خانه » استخدام در استان آذربایجان شرقی » آگهی استخدام قوه قضاییه سال ۹۱ + مواد آزمون و ضرایب امتحانی تصدی امر قضا

آگهی استخدام قوه قضاییه سال ۹۱ + مواد آزمون و ضرایب امتحانی تصدی امر قضا

متن آگهی:

آگهی استخدام قوه قضاییه سال 91

آگهی استخدام قوه قضاییه سال ۹۱ + مواد آزمون و ضرایب امتحانی تصدی امر قضا

 • نوع خبر : اطلاعیه استخدامی و منابع آزمون

——————————————————————————————————————————-

اطلاعیه ۶ شهریور ۹۱

اطلاعیه منابع ، مواد و ضرایب امتحانی آزمون تصدی امر قضا سال ۱۳۹۱

بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون تصدی امر قضا سال ۹۱ میرساند ،منابع ،مواد وضرایب امتحانی به شرح ذیل می باشد.لازم به ذکر است شرایط عمومی آزمون مذکور متعاقبا اعلام خواهدشد.
مواد و ضرایب امتحانی به شرح زیر است:

داوطلبان دانشگاهی

حقوق اساسی (ضریب ۱)، حقوق مدنی (ضریب۳)، حقوق تجارت (ضریب ۲)، آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۳)، آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۲)، حقوق جزای عمومی (ضریب۲)، حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)، فقه: مباحث حقوقی شرح لعمه (ضریب۲)، اصول فقه: اصول استنباط علامه حیدری (ره) (ضریب ۱)

داوطلبان حوزوی

حقوق اساسی (ضریب ۱)، حقوق مدنی (ضریب۳)، حقوق تجارت (ضریب ۱)، آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۱) ، آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۱)، حقوق جزای عمومی (ضریب ۱) ،حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)، فقه: بیع مکاسب (ضریب۴)، اصول فقه: رسائل و جلد یک کفایه(ضریب ۴)

روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه

اطلاعیه های قبلی :

رییس مرکز جذب و آزمون قوه قضاییه از جذب بانوان در سال جاری برای تصدی امر قضا خبر داد.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه از جذب بانوان برای تصدی منصب امر قضا به ویژه حضور بانوان در شوراهای حل اختلاف و استقرار سامانه ثبت‌نام اشخاص معاف از آزمون قضاوت در معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه خبر داد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا عالی‌پناه در نشست خبری با خبرنگاران که در معاونت آموزش تحقیقات قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: در جلسات قبل در آیین‌نامه جذب آزمون قضاوت که در ۲۲ فروردین‌ماه سال جاری به تصویب ریبس قوه قضاییه رسیده بود، مواردی را برای جذب طلاب و روحانیون که به صورت خاص پیش‌بینی شده بود که از آن به عنوان جذب اختصاصی طلاب بیان شده بود، یاد کردیم.

وی با اشاره به این‌که « ابهاماتی در این خصوص پیش آمد که آیا مرکز جذب آزمون که مستقر در معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه است پیگیر جذب طلاب می‌باشد یا طبق روال قبلی مرکزی در قم پیگیر این موضوع است» ادامه داد: مرکز جذب آزمون قوه قضاییه با استفاده از سخت‌افزارهای موجود در قم، راسا جذب قضات از طلاب و حوزویان را برعهده دارد و این کار از طریق مرکز آموزش و تحقیقات قوه قضاییه انجام می‌شود.

عالی‌پناه تصریح کرد: آگهی‌ در سایت معاونت تحقیقات و آموزش قوه قضاییه در خصوص جذب طلاب که از طریق سایت معاونت آموزش قوه ‌قضاییه انجام می‌شود، قرار داده‌ایم و در آن آگهی آمده که جذب قضات اعم از طلاب و غیر طلاب منحصرا از طریق مرکز جذب آزمون از تاریخ ۲۲ فروردین‌ماه سال جاری انجام خواهد شد.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه در ادامه از استقرار سامانه ثبت‌نام اشخاص معاف از آزمون خبر داد و گفت: از تاریخ ۹۱/۴/۱۰ این سامانه در معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه در دسترس است و داوطلبان با رجوع به سایت معاونت می‌توانند ثبت‌نام کرده و تاریخ مصاحبه خود را مشخص کنند.

عالی‌پناه خاطرنشان کرد: بین معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه تفاهم‌نامه‌ای امضا و در آن مقرر شده که مرکز تخصصی حقوق و قضای اسلامی، برنامه آموزشی و همچنین نظام پذیرش طلاب را متناسب با نیازهای دستگاه قضا و قوه قضاییه از بین فارغ‌التحصیلان مرکز مذکور به عنوان قاضی به اجرا درآورد.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه با بیان این‌که « امتحان آزمون کتبی از طریق سازمان سنجش برگزار می‌شود» اظهار کرد: مقرر شد از تاریخ ۹۱/۷/۳ تا ۹۱/۷/۱۰ داوطلبان ثبت‌نام کنند و در تاریخ ۹۱/۸/۲۵ آزمون در مرکز استان‌های کشور به صورت سراسری در تهران، قم، مشهد، تبریز، اصفهان و اهواز برگزار شود.

عالی‌‌پناه با اشاره به امکان جذب بانوان برای تصدی منصب قضا، خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های به عمل آمده در مرکز جذب آزمون در مورد امکان استفاده بانوان برای تصدی مناصب قضایی، گردش کار آن به ریبس قوه قضاییه از جانب معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه سپرده شد و ایشان موافقت کردند که امسال در آزمون کتبی قضاوت از بانوان ثبت‌نام به عمل آید و بانوان هم بتوانند بعد از پذیرفته شدن در آزمون کتبی در روند گزینش و جذب برای مناصب قضایی قرار گیرند و در حال حاضر درصد قطعی برای پذیرفته شدگان بانوان در مناصب قضایی در نظر گرفته نشده است.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه در رابطه با قضات ویژه شوراهای حل اختلاف نیز یادآور شد: مقرر شده بود این قضات از بین مردان انتخاب شوند که با دستور رییس قوه قضاییه و ابراز تمایل ایشان مبنی بر حضور بانوان، امروز مقرر شد از بانوان هم برای قضات شورای حل اختلاف ثبت‌نام به عمل آید.

عالی‌پناه ادامه داد: از سوم تا ۱۰ مهرماه سال جاری جذب عمومی بانوان برای منصب قضا را داریم که می‌توانند به سایت معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه مراجعه کرده و در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه سال جاری در آزمون شرکت کنند از ۳ تا ۱۰ تیرماه جذب اختصاصی برای بانوان را داریم، ولی هنوز برای این امر به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم.

عالی‌پناه تاکید کرد: اگر اشکال شرعی برای حضور بانوان در مناصب قضایی وجود داشته باشد مخصوص پست‌هایی است که بانوان در آن پست‌ها می‌خواهند حکم صادر کنند. اساسا قضا در جمهوری اسلامی اذنی است، یعنی قاضی متکی به اذن صادره از ولی فقیه به کار خود می‌پردازد؛ بنابراین بحث زن و مرد تفاوتی ندارد و ولی فقیه بر اساس مصالح، این اذن را به مردان و زنان اعطاء کرده است.

وی با بیان این‌که «احتمالا اواخر تابستان آزمون شوراهای حل اختلاف برگزار شود» خاطرنشان کرد: ۵۰۰ قاضی ویژه شورای حل اختلاف دعوت خواهند شد که این تعداد ثابت است و شرایط شرکت در این آزمون همان شرایط قبلی است.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که “آیا برای حداقل سن پذیرش قضات به جمع‌بندی رسیده‌اید؟” گفت: در زمینه حداقل و حداکثری سن قضات بحث‌های مختلفی وجود دارد و هنوز به تصمیم‌گیری قاطعی نرسیده‌‌ایم.

عالی‌پناه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با تعداد پذیرش قضات سال جاری، اظهار کرد: ما در چارچوب قانون برنامه پنج‌ساله توسعه، می‌توانیم ۸۰۰ قاضی جذب کنیم و در حدودی که این ۸۰۰ قاضی اجازه بدهد ما سیستم جذب فعال خواهیم داشت.

وی ادامه داد: پذیرفته‌شدگانی که به معاونت آموزش دعوت می‌شوند در حدود سه پروسه دیگر را باید بگذرانند و بعد از این‌که در مرحله آزمون کتبی پذیرفته شدند، وارد مرحله گزینش و سپس وارد مرحله کارآموزی می‌‌شوند و تعدادی از این افراد ابلاغ قضایی می‌گیرند، بنابراین اینطور نیست که ورودی با خروجی پذیرفته‌شدگان یکی باشد و ما متناسب با نیازها در موعد مقرر حد نصاب را مشخص و تعدادی را در یکی دو نوبت دعوت به مصاحبه خواهیم کرد.

رییس مرکز جذب آزمون قوه قضاییه در رابطه با جذب قضات ویژه مناطق محروم تاکید کرد: از افرادی که رتبه آنها ۱۷۳۳ تا ۲۵۰۰ باشد، برای مناطق محروم دعوت خواهیم کرد و در پروسه دعوت و مصاحبه قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا قضات ویژه مناطق محروم باید حتما سه سال ساکن منطقه مورد نظر باشند یا خیر؟ خاطرنشان کرد: چنین شرطی را نگذاشتیم. جذب قضات ویژه مناطق محروم روند شفاف و روشنی بود که برای این مورد، پذیرفته‌‌شدگان را دعوت کردیم و همان‌طور که گفتم افرادی که رتبه آن‌ها بین ۱۷۳۳ تا ۲۵۰۰ باشد می‌توانند اولویت جذب منطقه خود را مشخص کنند و هیچ شرط سکونت اولیه‌ای برای ما مدنظر نیست. در خصوص رتبه ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است. سکونت یکی از موارد بعدی از الزامات است که قاضی بعد از جذب در منطقه محروم ۱۰ سال باید در آن منطقه سکونت کند.

عالی‌پناه در ادامه صحبت‌های خود گفت: قانون اجازه داده که قاضی از بین دارندگان لیسانس حقوق یا فقه یا مبانی حقوق اسلامی و همچنین از بین طلاب سطح دو انتخاب شود و این موضوع به عنوان سقف مقرر قانونی تصدی سمت قضا است.

وی با اشاره به این‌که «ما سیستم جذب عمومی و اختصاصی قضات را نیز داریم» خاطرنشان کرد: در جذب اختصاصی قضات تکیه بر کسانی است که مدارک تحصیلات تکمیلی را دارند، مشروط بر این‌که لیسانس فقه یا حقوق اسلامی را داشته باشند، سیاست جذب اختصاصی معطوف به کارشناسی ارشد و دکترا است ولی در جذب عمومی داشتن لیسانس کفایت می‌کند.

کانال تلگرام استخدامی

جهت مشاهده نیازمندی های روزانه استخدام در روزنامه ها اینجا کلیک کنید

هشدار مهم : کارجویان گرامی لطفا قبل از ارسال شغل مورد درخواست خود به نکات زیر توجه کنید.
* سایت استخدامی هیچ گونه مسئولیتی در تعیین شرایط و مشخصات آگهی های درج شده و یا توافق بین کارجویان و کارفرمایان و سازمان ها ندارد لذا خواهشمند است در ارسال مدارک و مشخصات خود بالاخص در مورد شرکت ها و سازمان های بخش خصوصی دقت لازم را مبذول فرمایید.
* تنها سازمان ها ، دستگاه های دولتی و بانک ها بر طبق قانون جهت برگزاری آزمون ها هزینه ثبت نام دریافت می کنند. چناچه شرکت و یا بخش خصوصی اقدام به گرفتن وجه در قبال ثبت نام شما کرد هوشیار باشید و از واریز وجه اجتناب کنید.
*متاسفانه بعضی آگهی دهنده ها به طور کامل شرایط و ضوابط خود را در آگهی ها اعلام نمی کنند در صورتیکه شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به دریافت وجه و اخاذی از شما کرد مراتب را به سایت استخدامی اطلاع تا در اسرع وقت آگهی های این آگهی دهندگان حذف و به آنان هشدار داده شود.

۱۵ دیدگاه تاکنون.

 1. ثرياسلطا نشاه گفت:

  باعرض سلام.مدرکم کارشناسی فقه حقوق میباشد خواهان استخدام درقوه قضاییه میباشم لطفا راهنمایی نمایید.باسپاس

  [پاسخ]

 2. ارباب گفت:

  آیا فارغ التحصیلان حوزه های علمیه اهل سنت هم می توانند در این آزمون شرکت کنند. چون پیام اون برای ما هم رسیده و تا الان جز مدرک حوزوی مدرک دیگری ندارم.
  —–
  مدیر سایت : تموم شرایط رو در آگهی ذکر کردند.

  [پاسخ]

 3. دوست گفت:

  اگه میشه آگهی استخدامهای مربوط به آذربایجان شرقی رو برام بفرستین.ممنون

  [پاسخ]

 4. شيدا گفت:

  سلام .من لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات هستم میشه آگهی های استخدامو برام بفرستید.ممنون

  [پاسخ]

 5. محمدرضا گفت:

  سلام. بهتون خسته نباشید میگم و از اینکه هنوز کسانی هستند که در برابر ملت و بخصوص جوانها احساس مسئولیت میکنند، خدارو شکر میکنم. خواهش میکنم که سایت ثبت نام رو اعلام کنید تا قبل از اینکه زمانش بگذره. ممنون از همتون.
  ——–
  مدیر سایت : هنوز ثبت نامی صورت نگرفته در صورتیکه شروع بشه حتما تو سایتمون خبر میدیم.

  [پاسخ]

 6. پریا گفت:

  باسلام وخسته نباشید لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم زمینه ی کاری وشغل مرتبط با این رشته را برایم توضیح دهید

  [پاسخ]

 7. فریده گفت:

  سلام خسته نباشید اگه امکانش هست استخدام کار برای کامپیوتر لیسانسش رو میخوام بدونم متشکرم

  [پاسخ]

 8. مرتضی گفت:

  من کارمند رسمی دادگستری هستم آیا بعد از قبولی در آزمون کتبی قضاوت باز مصاحبه و گزینش میشم؟

  [پاسخ]

 9. امل گفت:

  لطفا بگید که باچه رشته های میشه تو این آزمون شرکت کرد؟؟؟

  [پاسخ]

 10. فرهادي گفت:

  سلام من کاردانی کامپیوتردارم میشه استخدامی رشته کامپیوتر را ایمیل کنید با تشکر

  [پاسخ]

 11. فرانک گفت:

  سلام
  من لیسانس ادبیات فارسی هستم .
  با سابقه کار در دبیرخانه …
  و آشنایی کامل به امور اداری…
  تقاضای کار دارم.

  [پاسخ]

 12. سیما گفت:

  سلام میشه لطفا سایت ثبت نام رو بگید،تو چه سایتی ما ثبت نام کنیم . هرچه زودتر لطفا تا زمانش تموم نشده
  ————-
  مدیر سایت : نه هنوز ثبت نامی نیست. در صورت ثبت نام خبرش تو سایت درج میشه.

  [پاسخ]

 13. مریم گفت:

  سلام علیکم لطفااطلاعات بیشتری درباره شرایط ازمون استخدام بانوان اعلام نمائید.
  باتشکر

  [پاسخ]

 14. غزل گفت:

  سلام لطفا سایت ثبت نام رو اعلام کنید .و اینکه چقدر هزینه ی ثبت نامش میشه.
  ممنون

  [پاسخ]

 15. زیبا گفت:

  سلام من کاردانی بازاریابی دارم میشه کار درباره رشته م واسیه م ایمیل کنید با تشکر

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *