای سخت گیر و نوشتن یه پایان نامه که مورد قبول حضرات و علمای سیاسی باشه رو بکشم،چون میدونم رفتن به وزارتخونه ها وسفارتها واستانداری امری کاملا غیرممکنه،چون پارتی ندارم،بعدشم الان رؤسای چند شغله اجازه نمیدن کسی جاشونو بگیره،و قصد بازنشسته شدن هم ندارن متأسفانه!!!پس ما دهه هفتادی وشصتی ها باید با شغل دولتی خداحافظی کنیم و دنبال کارآفرینی باشیم،از یه کار خیلی کوچیک شروع کنیم و بعدش گسترشش بدیم

  [پاسخ]

 100. حسین گفت:

  رشته کامپیوتر خلاقیت نو می خواد ایده های نو می خواد.خواهش می کنم از دوستانی که در باره این رشته اطلاعاتی ندارن در جامعه حرف نزنن.رشته کامپیوتر یعنی فهماندن برخی چیزها با زبان ۰و۱ به یک آهن پاره با برنامه نویسی.وکسی هم که واقعا در رشته کامپیوتر وارد باشه هیچ وقت بی کار نمی ماند.تقریبا از هر کلاس رشته کامپیوتر فقط دو سه نفر برنامه نویسی می تونن یاد بگیرن.

  [پاسخ]

 101. تمنا گفت:

  بچه ها یعنی چی؟من رشتم انسانیه سال پیش هستم مترجمی زبان انگلیسی ودبیری زبان رو خیلی دوس دارم ولی از بیکاری متنفرم وتنها هدفم شاغل شدن وروپای خودم وایستادن هس ولی با وضعی که میبینموحرفایی که درمورد بیکاری زدن روحیه داغون شد چیکار کنم؟برم فرهنگیان استخدام میشم یا ترجمه بخونم؟

  [پاسخ]

 102. طرفدار ایران گفت:

  من تو خونمون نشستم و حالشو میبرم
  .
  زنده باد …..
  .
  شوخی کردم
  .
  چی چیرو زنده باد
  .
  برید سر بدبختیاتون

  [پاسخ]

 103. نگین گفت:

  دوستان عزیز رشته های دبیری و تربیت معلم دیگر مانند سابق نیست که بلافاصله بعداز گرفتن مدرک وارد بازار کار شوید وضعیت استخدامی در این رشته بسیار خراب تر از ان چیزی شده است که عموم مردم فکر می کنند و اما رشته های وزارت بهداشت که من خودم در حال تحصیل در یکی از رشته های ان هستم به غیر از دارو و دندان که ان هم در صورت داشتن سرمایه بقیه رشته های ان خبری از درامد انچنانی نیست حتی یک پزشک عمومی اگر تخصص خود را نگیرد برای او هم انچنان درامدی نیست

  [پاسخ]

 104. بدبخت وبدشانس گفت:

  سلام بنده ۳۷ سالمه توی دنیا توی هفت آسمان یک تک ستاره ندارم از زمان دوره آخرخاتمی،دوره اول و دوم احمدی نژاد حالا دوره اول روحانی بدنبال کارمیگردم همه دوستام بطریقی با پارتی بازی ویا بواسطه پول پدرجونشون مشغول بکارشدند ولی با مدرک مهندسی عمران جایی برام پیدانشد.(خدایا چقدرعادلی)درسال۸۴ قبل ازروی کارآمدن آقای احمدی نژادقراربوددربنیادشهیدهمدان استخدام بشم ازطرف اداره بنیادشهیدهمدان بنده رو پس زدندوخوداستاندار همدان فامیلشان رو جای بنده بدبخت استخدام کرد.باعدله ومدارک صحبت میکنم ودرجریان استخدام فردموردنظروبواسطه چی استخدام شد بودم،وازخداوندخواهان اجرای اشدمجازات درقبال فردخاطی هستم، من درتعجبم که خدا هم با ما یارنیست،افرادی با پول وپارتی استخدام میشوندولی امثال بنده بایدبیکارباشیم…………………..دولت راست میگه و همه دوستان هم میدانندامثال بنده توآماربیکاری نیستیم وآشناهای خودشون توآماربیکاری هستند…..اصلأ ماهاجزء آدمها نیستیم ….اصلأ ماها نباید زنده باشیم……ماهافقط ناظربرزندگی دیگران هستیم………..ازدست دولتها کاری ساخته نیست مگرخدابداد تحصیلکردهای بیکاربرسه……

  [پاسخ]

 105. ایرج صبری گفت:

  با تشکر از عنایت شما بی زحمت به پری خانم بگین که همان فرهنگیو انتخاب کنند و معتل نکنند خودشونو

  [پاسخ]

 106. ELNAZ گفت:

  سلام،من مهندسی اپتیک و لیزر دانشگاه باهنر کرمان قبول شدم،رتبم هم خوب بود..اما با توجه به اینکه رشته جدید و غیر اشباعی بود انتخابش کردم،الان نگرانم،شاید بشه گفت پشیمونم،بعضیا میگن خوبه و بعضیا هم میگن بد،از ایران توقعی نیست خارج از ایران آیا بازار شغلی خوبی داره؟ کدوم گرایشش برای کارشناسی کاربردی تره؟

  [پاسخ]

  M.H.A پاسخ در تاريخ شهریور ۳۰ام, ۱۳۹۵ ۴:۲۰ ب.ظ:

  منم دیوونه شدم امسال قبول شدم میخوام اصلا نرم دانشگاه اخه رشته نو به چه درد میخوره تهش معلوم نیست

  [پاسخ]

 107. مورچه گفت:

  هه من نه مهندسم نه وکیل نه پزشک جغرافی خوندم هم اسون بود هم بهم خوش گذشت هم کار پیدا کردم ولی همش میگفتن باید برم حقوق وکیل شم برای رو کم کنی الان حقوق و روانشناسی هم میخونم ولی رشته های انسانی بدرد نمیخوره فقط فنی حرفه ای

  [پاسخ]

 108. سراب گفت:

  دوستان الکی خودتون رو خسته نکنین چون نه دلسوزی هست نه گوش شنوایی
  فک کردین اون مسئولی که تا خرخره در ثروتو قدرت غوطه وره میاد به من و شما فکر کنه؟؟؟
  فکر کردین آقازاده ها چرا اکثرا راهی خارج میشن برا تحصیل؟چون میدونن چه گندی به کشور با تصمیمات غلط باباهاشون زده شده
  اگر راهی برای مهاجرت دارین وقت خودتون و عمر خودتون رو اینجا هدر ندین
  اگر مثل من و خیلی های دیگه دستتون از همه جا کوتاه هست،توکل به خدا کنین و از پیدا کردن سوزن(کار) توی این انبار کاه نا امید نشین،بالاخره یه طوری میشه با همین حقوق ۵۰۰ تومن یه زندگی نباتی رو داشت،
  من نمیدونم چطور توقع دارن تو این اوضاع جوونا ازدواج کنن و بچه بیارن!!!خدا خودش کمک کنه
  به امید ظهور،چون واقعا انگار همه درها بسته شده و همه باید چشم به راه امام عصر باشیم

  [پاسخ]

 109. امین گفت:

  خودتون خسته نکنید پول فقط تو رشته های پزشکی هست برید پزشکی. حتی پرستاری هم تو بیمارستان ها کمبود دارن حداقل برید پرستاری نمیتونید بالا برید. من خودم فنی خوندم تغییر رشته دادم رفتم دیپلم تجربی گرفتم و کنکور قرار بدم. فنی قبلا اهمیت داشت الان ن همه جها مهندسه.هلیا خانم این رشته ها هم به درد نمیخوره خودتو خسته نکن. عوض اینکه بیان تو مملکت خودمون کارخانه بسازن تا جوانها از بیکاری کم بشه میره تو عراق کارخانه میذاره که ۸سال مارو کوبیدن. تو ترکیه برا دیپلم دوست من رفته ۴ساله اونجاست ماهی به پول ایران ۵ میلیون میگیره تو ایران هم فوق لیسانس با قانون کار میده ۷۰۰ هزار تومن اونم با صدتا مشکلات بتونی با شرایط بمونی مثل یه کارگر ساده ازت کار میگشن اون درس هایی که هم که خوندی به دردت نمیخوره با دیپلم میرفتی بهتر بود باز میگفتی دیپلمم دیگه چه میشه کرد.۷۵ میلیون جمعیت نداریم خب ۵۰ میلیونش بیکاره. میری دنبال کار میگه آقا پارتی داری میگم نه میگه پس برو میگم پارتیم خداست میگه برو از اون بخواه پس. اونایی که هم با پارتی رفتن بیسواد کاملا حاضرم قسم بخورم.ای خدا چیکار کنم

  [پاسخ]

 110. reza گفت:

  چرادرموردرشته ی آخوندی چیزی نگفته؟واسه اینکه همشون شاغلن .البته فقط حقوق میادتوی حسابشون وعملاکاری انجام نمیدن.فقط به فکرصدورانقلابن.

  [پاسخ]

  ارشدبیکار پاسخ در تاريخ آذر ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۰۹ ب.ظ:

  سلام ما بصورت خانوادگی با اخوندها رفت امد داریم اکثرا در سن کم ازدواج کردند و زندگی روبراهی دارند بنظرم بهترین شغل همین اخوندیه هم دنیات تامینه هم اخرتت

  [پاسخ]

 111. گل محمد گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید به همه
  نمیخام سرتون رو درد بیارم اما افسوس سالهایی رو ک درس خوندم رو میخورم.
  آخه اگه کار نیس چرا اینهمه تبلیبغ میکنین ک درس بخونین تادر آینده بیکار نباشین .
  آره دیدیم که چقدر از تحصیل کرده ها حمایت کردند.
  بگذریم ………. من متاهل دارای یک فرزند ۲ساله میباشم و به شدت به دنبال کار میگردم ، حالا هر کاری باشه عار هم نمیبینم که اینکار میخواد کارگری باشه یا صنعتی.
  پس تو رو خدا هرکی ک این پیغام رو میخونه و واقعا کاری از دستش برمیاد برای این حقیر انجام بده . خیلی با مشقت و سختی امورات میگذره . فقط …….. میگذره به سختی/
  با تشکر از همه که این پیام رو خوندین. و آرزوی موفقیت و اشتغال زایی برای تمام بیکاران این جامعه

  [پاسخ]

 112. سارا گفت:

  سلام بچه ها من لیسانس مترجمی دارم…به نظرتون ارشد همین رشته رو ادامه بدم یا رشته دیگرو پیشنهاد میکنید؟؟!! خواهشا نظر بدید اردیبهشت کنکوره ارشد من هنوز برای رشتمم تصمیم نگرفتم

  [پاسخ]

 113. آرش گفت:

  در پاسخ به دوستانی که کلا دانشجو ها و قشر جوان رو مقصر میدونن باید بگم که مشکل و تقصیر همه از جوونای ما نیس،مشکل از نظام مریض آموزشی و پارتی بازی و رانت خواری و در کل بی توجهی به افراد شایسته هست،وگرنه چرا در کشورهای پیشرفته جوانان که مثل ما سر کلاس میرن اینقدر بیکار نیستن؟چرا همین ایرانی ها میرن اونجا کارشون تظمینی هست؟باید قبول کنیم جامعه بیماری داریم و بشدت افسرده و نا امید
  توی این اوضاع اگر آشنا و پارتی ندارین حتما سراغ رشته های بیمارستانی برید به چند دلیل اینکه بازار کارش حالا حالا ها پاربرجاست،آقازاده ها و گردن کلفت ها چون اصولا حال درس های سخت پزشکی و غیرو رو ندارن پس نمیان و جا برای شما باز هست(البته متاسفانه سهمیه ایی ها اینجا هم حضور دارن)
  برین اگر حال درس خوندن دارید پزشک بشین تا هم پول هم احترام داشته باشید و رگرنه ر مهندسی دنبال هیچ چیز نگردید
  من فوق لیسانس عمران دارم و هر روز از دیروز تا امید تر میشم،و ای کاش بجای ۶ سال هدر دادن جوانی سراغ هنری می رفتم
  یا حق

  [پاسخ]

 114. هلیا گفت:

  سلام.من دانش اموزرشته تجربیم امسال کنکوردادم ولی خوب پزشگی نیووردم.باکلی فک کردن وپیش مشاور رفتن خلاصه به ۲تاانتخاب رسیدم که علاقمم نسبت به هر۲تاشون یکیه. حالا موندم معماری علم وصنعت تهران بخونم یاروانشناسی شهرخودم؟؟و اینکه اینده کدوم مطمهن تره؟ البنه اینم هس وقتی درست خوب باشه دیگه نگرانی زیادی نباید داشته باشی ولی خوب گیرکردم الان دیگه .ی امداد برسونین:)؟!!!!!!

  [پاسخ]

 115. م.م گفت:

  فکر کنم ایران حداقل ۱۰ میلیون فارغ التحصیل رشته کامپیوتر داره که تقریبا ۵ میلیون نفرشون بیکارن اگه بخواهیم حساب کنیم فکر کنم در هر خونه ای رو بزنید ۲ نفر رشته کامپیوتر میزنه بیرون

  [پاسخ]

 116. سینا گفت:

  دوستان رشته تربیت بدنی آینده داره؟؟؟

  [پاسخ]

 117. خبر خوب برای (نوابغ) گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد مهندسی هوافضادانشگاه تهران هستم
  به شما همه دوستان
  (دانش آموزان ریاضی فیزیک)
  توصیه می کنم اگر(مخ ریاضی وفیزیک هستید و به ساخت و تحلیل هواپیما و هلیکوپتر و…علاقه دارید) برای این رشته تلاش کنید بازار کار فوق العاده ای داره توی کارخانه جات های هواپیماسازی و همیشه توی فرودگاه ها هستید وبه بازرسی هواپیما های عظیم الجثه مشغول هستید درآمد هنگفتی داره طوری که اصلا دغدغه پولی ندارید به خصوص توی ایران…چون دولت سرمایه گزاری های هنگفتی روی صنعت هوافضا کرده و می کند طوری که از بدو ورود تا فارغ تحصیلی به گفته یکی از اساتید آینده ات تضمینه و اگر نمرات در دوره لیسانس و ارشد خوب باشه %۱۰۰
  بورسیه تحقیقاتی-مطالعاتی که
  قراردادی بین دانشگاه شریف و تهران با دانشگاه های کانادا و آلمان و…. است می شوید البته با هزینه دولت و در صورت لزوم کلاس های رایگان آموزش اینگلیسی پیشرفته برای افراد برگزیده این رشته برگزار می کنند و اگر هم بورسیه نشدید باز هم توی ایران با درآمد بالا توی کارخانه جات هواپیماسازی %۱۰۰ شاغلید و البته در شرکت های ایران ایر و….. در اولویت هستید این رشته اصلا بیکاری ندارد به راحتی توی این رشته طی چند ماه آموزش می توانید خلبان هواپیما های مسافربری وجنگی شوید و می توانید در مراکز نظامی سپاه و ارتش مشغول شوید………………………..
  اگر هنوز کنکور ندادید و مسله های فیزیک و دیفرانسیل را به راحتی حل می کنید و نمراتتان بالاست به خصوص در دیفرانسیل و به دنبال رشته ای هستید که %۱۰۰ تضمینی باشد و از دروس سخت ریاضی و مکانیک و دیفرانسیل پیشرفته نمی هراسید حتما برای این رشته تلاش کنید رتبه تان باید زیر ۱۰۰۰ باشد و اینگلیسی فول در حد لیسانس(چون ۹۰% دروس هنوز ترجمه نشده اند) در ضمن دروس متنی توی این رشته تقریبا وجود ندارد و تمام اثبات ها و توضیحات به زبان ریاضیات پیشرفته هستند محاسبات سنگین در این رشته غوغا می کند و بیشتر واحد های عملی در کارخانه جات هواپیماسازی وابسته به دانشگاه مربوطه و کارکردن روی هواپیما ها وبالگرد خواهید داشت فارغ تحصیلان این رشته هم می توانند به جای مهندس مکانیک برق کامپیوتر عمران مواد به عنوان یک کارشناس (نه بیشتر) مشغول به کار شوند….. موفق باشید……………

  [پاسخ]

 118. زری گفت:

  اگه درس خوندن واسه بالا رفتن طرز فکر بود کله گند های باسواد اینقدر از مملکت دزدی نمیکردن دلم میسوزه که در یک کشوری اسلامی زندگی میکنم که هیچی از اسلام نمیدونن و همه رو با سیاستاشون سر کار گذاشتن تو برو طرز فکرتو ببر بالا شاید بفهمی فقط باید دزد بود

  [پاسخ]

 119. مرتضی گفت:

  چرابی کاری دررشته های کاردانش زیاده

  [پاسخ]

 120. سحر گفت:

  شما درس میخونید ک علم و طرز فکرتون بالاتر بره ن اینکه بگید همه دنبال پولن بالفرض اینجورم بود شما نباید مثل بقیه باشید…کاش دیدمون بازتر بود

  [پاسخ]

  عیسی پاسخ در تاريخ شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۲ ب.ظ:

  عزیزم در نظام آموزشی ایران تحصیل هیچ کمکی به شعور و شخصیت فرد نمی کنه حتی شاید شعوری که فرد از تربیت خانوادش داره رو هم از دست بده

  [پاسخ]

 121. حسن گفت:

  شاه بیت و بهترین جمله این سایت: همه چه درس خوندش( درس خوانده ها)جه در نخوندش(درس نخونده ها)دنبال پول می دوند.این کل مطلبی است که ما باید بفهمیم ولی دیر می فهمیم. برادران خواهران درس خواندن برا ی گذران زندگی است برای کار کردن است . کافرها این رو فهمیدند پیشرفت کردند ما نفهمیدیم در جا می زنیم.

  [پاسخ]

 122. hamed گفت:

  برین یه شغل آزاد یاد بگیرید در کنار تحصیل مثله:
  گج کاری ، بنایی ، سیم کشی ، نصب کولر ، مکانیکی ، صاف کاری ، تراشکاری ، نصب پارکت ، نجاری و …
  خدایش چند نفر میشناسین این کارا رو خوب بلدن بعد بیکارن؟
  اتفاقا کسی که تحصیل کرده باشه حیلی بهتر از یه بیسواد میتونه تو شغل آزاد درآمد کسب کنه.
  البته نه مثل اینا که تو دانشگاه های الکی درس خوندن و کل زمان تحصیل دنبال دختر بازی این حرفا بودن
  اما شاید بگین واسه این کارا باید پول داشته باشین مغزه بگیری و لوازم میخواد که باید بگم چندتا دوست داری که مثل خودت بیکاره باهم کار کنین

  [پاسخ]

 123. ت گفت:

  بیکاریم حال میده. ها. بخور و بخواب . اخه کار که گیر نمیاد حداقل خوب بخوابیم. تا ببینیم ، نتایج کنکور قیامت کی میاد

  [پاسخ]

 124. سارا گفت:

  اره واقعا لایک داشت مطلبتون.پشتکار و خلاقیت خییییلی مهمه.من یادمه برای انتخاب رشته ک رفته بودم پیش مشاور بهم گف تو رو هر رشته ای ک دست بذاری خلاقیت نداشته باشی بیکاری.

  [پاسخ]

 125. ندا گفت:

  فیزیک فیزیک فیزیک از همه وضعش بدتره

  [پاسخ]

 126. مریمی گفت:

  البته نامیید نیستم .هر وقت ماهیو از آب بگیری تازست.حداقل الان فهمیدم که همه چه درس خوندش چه نخوندش واسه پول
  می دوون .چه بسا تحصیلکرده هایی که حسرت کارآفرینای بدون تحصیلات عالی رو میخورن

  [پاسخ]

 127. مریمی گفت:

  راست میگی آقای لردگانی این که درحال حاضر میبینیم اون روی زشت زندگیه که در دوران تحصیل نمیدیدیم وگرنه از اول به قول شما اگه میدونستیم آخرمون میخواد این بشه وآرزوهامونو به گور ببریم از همون اولش بیخود وقتمونو تو یونی تلف نمیکردیم میرفتیم به قول شما دنبال کارایی که درس نیاز نداره و پول توشه… تا الان صاحاب کارخونه بودیم …خلاصه چیا فک میکردیمو چی شد

  [پاسخ]

 128. حمید گفت:

  علی لردگانی عزیز مثلا مهندسن دااااااا‍!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 129. علی لردگانی گفت:

  سلام
  من متاسف شدم وقتی این نطرات رو خوندم و این هم معلومه که تقصیر کیه؟
  تقصیر کسی نیست به جز خودتون دلتونو خوش کردین به یه لیسانس بعدشم خودتونو مهندس خطاب میکنین.
  چرا همش دنبال این هستین یکی براتون کار پیدا کنه؟
  خو یه بار بشین فکر کن ببین چه کاری ب دردت میخوره حتما که نباید تو رشته خودت باشه.
  یکی از اقوام ما لیسانس کامپیوتر داشت پیشنهاد کاری هم داشت ولی نرفت سر کار رفت دنبال کشاورزی و الان دو تا باغ انجیر و پسته داره تو لردگان درامدشم خیلی خوبه اوضاعی برا خودش بهوم زده که بیا و ببین حالا اگه مث شما منتطر میموند بای میومد اینجا کامنت میذاشت
  من یادمه که اوایلش که درخت کاشته بود با تانکر اب می برد تا پای درختها زمینهای مرده رو زنده کرد
  شما حال کار کردن ندارین انگار تو دانشگاه چیکار میکردین شبا که مینشستین ورق بازی میکردن سر کلاسا هم که خواب بودین بعد ش هم انتطار دارین بزننتون سر کار

  خداییش به خودتون بیاین الکی مثلا شما مهندسین

  [پاسخ]

 130. ملیکا ۲۹ ساله گفت:

  ستاره جون دقیقا هرچی که گفتی دقیقا حرفای من بود بی کمو کاست .البته اینم اضافه کنم که هر مدرکی داشته باشی باید بابات پول داشته باشه که بتونی اون مدرکتو با خرج کردن به جایی برسونی البته اونم قول نمیدم که باز به نتیجه ای برسی یانه همیشه چه برای دوران تحصیل چه بعد از اون باید پول داشته باشی که نتیجه بده.الان من اگه دکتری خونده بودم باز پول نداشتم مطب اجاره کنم و لوازم دیگشو جور کنم…

  [پاسخ]

 131. نرگس گفت:

  سلام. من هم کارشناسی ارشد ریاضی دارم.الان ۲ ساله که بیکارم هرجا دنبال کار میرم سابقه میخواند. به نظر من هیچ کس تو رشته ریاضی درس نخونه که سخت ترین رشته است وآینده ای نداره. همه دوستام هم بیکارند.

  [پاسخ]

 132. امیرحسین گفت:

  سلام من میخوام برم سال دوم و انتخاب رشته دارم ب انسانی و حقوق علاقه ی بسیار دارم اما ب دلیل فشارهایی که وارد میشه وحرف های اینو اون که انسانی بازار کار نداره و اینجور حرفا نظرم عوض شده و حالا که کامپیوتر تصمیم گرفتم برم ولی طبق حرفای شما و جدول بیکاری بالا دیگه خیلی گیج شدم پیش مشاور هم که رفتم اولویتامو با تو جه ب نمراتم اول گفته ریاضی تجربی و بعد انسانی که من ب ریاضی و تجربی علاقه ندارم خواهش میکنم کمک کنید من انسانی برم یا کامپیوتر؟؟

  [پاسخ]

 133. منصور گفت:

  میدونین مشکل از کجاست؟
  مشکل از روش آموزش این نخبه های دانشگاهای کشور ماست!!
  من خودم عمران خوندم…..شاید باورتون نشه!!
  موقع استخدامی نزدیک به دو ماه زیر دست یک دیپلمه بودم-
  نه آموزش نه مدرک….اولین چیزی که ازت میپرسن “”چی بلدی””
  اگ بخوایم مشکلو در یک کلام خلاصه کنیم>>عدم مطابقت آموزش با بازار کار<>>تغیییییییر رووووش آموزش ما بچه های ایرانی<<<

  [پاسخ]

 134. roya گفت:

  هر کس رشته کامپیوتر خونده و بی کاره مشکل از بی سوادی خودشه اگه برنامه نویسی بلد باشه عمرا بیکار بمونه ایران کار نباشه اونور راحت میگیرنش البتهبه دانشجو ها هم باید حق داد وقتی بعضی از استادا خودشون نمی تونن برنامه بنویسن از دانشجو چه توقع باید داشت

  [پاسخ]

 135. رضا گفت:

  هه فقط باید خندید عوض این که بیکاری رو امار بدید فکر این باشید که جوون مردم چطور بره سر کاری که براش زحمت کشیده ظرفیت دانشگاها رو بردن بالا که چی دانشگاها رو ببندین و به جوونا ظلم نکنید وقتی اقای ایکس با پارتی داره میره سر کار و ی جوون با استعداد درس خونده بی کاره دیگه درس و دانشگاه واسه چیه.متاسفم شماها از داعشم بدترید دارید نسل جوونا رو منقرض میکنید اسم خودتونم گذاشتید مسلمان سر حرف من با بالا نشینای جامعه است.با تشکر

  [پاسخ]

 136. ahyoo گفت:

  من میخوام برم سال دوم دبیرستان میخوام برم حسابداری فنی حرفه ای ب نظرتون از ریاظی برم بهتره یا فنی منظورم بازار کارشه از فنی برم راحت کار میتونم بکنم ایا

  [پاسخ]

 137. زینب گفت:

  سلام.اینقدنگین دانشگاه فرهنگیان وراثتیه.من خودم فرزند کارگرهستم و الان دانشجومعلمم بهترین دانشگاه درس میخونم بابهترین استادا.رشتمم علوم تربیتی آموزش ابتدایی.رتبم ۴۰۹شدهمه میگفتن بروحقوق دانشگاه های بالابالا قبول میشی اما من فقط علاقه واینده شغلی برام مهم بود.دوستان خواهش میکنم آیندتونو فدای پز دانشگاهورشته نکنین.

  [پاسخ]

 138. rastin گفت:

  این تازه نفس ها یک طرف.کسانی مثل من که در اثر تحریم و ورشکستگی صنایع،الان ۵ یا ۶ ساله بیکار شدن و سنشونم بالا رفته هیچ جا هم بشون کار نمیدن یه طرف.دیگه همه جا یا خانم میخان یا زیر ۳۵ سال.تازه هم سال۷سابقه کار دارم هم مهارت هم فوق لیسانس فیزیک.چه امیدی هست تو این خراب شده

  [پاسخ]

 139. daryosh گفت:

  ببندید در مملکت رو تعطیلش کنید دیگه.ملت بدبخت بیکار بیمار بیعار.اینجا فقط پزشک ها خوب میخورن.درامد پزشکان ایران=۷برابر پزشکان آمریکا.جوریکه همشون پاس کانادایی و گرین کارت دارن.از اینجا درمیارن اونجا میخورن.

  [پاسخ]

 140. تال گفت:

  چند سال دیگه همه باس بریم افغانستان و تاجبکستان حمالی کنیم.گند ترین رشته تو این خراب شده فیزیکه.من ارشدش رو دارم ۹ سال ام سابقه کار دارم الان بیکارم.زنم هم طلاق گرفت رفت.همه زندگیمو ازدست دادم.الان ۳۸ سالمه نه ۱قرون پول ئدارم نه پشتوانه.باس فکر یه دکه باشم.درس خوندن اینجا فقط داسه پارتی دارها خوبه و البته آقا زاده ها

  [پاسخ]

 141. مهندس شایگان گفت:

  با عرض سلام خدمت دوستان عزیز.بله تمام صحبت های شما متاسفانه درست است.بازار کار اشفته و بی برنامه ایران روز ب روز هم بدتر میشود نرخ بیکاری بالا است و متاسفانه دانش اموختگان رشته های سخت مهندسی همچون برق مکانیک و عمران و….برای ورود ب کار دچار مشکلات هستند هم سختی کار هم محدودیت هم درامد کم و بعضا بعضی رشته های علوم انسانی مثل حقوق مدیریت و حسابداری از اینده سغلی بهتری برخوردار هست البته در صورت تلاش و درس خواندن….مثل وکیل مشاور مالی و مدیرانmba

  [پاسخ]

 142. ماری گفت:

  به جای این رشته های که توش کار نیست مثل ادبیات رشته ی پارتی داری ( دانش اموختگان در پایان تحصیلات خود در چگونگی یافتن پارتی و مخ زنی ،زرنگی ،پر روییمهارت کسب میکنند )دایر کنند که خیلی هم کاربردیه و یافتن کار هم توش تضمینی است

  [پاسخ]

 143. برمک گفت:

  سلام،منم ارشد مهندسی پالایش دارم و دو ساله ک بیکار
  حوصله نالیدنم دیگه ندارم

  [پاسخ]

 144. دانشجو امار گفت:

  سلام من دانشجوی سال اول رشته امارم به نظرتون اینده شغلیم چطوریه؟؟؟؟یعنی ادامه تحصیل بدم یا ندم!!!!!!!

  [پاسخ]

 145. زهرا ف گفت:

  سلام.من دبیرستانیم و سال دوم و رشته کامپیوترمیخونم،واقعاََواستون ناراحت شدم،امیدوارم هرچه زودترکارپیداکنید.اون آقایی که گفت باخلاقیتتون واسه خودتون اشتغال بسازین.برادرمن!این حرف شما واسه بچه پولداراس،اینایی که انقدر درس میخونن:لیسانس و فوق لیسانس و اینا میگیرن(نه همه)یه سری ها وضعشون خوب نیست باهزار زورو زحمت وامیدوآرزو درس میخونن،که برن سره یه کاره خوب تا بتونن آیندشون و بسازن و پیشرفت کنن ودر راََس این صحبتاوضعشون خوب بشه.این خلاقیتی که شما ازش دم میزنی واسه اونایی که اوضاشون خوبه نه واسه فقیربیچاره ها.اونایی که میتونن یه زیر زمینی،جایی اجاره کنن و کارای کامپیوتری انجام بدن اماواسه ادمایی که پول اجاره خونشونو ندارن دیگه نمیشه حرفی از خلاقیت و اینا زد.تو این زمینه اب خوردن هم پول میخواد چه برسه به خلاقیت….

  [پاسخ]

 146. بیکار گفت:

  من یه دخترم داره میشه ۴ سال که ارشد گرفتم از دانشگه سراسری روزانه در یکی از رشته های علوم انسانی و بیکارم حتا نامزدم رو سر اینکه کار پیدا نکرد مثل من باهاش بهم زدم با اینکه میدونستم تقصیر اون نبود ما همکلاسی بودیم دوست دارم زودتر در اثر یه حادثه بمیرم هرچی سالها میگزره میگم بهتر این عمر لعنت کی تموم میشه من رتبم تو کنکور علوم انسانی ۹۰۰ شد سال ۸۲ امسال ۳۱ ساله میشم.

  [پاسخ]

 147. ناشناس گفت:

  هرجا میخوای بری سهمیه خانواده شهید.جانبازی.وایثارگری میخواد تازه دانشگاه فرهنگیان هم اولویت با فرزندهای فرهنگیانه خوب این چه قانونیه دانشگاه قرهنگیانم شده وراثتی.از والدین به فرزندانشون میرسه.پس ماها که هیچ سهمیه ای نداریم چیکار کنیم

  [پاسخ]

 148. دانشجو گفت:

  نظرتون راجع بع آینده ی زبان انگلیسی چیه؟

  [پاسخ]

 149. رویا گفت:

  باید گفت خوش به حال افغانی ها از همه سر خوش ترن گرفتن مدرک مهمه اما الان دیگه هر رشته ای بخونی کار نیست که نیست پس مدرکتونو بگیرید وبه رشته تون افتخار کنید موفق باشید.

  [پاسخ]

 150. مریم گفت:

  سلام بچه منم حقوق خوندم و ۳ساله که بیکارم دارم دیوونه میشم
  هر جایی هم که بگید دنبال کار گشتم بهم کار میدناا ولی در عوضش خواسته ناجور دارن و حال آدمو به هم میزنن
  دلم میخواد بمیرم
  به خدا راست میگم

  [پاسخ]

 151. فوزیه گفت:

  بچه های رشته ریاضی دیگه از همه بدبخت ترند هم درساشون سخته هم نرخ بیکاری وافر

  [پاسخ]

 152. کژال گفت:

  واقعادهه شصتی خیلی بدبختن من خودم بچگیم توجنگ من دهه شصتی هستم شاگرداول بودم سرشارازاستعدادبودم اصلا زیاددرس نمیخوندم همون که توکلاس گوش میکردم برام کافی بودولی هرچه بزرگترشدم ناامیدترچون میدیدم …
  خلاصه وارددانشگاه شدم هرچه به ترم آخرنی

  نزدیک میشدم ناامیدتر
  به قول یکی ازاستاداازاول میرتیم دنبال یه هنربهتربودواگه دنبال درس اومدیم به امیدکارنباشه .پیشنهادمن اینه بااینکه مدرک داریدبریدیه حرفه روبه خوبی یادبگیریدحتی شده یه سال دیگه بیکارباشیدولی درعوض رییس خودتون هستین بیینیدکارایی هستن که خیلی پرسودن مثلاپسراراحترن توش بریددنبال تجارت سرمایه زیادم نمیخوادازکم شرکع کنیدالبته تومرزای کشوربهتره بایکی دوس بشین۲٫اونایی که مکانیک خوندین بریدجنوب کشورشرکت نفت وگازشماروجذب میکنن چون خیلی کارشون گسترده س.بعدشم پسرایادخترابه جای اینکه وقتشوتوالکی توبعضی شبکه های اجتماعی میگذرونن به جاش بریدیه هنریادبگیریدقبول کنیم خودمون چن درصدمقصریم من که زمان به عقب برمیگشت حتمامیرفتم دنبال هنردرپناه خداوندهمگی پیروزباشید

  [پاسخ]

 153. ستاره گفت:

  جوونای محترم ایرانی.این جماعت مسئول هممونو سرکار گذاشتن خودمون خبر نداریم.اون موقع که دیدن جمعیت جوونمون زیاده (دهه شصتیا)و وقتی دیدن نمیتونن کار براشون فراهم کنن گفتن کشور ما به قشر تحصیل کرده احتیاج داره.هزااارتاااا رشته و دانشگاه به دردنخورو بدون هدفو برنامه ریزی تاسیس کردن .مردم عوام ما هم که دنبال چشم هم چشمی ان و بی تدبیر دنبال این بودن که بچشون از بقیه از این جو دروغین تازه به راه افتاده عقب نمونن.یه مدت سرگرم شدن.همه رفتن دانشگاه.کاردانی گرفتن.بهشون گفتن کارشناسی باید داشته باشی.کارشناسی گرفتن گفتن فوق لیسانس باید داشته باشی تا بری سر کار.فوق لیسانس گرفتن گفتن دکترا داشته باشی حتما میبریمت سرکار.رودست می برنت.دکترا گرفتن گفتن شما فقط درس خوندی مهارت نداری .حالا برو دوره های فنی و حرفه ایو ببین.میره دوره های فنیو حرفه ایو میبینه بعد که میاد بهش میگن سنت به استخدام نمیخوره.غافل از اینکه جوون مردم عمرشو گذاشته واسه هیچو پوچ.ازدواج نکرده چون کار نداره.جامعه مریض میشه چون افراد مریضی چه از نظر روحی چه از نظرجسمی اونو تشکیل میدن.
  حالا این جوون میمونه با هزارتا فکر که نمیتونه بیکار باشه حالا با این تحصیلات کجا بره .راننده تاکسی شه یا شاگرد اتوبوس یا کارگر ساختمون.مجبوره کار کنه ولی از پس اونم برنمیاد چون داءم باخودش فک میکنه که اگه قرار بود این کاره شم چرا درس خوندم.و….

  [پاسخ]

 154. مری گفت:

  خداشکربهترین رشته رفتم رشته تاریخ .اینقدر خوشحالم هر جا که فکرش نکنی رفتم اما میگن مگه تاریخم رشتس.خیلی خیلی خوشحالم

  [پاسخ]

 155. مهسان گفت:

  سلام من رشتم تجربی میخوام تغییر رشته بدم به انسانی۱۰نفر از فامیلام تجربی خوندن بیکارن هر وقت نیستن مورد تمسخر همه قرار میگیرند۳۲نفر از فامیلام ریاضی خوندن بیکارن تازه یکیشون مدرک امیر شریف رو داره یکی دیگه ماله امیر کبیر ولی چون ما تو شغل های مربوط به انسانی پارتی داریم من بهتره رشته مو عوض کنم

  [پاسخ]

 156. مهسان گفت:

  سلام من فکر میکنم بیشترین بیکاری تو تجربی هست چون بیشترین آمآرشرکت کننده رو داره من رشتم تجربی درسم خیلی خوبه ساله دوم دبیرستانم سال اول معدلم ۱۹/۸۵ شده جوگیرشدم اومدم تجربی الان بشیمونم چون ۱۰نفراز فامیلام که تجربی هستن بیکارن

  [پاسخ]

 157. ش.ن گفت:

  پرستارا که الان واسشون خوب شده!بچه های تجربی اگه بدتون نمیاد از جوش برید پرستاری! منکه تا کار خوب پیدانکنم قید ارشد رو زدم! :-S:-(

  [پاسخ]

 158. ش.ن گفت:

  کاش به حرف بابام گوش میکردمو میرفتم تربیت معلم!۴ساله مدرک مهندسی کامپیوتر گرفتم بعد ۲سال رفتم کqc شدم!الان بیکارم! آدم تو هر رشته ای که میره باید کاربلد باشه که اونوقت کارگیرت میاد!اما متأسفانه دانشگاه های ما فقط شده مدرک!بخدا میرم تو بازار کار از درسایی که خوندم خندم میگیره ما اصلا عملی کارنکردیم!وگرنه زیادم کار میبینم واسه رشتم!ایراد از خودمونم هستا!

  [پاسخ]

 159. یه دوست گفت:

  دوستان سال سومم باخوندن نظراتون کم کم دارم به این نتیجه میرسم که درس خوندن کاردرستی نیست.چیکار کنم به نظرتون واسه من که یه دخترم ورشته ریاضی چی تضمینیه.تقریبا.خواهش میکنم جواب بدید ضروریه

  [پاسخ]

 160. الاف گفت:

  بچه ها من دارم رشته مکانیک میخونم بنظرتون واسه کارشناسی بخونم یا ن؟

  [پاسخ]

 161. سعید گفت:

  فوق لیسانس کامپیوتر دارم.یه بار خودکشی کردم واسه خاطر فشارهای اقتصادی.الان شاگرد گچکار هستم.واسه بچه ها سر کار آهنگ بولوتوث میکنم.خدا بالاس همه چیرو میبینه.تا دیروز دین و اخلاق و زندگی و خانواده و دوست و آشنا و….هیچی نمیخواستم.فقط میخواستم بمیرم.بیکاری خیلی روم فشار آورده بود.الان دیگه بیخیال شدم

  [پاسخ]

 162. sogand گفت:

  من تربیت معلم قبول شده بودم اما نرفتم.چون واقعا به رشته ی علوم اجتماعی علاقه داشتم.اما الان وقتی به این اوضاع نگاه میکنم حس میکنم ممکنه کم بیارم وسطای راه.واقعا موندم

  [پاسخ]

  پریسا پاسخ در تاريخ دی ۱۶ام, ۱۳۹۵ ۸:۵۹ ق.ظ:

  ما دهه ۷۰ از شما بدبخت تریم نه کار هست برامون نه شوهر آلاف بیکاریم

  [پاسخ]

 163. مریم گفت:

  منم خودم همیشه بچه درس خون بودم تو تمام مقاطع تحصیل
  با داشتن مدرک مهندسی موادو متالوژی بیشتر از ۱ ساله که بیکارم
  تو مغازه خودمون مشغولم فعلا. منم با نظر خیلا که میگن باید کارو خودت بسازی موافقم. خیلی دنبال کار گشتم خسته شدم . ناامید نیستم ولی میدونم آدم خیلی نباید رو رشته دانشگاهی حساب باز کنه. به امید اینکه رشته هایی که کار کمه واسشون حذف بشن کلا
  والا

  [پاسخ]

 164. دهه ۶۰ گفت:

  سلام به همگی من همه متنها رو خوندم . چقدر دلم گرفت واسه نسل خودمون. واقعا”نسل سوخته ماها رو میگن چه بخوایم چه نخوایم این بیکاری روبه افزایشه “

  [پاسخ]

 165. نگین گفت:

  سلام به دوستان عزیز !
  عزیزم اینجا ایرانه واینکه به علاقه افراد اهمیت داده نمیشه بهتره همون فرهنگیان رو برداری تا حداقل اینده ی شغلی بهتری داشته باشی

  [پاسخ]

 166. پری گفت:

  اقا ازشما ده شصتی ها که گذشت کلی دلم سوخت واقعا تازه میفهمم مامانم چرا هی میکوبه توسرش میگه برو فرهنگیان!
  من امسال کنکور قراره بدم تا یه سه یا ۴ ماه دیگه به نظرتون نرم افزار بهتره یا فرهنگیان(مامانم فرهنگیه سهمیه دارم)یا مکانیک صنعت نفت؟برام اصلا رشته و دانشگاه مهم نیس فقط شغل؟لطفا کمکم کنین که منم مثه شما…

  [پاسخ]

 167. احمد گفت:

  سلام.مجید جان رشته ای رو بخون که دوس داری. این ایمیلمه.خوشحال میشم کمکت کنم.Abedi.peleh@yahoo.com

  [پاسخ]

 168. علي شبستر گفت:

  سلام من مهندسی برق قدرت خوندم و از تحصیلم پشیمون نیستم ( قابل توجه بیکاران عزیز) که البته خودم هم بیکار هستم و عامل بیکاری رو فقط خودم می دونم. معدلم بالاست ( ۱۸٫۳۴) ولی واقعیت کار بلد نیستم و الان به فکر فست فود هستم . از همه دوستانی که در رشته های مهندسی تحصیل می کنند عرض کنم که هیچ رشته مهندسی بد نیست و مشکل از خودمان است . دانشجویان عزیز مهندسی حتما در حین تحصیل مدارک فنی حرفه ای را بگیرند و در دوره های آموزش نرم افزار رشته مرتبط خودشان شرکت کنند و در حین تحصیل اگر یک کار مرتبط هم پیدا کنند که عالی میشه . اون موقع تضمینی بیکار نمی مونیددددد مهندسان. از ما که دیگه گذشت چون کسی نبود این چیزا را به ما بگه

  [پاسخ]

 169. مجتبی گفت:

  به نظر من بهترین رشته تو ایران دلالی بس

  [پاسخ]

 170. مرجان گفت:

  من دانشجوی عمران هستم دانشگاه دولتی و واقعا پشیمان شدم که که درس خوندم چون تو شهر ما اصلا کار واسه عمران نیس.حیف که واسه کنکور خودمو اذیت کردم همه میگن کار نداره وای خدا چکار کنم این همه وقتمو هدر دادم

  [پاسخ]

 171. صالح گفت:

  من دانشجوی ارشد رشته مهندسی مکانیک توی یکی از دانشگاه های معتبر ایران هستم به نظر من عامل این همه بیکاریه گروه های فنی مهندسی افزایش بی رویه دانشگاه های چرتی مث علمی- کاربردی غیرانتفاعی ، پیام نور و… اونم هر شهر و روستایی. خدا لعنت کنه این مسولای بی تدبیر رو…

  [پاسخ]

 172. ش.ش گفت:

  به نام خدا.
  من یکیو می شناسم که کارخونه دارن بعد خودش میگه من فقط مدرک می خوام که برم کار کنم آخرم از جیب خونواده خودش پول بگیره خوبه ..
  ولی این طور آدما کمن باید واقع بینانه ترباشیم به هرحال نمیشه تو خیابونا مث خیلی جوونای ما بیکار و الاف بگردن بعد بگن کار نیست .واقعا جای تاسف داره.بالاخره باید آدم خودشو یه تکونی بده از یه جایی با هدف شروع کنه
  اصلا من میگم با همون حقوق ۲۰۰-۳۰۰ تومن .بهتر از دلیل تراشیایی که خیلی از ماها می کنیم.
  پای انصاف بشینیم ما همه انتظار احترام و شهرتو اینا داریم . اما این حرفا که واسه آدم نون و آب نمیشه
  طرف دانشگاه فردوسی رشته شهرسازی قبول شده ولی ادعای زیادی انصافا نداره اگه آدم بخواد وجدانش آروم باشه از راه درستش ،نه هرکار کثیفی ،کار میکنه شده ۲۰ نه ۳۰ سال دیگه پولدار بشه چه اشکالی داره…
  بالاخره آدم تو این دو روز دنیا باید همت داشته باشه هدف داشته باشه بالاخره که چی تا کی می خوایم بگیم کار نیستو ازین حرفا ..

  [پاسخ]

 173. رضا گفت:

  سلام.آیابه نظرشما رشته ی تاسیسات تهویه مطبوع رشته ی خوبی است؟آینده داره یانه؟نظر؟

  [پاسخ]

 174. جلال گفت:

  بعد کلی خرخونی تو این پیام نور خراب شده علوم کامپیوتر تموم کردم.گفتن کار کامپیوتر یاد بگیر یاد گرفتم.برای کسی هم کار کردم اخرش مغازه زدم اما درامدی ندارم بخدا دیوانه شدم

  [پاسخ]

 175. نگار گفت:

  من رشته شیمی کاربردی خوندم .دوسال دربدر دنبال کارم .کیه که صدای مارو بشنوه ….

  [پاسخ]

 176. ارش گفت:

  ما پزشکام خبری نیستیم والا.فقط اسم پزشکیو یدک میکشم.هیچ جا حسابم نمیارن.واسه تخصص هم نمیخونم چون حاضر نیستم وقت و پول بریزم تو جیب دالال بازی های این مراکز آموزشی.الانم که ۳ساله بیکارم.منو بیبینید ابرت بگیرید

  [پاسخ]

 177. محمد گفت:

  درس خوندن اشتباه محض است

  [پاسخ]

 178. احسان نفرخلج گفت:

  سلام لااقل اگه نمیخواهید راستشو بگید تعداد شاغلا رو بگین بیکارا معلوما

  [پاسخ]

 179. مجید گفت:

  با سلام من دانش آموز سال دوم رشته کامپیوترم اول که می خواستم برم اینجا یه انتخاب بدون فکر کردم مخصوصا وقتی معلمون افتضاح در اومد پشیمون تر هم شدم اما الان هم دیر نیست الان تو فکر مکانیکی ام چه کار کنم به نظر شما اگه امسالو ولش کنم و سال دیگه مکانیکی بخونم چطوره؟یا تو همینجا ادامه تحصیل بدم؟؟ترا خدا نظراتونا بگید خیلی ممنونم.

  [پاسخ]

 180. هرچی از دلت میاد گفت:

  کار کار نه اصلا خوب مایه دار بزار بگم یه دیوونه تمام عیارباشه هرچی تومیخوای یه روانی کم حوصله

  [پاسخ]

 181. حمید گفت:

  من رشته شیمی کاربردی خوندم.آلانم دارم واسه فوق میخونم.میخواستم بگم من خیلی ام راضی ام از شیمی و هرجا هم که میرم واسه کار کلی تحویلم میگیرن.الانم شاغلم.راستی رشته شیمی کاربردی ام بهترین رشته واسه مهاجرت به خارجه.

  [پاسخ]

 182. حسین گفت:

  با سلام
  به نظر من کار خوب پیدا کردن شانشیه ،مدرک بالا ربطی به درامد خوب و شغل خوب داشتن نداره

  [پاسخ]

 183. فرانک گفت:

  من دانشجوی عمرانم میخوام ارشد مدیریت ساخت و تولید بخونم.عاشق رشتم هستم بخاطر همین میخوام برم ی استان دیگه ک شرایط کاریش بهتره

  [پاسخ]

 184. مجتبی گفت:

  سلام به همگی

  بابا این مملکت توی همه زمینه ها شترق زده خودتون رو ناراحت نکنین

  [پاسخ]

 185. محمد گفت:

  برای پولدار شدن باید کارافرین و خلاق بود مدرک تنها کافی نیست

  [پاسخ]

 186. وحید گفت:

  من که بیزارم از تحصیل و زندگی …
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  رفتم که بمیرم

  [پاسخ]

 187. جمیل گفت:

  سلام درباره مدیریت صنعتی توضیح بدین

  [پاسخ]

 188. اشکان گفت:

  یا ابولفضل.. خدا عاقبت مارو بخیر کنه… من دارم مکانیک میخونم و ترم ۳ هستم نگران نباشین تا ۳ سال دیگه منم به جمع شما میپیوندم و همگی با هم میریم از واکس زدن کفش بازاری ها و پولدارا کاسبی میکنیم . بلاخره اینم شغله دیگه بهتر از اینه که از گشنگی بمیریم

  [پاسخ]

 189. سعيد گفت:

  واقعا تاسف داره این همه بیکار……شما هر رشته ای که میری نمیتونی ایندتو تضمین کنی

  [پاسخ]

 190. ali گفت:

  ۶پزشکی داروسازی و دنداپزشکی نگفتن همین چند هفته قبل میزان بیکاری دندانپزشکان بالای ۲۰% اعلام کردن

  [پاسخ]

 191. یه نفر گفت:

  در همه رشته ها در ایران بیکاری هست و در رشته مهندسی کشاورزی بیشتر بیکاری هست این همه عمر و پول و جوانی و سلامتی جوانهای ایران رو میگیرن آخر سر یه ورق میدن میگن مدرکته برو به سلامت آخر هم هیچ کاری نمیتونی بکنی با این مدرک در خارج اول فکر میکنند بعد کار میکنند در ایران برعکسه و در ایران تنها پارتی داشتن مهمه در خارج سرمایه دارها با دانشگاه ها قرار داد میبندند میگن مثلا سال دیگه ۲۰۰۰ نفر نیرو برای خودرو سازی و مکانیک یا ۲۰۰۰ نفر نیرو برای کار کامپیوتری و یا ۲۰۰۰ نفر نیرو برای کار کشاورزی و … میخواهیم و دانشگاه ها بر اساس نیاز جامعه دانشجو قبول میکنند و با علم روز پیش میرند و دانشجو آخر سر با سواد خوب تحویل جامعه میدن و سریع هم وارد بازار کار میشن با حقوق خوب و عالی ولی در ایران این همه پدر مادر ها این همه پول خرج دانشگاه بچه هاشون میکنن آخر سر بچشون کار پیدا نمیکنه کل خانواده افسرده میشن . فرق ما با خارجیها از زمین هست تا آسمون هفتم

  [پاسخ]

 192. امید گفت:

  امسال کنکور دادم .بازار کار رشته پرستاری چطوره؟ارزشش رو داره ازاد بخونم ؟

  [پاسخ]

 193. فائزه گفت:

  سلام من تازه کنکور دادم واسه انتخاب رشته اومدم تو این سایت ولی همش دارم میخندم از نظرات شما …واقعا همتون با مزه اید …حالا بگید ببینم رشته تجربی کدوم رشته هاش بازار کارش بهتره؟

  [پاسخ]

 194. رضا گفت:

  سلام
  منم تو انتخاب رشته موندم
  همه میگن برو تربیت معلم چون کارش تضمینیه ولی من علاقه ای ندارم
  از یه طرفم که میگید تو رشته های مهندسی کار نیست…
  آخه من چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 195. سارا گفت:

  اخ من الان تو انتخاب رشته چی بنویسم همه که از یه رشته ای می نالن تجربی خوندم کنکورم زیاد خوب ندادم پزشکی رو هم دوس ندارم چون به نظرم اشتباهه یه دختر بیاد پزشکی بخونه ادم ۶سال خر خونی کنه بعد بشه پزشک عمومی حالا کو تا تخصص و…یادتون هست خرین باری که رفتین سراغ پزشک عمومی کی بوده

  [پاسخ]

 196. کامران گفت:

  . سلام تنها رشته ای که میشه رو آیندش بطور نسبی حساب باز کرد رشته های مربوط به علوم پزشکیه من معماری خوندم الانم کارم پشت میزیه واسه پیدا کردنش زحمت کشیدم ولی دیدم کار پشت میزی فقط اسمه و از درآمد خبری نیست دوباره شروع کردم به درس خوندن الان حقوق می خونم شاید یه کورسویی توش باشه(راستش حرفو می گیم ولی قدرت یا جرات عمل و نداریم) اگه می خوای واقعا دقدقه کار نداشته باشی واسه خودت کار کن و تلاشتو
  واسه کسب و کار آزاد بزار شک نکن نتیجه میگیری آدم یا پیشه ور میشه یا تاجر پیشه ور باید از زحمت خودش پول در بیاره ولی تاجر از پولشو و زحمت دیگران انتخاب با خودته آیندتو تو درس پیدا نمیکنی ولی در سراسر زندگی علم و دانش بهتر از ثروته.موفق باشید
  همه ی اونایی که تو خیابون میبینی ماشین خوب زندگی خوب دارن کسایی هستند که واسه کسی کار نمی کنند .امروز استارت بزن

  [پاسخ]

 197. مرتضی گفت:

  من خود بیکار هستم و مدیریت صنعتی خوانده ام.متاسفانه به دلیل جمعیت بالای کشور که در دهه شصت و حتی هفتاد شمسی توزیع همگونی نداشته است جامعه حال حاضر با مشکلات بسیاری روبه رو شده است و این مشکل تا زمان رسیدن این گروه ها به سنین پیری و بازنشستگی ادامه دارد.حال چه باید کرد.در حال حاضر کار برای امثال من بسیار سخت شده و کار آنچنانی از دست من و امثال من ساخته نیست که بگوییم کارآفرینی کنیم و یا بنگاه زودبازده راه بیاندازیم.تنها کار منو امثال من یافتن یک شغل نصفه و نیمه برای گذران زندگی است. اکیدا به دوستان دبیرستانی پیشنهاد می کنم(بجز آنهایی که پولدارند؛ اصلا اصولا پولدار ها به این نوع سایت ها که نمی آیند) در موقع انتخاب رشته دانشگاهی دقت کنند.رویاپرداز نباشند. واقعیت زندگی آنی نیست که ما در دوران دبیرستان میبینیم اکثر پدرانمان کارمند دولت بوده اند و حداقل ها را برای نمونه منزل مسکونی و خودرو را دارند و حقوق سر ماه را در راس تاریخ مقرر دریافت می کنند و ما تقریبا در رفاه زندگی می کردیم، نگویید پدر ما کارمند بود کارگر بود نمی خواهم و می خواهم فلان شوم و از این حرف ها، همان گارگر هم الان نمی توان شد در حال حاضر.به نظر من دبیرستانی ها در وهله اول به فکر اینده شغلی خود باشند رشته هایی مثل تربیت معلم( دانشگاه فرهنگیان حال حاضر) دانشکده های علوم انتظامی و علوم قضایی که بعد اتمام تحصیل دانش آموختگان خود را استخدام رسمی می کنند بهترین ها هستند.حتی در مورد رشته های علوم پزشکی اولویت را با دانشگاه هایی که دانشجو را مورد حمایت و استخدام خود قرار می دهند قرار دهید. همه رشته های دانشگاه های علوم پزشکی موقعیت کاری و دریافتی مناسب دارند. اگر ریاضی یا انسانی می خوانید فقط در دانشگاه های معتبر قبول شوید.حتی بهترین فارغ التحصیل های بهترین دانشگاه های ایران بیکار هستند چه رسد به پیام نور و غیر انتفاعی و علمی کاربردی.

  [پاسخ]

 198. peyman گفت:

  behtarin reshteh dar iran bazi gari sinama va bazi kon foot ball ast zira bazare kare va daramad dar in reshteh ha ziad ast

  [پاسخ]

 199. علی گفت:

  سلام من رشته ریاضی میخونم و واقعا عاشق ریاضی و فیزیک هستم ولی با نظراتی که خوندم و حرفایی که از دیگران شنیدم واقعا برای آینده شغلی خودم نگران شدم حتی دارم فکر میکنم رشته تجربی بخونم.خواهش میکنم کمک کنید.البته شنیدم رشته هایی مثل مهندسی شیمی،مکانیک،فیزیک،نفت کمتر بیکار داره و همچنین بیشتر بیکارها از هنرستان میان.درسته؟

  [پاسخ]

 200. شیدا گفت:

  یعنی یه کاری میکنید از درس خوندن منصرف شمااااااا
  واقعا من چی کار کنم عاشق ریاضی و فیزیکم هنوز دانش اموزم ولی امید ادمو میبرید زیر سوال اه اه اه اه

  [پاسخ]

 201. علی گفت:

  سلام.همه نظراتتون رو وندم خوب بود.ولی به این هم فکر کنید یه جامعه با سواد که اگر همشون هم کارگر باشن.بهتر از یک جامعه بی سواد اشکال نداره خدا بزرگه بابام میگه همه اولش که نمیام پشت میز باید لیاقت خودمون رو نشون بدیم جامعه امروز میگه من باید پشت میز باشم این اشتباه.موفق و سر بلند باشید

  [پاسخ]

 202. سینا گفت:

  هر رشته ای برای یک کشور لازمه.اون آدمی که دامپزشکی رو مسخره کرد باید بهش بگم دامپزشکی با سلامت جامعه ارتباط داره و تحصیل در اون حتی از پزشکی هم سخت تره.لطفا در مورد چیزی که اطلاعات کافی دارید اظهار نظر کنید.

  [پاسخ]

 203. سحر گفت:

  سلام
  من رشتم ریاضی و الآن ۱۷ سال دارم ،وقتی نظرا رو خودنم بیشتر دیدم که فارغ تحصیلای رشته ی ریاضی بیشتر از نبود شغل ناراحتن
  ینی واقعن شغل با یه درامد رشته ی داروسازش واسه یه مهندس فارغ تحصیل پیدا نمیشه؟؟
  خب ادامه بدید استاد دانشگاه بشید،خوب بخونید برید تو نیروگاه
  ها کار کنید!
  نگید نفسم از جای گرم درمیاد من از این جمله بدم میاد،آخه خیلی گفتن برو تجربی بخون خودم نرفتم،الآن نمیخوام بزنم تو سرم که وای بدبخت شدم میخوام بیشتر و بهتر بخونم
  من دوس دارم آینده م روشن باشه، از رشته خوب دربیام به جز مکانیک و برق و عمران و کامپیوتر که بهشون علاقه ندارم

  برای همه ی اونایی که دغدغه روز و شبشون مثل من اینه که شاغل باشن آرزو میکنم به خواستشون برسن!

  برای آقایی که میگه ارشد ادبیات دارم و بیکار خواهم بود: معلم ادبیات ما میگفت شرکت کننده رشته ادبیا ۵۰۰۰ نفر بود از این همه فقط ۲۰ نفر و بر میدداشتن من چون خیلی خونده بودم تونستم بدون سهمیه اول بشم!پس کار برای هر کسی که تلاش میکنه هست
  مگه رشته پزشکی خیلی آسونه؟دکتر شدن آسونه؟زحمت نداره؟

  [پاسخ]

 204. هامون گفت:

  سلام جوونای مملکتم منم تا یک سال قبل مثل خیلی ها بیکار بودم بله قبول میکنم این آمار که اعلام شده واقعیت نداره مثلا خود من وقتی میخواستم از بانک وام ازدواج بگیرم به من و خانمم که هر دو لیسانس روان شناسی داریم و بیکار بودیم گفتن باید استشهاد محلی درست کنید مبنی بر اینکه هر دو نفر شاغل هستین و الا وام بهتون تعلق نمیگیره و ما مجبور شدیم واقعا استشهاد دروغ درست کنیم خودشون هم گفتن دروغ هم باشه ایراد نداره فقط یه چیزی باشه که شاغل بودن تون رو تایید کنه و این میشه آمار ایران هرچند که با کلی مشقت خداروشکر شاغل هستم و امیدوارم همه ی هموطنانم دارای شغل بشن و مسئولین هم با وجدان بیشتری کار کنن

  [پاسخ]

 205. پیرمغان گفت:

  رشته ای که فک کنم اصلا فارغ التحصیلانش تا آخرعمربایدبیکاربمونن وموندن ادبیات فارسیه که من دانشجوی ارشدشم اکنون

  [پاسخ]

 206. مهدی گفت:

  واقعا خندم گرفت نظرتون رو خوندم …همتون گفتید مهندسیم دکتریم نمیدونم فلانیم بیسارین اصلا بازاره کار نیست …اخه عزیزه من دولت که نمتونه واسه همتون کار پیدا کنه …تازه اومدیم رفتید سره کار ماهی چقدر میخوان بهتون بدن ؟؟خوبه ۵ تومن ؟؟؟با ۵ تومن میشه زندگی کرد؟؟؟خدایی میشه ؟؟؟طرز فکرتون باعث میشه تا ابد بیکار بمونید …نظر یکی رو خوندم نوشته بود من بهترین معدل رو دارم اگه بهترین معدل رو پس میتونی یه کار رو خودت بسازی .نو اوری خلاقیت رو تو دانشگاه درس نمیدن خودت باید به دستش بیاری ….نمیدونم چطور بگم که بدونید کار رو باید خودتون بسازید .نه اینکه واستون بسازن …موفق باشید

  [پاسخ]

 207. منصوره گفت:

  رشته ی کشاورزی که فکر کنم از همه بدبخت تره من با شوهرم هر دو کشاورزی اصلاح نباتات خوندیم هر جا برای کار میریم البته بعد از ۳ چهار ماهی که میگردیم میگن ۳ ماه باید کار کنی اونم با حقوق ۴۰۰٫۵۰۰ تومن بیمه هم بعد از ۳ ماه تو اون ۳ ماهم مثل خر از ادم کار میکشن بعد هم میگن خوب برین باهاتون تماس میگیریم اون وقت شما پوشت گوشتون رو دیدین کارو میبینین تازه همون حقوق چندر غاز هم صد دفعه باید زنگ بزنی تا منت بزارن سرت ۲۰۰ تومنش هم چون دوست دارن کم میکنن بقیشو بهت میدن یعنی ۳ ماه خر حمالی

  [پاسخ]

 208. minoo گفت:

  درموردبازارکارکامپیوتر بگین

  [پاسخ]

 209. پرویز گفت:

  فکرم اینه که تو ایران نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست چون بالاترین کارهای علمی را اولا افراد خارجی میان و روبراه می کنند و بعد که ایرانیها اموزش دیدن، کار روی اون شروع میشه و بعد به فامیلاشون یاد میدن یعنی کار ارثی و یادگیری ارثی :D یعنی نیاز به علم منتفی میشه یعنی فلسفه رفتن به دانشگاه رو ما نمی دونیم شاید برای اینکه شاغل بشیم البته در کشور ما بریم و پیش یکی کار یاد بگیرم بهتر از اینه که بریم دانشگاه تو خارج میرن دانشگاه تا ذهنشون پخته بشه چون میخوان رشد کنن ما که الحمد الله دستگاه از خارج میاریم و دانشمند از خارج میاریم و برای سالیان از اون نون میخوریم دیگر نیازی به علم نداریم و موقع شغالت (شاغل شدن) وقتی ۲ ۳ کلمه که در دانشگاه یاد گرفتیم استفاده می کنیم کارفرما میگه بندازش بیرون این مشکل ساز میشه و این جریان همچنان ادامه دارد…

  [پاسخ]

 210. مهمسان گفت:

  ررشته حقوق رو دریابین که بیکاریش بالای ۹۰% است

  [پاسخ]

 211. دانشجوی صنایع گفت:

  میشه بدونم شما کجا کار میکنی که حقوقت بالای ۳ میلیونه؟

  [پاسخ]

 212. امار گفت:

  سلام من فارق التحصیل رشته آمار کاربردی از دانشگاه سراسری هستم .بعد یک هفته جذب بازار کار شدم و الانم خدارو شکر بالای ۳م در میارم.این اماریم که اعلام شده برای رشته امار و ریاضی ,رشته ریاضی تعداد بیکاری این گروه و بالا برده..

  [پاسخ]

 213. نام شما گفت:

  دوستان من تازه امثال کنکور دادم رشتمم ادبیاته همه بهم میگن یا برو حسابداری یا تربیت معلم چون بازار کاره بسیار عالی داره ولی الان یکی از دوستان نوشته بود حسابداری هم بیکاری داره بس اخه من چه خاکی تو سرم کنم میگم حقوق دوستدارم میگن بازار کارش خوب نیست میگم روانشناسی دوستدارم بازم همین جواب تکراری را میشنوم به کی بگم من تربیت معلم دوستندارم ولی جون بازار کاره خوبی داره باید برم بس علاقم جی میشه چهارسال ادبیات خوندم به عشق حقوق حالا باید فراموش کنم یکی به دادم برسه

  [پاسخ]

 214. مهدیه گفت:

  سلام من رشته ام ادبیاته تهزه میخوام انتخاب رشته کنم عاشق رشته حقوق هستم و اصلا به خاطره این رشته اومدم ادبیات یکی به من بگه این رشته اینده دار هست یا نه ایا از دانشگاه بیام نور من یه حقوقدان درست و حسابی در میام یا نه

  [پاسخ]

 215. فرشته گفت:

  سلام
  من امسال کنکور دادم و به غیر از تربیت معلم اولویت اول و دوومم رو توی رشه های دیگه روزنامه نگاری . مددکاری اجتماعی علامه طباطبایی رو زدم.رتبمم ۷۰۰۰بود. یعنی میارم/؟

  [پاسخ]

 216. mohsen گفت:

  به تازگی بیکاری در رشته های فنی و مهندسی هم زیاد شده . من خودم لیسانس مکانیک با معدل ۱۸ از دانشگاه دولتی الان یکساله دنبال کار هستم. الان هم دارم تو رستوران کار می کنم . شدم مسخره ی عالم و آدم .ایران دیگه جای زندگی نیست .باید هر جور شده از این کشور آشوب زده فرار کرد .انقدر دارن مدرک مهندسی صادر می کنن که الان هر کسی واسه خودش مهندسه.

  [پاسخ]

 217. negin گفت:

  سلام.من متولد ۷۱ هستم.اگه شما جای من بودید و با این تجربه ای که داشتین چیکار میکردین؟من پشت کنکوری هستم و نمیدونم سراغ چه رشته ای برم که پشیمون نشم.بهداشت خوبه؟

  [پاسخ]

 218. مجتبی گفت:

  بالاخره نفهمیدم کی داره راست میگه کی دروغ!!!!!!!!!!!؟

  [پاسخ]

 219. نغمه گفت:

  سلام راستش قصد نداشتم چیزی بنویسم ولی وقتی نظرات مختلفو خوندم دیدم نمیشه چیزی نگم.درسته که کار پیدا کردن سخته ولی نشدنی نیس من متولد همون دهه ۶۰هستم رشتمم کامپیوتره ولی۳جاکارمیکنم اولش که شروع به کار کردم تو محل کار کسی تحویلم نمیگرفت ولی الان بعد از ۲سال که خیلی هم بهم سخت گذشته شرایط کاملا فرق کرده. به نظر خودم دلیلش تلاشه و کم نیاوردن.من همیشه تو جمع دوستام میگم وقتی واسه ی دختر این امکان هست که۳جا کارکنه پس حتما واسه ی پسر هم هست. ولی واقعیت اینه که همه ما د نبال ی میز میگردیم با ی حقوق بالا .همه کارا سختی دارن. همه ی زمانی از صفر شروع کردن .

  [پاسخ]

  ناصر پاسخ در تاريخ آذر ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۲:۰۳ ق.ظ:

  بله هر عملی که آدمو از بیکاری الافی در بیاره بهش میگن کار ولی انصاف بامدرک مهندسی نرم افزار با معدل ۱۶٫۶۳ یه شیفت تو آژانس کار کنی یه شیفتم فلافل بفروشی…. چون پارتی نداری خدارو شکر

  [پاسخ]

 220. محسن.م گفت:

  بخدا دیگه بریدیم.
  یا خدا خودت در رحمتت رو روی ما باز کن!

  [پاسخ]

 221. arhsm گفت:

  مثل اینکه رشته شیمی رو همه فراموش کرده اند!!!!!!!

  دیگه هیچ جا این رشت رو تحویل نمیگیره!!!!!!!!

  [پاسخ]

 222. مگمگ گفت:

  خدا گفت میخوری یا میبری؟
  گفتم میخورم ………..
  نمیدانستم غصه ها را میخورند و لذت ها را میبرند.
  بقرآن خستم به خدا خستم خدا میدونم هستی میدونم خیلی گلی خیلی باحالی به جان عزیزت واسم نمونده حالی

  [پاسخ]

 223. یک مهندس بیکار گفت:

  نمیدونم
  ازدواج کردم کار پیدا نمیشه
  دارم دیونه میشم
  خدا
  یکی واسه خانما و یکی آقایون
  من مهندسی مکانیک خوندم
  یکی از آشناهامون مهندس برقه تو داروخونه کار میکنه . شاغله؟
  دوستام مهندسی مکانیک . مغازه پوشاک زدن . شاغلن؟
  فامیلمون حسابداری . اتوشویی زده. شاغله؟
  یکی از بچه ها فوق بازرگانی . دم سوپر مارکت باباشه. شاغله؟
  برید گم شید با آمارای دروغتون
  همه جا پارتی بازی
  بانکا و موسسات خصوصی هم جدیدا میان باز بازنشسته ها رو میگیرن
  خدا لعنت کنه کسایی که دارن به این جونا ظلم میکنن
  به زودی تو یه سایت که از همینجا اعلام میکنم تمام ثروت سیاستمدران کشور رو میارم رو شبکه

  [پاسخ]

 224. راضيه گفت:

  ای بابافوق لیسانس شیمی امو بییییییییییییییییییییییییکارررررررررررررر

  [پاسخ]

 225. nima گفت:

  خسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسستم

  [پاسخ]

 226. reza گفت:

  من دانشجو مهندسی الکترونیکم
  با این تفاسیر ،یعنی منم یکی از اون همه بیکارام؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  خدایا خودت هوامو داشته باش.

  [پاسخ]

  بیکار پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۴ ق.ظ:

  نه دیگه ، الان شما جزء شاغلین هستین خودت خبر نداری

  [پاسخ]

  شاهین پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۳:۲۹ ب.ظ:

  منم دانشجوی بیکاره مهندسی الکترونیک هستم…

  [پاسخ]

 227. ندوشن گفت:

  میدونی مشکل چیه
  فقط کتاب فرنگی ترجمه میشه
  نه عملش

  [پاسخ]

 228. maysam گفت:

  دوستان اینقد ناراحت نباشید!بچه پولدارا که بابا مامانشون ریس معاونن سر کارن-شما کار میخواید چکار؟؟؟؟
  همون آب حوض کشی هست میخواین انجام بدین، نمیخواین از گشنگی بمیرید :(((((((((((

  [پاسخ]

 229. علی گفت:

  بابا ایول داره
  یعنی بهداشت این همه بازار کارش خوب بوده و ما نمی دونستبم
  حتما این دوستانی که دور وبر من هستن آدمای کاری نیستن
  همه بیکار یا دنبال طرح البته در صورت داشتن بند(پ)
  البته اگه خوبم باشه با این تصمیم های که جدیدن گرفتن فکر کنم رکورد رشته کامپیوتر وهنر رو بزنه

  [پاسخ]

 230. یه بیکار دیگه گفت:

  همه دانشجویان رشته های مختلف هم بیکار محسوب نمیشن حتی اگه ۲ واحد در ترم درس داشته باشند و یا حتی اگه فقظ تسویه حسابشنو انجام نداده باشند
  تا چین و افغانستان در تولید و کار نقش دارند ما این معضلات را داریم
  تو واقعا سرکاری!!!

  [پاسخ]

 231. پريسا گفت:

  من زمانی که دیپلم تازه گرفته بودم کار برام بیشتر بود تا الان که مثلا مهندس معمارم.
  حیف جوونیم که تلف شد واسه شرکت تو کنکورو حالا واسه کار ………..

  [پاسخ]

 232. mahdi گفت:

  زمین شناسی رو فراموش کردین بچه ها!!!
  تا حالا توی استخدامی های اخیر(شهرداری و تامین اجتماعی و..)
  با مدرک دیپلمم شرکت کردم
  یعنی مدرک دیپلم ارزشش بیشتراز لیسانس زمین شناسی هستش؟
  بزرگترین اشتباه زندگی من رفتن به دانشگاه بود…

  [پاسخ]

 233. ؟؟؟؟ گفت:

  انقد دلم پره که چیزی نگم بهتره
  ننگ بر کسی که باعث این بدبختی واسه همه ما بیکارا شده که با این همه ثروت ملی بدبخت ترین هستیم
  اونوقت میگن کشورای آفریقایی

  [پاسخ]

 234. شیلا گفت:

  اولا رشته ی کشاورزی و انواع گرایشهاشو فراموش کردین….بدبخت ترین ماهاییم که اخر سرم میگن باید برین زمین شخم بزننین و گوسفند بچرونین…
  تو این خراب شده بهترین کار اینه که درس نخونی…عمرتو .جونتو.پولتو هدر کن که اخر سرم چشم باز کن ببین ۲۵ سالته و هیچی جز یه عالمه کتاب و کاغذ و مداد نداری ….. حیف من و شماها که تو ایران به دنبا اومدیم و دهه ۶۰ هستیم…. دلم برا همه میسوزه…..

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۴:۱۱ ب.ظ:

  بهترین کار پناه بردن به دامان نگهدارنگان آخرت مردم است روضه خون شدن یا عربی یاد بگیری بتونی قصه دروغ سر هم کنی

  [پاسخ]

 235. iman گفت:

  رشته حسابداری رو هم اضافه کنید فکر کنم یادتون رفته با عرض پوزش امارتون هم کاملا اشتباهه

  [پاسخ]

 236. سجاد گفت:

  الان همه رشته ها از نظر بازار کار خرابن به غیر از رشته های علوم پزشکی، که این هم به خاطر زیاد شدن مشتری ها شون هست، بله تمامی جوانان بیکار که تبدیل به یک جامعه بیمار شدن و از درد بیکاری به این روز افتادن

  [پاسخ]

 237. رها گفت:

  بالاترین نرخ بیکارها توی رشته حسابداری هستند وبعد مدیریت حسابداری سالیانه هشتاد هزار فارغ التحصیل داره نمی دونم چطور برای اینا کار فراهم کردن

  [پاسخ]

 238. Serenity گفت:

  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شیمی گرایش شیمی فیزیک هستم. از دانشگاه سراسری تبریز. از دوستان کسی میدونه من کجاها باید دنبال کار بگردم؟چیکار باید بکنم؟ ممنون

  [پاسخ]

  الهه پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۸:۱۰ ب.ظ:

  اگه دختری بروشوهر کن ……
  اگه پسرین دنبال دختر پول دار باش
  آخه خودم شریف درس میخونم کلا ناامیدم

  [پاسخ]

 239. محسن گفت:

  الان که وضعیت همه رشته ها تو بازار کار خرابه اما مهندسی کامپیوتر، حالا چه اینکه طراحی و پشتیبانی باشه و چه اینکه شبکه و سخت افزار باشه علاوه بر جذابیت و به روز بودنش بازار کارش خوبه.چون همه جا و در اکثر زمینه ها نفوذ داره.البته با دانش کافی.
  به امید روزی که هر کسی به اونچه لیقت داره برسه.

  [پاسخ]

 240. مری گفت:

  ادبیاتی ها به نظر من بیشترین آمار بیکاری رو دارن چون هیچ کجای دنیا یه شرکت یا کارخونه یا اداره ی دولتی نیست که واسه شغلی رشته ادبیات رو بخواد …من تا حالا با مدرک icdlکه از کامپیوتر دارم بیشتر تونستن شغل پیدا کنم تا رشته ی اصلی خودم که ادبیاته!!!

  [پاسخ]

 241. محمد گفت:

  من تحصیل کرده نیستم،اما تیتر موضوع کنجکاوم کرد که بدونم،
  بیکاری در کدام رشته های دانشگاهی بیشتره ؟
  اما باخوندن نظرات،گفتم جاش هست که از نظام کارگری(برده داری) هم برای خوانندگان بگم،اینکه دراسفندماه ۹۰ ،تااخرسال۹۱،حقوق پایه کارگر رو بعد کلی بحث حدود ۳۹۰هزارتومان اعلام کردن.
  حال بعد ازاین همه افزایش قیمت درهمه کالا ها در۶ماهه اول سال ۹۱، کارگران هم با این حقوق جزء افراد بیکار جامعه هستن ،چه برسد به خانم یا آقایی که با مدرک لیسانس نمیتواند جایی استخدام شود.
  واقعا که …. !!!

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۹:۲۷ ب.ظ:

  دمت گرم اشاره بجای بود
  خدا به داد کارگر و دانشجو وکارگر و فارغ التحصیل برسه
  دیگران که به فکرشون نیستن

  [پاسخ]

 242. سهراب گفت:

  سلام:
  چی از این بدتر که وقتی وارد یه اداره معتبر میشی میبینی معاون اداره داره با کارت اینترنت وصل میشه درصورتی که اون اداره اینترنت بیسیم داره’ من نمی دونم این چطور توآزمون قبول شده!!!!!!

  [پاسخ]

 243. beh گفت:

  متاسفیم که دامپزشکی(سلامت حیوان) بازار کاری بهتر ازرشته حقوق(موجودیت انسان) دارد.

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۹:۲۸ ب.ظ:

  لایک

  [پاسخ]

 244. ناشناس بماند گفت:

  ۶ ماهه یک آگهی مهندس برق درست و واقعی تو هیچ روزنامه ای چاپ نشده اونوقت بااین عددا میخوان به چی برسن نمیدونم

  [پاسخ]

 245. مائده گفت:

  ای بابا چه فایده این زحمت بکش درس بخون اخرش بشین تو خونه الان کار گرفتن به مدرک نیست به پارتی کلفت داشتن.. خیلی هارو می شناسم که دیپلم بودن به وسیله پارتی یه پست خوب گرفتن. متاسفم برای این جامعه که برای رشته شیلات تره هم خورد نمی کنن.. بدخت ترین و بیکارترین ها فقط شیلاتی ها هسستن که خود اداره شیلاتم مارو نمی خواد..

  [پاسخ]

 246. محسن گفت:

  اگر دقت کنید بیکاری ربطی به رشته تحصیلی نداره بلکه بیشتر به سال تولد شما دوستان ربط داره اگر شما افراد شاغل تو جامعه ما امار بگیرید متوجه میشد که بیشتر افراد متولد سال ۱۳۶۰ به قبل یعنی ۵۹و۵۸و…… راحت تر تونستن کار پیدا کنند ولی از سال ۶۰ به بعد بخاطر رشد جمعیت بخصوص در سال های ۶۴و۶۵و۶۶ دیگه به بالاترین سطح میرسه وجای تعجب نداره کسانی که توی این رنج قرار مگیرند حتما پیدا کردن کار مناسب خیلی براشون سخت میشه چون رقابت بسیار شدیده و سیاست جامعه شما رو به ادامه تحصیل هدایت میکنه یا رضایت به مشاغلی که هر کسی چه با سواد چه بی سواد متونه اونو انجام بده هدایت میکنه .تا اینکه افرادی که توی این بازه قرار میگیرند از جریان اشتغال خارج نشن مشکل بیکاری با این برنامه ریزی های دولت محترم حل شدنی نیست چرا که شاید باهمیت ترین عامل توی ایران که به اون توجه نمیشه نیروی انسانی
  به امید روزی که نیروی انسانی ارزش خودشو توی ایران پیدا کنه

  [پاسخ]

 247. وفا گفت:

  یعنی در ایران نهصد هزار نفر بیکار داریم در این آمار اسمی از رشته حسابداری نیامده یعنی اصلا بیکار نیستن بابا آمار بیکاری ایران ۱۰ برابر این رقم

  [پاسخ]

 248. امین گفت:

  درصد بیکاران رشته ی ریاضی و آمار از درصد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی کمتر است. آیا این درست است؟؟؟!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 249. bahar گفت:

  بایه حساب سر انگشتی هم آمار بیکاری از این چیزی که اعلام شده خیلی بیشتره چه برسه به آمار دقیق

  [پاسخ]

 250. بیکار گفت:

  چرنده
  طرف مهندسی داره ولی داره آب حوض میکشه شاغل حساب میکننش
  من الان مهندی کامپیوتر دارم با بهترین معدل و هزار چرت و پرت دیگه ولی یه بیکار به تمام معنام
  از حرفم دارم استفاده میکنم نهایت بتونم پول دربیارم ماهی ۳۵۰ بشه
  تازه کلی هم منت سرم میذارن طبق قانون کار بهت پول میدیم از صبح تا آخر شب ازم کار میکشن ۳۹۰ میدن که ریا نشه
  حالا به نظرتون من شاغلم؟؟؟؟ سر کار میرم؟؟؟؟ یا سره کارم؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 251. سلحشور گفت:

  از نظر آقایان حضرات آیات ، خانه داری ، پسری که تو دکان باباش کار میکنه ، اشغال با درامد کمتر از ۵ دلار در روز ، تکدی گری و شغلهای ازاد مثل کنار خیابان یا دانشجو و دانش آموز بودن حتی اگه طرف سی سالش باشه ، پشت کنکور بودن حتی اگه طرف ۷ سال باشه پشت کنکوره ، شاگرد دکان بازار ،سرباز ان وظیفه حتی اگه طرف ده سال اضافه خدمت داشته باشه ، زندانیان ، مریضان بیمارستان ، همه شاغل واقعی نه کاذب محسوب شده و جزو آمار بیکاران محسوب نمی گردند
  به حول قوه الهی به یاری ولی عصر ، همگی با هم این دندان فاسد را از بیخ دهان دنیا بیرون خواهیم کشید کسانی که سیستم نظم جهانی رو بهم ریختند و بمانند غده سرطانی در حال ریشه دواندن هستند !!!

  [پاسخ]

  رها پاسخ در تاريخ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱:۳۱ ب.ظ:

  شما با این ادب و ادبیات می خوای جایی هم استخدام بشی؟!!!
  با توهین هیچ کاری پیش نمیره
  خودتو درست کن جناب

  [پاسخ]

 252. ناشناس گفت:

  ادبیات رو فراموش کردین!!!

  [پاسخ]

 253. آزاده گفت:

  من خودم تو سرشماری ۹۰ مسئول بودم این آمارها همه دروغهههههه خیلی بیشتر از ایناست مردم خودشون هم احمق اند و نمیگفتند …. ما باید دانشجوها و زنهای خانه دار و سربازها رو هم شاغل حساب میکردیم!!!!!!!!!!!
  من خودم با لیسانس مدیریت که میگن براش کا هست از ۸ صبح تا ۸ شب با ۳۰۰تومن سرکارم آخه این چه کاریهههههه!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

  احسان پاسخ در تاريخ آبان ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۲:۴۹ ب.ظ:

  آفرین.قبل از خوندن نظر شما با خودم می گفتم فقط ۱۲ ملیون دانش آموز هست.۴ملیون دانشجو.۱۰ ملیون سالخورده.فقط ۲۶میلیون بیکار بالقوه داریم.اونوقت چه جوری ۳ میلیون.۱۰ملیون هم باقی بیکارها.حداقل ۳۶ میلیون بیکار داریم.

  [پاسخ]

 254. مصطفي گفت:

  جالبه چندی پیش سایتها پردرامد ترین مشاغل را در ایران اعلام کرده بودن که مهندسین کامپیوتر در راس بودن!!!

  [پاسخ]

 255. علی گفت:

  سلام! می‌خواستم بگم که رشته‌ای که اینجا رشته‌ی ((علوم)) کامپیوتر هستش که بی‌کار زیاد داره. ولی رشته‌های دیگه‌ی کامپیوتر مثل نرم افزار و سخت افزار بازار کار خیلی زیادی داره.
  من خودم به شخصه در حال تحصیل در رشته‌ی نرم افزار هستم و همین الآن چندین پروژه برای ارگان‌های دولتی باید تحویل بدم.

  [پاسخ]

  ناشناس بماند پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱:۵۸ ق.ظ:

  شما بزار هر موقع تحویل دادی و پولتو دادن خوشحال بشو. من و دو تا از دوستام بخاطر همین پروژه ها ۷ میلیون از یه شرکت میخواستیم بعد یکسال دویدن بیخیال شدیم.

  [پاسخ]

  بهزاد پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۳:۱۲ ب.ظ:

  همون شماها هستید گند زدید به کار کامپیوتر و درآمدش!
  والا هر چی دانشجوی کم سواد ، بی سواد هست با صد واسته
  فامیلی،کار میگیرن ،کار می کنن به قیمت مفد،بازار
  سطح بالا و پر درآمد کامپیوتر رو به جای رسوندن که سایت کامل
  کامپیوتری رو می نویسن ۲۰ هزار تومان!!!
  من شرکت نرم کامپیوتری دارم،به ده نفرم نون میدم،این
  ۱۰ نفر میتونه بشه ۱۰۰ نفر،حالا شمارو به خدا با این افراد باید چکار کنیم.
  از ماست که بر ماست..

  [پاسخ]

 256. محمد گفت:

  رشته منابع طبیعی را فراموش کردید

  [پاسخ]

 257. SARA گفت:

  این دروغ بزرگ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ۱۰ میلیون بیکار هست فکر میکنید مردم نمیبین؟؟؟

  [پاسخ]

  zahra پاسخ در تاريخ آبان ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ ب.ظ:

  کاملا درسته
  خیلی راحت میشه شاغلین رو شمرد اما بیکار ها خیلی زیادن
  خیلی

  [پاسخ]

 258. کیان گفت:

  بله… از بس فنی حرفه ای وجهاد وغیرانتفاعی و…. به همه مدرک کامپیوتر دادن کلا این رشته به گند کشیده شد…
  زمانی که من دانشگاه این رشته رو قبول شدم کل فامیل و دوستان به هوش سرشارم پی بردند… یادم میاد تو کلاس یه کامپیوتر بود با۳۰ دانشجو، و از این ۳۰ نفر فقط یک نفر می دونست دکمه power کدومه و کلیک راست و چپ یعنی چی…. ولی الان تا بچه ها هم بلد هستند در حدنیاز با کامپیوتر کارکنند. البته موسسات کاریابی هم بی تقصیر نیستند که به مدرک و دانشگاه بی توجه هستند و برای دادن حقوق ومزایای کمتر از دوره دیده ها،استفاده میکنند…

  [پاسخ]

 259. saba گفت:

  سلام . اتفاقا” من که هر کسی رو میشناسم با رشته کامپیوتر . سر کاره حالا یا استخدام رسمی ویا قراردادی . تو همه استخدامیها هم که کامپیوتر و میخوان .فقط به خاطر پذیرش همه دانشگاهها در این رشته تعدادشون زیاده .
  یه فکری واسه علوم پایه باید بشه . شاید به خاطر مشکل بودن دروس علوم پایه از جمله رشته ریاضی افراد کمتری تو این رشته ها تحصیل میکنن ولی خیلی حقشون ضایع میشه آخه اصلا” تو رشته های مورد نیاز استخدامیها اینارو اعلام نمیکنن .آموزش و پرورشم که استخدامی نداره !!!!من و دوستام و همکلاسیهام و هرکس که در رشته ریاضی تحصیل کردن که همه بیکاریم . خودم ۲ ساله بیکارم تو این ۲ سالم هیچ استخدامیی نیومد که حداقل شرکت کنیم شایدم تو استان ما (چ و ب)اینطوری باشه .اگه تهران بودیم همه حالا تو هررشته ای استخدام بودیم . آخه همه استخدامیها واسه تهرانه .خیلی خستم .

  [پاسخ]

  sadegh پاسخ در تاريخ آبان ۱۲ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۳ ب.ظ:

  صبا خانم (هم استانیه عزیز! )! منظورش از کامپیوتر ، علوم کامپیوتره.

  منم اولش همین اشتباه رو کردم اما اگه جدول رو ببینی

  متوجه میشی …

  [پاسخ]

 260. نیلوفر گفت:

  سلام، نمیدونم اصلا این حرفا به گوش کسی می رسه یا نه، من مدرک کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر گرفتم با هزار زور و زحمت از دانشگاه سراسری تبریز، رشته ی جدیدی که توی دنیا الان حرف واسه گفتن زیاد داره، ولی توی ایران هنوز به گوش خیلی ها هم نخورده چه برسه به شغل و کار برای اون… آخه چرا رشته ای رو میارن که نمیتونن پاسخ گوی اون باشن؟

  [پاسخ]

  amir پاسخ در تاريخ آبان ۱۱ام, ۱۳۹۱ ۵:۰۸ ب.ظ:

  سلام من هم اپتیک عینک سازی خوانده ام .ممکن است درباره رشته تان و مفاد درسی و اینکه تمرکز اصلی ان روی دستگاههای اپتیکی نظیر لنزومتر و فراکتومتر و… کمی توضیح بفرمایید و به ایمیلم ارسال فرمایید .
  پیشاپیش از لطف شما کمال تشکر و امتنان را دارم.

  [پاسخ]

  نیلوفر پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۰۵ ق.ظ:

  خوب گرایش ما لیزر بود، و بیشتر در مورد ساخت لیزر و انواع لیزر واحد گذراندیم، اپتیک را فقط به صورت دروس پایه و در طراحی های کاواک لیزر به کار بردیم. ولی نا گفته نماند به صورت عملی هیچ کاری انجام ندادیم و این ها همه به صورت تئوری بود.

  [پاسخ]

 261. hamed گفت:

  یعنی سه هزارو چهرصد نفر فارغ التحصیل کامپیوتر بیکار داریم؟ دروغه
  خیلی بیشتر از ایناس

  [پاسخ]

  amir پاسخ در تاريخ آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۴۶ ق.ظ:

  daghighan hamintore, hamash dorooghe yani san’at va faravari 41 darsad bikarrrrr ???????????/ bad oonvaght behdasht 8 dasad :))))))))))))))))))))))))))))) khali bandie mahze!

  [پاسخ]

 262. majidM2 گفت:

  همه میدونن رشته کامپیوتر بیشترین آمار بیکاری را داره . چون خروجی دانشگاه ها و مدارک زیاده به خاطر اینکه تمامی دانشگاه ها از دولتی تا پیام نور و غیر انتفاعی و … مدرک کامپیوتر میدن هر کسی هم که یه مدرک فنی حرفا ای گرفته ی مغازه کامپیوتری زده . از طرفی هم ورودی بازار کار کمه . واقعا باید یه فکر اساسی برای رشته کامپیوتر بشه . یا مدرک کامپیوتر کمتر بدن یا اصلا مدرک کامپیوتر ندن . از طرفی هم راه کارهایی واسه ورود به بازار کار ارائه بدن .

  [پاسخ]

  سعید پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۰۲ ق.ظ:

  حاجی دلت خوشه ها، فکر کردی کجا داری زندگی میکنی؟

  [پاسخ]

  غلامرضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱ام, ۱۳۹۵ ۷:۰۴ ب.ظ:

  من خودم رشته ریاضی صنعتی شریف میخونم تقریبا شاگرد اولم ولی با این که رشته سختیه ولی دروس مشترک زیادی با علوم کامپیوتر داریم تازه اونا برنامه نویسی دارن که خیلی سخته
  واقعا کم لطفیه رشته های سخت بیکار بمونن دولت هیچ فکری نمیکنه
  ریاضی دان های آمریکا دارن امریکا را میچرخونن درامد سالانه ی یک ریاضی دان در اروپا هشتاد هزار دلاره ولی تو ایران پایین ترین رشته محسوب میشه

  [پاسخ]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.