خانه » اطلاعیه های مهم » اشتغال زنان مانع ازدواج است یا باعث آن؟

اشتغال زنان مانع ازدواج است یا باعث آن؟

متن آگهی:

معیدفر، سعید – اخیرا شنیدم برای ترویج ازدواج جوانان دارد اقداماتی صورت می‌گیرد.

یکی از این اقدامات آن است که جا را برای اشتغال زنان کم کنند و به مردان بدهند با این ذهنیت که اولا با توجه به مشکل جدی اشتغال در کشور و کم بودن فرصت‌های شغلی، آن مقدار فرصت شغلی محدود که فعلا هست به مردان به‌عنوان سرپرست خانوار اختصاص یابد تا پس از حل مشکل اشتغال‌شان به فکر ازدواج بیافتند و ثانیا زنی که کار می‌کند کمتر به فکر ازدواج می‌افتد و با گرفتن کار از او یا ندادن کار به او ناچار شود خانه‌نشین شده و برای ادامه زندگی تن به ازدواج بدهد. پس ملاحظه می‌کنید که این اقدام به ظاهر از هر دو سو منفعت است و مشکل ازدواج جوانان را حل خواهد کرد. شما جوانان چقدر با این راه حل موافقید‌؟

خوب است کمی مساله را بشکافیم و واقعیت‌های روی زمین را ببینیم. این موضوع از چند زاویه قابل تامل است. شخصا با بسیاری از جوانان پسر که صحبت می‌کنم و نظر آنان را در مورد همسر احتمالی آینده‌شان می‌پرسم می‌گویند باید همسرشان حتما شاغل باشد. به چند دلیل، اولا خرج زندگی آنقدر گران است که دیگر یک نفری نمی‌شود زندگی را اداره کرد. ثانیا زنی که در جامعه نباشد و با مشکلات اقتصادی آن دست و پنجه نرم نکند دائم متوقع است و نمی‌توان از پس توقعات او برآمد. ثالثا بیکار باشد دائم باید فکر فراغت او بود و با این گرانی‌ها چطور می‌شود این توقعات را برآورده کرد و قس علی هذا.

با این وصف اگر ما در پی تشویق پسران برای ازدواج هستیم باید زمینه اشتغال دختران را فراهم کنیم چون یکی از معیارهای آنان برای ازدواج تحقق می‌یابد و آنان از میان دختران شاغل دست به گزینش خواهند زد. از سوی دیگر، یک بام و دو هوا نمی‌شود. وقتی به دلیل میل شدید و رو به تزاید دختران برای ورود فعال به جامعه و تحصیل در مدرسه و دانشگاه همه چیز فراهم است و ظرفیت‌ها دائم رو به گسترش، پرواضح است به دنبال آن یافتن جایگاه اقتصادی، اجتماعی مناسب و شغل برای آنان اهمیت پیدا می‌کند و اگر مانع آن شویم آنان با ناکامی روبرو شده و تعادل روحی و روانی‌شان مخدوش می‌شود و اگر از طریق ایجاد زمینه اشتغال این گرایش جدی آنان پاسخ داده نشود، مسلما در خانه دائم سر ناسازگاری داشته و زندگی خانوادگی را به تباهی خواهند کشید.

درگیر شدن زنان و مردان در جامعه از طریق اشتغال موجبات تعدیل آرمان‌های محقق ناشدنی را فراهم می‌کند و زمینه‌های سازش افراد را تقویت می‌کند. سابقا که شاید در تلقی برخی از افراد، زنان بسازتر بودند، اولا به این دلیل بود که باید دائم زاد و ولد می‌کردند تا از پس مرگ و میر زیاد فرزندان برآیند و تجدید نسل ادامه یابد. این خودش گرفتاری بود که سر خانم‌ها را در خانه گرم می‌کرد، اما در زمان حال که با کنترل مرگ ومیر کودکان، تقریبا همه موالید زنده می‌مانند و بسیاری از نهادهای آموزشی و تربیتی سرگرم تربیت فرزندان هستند، دیگر برای زنان در خانه کار زیادی باقی نمی‌ماند. از طرف دیگر یک جامعه توسعه یافته، به تعداد بیشتری از نیروی انسانی ماهر نیاز دارد و با ورود زنان به فرایند توسعه کشور سرعت توسعه می‌تواند دو برابر شود.

با این توضیحات می‌خواهم عرض کنم که مسئولین کشور کار آن کارتون پت و مت را نکنند که به جای آنکه زمینه اشتغال بیشتر را برای همه جوانان اعم از پسر و دختر فراهم کنند و از این طریق انگیزه‌های ازدواج تقویت شود، کاری کنند که نتیجه برخلاف نیت آنان تمام شود و هم بخش مهمی از جمعیت آموزش دیده و موثر کشور یعنی زنان از دور توسعه خارج شوند و هم پسران سراغ زنان خانه‌نشین نروند و هم اگر ازدواجی صورت گیرد با منازعات بیهوده زن و شوهر به سرعت به طلاق و ناسازگاری بیانجامد.

البته می‌دانم که گوش آقایان هم بدهکار این گونه مطالب نیست و بی‌خود نیست که هرچه می‌کارند به بار نمی‌نشیند و دست آخر هر کس کار خودش را می‌کند. جوانان راه خودشان را می‌روند و آقایان نیز همین‌طور. مهم آنست که خیلی روی اعصاب همدیگر راه نروند و فقط مشغول کار خودشان باشند.

منبع خبرآنلاین

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۳۳ دیدگاه تاکنون.

 1. عیسی گفت:

  آیا ما درس می خوانیم تا با اون مدرک بریم سر کار—ما داریم میگیم که درس خوندیم وباید بریم سر کار—به نظر من این درست نیست—پیامبر گرامی اسلام در تقسیم کار بین حضرت علی (ع) ودختر گرامیشان ،حضرت علی(ع) را به کارهای بیرون از منزل دعوت کردند و فاطمه زهرا (س) را به کارهای داخل منزل….حضرت فاطمه زهرا(س) از این تقسیم کار خوشحال شدند وفرمودند که از این تقسیم کار که من با مردان در بیرون از منزل در ارتباط نخواهم بود خوشحالم—نگیم که زمان ۱۴۰۰سال پیش فرق میکرد….حالا خودتون قضاوت کنید…

  [پاسخ]

 2. محسن گفت:

  برید عامو مسخره ها…..
  پسرهای جوان مثل خودم و امثال من گشنگی دارن میمیرن از بیکاری و توانایی وقدرت کافی برا ازدواج ندارن شما از اشتغال خامنمها صحبت می کنید//؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگر پسرها یه کار خوب داشته باشن هیییییچ احتیاجی به زن شاغل (ندارند!!!)

  [پاسخ]

 3. احسان گفت:

  خوب معلومه همه پسرها موافق طرح هستند و دخترها مخالف. با این حساب منم موافقم ولی نه به این صورت که اول پسرها بعد اگر کار موند بقیش برای دخترها. بلکه درصد بیشتری رو از پسرها بگیرن و درصد کمتری از دخترها. در ضمن نویسنده این متن هم پته و هم مت. با خودش خود درگیری داره.مثل اون دو تا که خودشون برای خودشون کارا رو راست و ریس میکنن، نویسنده هم خودش برید و خودش دوخت. آخرش هم نوشتش مثل کارای پت و مت شد. آبکی و من درآوردی

  [پاسخ]

 4. محمد مهدي گفت:

  بیخود به جان هم نیفتید اگر مسئولین جلوی کالاهای تجملاتی وارداتی و حتی غیر تجملاتی که البته جنبه ی غیر ضروری داشتند را می گرفتند و به فکر مردم ایران بودند من به تمامی خواهران و برادران هم میهنی ام قول می دهم هم برای پسرها کار بود و هم برای دختر خانمها البته به تمامی هم سن و سالهایم نصیحت می کنم از مسئولین انتظاری بیش از این نداشته باشید.

  [پاسخ]

 5. مریم گفت:

  با نظر دانشگاه شریفی موافقم

  [پاسخ]

 6. خییییییییییییییییییلی بیکار گفت:

  کی زن داره .کی نداره کی .کی دس بکاره .هر کی نداره دستشو بالا بیاره .حالا دس دس دس دس دس دس
  البته ببخشیدا
  این مسولایی که ما داریم حتمن کارارو درست میکنن
  اگه دولت تدبیرو امید کاری نکنه دیگه باید منتظر امام زمان باشیم تا بیاد کارارو درست کنه

  [پاسخ]

 7. دانشگاه شریفی گفت:

  ما خانما زمانی جامون رو می دیم به آقایون که بدونیم اونا واقعا از نظر علمی سر باشن! وگرنه آقایونی که تو دانشگاههای آزادو علمی کاربردی درس خوندن همون بهتر بیکار باشن.

  [پاسخ]

 8. jaber گفت:

  باسلام من یک دانشجویی کارشناسی هستم و به دنبال کار اما کاری پیدا نکردم هرجا هم میرم خواستگاری اول می پرسن کارش چیه خب وقتی که می دونند که بی کارم دختر نمیدن خب حدود ۴۰٪ کارهایی که مختص آقایونه رو دادن به خانوما خب این جوری خانومی که شاغله رغبت به ازدواج رو نداره و میگه خودمو گرفتار نمی کنم کارمو دارم و مردها هم چون بیکارن دیگه رقبتی برای زندگی مشترک ندارن و از این رو احساسات جنسی یر افروخته میشه و کار به خانه های مجردی و دوستیهای خیابانی و فساد کشیده میشه پس قانون عربستان مبنی بر اشتغال بانوان این گونه است که تا زمانی که مردی بیکاره زن حق کار کردن رو نداره خب خانومای ماهم میتونند کارایی رو که مختص بانوانه انجام بدن مثل مامایی پرستاری معلمی و از همه مهمتر خانه داری که بدبختانه دخترای امروزی بلد نیستند . مسولان ما هم سرشونو کردن تو ی برف و آینده رو نمیبینند . اینده بدی در انتظار ماست دوستان فساد همه مارو فرا میگیره حالا بشینید فکر کنید ببینید که آیا حرف منطقی چیه ؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 9. محمد گفت:

  سلام به همه
  به نظر من اولویت اشتغال با مردان است. درواقع شرایط در ایران ایجاب میکند که ابتدا آقایان شاغل شوند و سپس بانوان. اما آیا انصافه که دختر خانمها بعد از چندین سال تحصیل، به امید روزی که در اجتماع شاغل شوند، در خانه بمانند ؟
  خیر
  دولت باید برنامه ریزی داشته باشد که در صورت اشتغال هم زن و هم مرد مزدوج ، دریافت حقوق بین آن دو تقسیم شود. تا برای دیگران شرایط اشتغال وجود داشته باشد

  [پاسخ]

 10. مسلم گفت:

  بابا کی گفته خانمهاصرفا باید خانه داریو شوهر داری کنن، فقط اول اولویت کاری بدن به آقایون بعد که دیگه حتی یه آقا پسر بیکار نبود نوبت خانوما بشه!!!

  [پاسخ]

 11. سجاد گفت:

  سلام من کاملا موافق،الان که هر جایی میری فقط خانم ها را استخدام میکنن و پسرای ما بیکار تو کوچه خیابان اواره اند بی انصافی نیست؟؟؟ خیلی طرح خوبیه کاش زودتراجرا بشه یادمون باشه تو کشور ما مردا نان بیار خانواده اند نه خانمها

  [پاسخ]

 12. مریم مریم گفت:

  یه باره بگن که دخترا حق تحصیل تو دانشگاه هم ندارند دیگه.. دخترا درس میخونند که آخرش برن فقط خونه داری کنند؟ اینا به جای حل مسئله ی اقتصادی جامعه دارند صورت مسئله را پاک میکنند

  [پاسخ]

 13. بیکار گفت:

  آخر بی انصافی در حق خانم هاست…………………….

  [پاسخ]

 14. ماریا گفت:

  حالا شما جا واسه کار برای جوانان باز کنید لازم نکرده در مورد ازدواج نظری بدهید ….اداره میری یارو ۶۰ سالشه داره کار می کنه بابا نیروی جوان میخواد نفس تازه میخواد

  دختر پولدار و پسر پولدار نگران هیچی نیست پارتی کله گنده داره لذتشم به قدر کافی می بره
  مثل قشر متوسط و ضعیف نیست که یه عمر خودشو حفظ کنه که مبادا یک روزی یه پسری تمام لذتاشو کرده تا بیاد در خونه ی این بنده حقیر رو بکوبه …..

  [پاسخ]

 15. تنها گفت:

  تکلیف اون دختری که ازدواج نکرده و پدر نداره ….
  ولی تحصیلات بالا داره و بیکاره….
  باید چکار کنه؟

  [پاسخ]

 16. ماریا گفت:

  با این کارا چرا به فکر تورم و گرانی نیستید همه چیز رو رها کردین چسبیدین به فکر ازدواج …. ریشه مشکل داره … صیغه به قول خودتون مشکلات رو حل کرده هم مشکل پسران رو هم مشکل مردان بیچاره متاهل رو …….

  به جای اینکه مانع مشکلات بشوید دارید ترویجش می کنین

  [پاسخ]

 17. فاطما گفت:

  یه سر به ادگاههای خانواده بزنن اونایی که می خوان زنا خانه داری وشوهر داری کنن با اجازه بزرگان قانون تصویب کن ۸۵ درصد مراجعیت رن برای طلاق زنان خانه دار هستند تعجب می کنم که با خانه نشینی زن می خوان مشکل اشتغال ازدواج حا کنن ایا این جامعه ظرفیت پذیزش فعایل به کار نداره که حق یکی گرفته بشه به یکی داده بشه اومدند ضمانت اجرای مهریه بر داشتند ایا در طلاق تاثیر داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

  [پاسخ]

 18. behzad گفت:

  الان با توجه به وضع جامعه ی امروز ما واقعا کار نابخردانه ای است کار برای خانوم ها در حالی اکنون قشر مرد جامعه ی ما از بیکاری واقعا دارن تلف میشن کار اول برای مردان جامعه باید فراهم شود بعدازاشبع وبیکارنماندن مردان می توان اززنان نیز استفاده نموددرحالیکه جامعه ی امروزماعکس این قضیه اتفاق افتاده است.اگه به اگهی های شرکت های خصوصی نگاهی بیندازین متوجه عرض بنده می شوید.به امید هرچه زودتر اجرایی شدن چنین طرحایی
  ومن الله التوفیق

  [پاسخ]

 19. ج.ر گفت:

  همانطور که هیچ مردی حاضر نیست بعد از ۱۶ تا ۲۲ سال درس خواندن و زحمت کشیدن ، برای کوچکترین مسایل از دیگری خرجی دریافت کند زن هم این احساس رو دارد . این در حالی است که هیچ مردی نباید برای شروع زندگی روی درامد زن حساب کند، اما برای بقا زندگی زن بایستی در شرایط لازم به همسرش کمک کند. اقایان این را هم در نظر داشته باشند که همیشه سایه یک مرد بالای سر زنی نیست، در این شرایط ایا میدانید اگر زن فرزندی هم داشته باشد و هیچ درامدی نداشته باشد چه بر او میگذرد؟ آیا در کشورهای پیشرفته برای تحکیم بنیان خانواده به فکر خارج کردن زن از مشاغل می‌افتند؟

  [پاسخ]

 20. saba گفت:

  به نظر من مشملات جوانان با یک بام و دو هوا حل نمی شود مشکل اصلی همه مساله گرانی روز افزون می باشد که روز به روز سیر صعودی دارد و خدا رو شکر اکثر فعالیتهای مهم و تاثیر گذار اقتصاد کشور ما به دست عده ای خاص می باشد و همه به فکر بالابردن موجودی سرمایه خویش هستند اگه تورم پائین بود هر کس هر کاری که از دستش بر می امد انجام می داد ولو به دست زدن به کاری کوچک و طرف می توانست پله پله مراحل پیشرفت کار خود را طی کند اما به این گرانی سرسام آور از قبیل تهیه اجاره محل کسب و کار ، تهیه و آماده کردن ادوات اولیه جهت راه اندازی و … اکثریت دست روی دست می ذارن و هیچ اقدامی جهت کارآفرینی انجام نمی دهند و منتظرند که در یک اداره دولتی با حقوق بالا استحدام شوند و یا چشم به جیب بقیه اعضاء خانونده بدوزند. به امید حل شدن مشکل همه جوانان ایران زمین

  [پاسخ]

 21. kardo گفت:

  حذف امتیازات الکی و رانت خواری عده ای الیگارشی بانفوذ اصل کاری نه حذف این بیچاره ها.من۳ سال فوق گرفتم چون امتیاز بنیاد شهید….ندارم همچنان خیابون متر میکنم متاسفانه. مسئولین رو این مانور بدن ولی متاسفانه خود این تصمیم گیران خودشون ازین رانت ها استفاده کردن و سرکار اومدن.

  [پاسخ]

 22. ژیلوان گفت:

  با سلام؛ به نظر من به جای این طرح های سرگرم کننده باید مسئولین به فکر حذف امتیازات بنیاد شهید جانبازی بسیجی…. اینا باشن تا همه در شرایط مساوی برای استخدام قرار بگیرن و این به نوعی خدمت به رواج شایسته سالاری در جامعه هستش نه اینکه تک جنسیتی کردن مشاغل. از جنگ تحمیلی سالها گدشته و مردم باید این واقعیت را قبول کنن که بایذ این تبعی تموم بشه

  [پاسخ]

 23. سارا گفت:

  واقعا متاسفم که به جای حل مشکل صورت مسئله رو پاک میکنن. با خونه نشستن دخترها ازدواج افزایش پیدا نمیکنه باید شرایط اقتصاد رو درست کنن تا پسرا جرات زن گرفتن داشته باشن اخه کی میتونه با یک حقوق زندگی رو بچرخونه ؟ فقط اگه نگاهی به اجاره خونه ها داشته باشن خودشون متوجه میشن.

  [پاسخ]

 24. parsa گفت:

  مشکل اینه که هر کی از دید خودش به مسئله نگاه میکنه مثل همین مقاله که پر از اشتباهه
  میفرماید جوانان دوست دارن زنشان شاغل باشد
  در حالی که خود من بعلاوه ی اکثر اطرافیان و دوستانم چنین نظری نداریم و همه ی آنها همسر آینده شان را از زنان خانه دار انتخاب کردن
  کی میشه بعضیا بفهمن خانه داری خودش یه شغل مقدس محسوب میشه ولو حقوقی نداشته باشه

  [پاسخ]

 25. iman گفت:

  هرچند اشتغال زن ها نیز باعث بی کاری مردها هست اما آخه کسی نیست به این احمق ها بگه مانع اشتغال بیشتر از زن ها اون فسیل هایی هستن که حتی بعد از بازنشستگی دوباره بازخرید میشن دوست دارم یه سر به اداره مخابرات دزفول بزنن بعد صحبت کنن
  اکثر جوان ها بیکار سطح ازدواج تو این تورم نیست چه باید کرد با این مسولین بی خرد؟

  [پاسخ]

 26. sara گفت:

  خب خدا رو شکر که با این تمهیدات خردمندانه مشکلات یکی پس از دیگری دارن حل میشن.
  البته مردم فهیم ما به این پت و مت بازی ها عادت دارند

  [پاسخ]

 27. یکی گفت:

  والا تو منطقه ما که فقط مونده مثلا درامد ماهیانه دختر رو هم بپرسن با وقاحت تمام ملاک اصلی شاغل بودنه بعد به اخلاق و پاک بودن وخیلی از مسائل دیگه فکر میکنن . جای دور نمیرم خود من یک خواستگار دارم که حدود ۲۰ سال همدیگرو میشناسیم تا پارسال برا پسرشون دنبال زن کارمند میگشتن امسال که فهمیدن من میخوام استخدام شم یادشون اومده چقدر خصوصیات اخلاقی خوب دارم اصلا یجور ازم تعریف میکردن که خودم به این اخلاقیاتم پی نبرده بودم حالا قضاوت با شما و هزار و یک دلیل و مدرک دیگه دارم که رای بیخودیه تو دانشگاه به پسرا سهمیه میدادن کم نبود حالا به جا اینکه فکر اساسی کنن نظراتی میدن که…

  [پاسخ]

 28. mehdi گفت:

  مرد باید دستش تو جیب خودش باشه زن اگه ماهی سه میلیون هم حقوق بگیره ولی شوهر بی کار باشه ارزش نداره به عنوان کسی که دارم تجربه می کنم عرض کردم

  [پاسخ]

 29. kayvan گفت:

  زن فقط باید خانه دار باشد . به شوهرش رسیدگی کند ، به پرورش کودکان، گرم نگه داشتن خانه – هر زنی شاغل شود یک مرد بیکار می شود – هر زنی شاغل ،مستقل شود یک فساد در جامعه است چون زن شاغل دیگر شوهر نمی خواهد . به زنها حتی نباید حق رانندگی داده شود چون این نیز باز باعث استقلال و فساد جامعه می شود . زنها آمده اند جای مردان را گرفته اند و این یعنی بیکاری – فساد – فحشا – بدبختی در جامعه

  [پاسخ]

 30. ناهید گفت:

  باسلام
  زن مثل آب جاری میمونه اگه راکدبمونه مرداب میشه، زنی که حداقل بیست سال در جامعه بوده ودرس خونده اگه بشینه طو خونه هم خودش افسرده میشه هم اطرافیانش اونوافسرده میکنن…اینهمه درس خوندی واسه چی؟ والی ماشاالله

  [پاسخ]

 31. 111 گفت:

  سلام اون کسایی که تصمیم‌گیری می‌کنن برای سرنوشت زنان کشور پس فردا خودشون متوجه می‌شن که چه اشتباه بزرگی کردن و بعد یه تصمیم بدتر از این میگیرن، کلاً تصمیم‌گیری بلد نیستن، اونم کلاس ششم بود که قبلاً بود یک مدت برداشتن، دوباره آوردن، اصلاً خودشون هم نمی‌دونن چه می‌کنن!!!

  [پاسخ]

 32. کاوه گفت:

  من کاملا موافق این طرح هستم. البته این در کل زیاد جالب نیست چون حقوق زن و مرد رو نقض میکنه و لی در شرایط فعلی که اشتغال شده معذل برای جوانان مخصوصا جنس مردان، طرح خوبیه…

  [پاسخ]

 33. araz گفت:

  بیشترمردهابه دنبال زنان شاغل میگردن تابیکار.آخه بااین گرانی هاکه ماتوکشورمون داریم بایک حقوق امکان زندگی نیست.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *